Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Sweet_child είπε:

Τον τράχηλο θα στον ελέγχει λογικά πλησιάζοντας την ΠΗΤ σου. Επίσης, λογικά θα σου κάνει κι άλλον υπέρηχο μέχρι να μπεις στο μήνα σου. Ε, μετά δύσκολα να ξαναγυρίσει προς τα πάνω. 

το επόμενο ραντεβού μου είναι ακριβώς την μέρα που μπαινω στον μήνα μου. μόνο για ζώνες μου είπε.. και έλεγα να πάω απόγευμα..(δημοσιοο) μήπως να πάω πρωί..Μήπως μου κάνει και τον υπέρηχο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

το επόμενο ραντεβού μου είναι ακριβώς την μέρα που μπαινω στον μήνα μου. μόνο για ζώνες μου είπε.. και έλεγα να πάω απόγευμα..(δημοσιοο) μήπως να πάω πρωί..Μήπως μου κάνει και τον υπέρηχο..

Αν το ζητησεις δεν θα σου κανουν και υπερηχο; Αν γεννησεις σε δημοσιο, το πιθανοτερο ειναι να γεννησεις φυσιολογικα, καισαρικη κανουν δυσκολοτερα στα δημοσια, εκτος εαν φυσικα συντρεχει σοβαρος λογος. Απο την αλλη δεν ξερω αν κανουν επισκληριδιο στο δημοσιο, εχεις ρωτησει γι'αυτο; Μιλαω για φ.τ. εννοειται.

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Καλημερα κ με το καλο να πατε σπιτακι σας να βρειτε τον ρυθμο σας στον χωρο σας! Πολυ χαιρομαι που εχεις θετικη εμπειρια κ στον θηλασμο κ μακαρι ολα να συνεχιστουν υπεροχα για την οικογενεια σας! :)

Χαζη ερωτηση: τελικα εχει πιστολακι στο Ιασω? :P

Καλα αποτελεσματα κοπελα μου!!

Να σαι καλα!! Όχι κορίτσια τελικά δεν υπάρχει πιστολάκι! 

9 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Χαίρομαι πολυ για σενα κορίτσι μου.επειδη κ εγω γεννάω την Πέμπτη στο Ιασώ ηθελα να σε ρωτησω αν τα 4 βραδια ειναι απαραίτητα .γιατι μια φιλη μ π γέννησε κ αυτη με καισαρικη στο Ιασώ την προηγούμενη βδομάδα την άφησαν να φύγει μετα τα 3 βραδια

Βρε κορίτσι μου θα σε γελάσω. Ίσως να μπορούσα να φύγω πιο νωρίς (Δευτέρα) αλλα να καθυστέρησα επειδή την Παρασκευή γέννησα στις 3.30 κ ανέβηκα στο δωμάτιο στις 7, ενώ αν είχα γεννήσει κανονικά πχ στις 9 κ 12 ήμουν δωμάτιο να με έδιωχναν απο την προηγούμενη μερα...εμένα πάντως που έκανα εισαγωγή Παρασκευή ξημερώματα έως το εξιτήριο Τρίτη 11-12 το πρωί δεν μου χρεώθηκε κάτι επιπλέον, άρα πιάστηκε στις κανονικές 4 μέρες της καισαρικης...

8 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Με το καλό κορίτσι μου να πάτε σπιτάκι με το γιόκα σου να τον χαρείτε!!!

Να σε ρωτήσω, μπάνιο από ποια μέρα σου επέτρεψαν; Επίσης, ήσουν μαζί με άλλη κοπέλα στο δωμάτιο; Όταν εκείνη είχε επισκέπτες δεν φοβόσουν για το μωράκι σου, μην κολλήσει ω μη γέννειτω τίποτα;

Μπανιο μου επέτρεψαν μετά την πρώτη αλλαγή στα ράμματα που έβαλαν αδιάβροχη Γάζα, κ σε όλες τις κοπέλες το ίδιο ίσχυε, όταν δηλαδή έκαναν την πρώτη αλλαγή οι γιατροί μας πήραμε κ το οκ για μπανιο.. ήμουν σε τρίκλινο αλλα να σου πω την αλήθεια δεν με άγχωσε το θέμα των επισκεπτών γιατι υπήρχε μια καλή απόσταση στα κρεβάτια κ δεν είχα κάποιον κοντά. Αλλα κ πάλι στην έξαρση του επισκεπτηρίου στις 6 τα παίρνανε γιατροί για εξετάσεις έως τις 8.. όποτε δεν έβλεπε πολύ κόσμο! 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Να σαι καλα!! Όχι κορίτσια τελικά δεν υπάρχει πιστολάκι! 

Βρε κορίτσι μου θα σε γελάσω. Ίσως να μπορούσα να φύγω πιο νωρίς (Δευτέρα) αλλα να καθυστέρησα επειδή την Παρασκευή γέννησα στις 3.30 κ ανέβηκα στο δωμάτιο στις 7, ενώ αν είχα γεννήσει κανονικά πχ στις 9 κ 12 ήμουν δωμάτιο να με έδιωχναν απο την προηγούμενη μερα...εμένα πάντως που έκανα εισαγωγή Παρασκευή ξημερώματα έως το εξιτήριο Τρίτη 11-12 το πρωί δεν μου χρεώθηκε κάτι επιπλέον, άρα πιάστηκε στις κανονικές 4 μέρες της καισαρικης...

Μπανιο μου επέτρεψαν μετά την πρώτη αλλαγή στα ράμματα που έβαλαν αδιάβροχη Γάζα, κ σε όλες τις κοπέλες το ίδιο ίσχυε, όταν δηλαδή έκαναν την πρώτη αλλαγή οι γιατροί μας πήραμε κ το οκ για μπανιο.. ήμουν σε τρίκλινο αλλα να σου πω την αλήθεια δεν με άγχωσε το θέμα των επισκεπτών γιατι υπήρχε μια καλή απόσταση στα κρεβάτια κ δεν είχα κάποιον κοντά. Αλλα κ πάλι στην έξαρση του επισκεπτηρίου στις 6 τα παίρνανε γιατροί για εξετάσεις έως τις 8.. όποτε δεν έβλεπε πολύ κόσμο! 

Μυρτώ μια ακόμη ερώτηση. όποτε μπορέσεις, η τιμή του τοκετού ίσχυε όπως την ήξερες εξαρχής; Ή σου πρόσθεσαν κάποιο έξοδο; 

Σε έχουμε τρελάνει στις ερωτήσεις...αλλά είσαι η πρώτη και καλύτερη...το είδωλο στην ομάδα μας...χαχαχαχ δώσε μας τα φώτα σου!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Αν το ζητησεις δεν θα σου κανουν και υπερηχο; Αν γεννησεις σε δημοσιο, το πιθανοτερο ειναι να γεννησεις φυσιολογικα, καισαρικη κανουν δυσκολοτερα στα δημοσια, εκτος εαν φυσικα συντρεχει σοβαρος λογος. Απο την αλλη δεν ξερω αν κανουν επισκληριδιο στο δημοσιο, εχεις ρωτησει γι'αυτο; Μιλαω για φ.τ. εννοειται.

θα το ζητήσω αν δεν μου κάνουν. θα τους πω θέλω να μου κάνουν. Δεν κάνουν. μόνο να φέρεις δικό σου αναισθησιολογο. Εγώ δεν θα κάνω δεν είμαι καθόλου υπέρ. γνώμη μου πάντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ερώτηση στις ήδη μανούλες. τι εμπειρία έχετε από το σπάσιμο των νερων; ήταν ξεκάθαρο; ( εγώ φοβάμαι μήπως δεν το καταλαβω) πως το νιωσατε; ηταν μαζί με πονο; είχατε κάποιο σύμπτωμα πριν; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

@Polly1 τωρα εσυ θα πας στον γιατρο και παιζει μα σου πει κ εσένα απο βδομάδα να γεννήσεις ;

Αχ, δεν ξέρω!! Θα σας πω την Πέμπτη! Θα κάνω nst να δούμε αν δυσανασχετεί το μωρό, αν τρέφεται και αν οξυγονωνεται Καλά, δεν ξέρω τι θα κάνουμε με το ραμμα, αν θα μου το κόψει και απλα θα περιμένουμε να σπάσουν τα νερά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Αχ, δεν ξέρω!! Θα σας πω την Πέμπτη! Θα κάνω nst να δούμε αν δυσανασχετεί το μωρό, αν τρέφεται και αν οξυγονωνεται Καλά, δεν ξέρω τι θα κάνουμε με το ραμμα, αν θα μου το κόψει και απλα θα περιμένουμε να σπάσουν τα νερά 

βλέπεις στο nst αν τρέφεται και αν οξυγονωνεται;

σου εύχομαι τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα τελευταία με υπέρηχο με ειδε την προηγούμενη Τρίτη .ξαναπηγα Παρασκευή κ σήμερα κ εκανα nst τελευταία φορά.κ την Πέμπτη μπαίνω .δεν ξερω τ ακριβώς βλέπουν απο το nst .βλεπουν σιγουρα τους παλμούς που εγω που τους παρατηρούσα κυμαίνονταν απο 120 έως 160 στα φυσιολογικα δηλαδη . Κ σιγουρα βλέπει αν δυσφορεί .για την οξυγόνωση δεν ξερω αλλα θέλω να πιστευω ότι απο τους παλμούς φαινεται κ αυτο !!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Εμενα τελευταία με υπέρηχο με ειδε την προηγούμενη Τρίτη .ξαναπηγα Παρασκευή κ σήμερα κ εκανα nst τελευταία φορά.κ την Πέμπτη μπαίνω .δεν ξερω τ ακριβώς βλέπουν απο το nst .βλεπουν σιγουρα τους παλμούς που εγω που τους παρατηρούσα κυμαίνονταν απο 120 έως 160 στα φυσιολογικα δηλαδη . Κ σιγουρα βλέπει αν δυσφορεί .για την οξυγόνωση δεν ξερω αλλα θέλω να πιστευω ότι απο τους παλμούς φαινεται κ αυτο !!

Κι εγώ αυτό νομίζω, από τους παλμούς σε συνδυασμό με την ένταση και την περιοδικότητα των συσπάσεων βγάζουν το συμπέρασμα. Κατά τα άλλα ροές, αμνιακό, ανάπτυξη ελέγχονται κανονικά με υπέρηχο κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κι εγώ αυτό νομίζω, από τους παλμούς σε συνδυασμό με την ένταση και την περιοδικότητα των συσπάσεων βγάζουν το συμπέρασμα. Κατά τα άλλα ροές, αμνιακό, ανάπτυξη ελέγχονται κανονικά με υπέρηχο κάθε φορά.

Καλημέρα κορίτσια!! Το nst αφορά το τέλος της κυησης ή από την 28η εβδομάδα και μετά αν συντρέχουν συγκεκριμένοι  λόγοι 

Τι βλέπουμε με το καρδιοτοκογράφημα;

Με την εξέταση αυτή εν πρώτοις ελέγχουμε αν η κυκλοφορία του αίματος μεταξύ εμβρύου και μητέρας είναι επαρκής.
Το καρδιοτοκογράφημα βασίζεται στην αρχή, πως αν η παροχή οξυγόνου στο έμβρυο αρκεί, για να καλύψει τις μεταβολικές του ανάγκες, τότε ο καρδιακός του ρυθμός θα κυμαίνεται εντός των φυσιολογικών παραμέτρων.

Οι φυσιολογικές παράμετροι περιλαμβάνουν:
• Μέση καρδιακή συχνότητα μεταξύ των 110 και 160 παλμών το λεπτό
• Μεταβλητότητα της καρδιακής συχνότητας (δηλαδή η «γραμμή», που καταγράφει την καρδιακή συχνότητα δεν πρέπει να είναι «επίπεδη», αλλά «οδοντωτή»
• Καταγραφή «επιταχύνσεων» (η καρδιακή συχνότητα αυξάνεται στιγμιαία σε σχέση με τη μέση της τιμή, ειδικά όταν το μωρό κινείται – αυτό καταγράφεται ως ένας μικρός «λόφος» στην γραμμή καταγραφής της καρδιακής συχνότητας)

Βέβαια, η ερμηνεία των αποτελεσμάτων του καρδιοτοκογραφήματος δεν είναι τόσο απλή, αλλά τα σημεία αυτά δίνουν τις βασικές της αρχές.

Ένα άλλο στοιχείο, που καταγράφει ο καρδιοτοκογράφος είναι και οι συσπάσεις της μήτρας. Η καταγραφή συσπάσεων πριν από τη συμπλήρωση των 37 εβδομάδων κύησης συνδέονται με αυξημένη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό και συνιστάται η λήψη των αντίστοιχων μέτρων, που αποσκοπούν στην προστασία από το ενδεχόμενο αυτό.

Επίσης, αν παρατηρηθεί, πως η καρδιακή συχνότητα του μωρού «πέφτει» όταν υπάρχει σύσπαση, αυτό είναι μια ένδειξη ενδεχόμενης δυσχέρειας του μωρού και δεν αποκλείεται να συσταθεί άμεση πρόκληση τοκετού.

Παράγοντες, για τους οποίους ο ιατρός ενδέχεται να ζητήσει περαιτέρω αύξηση της συχνότητας ελέγχου μεσω nst είναι:
• Υπέρταση κύησης
• Διαβήτης κύησης
• Υπολειπόμενη ανάπτυξη (το μωράκι δεν μεγαλώνει με τον αναμενόμενο ρυθμό)
• Μειωμένη ποσότητα αμνιακού υγρού (ολιγάμνιο)
• Αυξημένη ποσότητα αμνιακού υγρού (πολυδράμνιο)
• Μειωμένη δραστηριότητα (δεν «ακούτε» το μωράκι αρκετά συχνά)
• Προβλήματα σε προηγούμενες κυήσεις
• Παράταση κύησης πέραν της πιθανής ημερομηνίας τοκετού
• Προβλήματα υγείας δικά σας, που ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα στο μωρό (για παράδειγμα, θρομβοφιλία)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...