Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Kathrin17 είπε:

Το μπιμπερό δε μοιάζει πιο πολυ, σε πουμε, στη θηλη της μαμάς?? Με τη συριγγα θα το ευχαριστηθεί το γάλα της άραγε ή θα της είναι τελείως ξένο κ θα κλαίει?? Με τι κουτάλι πως γίνεται? Με τον κλασικό τρόπο που ξέρουμε?? Με φοβίζουν αυτοί οι τρόποι να γίνουν από άλλον στο μωρό..γτ θεωρείς καλυτερους αυτους τους τρόπους? Με ενδιαφέρει η άποψη σου... 

Επειδή ακριβώς μοιάζει με τη θηλή γι αυτο υπάρχει κίνδυνος να μπερδέψει τις θηλες και να προτιμά μετά μόνο μπιμπερό που έχει αυξημένη ροή κι έτσι το μωρό δεν κουράζεται καθόλου ενώ με το στήθος πρέπει να κάνει έξτρα προσπάθεια!! Οι εναλλακτικοί τρόποι δεν έχουν σχέση με θηλές γι αυτο και προτιμώνται. Κι εμένα με φοβίζουν αυτοί οι τρόποι ειδικά όταν ξέρω ότι θα εφαρμοστούν από άλλους και δεν έχει χρειαστεί ως τωρα να σου πω την αλήθεια.  Ομως τη βιταμίνη D που τη δίνω με σταγονόμετρο ενώ αρχικά την έφτυνε τωρα της την δίνω και ταυτόχρονα την απασχολώ κι έτσι την πίνει όλη. Φυσικά μέχρι να πιει τόσα ml με το σταγονόμετρο θα πέρασει μια ώρα οπότε καλύτερα η σύριγγα πιστεύω που κάνει την ίδια δουλειά 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντως εμενα που χρειαστηκε στην αρχη να πιει συμπληρωμα ξενο γιατι εχανε βαρος για 15 μερες μετα το μαιευτηριο, δεν ειχε προβλημα συγχυσης θηλων. Θηλαζε, την επαιρνε ο υπνος στο καπακι επινε το μπιμπερο και μετα θηλαζε παλι λιγο για να κοιμηθει. Και σε δεκα μερες ειχε παρει τα πανω της και το κοψαμε τελειως. Νομιζω ουτε που καταλαβαινε τη διαφορα. Πρεπει βεβαια τα μπιμπερο να ειναθ τα ειδικα που ειναι συμβατα με τον θηλασμο και δεν τρεχουν παρα μονο αν ρουφηξει το μωρο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Το μπιμπερό δε μοιάζει πιο πολυ, σε πουμε, στη θηλη της μαμάς?? Με τη συριγγα θα το ευχαριστηθεί το γάλα της άραγε ή θα της είναι τελείως ξένο κ θα κλαίει?? Με τι κουτάλι πως γίνεται? Με τον κλασικό τρόπο που ξέρουμε?? Με φοβίζουν αυτοί οι τρόποι να γίνουν από άλλον στο μωρό..γτ θεωρείς καλυτερους αυτους τους τρόπους? Με ενδιαφέρει η άποψη σου... 

Εγώ πιστεύω πως δεν θα χορτάσει με το κουταλάκι να πιει το γάλα,  θα χύνεται από δω και από κει...άστα βραστα....Και με την σύριγγα το ίδιο και πες ότι την πατήσει με πίεση αυτός που θα της το δίνει,  άσε...να έχετε αλλα...Εγώ θα έδινα μπιμπερό..Για μια φορά δεν θα πάθει σύγχυση..δική μου άποψη...Εγώ το φάρμακο της δίνω με το κουτάλι με γάλα μαζί και μου βάζει γλώσσα μπροστά και το βγάζει έξω...Ότι προλαβαίνω μαζεύω και ξανά μέσα...σκέψου τώρα στα πολλά μλ τι θα γίνει...μάχη!!!

Εμένα η δικιά μου σκέψου που από την ώρα που γεννήθηκε με μπιμπερό είναι, στη μενν της έδιναν με την nuk την πιπίλα,  εγώ είχα στο σπίτι της avent και είχα φοβηθεί μήπως μετά δεν πίνει με αυτά τα μπουκάλια,  μου είπαν ότι σε τόσο μικρή ηλικία δεν παθαίνουν σύγχυση, τώρα βέβαια μετά από τόσους μήνες δεν ξέρω, αλλά και μετά από δύο μήνες που ήταν να γεννιόταν και έπιασε στήθος της άρεσε και της αρέσει πολύ...παρόλο που δεν έχω γάλα τώρα,  ένα μήνα θηλάσει και δύο ήπιε από θήλαστρο,  έπιασε στήθος κατευθείαν και τώρα αν δεν την βάλω στο στήθος να μασουλισει δεν κοιμάται.. Και με το μπιμπερό μια χαρά πίνει γάλα...

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Εγώ πιστεύω πως δεν θα χορτάσει με το κουταλάκι να πιει το γάλα,  θα χύνεται από δω και από κει...άστα βραστα....Και με την σύριγγα το ίδιο και πες ότι την πατήσει με πίεση αυτός που θα της το δίνει,  άσε...να έχετε αλλα...Εγώ θα έδινα μπιμπερό..Για μια φορά δεν θα πάθει σύγχυση..δική μου άποψη...Εγώ το φάρμακο της δίνω με το κουτάλι με γάλα μαζί και μου βάζει γλώσσα μπροστά και το βγάζει έξω...Ότι προλαβαίνω μαζεύω και ξανά μέσα...σκέψου τώρα στα πολλά μλ τι θα γίνει...μάχη!!!

Εμένα η δικιά μου σκέψου που από την ώρα που γεννήθηκε με μπιμπερό είναι, στη μενν της έδιναν με την nuk την πιπίλα,  εγώ είχα στο σπίτι της avent και είχα φοβηθεί μήπως μετά δεν πίνει με αυτά τα μπουκάλια,  μου είπαν ότι σε τόσο μικρή ηλικία δεν παθαίνουν σύγχυση, τώρα βέβαια μετά από τόσους μήνες δεν ξέρω, αλλά και μετά από δύο μήνες που ήταν να γεννιόταν και έπιασε στήθος της άρεσε και της αρέσει πολύ...παρόλο που δεν έχω γάλα τώρα,  ένα μήνα θηλάσει και δύο ήπιε από θήλαστρο,  έπιασε στήθος κατευθείαν και τώρα αν δεν την βάλω στο στήθος να μασουλισει δεν κοιμάται.. Και με το μπιμπερό μια χαρά πίνει γάλα...

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες.. Σ ευχαριστώ πολυ!! 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, IrenP said:

Καλημερα κοριτσια! Καθριν, σε ενα online σεμιναριο απο πιστοποιημενη συμβουλο ελεγε τις προαλλες γυρω στα 100 με 110 ml.. Ισως επειδη αυτα που θηλαζουν τρωνε πιο συχνα..  Τελικα το θηλαστρο αυξανει ή μειωνει την παραγωγη; εχω μπερδευτει..Ειναι θεμα θηλαστρου; Πχ το νοσοκομειακο ειναι καλυτερο;

Το νοσοκομειακο είναι καλυτερο γτ μιμείται τις θηλαστικες κινήσεις του μωρου κ εχει εναλλαγές στην ενταση. Οποτε βγαζει παραπανω..

Σε καθε περίπτωση υπαρχουν γυναίκες π βγάζουν λιτρα με θηλαστρο κ αλλες π δν βγαζουν πανω απο 20μλ χωρις να σημαινει κτ γ την παραγωγη αυτο. Εχει να κανει με την δομη του στηθους.

Το θηλαστρο αν ειναι να χρησιμοποιηθει γ αυξηση παραγωγης χρησιμοποιείται αναμεσα στους θηλασμους. Αν ειναι ν χρησιμοποιήθει επι μονιμου βασεως αντι γ αμεσο θηλασμο απο το μωρο τοτε πρέπει να τηρείται πρωτόκολλο άντλησεων αλλιως σταδιακα μειωνεται η παραγωγή γτ τ θηλαστρο οσο καλα κ ν βγαλει το γαλα ποτε μα ποτε δν θ βγει οσο εχει συνολικα τ στηθος. Οταν τ στηθος δν αδειαζει αποδοτικα δινεται εντολη ας πουμε στον εγκεφαλο να μειωσει την παραγωγη γτ δν χρειαζεται παραπανω γαλα τ μωρο. Ετσι θεωρουμε πως οι αποκλειστικες αντλησεις ειναι κατι π μειωνει την παραγωγη. Δεν ξερω αν τα λεω μπερδεμενα πες μου..

5 hours ago, Kathrin17 said:

Σε 15' από το κάθε στήθος έβγαλα 105ml...δεν ξέρω αν θεωρείται ικανοποιητική ποδοτητα.. Δηλ το νοσοκομειακό βγάζει πιο πολυ κ σε πιο συντομο χρόνο?? Για 2-3γευματα θέλω να της δώσουν με το μπιμπερό όσο δηλ θα'μαι στην εκκλησία.. Όλες τις άλλες φορές το πσιδι θα τρώει από το στήθος.. Που λέει ο λόγος θα τη θηλασω πριν φύγω κ θα της δώσουν μόνο για όσο λείπω.. Κ ξανασυνεχιζουμε παλι στήθος.. 

Ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι μου.. Εσυ βγάζεις με θηλαστρο? 

Εχει δικιο η Παγωτουλα για λιγες φορες δν αξιζει ν νοικιασεις νοσοκομειακο κ βγαζεις καλη ποσοτητα θεωρω! Παντως γενικα τα νοσοκομειακα στον ιδιο χρονο βγαζουν γυρω στο 20-30% παραπανω γ αυτο τ προτινα δν ηξερα γ πόσο τ θες..

Τωρα στα της συγχυσης θεωρω πως μπορει ν μην δεχτει καν να πιει μπιμπερο αν τ κάνει γ πρωτη φορα..δν θα σου πω ν το κανεις ή οχι απλα καθε παιδι ειναι αλλιως.. στην ομαδα εθελοντων θηλασμου στ φμπ εχω διαβασει ιστοριες π δεν παθανε συγχυση ποτε οπως της Ξενης αλλα κ αλλα μωρα π με μια φορα ειχαν πλ προβλημα ν ξαναπιασει στηθος. Οποτε τπτ δν ειναι απολυτο! Προφανως κ ειναι δυσκολο με τους άλλους τροπους κ γ μια φορα ακομα κ με μπιμπερο μπορει ν φευγει πςρα δωθε τ γαλα κ ν τ φτύνει..ο γιος μ πχ οποτε εδωσα μπιμπερο δν τ δεχοταν κ εφτυνε ολο τ γαλα εξω..

οπότε κανε οπως νιώθεις μην εχεις κ αλλα στ μυαλο σ μια δυσκολη ωρα κ μετα βλεποντας κ κάνοντας!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα προσπαθησει με το θηλαστρο (ειχα νοικιασει νοσοκομειακο) και δεν εβγαζα ουτε 20 ml ενω ειχα πολυ γαλα που εκανε και λεκεδες στο πατωμα οταν δε φοραγα σουτιεν!

Εντωμεταξυ πηρα ψαλιδακι και σωθηκα τα εκοψα αμεσως τα νυχακια και απορω γιατι πουλανε τους χαζονυχοκοπτες για μωρα.

Εχω αγορασει καμια δεκαρια πιπιλες απο ολες τις μαρκες αλλα δεν παιρνει καμια και ολο τρωει τα χερια της. Τυχαια τωρα ειδα στο Λητω μια της Tommee Tippee closer to nature breast λεγεται και μοιαζει με τη θηλη. Λεω να την αγορασω μηπως την παρει. Μηπως την εχει καποια κοπελα να μου πει; 
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Το νοσοκομειακο είναι καλυτερο γτ μιμείται τις θηλαστικες κινήσεις του μωρου κ εχει εναλλαγές στην ενταση. Οποτε βγαζει παραπανω..

Σε καθε περίπτωση υπαρχουν γυναίκες π βγάζουν λιτρα με θηλαστρο κ αλλες π δν βγαζουν πανω απο 20μλ χωρις να σημαινει κτ γ την παραγωγη αυτο. Εχει να κανει με την δομη του στηθους.

Το θηλαστρο αν ειναι να χρησιμοποιηθει γ αυξηση παραγωγης χρησιμοποιείται αναμεσα στους θηλασμους. Αν ειναι ν χρησιμοποιήθει επι μονιμου βασεως αντι γ αμεσο θηλασμο απο το μωρο τοτε πρέπει να τηρείται πρωτόκολλο άντλησεων αλλιως σταδιακα μειωνεται η παραγωγή γτ τ θηλαστρο οσο καλα κ ν βγαλει το γαλα ποτε μα ποτε δν θ βγει οσο εχει συνολικα τ στηθος. Οταν τ στηθος δν αδειαζει αποδοτικα δινεται εντολη ας πουμε στον εγκεφαλο να μειωσει την παραγωγη γτ δν χρειαζεται παραπανω γαλα τ μωρο. Ετσι θεωρουμε πως οι αποκλειστικες αντλησεις ειναι κατι π μειωνει την παραγωγη. Δεν ξερω αν τα λεω μπερδεμενα πες μου..

Εχει δικιο η Παγωτουλα για λιγες φορες δν αξιζει ν νοικιασεις νοσοκομειακο κ βγαζεις καλη ποσοτητα θεωρω! Παντως γενικα τα νοσοκομειακα στον ιδιο χρονο βγαζουν γυρω στο 20-30% παραπανω γ αυτο τ προτινα δν ηξερα γ πόσο τ θες..

Τωρα στα της συγχυσης θεωρω πως μπορει ν μην δεχτει καν να πιει μπιμπερο αν τ κάνει γ πρωτη φορα..δν θα σου πω ν το κανεις ή οχι απλα καθε παιδι ειναι αλλιως.. στην ομαδα εθελοντων θηλασμου στ φμπ εχω διαβασει ιστοριες π δεν παθανε συγχυση ποτε οπως της Ξενης αλλα κ αλλα μωρα π με μια φορα ειχαν πλ προβλημα ν ξαναπιασει στηθος. Οποτε τπτ δν ειναι απολυτο! Προφανως κ ειναι δυσκολο με τους άλλους τροπους κ γ μια φορα ακομα κ με μπιμπερο μπορει ν φευγει πςρα δωθε τ γαλα κ ν τ φτύνει..ο γιος μ πχ οποτε εδωσα μπιμπερο δν τ δεχοταν κ εφτυνε ολο τ γαλα εξω..

οπότε κανε οπως νιώθεις μην εχεις κ αλλα στ μυαλο σ μια δυσκολη ωρα κ μετα βλεποντας κ κάνοντας!

Καταλαβα κοριτσι! Ευχαριστω πολυ! Παντως ουτε εμενα δεχεται μπιμπερο ή πιπιλα. Μια φορα που χρειαστηκε να λειψω εγινε πανικος... 30ml με το ζορι σε 3 ωρες... Αα και τη δικια μου το κατεψυγμενο την αηδιαζει. Καλα ουτε το φρεσκοαντλημενο πινει βεβαια, αλλα φαινεται στο προσωπο της η διαφορα..

Just now, Troufaki είπε:

Εγω ειχα προσπαθησει με το θηλαστρο (ειχα νοικιασει νοσοκομειακο) και δεν εβγαζα ουτε 20 ml ενω ειχα πολυ γαλα που εκανε και λεκεδες στο πατωμα οταν δε φοραγα σουτιεν!

Εντωμεταξυ πηρα ψαλιδακι και σωθηκα τα εκοψα αμεσως τα νυχακια και απορω γιατι πουλανε τους χαζονυχοκοπτες για μωρα.

Εχω αγορασει καμια δεκαρια πιπιλες απο ολες τις μαρκες αλλα δεν παιρνει καμια και ολο τρωει τα χερια της. Τυχαια τωρα ειδα στο Λητω μια της Tommee Tippee closer to nature breast λεγεται και μοιαζει με τη θηλη. Λεω να την αγορασω μηπως την παρει. Μηπως την εχει καποια κοπελα να μου πει; 
 

 

 

Κι εγω εχω δοκιμασει διαφορες, οχι αυτη που λες, αλλα ο αντιχειρας ειναι αλλο πραγμα μανα μου!! Πλεον δεν προσπαθω.. την αφηνω να πιπιλιζει το χερι της. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Το μπιμπερό δε μοιάζει πιο πολυ, σε πουμε, στη θηλη της μαμάς?? Με τη συριγγα θα το ευχαριστηθεί το γάλα της άραγε ή θα της είναι τελείως ξένο κ θα κλαίει?? Με τι κουτάλι πως γίνεται? Με τον κλασικό τρόπο που ξέρουμε?? Με φοβίζουν αυτοί οι τρόποι να γίνουν από άλλον στο μωρό..γτ θεωρείς καλυτερους αυτους τους τρόπους? Με ενδιαφέρει η άποψη σου... 

Η συγχυση θηλων δεν λεμε οτι ειναι υποχρεωτικη η συχνη, αλλα μπορει να δημιουργηθει. Υπαρχουν μωρα οπως των κοριτσιων, που δεν επαθαν, υπαρχουν κι αλλα που τους συνεβη ομως. Εγω θα σου πω το εξης, καποια στιγμη η μικρη, ενω παντα οταν της προσφερα στηθος, οτι κι αν της συνεβαινε, βεντουζωνε κ ηρεμουσε, ξαφνικα δεν της ελεγε τιποτα. Οταν μιλησα στη συμβουλο με ρωτησε αμεσως αν εδωσα μπιμπερο εκεινες τις μερες και πραγματι ηταν η περιοδος που προσπαθουσα να της μαθω το μπιμπερο για περιπτωση αναγκης, γιατι μετα απο λιγο καιρο θα επρεπε να λειψω για τις καμπυλες ζαχαρου κι ινσουλινης. Μου ειπε λοιπον να σταματησω τους πειραματισμους κι οντως μετα απο 3-4 μερες επανηλθε η προτερη συμπεριφορα της στο στηθος. Και να σκεφτεις οτι η μικρη δεν επινε καν απο το μπιμπερο, απλα της το εβαζα στο στομα κι εκεινη εκλαιγε. Δεν προδικαζω οτι θα συμβει κατι αναλογο με τη μικρη σου, αλλα γιατι να το ρισκαρεις; Οσο για τη συριγγα, θα παρεις καποια σχετικα μεγαλη και θα της την βαλεις στο στομα οπως πχ δινουμε ντεπονακι η τις σταγονες για τον ροταιο.  Το δε κουταλακι το χρησιμοποιεις οπως κι εμεις. Εννοειται οτι σε αυτες τις μεθοδους υπαρχουν απωλειες, γι αυτο θα μπορουσες να αφησεις λιγο μεγαλυτερες μεριδουλες. Επισης αν φοβασαι για αυτον που θα της το δωσει, δοκιμασε να κανεις καποιες προβες μαζι του τωρα που εισαι πιο χαλαρη κι αναλογως αποφασιζεις αν μπορει η οχι. Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με οσα σου ανεφερε η @KNecky .

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Κορίτσια, γίνεται τα κακα να αλλάζουν χρωμα μεσα στην ίδια μερα; Δηλαδή σημερα ξεκίνησε με κίτρινα, μετά έγιναν πορτοκαλί και μετά πρασινωπα! 

Φυσικα!

@Kathrin17 εγώ του δίνω πιπίλα και δεν έχει πάθει σύγχυση θηλών κι έχει πιει μια φορά και από μπιμπερό. Νομίζω ότι τώρα πια είναι αρκετά μεγάλα μωρά για να πάθουν σύγχυση, γι'αυτό λένε άλλωστε πιπίλα μετά τις 40 μέρες που θα έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Βέβαια είναι και στο παιδί, έτσι?

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 hours ago, Pagotoula said:

Η συγχυση θηλων δεν λεμε οτι ειναι υποχρεωτικη η συχνη, αλλα μπορει να δημιουργηθει. Υπαρχουν μωρα οπως των κοριτσιων, που δεν επαθαν, υπαρχουν κι αλλα που τους συνεβη ομως. Εγω θα σου πω το εξης, καποια στιγμη η μικρη, ενω παντα οταν της προσφερα στηθος, οτι κι αν της συνεβαινε, βεντουζωνε κ ηρεμουσε, ξαφνικα δεν της ελεγε τιποτα. Οταν μιλησα στη συμβουλο με ρωτησε αμεσως αν εδωσα μπιμπερο εκεινες τις μερες και πραγματι ηταν η περιοδος που προσπαθουσα να της μαθω το μπιμπερο για περιπτωση αναγκης, γιατι μετα απο λιγο καιρο θα επρεπε να λειψω για τις καμπυλες ζαχαρου κι ινσουλινης. Μου ειπε λοιπον να σταματησω τους πειραματισμους κι οντως μετα απο 3-4 μερες επανηλθε η προτερη συμπεριφορα της στο στηθος. Και να σκεφτεις οτι η μικρη δεν επινε καν απο το μπιμπερο, απλα της το εβαζα στο στομα κι εκεινη εκλαιγε. Δεν προδικαζω οτι θα συμβει κατι αναλογο με τη μικρη σου, αλλα γιατι να το ρισκαρεις; Οσο για τη συριγγα, θα παρεις καποια σχετικα μεγαλη και θα της την βαλεις στο στομα οπως πχ δινουμε ντεπονακι η τις σταγονες για τον ροταιο.  Το δε κουταλακι το χρησιμοποιεις οπως κι εμεις. Εννοειται οτι σε αυτες τις μεθοδους υπαρχουν απωλειες, γι αυτο θα μπορουσες να αφησεις λιγο μεγαλυτερες μεριδουλες. Επισης αν φοβασαι για αυτον που θα της το δωσει, δοκιμασε να κανεις καποιες προβες μαζι του τωρα που εισαι πιο χαλαρη κι αναλογως αποφασιζεις αν μπορει η οχι. Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με οσα σου ανεφερε η @KNecky .

Δεν είναι απαραίτητο το ότι έπαθε σύγχυση η μικρή σου..   εκτός εάν ποτέ δεν σου κλαίει στο στήθος.. 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Polly1 said:

Κορίτσια, γίνεται τα κακα να αλλάζουν χρωμα μεσα στην ίδια μερα; Δηλαδή σημερα ξεκίνησε με κίτρινα, μετά έγιναν πορτοκαλί και μετά πρασινωπα! 

Αμεε...πρασινα κιτρινα καφε εχουνε ποικιλια!! :P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες, εύχομαι να σας ζήσουν τα μωράκια σας, υγεία και ευτυχία! Παλαιότερα συμμετείχα στις συζητήσεις σας, διέκοψα όμως ενώ ημουν ακόμα έγκυος και μετά πού να βρεθεί χρόνος.. Ήθελα να σας ρωτήσω υπάρχει καμία κοπέλα που να δίνει φόρμουλα στο παιδάκι της; Εμείς ξεκινήσαμε με μικτή διατροφή αν και η επιθυμία μου ήταν να θηλάσω αποκλειστικά και από το τέλος του δεύτερου μήνα το μωράκι μου εμφάνισε αίμα στα κακά οπότε και ξεκινήσαμε το υποαλλεργικό και εγώ ακολούθησα δίαιτα αποχής από γαλακτομικά, αυγά και ξηρούς καρπούς. Αυτό μέχρι αυτήν την εβδομάδα που μπαίνουμε στον πέμπτο μήνα γιατί πλέον δεν μου ήταν εύκολο να απέχω από οσα προανέφερα συν όλα όσα πρέπει να προσέχουμε στον θηλασμό οπότε αποφάσισα να της δίνω μόνο φόρμουλα. Να πω ότι ξεκίνησα και χάπια για να μου κοπεί το γάλα. Όμως φαίνεται πως δεν ήμουν έτοιμη τελικά γιατί έχω πολλές τύψεις. Η παιδίατρός μου μου είπε ότι μπορώ να διακόψω τα χάπια, να ξεκινήσω ξανά διατροφή και μία εβδομάδα μετά να ξεκινήσω πάλι τον θηλασμό. Εάν υπάρχει καμία που να ακολουθεί τέτοιους διατροφικούς περιορισμούς μπορεί να μου πει τι τρώει κάθε μέρα γιατί εκτός από λαδερά, πατάτες, ζυμαρικά, χοιρινό κρέας και κοτόπουλο δεν βρίσκω τι άλλο μπορώ να φάω. Και μάλλον όπως κατάλαβα ούτε ψωμί από τον φούρνο επιτρέπεται γιατί έχει ίχνη από ξηρούς καρπούς. Μέχρι τώρα έτρωγα βέβαια όπως και χαλβά, μουστοκούλουρα αλλά θα τα κόψω και αυτά γιατί δεν θέλω να έχουμε πισωγυρίσματα. Οπότε πρέπει μάλλον να πάρω αρτοπαρασκευαστή. Επίσης δεν καταλαβαίνω πως επιτρέπεται το κοτόπουλο αλλά δεν επιτρέπεται το αυγό; Υπαρχει καμία συμπάσχουσα;(αν και δε μου αρέσει να χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη γιατί νομίζω ότι όλες εδώ θα κάναμε τα πάντα για τα μωράκια μας χωρίς να βαρυγκομούμε).


Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, fairytale18 said:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες, εύχομαι να σας ζήσουν τα μωράκια σας, υγεία και ευτυχία! Παλαιότερα συμμετείχα στις συζητήσεις σας, διέκοψα όμως ενώ ημουν ακόμα έγκυος και μετά πού να βρεθεί χρόνος.. Ήθελα να σας ρωτήσω υπάρχει καμία κοπέλα που να δίνει φόρμουλα στο παιδάκι της; Εμείς ξεκινήσαμε με μικτή διατροφή αν και η επιθυμία μου ήταν να θηλάσω αποκλειστικά και από το τέλος του δεύτερου μήνα το μωράκι μου εμφάνισε αίμα στα κακά οπότε και ξεκινήσαμε το υποαλλεργικό και εγώ ακολούθησα δίαιτα αποχής από γαλακτομικά, αυγά και ξηρούς καρπούς. Αυτό μέχρι αυτήν την εβδομάδα που μπαίνουμε στον πέμπτο μήνα γιατί πλέον δεν μου ήταν εύκολο να απέχω από οσα προανέφερα συν όλα όσα πρέπει να προσέχουμε στον θηλασμό οπότε αποφάσισα να της δίνω μόνο φόρμουλα. Να πω ότι ξεκίνησα και χάπια για να μου κοπεί το γάλα. Όμως φαίνεται πως δεν ήμουν έτοιμη τελικά γιατί έχω πολλές τύψεις. Η παιδίατρός μου μου είπε ότι μπορώ να διακόψω τα χάπια, να ξεκινήσω ξανά διατροφή και μία εβδομάδα μετά να ξεκινήσω πάλι τον θηλασμό. Εάν υπάρχει καμία που να ακολουθεί τέτοιους διατροφικούς περιορισμούς μπορεί να μου πει τι τρώει κάθε μέρα γιατί εκτός από λαδερά, πατάτες, ζυμαρικά, χοιρινό κρέας και κοτόπουλο δεν βρίσκω τι άλλο μπορώ να φάω. Και μάλλον όπως κατάλαβα ούτε ψωμί από τον φούρνο επιτρέπεται γιατί έχει ίχνη από ξηρούς καρπούς. Μέχρι τώρα έτρωγα βέβαια όπως και χαλβά, μουστοκούλουρα αλλά θα τα κόψω και αυτά γιατί δεν θέλω να έχουμε πισωγυρίσματα. Οπότε πρέπει μάλλον να πάρω αρτοπαρασκευαστή. Επίσης δεν καταλαβαίνω πως επιτρέπεται το κοτόπουλο αλλά δεν επιτρέπεται το αυγό; Υπαρχει καμία συμπάσχουσα;(αν και δε μου αρέσει να χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη γιατί νομίζω ότι όλες εδώ θα κάναμε τα πάντα για τα μωράκια μας χωρίς να βαρυγκομούμε).

Καλως την βρε!! Να σου ζησει!!! Ποτε γεννησες??

 3ο παιδί, 3η φορα αλλεργια σε μας. Θα σου γραψω τι γνωριζω κ αποφασίζεις εσυ. Εχω περασει κ γω τις τυψεις π λες κ ειναι δυσκολη φαση. Εχω δωσει κ γω υποαλλεγρικο σε μικτή, εγινε αντιαλλεργκικο αργοτερα γτ χειροτερεψε στ πρωτο μ παιδι κ δν ηξερα οσα σ γραφω παρακατω τοτε.

Αρχικα μια θηλαζουσα τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ με εξαιρεση καποια βότανα π πρεπει ν μην ειναι πάνω απο καποια ποσοτητα εβδομάδιαια. Κατα τ αλλα κοβεις τροφες μονο κ μονο αν υπαρχει ενδειξη αφου τις φας πως κτ επαθε τ μωρακι σου πχ αερια, κολικους, γοπ.

Τώρα γ αποχη ξεκινας να κανεις γ αλλεργια αν εμφανιζεται αιμα πλς φορες ή βλεννη σ ποσοτητα στα κακακια. Αν αυτο συμβεο λίγες φορες δν χρειαζεται αποχη. Επισης πιθανη αιτια μπορει ν ειναι κ η υπερπαραγωγη γαλακτος γ αυτα τ δυο. Αν συνεχιστει ομως τοτε ξεκινας να κοβεις 1-1 τροφες με τον εξης τροπο. Αν εχεις καποιον κυριως υποπτο κοβεις αυτο, αλλιως πρωτα γαλακτομκομικα γ ενα μηνα. Αυτο σημαινει πως πρεπει να μην τρως οποια τροφη περιεχει γάλα, μοσχάρι, σογια ακομα κ σε ιχνη κ επισης τροφες οπως κρεας κ ψαρι μπορείς ν φας απο τα υπολοιπα ζωα αλλα ελευθέρας κ ανοιχτης θαλασσας αντιστοιχα. Προσεχεις επισης τ πολυ επεξεργασμενα τροφιμα πχ μην φας χυμο με εξτρα βιταμίνες ή μαγιονέζα ή νηστισιμο τυρι. Ααν δεις πως δν αποδίδει ενας μηνας τετοιας αποχης σωστης κ σίγουρης τότε πας στην επομενη τροφή πχ αυγο ή ξηρους καρπους.

Πολλοι γιατροί υπεργενικευουν οπως σ ειπαν κ σενα για ν εχν τ κεφαλι τους ησυχο..αυτο ομως εχει δυο αποτελεσματα..

1. Τηνεις προς αποθηλασμο γτ δν αντεχεις κ δν εχεις τπτ ν φας

2. Δν μαθαινεις ετσι τι πειραξε τ μωρο. Οταν στην συνεχεια αρχισει στέρεες αυτο ειναι επικυνδινο αν εχει τελικα αλλεργια σ κατι γτ δν θ εχει διορθωθει αλλα κουκουλωθει τ θεμα κ δν θ ξερεις τι να προσεξεις.

Κανω  τωρα 2 μήνες αποχη με λαθη κατα καιρους αλλα βλεπω πως γενικα πάει καλα. Στον γιο μ ξεκινησα σωστη αποχη γλκτων κ τελικα ειχε μονο στ αυγο αλλεργια..οποτε μην απελπιζεσαι ολα θα γινουν ειτε αποφασισεις ν συνεχίσεις μ φορμουλα ειτε με θηλασμο!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε καιρός και δεν θυμάμαι πως απαντώ σε κάθε δημοσίευση ξεχωριστά, τελοσπάντων, εχεις πολύ δίκιο σε όσα μου γράφεις σύμφωνα και με όσα έχω διαβάσει από δημοσιεύσεις που αφορούν τον θηλασμό. Απλώς επειδή ακολουθησα τις οδηγίες της παιδιάτρου εκοψα όλα τα γαλακτοκομικά και ξεκίνησα το υποαλλεργικό γάλα γιατί έπρεπε να δίνω και συμπλήρωμα, το δικό μου μόνο δεν αρκεί, αν μπορούσα μόνο να θηλάσω θα έκοβα τα γαλακτοκομικά και θα έβλεπα την πορεία της μπέμπας. Από μόνη μου έκοψα αυγό και ξηρούς καρπούς, δεν μου το συνέστησε η παιδίατρος, απλώς μου είπε ότι αυτά είναι τα επόμενα που ενοχοποιούνται εάν ξαναεμφανιστεί αίμα. Είχε αίμα αρκετές φορές και αφού η mayer ήταν θετική ξεκίνησα την αποχή και το υποαλλεργικό. Πάντως και μόνο η αποχή από τα γαλακτοκομικά είναι δύσκολο πράγμα. Αλλά και το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για τα μωρά μας. Με την φόρμουλα αποκαθίσταται το πρόβλημα αλλά δεν έχει τα οφέλη του μητρικού γάλακτος. Απλώς νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο να ανακαλύψεις αυτό που δημιουργεί την αλλεργία στον θηλασμό όταν καταναλώνεις πολλές διαφορετικές τροφές ενώ όταν το παιδί θα αρχίσει τιςτροφές θα είναι πιο εύκολο γιατί θα εισάγεις συγκεκριμένα πράγματα στο διαιτολόγιό του κάθε φορά. Η παιδίατρός μου όπως και η παιδίατρος στο νοσοκομείο όπου συνταγογραφώ τα γάλατα μου είπαν μέχρι να γίνει ενός έτους πρέπει να απέχουμε από τα αγελαδινά. Άλλοι λένε ότι καλό θα ήταν να συνεχίσω τον θηλασμό και άλλοι λένε ότι κάτι πήρε και αυτούς τους τέσσερις μήνες. Θα δω τι θα κάνω.Γέννησα 18 Μαρτίου, είχα προγραμματισμένη καισαρική 24 αλλά σπάσανε τα νερά.

Επίσης νομίζω ότι οι παιδίατροι μερικές φορές δεν βοηθάνε ιδιαίτερα, όταν το παιδί ήταν ενός μήνα παρουσίασε μικρά κόκκινα σημαδάκια (ιδρωτήρια ή αλλεργία;), επειδή ήταν δεύτερη μέρα Πάσχα την πάω στο νοσοκομείο και η ειδικευόμενη παιδίατρος μου λέει ενώ της εξηγώ ότι το παιδί δεν πιάνει τις θηλές μου ακόμη ούτε έχω πολύ γάλα και τρέφεται κυρίως με συμπλήρωμα να κόψω το συμπλήρωμα και να δώσω αποκλειστικά μητρικό με αποχή από γαλακτοκομικά χωρίς καν να μου προτείνει υποαλλεργικό γάλα σαν συμπλήρωμα. Δηλαδή είχε την απαίτηση την ίδια μέρα να κόψω τα γαλακτοκομικά, να επιδιώξω αποκλειστικό θηλασμό με λίγη παραγωγή δική μου σε βρέφος που δεν έπιανε καν σωστά τις θηλές και δεν με κάλυψε καν προτείνοντας υποαλλεργική φόρμουλα. Και όλα αυτά για την πιθανότητα τα σημαδάκια να είναι αλλεργία, τότε το παιδί δεν είχε αίμα στα κακά. Θέλω να πω με αυτό ότι σου λένε γενικά πράγματα και σε αφήνουν μόνη να αποφασίσεις χωρίς όμως σωστή καθοδήγηση.

Πάντως μπράβο σε όλες όσες κάνουν αυστηρή αποχή, χρειάζεται πολλή αυτοσυγκράτηση και προσήλωση στον στόχο σου για να τα καταφέρεις και νομίζω ότι αξίζει να κάνει μια μανούλα αυτήν την προσπάθεια.

  • Μου αρέσει 2

Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...