Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 51 minutes ago, Maroxmarox said:

      Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

      8 hours ago, Nima21 said:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι κακή επιτυχία ! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Nackt είπε:

Λόγω που παρακολουθώ από την αρχή το θέμα μας πραγματικά στενοχωρεθηκα πολύ για την κατάληξη αυτή. Νιώθω ότι μπορεί να συμβεί και σε μένα. Καμιά δεν είναι εκτός όσον αφορά διάφορα γεγονότα με την εγκυμοσύνη. Έψαξα λίγο για μια τέτοια περίπτωση σε προχωρημένο στάδιο και έλεγε ότι μπορεί να συμβεί λόγω χρωμοσωμάτων. Ελπίζω να είναι αυτό και να προνόησε η φύση. Τίποτα άλλο. Μη βάζεις αρνητικές σκέψεις όσο μπορείς και αφιερώσου στο παιδάκι σου να ξεχαστεις. Εγώ υποφέρω από εμετούς πλέον και μπορώ να σε καταλάβω στο ότι πέρασες το δύσκολο στάδιο και συνέβη αυτό. Υπομονή και σκέψου ότι όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Όσο μπορούμε σου στέλνουμε τη θετική μας σκέψη και ότι λίγος καιρός μετά να γίνει το θαυματακι και να είναι υγιές μετράει περισσότερο :-)

Nackt σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Σήμερα είχα ραντεβού με τον γιατρό μου.Μου είπε ότι το 15% τον ανερχόμενων κυήσεων καταλήγουν σε παλλίνδομες.Σοκαρίστηκα όταν άκουσα το ποσοστό.Το χαρακτήρισε ένα τυχαίο γεγονός και μου είπε δεν υπάρχει λόγος ούτε να ανησυχώ για την επόμενη εγκυμοσύνη ούτε να κάνω εξετάσεις ειδικότερες.Με εξέτασε και σωματικά με βρήκε πολύ καλά.Είμαι σε ταχεία ανάρρωση.Σε 2 μήνες μπορούμε να προσπαθήσουμε πάλι.Ανυπομονώ να περάσει αυτό το χρονικό διάστημα.

Εύχομαι ολόψυχα να σταματήσουν σύντομα οι εμετοί και να απολάυσεις το υπέροχο ταξίδι της εγκυμοσύνης.Να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιές μωράκι.Να σκέφτεσαι θετικά.Η δική μου περίπτωση δεν έχει σχέση με την δική σου.Εξάλλου ακόμη κι αν το ποσοστό των κυήσεων που δεν προχωρούν είναι σχετικά υψηλό, εξακολουθούν οι πιθανότητες μιας καλής σύλληψης κι εγκυμοσύνης να είναι υψηλότερες :).

  • Μου αρέσει 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Arabella είπε:

 Asda σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Λυπάμαι που πέρασες το ίδιο.Για κάθε γυναίκα μια τέτοια εμπειρία είναι δύσκολη κι επώδυνη.Εγώ ευτυχώς ήμουν εγκρατής αυτή τη φορά και είχα ανακοινώσει την εγκυμοσύνη σε ελάχιστα άτομα.Περίμενα να περάσει το τρίμηνο...λες και κάτι μέσα μου, μου έλεγε να μη βιαστώ να το πω.Από εκει και πέρα κανείς, πέρα απο τους πολύ κοντινούς σου ανθρώπους και όσους πέρασαν κάτι ανάλογο, δεν θα σε συναισθανθεί.

Βιοψία θα γίνει βέβαια.Περιμένω τα αποτελέσματα.Εσύ είχες κάνει; 

Σήμερα έχω και ραντεβού με τον γυναικολόγο μου.Προσπαθώ να το αποδεχτώ σαν ένα τυχαίο γεγονός για να μην με πάρει απο κάτω.Σε δύο μήνες θα ξεκινήσουμε νέα προσπάθεια και η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι μετά από όλο αυτό που πέρασα.

Να μην φοβάσαι. Σου το λέω για να το ακούω κι εγώ. Είναι πολύ πιο συχνο απ όσο νομίζουμε και δυστυχως δεν το ξερουμε. Μονο διαβαζοντας ιστοριες εδω μεσα βλεπεις ποσο συχνα συμβαινει. Εγω μολις απεβαλλα εμαθα απο πολλες γνωστες μου -ακόμα και για την πεθερά μου- ότι είχαν αποβολές για τις οποίες δεν είχα ιδέα. Και το θέμα είναι ότι παρότι ήταν η δεύτερη μου εγκυμοσύνη όταν είχα πάει τότε για τον πρώτο υπέρηχο στον γιατρό μου μου λέει " παιδιά συγχαρητήρια. Να ξέρετε πάντως πως μια στις 4 περίπου κυησεις καταλήγουν σε αποβολή" (συμπεριλαμβανομένων και των βιοχημικων). Και λέω καλά τι μου λέει τωρα; μετά από καιρό που επέβαλλα λέω κοίτα να δεις. Για κάποιο λόγο μου το χε πει τότε. Γιατι στην βιοψία βγήκε μια χρωμοσωμικη ανωμαλία (σύνδρομο τερνερ λεγεται) κατά το οποίο το έμβρυο έχει πολλά προβλήματα ένα εκ των οποίων είναι και στην καρδιά. Και λέω λες να άκουσε κάτι στον χτύπο και να μου το πε γιαυτο; και να περίμενε να δει πως θα εξελιχθεί μήπως έκανε λαθος; όπως και να χει έμαθα με τα αποτελέσματα αυτά ότι ήταν όντως τυχαίο γεγονός και απλά περίμενα ποτέ θα ξαναμεινω.. Αν λοιπόν εισαι ετοιμη και σου εδωσε και ο γιατρος το πράσινο φως, ξεκινά όταν είναι και όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, asda είπε:

Να μην φοβάσαι. Σου το λέω για να το ακούω κι εγώ. Είναι πολύ πιο συχνο απ όσο νομίζουμε και δυστυχως δεν το ξερουμε. Μονο διαβαζοντας ιστοριες εδω μεσα βλεπεις ποσο συχνα συμβαινει. Εγω μολις απεβαλλα εμαθα απο πολλες γνωστες μου -ακόμα και για την πεθερά μου- ότι είχαν αποβολές για τις οποίες δεν είχα ιδέα. Και το θέμα είναι ότι παρότι ήταν η δεύτερη μου εγκυμοσύνη όταν είχα πάει τότε για τον πρώτο υπέρηχο στον γιατρό μου μου λέει " παιδιά συγχαρητήρια. Να ξέρετε πάντως πως μια στις 4 περίπου κυησεις καταλήγουν σε αποβολή" (συμπεριλαμβανομένων και των βιοχημικων). Και λέω καλά τι μου λέει τωρα; μετά από καιρό που επέβαλλα λέω κοίτα να δεις. Για κάποιο λόγο μου το χε πει τότε. Γιατι στην βιοψία βγήκε μια χρωμοσωμικη ανωμαλία (σύνδρομο τερνερ λεγεται) κατά το οποίο το έμβρυο έχει πολλά προβλήματα ένα εκ των οποίων είναι και στην καρδιά. Και λέω λες να άκουσε κάτι στον χτύπο και να μου το πε γιαυτο; και να περίμενε να δει πως θα εξελιχθεί μήπως έκανε λαθος; όπως και να χει έμαθα με τα αποτελέσματα αυτά ότι ήταν όντως τυχαίο γεγονός και απλά περίμενα ποτέ θα ξαναμεινω.. Αν λοιπόν εισαι ετοιμη και σου εδωσε και ο γιατρος το πράσινο φως, ξεκινά όταν είναι και όλα καλά θα πάνε!

Asda σ'ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση.Αν και δεν σε γνωρίζω προσωπικά, ένιωσα οτι με συναισθάνθηκες και θέλεις να με βοηθήσεις να βγω απο το τούνελ που μπήκα μετά την αποβολή.Έχω διαβάσει πολλά ιατρικά άρθρα και ακόμη περισσότερες εμπειρίες άλλων γυναικών, που βίωσαν παλλίνδομες κυήσεις,τις τελευταίες μέρες.Με βοήθησαν να αποδεχτώ το γεγονός πως συνέβη και σε μένα και πως πρόκειται για τυχαίο γεγονός.Είμαι σε καλό δρόμο γιατί πιστεύω οτι οι αποβολές του 1ου τριμήνου στην πλειοψηφία τους γίνονται γιατί το έμβρυο έχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία.Οπότε σκέφτομαι πως η φύση προνόησε και δεν βίωσα χειρότερες καταστάσεις ίσως σε πιο προχωρημένο στάδιο της εγκυμοσύνης.

Τώρα θα αφήσω το σώμα μου να ξεκουραστεί, θα κάνουμε κι ένα ταξιδάκι οικογενειακώς να αλλάξουμε παραστάσεις και από τον Οκτώβριο ξεκινούν οι προσπάθειες.

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου.Κάθε καλό να έχεις κορίτσι μου.Σ' ευχαριστώ και πάλι για τα ενθαρρυντικά σου σχόλια.

  • Ευχαριστώ 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinakk είπε:

για το περπατημα τι πιστεύετε; εμενα μου ειπαν Μέχρι τους 3 μηνες να μην περπαταω πολυ γιατι μπορει να κατέβει το μωρο. ισχύει;;

περπατημα πολυ δεν ειναι καλο μετα τους τρεις μηνες γιατι το περπατημα δημιουργει συσπασεις οσο βαραινει το μωρο. κ σκαλες επισης με μετρο ολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, katerinakk είπε:

τώρα που ειμαι 1.5 μηνών ποση ωρα κανει να περπατάω; 

 

Just now, katerinakk είπε:

τώρα που ειμαι 1.5 μηνών ποση ωρα κανει να περπατάω; 

δεν πηγαινει με την ωρα γενικα θελει να αποφευγεις περιττη κουραση. δηλαδη δεν χρειαζετε τωρα να κανεις βολτες με τις ωρες πχ για διασκεδαση ψωνια κτλ. οποτε δεν υπαρχει δουλεια να προτιμας να ξεκουραζεσε. δεν μιλαμε βεβαια για περπατημα 15 λεπτων πχ μιλαμε για πολυ περπατημα

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinakk είπε:

εσεις είχατε πονακια; μπαινω στην 7η Εβδομάδα Και σήμερα εχω πονο χαμηλά τσιμπήματα  και στο στομαχι

ναι μικροπονακια υπαρχουν γιατι μεγαλωνει η μητρα κ κανει συσπασεις. θελει ξεκουραση αν δεις οτι επιμενουν μιλας με το γιατρο σου μηπως σου δωσει κατι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο ξεκουραση αλλο τίποτα  χαχαχ ολη μέρα σπιτι μονη απο τον καναπε στο κρεβατι παω..μου λεει φυσιολογικά ειναι..αλλα δεξιά και αριστερά τα νιωθω καπως πιο έντονα..τι να πω..και το στομαχι μήπως πειραζει η σάλτσα; Επειδή είναι οξινη; τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

απο ξεκουραση αλλο τίποτα  χαχαχ ολη μέρα σπιτι μονη απο τον καναπε στο κρεβατι παω..μου λεει φυσιολογικά ειναι..αλλα δεξιά και αριστερά τα νιωθω καπως πιο έντονα..τι να πω..και το στομαχι μήπως πειραζει η σάλτσα; Επειδή είναι οξινη; τι να πω.

Έτσι και εγώ δε δουλεύω φέτος και είμαι συνέχεια αραχτη.... Έχω βαρεθει όμως λιγακι... Αλλά υπομονή!!!! Εγώ γενικά αποφεύγω τις σαλάτες λόγω τόξοπλάσματος....αν θέλω να φάω την πλένω εγώ ή ίδια 1000 φορές με νερό και ξύδι... Μην ανησυχείς πάντως αν είναι ελαφρα πονακια ... Ηρεμισε και άσε τις μέρες να κυλισουν!!!! 

Link to comment
Share on other sites

@AMAL04 με το καλο και σε σενα. να έχεις μια ευλογημένη εγκυμοσυνη.  και εγώ εχω βαρεθεί.. εμεις δεν έχουμε και αμαξι Έχουμε μονο μηχανη οποτε εχω ξεχάσει και τις βόλτες..ασε εχω αρρωστήσει.  οσο για τα πονακια προσπαθω να μην τα δινω σημασια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , katerinakk είπε:

@AMAL04 με το καλο και σε σενα. να έχεις μια ευλογημένη εγκυμοσυνη.  και εγώ εχω βαρεθεί.. εμεις δεν έχουμε και αμαξι Έχουμε μονο μηχανη οποτε εχω ξεχάσει και τις βόλτες..ασε εχω αρρωστήσει.  οσο για τα πονακια προσπαθω να μην τα δινω σημασια..

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Και εμείς που έχουμε όλη μέρα ο άντρας μου δουλεύει.... Τι επαθες και αρρώστησες;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...