Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 12/4/2019 at 4:02 PM, Elenpap said:

Σε απαρηγόρητο κλάμαπ δν περνάει με αγκαλίτσα, μπορείς να δώσεις λίγο ντεπονάκι. Πιθανόν να ναι τα δοντάκια τα οποία πονάνε αρκετά. Ρώτα τον γιατρό σου.

Ναι μάλλον δόντια είναι και η παιδίατρος τα ίδια μου είπε γιατί δεν έχει κάτι άλλο παθολογικό. Δίνω αλλά δεν θέλω συνέχεια για να μην συνηθίζει. Υπομονή τι αλλο.


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!! Διαβάζω τα νέα σας κ βλέπω πως όλα τα μωράκια πάνω κάτω περνάνε τις ίδιες φάσεις, η μικρή μου είχε κάποιες μέρες γκρίνια κ δεν καθόταν πουθενά παρά μόνο αγκαλιά ,επίσης έχουμε πολλά σάλια κ τρώει συνεχώς τα δάχτυλα της ..υποπτευομαι πως άρχισε η διαδικασία των δοντιών! 

Κορίτσια μου το βράδυ πως κοιμούνται τα μωράκια σας;Πως τα σκεπαζετε; Παγώνουν κ εσάς τα χεράκια; Εμείς είτε με κουβέρτα είτε με υπνοσακο που ειναι τα χεράκια έξω...είναι παγωμένα το πρωί ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Η μικρούλα πάνω που 3 μέρες είχε σταματήσει τελείως τις αναγωγές και έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος, σήμερα ότι πίνει το βγάζει.... ειλικρινά βαρέθηκα να την καθαρίζω και να της αλλάζω ρούχα....ουφ....

Άντε να ξεκινήσουν οι στερεές μπας και δούμε φως....να περάσει η παλινδρόμηση και να πάρει το βάρος που λείπει... 

Σάλια έχουμε κι εμείς πολλά και υπάρχουν στιγμές που θέλει να βάλει όλη τη μπουνίτσα στο στόμα της. Ευτυχώς εκείνη την ώρα της δίνω το μασητικό και ξεχνιέται. Κατά τα άλλα το βράδυ συνεχίζει να κοιμάται καλά!

Το κακό είναι ότι 3 μέρες τώρα είμαι άσχημα κρυωμένη και σήμερα νιώθω απίστευτη εξάντληση.

Χθες ήρθε και το καινούριο ψυγείο, γιατί το προηγούμενο χάλασε τελείως, και έκανα γενική καθαριότητα...

Ελπίζω αύριο και η μικρή να είναι καλύτερα, αλλά και εγώ γιατί η μεγάλη μου έχει παράσταση και ανυπομονούμε να την δούμε!

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Evi89 γεια σου κορίτσι μου

Εγώ τον έχω σε υπνοσακο και από πάνω ρίχνω κουβερτουλα. Το βράδυ στον ύπνο μας δεν καίμε κάποιο θερμαντικό σώμα. Τα χεράκια και ο δικός μου τα έχει απ'έξω, όμως δεν μπορώ να πω ότι είναι κρύα.

Εσείς καίτε κάτι όσο κοιμαστε;

Σάλια έχουμε πολλά,τα χέρια συνεχώς στο στόμα και σήμερα είχε γκρίνια ενώ δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου όλη την ημέρα. 

Διανύουμε την 17η εβδομάδα από την ΠΗΤ. Ίσως είναι εβδομάδα άλματος. Τι να πω..

Βρε κορίτσια οι παιδίατροι σας τις δέχονται αυτές τις εβδομάδες άλματος ή θεωρούν τις αλλαγές στη διάθεση τους τυχαίο γεγονός;;

 

@Smurfita Εύχομαι σύντομα να σταματήσει αυτό με τις αναγωγές, καταλαβαίνω ότι κουράστηκες κυρίως ψυχολογικά, σωστά;

Να προσέχεις με το κρύωμα και να χρησιμοποιείς μάσκα στο τάισμα. Έτσι την πάτησα εγώ και κόλλησε ο μπέμπης από μένα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2019 at 3:35 ΠΜ, Rinaki88 είπε:

Ναι μάλλον δόντια είναι και η παιδίατρος τα ίδια μου είπε γιατί δεν έχει κάτι άλλο παθολογικό. Δίνω αλλά δεν θέλω συνέχεια για να μην συνηθίζει. Υπομονή τι αλλο.

Καλημέρα Ρινάκι!Το Ντεπόν βοηθάει αλλά όπως είπες δεν γίνεται να δίνεις συνέχεια.Εμένα έχει σάλια πολλά και βάζει και τις δυο χούφτες στο στομα του,αφού του λέω παιδάκι μου τι προσπαθείς,δεν έχεις στόμα κροκόδειλου:mrgreen:.Δε γκρινιάζει ιδιαίτερα οπότε ελπίζω να βγάλει εύκολα δοντάκια,αν και είναι νωρίς ακόμα για να το δούμε αυτο. 

10 ώρες πρίν, Evi89 είπε:

Γειά σας κορίτσια!! Διαβάζω τα νέα σας κ βλέπω πως όλα τα μωράκια πάνω κάτω περνάνε τις ίδιες φάσεις, η μικρή μου είχε κάποιες μέρες γκρίνια κ δεν καθόταν πουθενά παρά μόνο αγκαλιά ,επίσης έχουμε πολλά σάλια κ τρώει συνεχώς τα δάχτυλα της ..υποπτευομαι πως άρχισε η διαδικασία των δοντιών! 

Κορίτσια μου το βράδυ πως κοιμούνται τα μωράκια σας;Πως τα σκεπαζετε; Παγώνουν κ εσάς τα χεράκια; Εμείς είτε με κουβέρτα είτε με υπνοσακο που ειναι τα χεράκια έξω...είναι παγωμένα το πρωί ..

Καλημέρα Ευακι!Κατα πως δείχνουν τα πράγματα τα μπεμπακια μας πάνε για διαφήμιση της colgate :D.

Μας έκαναν δώρο αμάνικο υπνόσακο και ο μπέμπης κοιμάται πολυ ωραία με αυτόν.Τα χεράκια του είναι όντως παγωμένα το πρωί αλλά πιστεύω δε κρυώνει γιατί θα ξυπνούσε και θα έκλαιγε.

Απο θέρμανση έχουμε καλοριφέρ αλλά το βράδυ το χαμηλώνουμε,προς το παρών τουλάχιστον αργότερα με περισσότερο κρύο θα το αφήνουμε να δουλεύει.Έχουμε επίσης μεγάλο τζάκι που καίει όλη μέρα και κρατάει μια καλή θερμοκρασία στο σπίτι.

9 ώρες πρίν, Smurfita είπε:

Καλησπέρα!!!

Η μικρούλα πάνω που 3 μέρες είχε σταματήσει τελείως τις αναγωγές και έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος, σήμερα ότι πίνει το βγάζει.... ειλικρινά βαρέθηκα να την καθαρίζω και να της αλλάζω ρούχα....ουφ....

Άντε να ξεκινήσουν οι στερεές μπας και δούμε φως....να περάσει η παλινδρόμηση και να πάρει το βάρος που λείπει... 

Σάλια έχουμε κι εμείς πολλά και υπάρχουν στιγμές που θέλει να βάλει όλη τη μπουνίτσα στο στόμα της. Ευτυχώς εκείνη την ώρα της δίνω το μασητικό και ξεχνιέται. Κατά τα άλλα το βράδυ συνεχίζει να κοιμάται καλά!

Το κακό είναι ότι 3 μέρες τώρα είμαι άσχημα κρυωμένη και σήμερα νιώθω απίστευτη εξάντληση.

Χθες ήρθε και το καινούριο ψυγείο, γιατί το προηγούμενο χάλασε τελείως, και έκανα γενική καθαριότητα...

Ελπίζω αύριο και η μικρή να είναι καλύτερα, αλλά και εγώ γιατί η μεγάλη μου έχει παράσταση και ανυπομονούμε να την δούμε!

Καλημέρα!Περαστικά κοριτσάκι μου.

Καλορίζικο το νεο ψυγειο:) και πάντα γεμάτο!!

Πότε ξεκινάτε στέρεες?Εμάς μας είπε στον 6ο και θα δούμε πως θα κινηθούμε λογο αλλεργίας στα γαλακτοκομικά.Δοκίμασα τυρί και την τρίτη μερα ειδα παλι λιγο αιμα στα κακα του,οποτε απ οτι δειχνει αλλεργια εχει.

Τι όμορφες αυτές οι παραστάσεις των παιδιών τα Χριστούγεννα και επειδή συνήθως τις παρουσιάζουν μικρές τάξεις είναι όλα λουκουμάκια!

6 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Evi89 γεια σου κορίτσι μου

Εγώ τον έχω σε υπνοσακο και από πάνω ρίχνω κουβερτουλα. Το βράδυ στον ύπνο μας δεν καίμε κάποιο θερμαντικό σώμα. Τα χεράκια και ο δικός μου τα έχει απ'έξω, όμως δεν μπορώ να πω ότι είναι κρύα.

Εσείς καίτε κάτι όσο κοιμαστε;

Σάλια έχουμε πολλά,τα χέρια συνεχώς στο στόμα και σήμερα είχε γκρίνια ενώ δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου όλη την ημέρα. 

Διανύουμε την 17η εβδομάδα από την ΠΗΤ. Ίσως είναι εβδομάδα άλματος. Τι να πω..

Βρε κορίτσια οι παιδίατροι σας τις δέχονται αυτές τις εβδομάδες άλματος ή θεωρούν τις αλλαγές στη διάθεση τους τυχαίο γεγονός;;

 

@Smurfita Εύχομαι σύντομα να σταματήσει αυτό με τις αναγωγές, καταλαβαίνω ότι κουράστηκες κυρίως ψυχολογικά, σωστά;

Να προσέχεις με το κρύωμα και να χρησιμοποιείς μάσκα στο τάισμα. Έτσι την πάτησα εγώ και κόλλησε ο μπέμπης από μένα.

 

Καλημέρα!Δεν τον εχω ρωτήσει για τα άλματα είναι η αλήθεια,τα εχω διαβάσει μονο.Άσε που έπρεπε να κάνω 4ο παιδι για να μάθω ότι υπαρχουν:D.

Διαβάζοντας το ημερολόγιο της μεγάλης μου κόρης και συνδυάζοντας τις μέρες αυτές που έγραφα ότι ήταν ανήσυχο το μωρο έπεφτε όντως σε άλμα,αλλά εμείς πιστεύαμε ότι απλά ήταν γκρινιαρούλα.Αυτό πριν 19,5 χρόνια.Δε σκεφτόμασταν οτι ενα μωράκι κάποιο λογο έχει και κλαίει και μονο έτσι μπορεί να το εκφράσει.

    

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δε σας είπα,ο μπέμπης έχει τοπική αδερματίτιδα σ ολο του το σωμα εκτός απο το πρόσωπο,τον πλένω με ειδικό αφρόλουτρο που δεν ξεβγάζεται.Πολυ στεναχωρήθηκα το πρωί που το είδα.. 

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

@Mampa Ναι, κυρίως ψυχολογική είναι η κούρασή μου. Ειδικά τους εμετούς δεν τους αντέχω και στενοχωριέμαι που την βλέπω να ταλαιπωρείται... Ευτυχώς μας ανάβουν καλοριφέρ στην πολυκατοικία και όλο το βράδυ έχουμε καλή θερμοκρασία. Υπνόσακο δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά θυμάμαι ότι στην μεγάλη μου κόρη τον είχαμε ευχαριστηθεί.

Ο παιδίατρος δέχεται τα άλματα στην λογική ότι σε συγκεκριμένες περιόδους τα μωράκια έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά και κοινά κατορθώματα.

@Mar.da ευχαριστούμε πολύ!!! Στον 6ο κι εμείς. Θα μας δώσει οδηγίες τότε... Ατοπική δερματίτιδα ο μικρούλης ε;;; Στην μεγάλη μου κόρη το αντιμετωπίσαμε αλλά της πέρασε με τον καιρό... Κι εμείς χρησιμοποιούσαμε ειδικό σαπούνι και ειδική κρέμα για μετά το μπάνιο.

Κορίτσια πήγαμε στην παράσταση- παρουσίαση και συγκινήθηκα πάρα πολύ που είδα το κοριτσάκι μου!!! Μετά είχε φαγητό και χορό και ευτυχώς η μικρούλα ήταν άψογη! Ήπιε στην ώρα της το γαλατάκι της, έπαιζε στο καρότσι με τα κρεμαστά παιχνιδάκια της και συνέχισε να χαμογελάει σε όλους!!! Ήταν πολύ γλυκιά!!! (Όπως καταλάβατε είμαι μια ακόμα μαμά- κουκουβάγια!)

 

  • Μου αρέσει 2

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mampa είπε:

@Mar.da πώς το κατάλαβες;;

Έχει κοκκινίλες;;

Περαστικά μωρέ στο μικρούλη

Εχει πολυ μικρά σπιθουρακια και είναι κόκκινα,ευτυχώς δεν έχει κνησμό.

Ευχαριστώ κορίτσι μου.

Just now, Smurfita είπε:

Γεια σας!!!

@Mampa Ναι, κυρίως ψυχολογική είναι η κούρασή μου. Ειδικά τους εμετούς δεν τους αντέχω και στενοχωριέμαι που την βλέπω να ταλαιπωρείται... Ευτυχώς μας ανάβουν καλοριφέρ στην πολυκατοικία και όλο το βράδυ έχουμε καλή θερμοκρασία. Υπνόσακο δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά θυμάμαι ότι στην μεγάλη μου κόρη τον είχαμε ευχαριστηθεί.

Ο παιδίατρος δέχεται τα άλματα στην λογική ότι σε συγκεκριμένες περιόδους τα μωράκια έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά και κοινά κατορθώματα.

@Mar.da ευχαριστούμε πολύ!!! Στον 6ο κι εμείς. Θα μας δώσει οδηγίες τότε... Ατοπική δερματίτιδα ο μικρούλης ε;;; Στην μεγάλη μου κόρη το αντιμετωπίσαμε αλλά της πέρασε με τον καιρό... Κι εμείς χρησιμοποιούσαμε ειδικό σαπούνι και ειδική κρέμα για μετά το μπάνιο.

Κορίτσια πήγαμε στην παράσταση- παρουσίαση και συγκινήθηκα πάρα πολύ που είδα το κοριτσάκι μου!!! Μετά είχε φαγητό και χορό και ευτυχώς η μικρούλα ήταν άψογη! Ήπιε στην ώρα της το γαλατάκι της, έπαιζε στο καρότσι με τα κρεμαστά παιχνιδάκια της και συνέχισε να χαμογελάει σε όλους!!! Ήταν πολύ γλυκιά!!! (Όπως καταλάβατε είμαι μια ακόμα μαμά- κουκουβάγια!)

 

Είχαμε περάσει παρόμοια φάση στη δεύτερη κόρη αλλά είχε μονο στο πρόσωπο,ο ψυχρός καιρός εν τω μεταξύ δε βοηθάει γίνεται πιο ξηρό το δέρμα.Κρεμουλα βάζουμε κι εμείς μετα το μπάνιο.

Τι πιο λογικό απο το να είναι μια μαμα κουκουβαγια:x!!Να τις χαίρεσαι κορίτσι μου τις κοπέλαρες σου!!

 

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mar.da εδώ και 3 μέρες έχει κάτι τέτοια μικρά σπινθουρακια γύρω από τον αφαλό, του βάζω κρεμουλα. 

Θα τον δει η παιδίατρος μόλις έρθει για το εμβόλιο, απλώς περιμένω να περάσει τελείως η ίωση για να κάνει το εμβόλιο.

Εσένα σε ποια σημεία έχει;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Mar.da εδώ και 3 μέρες έχει κάτι τέτοια μικρά σπινθουρακια γύρω από τον αφαλό, του βάζω κρεμουλα. 

Θα τον δει η παιδίατρος μόλις έρθει για το εμβόλιο, απλώς περιμένω να περάσει τελείως η ίωση για να κάνει το εμβόλιο.

Εσένα σε ποια σημεία έχει;

Καλημέρα!Ο μικρός έχει σπιθουρακια σε ολο το σωμα εκτός απο το πρόσωπο.Έχουν ηρεμήσει λίγο σήμερα όμως,δεν είναι τόσο κόκκινα.Εσένα μηπως είναι απο την πάνα?Επειδή εκεί ακουμπάει η πάνα του μήπως τον έχει ερεθίσει.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα με υγεία.

Σήμερα της Αγίας Άννας. Όποια γιορτάζει χρόνια της πολλά. Είναι η προστάτιδα η δική μου και του μικρού μου. Ένα όνειρο που είχα δει πριν περίπου 10 χρόνια είναι η αιτία που είναι η δική μου προστάτιδα.

Πώς είστε;

Χθες καταλάθος όπως του έκανα πλύση στη μύτη πετάχτηκε ορός στο μάτι, αμέσως το έπλυνα με νεράκι. Λέτε να πειράζει;

@Mar.da Και εγώ λέω μήπως είναι από την πάνα, γιατί είναι ακριβώς σε εκείνο το σημείο

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα με υγεία.

Σήμερα της Αγίας Άννας. Όποια γιορτάζει χρόνια της πολλά. Είναι η προστάτιδα η δική μου και του μικρού μου. Ένα όνειρο που είχα δει πριν περίπου 10 χρόνια είναι η αιτία που είναι η δική μου προστάτιδα.

Πώς είστε;

Χθες καταλάθος όπως του έκανα πλύση στη μύτη πετάχτηκε ορός στο μάτι, αμέσως το έπλυνα με νεράκι. Λέτε να πειράζει;

Χρόνια πολλά επίσης!Δε πειράζει που πήγε ορός,καμμία φορά τον χρησιμοποιούμε και για πλύσεις στα μάτια. 

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...