Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Smurfita είπε:

Καλημέρα!!!

@neraidoula85 προσπάθησε να μην αγχώνεσαι με καθετί που διαβάζεις στο internet γιατί είναι πραγματικά ψυχοφθόρο. Όπως είπαν και οι υπόλοιπες μανούλες πες τις ανησυχίες σου στο γιατρό κι εκείνος θα σου λύσει όλες σου τις απορίες.

Πάντως και η μικρή μου, αλλά και η μεγάλη όταν θήλαζε, συνήθως έχει κλειστά ματάκια. Όταν την ταΐζει ο μπαμπάς της με το μπιμπερό, άλλοτε τον κοιτάει άλλοτε όχι. Όταν μας ακούει γυρνάει το κεφάλι και μας αναζητά και επίσης "ακολουθεί" τον ήχο. Π.χ. αν της κουνήσω μια κουδουνίστρα και την πάω είτε αριστερά είτε δεξιά ακολουθεί με το κεφάλι της γυρίζοντας το.

Το ξερω @Smurfita Μου, αλλα καθε τοσο αυτο κανω, ψαχνομαι συνεχεια.  Δόξα το θεο και εμενα, μας ακολουθει με το βλεμα της, μας χαμογελαει συνεχεια, χτυπιεται σαν χταποδακι στο γυμναστηριο της. μονο αυτο με σοκαρε. Τέλος παντων!!  όλα καλα,  πόσο μηνων ειστε, εμενα ακομα δεν κανει προσπαθει να γυρισει στο πλαι, ειμαστε σχεδον 4 μηνων.

πρίν από 27 λεπτά , Mampa είπε:

Γεια σας κορίτσια, πώς είστε; Χαίρομαι που τα παιδάκια σας είναι καλά. Από χθες ο μικρός μου έχει ανησυχία, εκεί που κοιμάται βαθιά, ξεκινά να κλαίει ή να γκρινιάζει. Συνεχώς τα χέρια στο στόμα και από χθες παίρνει πιπίλα, ενώ 4,5 μήνες δεν πήρε καθόλου. Πιστεύω είναι τα ούλα. Εσείς τι λέτε;

Την Παρασκευή πρώτα ο Θεός έχουμε εμβόλιο να δούμε τι θα μας πει η γιατρός για τα ούλα.

Γεια σου @Mampa, Και εμενα αυτο εκανε χθες βραδυ πρωτη φορα, ενω στις 9.30 κοιμαται και ξυπναει το πρωι κατα τις 6.00, χθες βραδυ σε 15 λεπτα ξυπνησε και ειχε τρελαθει να βαζει το χερι της στο στομα της και εκλαιγε και γενικα ολη μερα, αλλα καποιες στιγμες το κανει πολυ εντονα, πιστευω και εγω τα ουλα τους ειναι, θα ρωτησω τον παιδιατρο την δευτέρα που θα εχουμε το εμβολιο και εμεις.

  • Μου αρέσει 1

LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Lia91 είπε:

Εμένα κοιμάται τον τελευταίο καιρό 10 παρά το βράδυ με 8-9 το πρωί και ξυπνάει μια φορά ανάμεσα να θηλασει. 2-3 μέρες , στην αρχή αυτού του άλματος ξυπνουσε περίπου  3φορες, τώρα ευτυχώς είμαστε πάλι στη μία φορά.. ναι, και εσάς ίσως λόγω του άλματος να είναι .

Χθες όμως που έλειπε ο μπαμπάς μας για υπηρεσία , κοιμήθηκε 10 το βράδυ με 7 το πρωί συνεχόμενα και μετά άλλο ένα 2,5 ωρο!! Έτυχε βέβαια, δεν νομίζω να κρατήσει αυτό, άλλο χάρηκα γτ είμαι μόνη μ όλη μέρα από χθες πρωί μέχρι και τώρα και ξεκουράστηκα!! 

@Smurfita αχ τι τέλεια με το γυμναστήριο, μπράβο η μικρούλα σου! Εμένα δεν έδειχνε ενδιαφέρον ώσπου έχει εδώ και 2μερες που τραβάει τα παιχνιδάκια! Εκεί να δεις χαρά η χαζομαμα! Σε 2 μέρες κλείνει 4μηνες και έλεγα και γω ότι δεν της αρέσει το γυμναστήριο.. αλλά τώρα άρχισε να της τραβάει το ενδιαφέρον.

Μακάρι κορίτσι μου να επανέλθουμε κ εμείς! Όλα παίζουν σε αυτή τη φάση άλμα, ούλα...

Αχ τι καλά που κοιμήθηκε έτσι ,ξεκουράστηκε κ εσύ!! 

πρίν από 43 λεπτά , Mampa είπε:

Γεια σας κορίτσια, πώς είστε; Χαίρομαι που τα παιδάκια σας είναι καλά. Από χθες ο μικρός μου έχει ανησυχία, εκεί που κοιμάται βαθιά, ξεκινά να κλαίει ή να γκρινιάζει. Συνεχώς τα χέρια στο στόμα και από χθες παίρνει πιπίλα, ενώ 4,5 μήνες δεν πήρε καθόλου. Πιστεύω είναι τα ούλα. Εσείς τι λέτε;

Την Παρασκευή πρώτα ο Θεός έχουμε εμβόλιο να δούμε τι θα μας πει η γιατρός για τα ούλα.

Κ εμένα κάνει έτσι... Τους ενοχλούν τα  ούλα τους μωρέ . Εγώ έχω δει της μικρής που τα κάτω είναι πρησμένα.. αλλα κ η μεγάλη μου κόρη γύρω στους 3 μήνες θυμάμαι είχε αρχίσει η διαδικασία..ακόμη κ όταν θηλαζει μερικές φορές πατάει ένα κλάμα σαν να πονάει της δίνω πιπίλα για κάποια δευτερόλεπτα κ μετά συνεχίζει πάλι με το θηλασμό..

Just now, Mar.da είπε:

Κορίτσια πάλι είδα λίγο αιμα στα κακά του:sad:,μας βλέπω για παιδογαστρεντερολογο.

Ωχ βρε κορίτσι... Έφαγες κάτι μήπως; Μήπως είναι καλύτερα να τον επισκεφθείτε να δείτε τι θα σας πει;Σας εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evi89 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου να επανέλθουμε κ εμείς! Όλα παίζουν σε αυτή τη φάση άλμα, ούλα...

Αχ τι καλά που κοιμήθηκε έτσι ,ξεκουράστηκε κ εσύ!! 

Κ εμένα κάνει έτσι... Τους ενοχλούν τα  ούλα τους μωρέ . Εγώ έχω δει της μικρής που τα κάτω είναι πρησμένα.. αλλα κ η μεγάλη μου κόρη γύρω στους 3 μήνες θυμάμαι είχε αρχίσει η διαδικασία..ακόμη κ όταν θηλαζει μερικές φορές πατάει ένα κλάμα σαν να πονάει της δίνω πιπίλα για κάποια δευτερόλεπτα κ μετά συνεχίζει πάλι με το θηλασμό..

Ωχ βρε κορίτσι... Έφαγες κάτι μήπως; Μήπως είναι καλύτερα να τον επισκεφθείτε να δείτε τι θα σας πει;Σας εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα!!!

Προσπαθώ να σκεφτώ τι έφαγα που δε το χω ξαναφάει ώστε να τον πείραξε.Τα γαλακτοκομικά τα χω κόψει εδώ και 1,5 μήνα.Αύριο θα μιλήσω με τον παιδίατρο και να βρω παιδογαστρεντερολογο.Ήταν και πράσινα τα κακά του,αυτο ξέρω είναι απο υπερπαραγωγή καμμία φορά.Ίσως να φταίει κι αυτο τι να πω.. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mar.da πράσινα είναι και του μικρού μου καμιά φορά. Αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό όπως μου ανέφερε η παιδίατρος. Να πάτε σε παιδογαστρεντερολογο, και μην ανησυχείς εξάλλου έμεινε λίγος καιρός μέχρι να αρχίσετε στέρεες τροφές.

Καλημέρα σε όλες κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Mar.da πράσινα είναι και του μικρού μου καμιά φορά. Αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό όπως μου ανέφερε η παιδίατρος. Να πάτε σε παιδογαστρεντερολογο, και μην ανησυχείς εξάλλου έμεινε λίγος καιρός μέχρι να αρχίσετε στέρεες τροφές.

Καλημέρα σε όλες κορίτσια

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!Θα δω και σήμερα πως θα είναι γιατί ίσως ήταν και κάτι περαστικό.Το πρασινο δε με ανησυχεί,μονο το αιματακι,ήταν πολυ λίγο είναι η αλήθεια αλλά και πάλι γιατί να έχει. Αυτο σκέφτηκα κι εγώ κοντοζυγωώνει ο καιρός για τις στερεές.

 

Πολυ βροχή σήμερα κορίτσια σε μας,Αγγλία γιναμε;-)!

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμάς δεν βρέχει,βοριαδακι φυσάει, αλλά γενικότερα αυτές τις μέρες πολλή υγρασία.. άντε να πέσει λίγο η θερμοκρασία. Αρρωστημένος καιρός..

Κοριτσάκι μου όλα θα φτιάξουν με τις στερεές. Αύριο που θα έρθει η παιδίατρος θα τη ρωτήσω πότε να τις αρχίσουμε.

Εσάς στον 6ο σας είπε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Σε εμάς δεν βρέχει,βοριαδακι φυσάει, αλλά γενικότερα αυτές τις μέρες πολλή υγρασία.. άντε να πέσει λίγο η θερμοκρασία. Αρρωστημένος καιρός..

Κοριτσάκι μου όλα θα φτιάξουν με τις στερεές. Αύριο που θα έρθει η παιδίατρος θα τη ρωτήσω πότε να τις αρχίσουμε.

Εσάς στον 6ο σας είπε;

Ναι στον 6ο,καλέ πως περνάει έτσι ο καιρός που θα αρχίσουμε και κουταλι:grin:!

  • Χαχα 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Εγώ λίγο το φοβάμαι το κουτάλι. Πώς θα του το δίνω δεν έχω ιδέα

Στην αρχή έχει πλάκα γιατί μόλις τους το βάζεις στο στόμα προσπαθούν να πιπιλίσουν.Δεν είναι κάτι το κουτάλι,σιγά σιγά θα το μάθει και το μωρο κι εσυ.Στο ξεκίνημα δίνουμε τόσο λίγο ως να γίνει γεύμα ώστε είναι κάτι που συνηθίζεται.Εγώ ανυπομονώ!

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

@Mar.da σε παιδογαστρεντερολόγο θα πρέπει να πάτε. Μήπως έφαγες όμως τίποτα διαφορετικό αυτές τις μέρες; Κάτι απ'έξω ίσως;

@Mampa μην αγχώνεσαι με το κουτάλι. Είναι αρκετά εύκολο. Άλλωστε αν για παράδειγμα σας ξεκινήσει τις στερεές με ζωμούς ή χυμό φρούτων π.χ. πορτοκάλι, μπορείς να το δίνεις με εκπαιδευτικό ποτηράκι, οπότε είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμο.

Όσο για την τριχόπτωση...ας μην το συζητήσουμε. Κάθε φορά που απλά αγγίζω τα μαλλιά μου, φεύγουν τούφες! Αλλά το περίμενα, έτσι γίνεται. Απλά την πρώτη φορά, στη μεγάλη μου κόρη, είχα πάθει σοκ! 

 


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smurfita είπε:

Καλημέρα!

@Mar.da σε παιδογαστρεντερολόγο θα πρέπει να πάτε. Μήπως έφαγες όμως τίποτα διαφορετικό αυτές τις μέρες; Κάτι απ'έξω ίσως;

@Mampa μην αγχώνεσαι με το κουτάλι. Είναι αρκετά εύκολο. Άλλωστε αν για παράδειγμα σας ξεκινήσει τις στερεές με ζωμούς ή χυμό φρούτων π.χ. πορτοκάλι, μπορείς να το δίνεις με εκπαιδευτικό ποτηράκι, οπότε είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμο.

Όσο για την τριχόπτωση...ας μην το συζητήσουμε. Κάθε φορά που απλά αγγίζω τα μαλλιά μου, φεύγουν τούφες! Αλλά το περίμενα, έτσι γίνεται. Απλά την πρώτη φορά, στη μεγάλη μου κόρη, είχα πάθει σοκ! 

 

Καλημέρα!Ευτυχώς στις επόμενες πάνες δεν εχω ξαναδεί κάτι,θα ψάξω όμως να βρω παιδογαστρεντερολογο για να κάνουμε μια επίσκεψη.

Απο τριχόπτωση μια απο τα ίδια,πέφτουν φουλ τα μαλλιά αλλά είναι προσωρινό,εγώ εχω σταματήσει και το σίδηρο και μάλλον θα τον ξαναρχίσω.Εν τω μεταξύ πέσαμε και στην εποχή που υπάρχει πτώση μαλλιών έτσι κι αλλιώς ξεκινάει απο μέσα Οκτώβρη ως μέσα Δεκέμβρη συνήθως,βάλτε και τα μετα της γέννας ρέει η τρίχα αφθονη:mrgreen:.

  • Μου αρέσει 3

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Βαρέθηκα να σκουπίζω κάθε μέρα σχεδόν γιατί παντού έχει τρίχες.:mad:

:huh:αυτο που το βάζεις?που έχει γίνει το πάτωμα με αγνό παρθένο μαλλι:mrgreen:.

  • Χαχα 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε?Σήμερα είναι του Αγίου Ελευθερίου προστάτη των εγκύων και είναι μια ιδιαίτερη μέρα για μένα γιατί πέρσι τέτοια μέρα έμαθα ότι είμαι έγκυος στο μπέμπη μου:x.

  • Μου αρέσει 3

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...