Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βιοφυσικο προφίλ είναι άλλη εξέταση,  αν δεν κάνω λάθος,  που γίνεται λίγες μέρες πριν την γέννα για να δουν που κοιτάζει το μωρό...Και το ντοπλερ είναι άλλη...δεν είμαι και σίγουρη....


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Βιοφυσικο προφίλ είναι άλλη εξέταση,  αν δεν κάνω λάθος,  που γίνεται λίγες μέρες πριν την γέννα για να δουν που κοιτάζει το μωρό...Και το ντοπλερ είναι άλλη...δεν είμαι και σίγουρη....

Εμένα μου τα έβαλε μαζί για αυτό ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Μόνο ντοπλερ ή σε έβαλαν και σε καρδιοτοκογραφο;

Ο καρδιοτοκογραφος δεν χρεώνεται στο Ιασώ,  κάνεις όποτε θέλεις...Και αν κρίνει ο γιατρός ότι πρέπει να κάνεις πριν τις 36 εβδομάδες...Μόνο ντοπλερ είχα κάνει.  Φέτος έκανα από την 27η εβδομάδα καρδιοτοκογραφο και θα κάνω ξανά μετά τις 33 εβδομάδες.


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Ο καρδιοτοκογραφος δεν χρεώνεται στο Ιασώ,  κάνεις όποτε θέλεις...Και αν κρίνει ο γιατρός ότι πρέπει να κάνεις πριν τις 36 εβδομάδες...Μόνο ντοπλερ είχα κάνει.  Φέτος έκανα από την 27η εβδομάδα καρδιοτοκογραφο και θα κάνω ξανά μετά τις 33 εβδομάδες.

Κατάλαβα, εγώ θα πάω σε ιδιώτη και δεν ξέρω καθόλου τις τιμες, είπα να μάθω από πριν μην πάθω τπτ όταν την ακούσω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, teta2 είπε:

Εμένα μου τα έβαλε μαζί για αυτό ρωτάω..

Απ ότι θυμάμαι,  μου είχαν πει ότι το βιοφυσικο προφίλ μπορεί και να μην προλάβεις να το κάνεις σαν εξέταση,  γίνεται τις τελευταίες μέρες,  λίγο πριν την 40η εβδομάδα.. πάντως τώρα που κοιτάζω την καρτέλα από το Ιασώ ξεχωριστές τις έχει.. 

Just now, teta2 είπε:

Κατάλαβα, εγώ θα πάω σε ιδιώτη και δεν ξέρω καθόλου τις τιμες, είπα να μάθω από πριν μην πάθω τπτ όταν την ακούσω! 

Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις,  δεν είναι κακό...πάντως κάνω κάτω το ντοπλερ τόσο κοστίζει. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Το nst αφορά το τέλος της κυησης ή από την 28η εβδομάδα και μετά αν συντρέχουν συγκεκριμένοι  λόγοι 

Τι βλέπουμε με το καρδιοτοκογράφημα;

Με την εξέταση αυτή εν πρώτοις ελέγχουμε αν η κυκλοφορία του αίματος μεταξύ εμβρύου και μητέρας είναι επαρκής.
Το καρδιοτοκογράφημα βασίζεται στην αρχή, πως αν η παροχή οξυγόνου στο έμβρυο αρκεί, για να καλύψει τις μεταβολικές του ανάγκες, τότε ο καρδιακός του ρυθμός θα κυμαίνεται εντός των φυσιολογικών παραμέτρων.

Οι φυσιολογικές παράμετροι περιλαμβάνουν:
• Μέση καρδιακή συχνότητα μεταξύ των 110 και 160 παλμών το λεπτό
• Μεταβλητότητα της καρδιακής συχνότητας (δηλαδή η «γραμμή», που καταγράφει την καρδιακή συχνότητα δεν πρέπει να είναι «επίπεδη», αλλά «οδοντωτή»
• Καταγραφή «επιταχύνσεων» (η καρδιακή συχνότητα αυξάνεται στιγμιαία σε σχέση με τη μέση της τιμή, ειδικά όταν το μωρό κινείται – αυτό καταγράφεται ως ένας μικρός «λόφος» στην γραμμή καταγραφής της καρδιακής συχνότητας)

Βέβαια, η ερμηνεία των αποτελεσμάτων του καρδιοτοκογραφήματος δεν είναι τόσο απλή, αλλά τα σημεία αυτά δίνουν τις βασικές της αρχές.

Ένα άλλο στοιχείο, που καταγράφει ο καρδιοτοκογράφος είναι και οι συσπάσεις της μήτρας. Η καταγραφή συσπάσεων πριν από τη συμπλήρωση των 37 εβδομάδων κύησης συνδέονται με αυξημένη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό και συνιστάται η λήψη των αντίστοιχων μέτρων, που αποσκοπούν στην προστασία από το ενδεχόμενο αυτό.

Επίσης, αν παρατηρηθεί, πως η καρδιακή συχνότητα του μωρού «πέφτει» όταν υπάρχει σύσπαση, αυτό είναι μια ένδειξη ενδεχόμενης δυσχέρειας του μωρού και δεν αποκλείεται να συσταθεί άμεση πρόκληση τοκετού.

Παράγοντες, για τους οποίους ο ιατρός ενδέχεται να ζητήσει περαιτέρω αύξηση της συχνότητας ελέγχου μεσω nst είναι:
• Υπέρταση κύησης
• Διαβήτης κύησης
• Υπολειπόμενη ανάπτυξη (το μωράκι δεν μεγαλώνει με τον αναμενόμενο ρυθμό)
• Μειωμένη ποσότητα αμνιακού υγρού (ολιγάμνιο)
• Αυξημένη ποσότητα αμνιακού υγρού (πολυδράμνιο)
• Μειωμένη δραστηριότητα (δεν «ακούτε» το μωράκι αρκετά συχνά)
• Προβλήματα σε προηγούμενες κυήσεις
• Παράταση κύησης πέραν της πιθανής ημερομηνίας τοκετού
• Προβλήματα υγείας δικά σας, που ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα στο μωρό (για παράδειγμα, θρομβοφιλία)

Πολυ σημαντικές πληροφορίες !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Το nst αφορά το τέλος της κυησης ή από την 28η εβδομάδα και μετά αν συντρέχουν συγκεκριμένοι  λόγοι 

Τι βλέπουμε με το καρδιοτοκογράφημα;

Με την εξέταση αυτή εν πρώτοις ελέγχουμε αν η κυκλοφορία του αίματος μεταξύ εμβρύου και μητέρας είναι επαρκής.
Το καρδιοτοκογράφημα βασίζεται στην αρχή, πως αν η παροχή οξυγόνου στο έμβρυο αρκεί, για να καλύψει τις μεταβολικές του ανάγκες, τότε ο καρδιακός του ρυθμός θα κυμαίνεται εντός των φυσιολογικών παραμέτρων.

Οι φυσιολογικές παράμετροι περιλαμβάνουν:
• Μέση καρδιακή συχνότητα μεταξύ των 110 και 160 παλμών το λεπτό
• Μεταβλητότητα της καρδιακής συχνότητας (δηλαδή η «γραμμή», που καταγράφει την καρδιακή συχνότητα δεν πρέπει να είναι «επίπεδη», αλλά «οδοντωτή»
• Καταγραφή «επιταχύνσεων» (η καρδιακή συχνότητα αυξάνεται στιγμιαία σε σχέση με τη μέση της τιμή, ειδικά όταν το μωρό κινείται – αυτό καταγράφεται ως ένας μικρός «λόφος» στην γραμμή καταγραφής της καρδιακής συχνότητας)

Βέβαια, η ερμηνεία των αποτελεσμάτων του καρδιοτοκογραφήματος δεν είναι τόσο απλή, αλλά τα σημεία αυτά δίνουν τις βασικές της αρχές.

Ένα άλλο στοιχείο, που καταγράφει ο καρδιοτοκογράφος είναι και οι συσπάσεις της μήτρας. Η καταγραφή συσπάσεων πριν από τη συμπλήρωση των 37 εβδομάδων κύησης συνδέονται με αυξημένη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό και συνιστάται η λήψη των αντίστοιχων μέτρων, που αποσκοπούν στην προστασία από το ενδεχόμενο αυτό.

Επίσης, αν παρατηρηθεί, πως η καρδιακή συχνότητα του μωρού «πέφτει» όταν υπάρχει σύσπαση, αυτό είναι μια ένδειξη ενδεχόμενης δυσχέρειας του μωρού και δεν αποκλείεται να συσταθεί άμεση πρόκληση τοκετού.

Παράγοντες, για τους οποίους ο ιατρός ενδέχεται να ζητήσει περαιτέρω αύξηση της συχνότητας ελέγχου μεσω nst είναι:
• Υπέρταση κύησης
• Διαβήτης κύησης
• Υπολειπόμενη ανάπτυξη (το μωράκι δεν μεγαλώνει με τον αναμενόμενο ρυθμό)
• Μειωμένη ποσότητα αμνιακού υγρού (ολιγάμνιο)
• Αυξημένη ποσότητα αμνιακού υγρού (πολυδράμνιο)
• Μειωμένη δραστηριότητα (δεν «ακούτε» το μωράκι αρκετά συχνά)
• Προβλήματα σε προηγούμενες κυήσεις
• Παράταση κύησης πέραν της πιθανής ημερομηνίας τοκετού
• Προβλήματα υγείας δικά σας, που ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα στο μωρό (για παράδειγμα, θρομβοφιλία)

Αυτό επί της ουσίας ξέρω κι εγώ, ότι το συμπέρασμα βγαίνει από τη λειτουργία της καρδιάς και τις συσπάσεις. Κι ότι ο γιατρός "μεταφράζει" αυτά τα δύο σε συνδυασμό. Στον υπέρηχο όμως κάνουν τις άλλες μετρήσεις. Εμένα ο γιατρός μου κάνει ως το τέλος και τα δύο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Απ ότι θυμάμαι,  μου είχαν πει ότι το βιοφυσικο προφίλ μπορεί και να μην προλάβεις να το κάνεις σαν εξέταση,  γίνεται τις τελευταίες μέρες,  λίγο πριν την 40η εβδομάδα.. πάντως τώρα που κοιτάζω την καρτέλα από το Ιασώ ξεχωριστές τις έχει.. 

Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις,  δεν είναι κακό...πάντως κάνω κάτω το ντοπλερ τόσο κοστίζει. 

Μόλις πήρα ,140 πάει το μαλλί! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Μόνο ντοπλερ ή σε έβαλαν και σε καρδιοτοκογραφο;

Την 33η εβδομ. έκανα ντόμπλερ σε ιδιώτη εμβρυογενετιστή και πλήρωσα 110ευρώ. Το βιοφυσικό προφίλ είναι καρδιοτοκογράφος σε συνδυασμό με ντόμπλερ κι είναι λίγο πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, teta2 είπε:

Μόλις πήρα ,140 πάει το μαλλί! 

Μάλλον τόσο θα είναι έξω γιατί τώρα διάβαζα στην καρτέλα του Ιασώ ότι γίνεται έκπτωση 50% στο ντοπλερ, αν έχεις κάνει και τις υπόλοιπες εξετάσεις εκεί όμως...γι αυτό θυμάμαι 60 ευρώ..


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Μάλλον τόσο θα είναι έξω γιατί τώρα διάβαζα στην καρτέλα του Ιασώ ότι γίνεται έκπτωση 50% στο ντοπλερ, αν έχεις κάνει και τις υπόλοιπες εξετάσεις εκεί όμως...γι αυτό θυμάμαι 60 ευρώ..

Κ γω γύρω στα 80 μ πε ο ντοκ μ κοστίζει το ντοπλερ. θα το κάνω μέσα μητερα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Μάλλον τόσο θα είναι έξω γιατί τώρα διάβαζα στην καρτέλα του Ιασώ ότι γίνεται έκπτωση 50% στο ντοπλερ, αν έχεις κάνει και τις υπόλοιπες εξετάσεις εκεί όμως...γι αυτό θυμάμαι 60 ευρώ..

Ξένη, ο καρδιοτοκογράφος δεν χρεώνεται στο Ιασώ για όλες όσες έχουμε εκεί γιατρό; Ή παίζει ρόλο αν έχουμε κανει εκεί και τις υπόλοιπες εξετάσεις; Γιατί ο δικός μου τον κάνει στο ιατρείο του (επί πληρωμή μαζί με υπέρηχο), αλλά αν είναι να γλιτώσουμε τίποτα..να του το πω...:-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ξένη, ο καρδιοτοκογράφος δεν χρεώνεται στο Ιασώ για όλες όσες έχουμε εκεί γιατρό; Ή παίζει ρόλο αν έχουμε κανει εκεί και τις υπόλοιπες εξετάσεις; Γιατί ο δικός μου τον κάνει στο ιατρείο του (επί πληρωμή μαζί με υπέρηχο), αλλά αν είναι να γλιτώσουμε τίποτα..να του το πω...:-P

Ααα δεν ξέρω καθόλου...εμένα ο γιατρός μου είπε στις νοσοκόμες βάλτε την για καρδιοτοκογραφο και γνώρισα εκεί κοπέλα που έκανε κάθε μέρα,  χωρίς να πληρώνει  αλλά και αυτής ο γιατρός εκεί ήταν...

Σε ποιο νοσοκομείο θα γεννήσεις?

Γιατί δεν πηγαίνεις κατευθείαν στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις και να Λες δεν ακούω το μωρό,  σε βάζουν κατευθείαν...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Ααα δεν ξέρω καθόλου...εμένα ο γιατρός μου είπε στις νοσοκόμες βάλτε την για καρδιοτοκογραφο και γνώρισα εκεί κοπέλα που έκανε κάθε μέρα,  χωρίς να πληρώνει  αλλά και αυτής ο γιατρός εκεί ήταν...

Σε ποιο νοσοκομείο θα γεννήσεις?

Γιατί δεν πηγαίνεις κατευθείαν στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις και να Λες δεν ακούω το μωρό,  σε βάζουν κατευθείαν...

Στο Ιασώ θα γεννήσω. Ο γιατρός μου χει πει ότι από την 36η εβδομ θέλει να κάνουμε κάθε βδομ.και προς το τέλος και πιο συχνά (μέρα παρά μέρα ή κάθε μέρα), γι αυτο αναρωτιόμουν αν το έκανα στο Ιασώ, αν θα χρεωνόμουν. Θέλω να ρωτήσω και τον ίδιο αν θα μου παίρνει κάθε φορά, γιατί δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...