Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Έγινε αργά η εμφύτευση … συμβαίνει … μην ανησυχείς άδικα ! Ο θεός μαζί σου ! Να ριναι ευλογημένο ! Όλα καλα θα πάνε εχε πίστη ! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

@Murtw.st μπράβο σας μαμά και γιος! Με το καλό να πάτε σπιτάκι σας!

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ σήμερα έχω γιατρό να δούμε τον μπέμπη, πόσο βάρος έχει πάρει και τι γίνεται με το αυξημένο αμνιακό υγρό. Μακάρι να είναι όλα καλά!

Καλά αποτελέσματα!! Αυξημένο αμνιακό;; Φέρ' το εδω που έχουμε ολιγαμνιο!!

4 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Σήμερα καλώς εχόντων των πραγμάτων παίρνουμε εξιτήριο, απλα περιμένω τον παιδίατρο να δω αν εχει ανεβάσει καθόλου ικτερο ο μικρός για να είμαι σίγουρη. Συνολικά εγω έως τωρα ειμαι σε καλή φάση ανάρρωσης, η τομή ενοχλεί απλώς δεν θέλει πολλά πολλά ακομα, αλλα κατα τα αλλα αυτοεξυπηρετούμαι ας πούμε. Με τον θηλασμό τα έχουμε βρει πολύ καλα, ενώ πρώτο βράδυ κ δεύτερη μερα χρειαζόμουν απαραίτητα βοήθεια απο μαία για να τον θηλασω, τωρα έχουμε βρει τον τροπο μεταξύ μας. Οι μαίες γενικά του ορόφου εξυπηρετικοτατες. Απο τη βαλίτσα που πήρα με τα ρούχα να σας πω οτι εσώρουχα δικά μου δεν χρησιμοποίησα με διευκόλυναν του μαιευτηρίου, τα σουτιέν θηλασμού που σας είχα πει απο τα τζάμπο έως τωρα είναι μια χαρά, οι πυτζαμες με παντελόνι δεν με ενόχλησαν καθόλου δεν χρειάστηκε στιγμή να έχω αναγκαστικά νυχτικό.. όλα πήγαν πολύ καλα δόξα το θεό. Εγω επίσης να σας πω οτι είχα τον μικρό μου μες το δωμάτιο συνέχεια κ δεν θα το άλλαζα με ΤΙΠΟΤΑ. Δεν με κούρασε καθόλου ίσα ίσα που ένιωσα πιο μεγάλη εξοικείωση κ νιώθω πιο σίγουρη τωρα μαζί του. Όσα κορίτσια το σκέφτεστε σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Μπράβο!! Τί Ωραια!! Ετσι να ακούμε όμορφες εμπειρίες!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

Όταν πετρωσει από την μια μεριά η κοιλιά είναι συσπαση;

Όταν σκληραίνει από την μια μεριά δεν είναι σύσπαση,  είναι το μωρό,  η σύσπαση γίνεται στο κέντρο της κοιλιάς και αν πιέζεις γύρω από τον αφαλό και είναι σκληρός, τότε είναι σύσπαση...είχα και εγώ συνήθως στην αριστερή πλευρά κάτι εξογκώματα, το είπα στο γιατρό και μου είπε ότι είναι το μωρό...τουρλωνεται!!!!

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Όταν σκληραίνει από την μια μεριά δεν είναι σύσπαση,  είναι το μωρό,  η σύσπαση γίνεται στο κέντρο της κοιλιάς και αν πιέζεις γύρω από τον αφαλό και είναι σκληρός, τότε είναι σύσπαση...είχα και εγώ συνήθως στην αριστερή πλευρά κάτι εξογκώματα, το είπα στο γιατρό και μου είπε ότι είναι το μωρό...τουρλωνεται!!!!

σε ευχαριστώ  πάρα πολύ

 τρόμαξα λέω όχι από τώρα..νιώθω και την κοιλιά μου αρκετά χαμηλά.. Δεν ξέρω Ίσως έχει κατέβει τόσο το μωρο;τι να πω.. κάθομαι και την νιώθω στα ποδια.. τοσο καιρό δεν ητα ν ποτε τόσο κάτω  

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

σε ευχαριστώ  πάρα πολύ

 τρόμαξα λέω όχι από τώρα..νιώθω και την κοιλιά μου αρκετά χαμηλά.. Δεν ξέρω Ίσως έχει κατέβει τόσο το μωρο;τι να πω.. κάθομαι και την νιώθω στα ποδια.. τοσο καιρό δεν ητα ν ποτε τόσο κάτω  

Ποσο εβδομάδων είσαι?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , mpempaki1 είπε:

σε ευχαριστώ  πάρα πολύ

 τρόμαξα λέω όχι από τώρα..νιώθω και την κοιλιά μου αρκετά χαμηλά.. Δεν ξέρω Ίσως έχει κατέβει τόσο το μωρο;τι να πω.. κάθομαι και την νιώθω στα ποδια.. τοσο καιρό δεν ητα ν ποτε τόσο κάτω  

Και σύσπαση να νιώσεις δεν είναι κακο αλλα απόλυτα φυσιολογικό στην εβδομάδα που είσαι. Είναι οι λεγομενες προπαρασκευαστικές συσπασεις! Ανησυχεις όταν έχουν σταθερή συχνότητα ανά 5-10 λεπτα ή/και αν συνοδεύονται από πόνο!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Και σύσπαση να νιώσεις δεν είναι κακο αλλα απόλυτα φυσιολογικό στην εβδομάδα που είσαι. Είναι οι λεγομενες προπαρασκευαστικές συσπασεις! Ανησυχεις όταν έχουν σταθερή συχνότητα ανά 5-10 λεπτα ή/και αν συνοδεύονται από πόνο!

@Polly1 τωρα εσυ θα πας στον γιατρο και παιζει μα σου πει κ εσένα απο βδομάδα να γεννήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα από το γιατρό! Όλα καλά δόξα τω Θεώ!!! Το αμνιακό μειώθηκε στα φυσιολογικά όρια (κατά ένα μαγικό τρόπο...!). Ο μπέμπης είναι σχεδόν 2.200 γραμμάρια. Ραντεβού ξανά σε 3 εβδομάδες, οπότε θα κάνω και καρδιοτοκογράφημα. Μετά θα με βλέπει ανά μία εβδομάδα μέχρι τις 39 εβδομάδες οπότε θα γεννήσω (30-31/3 η καισαρικούλα μας). Είμαι πολύ χαρούμενη!!! Με το καλό όλες μας!!! :wub:

  • Μου αρέσει 6

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Κορίτσια γύρισα από το γιατρό! Όλα καλά δόξα τω Θεώ!!! Το αμνιακό μειώθηκε στα φυσιολογικά όρια (κατά ένα μαγικό τρόπο...!). Ο μπέμπης είναι σχεδόν 2.200 γραμμάρια. Ραντεβού ξανά σε 3 εβδομάδες, οπότε θα κάνω και καρδιοτοκογράφημα. Μετά θα με βλέπει ανά μία εβδομάδα μέχρι τις 39 εβδομάδες οπότε θα γεννήσω (30-31/3 η καισαρικούλα μας). Είμαι πολύ χαρούμενη!!! Με το καλό όλες μας!!! :wub:

συγνωμη αν σε εχω ξανα ρωτήσει. σε ποια εβδομάδα εισαι; καισαρική πας επειδή έχεις κάνει άλλο παιδάκι με καισαρικη; μπράβο αγάπη πολύ ωραία νέα. με το καλοο. κοντεύεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Κορίτσια γύρισα από το γιατρό! Όλα καλά δόξα τω Θεώ!!! Το αμνιακό μειώθηκε στα φυσιολογικά όρια (κατά ένα μαγικό τρόπο...!). Ο μπέμπης είναι σχεδόν 2.200 γραμμάρια. Ραντεβού ξανά σε 3 εβδομάδες, οπότε θα κάνω και καρδιοτοκογράφημα. Μετά θα με βλέπει ανά μία εβδομάδα μέχρι τις 39 εβδομάδες οπότε θα γεννήσω (30-31/3 η καισαρικούλα μας). Είμαι πολύ χαρούμενη!!! Με το καλό όλες μας!!! :wub:

Τέλεια!!μπραβο !!το βλέπω να βγαίνει μεγαλούτσικο το μωράκι εεε;;μπραβο!! Καισαρικη εσένα γιατί σ ειπε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@mpempaki1 @Pennymav  είμαι 33+1 σήμερα. Καισαρική έκανα και στην κόρη μου. Ο γιατρός βέβαια δεν ήταν απόλυτος στο να γίνει καισαρική. Κάθε φορά που πάω συζητάμε και το ενδεχόμενο του φ.τ. Ωστόσο, επειδή ο λόγος της πρώτης καισαρικής ήταν η δυστοκία, δηλαδή δεν εξελισσόταν ο τοκετός, είναι πολύ πιθανό να μην εξελιχθεί και τώρα καθώς έχω ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά (πολύ μακρύ τράχηλο, μηδαμινές προπαρασκευαστικές συσπάσεις). Εγώ προσωπικά δεν θέλω να περιμένω πέρα από τις 40 εβδομάδες σε καμία περίπτωση όπως απαιτείται στο vbac. Αν ξεκινήσει νωρίτερα πια ο τοκετός, τι να πω, θα είναι πράγματι θαύμα! 

Να πω εδώ στα κορίτσια που θα γεννήσετε για πρώτη φορά, ότι αν καταφέρετε να αποφύγετε την καισαρική, θα είναι ευχής έργο και για τυχόν επόμενες γέννες και για ταχύτερη ανάρρωση. Όμως, μην τρελαθείτε αν τελικά για κάποιο λόγο καταλήξετε στην καισαρική. Μην την πάρετε από φόβο, σκεφτείτε μόνο ότι γίνεται για καλό δικό σας και του μωρού και ότι σε 10' θα έχετε στα χέρια σας το μωράκι σας!

Α, ρωτήσαμε το γιατρό αν γίνεται να μπει ο σύζυγος στην καισαρική, και μας είπε ότι δεν το επιτρέπουν από το μαιευτήριο (Μητέρα). 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@mpempaki1 @Pennymav  είμαι 33+1 σήμερα. Καισαρική έκανα και στην κόρη μου. Ο γιατρός βέβαια δεν ήταν απόλυτος στο να γίνει καισαρική. Κάθε φορά που πάω συζητάμε και το ενδεχόμενο του φ.τ. Ωστόσο, επειδή ο λόγος της πρώτης καισαρικής ήταν η δυστοκία, δηλαδή δεν εξελισσόταν ο τοκετός, είναι πολύ πιθανό να μην εξελιχθεί και τώρα καθώς έχω ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά (πολύ μακρύ τράχηλο, μηδαμινές προπαρασκευαστικές συσπάσεις). Εγώ προσωπικά δεν θέλω να περιμένω πέρα από τις 40 εβδομάδες σε καμία περίπτωση όπως απαιτείται στο vbac. Αν ξεκινήσει νωρίτερα πια ο τοκετός, τι να πω, θα είναι πράγματι θαύμα! 

Να πω εδώ στα κορίτσια που θα γεννήσετε για πρώτη φορά, ότι αν καταφέρετε να αποφύγετε την καισαρική, θα είναι ευχής έργο και για τυχόν επόμενες γέννες και για ταχύτερη ανάρρωση. Όμως, μην τρελαθείτε αν τελικά για κάποιο λόγο καταλήξετε στην καισαρική. Μην την πάρετε από φόβο, σκεφτείτε μόνο ότι γίνεται για καλό δικό σας και του μωρού και ότι σε 10' θα έχετε στα χέρια σας το μωράκι σας!

αα μαζί είμαστε. Στην κορούλα σου είχες κάνει επισκληριδιο; αχ και μένα 2 φίλες μου για τον ίδιο λόγο έκαναν καισαρική και πολύ με αγχώνει μην γίνει κάτι τέτοιο και με εμένα. εννοείται δεν το κρίνω η λέω πως είναι κάτι κακο η καισαρική. απλά ειδικά η μια έφαγε 20 ώρες ταλαιπωρία και τελικά καισαρική.. Αλλά δεν είχε πόνους ευτυχώς".

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

αα μαζί είμαστε. Στην κορούλα σου είχες κάνει επισκληριδιο; αχ και μένα 2 φίλες μου για τον ίδιο λόγο έκαναν καισαρική και πολύ με αγχώνει μην γίνει κάτι τέτοιο και με εμένα. εννοείται δεν το κρίνω η λέω πως είναι κάτι κακο η καισαρική. απλά ειδικά η μια έφαγε 20 ώρες ταλαιπωρία και τελικά καισαρική.. Αλλά δεν είχε πόνους ευτυχώς".

Εγώ ήμουν τυχερή σε αυτό το κομμάτι γιατί απλούστατα δεν είχα ποτέ πόνους, δεν έκανα ποτέ διαστολή, δεν ξεκίνησε καν ο τοκετός παρά τα υπόθετα και την ωκυτοκίνη. Το μωρό άρχισε να δυσφορεί, έπεφταν οι παλμοί και ύστερα από 8-9 ώρες από την πρόκληση μπήκα για καισαρική. Οπότε δεν ταλαιπωρήθηκα με αυτή την έννοια. 

Ναι, έκανα επισκληρίδιο. Εγώ προσωπικά όταν μου είπαν ότι πάμε για καισαρική, ανακουφίστηκα. Το ότι συνέβη σε μένα ή σε φίλες σου, δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε σένα! Έχω γνωστές που πήγαν με πρόκληση και μια χαρά γέννησαν φυσιολογικότατα διότι ο τράχηλός τους έδειχνε έτοιμος για τοκετό. Σε μένα απλά δεν λειτούργησε η πρόκληση. Αν περιμέναμε μερικές μέρες μπορεί και να ξεκινούσε από μόνος του ο τοκετός. Ποτέ δεν ξέρεις. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Εγώ ήμουν τυχερή σε αυτό το κομμάτι γιατί απλούστατα δεν είχα ποτέ πόνους, δεν έκανα ποτέ διαστολή, δεν ξεκίνησε καν ο τοκετός παρά τα υπόθετα και την ωκυτοκίνη. Το μωρό άρχισε να δυσφορεί, έπεφταν οι παλμοί και ύστερα από 8-9 ώρες από την πρόκληση μπήκα για καισαρική. Οπότε δεν ταλαιπωρήθηκα με αυτή την έννοια. 

Ναι, έκανα επισκληρίδιο. Εγώ προσωπικά όταν μου είπαν ότι πάμε για καισαρική, ανακουφίστηκα. Το ότι συνέβη σε μένα ή σε φίλες σου, δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε σένα! Έχω γνωστές που πήγαν με πρόκληση και μια χαρά γέννησαν φυσιολογικότατα διότι ο τράχηλός τους έδειχνε έτοιμος για τοκετό. Σε μένα απλά δεν λειτούργησε η πρόκληση. Αν περιμέναμε μερικές μέρες μπορεί και να ξεκινούσε από μόνος του ο τοκετός. Ποτέ δεν ξέρεις. 

αα κατάλαβα.. Όλα καλα αυτό έχει σημασία. να σε ρωτήσω κάτι ακομα;  εμένα δεν μου έχει πει κάτι ακόμα για καισαρική.. εννοώ ακόμα είναι όλα καλά δεν πάω για προγραμματισμενο.. εννοώ πως τουλάχιστον είχε γυρίσει..( μπορεί να αλλάξει βεβεια μου είχε πει) όταν πάω για ζώνες θα μου κανει και υπέρηχο για να μου λέει αν δεν κάτι παράξενο;είτε αν δεν εχει γυρίσει είτε τραχηλο... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

αα κατάλαβα.. Όλα καλα αυτό έχει σημασία. να σε ρωτήσω κάτι ακομα;  εμένα δεν μου έχει πει κάτι ακόμα για καισαρική.. εννοώ ακόμα είναι όλα καλά δεν πάω για προγραμματισμενο.. εννοώ πως τουλάχιστον είχε γυρίσει..( μπορεί να αλλάξει βεβεια μου είχε πει) όταν πάω για ζώνες θα μου κανει και υπέρηχο για να μου λέει αν δεν κάτι παράξενο;είτε αν δεν εχει γυρίσει είτε τραχηλο... 

Τον τράχηλο θα στον ελέγχει λογικά πλησιάζοντας την ΠΗΤ σου. Επίσης, λογικά θα σου κάνει κι άλλον υπέρηχο μέχρι να μπεις στο μήνα σου. Ε, μετά δύσκολα να ξαναγυρίσει προς τα πάνω. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...