Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μέθοδοι προεμφυτευτικης διάγνωσης εμβρύων


Bianka

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα 

Ήθελα απόψεις για το θέμα αυτό και ότι εμπειρίες έχετε. 

Σήμερα έκανα ωοληψια 8 ωαρίων και αν έχουμε βλαστοκυστες σκεφτόμαστε και τον προεμφυτευτικος έλεγχο. 

Είμαι Θεσσαλονίκη, το έψαξα λίγο το θέμα αλλά θέλω και άλλη βοήθεια. 

Σήμερα μου είπαν για 1 νέα μέθοδο προεμφυτευτικου ελέγχου το NGS ενώ ήξερα μόνο για την μέθοδο array cgh αν θυμάμαι καλά που γίνεται σε όλα τα χρωμοσώματα και όχι μόνο σε 9 που γινόταν με παλαιότερη μέθοδο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Και με τις δύο μεθόδους που ανέφερες ελέγχονται όλα τα χρωμοσώματα του εμβρύου! Είναι πολύ καλές και οι δύο μέθοδοι και κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να σε απασχολεί ποιά θα χρησιμοποιηθεί αλλά το αν θες κ αν αξίζει να κάνεις προεμφυτευτικό!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το θέμα το έψαξα πολύ μετά από 2 αποβολές με 3 μωρά απωλεσθεντα από εξωσωματική.Ειχα στείλει τα δύο για καρυωτυπο οπότε ήξερα ότι ήταν από χρωμοσωμια...γύρισα όλα τα κέντρα....καταλήξαμε να ΜΗΝ κάνουμε διότι στη δική μας περίπτωση ήταν τυχαίο γεγονός κ κυρίως δεν μου εξασφάλιζε κάνεις ότι δεν θα ξανασυμβεί...δεν ψάχνουν τα πάντα....κ λογικό...απέκτησα την κόρη μου κ αμέσως μετά έχασα άλλο ένα...δεν έκανα καρυωτυπο...τι θέλω να πω...πριν φτάσεις εκεί ψάξε το γιατί θέλεις να τον κάνεις κ τι σου εξασφαλιζει

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Στο κέντρο που είστε ποιο είναι το κόστος για κάθε μέθοδο;

Έχουν διαφορά στην επεξεργασία οι μέθοδοι;

Το κόστος είναι 1800€ εως 4 έμβρυα και +230€ για κάθε έμβρυο επιπλέον. 

Απλά μου είπαν ότι η NGS είναι πιο καινούρια και αυτή που προτείνουν τελευταία. 

Έψαξα στο Google αλλά δεν βρήκα πολλά άρθρα. 

16 ώρες πρίν, Giova2015 είπε:

Καλησπέρα! Και με τις δύο μεθόδους που ανέφερες ελέγχονται όλα τα χρωμοσώματα του εμβρύου! Είναι πολύ καλές και οι δύο μέθοδοι και κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να σε απασχολεί ποιά θα χρησιμοποιηθεί αλλά το αν θες κ αν αξίζει να κάνεις προεμφυτευτικό!

Απλά έχει βρεθεί παθολογικος καρυοτυπος συζηγου και σε άλλους 2 έμβρυολογους που επισκέφθηκα μου είπαν ότι είναι λίγο σπάνιο και δεν είναι βέβαιο ότι θα το πιάσει ο προεμφυτευτικος. Δεν ξέρω τι να αποφασίσω και φυσικά θα εξαρτηθεί από τον αριθμό βλαστοκυστεων που θα προκύψουν το πως θα προχωρήσουμε. 

16 ώρες πρίν, island1 είπε:

Καλησπέρα

Το θέμα το έψαξα πολύ μετά από 2 αποβολές με 3 μωρά απωλεσθεντα από εξωσωματική.Ειχα στείλει τα δύο για καρυωτυπο οπότε ήξερα ότι ήταν από χρωμοσωμια...γύρισα όλα τα κέντρα....καταλήξαμε να ΜΗΝ κάνουμε διότι στη δική μας περίπτωση ήταν τυχαίο γεγονός κ κυρίως δεν μου εξασφάλιζε κάνεις ότι δεν θα ξανασυμβεί...δεν ψάχνουν τα πάντα....κ λογικό...απέκτησα την κόρη μου κ αμέσως μετά έχασα άλλο ένα...δεν έκανα καρυωτυπο...τι θέλω να πω...πριν φτάσεις εκεί ψάξε το γιατί θέλεις να τον κάνεις κ τι σου εξασφαλιζει

 

Υπάρχει παθολογικος καρυοτυπος με αναστροφή σε χρωμοσωμα του συζύγου αλλά μας είπαν ότι είναι σπάνιο και ακόμα πιο σπάνιο να το βρει ο προεμφυτευτικος έλεγχος. Και η απόφαση είναι δική μας γιατί δεν μας εξασφαλίζουν ότι θα έχουμε αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Bianka σε ποιό χρωμόσωμα είναι η αναστροφή; Αν κάποιο έμβρυο φέρει την αναστροφή όπως ο σύζυγός σου ο προεμφυτευτικός δεν θα το δει. Αν τυχόν δημιουργηθεί κάποια ανισορροπία γενετικού υλικού τότε θα βρεθεί. Συνήθως οι αναστροφέσ δεν δημιουργούν πρόβλημα πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Giova2015 είπε:

Bianka σε ποιό χρωμόσωμα είναι η αναστροφή; Αν κάποιο έμβρυο φέρει την αναστροφή όπως ο σύζυγός σου ο προεμφυτευτικός δεν θα το δει. Αν τυχόν δημιουργηθεί κάποια ανισορροπία γενετικού υλικού τότε θα βρεθεί. Συνήθως οι αναστροφέσ δεν δημιουργούν πρόβλημα πάντως. 

Μας είπαν κ τα 2 ενδεχόμενα 

Ότι μπορεί να προκύψει απόγονος με κάποιο σύνδρομο αλλά και φυσιολογικός. 

Στο 11 είναι με πιθανά θραύσματα στο 14 και 15.

Επίσης δεν γνωρίζουμε εάν το κληρονομησε ή είναι de novo. 

Το 2017 είχαμε φυσική σύλληψη και με σπερμοδιαγραμμα κάτω του μετρίου σε όλες τις παραμέτρους και πολύ χαμηλή κινητικότητα. 

Και μένα αυτό μου έδωσαν να καταλάβω ότι κ να έχει έμβρυο αναστροφή ο προεμφυτευτικος δεν το πιάνει. Οπότε γιατί να τον κάνουμε; 

Έχετε κ σεις κάτι ανάλογο; Σε τι φάση είστε; 

Έχετε παιδάκι;

Ή είστε στη προσπάθεια; 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε παθολογικό καρυότυπο με ισοζυγισμενης μετάθεσης σε δύο χρωμοσώματα! Προφανώς και δεν μπορούν να ελέγξουν όλα τα σύνδρομα αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πας στοχευμένα έτσι δεν είναι; Δηλαδή με τη μέθοδο της προεμφυτευτικης με υβριδισμο μπορούν να δουν συγκεκριμένα το χρωμόσωμα που σε ενδιαφέρει και τα τρία βασικά σύνδρομα! Γι αυτό λένε ότι πρέπει μετά να κάνεις και τροφοβλάστη με μοριακό καρυότυπο για να ελέγξεις τα υπόλοιπα! Πάντως οι διαφορές ανα κέντρο είναι τραγικές! Εμάς μονο ο προεμφυτευτικος στο πρώτο που ρωτήσαμε κόστιζε 4000 για πέντε έμβρυα και από εκεί και πέρα συν 200 κάθε δύο επομενα. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Ele@n είπε:

Κι εμείς έχουμε παθολογικό καρυότυπο με ισοζυγισμενης μετάθεσης σε δύο χρωμοσώματα! Προφανώς και δεν μπορούν να ελέγξουν όλα τα σύνδρομα αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πας στοχευμένα έτσι δεν είναι; Δηλαδή με τη μέθοδο της προεμφυτευτικης με υβριδισμο μπορούν να δουν συγκεκριμένα το χρωμόσωμα που σε ενδιαφέρει και τα τρία βασικά σύνδρομα! Γι αυτό λένε ότι πρέπει μετά να κάνεις και τροφοβλάστη με μοριακό καρυότυπο για να ελέγξεις τα υπόλοιπα! Πάντως οι διαφορές ανα κέντρο είναι τραγικές! Εμάς μονο ο προεμφυτευτικος στο πρώτο που ρωτήσαμε κόστιζε 4000 για πέντε έμβρυα και από εκεί και πέρα συν 200 κάθε δύο επομενα. 

@Ele@nΠάρα πολύ ακριβό μου φαίνεται. 

Σε 2 κέντρα που ρώτησα μου είπαν 1800.

Αθήνα είσαι εσύ; 

Πού κάνει; τόσα πολλά; 

5000 μου είπαν για δωρεά εμβρύων. 

Πού βρίσκεστε εσείς; 

Αποκτήσατε παιδάκι; Εύχομαι αν όχι σύντομα να το ζήσετε κ σεις κ όλες μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα! Είμαι επαρχία! Κι εμάς ακριβό μας φάνηκε και το επόμενο ραντεβού θα είναι Αθήνα! Εμείς οχινακομα! Δεν έχουμε παιδάκι! Είχα μια διακοπή το καλοκαίρι και από τότε προσπαθούμε ξανα! Αλλά θέλω να ρωτήσω και για εξωσωματική στην Αθήνα μήπως πετύχουμε πιο γρήγορα αποτελέσματα!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο προεμφυτευτικος μου στοίχησε 2200 για 7 έμβρυα και 1000 η βιοψία με τη μέθοδο array. 

Όταν βρήκαν αυτό το εύρημα στο καριωτυπο του άντρα σου δεν σας ζήτησαν να εξεταστούν γονεις ή αδέρφια; Ρωτάω γιατί όταν βρέθηκε σε μένα παραπάνω δορυφορικό υλικό στο χρωμόσωμα 21 μου ζήτησαν την ίδια μέρα να πάω τους γονείς μου για καριωτυπο. Τους έστειλα για εξέταση άμεσα κ βρέθηκε ο πατέρας μου με ολόιδιο θέμα. Μου είχαν πει ότι αν βρεθεί σε κάποιον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί είναι κάτι που δίνει κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό όπως χρώμα ματιων, σχήμα μύτης κτλ. 

Ο προεμφυτευτικος έγινε μετά από χρόνια λόγω πολλών αποτυχιών. Τώρα περιμένω δίδυμα κ δεν είναι από τα έμβρυα που είχαν δώσει αποτέλεσμα στον προεμφυτευτικο. 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Μαρίτσα10 είπε:

Εμένα ο προεμφυτευτικος μου στοίχησε 2200 για 7 έμβρυα και 1000 η βιοψία με τη μέθοδο array. 

Όταν βρήκαν αυτό το εύρημα στο καριωτυπο του άντρα σου δεν σας ζήτησαν να εξεταστούν γονεις ή αδέρφια; Ρωτάω γιατί όταν βρέθηκε σε μένα παραπάνω δορυφορικό υλικό στο χρωμόσωμα 21 μου ζήτησαν την ίδια μέρα να πάω τους γονείς μου για καριωτυπο. Τους έστειλα για εξέταση άμεσα κ βρέθηκε ο πατέρας μου με ολόιδιο θέμα. Μου είχαν πει ότι αν βρεθεί σε κάποιον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί είναι κάτι που δίνει κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό όπως χρώμα ματιων, σχήμα μύτης κτλ. 

Ο προεμφυτευτικος έγινε μετά από χρόνια λόγω πολλών αποτυχιών. Τώρα περιμένω δίδυμα κ δεν είναι από τα έμβρυα που είχαν δώσει αποτέλεσμα στον προεμφυτευτικο. 

@Μαρίτσα10 ναι μας το είπαν εννοείται. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να το κληρονόμησε γιατί ο ένας του αδερφός είχαν ενδομητριο θάνατο σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη 39+

Και ο άλλος του ο αδερφός έκαναν 5 χρόνια να αποκτήσουν παιδάκι. 

Δεν ήθελα να βάλω σε όλο αυτό και τα πεθερικά μου γιατί απλά δεν θέλω να ξέρουν τίποτα και όταν το είπα στη 1 συνειφαδα που έχουμε σχέσεις και τα λέμε μου είπε πως ο αδερφός του άντρα μου και σύζυγος της δεν θα το έκανε με τίποτα. Τι να πεις σε αυτό μου λες; ότι μάλλον ξέχασε πόσα χρόνια έκανε προσπάθειες λέω εγώ κ δεν την νοιάζει τι περνάω εγώ. Στην αρχή δεν με πείραξε αυτό που είπε αλλά τελευταία το σκέφτομαι και νομίζω είναι κάτι που δεν την δικαιολογώ για να μην πω ότι δεν την συγχωρώ.Το καλύτερο ήταν να πει ο άντρας μου στον αδερφό του κατευθείαν και είμαι σίγουρη ότι θα το έκανε γιατί είναι και ψυχαρα. Τέλος πάντων το συμπέρασμα και χωρίς να κάνουν οι κοντινοί του καρυοτυπο είναι ότι και να το έχουν ξέρουμε ότι δίνουν φυσιολογικους απογόνους  οπότε δεν αλλάζει κάτι ή είναι de novo χωρίς να το έχει κληρονομήσει. Για μας πιστεύω το μείον είναι η ηλικία. Και να το έχουν οι δικοί του, τις οικογένειες τους τις έκαναν 20+ κάτι το οποίο είναι μεγάλο avantage. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας το είπαν, τους το μεταφέραμε, αλλά ο καθείς την πάρτη του!!! Μπορώ να σου πω ότι δέκα λεπτά μετά μπορεί και να το ξέχασαν! Ούτως ή άλλως η αδερφή έχει παιδί, σιγά μην κάτσει να σκάσει για εμάς!!! 

Με το καλό τα μωράκια σου @Μαρίτσα10!!! Σε ποια βδομάδα είσαι; 

Τα έμβρυα είναι από ότι κατάλαβα χωρίς προεμφυτευτικο; Σε ποιο κέντρο πέτυχες; Και άλλη μία ερώτηση καθοτι είμαι άσχετη!!! Στα παραπάνω ποσά προφανώς και δεν συμπεριλαμβάνεται η ωοληψια, εμβρυομεταφορα, κατάψυξη, απόψυξη και κάτι άλλο! Μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα μια ολοκληρωμένης προσπάθειας με προεμφυτευτικο; Και η βιοψία εμβρύων είναι κάτι άλλο από τον προεμφυτευτικο; 

Σόρρυ για το βομβαρδισμό ερωτήσεων....


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

Κι εμάς μας το είπαν, τους το μεταφέραμε, αλλά ο καθείς την πάρτη του!!! Μπορώ να σου πω ότι δέκα λεπτά μετά μπορεί και να το ξέχασαν! Ούτως ή άλλως η αδερφή έχει παιδί, σιγά μην κάτσει να σκάσει για εμάς!!! 

Με το καλό τα μωράκια σου @Μαρίτσα10!!! Σε ποια βδομάδα είσαι; 

Τα έμβρυα είναι από ότι κατάλαβα χωρίς προεμφυτευτικο; Σε ποιο κέντρο πέτυχες; Και άλλη μία ερώτηση καθοτι είμαι άσχετη!!! Στα παραπάνω ποσά προφανώς και δεν συμπεριλαμβάνεται η ωοληψια, εμβρυομεταφορα, κατάψυξη, απόψυξη και κάτι άλλο! Μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα μια ολοκληρωμένης προσπάθειας με προεμφυτευτικο; Και η βιοψία εμβρύων είναι κάτι άλλο από τον προεμφυτευτικο; 

Σόρρυ για το βομβαρδισμό ερωτήσεων....

Κατάλαβα.. Συμπασχουσα κ συ

Δεν πειράζει μακάρι να μην χρειαστεί να ασχοληθούν με τέτοια θέματα γιατί τότε δεν θα θυμάται καν τι της είχα ζητήσει. Εύχομαι να πετύχεις το πολυπόθητο σύντομα χωρίς ταλαιπωρίες. Μην δίνεις σημασία σε τέτοιους ανθρώπους. Εγώ μόνο τη μάνα και την αδερφή από κοντά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...