Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Καλημέρα μανουλες ...

Εγώ σήμερα της έβαλα μακρυμάνικο ζιπουνακι κ τα μπουτακια έξω κ καλτσουλες ....η χειρότερη εποχή δεν ξέρεις πως να τα ντύνεις πλέον ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω μακρυμανικο ζιπουνακι του φοραω μεσα στο σπιτι με καλτσουλες και το βραδυ παντελονακι..εξω και ζακετουλα..ρε κοριτσια σας δινουν κι εσας συμβουλες για τα μωρα;τι και πως να το κανετε;;εμενα ειναι 2 ατομα που μ εχουν τρελανει εχουν παιδια κι υποτιθεται ξερουν περισσοτερα..αλλα δε δινω σημασια και καταλαβαινουν οτι τσαντιζομαι..ναι εχεις παιδια αλλα το παιδι μου μονο εγω ξερω τι θελει..ελεος δηλαδη γιατι μου ανεβαινει η πιεση καθε φορα!!

  • Μπερδεμένη/-ος 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Γλυκερια123 είπε:

Εγω μακρυμανικο ζιπουνακι του φοραω μεσα στο σπιτι με καλτσουλες και το βραδυ παντελονακι..εξω και ζακετουλα..ρε κοριτσια σας δινουν κι εσας συμβουλες για τα μωρα;τι και πως να το κανετε;;εμενα ειναι 2 ατομα που μ εχουν τρελανει εχουν παιδια κι υποτιθεται ξερουν περισσοτερα..αλλα δε δινω σημασια και καταλαβαινουν οτι τσαντιζομαι..ναι εχεις παιδια αλλα το παιδι μου μονο εγω ξερω τι θελει..ελεος δηλαδη γιατι μου ανεβαινει η πιεση καθε φορα!!

Εννοείται πως έχουμε τέτοια άτομα και.πσντα θα έχουμε αυτούς με της εξυπνάδες

Εγώ από κοντινό συγγενικό πρόσωπο έχω ακούσει τα χίλια δυο ... 

Όχι κλείνω την πάνα πολύ σφυχτα η μικρή κλαίει γιατί δεν ξέρω να την αλλάζω σωστά ντύσε το μωρό κρυώνει έτσι όπως το θηλάζεις του έχεις κάνει μακρύ κεφάλι δεν χρειάζεται να την έχεις τόση ώρα όρθια μετά το φαγητό δεν την κρατάς σωστά κ το καλύτερο από όλα εκτός του ότι η συγκεκριμένη τα κάνει εννοείται καλύτερα από μένα ότι η μικρή δεν με αναγνωρίζει ακόμα κ αναγνωρίζει μόνο αυτή .... 

Στην αρχή τσατιζομουν μετά εφόσον το συζήτησα με μια φίλη απλά από το ένα αυτί μπαίνει αυτό άλλο βγαίνει είναι μερικές φορές που θέλω να της φάω την μύτη αλλά κρατιεμαι....

Οπότε κάνε την αναίσθητη εκτός αν είσαι άνθρωπος που έχεις την κατάλληλη απάντηση έτοιμη μέτα μην κάθεσαι ....

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Εννοείται πως έχουμε τέτοια άτομα και.πσντα θα έχουμε αυτούς με της εξυπνάδες

Εγώ από κοντινό συγγενικό πρόσωπο έχω ακούσει τα χίλια δυο ... 

Όχι κλείνω την πάνα πολύ σφυχτα η μικρή κλαίει γιατί δεν ξέρω να την αλλάζω σωστά ντύσε το μωρό κρυώνει έτσι όπως το θηλάζεις του έχεις κάνει μακρύ κεφάλι δεν χρειάζεται να την έχεις τόση ώρα όρθια μετά το φαγητό δεν την κρατάς σωστά κ το καλύτερο από όλα εκτός του ότι η συγκεκριμένη τα κάνει εννοείται καλύτερα από μένα ότι η μικρή δεν με αναγνωρίζει ακόμα κ αναγνωρίζει μόνο αυτή .... 

Στην αρχή τσατιζομουν μετά εφόσον το συζήτησα με μια φίλη απλά από το ένα αυτί μπαίνει αυτό άλλο βγαίνει είναι μερικές φορές που θέλω να της φάω την μύτη αλλά κρατιεμαι....

Οπότε κάνε την αναίσθητη εκτός αν είσαι άνθρωπος που έχεις την κατάλληλη απάντηση έτοιμη μέτα μην κάθεσαι ....

Ααα καλα τ οτι γνωριζει αυτην κι οχι εσενα με τρελαινει..ελεος ρε παιδακι μου..δουλεια δεν εχουν ν ασχοληθουν..μακαρι να μουν απ αυτα τ ατομα και να χα απαντηση καλα θα ταν..ασε  με τσαντιζουν πολυ κατι τετοια..απ τη μια κι εγω ετσι λεω δε θα ξανασχοληθω αλλα οταν μου πει κατι τρελαινομαι...!!


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου την είπε η ταμίας του σούπερ μάρκετ γιατί πήγαμε όλοι μαζί με το μωρο και ότι το χειμώνα έχει μικρόβια. Και της λέω τώρα έχει 25 βαθμούς. Πια μικρόβια μου λες. Καλά ναι τώρα κάνει ζέστη λέει. Ποιος τη ρώτησε. Άσε που βρίσκω γνωστές στο δρόμο και του πιάνουν τα πόδια. Μια λέει είναι ζέστη η φόρμα, μια γιατί είναι χωρίς κάλτσες, μια να του φορέσω μακρυμανικο. Και λέω εγώ τώρα άντρες και πες ότι κάποια στιγμή κάνω λάθος. Αυτές δεν έκαναν; και επαναλαμβάνω ποιος τις ρώτησε;;;; :confused:

Αλλά δεν δίνω σημασία σε αυτό. Εμένα άλλο με ενοχλεί περισσότερο. Ότι βγαίνεις μια βόλτα και ξαφνικά όλοι ασχολούνται με το μωρο. Βλέπεις κόσμο να έρχεται δίπλα σου και να κοιτάζει το μωρό. Εντάξει είναι γλυκά τα μωρά αλλά πρώτον κάπου πας δεν γίνετε να σταματάς σε όλους. Δεύτερον αφήνεις 1 λεπτό το καρότσι δίπλα σου και πάει κάθε μία γιαγιά πάνω από το μωρό. Και αρχίζει τι όμορφο που είναι. Φτου σου αγόρι μου κτλ. Μπορεί να είμαι παράξενη αλλά με ποιο δικαίωμα πάνε πάνω από το ξένο μωρό και το κοιτάνε έτσι αδιάκριτα; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα άσχετη στο ανσασερ είχα το παιδί στο μάρσιπο και άρχισε και του έπιανε το πόδι.. τότε δεν είχε σαραντησει καν. Δηλαδή θράσος. Ναι έτσι κάνουν όλοι. Έχουν να σου πουν μια κουβέντα έρχονται το πιάνουν .. γένικα δεν μπορώ να καταλάβω τι φάση. Μόνο ένας κούριερ είναι σωστός. Με έχει μάθει και όταν έρχεται υπογράφει αυτός για εμένα γιατί έχω μωρό μου λέει και να μην τα πιάνω αυτά τα pads που βάζεις υπογραφή.. και πάντα είναι από μακρυά. Μπράβο του δηλαδή. Οι άντρες είναι πιο προσεχτικοι.

Όσο για συμβουλές εμένα με είχαν βάλει κάτω οι φίλες μου που ΔΕΝ έχουν παιδιά και μου έλεγαν ότι δεν παθαίνουν τίποτα τα παιδιά αν τα αφήσεις να κλαίνε και ότι δεν έχουν μνήμες τοσο μικρά που είναι. Που δεν έχουν διαβάσει ένα βιβλίο για παιδιά πότε. Και όταν τους λέω για έρευνες που έχουν γίνει έχουν έτοιμη απάντηση τύπου δεν καταλαβαίνω πως την εκαναν την έρευνα και πως είδαν ότι το παιδί αισθάνεται εγκαταληψη.. ότι να ναι όλοι έχουν κάτι να σου πουν!!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@demmikot έχω κι εγώ τέτοια φίλη..  Που ΔΕΝ έχει παιδιά και είναι ο φωτεινός παντογνωστης..  Το θηλάζεις πολύ, σε 3 μήνες να τον σταματήσεις τον θηλασμό, μήπως κοιμάται πολύ?, μήπως κοιμάται λίγο? Κρυώνει, ζεσταίνεται, μην του βάζεις παντελόνι θα του σφίγγει την μέση κλπ κλπ κλπ αυτές είναι που μου την σπάνε πιο πολύ εμένα! Και φυσικά έχω και μια ξαδέρφη που έχει παιδιά μεγάλα και φυσικά τα ξέρει όλα..  Δώσε χαμομήλι, τι σημαίνει δεν δίνουν πια? Εμένα έπινε 6 μπουκάλια την ημέρα! Γιατί τον βάζεις 8:30 για ύπνο? Θα θες να πας κάπου και σιγά σιγά δεν θα μπορείς..  Και πολλά πολλά άλλα! 

Επίσης αυτο που το πιάνουν άσχετοι με τρελαίνει! Δεν μπορώ να πάω μάρκετ όλο και κάποια θα έρθει να πει "αχ τι ωραίο πατουσακι..." την άλλη φορά πετάχτηκε ο τύπος που ήταν στα τυριά και είπε σε μια κυρία "μην το ξανακανετε αυτό..  Τόση ώρα ακουμπούσατε στον πάγκο των τυριών και τώρα χαιδευετε το βρεφακι" και από τότε πήρα κι εγώ τα πάνω μου και όποιος πάει να απλώσει χέρι τον σταματάω ή αν το έχω στο μάρσιπο τραβιεμαι πίσω! Δεν γίνεται!! 

  • Μου αρέσει 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot said:

Εμενα άσχετη στο ανσασερ είχα το παιδί στο μάρσιπο και άρχισε και του έπιανε το πόδι.. τότε δεν είχε σαραντησει καν. Δηλαδή θράσος. Ναι έτσι κάνουν όλοι. Έχουν να σου πουν μια κουβέντα έρχονται το πιάνουν .. γένικα δεν μπορώ να καταλάβω τι φάση. Μόνο ένας κούριερ είναι σωστός. Με έχει μάθει και όταν έρχεται υπογράφει αυτός για εμένα γιατί έχω μωρό μου λέει και να μην τα πιάνω αυτά τα pads που βάζεις υπογραφή.. και πάντα είναι από μακρυά. Μπράβο του δηλαδή. Οι άντρες είναι πιο προσεχτικοι.

Όσο για συμβουλές εμένα με είχαν βάλει κάτω οι φίλες μου που ΔΕΝ έχουν παιδιά και μου έλεγαν ότι δεν παθαίνουν τίποτα τα παιδιά αν τα αφήσεις να κλαίνε και ότι δεν έχουν μνήμες τοσο μικρά που είναι. Που δεν έχουν διαβάσει ένα βιβλίο για παιδιά πότε. Και όταν τους λέω για έρευνες που έχουν γίνει έχουν έτοιμη απάντηση τύπου δεν καταλαβαίνω πως την εκαναν την έρευνα και πως είδαν ότι το παιδί αισθάνεται εγκαταληψη.. ότι να ναι όλοι έχουν κάτι να σου πουν!!

Να πεις στις πανέξυπνες αυτές οτι φυσικά κ οι επιστήμονες μέσα από παρατήρηση της λειτουργίας του εγκεφάλου έβγαλαν αυτά τα συμπεράσματα, πχ εξετάζουν τον εγκέφαλο μωρού που κλαίει κ μωρού π το χει η μαμα του αγκαλιά κ βγάζουν συμπεράσματα. 

Καλημέρα! Δεν αφήνουμε τα μωράκια να κλαίνε γτ σταματάμε την ανάπτυξή τους κ ενεργοποιούμε τα κέντρα του άγχους οπότε πολύ πιθανόν να γίνει υπεραγχώδης ενήλικας. 

Επίσης, είναι πολύ βασικό τους πρώτους μήνες να νιώσουν ασφάλεια.:wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ...

@Γλυκερια123 είδες δεν μας αναγνωρίζουν τα μωράκια μας το είπε επιστήμονας εδώ που τον έχω σχεδόν σε καθημερινή βάση....για άλλες επιστημονικές θεωρίες θα σας ενημερώνω ....

Α εγώ αν κάθονται κ κοιτάνε την μικρή στο καρότσι όταν βγαίνουμε τους ρωτάω κατευθείαν αν δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν ...κ τους ακούς μετά να λένε τι αγενείς μαμά είμαι χαχαχαχ....

Βλέπω όλες μας έχουμε επιστήμονες εγώ έτσι τους λέω πλέον ...αφού τα ξέρουν όλα καλύτερα ... 

Κ αυτό με το χαμομήλι ? Κ εμένα μου το έχουν πει εμένα μου το έχουν φέρει κ έτοιμο σε μπουκάλι και δεν ήθελα να της το δώσω με κατηγόρησαν κιόλας ότι μου αρέσει να βλέπω την μικρή να ταλαιπωρηειτε με κολικούς ... 

 

Νομός θηλάζεις μόνο 3 μήνες ...μην το ξεχνάμε αυτό ....ουυυυφφφφ . ..


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσια! 

Επειδή έχω υπεραγχωθει, όσα κορίτσια δίνετε μπιμπερό, κάθε πότε ταιζετε και πόσα μλ; Είχαμε παιδίατρο, είμαστε 4500,πήραμε 400γρ σε 15 ημέρες ενώ την προηγούμενη φορά είχα με πάρει 1κιλο αντίστοιχα. Απο ύψος 1 εκ, ενώ την προηγούμενη φορά 8εκ.Δεν λέω την προηγούμενη φορά κάναμε μεγάλο άλμα, αλλά τώρα γιατί τόσο λίγο; παιδίατρος μου λέει ρίχνει ρυθμούς το μωρό επειδή την προηγούμενη φορά πήρε πολλά γρ και εκ.... Εγώ όμως ανήσυχω γτ μου κοιμάται αρκετά και τρώει συντηρητικά..... Εσάς πόσες ώρες κοιμούνται; ξέρω ταιζουμε μαξιμουμ ανά 3ωρες...... Δεν ξέρω έχω αγχωθεί πάρα πολύ.... 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!! Σας παρακολουθω συχνα απλα πολλες φορες δε προλαβαινω να γραψω.

@Luckystars δινεις μπιμπερο δικο σου ή ξενο? εγω τη θηλαζω πρωτα και μετα της δινω ξενο και μου τρωει καθε 2 με 3 ωρες καπου στα 80 ml... αμα εχει φαει αρκετο απο το δικο μου μερικες φορε τρωει και 40. Λοιπον ενα βραδυ την εβαλα για υπνο 22:30, καποια στιγμη ξυπναω τη νυχτα και βλεπω οτι ειναι 6:30 το πρωι και ακομα κοιμοταν! πανικοβληθηκα! τη ξυπναω αρον αρον για να δω αν ειναι καλα και τη ταισα. το λεω του γιατρου και μου ειπε πως οσες ωρες και αν.περασουν να μη τη ξυπνησω και πως οταν θελησει αυτη να φαει θα ξυπνησει μονη της... τωρα το τελευταιο της γευμα το.κανει κατα τις 00:30 και κοιμαται μεχρι τις 6 καπου. 

κοριτσια εχει κανει καμια την εξεταση για ακουστικα κυματα ή υπερηχο ισχιων? ο γιατρος μου ειπε οταν κλεισει τους 2 μηνες να παμε για τον υπερηχο γιατι μαλλον το ενα ποδαρακι ειναι πιο λεπτο απο το αλλο και πως μπορει να χρειαστει να βαλει.ναρθηκακι. :-?

  • Μου αρέσει 1

cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Luckystars μην αγχωνεσαι το ιδιο ακριβως παθαμε κι εμεις ενω πηρε παρα πολυ ατην αρχη μετα εκοψε..μας ειπε ο γιατρος το ιδιο πραγμα ακριβως..μην ανησυχεις..ετσι κι εμενα εκοψε το φαι αποτομα αγχωθηκα ασε..ετρωγε 800-900 ml τη μερα και τωρα τρωει 600 με 750..και παιρνει κανονικα βαρος οσο πρεπει δηλαδη..

Παντως βλεπω ολες εχουμε συμβουλους χωρις να το ζητησουμε..ωραια..το κορυφαιο παντως ηταν οτι δεν αναγνωριζει τη μανα της @Giosotpk αυτο δηλαδη μου μεινε..

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni2512 είπε:

καλησπερα κοριτσια!!! Σας παρακολουθω συχνα απλα πολλες φορες δε προλαβαινω να γραψω.

@Luckystars δινεις μπιμπερο δικο σου ή ξενο? εγω τη θηλαζω πρωτα και μετα της δινω ξενο και μου τρωει καθε 2 με 3 ωρες καπου στα 80 ml... αμα εχει φαει αρκετο απο το δικο μου μερικες φορε τρωει και 40. Λοιπον ενα βραδυ την εβαλα για υπνο 22:30, καποια στιγμη ξυπναω τη νυχτα και βλεπω οτι ειναι 6:30 το πρωι και ακομα κοιμοταν! πανικοβληθηκα! τη ξυπναω αρον αρον για να δω αν ειναι καλα και τη ταισα. το λεω του γιατρου και μου ειπε πως οσες ωρες και αν.περασουν να μη τη ξυπνησω και πως οταν θελησει αυτη να φαει θα ξυπνησει μονη της... τωρα το τελευταιο της γευμα το.κανει κατα τις 00:30 και κοιμαται μεχρι τις 6 καπου. 

κοριτσια εχει κανει καμια την εξεταση για ακουστικα κυματα ή υπερηχο ισχιων? ο γιατρος μου ειπε οταν κλεισει τους 2 μηνες να παμε για τον υπερηχο γιατι μαλλον το ενα ποδαρακι ειναι πιο λεπτο απο το αλλο και πως μπορει να χρειαστει να βαλει.ναρθηκακι. :-?

Εγώ έκανα υπέρηχο ισχιων γιατί έχουμε κληρονομικό στο σόι αλλά όλα καλά..  Αλλά και να μην ήταν ξέρω από την ξαδέρφη μου..  Δεν είναι τίποτα το ναρθηκακι, απλά κράτα τα ποδαράκια του ανοιχτά! Μην σε προβληματίζει..  Μόνο και γι αυτό να μην φοβάσαι.. 

@Luckystars εμένα είχε πάρει 550γρ το μήνα..  Και τωρα περιμένω να δω πόσο έχει πάρει..  Πάνω από 450γρ είναι νορμάλ. Επίσης στην αρχή έχει πολλά σκαμπανευασματα στις καμπύλες,μην ανησυχείς, κάποια στιγμή καταλήγουν σε μια και την ακολουθούν 

  • Μου αρέσει 1

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars said:

Καλημέρα κοριτσια! 

Επειδή έχω υπεραγχωθει, όσα κορίτσια δίνετε μπιμπερό, κάθε πότε ταιζετε και πόσα μλ; Είχαμε παιδίατρο, είμαστε 4500,πήραμε 400γρ σε 15 ημέρες ενώ την προηγούμενη φορά είχα με πάρει 1κιλο αντίστοιχα. Απο ύψος 1 εκ, ενώ την προηγούμενη φορά 8εκ.Δεν λέω την προηγούμενη φορά κάναμε μεγάλο άλμα, αλλά τώρα γιατί τόσο λίγο; παιδίατρος μου λέει ρίχνει ρυθμούς το μωρό επειδή την προηγούμενη φορά πήρε πολλά γρ και εκ.... Εγώ όμως ανήσυχω γτ μου κοιμάται αρκετά και τρώει συντηρητικά..... Εσάς πόσες ώρες κοιμούνται; ξέρω ταιζουμε μαξιμουμ ανά 3ωρες...... Δεν ξέρω έχω αγχωθεί πάρα πολύ.... 

Μν αγχώνεσαι, εσυ θα ακούς τον γιατρό σου κ δεν θα συγκρίνεις τις μετρήσεις με άλλα μωράκια. Αν δεν ανησύχησε ο γιατρός, μν ανησυχείς καθόλου. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...