Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

On 9/8/2019 at 9:41 PM, ΧρυσαΜ said:

Σιγά σιγά θα παρατηρείς ότι και να θες δεν θα μπορείς να κάνεις και πολλές πολλές δουλειές. Χωρίς ζόρι, θα κάνεις ο, τι αντέχεις μόνο 

Άστα τι σιγά σιγά...εγώ είμαι έτσι απο την αρχή λόγω αιμορραγιών. Δουλειές έχω σταματήσει να κάνω εδω και 6 μήνες. Ευτυχώς με βοηθάει πολύ ο άντρας μου. Κανένα φαγητό μόνο και που και που κανένα πλύσιμο πιάτων έτσι για να χωνέψω χαχαχα

22 hours ago, An.thi said:

Ευχαριστώ! Κι εγώ λόγω ιστορικού την ξεκίνησα από νωρίς την αναρρωτική, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αυτή τη φορά! Μετά έκανα κ προληπτική περίδεση τραχήλου και δεν υπήρχε περίπτωση να γυρίσω.. Έχουμε συμφωνήσει προφορικά ότι θα επιστρέψω τον Απρίλιο που ξεκινάει η πολύ δουλειά στο γραφείο...

Γενικά Ελλάδα βλέπω στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει άδεια μητρότητας έ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Άστα τι σιγά σιγά...εγώ είμαι έτσι απο την αρχή λόγω αιμορραγιών. Δουλειές έχω σταματήσει να κάνω εδω και 6 μήνες. Ευτυχώς με βοηθάει πολύ ο άντρας μου. Κανένα φαγητό μόνο και που και που κανένα πλύσιμο πιάτων έτσι για να χωνέψω χαχαχα

Γενικά Ελλάδα βλέπω στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει άδεια μητρότητας έ?

Δικαιούσαι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ άδεια κύησης και 63 μέρες μετά τη γέννα άδεια λοχίας. Και μετά μπορείς να καθήσεις ένα εξάμηνο επιδοτούμενο από τον ΟΑΕΔ ΜΟΝΟ αν υπογράψει ο εργοδότης σου. Εγω π.χ. θα ξεκινήσω το εξάμηνο και θα το κόψουμε όταν θα ξεκινήσει η πολύ δουλειά στο γραφείο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα κορίτσια!

Όσες πάτε τα μεγαλύτερα παιδιά σας το παιδικό πόσο καιρό πριν θα τα σταματήσετε και ποσο μετά; έχετε ρωτήσει τους παιδιάτρους; 

Εγώ στο γυναικολόγο έχω να πάω από 29/7 αλλά μεσολάβησε η β επιπέδου στις 19/8!

Θα κλείσω μέσα στη βδομάδα αν προλαβω

 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, moustokoulouro είπε:

 Καλημέρα κορίτσια!

Όσες πάτε τα μεγαλύτερα παιδιά σας το παιδικό πόσο καιρό πριν θα τα σταματήσετε και ποσο μετά; έχετε ρωτήσει τους παιδιάτρους; 

Εγώ στο γυναικολόγο έχω να πάω από 29/7 αλλά μεσολάβησε η β επιπέδου στις 19/8!

Θα κλείσω μέσα στη βδομάδα αν προλαβω

 

Καλημέρα!

Εγώ ιδανικά δεν θέλω να τον σταματήσω. Το θεωρώ άδικο για το μεγάλο παιδί και γενικά δεν φοβάμαι τις αρρώστιες. Ο γιος μου βέβαια είναι από τα παιδάκια που δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ. Άσε που όσα παιδάκια σταμάτησαν που ξέρω περνάνε πάλι προσαρμογή και τις πιο πολλές φορές πιο άσχημη από την πρώτη. Θα προσέχουμε, πλήσιμο και αλλαγή ρούχων μόλις μπει σπίτι και βλέπουμε..

Απ την άλλη ο άντρας μου καθημερινά λόγω δουλειάς έρχεται σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο. Κι από εκεί θα έπρεπε να φοβάμαι..

Όπως και να χει την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο και θα τα συζητήσω όλα αναλυτικά..

Link to comment
Share on other sites

@An.thi @moustokoulouroήταν ο λόγος που επέλεξα να μην τον πάω φέτος παιδικό. Βέβαια εγώ είμαι όλη μέρα σπίτι, οπότε μού είναι πιο εύκολο από μια εργαζόμενη μητέρα.

Δεν παίζει ρόλο αν αρρωσταίνει εύκολα, μπορεί να γίνει φορέας κάποιας ίωσης, το ίδιο και ο σύζυγος. Η παιδίατρος, όταν γέννησα το γιο μου, επειδή ήταν περίοδος ιώσεων, μάς συνέστησε να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης όσοι ερχόμαστε τακτικά σε επαφή με το μωρό, δηλαδή εγώ, ο άντρας μου και οι γονείς μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, An.thi είπε:

Καλημέρα!

Εγώ ιδανικά δεν θέλω να τον σταματήσω. Το θεωρώ άδικο για το μεγάλο παιδί και γενικά δεν φοβάμαι τις αρρώστιες. Ο γιος μου βέβαια είναι από τα παιδάκια που δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ. Άσε που όσα παιδάκια σταμάτησαν που ξέρω περνάνε πάλι προσαρμογή και τις πιο πολλές φορές πιο άσχημη από την πρώτη. Θα προσέχουμε, πλήσιμο και αλλαγή ρούχων μόλις μπει σπίτι και βλέπουμε..

Απ την άλλη ο άντρας μου καθημερινά λόγω δουλειάς έρχεται σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο. Κι από εκεί θα έπρεπε να φοβάμαι..

Όπως και να χει την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο και θα τα συζητήσω όλα αναλυτικά..

εμένα μου είπε ένα μήνα πριν τη γέννα και δύο μετά. Ούτε η δική  μου αρρωσταίνει αλλα γεννάμε στη καρδιά του χειμώνα... ξέρω κι εγώ.

Επίσης μου είπε να κάνω το εμβόλίο της γριπης κι εγώ και όλοι..

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

@An.thi @moustokoulouroήταν ο λόγος που επέλεξα να μην τον πάω φέτος παιδικό. Βέβαια εγώ είμαι όλη μέρα σπίτι, οπότε μού είναι πιο εύκολο από μια εργαζόμενη μητέρα.

Δεν παίζει ρόλο αν αρρωσταίνει εύκολα, μπορεί να γίνει φορέας κάποιας ίωσης, το ίδιο και ο σύζυγος. Η παιδίατρος, όταν γέννησα το γιο μου, επειδή ήταν περίοδος ιώσεων, μάς συνέστησε να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης όσοι ερχόμαστε τακτικά σε επαφή με το μωρό, δηλαδή εγώ, ο άντρας μου και οι γονείς μας

εγώ θα σταματήσω σε 3 βδομάδες τη δουλειά. Αλλά δε ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να τη κουμαντάρω τόσο καιρό. Δηλ ένα μήνα πριν τη γεννα πες οκ τους δύο μήνες μετά που θα είμαι με δυο μωρά? θα πεθάνω σίγουρα.. είναι και δύσκολη η μεγάλη μου

τεστ


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

εμένα μου είπε ένα μήνα πριν τη γέννα και δύο μετά. Ούτε η δική  μου αρρωσταίνει αλλα γεννάμε στη καρδιά του χειμώνα... ξέρω κι εγώ.

Επίσης μου είπε να κάνω το εμβόλίο της γριπης κι εγώ και όλοι..

εγώ θα σταματήσω σε 3 βδομάδες τη δουλειά. Αλλά δε ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να τη κουμαντάρω τόσο καιρό. Δηλ ένα μήνα πριν τη γεννα πες οκ τους δύο μήνες μετά που θα είμαι με δυο μωρά? θα πεθάνω σίγουρα.. είναι και δύσκολη η μεγάλη μου

τεστ

Αχχχ σε νιώθω...... Εμένα εντάξει δεν είναι δύσκολος, μην είμαι και αχάριστη!!! Έχω ακούσει περιπτώσεις παιδιών που ειλικρινά δε μπορώ να το πιστέψω ότι υπάρχουν (ένα από αυτά ήταν και ο άντρας μου ως παιδί χαχαχαχαχαχα). Αλλά περνά τη δύσκολη ηλικία των δύο, ώρες ώρες τον πιάνουν κάτι πεισματα άλλο πράγμα! Γενικά όμως εντάξει, είναι καλός. Αν μπορείς να έχεις κάποιον τουλάχιστον για να την βγάζει μια βόλτα, ή αν μπορείς να βγεις εσύ μαζί της και να κάτσει κάποιος άλλος με το μωρό, δε θα είναι πιο εύκολο λες; ή μπα;! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, moustokoulouro είπε:

 Καλημέρα κορίτσια!

Όσες πάτε τα μεγαλύτερα παιδιά σας το παιδικό πόσο καιρό πριν θα τα σταματήσετε και ποσο μετά; έχετε ρωτήσει τους παιδιάτρους; 

Εγώ στο γυναικολόγο έχω να πάω από 29/7 αλλά μεσολάβησε η β επιπέδου στις 19/8!

Θα κλείσω μέσα στη βδομάδα αν προλαβω

 

Εμεις ξεκινησαμε παιδικο το καλοκαιρι και γενναω τελος Δεκεμβρη...η παιδιατρος μας συμβουλεψε να κανουμε τον αλλο μηνα το εμβολιο της γριπης ολοι κι εγω και ο αντρας μου και η μικρη μας για να ειναι αμεσα προατευμενο και το μωρο που θα ερθει...λογικα εγω θα την πηγαινω μεχρι και τελος Νοεμβρη αρχες Δεκεμβρη...μετα κλεινει νομιζω και για γιορτες λιγες μερες ο παιδικος...αλλα μετα αμα γεννησω δεν ξερω καθολου τι θα κανω...θα ηθελα να παει τουλαχιστον 4-5 μηνων το μωρο για να ξαναπαω την μικρη παιδικο γτ βοφαμαι πολυ για τις ιωσεις και περα οτι μπορει να γινει φορεα η μικρη εμας αρρωσταινει ευκολα αν ερθει σε επαφη με καποιον αλλο αρρωστο οποτε καταλαβαινεις...


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

@Αννούλαααα εσύ μην αγχώνεσαι με όλες αυτές τις συζητήσεις...έχουμε καιρό εμείς..είμαστε ακόμα στο πρώτο χαχαχαχα

Χαχαχαχαχαχα δωρεάν ιδιαίτερα χαχαχαχαχαχα 

Just now, Myrtoulita είπε:

Εμεις ξεκινησαμε παιδικο το καλοκαιρι και γενναω τελος Δεκεμβρη...η παιδιατρος μας συμβουλεψε να κανουμε τον αλλο μηνα το εμβολιο της γριπης ολοι κι εγω και ο αντρας μου και η μικρη μας για να ειναι αμεσα προατευμενο και το μωρο που θα ερθει...λογικα εγω θα την πηγαινω μεχρι και τελος Νοεμβρη αρχες Δεκεμβρη...μετα κλεινει νομιζω και για γιορτες λιγες μερες ο παιδικος...αλλα μετα αμα γεννησω δεν ξερω καθολου τι θα κανω...θα ηθελα να παει τουλαχιστον 4-5 μηνων το μωρο για να ξαναπαω την μικρη παιδικο γτ βοφαμαι πολυ για τις ιωσεις και περα οτι μπορει να γινει φορεα η μικρη εμας αρρωσταινει ευκολα αν ερθει σε επαφη με καποιον αλλο αρρωστο οποτε καταλαβαινεις...

Καλά κι εμένα αρπάζει εύκολα ιώσεις. Με τη διαφορά όμως ότι μπορεί το παιδάκι που τον κόλλησε να έχει 39 40 πυρετό κι ο δικός μου μπορεί να κάνει μόνο 37,8-38 ή να μην κάνει καν πυρετό και να έχει μόνο διάρροια 

Όμως και πάλι, την έχει την ίωση και τη μεταφέρει 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Myrtoulita είπε:

Εμεις ξεκινησαμε παιδικο το καλοκαιρι και γενναω τελος Δεκεμβρη...η παιδιατρος μας συμβουλεψε να κανουμε τον αλλο μηνα το εμβολιο της γριπης ολοι κι εγω και ο αντρας μου και η μικρη μας για να ειναι αμεσα προατευμενο και το μωρο που θα ερθει...λογικα εγω θα την πηγαινω μεχρι και τελος Νοεμβρη αρχες Δεκεμβρη...μετα κλεινει νομιζω και για γιορτες λιγες μερες ο παιδικος...αλλα μετα αμα γεννησω δεν ξερω καθολου τι θα κανω...θα ηθελα να παει τουλαχιστον 4-5 μηνων το μωρο για να ξαναπαω την μικρη παιδικο γτ βοφαμαι πολυ για τις ιωσεις και περα οτι μπορει να γινει φορεα η μικρη εμας αρρωσταινει ευκολα αν ερθει σε επαφη με καποιον αλλο αρρωστο οποτε καταλαβαινεις...

Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο! Εγώ όπως και να χει Απρίλιο θα γυρίσω στη δουλειά, σε καθημερινή βάση δεν υπάρχει δυνατότητα να μου κρατάνε δυο παιδιά. Οπότε ο μεγάλος θα έπρεπε να πάει Μάρτιο παιδικό. Που νομίζω είναι η καρδιά των ιώσεων (το είχα συζητήσει πιο παλιά με την παιδίατρο). Αν τον σταματήσω, δεν θέλω να περάσει πάλι προσαρμογή..είναι δύσκολο για ένα μικρούλι..

Αλλά θα κάνω ότι μου πει η παιδίατρος!!

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω συμβουλεύουν να μην πηγαίνουμε τα αδέρφια τους παιδικο έως ότου ξεκινήσουν τουλάχιστον τα πρώτα εμβόλια ..

εγώ γεννάω αρχές Δεκέμβρη μαξ οποτε αρχές Φλεβάρη θα μπορούσα θεωργτικα.. Θα περιμένω λίγο ακόμα να καταλαγιάσουν οι ιώσεις ..

τη λυπάμαι όλη μερα μέσα στο σπίτι σλλα  μια απλή ιωση για το νεογέννητο μπορεί να εξελιχθεί άσχημα και να χρειαστεί και νοσηλεία.

Αλλιώς  είναι τα 2χρονα 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Απ ότι βλέπω συμβουλεύουν να μην πηγαίνουμε τα αδέρφια τους παιδικο έως ότου ξεκινήσουν τουλάχιστον τα πρώτα εμβόλια ..

εγώ γεννάω αρχές Δεκέμβρη μαξ οποτε αρχές Φλεβάρη θα μπορούσα θεωργτικα.. Θα περιμένω λίγο ακόμα να καταλαγιάσουν οι ιώσεις ..

τη λυπάμαι όλη μερα μέσα στο σπίτι σλλα  μια απλή ιωση για το νεογέννητο μπορεί να εξελιχθεί άσχημα και να χρειαστεί και νοσηλεία.

Αλλιώς  είναι τα 2χρονα 

Σίγουρα! Εξαρτάται από τις εναλλακτικές που εχεις..κι εγώ μαξ αρχές Δεκέμβρη γεννάω, πιο πιθανό τέλος Νοέμβρη. Στην καλύτερη το μωρό θα προλάβει 1, το πολύ 2 εμβόλια μέχρι να πάει ο μεγάλος σχολείο. Μετά θα γυρίσω στη δουλειά κ το παιδί σχολείο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

@Αννούλαααα εσύ μην αγχώνεσαι με όλες αυτές τις συζητήσεις...έχουμε καιρό εμείς..είμαστε ακόμα στο πρώτο χαχαχαχα

Εμείς περνούμε γνώμες κ ιδεες τι θα κάνουμε στο δεύτερο...!!!! Μια χαρά θα είμαστε προετοιμασμενες.... κορίτσια μου πως πάτε με τις ετοιμασίες εσεις;;;; που βρίσκεστε...σε ποια φαση ειστε;;

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ετοιμάσει τπτ

Εχω πράγματα απ τη μεγάλη εκτός από ρούχα γιατί ήταν καλοκαιρινή η μεγάλη μου 

 

φανταστειτε υπάρχει το ενδεχόμενο μετακόμισης μέσα σε όλα.. χαχα

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...