Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Μέθοδοι προεμφυτευτικης διάγνωσης εμβρύων


Bianka

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ!!!! Πότε θα είναι η εμβρυομεταφορα σου; Σου εύχομαι να είναι και τυχερή!!!! Ενημέρωσε με, αν θες βέβαια, σε περίπτωση που κάνετε προεμφυτευτικο τι σας είπαν!!!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Κι εμάς μας το είπαν, τους το μεταφέραμε, αλλά ο καθείς την πάρτη του!!! Μπορώ να σου πω ότι δέκα λεπτά μετά μπορεί και να το ξέχασαν! Ούτως ή άλλως η αδερφή έχει παιδί, σιγά μην κάτσει να σκάσει για εμάς!!! 

Με το καλό τα μωράκια σου @Μαρίτσα10!!! Σε ποια βδομάδα είσαι; 

Τα έμβρυα είναι από ότι κατάλαβα χωρίς προεμφυτευτικο; Σε ποιο κέντρο πέτυχες; Και άλλη μία ερώτηση καθοτι είμαι άσχετη!!! Στα παραπάνω ποσά προφανώς και δεν συμπεριλαμβάνεται η ωοληψια, εμβρυομεταφορα, κατάψυξη, απόψυξη και κάτι άλλο! Μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα μια ολοκληρωμένης προσπάθειας με προεμφυτευτικο; Και η βιοψία εμβρύων είναι κάτι άλλο από τον προεμφυτευτικο; 

Σόρρυ για το βομβαρδισμό ερωτήσεων....

Εγώ δεν δυσκολευτηκα...τους έστειλα την ίδια μέρα αλλά άλλο να το λες στους γονείς σου κ άλλο σε πεθερικά. 

Στη 14η εβδομάδα είμαι. Ήταν χωρίς προεμφυτευτικο τα συγκεκριμένα εμβρυα. Τα ελεγμένα τα είχα εξαντλήσει. Πέτυχα στο Γένεσις. 

1000 ευρώ πήρε το κέντρο εξωσωματικής για να γίνει η απόψυξη των εμβρύων (είχα κρύοσυντηρημενα εμβρυα) και αφαίρεσαν κάποια κύτταρα των εμβρύων ( βιοψία) τα οποία τα έστειλαν στο άλλο κέντρο για να γίνει ο προεμφυτευτικος. Στέλνουν τα κύτταρα κ όχι ολόκληρα τα έμβρυα. Τα 2200 πήγαν στο κέντρο που εξέτασε τα κύτταρα κ έβγαλαν το αποτέλεσμα. Και μετά έκανα εμβρυομεταφορα η οποία μου στοίχισε γύρω στα 1200. Η ωοληψια είχε γίνει κοντά ένα χρόνο πριν κ στοίχισε γύρω στα 3000 μαζί με την εμβρυομεταφορα που είχε γίνει τότε. Οπότε για μια κοπέλα που θα κάνει ωοληψια, βιοψία, προεμφυτευτικο και εμβρυομεταφορα σε 7 έμβρυα θα πληρώσει 6200 ευρώ! Σοκκκ!!! Εγώ είχα κατεψυγμένα κ δεν πλήρωσα τόσα χρήματα μαζεμένα! 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Σε ευχαριστώ!!!! Πότε θα είναι η εμβρυομεταφορα σου; Σου εύχομαι να είναι και τυχερή!!!! Ενημέρωσε με, αν θες βέβαια, σε περίπτωση που κάνετε προεμφυτευτικο τι σας είπαν!!!

Περιμένουμε να δούμε αν θα έχουμε βλαστοκυστες. Τετάρτη θα ξέρουμε οριστικά. Προς το παρόν από τα 8 γονιμοποιηθηκαν τα 4.Εμβυομεταφορα δεν θα κάνω τώρα. 

Αν έχουμε κάτι καλό στον επόμενο κύκλο γιατί είχα ανεβασμένη προγεστδρονη. 

Εννοείται θα ενημερώσω αν προχωρήσω σε κάτι. 

πρίν από 53 λεπτά , Μαρίτσα10 είπε:

Εγώ δεν δυσκολευτηκα...τους έστειλα την ίδια μέρα αλλά άλλο να το λες στους γονείς σου κ άλλο σε πεθερικά. 

Στη 14η εβδομάδα είμαι. Ήταν χωρίς προεμφυτευτικο τα συγκεκριμένα εμβρυα. Τα ελεγμένα τα είχα εξαντλήσει. Πέτυχα στο Γένεσις. 

1000 ευρώ πήρε το κέντρο εξωσωματικής για να γίνει η απόψυξη των εμβρύων (είχα κρύοσυντηρημενα εμβρυα) και αφαίρεσαν κάποια κύτταρα των εμβρύων ( βιοψία) τα οποία τα έστειλαν στο άλλο κέντρο για να γίνει ο προεμφυτευτικος. Στέλνουν τα κύτταρα κ όχι ολόκληρα τα έμβρυα. Τα 2200 πήγαν στο κέντρο που εξέτασε τα κύτταρα κ έβγαλαν το αποτέλεσμα. Και μετά έκανα εμβρυομεταφορα η οποία μου στοίχισε γύρω στα 1200. Η ωοληψια είχε γίνει κοντά ένα χρόνο πριν κ στοίχισε γύρω στα 3000 μαζί με την εμβρυομεταφορα που είχε γίνει τότε. Οπότε για μια κοπέλα που θα κάνει ωοληψια, βιοψία, προεμφυτευτικο και εμβρυομεταφορα σε 7 έμβρυα θα πληρώσει 6200 ευρώ! Σοκκκ!!! Εγώ είχα κατεψυγμένα κ δεν πλήρωσα τόσα χρήματα μαζεμένα! 

@Μαρίτσα10 δεν πέρασες λίγα και τελικά δικαιώθηκες. Συγχαρητήρια!!!

Να πω την ταπεινή μου γνώμη, θεωρώ ότι ο προεμφυτευτικος δεν είναι πανάκια. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι μόνο καλό δεν κάνουν στα εβρυακια. Είναι επεμβατικη μέθοδος με μεγάλο ρίσκο. Δεν θα ξεχάσω την πρώτη έμβρυο λόγο που συναντήσαμε μας είπε ότι δεν θα πιάσει απαραίτητα ο έλεγχος αυτός το πρόβλημα μας και σε άλλη περίπτωση ότι έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να γεννηθεί από μας 1 παιδί με Dawn στην ηλικία μας όπως και για ένα 20χρονο ζευγάρι. 

Είσαι πολύ τυχερή κορίτσι μου και να ξέρεις πως δεν είναι τυχαίο ότι έχεις εγκυμοσύνη από τέτοια έμβρυα. Γνώμη μου πάντα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Bianka είπε:

Περιμένουμε να δούμε αν θα έχουμε βλαστοκυστες. Τετάρτη θα ξέρουμε οριστικά. Προς το παρόν από τα 8 γονιμοποιηθηκαν τα 4.Εμβυομεταφορα δεν θα κάνω τώρα. 

Αν έχουμε κάτι καλό στον επόμενο κύκλο γιατί είχα ανεβασμένη προγεστδρονη. 

Εννοείται θα ενημερώσω αν προχωρήσω σε κάτι. 

@Μαρίτσα10 δεν πέρασες λίγα και τελικά δικαιώθηκες. Συγχαρητήρια!!!

Να πω την ταπεινή μου γνώμη, θεωρώ ότι ο προεμφυτευτικος δεν είναι πανάκια. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι μόνο καλό δεν κάνουν στα εβρυακια. Είναι επεμβατικη μέθοδος με μεγάλο ρίσκο. Δεν θα ξεχάσω την πρώτη έμβρυο λόγο που συναντήσαμε μας είπε ότι δεν θα πιάσει απαραίτητα ο έλεγχος αυτός το πρόβλημα μας και σε άλλη περίπτωση ότι έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να γεννηθεί από μας 1 παιδί με Dawn στην ηλικία μας όπως και για ένα 20χρονο ζευγάρι. 

Είσαι πολύ τυχερή κορίτσι μου και να ξέρεις πως δεν είναι τυχαίο ότι έχεις εγκυμοσύνη από τέτοια έμβρυα. Γνώμη μου πάντα. 

Θα συμφωνήσω μαζί σου! Εμένα στο μόνο που με βοήθησε είναι ότι έμαθα ότι τα έμβρυα μου σε γενικές γραμμές είναι καλά κ κοιτάξαμε να βρούμε τη πραγματική αιτία. 

Στη πραγματικότητα υπήρξε κίνδυνος για αυτά τα έμβρυα! Ίσως έχασαν από τη ποιότητα τους. 

  • Μου αρέσει 1

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...