Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, fairytale18 said:

KNecky ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, σίγουρα είναι σημαντικό να ακούς πράγματα από μια γυναίκα που έγινε τρεις φορές μαμά.

Αρα εχεις ψαχτει!

Καταλαβαινω απολυτα απλα εχε υποψιν πως το υποαλλεργικο ειναι με γαλα αγελάδας μεσα. Αρα μια τρυπα στ νερο γντ με το να το δωσεις. Ακυρωνει δλδ την προσπαθεια μας εντελως. Απορω κ γω γτ μας τ δίνουν. Σκεψου κ εξωτερικό π ημουν μ δωσαν τετοιο.. Το αντιαλλεργικο π ναι υδρολυμμενο ειναι οκ π δν εχει καθολου γαλα εφοσον μιλαμε γ αλλεργια στ γαλα.  Αυτο π σ παν την ιδια μερα ν κοψεις εντελώς τ ξενο προφανως δν γντ αμεσως..συνηθως συστήνουν να κοψεις ενα ενα τ γεύματα της φορμουλας ή καποια μλ  κ ν βάζεις συνεχως τ μωρο στηθος γ ν αυξησει παραγωγη. Αλλα θελει χρονο κ υπομονη..

Νομίζω εχει νοημα να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου αν θελεις ν επιχειρήσεις σταδιακά επιστροφη στον θηλασμο. Ιδανικα πιστοποιημενο π μπορει ν σας δει κ απο κοντά. Τα κοριτσια εχν νομιζω ν σ προτινουν καποιες.

Οταν κανείς εισαγωγες στερεών ασχετου αλλεργίας δν δινεις αγελαδινο ως τ ετος αλλα αν εχει αλλεργια τ μωρό κ λαβει τις ουσιες μεσ απτ μητρικο εχει δυο οφέλη σ σχέση με την εισαγωγη απευθείας:

1. Δεν ερχεται αμεσα σ επαφη οποτε αν εχει σοβαρη αλλεργια δν θ δοκιμαστει ο οργανισμος τ κ θ ξερεις εγκαιρως ν τ κοψεις μεχρι ν ναι ετοιμο γ επανεισαγωγη.

2.  Σταδιακα μπορει ν γινει απευαισθητοποιηση. Πχ ο γιος μου ειχε στο αυγο αλλεργια ως 1.5 ετους αλλα λογω θηλασμου μετα τ ετος δοκιμασα επανεισαγωγή σε μενα πρωτα κ δν ειχε συμπτωματα. Ειχε συμπτωματα μόνο όταν δοκιμασαμε εισαγωγη σ εκεινον. Αυτο τελικα σημαινει πως απο 12 ως 18 μηνων μεσω τ γάλακτος τ μητρικου μπορουσε ν παίρνει ίχνη αυγου κ ο οργανισμος να συνηθίσει κ ν ξεπερασει την αλλεργία.

Κάτι π κανω ακόμα γτ μ βοηθαει βρίσκω τι πειραζει την μικρή ειναι ενα ημερολογιο με τι τρωω κ τι κενωσεις είχε

Οτιδήποτε διαλεγεις ειναι σεβαστο κ ακου το ενστικτο σου. Ο καθενας θ σ πει αλλα κ ειναι δυσκολο ν έχεις ενα αλλεργικό μωρακι ετσι κ αλλιως. Παλεψε οσο μπορείς κ νιωθεις πως δεν επιβαρύνεσαι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, fairytale18 said:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες, εύχομαι να σας ζήσουν τα μωράκια σας, υγεία και ευτυχία! Παλαιότερα συμμετείχα στις συζητήσεις σας, διέκοψα όμως ενώ ημουν ακόμα έγκυος και μετά πού να βρεθεί χρόνος.. Ήθελα να σας ρωτήσω υπάρχει καμία κοπέλα που να δίνει φόρμουλα στο παιδάκι της; Εμείς ξεκινήσαμε με μικτή διατροφή αν και η επιθυμία μου ήταν να θηλάσω αποκλειστικά και από το τέλος του δεύτερου μήνα το μωράκι μου εμφάνισε αίμα στα κακά οπότε και ξεκινήσαμε το υποαλλεργικό και εγώ ακολούθησα δίαιτα αποχής από γαλακτομικά, αυγά και ξηρούς καρπούς. Αυτό μέχρι αυτήν την εβδομάδα που μπαίνουμε στον πέμπτο μήνα γιατί πλέον δεν μου ήταν εύκολο να απέχω από οσα προανέφερα συν όλα όσα πρέπει να προσέχουμε στον θηλασμό οπότε αποφάσισα να της δίνω μόνο φόρμουλα. Να πω ότι ξεκίνησα και χάπια για να μου κοπεί το γάλα. Όμως φαίνεται πως δεν ήμουν έτοιμη τελικά γιατί έχω πολλές τύψεις. Η παιδίατρός μου μου είπε ότι μπορώ να διακόψω τα χάπια, να ξεκινήσω ξανά διατροφή και μία εβδομάδα μετά να ξεκινήσω πάλι τον θηλασμό. Εάν υπάρχει καμία που να ακολουθεί τέτοιους διατροφικούς περιορισμούς μπορεί να μου πει τι τρώει κάθε μέρα γιατί εκτός από λαδερά, πατάτες, ζυμαρικά, χοιρινό κρέας και κοτόπουλο δεν βρίσκω τι άλλο μπορώ να φάω. Και μάλλον όπως κατάλαβα ούτε ψωμί από τον φούρνο επιτρέπεται γιατί έχει ίχνη από ξηρούς καρπούς. Μέχρι τώρα έτρωγα βέβαια όπως και χαλβά, μουστοκούλουρα αλλά θα τα κόψω και αυτά γιατί δεν θέλω να έχουμε πισωγυρίσματα. Οπότε πρέπει μάλλον να πάρω αρτοπαρασκευαστή. Επίσης δεν καταλαβαίνω πως επιτρέπεται το κοτόπουλο αλλά δεν επιτρέπεται το αυγό; Υπαρχει καμία συμπάσχουσα;(αν και δε μου αρέσει να χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη γιατί νομίζω ότι όλες εδώ θα κάναμε τα πάντα για τα μωράκια μας χωρίς να βαρυγκομούμε).

Πανω σ αυτο π ρωτησες αρχικα..ψωμι με αρτοπαρασκευαστη κ προσοχη γτ πολλα αλευρια εχν ιχνη σογια...μακαρονια επισης προσοχη γ σογια. Απο κρεας σ γραψα πιο πανω..κ ψαρια, μαλακια οχι ιχθυοτροφείου. Γλυκα απο σπίτι κ γενικα το εξω απεφυγε το εχν παντού ίχνη. Εγω αναγκαστικα εχω ταπερακι οπου παω. Γ αρχη εγω θ προτινα να  περιμενεις μηνα χωρις υποαλλεργικο γαλα γ ν δεις αν εχει αλλεργία μονο στ γλκτ..κ μετα βλέπεις ν αφαιρέσεις. Γτ τ αυγο παιζιε μεγαλο ρολο στ διατροφη κ σπανίως τ παιδια εχν πολυδιατροφικες αλλεργιες..

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Πανω σ αυτο π ρωτησες αρχικα..ψωμι με αρτοπαρασκευαστη κ προσοχη γτ πολλα αλευρια εχν ιχνη σογια...μακαρονια επισης προσοχη γ σογια. Απο κρεας σ γραψα πιο πανω..κ ψαρια, μαλακια οχι ιχθυοτροφείου. Γλυκα απο σπίτι κ γενικα το εξω απεφυγε το εχν παντού ίχνη. Εγω αναγκαστικα εχω ταπερακι οπου παω. Γ αρχη εγω θ προτινα να  περιμενεις μηνα χωρις υποαλλεργικο γαλα γ ν δεις αν εχει αλλεργία μονο στ γλκτ..κ μετα βλέπεις ν αφαιρέσεις. Γτ τ αυγο παιζιε μεγαλο ρολο στ διατροφη κ σπανίως τ παιδια εχν πολυδιατροφικες αλλεργιες..

 

@KNecky να γράψεις βιβλίο με τόσα που ξέρεις!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , fairytale18 είπε:

Πέρασε καιρός και δεν θυμάμαι πως απαντώ σε κάθε δημοσίευση ξεχωριστά, τελοσπάντων, εχεις πολύ δίκιο σε όσα μου γράφεις σύμφωνα και με όσα έχω διαβάσει από δημοσιεύσεις που αφορούν τον θηλασμό. Απλώς επειδή ακολουθησα τις οδηγίες της παιδιάτρου εκοψα όλα τα γαλακτοκομικά και ξεκίνησα το υποαλλεργικό γάλα γιατί έπρεπε να δίνω και συμπλήρωμα, το δικό μου μόνο δεν αρκεί, αν μπορούσα μόνο να θηλάσω θα έκοβα τα γαλακτοκομικά και θα έβλεπα την πορεία της μπέμπας. Από μόνη μου έκοψα αυγό και ξηρούς καρπούς, δεν μου το συνέστησε η παιδίατρος, απλώς μου είπε ότι αυτά είναι τα επόμενα που ενοχοποιούνται εάν ξαναεμφανιστεί αίμα. Είχε αίμα αρκετές φορές και αφού η mayer ήταν θετική ξεκίνησα την αποχή και το υποαλλεργικό. Πάντως και μόνο η αποχή από τα γαλακτοκομικά είναι δύσκολο πράγμα. Αλλά και το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για τα μωρά μας. Με την φόρμουλα αποκαθίσταται το πρόβλημα αλλά δεν έχει τα οφέλη του μητρικού γάλακτος. Απλώς νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο να ανακαλύψεις αυτό που δημιουργεί την αλλεργία στον θηλασμό όταν καταναλώνεις πολλές διαφορετικές τροφές ενώ όταν το παιδί θα αρχίσει τιςτροφές θα είναι πιο εύκολο γιατί θα εισάγεις συγκεκριμένα πράγματα στο διαιτολόγιό του κάθε φορά. Η παιδίατρός μου όπως και η παιδίατρος στο νοσοκομείο όπου συνταγογραφώ τα γάλατα μου είπαν μέχρι να γίνει ενός έτους πρέπει να απέχουμε από τα αγελαδινά. Άλλοι λένε ότι καλό θα ήταν να συνεχίσω τον θηλασμό και άλλοι λένε ότι κάτι πήρε και αυτούς τους τέσσερις μήνες. Θα δω τι θα κάνω.Γέννησα 18 Μαρτίου, είχα προγραμματισμένη καισαρική 24 αλλά σπάσανε τα νερά.

Επίσης νομίζω ότι οι παιδίατροι μερικές φορές δεν βοηθάνε ιδιαίτερα, όταν το παιδί ήταν ενός μήνα παρουσίασε μικρά κόκκινα σημαδάκια (ιδρωτήρια ή αλλεργία;), επειδή ήταν δεύτερη μέρα Πάσχα την πάω στο νοσοκομείο και η ειδικευόμενη παιδίατρος μου λέει ενώ της εξηγώ ότι το παιδί δεν πιάνει τις θηλές μου ακόμη ούτε έχω πολύ γάλα και τρέφεται κυρίως με συμπλήρωμα να κόψω το συμπλήρωμα και να δώσω αποκλειστικά μητρικό με αποχή από γαλακτοκομικά χωρίς καν να μου προτείνει υποαλλεργικό γάλα σαν συμπλήρωμα. Δηλαδή είχε την απαίτηση την ίδια μέρα να κόψω τα γαλακτοκομικά, να επιδιώξω αποκλειστικό θηλασμό με λίγη παραγωγή δική μου σε βρέφος που δεν έπιανε καν σωστά τις θηλές και δεν με κάλυψε καν προτείνοντας υποαλλεργική φόρμουλα. Και όλα αυτά για την πιθανότητα τα σημαδάκια να είναι αλλεργία, τότε το παιδί δεν είχε αίμα στα κακά. Θέλω να πω με αυτό ότι σου λένε γενικά πράγματα και σε αφήνουν μόνη να αποφασίσεις χωρίς όμως σωστή καθοδήγηση.

Πάντως μπράβο σε όλες όσες κάνουν αυστηρή αποχή, χρειάζεται πολλή αυτοσυγκράτηση και προσήλωση στον στόχο σου για να τα καταφέρεις και νομίζω ότι αξίζει να κάνει μια μανούλα αυτήν την προσπάθεια.

Καλησπέρα είμαι στις μανούλες Ιουνίου αλλά γέννησα πρόωρα αρχές Απριλίου.Ειχα δίδυμη κύηση κ τα μωράκια μου έμειναν στη μονάδα 50 μέρες.Καθε μέρα πήγαινα το γαλατάκι στο νοσοκομείο.Ήπιαν μητρικό σχεδον εως τριών μηνών με συμπλήρωμα φορμουλας γιατί έβγαζα σχεδόν 600ml τη μέρα κ δεν τους έφτανε.Επέλεξα να πάρω χάπι κ να το κόψω γιατί δεν έμενε καθόλου χρόνος με δυο μωρά στο σπίτι μιας κ έπρεπε να κάνω αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο.Απο το γαλακτοκομείο της μονάδας μου είπαν να κόψω σχεδόν τα πάντα από τη διατροφή μου.Ετσι κατέληξα να μην τρώω γαλακτοκομικά,όσπρια,μπρόκολο,ξηρούς καρπούς,αυγά κ οτιδήποτε περιέχει κ υποψία ίχνους τους.Δηλαδη απ’εξω δεν έτρωγα τίποτα.Αλλά κ στο σπίτι ήταν όλα πολύ περιορισμένα.Ψωμί ζυμωτό κ κάποια κουλουράκια που έφτιαχνα για σνακ κ φρούτα.Απο φαγητό σαλάτες, κρέας ψητό κ φρεσκα ψάρια.Στο μπέμπη μου δίνω κ εγώ υποαλλεργικο γαλατάκι, λόγω προωροτητας του το ξεκίνησαν κ αφού του ταίριαξε δεν το έχουμε αλλάξει ακόμη.Σιγουρα είναι παρα πολύ δύσκολο το κομμάτι της διατροφής αλλά νομίζω από ένα σημείο κ μετά είναι θέμα συνήθειας...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2020 at 8:30 ΜΜ, KNecky είπε:

Πανω σ αυτο π ρωτησες αρχικα..ψωμι με αρτοπαρασκευαστη κ προσοχη γτ πολλα αλευρια εχν ιχνη σογια...μακαρονια επισης προσοχη γ σογια. Απο κρεας σ γραψα πιο πανω..κ ψαρια, μαλακια οχι ιχθυοτροφείου. Γλυκα απο σπίτι κ γενικα το εξω απεφυγε το εχν παντού ίχνη. Εγω αναγκαστικα εχω ταπερακι οπου παω. Γ αρχη εγω θ προτινα να  περιμενεις μηνα χωρις υποαλλεργικο γαλα γ ν δεις αν εχει αλλεργία μονο στ γλκτ..κ μετα βλέπεις ν αφαιρέσεις. Γτ τ αυγο παιζιε μεγαλο ρολο στ διατροφη κ σπανίως τ παιδια εχν πολυδιατροφικες αλλεργιες..

 

Το υποαλλεργικό γάλα το πίνει από τότε που ξεκίνησε η αλλεργία, δεν μπορώ να το κόψω, είναι η βάση της διατροφής της γιατί το μητρικό γάλα δεν ήταν ποτέ τόσο επαρκές ώστε να την καλύπτει πλήρως και να μην παίρνει ξένο. Όποια και να είναι η συνέχεια δηλαδή φόρμουλα θα πίνει. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές. Μάλλον και εγώ ήμουν πολύ άσχετη τελικά, νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι ότι απλώς βάζεις το παιδί στο στήθος και θηλάζει επαρκείς ποσότητες κάθε δύο με τρεις ώρες. Μακάρι να ήταν τόσο ιδανικά αλλά δεν είναι.

On 17/7/2020 at 7:59 ΜΜ, KNecky είπε:

Αρα εχεις ψαχτει!

Καταλαβαινω απολυτα απλα εχε υποψιν πως το υποαλλεργικο ειναι με γαλα αγελάδας μεσα. Αρα μια τρυπα στ νερο γντ με το να το δωσεις. Ακυρωνει δλδ την προσπαθεια μας εντελως. Απορω κ γω γτ μας τ δίνουν. Σκεψου κ εξωτερικό π ημουν μ δωσαν τετοιο.. Το αντιαλλεργικο π ναι υδρολυμμενο ειναι οκ π δν εχει καθολου γαλα εφοσον μιλαμε γ αλλεργια στ γαλα.  Αυτο π σ παν την ιδια μερα ν κοψεις εντελώς τ ξενο προφανως δν γντ αμεσως..συνηθως συστήνουν να κοψεις ενα ενα τ γεύματα της φορμουλας ή καποια μλ  κ ν βάζεις συνεχως τ μωρο στηθος γ ν αυξησει παραγωγη. Αλλα θελει χρονο κ υπομονη..

Νομίζω εχει νοημα να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου αν θελεις ν επιχειρήσεις σταδιακά επιστροφη στον θηλασμο. Ιδανικα πιστοποιημενο π μπορει ν σας δει κ απο κοντά. Τα κοριτσια εχν νομιζω ν σ προτινουν καποιες.

Οταν κανείς εισαγωγες στερεών ασχετου αλλεργίας δν δινεις αγελαδινο ως τ ετος αλλα αν εχει αλλεργια τ μωρό κ λαβει τις ουσιες μεσ απτ μητρικο εχει δυο οφέλη σ σχέση με την εισαγωγη απευθείας:

1. Δεν ερχεται αμεσα σ επαφη οποτε αν εχει σοβαρη αλλεργια δν θ δοκιμαστει ο οργανισμος τ κ θ ξερεις εγκαιρως ν τ κοψεις μεχρι ν ναι ετοιμο γ επανεισαγωγη.

2.  Σταδιακα μπορει ν γινει απευαισθητοποιηση. Πχ ο γιος μου ειχε στο αυγο αλλεργια ως 1.5 ετους αλλα λογω θηλασμου μετα τ ετος δοκιμασα επανεισαγωγή σε μενα πρωτα κ δν ειχε συμπτωματα. Ειχε συμπτωματα μόνο όταν δοκιμασαμε εισαγωγη σ εκεινον. Αυτο τελικα σημαινει πως απο 12 ως 18 μηνων μεσω τ γάλακτος τ μητρικου μπορουσε ν παίρνει ίχνη αυγου κ ο οργανισμος να συνηθίσει κ ν ξεπερασει την αλλεργία.

Κάτι π κανω ακόμα γτ μ βοηθαει βρίσκω τι πειραζει την μικρή ειναι ενα ημερολογιο με τι τρωω κ τι κενωσεις είχε

Οτιδήποτε διαλεγεις ειναι σεβαστο κ ακου το ενστικτο σου. Ο καθενας θ σ πει αλλα κ ειναι δυσκολο ν έχεις ενα αλλεργικό μωρακι ετσι κ αλλιως. Παλεψε οσο μπορείς κ νιωθεις πως δεν επιβαρύνεσαι.

Τώρα είδα αυτήν την δημοσίευση, ναι, θα το σκεφτώ και θα δούμε.. Και πάλι σε ευχαριστώ.

On 17/7/2020 at 9:56 ΜΜ, Zina21 είπε:

Καλησπέρα είμαι στις μανούλες Ιουνίου αλλά γέννησα πρόωρα αρχές Απριλίου.Ειχα δίδυμη κύηση κ τα μωράκια μου έμειναν στη μονάδα 50 μέρες.Καθε μέρα πήγαινα το γαλατάκι στο νοσοκομείο.Ήπιαν μητρικό σχεδον εως τριών μηνών με συμπλήρωμα φορμουλας γιατί έβγαζα σχεδόν 600ml τη μέρα κ δεν τους έφτανε.Επέλεξα να πάρω χάπι κ να το κόψω γιατί δεν έμενε καθόλου χρόνος με δυο μωρά στο σπίτι μιας κ έπρεπε να κάνω αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο.Απο το γαλακτοκομείο της μονάδας μου είπαν να κόψω σχεδόν τα πάντα από τη διατροφή μου.Ετσι κατέληξα να μην τρώω γαλακτοκομικά,όσπρια,μπρόκολο,ξηρούς καρπούς,αυγά κ οτιδήποτε περιέχει κ υποψία ίχνους τους.Δηλαδη απ’εξω δεν έτρωγα τίποτα.Αλλά κ στο σπίτι ήταν όλα πολύ περιορισμένα.Ψωμί ζυμωτό κ κάποια κουλουράκια που έφτιαχνα για σνακ κ φρούτα.Απο φαγητό σαλάτες, κρέας ψητό κ φρεσκα ψάρια.Στο μπέμπη μου δίνω κ εγώ υποαλλεργικο γαλατάκι, λόγω προωροτητας του το ξεκίνησαν κ αφού του ταίριαξε δεν το έχουμε αλλάξει ακόμη.Σιγουρα είναι παρα πολύ δύσκολο το κομμάτι της διατροφής αλλά νομίζω από ένα σημείο κ μετά είναι θέμα συνήθειας...

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Δηλαδή ήπιαν μητρικό τρεις μήνες. Είναι θέμα συνήθειας απλώς επειδή δεν είναι ευχάριστη συνήθεια προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ. Δεν ήμουν εξάλλου ποτέ υπέρ της αποκλειστικά υγιεινής διατροφής, έτρωγα φρούτα και λαχανικά αλλά ήθελα και την σοκολάτα και το παγωτό και την πίτσα κ.ο.κ. Ίσως προβληματίζομαι τόσο χωρίς πραγματικό λόγο, τόσα παιδάκια για διάφορους λόγους δεν θηλάζουν καθόλου και μια χαρά αναπτύσσονται και δεν αρρωσταίνουν περισσότερο από εκείνα που θηλάζουν. Δεν αμφισβητώ λέγοντας αυτό τα οφέλη του μητρικού γάλακτος αλλά δεν είναι καλό να καταπιεζόμαστε κιόλας όταν προκύπτουν θέματα που καθιστούν δύσκολη την διαδικασία. Εγώ προβληματίζομαι πολύ και χάνω χρόνο από το παιδί μου με αυτό οπότε θα αποφασίσω σύντομα τι θα κάνω γιατί οι στιγμές με τα παιδιά μας είναι πολύτιμες και δεν θα αφήσω τίποτα να με αποσπάσει από αυτές.


Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, fairytale18 said:

Το υποαλλεργικό γάλα το πίνει από τότε που ξεκίνησε η αλλεργία, δεν μπορώ να το κόψω, είναι η βάση της διατροφής της γιατί το μητρικό γάλα δεν ήταν ποτέ τόσο επαρκές ώστε να την καλύπτει πλήρως και να μην παίρνει ξένο. Όποια και να είναι η συνέχεια δηλαδή φόρμουλα θα πίνει. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές. Μάλλον και εγώ ήμουν πολύ άσχετη τελικά, νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι ότι απλώς βάζεις το παιδί στο στήθος και θηλάζει επαρκείς ποσότητες κάθε δύο με τρεις ώρες. Μακάρι να ήταν τόσο ιδανικά αλλά δεν είναι.

Τώρα είδα αυτήν την δημοσίευση, ναι, θα το σκεφτώ και θα δούμε.. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Δηλαδή ήπιαν μητρικό τρεις μήνες. Είναι θέμα συνήθειας απλώς επειδή δεν είναι ευχάριστη συνήθεια προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ. Δεν ήμουν εξάλλου ποτέ υπέρ της αποκλειστικά υγιεινής διατροφής, έτρωγα φρούτα και λαχανικά αλλά ήθελα και την σοκολάτα και το παγωτό και την πίτσα κ.ο.κ. Ίσως προβληματίζομαι τόσο χωρίς πραγματικό λόγο, τόσα παιδάκια για διάφορους λόγους δεν θηλάζουν καθόλου και μια χαρά αναπτύσσονται και δεν αρρωσταίνουν περισσότερο από εκείνα που θηλάζουν. Δεν αμφισβητώ λέγοντας αυτό τα οφέλη του μητρικού γάλακτος αλλά δεν είναι καλό να καταπιεζόμαστε κιόλας όταν προκύπτουν θέματα που καθιστούν δύσκολη την διαδικασία. Εγώ προβληματίζομαι πολύ και χάνω χρόνο από το παιδί μου με αυτό οπότε θα αποφασίσω σύντομα τι θα κάνω γιατί οι στιγμές με τα παιδιά μας είναι πολύτιμες και δεν θα αφήσω τίποτα να με αποσπάσει από αυτές.

Εννοείται πως αν καταπιέζεσαι κ δεν νιωθεις ο εαυτο σου μην κατσεις να κανεις επαναθηλασμο κοπελα μου. Δεν σε αποθαρρύνω, μην παρεξηγηθω, απλα κανε αυτο π νιωθεις εσυ σωστο! Κ λιγακι μητρικο να πινει παιζει πλ ρολο κ οφελει! Κ η μεικτη μια χαρουλα ειναι κ η φορμουλα επισης αρκει ν είναι καλα τ μωρο κ η μαμα κ ολη η οικογενεια κατ επεκταση!!

Όπως κ ν χει δες  οπωσδήποτε αν συνεχιζει αιμα στις κενωσεις ν δοκιμασετε καποιο ΑΝΤΙαλλεργικο γαλατακι γτ το μωρο επιβαρυνεται μ το υποαλλεργικο. Κ αλλη κοπελα εδω π εδινε υποαλλεργικο κατεληξε σε αντιαλλεργικο γ ν ηρεμησει τ μωρακι κ εγω στ πρωτο μ οπως σ είπα δεν ηξερα κ τ δινα μεχρι π κατεληξε ν χειροτερευσει π ευχομαι να μην συμβει σ κανένα μωρακι αυτο!

Κ γω γκρινιαζω συνεχεια γ την αποχη πάντως! Απλα τ πήρα αποφαση πως ειναι κτ π μπορω ν δωσω στ παιδι μ γ τωρα εστω..αν ξεκινησω ν δούλευω παλι πχ δν ξέρω αν θ τ βγαλω περα..

Συνταγουλες υπαρχουν πάντως, dairy free σε καταστηματα επισης..βγαινει τσουκου τσουκου εστω κ γ μικρο χρονικο διαστημα! ;)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , fairytale18 είπε:

Το υποαλλεργικό γάλα το πίνει από τότε που ξεκίνησε η αλλεργία, δεν μπορώ να το κόψω, είναι η βάση της διατροφής της γιατί το μητρικό γάλα δεν ήταν ποτέ τόσο επαρκές ώστε να την καλύπτει πλήρως και να μην παίρνει ξένο. Όποια και να είναι η συνέχεια δηλαδή φόρμουλα θα πίνει. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές. Μάλλον και εγώ ήμουν πολύ άσχετη τελικά, νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι ότι απλώς βάζεις το παιδί στο στήθος και θηλάζει επαρκείς ποσότητες κάθε δύο με τρεις ώρες. Μακάρι να ήταν τόσο ιδανικά αλλά δεν είναι.

Τώρα είδα αυτήν την δημοσίευση, ναι, θα το σκεφτώ και θα δούμε.. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Δηλαδή ήπιαν μητρικό τρεις μήνες. Είναι θέμα συνήθειας απλώς επειδή δεν είναι ευχάριστη συνήθεια προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ. Δεν ήμουν εξάλλου ποτέ υπέρ της αποκλειστικά υγιεινής διατροφής, έτρωγα φρούτα και λαχανικά αλλά ήθελα και την σοκολάτα και το παγωτό και την πίτσα κ.ο.κ. Ίσως προβληματίζομαι τόσο χωρίς πραγματικό λόγο, τόσα παιδάκια για διάφορους λόγους δεν θηλάζουν καθόλου και μια χαρά αναπτύσσονται και δεν αρρωσταίνουν περισσότερο από εκείνα που θηλάζουν. Δεν αμφισβητώ λέγοντας αυτό τα οφέλη του μητρικού γάλακτος αλλά δεν είναι καλό να καταπιεζόμαστε κιόλας όταν προκύπτουν θέματα που καθιστούν δύσκολη την διαδικασία. Εγώ προβληματίζομαι πολύ και χάνω χρόνο από το παιδί μου με αυτό οπότε θα αποφασίσω σύντομα τι θα κάνω γιατί οι στιγμές με τα παιδιά μας είναι πολύτιμες και δεν θα αφήσω τίποτα να με αποσπάσει από αυτές.

Μα κ εγώ γι’αυτο το έκοψα.Ενιωθα ότι έχανα χρόνο από τα μωρά μου.Καθε άντληση ήταν 40 λεπτά με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην προλαβαίνω να κοιμηθώ το βράδυ.Τοσα μωράκια στον κόσμο μεγαλώνουν χωρίς να έχουν φάει καθόλου μητρικό γαλατάκι,έτσι μεγάλωσα κ εγώ...Σημασία έχει να είμαστε καλά για να είναι κ τα παιδάκια μας.Εμενα το κομμάτι του φαγητού δεν με καταπίεζε,το συνήθισα.Το κομμάτι ομως του χρόνου για ξεκούραση ήταν πολύτιμο για να νιώθω καλά.Ειναο δύσκολη περίοδος κ θεωρώ πως ότι μας καταπιέζει κ μας κουράζει να το σταματάμε.Αν σε κάνει να νιώθεις καλά το να τρως χωρίς περιορισμούς να το κανεις!Μια χαρά θα μεγαλώσει το μωράκι σου!Εγω είχα κάνει τράπεζα όσο καιρό ήταν τα μωρά στην μονάδα.Στην αρχή το έτρωγαν από την κατάψυξη κ τα δυο τώρα μου το βγάζουν.Κ δεν έχω σκοπό να τους το δώσω με το ζόρι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, fairytale18 είπε:

Το υποαλλεργικό γάλα το πίνει από τότε που ξεκίνησε η αλλεργία, δεν μπορώ να το κόψω, είναι η βάση της διατροφής της γιατί το μητρικό γάλα δεν ήταν ποτέ τόσο επαρκές ώστε να την καλύπτει πλήρως και να μην παίρνει ξένο. Όποια και να είναι η συνέχεια δηλαδή φόρμουλα θα πίνει. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές. Μάλλον και εγώ ήμουν πολύ άσχετη τελικά, νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι ότι απλώς βάζεις το παιδί στο στήθος και θηλάζει επαρκείς ποσότητες κάθε δύο με τρεις ώρες. Μακάρι να ήταν τόσο ιδανικά αλλά δεν είναι.

Τώρα είδα αυτήν την δημοσίευση, ναι, θα το σκεφτώ και θα δούμε.. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Δηλαδή ήπιαν μητρικό τρεις μήνες. Είναι θέμα συνήθειας απλώς επειδή δεν είναι ευχάριστη συνήθεια προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ. Δεν ήμουν εξάλλου ποτέ υπέρ της αποκλειστικά υγιεινής διατροφής, έτρωγα φρούτα και λαχανικά αλλά ήθελα και την σοκολάτα και το παγωτό και την πίτσα κ.ο.κ. Ίσως προβληματίζομαι τόσο χωρίς πραγματικό λόγο, τόσα παιδάκια για διάφορους λόγους δεν θηλάζουν καθόλου και μια χαρά αναπτύσσονται και δεν αρρωσταίνουν περισσότερο από εκείνα που θηλάζουν. Δεν αμφισβητώ λέγοντας αυτό τα οφέλη του μητρικού γάλακτος αλλά δεν είναι καλό να καταπιεζόμαστε κιόλας όταν προκύπτουν θέματα που καθιστούν δύσκολη την διαδικασία. Εγώ προβληματίζομαι πολύ και χάνω χρόνο από το παιδί μου με αυτό οπότε θα αποφασίσω σύντομα τι θα κάνω γιατί οι στιγμές με τα παιδιά μας είναι πολύτιμες και δεν θα αφήσω τίποτα να με αποσπάσει από αυτές.

 

10 ώρες πρίν, Zina21 είπε:

Καλησπέρα είμαι στις μανούλες Ιουνίου αλλά γέννησα πρόωρα αρχές Απριλίου.Ειχα δίδυμη κύηση κ τα μωράκια μου έμειναν στη μονάδα 50 μέρες.Καθε μέρα πήγαινα το γαλατάκι στο νοσοκομείο.Ήπιαν μητρικό σχεδον εως τριών μηνών με συμπλήρωμα φορμουλας γιατί έβγαζα σχεδόν 600ml τη μέρα κ δεν τους έφτανε.Επέλεξα να πάρω χάπι κ να το κόψω γιατί δεν έμενε καθόλου χρόνος με δυο μωρά στο σπίτι μιας κ έπρεπε να κάνω αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο.Απο το γαλακτοκομείο της μονάδας μου είπαν να κόψω σχεδόν τα πάντα από τη διατροφή μου.Ετσι κατέληξα να μην τρώω γαλακτοκομικά,όσπρια,μπρόκολο,ξηρούς καρπούς,αυγά κ οτιδήποτε περιέχει κ υποψία ίχνους τους.Δηλαδη απ’εξω δεν έτρωγα τίποτα.Αλλά κ στο σπίτι ήταν όλα πολύ περιορισμένα.Ψωμί ζυμωτό κ κάποια κουλουράκια που έφτιαχνα για σνακ κ φρούτα.Απο φαγητό σαλάτες, κρέας ψητό κ φρεσκα ψάρια.Στο μπέμπη μου δίνω κ εγώ υποαλλεργικο γαλατάκι, λόγω προωροτητας του το ξεκίνησαν κ αφού του ταίριαξε δεν το έχουμε αλλάξει ακόμη.Σιγουρα είναι παρα πολύ δύσκολο το κομμάτι της διατροφής αλλά νομίζω από ένα σημείο κ μετά είναι θέμα συνήθειας...

Καλημερα κορίτσια!!! Φυσικά και να μην καταπιεζεστε!! Τα μωρά μας μάς θέλουν ήρεμες και ξεκουραστες, το στρες άλλωστε το καταλαβαίνουν και αντιδρούν!! Σίγουρα το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο αλλά όπως λέτε μεγαλώνουν φυσικά όλα τα παιδιά είτε θηλάσουν είτε Όχι!! Άλλωστε ολα βασίζονται σε ποσοστά!! Ένα παιδί που θηλασε δε σημαίνει ότι δε θα αρρωστήσει ή θα περάσει την ασθένεια πιο ελαφρά! Σημαίνει ότι απλά έχει παραπανω πιθανότητες να το πετύχει από ένα μη θηλαζον! Στο περιβάλλον μου έχω παιδί που θηλασε αποκλειστικά 4 χρόνια και αρρωσταίνει  2 φορές το μήνα τον χειμώνα και ένα άλλο που δε θηλαζε και αρρωσταίνει σπάνια! Τίποτα δεν είναι απόλυτο λοιπόν!! Η κάθε μαμα ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και κάνει αυτό που ταιριάζει καλύτερα σε εκεινη και το παιδί!! Εγώ ήμουν από τις τυχερές καθώς δε μου κανε Αλλεργία και τρωω τα πάντα, βέβαια τα γαλακτοκομικά μου ήταν από την αρχή προβεια ή κατσικίσια! Με τη μαστιτιδα φλερτάρω,όμως , τόσο λίγο που τρώει αλλα το παλεύουμε ως τωρα με τη σύμβουλο.Ας χαρούμε αυτο το θαύμα που ζουμε!! Απλά να ενημερωνόμαστε πολυ ώστε να αποφασίζουμε και συνειδητά!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pagotoula said:

Άσχετο....σε αυτη την ομαδα οι μισες τελικα κανουμε αποχη απο γαλακτοκομικα κλπ....πως το πετυχαμε αυτο δεν ξερω....!!! 

Καλημερες! Νομιζω αυτο κάτι λέει για τις τροφες π τρωμε οι μαμαδες ακομα κ την περιοδο της εγκυμοσύνης αλλα κ πιο πριν.. υπαρχει λογος π βγαινουν τοσα αλλεργικά μωρακια δυστυχως. Παντου συντηρητικα, ορμονες στο κρεας..αστα ν πανε.. :(

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

 

Καλημερα κορίτσια!!! Φυσικά και να μην καταπιεζεστε!! Τα μωρά μας μάς θέλουν ήρεμες και ξεκουραστες, το στρες άλλωστε το καταλαβαίνουν και αντιδρούν!! Σίγουρα το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο αλλά όπως λέτε μεγαλώνουν φυσικά όλα τα παιδιά είτε θηλάσουν είτε Όχι!! Άλλωστε ολα βασίζονται σε ποσοστά!! Ένα παιδί που θηλασε δε σημαίνει ότι δε θα αρρωστήσει ή θα περάσει την ασθένεια πιο ελαφρά! Σημαίνει ότι απλά έχει παραπανω πιθανότητες να το πετύχει από ένα μη θηλαζον! Στο περιβάλλον μου έχω παιδί που θηλασε αποκλειστικά 4 χρόνια και αρρωσταίνει  2 φορές το μήνα τον χειμώνα και ένα άλλο που δε θηλαζε και αρρωσταίνει σπάνια! Τίποτα δεν είναι απόλυτο λοιπόν!! Η κάθε μαμα ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και κάνει αυτό που ταιριάζει καλύτερα σε εκεινη και το παιδί!! Εγώ ήμουν από τις τυχερές καθώς δε μου κανε Αλλεργία και τρωω τα πάντα, βέβαια τα γαλακτοκομικά μου ήταν από την αρχή προβεια ή κατσικίσια! Με τη μαστιτιδα φλερτάρω,όμως , τόσο λίγο που τρώει αλλα το παλεύουμε ως τωρα με τη σύμβουλο.Ας χαρούμε αυτο το θαύμα που ζουμε!! Απλά να ενημερωνόμαστε πολυ ώστε να αποφασίζουμε και συνειδητά!!!

Πολλυ ακομη σου κανει νουμερα η μικρη μουσιτσα;;;; η παραγωγη σου δε λεει να συμβαδισει ομως, ελπιζει ακομα.. απο βαρος πως παει η μπεμπα; αν ειστε καλα τελικα μαλλον αυτο ειναι το στυλ της κ θηλαζει γρηγορα αλλα αποδοτικα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Άσχετο....σε αυτη την ομαδα οι μισες τελικα κανουμε αποχη απο γαλακτοκομικα κλπ....πως το πετυχαμε αυτο δεν ξερω....!!! 

Κι εγω στο κλαμπ! Οχι τοσο αυστηρα οσο εσεις κοριτσια, εχω κοψει γαλα και τυρι, αλλα οχι τα κρυφα.. θα φαω δλδ μια στις τοσες απ εξω, εε κι αν κανει κανα παστιτσιο η πεθερα θα φαω ενα κομματι.. εκει που εβλεπα βλεννες ή αιματακι 1 στις τρεις μερες, τωρα πολυ σπανια και γι αυτο η παιδιατρος μας ειναι χαλαρη.. πώς γινεται η δικια μου να εμφανισει αλλεργια στον 3ο μηνα και οχι εξ αρχης δεν μπορω να το καταλαβω... Μηπως τελικα η αλλεργια ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση; τι να πω... Καλημερα μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, IrenP είπε:

Κι εγω στο κλαμπ! Οχι τοσο αυστηρα οσο εσεις κοριτσια, εχω κοψει γαλα και τυρι, αλλα οχι τα κρυφα.. θα φαω δλδ μια στις τοσες απ εξω, εε κι αν κανει κανα παστιτσιο η πεθερα θα φαω ενα κομματι.. εκει που εβλεπα βλεννες ή αιματακι 1 στις τρεις μερες, τωρα πολυ σπανια και γι αυτο η παιδιατρος μας ειναι χαλαρη.. πώς γινεται η δικια μου να εμφανισει αλλεργια στον 3ο μηνα και οχι εξ αρχης δεν μπορω να το καταλαβω... Μηπως τελικα η αλλεργια ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση; τι να πω... Καλημερα μανουλες!

Καλημέρα! ΕΜενα έκλεισε τωρα τους 5 μήνες κ έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδω κ 2 μήνες. Ξαφνικά ξεκίνησε τα σπαρακτικά κλάματα κ καταλάβαινα οτι εχει πολλά αέρια, κ το συζήτησα με

τη διαιτολόγο μου (γιατι ειμαι σε φάση διατροφής) κ μου είπε να αποκλείσουμε πρώτα τα γαλακτοκομικά κ όλα έφτιαξαν δεν χρειάστηκε να το ψάξω παραπάνω. Γιαουρτι κ τυρί έκοψα δηλαδή γαλα έπαιρνα φυτικό έτσι κ αλλιώς, αλλα ούτε στα πιο κρυφά που εμφάνισε θέμα όπως λες κ εσύ. Δηλαδή ίχνη κτλ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...