Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα! Χτες κάναμε εμβόλιο, κλάψαμε στιγμιαία και το ξεχάσαμε αμέσως! Η παιδίατρος εδώ μου είπε σε 10 μέρες να δώσω μοσχαράκι. Δεν είναι λίγο βαρύ κρέας για τόσο μικρό μωρό; Θα είμαστε σχεδόν 6 μηνών τότε.

Μου είπε να αρχίσω να δίνω και χυμό. Η αλήθεια είναι ότι τρώει φρούτα και τα απολαμβάνει, αλλά χυμό δεν σκεφτόμουν να δώσω ακόμα. 

Τελικά οι οδηγίες είναι διαφορετικές από χώρα σε χώρα και διαφορετικές σε θηλάζουσες και μη θηλάζουσες από ό,τι κατάλαβα. 

Καλημέρα!!! Και από παιδιατρο σε παιδίατρο αλλάζει η όλη προσέγγιση!! Νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο η σειρά που εισάγεις τα τρόφιμα! Δεν είμαι όμως σίγουρη γι Αυτό!! 

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα! Χτες κάναμε εμβόλιο, κλάψαμε στιγμιαία και το ξεχάσαμε αμέσως! Η παιδίατρος εδώ μου είπε σε 10 μέρες να δώσω μοσχαράκι. Δεν είναι λίγο βαρύ κρέας για τόσο μικρό μωρό; Θα είμαστε σχεδόν 6 μηνών τότε.

Μου είπε να αρχίσω να δίνω και χυμό. Η αλήθεια είναι ότι τρώει φρούτα και τα απολαμβάνει, αλλά χυμό δεν σκεφτόμουν να δώσω ακόμα. 

Τελικά οι οδηγίες είναι διαφορετικές από χώρα σε χώρα και διαφορετικές σε θηλάζουσες και μη θηλάζουσες από ό,τι κατάλαβα. 

Καλημέρα!!! Και από παιδιατρο σε παιδίατρο αλλάζει η όλη προσέγγιση!! Νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο η σειρά που εισάγεις τα τρόφιμα! Δεν είμαι όμως σίγουρη γι Αυτό!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα κορίτσια μου. να σας ρωτήσω.. είμαστε 3.5 μηνών. πόσο βάρος πρπει  να παίρνει την εβδομάδα; δεν εχω ζυγαριά αλλά δεν νομίζω να έχει πάρει και πολλά.. αγχώνομαι πολύ για το βάρος ενώ μέχρι και την τελευταία  φορά ήταν τέλειο το βάρος του. ( απ. θηλασμος)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

καλησπέρα κορίτσια μου. να σας ρωτήσω.. είμαστε 3.5 μηνών. πόσο βάρος πρπει  να παίρνει την εβδομάδα; δεν εχω ζυγαριά αλλά δεν νομίζω να έχει πάρει και πολλά.. αγχώνομαι πολύ για το βάρος ενώ μέχρι και την τελευταία  φορά ήταν τέλειο το βάρος του. ( απ. θηλασμος)

Καλησπέρα....διαφέρει παιδί με παιδί.. εμένα έπαιρνε 400γρ την εβδομάδα και τώρα έπεσε στα 250γρ...βέβαια εμείς είμαστε πρόωρα και τρέχαμε να προλάβουμε...Έτσι λένε ότι τα πρόωρα τρέχουν να προλάβουν..νομίζω από δω και πέρα δεν θα παίρνουν με τον ίδιο ρυθμό...θα γίνουν γίγαντες αν παίρνουν το ίδιο.. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Anna-Vangelis said:

Καλημέρα! Χτες κάναμε εμβόλιο, κλάψαμε στιγμιαία και το ξεχάσαμε αμέσως! Η παιδίατρος εδώ μου είπε σε 10 μέρες να δώσω μοσχαράκι. Δεν είναι λίγο βαρύ κρέας για τόσο μικρό μωρό; Θα είμαστε σχεδόν 6 μηνών τότε.

Μου είπε να αρχίσω να δίνω και χυμό. Η αλήθεια είναι ότι τρώει φρούτα και τα απολαμβάνει, αλλά χυμό δεν σκεφτόμουν να δώσω ακόμα. 

Τελικά οι οδηγίες είναι διαφορετικές από χώρα σε χώρα και διαφορετικές σε θηλάζουσες και μη θηλάζουσες από ό,τι κατάλαβα. 

Αποσο ξερω ανετα ξεκιναει κ με μοσχαρι το μωρο αντι γ φρουτα αλλα καλυτερα σε σουπα κ οχι κοκκινιστο ακομα..γ τον χυμο εχω μια αμφιβολια αλλα μεσα σε φρούτοκρεμα θ εβαζα χυμο πορτοκαλι πχ.

4 hours ago, mpempaki1 said:

καλησπέρα κορίτσια μου. να σας ρωτήσω.. είμαστε 3.5 μηνών. πόσο βάρος πρπει  να παίρνει την εβδομάδα; δεν εχω ζυγαριά αλλά δεν νομίζω να έχει πάρει και πολλά.. αγχώνομαι πολύ για το βάρος ενώ μέχρι και την τελευταία  φορά ήταν τέλειο το βάρος του. ( απ. θηλασμος)

Αφου κλεισει ο 3ος μηνας κ μπεις στον 4ο (δλδ οπως ειστε εσεις καλη ωρα) κ ως τον 6ο τ μωρα παιρνουν στι ελαχιστο 320 το μηνα κ ειναι κανονικοτατο. Οποτε μην ανησυχεις θα σας μετρησει ο γιατρος κ θα δειτε τοτε!! Αν γεμιζει πανιτσες κ φαινεται υγειης κ κανει αρκετους θηλασμους ειστε μια χαρουλα κοπελα μου μην αγχωνεσαι!! Εσεις με την ζέστη πώς πατε??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα! Χτες κάναμε εμβόλιο, κλάψαμε στιγμιαία και το ξεχάσαμε αμέσως! Η παιδίατρος εδώ μου είπε σε 10 μέρες να δώσω μοσχαράκι. Δεν είναι λίγο βαρύ κρέας για τόσο μικρό μωρό; Θα είμαστε σχεδόν 6 μηνών τότε.

Μου είπε να αρχίσω να δίνω και χυμό. Η αλήθεια είναι ότι τρώει φρούτα και τα απολαμβάνει, αλλά χυμό δεν σκεφτόμουν να δώσω ακόμα. 

Τελικά οι οδηγίες είναι διαφορετικές από χώρα σε χώρα και διαφορετικές σε θηλάζουσες και μη θηλάζουσες από ό,τι κατάλαβα. 

Είσαι στο εξωτερικό; σου ειπε να δώσεις κατευθείαν και το μοσχάρι ή πρώτα μόνο το ζωμο; δεν μου φαίνεται περίεργο πάντως το μοσχάρι. Κι εμένα με αυτο ξεκίνησε η μεγάλη καθώς ειδικά τα θηλάζοντα βρέφη χρειάζονται σίδηρο και δη αιμικο. Εσύ θηλάζεις θύμισε μου; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, asda said:

Είσαι στο εξωτερικό; σου ειπε να δώσεις κατευθείαν και το μοσχάρι ή πρώτα μόνο το ζωμο; δεν μου φαίνεται περίεργο πάντως το μοσχάρι. Κι εμένα με αυτο ξεκίνησε η μεγάλη καθώς ειδικά τα θηλάζοντα βρέφη χρειάζονται σίδηρο και δη αιμικο. Εσύ θηλάζεις θύμισε μου; 

Καλημέρα, ναι, ήρθα στους γονείς μου για το καλοκαίρι. Μου είπε να δώσω μοσχάρι σε σούπα. Ήδη δίνω κοτόπουλο, τώρα σε κανα 10ήμερο ξεκινάω μοσχαράκι, κρέας όχι μόνο ζωμό. Δε θηλάζω εδώ κι 1 μήνα.. 

@KNecky δε δίνω φρουτόκρεμα. Δίνω φρούτα όμως. Χτες τελικά έδωσα 3 κουταλάκια του γλυκού καρπούζι, αλλά ξέρω πως περιέχει νιτρικό και δεν θέλω να δίνω πολύ, ίσα να συνηθίσει τη γεύση. 

Επίσης από σήμερα κόψαμε το υποαλλεργικό γάλα και πήρα το κανονικό. Είναι και πιο νόστιμο, το δοκίμασα και μια χαρά το ήπιε. :D

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! Τι κάνετε;; Τυχαια είδα ότι σαν σήμερα περσι γράφτηκε το πρώτο ποστ στο θέμα μας!! Παρασκευή κλείσαμε για εμβόλιο! Το χει κάνει καμια;; Παρενέργειες; Χθες προσπαθούσε να φέρει τα πόδια της στο στόμα κι επειδή δεν τα κατάφερνε νευρίαζε μαζί τους και τα μαλωνε!! Χαχαχα!!!

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

@Polly1 Κάναμε τη Δευτέρα και παραδόξως ούτε πυρετό ανεβάσαμε αυτή τη φορά, ούτε γκρίνια είχαμε ιδιαίτερα.

Χαχα ποδαράκια πιπιλάμε κι εμείς. Απαθανατίζω τις στιγμές σε βίντεο, κάθε μέρα και κάτι καινούριο :lol:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

@Polly1 Κάναμε τη Δευτέρα και παραδόξως ούτε πυρετό ανεβάσαμε αυτή τη φορά, ούτε γκρίνια είχαμε ιδιαίτερα.

Χαχα ποδαράκια πιπιλάμε κι εμείς. Απαθανατίζω τις στιγμές σε βίντεο, κάθε μέρα και κάτι καινούριο :lol:

Την επόμενη Του εμβολίου θα φύγουμε μαλλον διακοπες αν και τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και πολύ καλή ιδεα! Να περιμένω να δω ότι δεν έχουμε κάποια παρενέργεια πρώτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Polly1 said:

Την επόμενη Του εμβολίου θα φύγουμε μαλλον διακοπες αν και τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και πολύ καλή ιδεα! Να περιμένω να δω ότι δεν έχουμε κάποια παρενέργεια πρώτα!!

Που θα πάτε;; Καλά να περάσετε! 

Εμείς το προηγούμενο εμβόλιο το κάναμε αντί για 24/06 στις 19/06 ακριβώς επειδή θα ταξιδεύαμε. Σε εκείνο είχαμε όντως γκρίνια και πυρετό, αλλά πιστεύω λόγω του ότι το κάναμε αρκετά νωρίτερα. Αυτή τη φορά, ούτε που το καταλάβαμε. :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Που θα πάτε;; Καλά να περάσετε! 

Εμείς το προηγούμενο εμβόλιο το κάναμε αντί για 24/06 στις 19/06 ακριβώς επειδή θα ταξιδεύαμε. Σε εκείνο είχαμε όντως γκρίνια και πυρετό, αλλά πιστεύω λόγω του ότι το κάναμε αρκετά νωρίτερα. Αυτή τη φορά, ούτε που το καταλάβαμε. :P

Ευχαριστούμε!!! Σ ένα ξενοδοχείο κοντά στο Τολό. Για να δούμε πώς θα συμπεριφερθεί η δικιά μου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Όσες βαφτίσατε, κάνατε νονό τον κουμπάρο;

Ο δικός μας μένει μόνιμα Αθήνα εδώ και 3 χρόνια και εμείς Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι κάποιες φορές μήπως να γίνει άλλος νονός, υπάρχουν άνθρωποι πιο κοντά μας που προσφέρονται να βαφτίσουν το μωρό μας, αλλά ο άντρας μου λέει ότι δεν είναι σωστό. Ο κουμπάρος είναι κολλητός, απλά είναι μακριά και σκέφτομαι ότι και ο ίδιος ίσως ανακουφιστεί αν απαλλαγεί από τη βάφτιση.

Ιδανικά, θα ήθελα το μωρό να ξέρει καλά το νονό του και να νιώθει άνετα μαζί του, αν τον βλέπει όμως σπάνια θα είναι σαν ξένος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Όσες βαφτίσατε, κάνατε νονό τον κουμπάρο;

Ο δικός μας μένει μόνιμα Αθήνα εδώ και 3 χρόνια και εμείς Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι κάποιες φορές μήπως να γίνει άλλος νονός, υπάρχουν άνθρωποι πιο κοντά μας που προσφέρονται να βαφτίσουν το μωρό μας, αλλά ο άντρας μου λέει ότι δεν είναι σωστό. Ο κουμπάρος είναι κολλητός, απλά είναι μακριά και σκέφτομαι ότι και ο ίδιος ίσως ανακουφιστεί αν απαλλαγεί από τη βάφτιση.

Ιδανικά, θα ήθελα το μωρό να ξέρει καλά το νονό του και να νιώθει άνετα μαζί του, αν τον βλέπει όμως σπάνια θα είναι σαν ξένος. 

 

Εγώ όχι. Η πρώτη ήταν κόρη και το ζευγαρι που μας παντρεψε βαφτιζει αγόρια μόνο καθώς είχαν ήδη 3 αγόρια βαφτιστήρια. Αν ήταν αγόρι είτε η πρώτη είτε η δεύτερη θα το βάφτιζαν βέβαια. Επίσης με τον άντρα μου έχουμε παντρέψει ένα ζευγάρι και δεν τους βαφτισαμε τον γιο τους καθώς το είχαν τάξει σε άλλον. Ένα άλλο ζευγάρι που τους πάντρεψα εγώ (ανύπαντρη τοτε) μαζί με έναν φίλο του γαμπρού, τους ζήτησα να βαφτισω τον πρώτο τους γιο και δέχτηκαν. Είχαν ζητήσει και άλλοι και δεν θα παρεξηγιομουν αν επέλεγαν άλλον απλά προτίμησαν εμένα, όχι από υποχρέωση όμως επειδή τους είχα παντρέψει. Γενικά ότι θέλεις κάνεις δεν υπάρχει κανόνας. Το θέμα είναι να είναι κοντά οι νονοι με τα βαφτιστήρια και σαν πνευματικοί καθοδηγητές και σαν στήριγμα μελλοντικά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Όσες βαφτίσατε, κάνατε νονό τον κουμπάρο;

Ο δικός μας μένει μόνιμα Αθήνα εδώ και 3 χρόνια και εμείς Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι κάποιες φορές μήπως να γίνει άλλος νονός, υπάρχουν άνθρωποι πιο κοντά μας που προσφέρονται να βαφτίσουν το μωρό μας, αλλά ο άντρας μου λέει ότι δεν είναι σωστό. Ο κουμπάρος είναι κολλητός, απλά είναι μακριά και σκέφτομαι ότι και ο ίδιος ίσως ανακουφιστεί αν απαλλαγεί από τη βάφτιση.

Ιδανικά, θα ήθελα το μωρό να ξέρει καλά το νονό του και να νιώθει άνετα μαζί του, αν τον βλέπει όμως σπάνια θα είναι σαν ξένος. 

 

Προσωπικα θεωρώ ξεπερασμένο ο κουμπάρος του γάμου να βαφτίζει κ το πρωτο παιδι..αν φυσικά οι σχέσεις είναι τόσο καλές γτ οχι..Συμφωνώ μαζί σου ότι το καλυτερο είναι ο νονός να'ναι κοντά στο παιδι κ τι παιδι να νιώθει άνετα μαζί του κ οχι να τον ντρέπεται.. Η απόσταση δε βοηθά σε αυτό κ δυστυχώς το πιθσνοτερο είναι να καταλήξει ο νονός του Πάσχα κ των Χριστουγέννων... Η αποσταση όσο κ κολλητός νασαι σε κάνει να χάνεσαι..Είναι ωραίο να μένει στην ίδια πολη κ να κάνεις συνέχεια παρεα... Φυσικά όμως είναι κ θέμα ανθρώπου.. Ο κουμπάρος στην Αθήνα σας το έχει ζητήσει?? Επίσης η βάφτιση φέρνει έξοδα για πολλα χρόνια, δν ειναι σαν το γάμο που ναι ένα έξοδο κ τέλος οπότε θεωρώ ότι καλύτερα νονός να γίνεται κάποιος που στο έχει ζητήσει γτ πιθανον το έχει υπολογίσει αυτό... 

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...