Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Το εύχομαι κοριτσάκια...ευχομαι να πανε ολα καλά. Μου ειπαν οτι παίζει και ρόλο το οτι κινούμαι πολυ, δουλεύω κλπ. Στις 4 έχω ενα δεύτερο υπέρηχο με ειδικευμένο γιατρό αυτή τη φορά σε δύσκολες εγκυμοσύνες. Φαντάζομαι θα έχω μια πιο καθαρή εικόνα τότε του τι συμβαίνει. Ως τότε προσπαθώ να μην σκέφτομαι τη χτεσινή μέρα...ο μικρούλης κουνιέται πάρα πολύ και με χαροποιεί πολύ το γεγονος :wub:

Τελικά τι έγινε σήμερα; @Κουδουνίστρα

Γειά σας κι από εμένα! Κι εγώ πήγα στον γιατρό μου σήμερα! Είμαι 27+1 το μωρό 1085 γραμμάρια κι εγώ έχω βάλει 7 κιλά! Έχω αρχίσει να νιώθω κάποιες συσπάσεις και λόγω της προηγούμενης εγκυμοσύνης μου αγχώθηκα. Μου έκανε κ κορδέλα, αλλά ήταν μια χαρά..Ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχω λίγες ακανόνιστες συσπάσεις όσο περνάει ο καιρός. Συνεχίζω φάρμακα, ξεκούραση και θα με δει σε δυο εβδομάδες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, An.thi είπε:

Τελικά τι έγινε σήμερα;

Γειά σας κι από εμένα! Κι εγώ πήγα στον γιατρό μου σήμερα! Είμαι 27+1 το μωρό 1085 γραμμάρια κι εγώ έχω βάλει 7 κιλά! Έχω αρχίσει να νιώθω κάποιες συσπάσεις και λόγω της προηγούμενης εγκυμοσύνης μου αγχώθηκα. Μου έκανε κ κορδέλα, αλλά ήταν μια χαρά..Ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχω λίγες ακανόνιστες συσπάσεις όσο περνάει ο καιρός. Συνεχίζω φάρμακα, ξεκούραση και θα με δει σε δυο εβδομάδες!

Τι είναι η κορδέλα ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Τι είναι η κορδέλα ; 

Ο καρδιοτοκογράφος στην καθομιλουμένη. Κανονικά το κανεις σπ την 35η εβδομαδα στο περίπου μέχρι να γεννήσεις..Βλέπουν συσπάσεις κ την καρδιά του μωρού. Εγώ τώρα έκανα για να βεβαιωθούμε ότι δεν κάνω συσπάσεις και αν η μήτρα αναστατώνεται στις κινήσεις του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κοριτσάκια πολύ χαίρομαι με τα νέα σας! 

@ΧρυσαΜ καλή επιτυχία κοπέλα μου με την καμπύλη εύχομαι! 

Just now, An.thi said:

Τελικά τι έγινε σήμερα;

Γειά σας κι από εμένα! Κι εγώ πήγα στον γιατρό μου σήμερα! Είμαι 27+1 το μωρό 1085 γραμμάρια κι εγώ έχω βάλει 7 κιλά! Έχω αρχίσει να νιώθω κάποιες συσπάσεις και λόγω της προηγούμενης εγκυμοσύνης μου αγχώθηκα. Μου έκανε κ κορδέλα, αλλά ήταν μια χαρά..Ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχω λίγες ακανόνιστες συσπάσεις όσο περνάει ο καιρός. Συνεχίζω φάρμακα, ξεκούραση και θα με δει σε δυο εβδομάδες!

Σήμερα τίποτα...έχω στις 4 Οκτωβρίου το δεύτερο υπέρηχο και θα μου πούνε περισσότερο τότε αν πήρε βάρος ο μικρούλης μου. Σε 2 εβδομάδες ακριβώς. Είμαι λίγο χάλια ομολογώ αλλά θα το αντιμετωπίσω που θα πάει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Ο καρδιοτοκογράφος στην καθομιλουμένη. Κανονικά το κανεις σπ την 35η εβδομαδα στο περίπου μέχρι να γεννήσεις..Βλέπουν συσπάσεις κ την καρδιά του μωρού. Εγώ τώρα έκανα για να βεβαιωθούμε ότι δεν κάνω συσπάσεις και αν η μήτρα αναστατώνεται στις κινήσεις του μωρού.

Ααα κατάλαβα, δεν το ήξερα. Γενικά δεν ανησυχεί ο γιατρός σου ε; όλα καλά; 

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Μπράβο βρε κοριτσάκια πολύ χαίρομαι με τα νέα σας! 

@ΧρυσαΜ καλή επιτυχία κοπέλα μου με την καμπύλη εύχομαι! 

Σήμερα τίποτα...έχω στις 4 Οκτωβρίου το δεύτερο υπέρηχο και θα μου πούνε περισσότερο τότε αν πήρε βάρος ο μικρούλης μου. Σε 2 εβδομάδες ακριβώς. Είμαι λίγο χάλια ομολογώ αλλά θα το αντιμετωπίσω που θα πάει..

Σε ευχαριστώ πολύ!! Μη σκας βρε παιδί μου, αφού ο γιατρός σού έδωσε πράσινο φως, ότι όλα είναι καλά. Ίσως παίζει ρόλο το ότι ταλαιοωρηθηκες στην αρχή της εγκυμοσύνης. Απλά πιστεύω ότι η εμβρυολόγος στο είπε για να είναι καλυμμένη, ίσως να μην ξέρει καλά κι εκείνη το ιστορικό σου. Και σού λέει "μού έχουν πει όταν βλέπω αυτό, να λέω την τάδε συμβουλή" οπότε και το εφάρμοσε. Όλα καλά θα πανε θα το δεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ΧρυσαΜ όχι δεν ανησυχεί! Στο πρώτο μου παιδί σε αυτή τη φάση είχε τύχει να κάνω και συσπάσεις γέννας. Τώρα η μήτρα μου είναι ήρεμη, εγώ αγχώθηκα! 

Καλή επιτυχία με την καμπύλη σου!

@Κουδουνίστρα Η αδερφή μου που γέννησε πριν ένα χρόνο, στην 27η εβδομάδα το μωρό της ήταν 970. Ποτέ δεν της είπε ο γιατρός κάτι ανησυχητικό. Όσο περνούσε ο καιρός της έλεγε οτι θα είναι μικρό μωράκι, αλλά γεννήθηκε υγιέστατο. Η ξαδέρφη μου που γέννησε πριν λίγες μέρες σε ένα από τα πιο γνωστά ιδιωτικά στην Αθήνα, το μωρό της στον τελευταίο υπέρηχο είχε διαφορά με την πραγματικότητα 350 γραμμάρια. Η γιατρός της είπε ότι αυτή η απόκλιση στο τέλος είναι φυσιολογική! 

Στα λέω όλα αυτά για να μην σε φάει το άγχος όλες αυτές τις μέρες! Θα δεις που το μπεμπάκι σου θα βγει υγιέστατο και όλα θα πάνε μια χαρά!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε??εγώ χάθηκα λίγο,είχαμε γάμους ξαδέλφης βαφτίσια χαμός!όλα καλά??εγώ ευτυχώς όλα Μια χαρά!είχα την Τρίτη γιατρό!η μπεμπούλα μου Μια χαρά..  1220 γραμμάρια το αστερακι μου!όλα Μια χαρά και φυσιολογικά.. τα φιλάκια μου σε όλες!

  • Μου αρέσει 4

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Κουδουνίστρα συμφωνώ με την @An.thi δόξα τω Θεώ έχουμε υγιεστατες εγκυμοσύνες, ας μην αφήσουμε τέτοια πραγματάκια να μάς χαλάνε τη διάθεση. Φυσικά και καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όλες μας είναι ν ακούμε το γιατρό μας εφόσον όλα βαίνουν φυσιολογικά.

@Nektarinakiμεγαλούτσικο και το δικό σου ε;;; αχ βρε κορίτσια πότε πέρασε ο καιρός!!!!;;;

 

Θα κάνω πάλι μια παράθεση το πινακάκι μας να το βλέπουμε! 

On 20/8/2019 at 8:29 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Nektarinaki 3/12 κορίτσι

@Rita❤️❤️❤️ 4/12 κορίτσι

@Αννούλαααα 8/12 αγόρι 

@Κουδουνίστρα 13/12 αγόρι 

@ΧρυσαΜ 11/12 άγνωστο

@An.thi 18/12 κορίτσι 

@Rodon 27/12

@Myrtoulita 27/12 κορίτσι

Οποία έχω ξεχάσει να μού γράψει ημερομηνία και φύλο 

On 30/8/2019 at 9:56 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

@Nektarinaki 3/12 κορίτσι

@Rita❤️❤️❤️ 4/12 κορίτσι

@Αννούλαααα 8/12 αγόρι 

@Κουδουνίστρα 13/12 αγόρι 

@fionita 10/12

@ΧρυσαΜ 11/12 άγνωστο

@An.thi 18/12 κορίτσι 

@moustokoulouro 18/12 κορίτσι 

@Rodon 27/12

@Myrtoulita 27/12 κορίτσι

Αυτό είναι το πιο πρόσφατο νομίζω 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

 κοριτσια τι κανετε πως παμε??εγω σημερα ειχα επισκεψη ολα καλα με το μωρακι 29 κ 3 και μου ειπε 1400  ειναι ο μπεμπης ...απλα μου ειπε εχω υψηλο αιματοκριτη μου εδωσε ξανα να κανω εξετασεις και βλεπουμε ..αλλα μεχρι να τις κανω εχει τυχει σε καμια απο εσας ή εχετε ακουσει κατι για υψηλο αιματοκριτη??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@An.thi @ΧρυσαΜ έχετε δίκιο βρε κοριτσάκια και σας ευχαριστώ για την υποστήριξη. Εδώ με έχουν τρελάνει λίγο μιας και το κάνανε τόσο μεγάλο θέμα λες και το μωράκι μου το βρήκαν 400gr. Θα κάνω υπομονή να δω τι θα μου πουν στις 4 και μετά στις 5 πετάω για Ελλάδα και θα πάω για εξετάσεις στο γιατρο μου. Αν και εκείνος μου είπε πως το ήξερε οτι το μωρακι μου ειναι μια εβδομάδα πιο μικρούλι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, fionita είπε:

 κοριτσια τι κανετε πως παμε??εγω σημερα ειχα επισκεψη ολα καλα με το μωρακι 29 κ 3 και μου ειπε 1400  ειναι ο μπεμπης ...απλα μου ειπε εχω υψηλο αιματοκριτη μου εδωσε ξανα να κανω εξετασεις και βλεπουμε ..αλλα μεχρι να τις κανω εχει τυχει σε καμια απο εσας ή εχετε ακουσει κατι για υψηλο αιματοκριτη??

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο υψηλός αιματοκρίτης στα παιδιά δείχνει ότι δεν τους επαρκεί το νερό που πίνουν. Για εγκυμοσύνη δεν έτυχε ποτέ να ακούσω κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! 

Καινούριο μελος, πρωτη εγκυμοσύνη και περιμενουμε αγορακι! :x  Ευχομαι σε όλες να εχουμε μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όσο πιο ευκολη γίνεται! 

Γραφω για να μοιραστώ εναν προβληματισμό. Μεχρι στιγμης ειχα καταφερει και ημουν μια αναισθητουλα. Δεν με αγγιζε τίποτα,  δεν επηρεαζομουν απο την πιεση της απαιτητικης δουλειας και γενικα δεν επετρεπα σε τιποτα απο οτι γινόταν γυρω μου να επηρεασει εμενα και το μωρακι μου.  Δυστυχώς ομως, εχασα εναν παρα πολυ καλο μου φιλο ( τι και αν αυτος ο φιλος ειναι τετραποδος? ) και τις τελευταίες 3 μέρες δεν μπορω να σταματήσω τα δακρυα. Προβληματίζομαι γιατί γνωριζω με σιγουρια οτι το μωρακι μου επηρεαζεται απο την ψυχολογια μου και απο τα ασταματητα κλάματα αλλα δυστυχως δεν μπορω να το διαχειριστώ διαφορετικα- για την ωρα τουλάχιστον. Προσπαθω να απασχολουμαι με διαφορα πράγματα ωστε να παψει να τρεχει εκει η σκεψη μου. Τα δακρυα ποτε-ποτε σταματανε αλλα ο κομπος στον λαιμο παραμένει. Εχετε περασει καποια δυνατη συγκίνηση η στρες ολο αυτο το διάστημα? Κατα ποσο επηρεάζονται τα μωράκια μας απο τετοιες καταστασεις? 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλησπερα! 

Καινούριο μελος, πρωτη εγκυμοσύνη και περιμενουμε αγορακι! :x  Ευχομαι σε όλες να εχουμε μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όσο πιο ευκολη γίνεται! 

Γραφω για να μοιραστώ εναν προβληματισμό. Μεχρι στιγμης ειχα καταφερει και ημουν μια αναισθητουλα. Δεν με αγγιζε τίποτα,  δεν επηρεαζομουν απο την πιεση της απαιτητικης δουλειας και γενικα δεν επετρεπα σε τιποτα απο οτι γινόταν γυρω μου να επηρεασει εμενα και το μωρακι μου.  Δυστυχώς ομως, εχασα εναν παρα πολυ καλο μου φιλο ( τι και αν αυτος ο φιλος ειναι τετραποδος? ) και τις τελευταίες 3 μέρες δεν μπορω να σταματήσω τα δακρυα. Προβληματίζομαι γιατί γνωριζω με σιγουρια οτι το μωρακι μου επηρεαζεται απο την ψυχολογια μου και απο τα ασταματητα κλάματα αλλα δυστυχως δεν μπορω να το διαχειριστώ διαφορετικα- για την ωρα τουλάχιστον. Προσπαθω να απασχολουμαι με διαφορα πράγματα ωστε να παψει να τρεχει εκει η σκεψη μου. Τα δακρυα ποτε-ποτε σταματανε αλλα ο κομπος στον λαιμο παραμένει. Εχετε περασει καποια δυνατη συγκίνηση η στρες ολο αυτο το διάστημα? Κατα ποσο επηρεάζονται τα μωράκια μας απο τετοιες καταστασεις? 

 

με το καλο το μωρακι σου κ λυπαμαι για το ζωακι που εχασες. το οτι κλαις ειναι καλο γιατι ξεσπας κ φευγει ολη η ενταση. να προσπαθεις να εισαι ηρεμη πιο πολυ γιατι το ανχος η ενταση η συγκινηση μπορει να προκαλεσει συσπασεις κ αυτο.ειναι το ανησυχητικο στην κατασταση σου γιαυτο λενε δρν πρεπει να στεναχωριεσαι. το μωρακι ψυχολογικα μην φοβασαι δεν επιρεαζετε κ τοσο πολυ σιγουρα κατι θα νιωθει αλλα ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

με το καλο το μωρακι σου κ λυπαμαι για το ζωακι που εχασες. το οτι κλαις ειναι καλο γιατι ξεσπας κ φευγει ολη η ενταση. να προσπαθεις να εισαι ηρεμη πιο πολυ γιατι το ανχος η ενταση η συγκινηση μπορει να προκαλεσει συσπασεις κ αυτο.ειναι το ανησυχητικο στην κατασταση σου γιαυτο λενε δρν πρεπει να στεναχωριεσαι. το μωρακι ψυχολογικα μην φοβασαι δεν επιρεαζετε κ τοσο πολυ σιγουρα κατι θα νιωθει αλλα ενταξει.

Ευχαριστώ για την απαντηση! Η αληθεια ειναι ότι ενιωσα αυτες τις μερες ενα "σφιξιμο" στην κοιλιά καπως εκει γυρω στον αφαλό χωρις πονο...αλλα ηταν περαστικό. Δεν ξερω καν πως ειναι οι συσπασεις και αν αυτο το σφιξιμο ηταν συσπαση.... 

Ολο αυτο το διαστημα τα ειχα καταφερει τέλεια. Γενικα είμαι πολυ αγχώδης και ηταν κατόρθωμα η τοση απάθεια που έδειχνα σε ολες τις περιστάσεις.. Τωρα τα ψιλοθαλασσωσα. Ελπιζω με το περασμα των ημερων να ηρεμήσω. Ευχαριστω και πάλι..και εύχομαι ότι καλυτερο! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλησπερα! 

Καινούριο μελος, πρωτη εγκυμοσύνη και περιμενουμε αγορακι! :x  Ευχομαι σε όλες να εχουμε μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όσο πιο ευκολη γίνεται! 

Γραφω για να μοιραστώ εναν προβληματισμό. Μεχρι στιγμης ειχα καταφερει και ημουν μια αναισθητουλα. Δεν με αγγιζε τίποτα,  δεν επηρεαζομουν απο την πιεση της απαιτητικης δουλειας και γενικα δεν επετρεπα σε τιποτα απο οτι γινόταν γυρω μου να επηρεασει εμενα και το μωρακι μου.  Δυστυχώς ομως, εχασα εναν παρα πολυ καλο μου φιλο ( τι και αν αυτος ο φιλος ειναι τετραποδος? ) και τις τελευταίες 3 μέρες δεν μπορω να σταματήσω τα δακρυα. Προβληματίζομαι γιατί γνωριζω με σιγουρια οτι το μωρακι μου επηρεαζεται απο την ψυχολογια μου και απο τα ασταματητα κλάματα αλλα δυστυχως δεν μπορω να το διαχειριστώ διαφορετικα- για την ωρα τουλάχιστον. Προσπαθω να απασχολουμαι με διαφορα πράγματα ωστε να παψει να τρεχει εκει η σκεψη μου. Τα δακρυα ποτε-ποτε σταματανε αλλα ο κομπος στον λαιμο παραμένει. Εχετε περασει καποια δυνατη συγκίνηση η στρες ολο αυτο το διάστημα? Κατα ποσο επηρεάζονται τα μωράκια μας απο τετοιες καταστασεις? 

 

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν αρκετά δύσκολη τους τελευταίους δυόμιση μήνες. Νοσηλεύτηκα με πρόωρες συσπάσεις δυο φορές, μια φορά πήγα στο νοσοκομείο και με έδιωξαν γιατί δεν υπήρχε κάτι που θα με βοηθούσε. Η ψυχολογία μου είχε πιάσει πάτο. Κάθε μέρα ξυπνούσα και έλεγα ακόμα μια μέρα που δεν γέννησα πρόωρα. Το παιδάκι μου κατά γενική ομολογία είναι ένα πολύ χαρούμενο παιδάκι και γενικά ήταν απο την αρχή ένα ευκολο μωρό. Δεν έδειξε να επιρρεάστηκε από την κάκιστη ψυχολογία μου.

Όμως όντως η αναστάτωση φέρνει πρόωρες συσπάσεις. Η μήτρα μας θέλει ηρεμία. Προσπάθησε να ηρεμίσεις και να επικεντρώσεις τη σκέψη σου στο μωράκι σου! Όλα με το καλό σου εύχομαι!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...