Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

Εγώ δεν της Ρίχνω συνέχεια ορό,  κάθε δεύτερη μέρα μια φορά και μετά ρουφαω την μυξα με τον αποφρακτηρα...Στην αρχή φοβόμουν και εγώ γιατί στο νοσοκομείο μου είχαν πει να την βάζω στο πλάι και να την Ρίχνω με πίεση να βγει απ το άλλο ρουθούνι,  μόλις το είπα στον γιατρό μου είπε είναι εντελώς λάθος και να Ρίχνω λίγες σταγονιτσες και όχι με πίεση να ρουφαω σιγά σιγά...Έτσι είναι πανεύκολο...Επίσης για τις πάνες που λες γιατί δεν πέρνεις πάνες βρακάκι? Και εγώ το 4 της φοράω και της είναι μια χαρά,  η δικιά μου είναι 8.5 κιλά αλλά από 7.5 κιλά το νούμερο 4 της φοράω..Τώρα θα δοκιμάσω τα Pampers pans,  όχι ότι δεν είμαι ικανοποιημένη με τις απλές πάνες, τα premium care παίρνω τώρα. Αλλά τα βρήκα στο φαρμακείο την ίδια τιμή και λέω να τα δοκιμάσω..

Με τον αποφρακτηρα μονο 2 ατομα παλι!! Της κοβεται η αναπνοή από το κλάμα! Κι εγώ τα premium care παίρνω Τώρα, έχει και σε βρακακι η ίδια σειρα;; Θα τα δοκιμάσω!! 

Επίσης κορίτσια, από χθες της έδωσα και πορτοκάλι!! Αύριο πάω παιδίατρο!! Να χω κάνει έστω κάτι από αυτά που μου πε στη διατροφή!! Χαχα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Με τον αποφρακτηρα μονο 2 ατομα παλι!! Της κοβεται η αναπνοή από το κλάμα! Κι εγώ τα premium care παίρνω Τώρα, έχει και σε βρακακι η ίδια σειρα;; Θα τα δοκιμάσω!! 

Επίσης κορίτσια, από χθες της έδωσα και πορτοκάλι!! Αύριο πάω παιδίατρο!! Να χω κάνει έστω κάτι από αυτά που μου πε στη διατροφή!! Χαχα!!!

Αλήθεια το ψυχακι....απασχόλησε την με οτιδήποτε μπας και ξεχνιέται...υπομονή...εμένα απλά γυρίζει το κεφάλι μια δεξιά μια αριστερά,  αλλά βρίσκω σημάδι...χαχαχ...Η ίδια σειρά βγάζει και σε βρακάκι αλλά δεν τα έχω βρει σε προσφορά, θα πάρω τα Pampers pans. Ελπίζω να βγουν καλά...Εγώ της την έκοψα την φρουτοκρεμα,  μάλλον την έκοψα μόνη της...όποτε έτρωγε φρουτοκρεμα(μήλο, μπανάνα,  αχλάδι) μύριζε το στόμα της σαν δηλητήριο,  πήρα τον γιατρό του είπα ότι με το ζόρι την τρώει και μυρίζει το στόμα της μόνο στην φρουτοκρεμα και μάλλον είναι γαστρικα υγρά,  επειδή είναι όξινη της ανεβαίνει...οπότε μόνο ρυζαλευρο ,γάλα και μοσχάρι με πατάτα καρότο τρώμε μέχρι στιγμής και δεν νομίζω να φάμε τίποτα άλλο μέχρι να κλείσει τον 7ο μήνα,  ταλαιπωρείται πολύ το ψυχακι μου...

Κορίτσια να σας ρωτήσω,  έχετε φορέσει καθόλου παπουτσια στα μωρά? Κανονικά Όχι αγκαλιάς? Απορώ από ποια ηλικία και μετά κάνει να τους βάλουμε , η δικιά μου με την στράτα γυρίζει όλο το σπίτι και την έχω με τις κάλτσες,  μήπως πρέπει να της βάζω παπουτσια?

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/29/2020 at 2:51 AM, Polly1 said:

Ευχαριστούμε Πολυ!!! Το θέμα είναι ότι της βάζω την πάνα όπως να Ναι και μετά λερωνεται!

Επίσης κορίτσια, ποιο απορρυπαντικό χρησιμοποιείτε; Εγώ το αρκαδι αλλα στην τελευταία πλύση δεν έμεινα ευχαριστημένη και λέω να δοκιμάσω και κάνα αλλο

Αν λες γ λερωματιες απο τροφές θελει επιτοπου ν βαλεις σαπουνι υγρό γ τ πιατα αλλιως δν εχει σωτηρια..τ χρωματα μένουν ειδικα απο τ φρουτα. Κ γω αρκαδι εχω κ τ υγρο ειναι λίγο καλύτερο!!

23 hours ago, Polly1 said:

Καλημερα!! Όχι, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα (πχ να κάνει κακο στα πελματα), απ ο τι θυμαμαι απλα δεν εξυπηρετεί την ανάπτυξη της κινητικότητας, Ίσως και να την καθυστερεί λιγο όταν το παιδί επαναπαυεται!! Ρωτα τα τον παιδίατρο, θα ρωτήσω κι εγώ αύριο που θα παω να δούμε τι θα μας πουν!!Εγώ μονη μου μυξα δεν μπορώ να βγάλω, πράγμα που σημαίνει ότι ως το απόγευμα δεν της Ρίχνω ορο αν και απο δω και περα λόγω χειμώνα πρέπει πρωι μεσημέρι βραδυ!! 

 

Στην αλλαγή πάνας μόνο αν κάνω τον καραγκιόζη και την απασχόληση έντονα ΙΣΩΣ να με αφήσει να της την βάλω σωστά!! Διαφορετικα μπαίνει όπως να Ναι με αποτέλεσμα να χεζεται πατόκορφα την επομενη φορά!! Δε γίνεταινα  φταινε οι πάνες που υπάρχει διαρροή, της βάζω το νούμερο 4 και λέει από 9-14 κιλά!! Εμεις ειμαστε 7,3! Το 3 νουμερο ομως δεν της κάνει με Τίποτα!! 

Δοκιμασε κ το 4+ γτ η ουσιαστική διαφορα τ μ τ 4 ειναι η απορρόφητικοτητα κ οχι τ μεγεθος..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θα ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζί σας και να μου πείτε και ‘σείς τις εμπειριες σας. Σήμερα έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε θετικό (για δεύτερη φορά) γιατί την πρώτη έπαθα αποβολή στις 4 εβδομάδες. Πρέπει να είμαι περίπου 2 εβδομάδων και αύριο θα πάω να κάνω β χοριακη. Θέλω να μου πείτε πολύ συχνά μες στην μέρα νιώθω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά, και με πονάει λίγο η μέση μου. Μόνο όταν ξαπλώνω μου περνάνε. Όταν σηκώνομαι μετά από 1-2 λεπτά με πιάνουν, είναι φυσιολογικό αυτό; Το είχε και κάποια από εσάς; Ευχαριστώ ^_^

Just now, Vasia3315 είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasia3315 είπε:

Κοριτσια γεια σας είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θα ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζί σας και να μου πείτε και ‘σείς τις εμπειριες σας. Σήμερα έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε θετικό (για δεύτερη φορά) γιατί την πρώτη έπαθα αποβολή στις 4 εβδομάδες. Πρέπει να είμαι περίπου 2 εβδομάδων και αύριο θα πάω να κάνω β χοριακη. Θέλω να μου πείτε πολύ συχνά μες στην μέρα νιώθω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά, και με πονάει λίγο η μέση μου. Μόνο όταν ξαπλώνω μου περνάνε. Όταν σηκώνομαι μετά από 1-2 λεπτά με πιάνουν, είναι φυσιολογικό αυτό; Το είχε και κάποια από εσάς; Ευχαριστώ ^_^

 

Καλωσήρθες κ με το καλο! Είναι παρα πολύ φυσιολογικό να έχεις πονάκια κ γενικά συμπτώματα παρεμφερή της περιόδου. Τα πονάκια κ τα τσιμπήματα συμβαίνουν γιατι η μητρα αρχίζει να μεγαλώνει κ θα σε ακολουθούν σχεδόν σε όλο το πρώτο τρίμηνο! Εγω άπειρες φορές την είχα πατήσει κ έλεγα τωρα αυτό δεν είναι καλό κ έτρεχα στο μπανιο αλλα τίποτα όλα καλα! Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατι κ εγω πριν τον γιο μου είχα 3 αποβολές. Γενικά η συμβουλή μου είναι να ξεκουράζεσαι κ να προσεχεις τον εαυτό σου, μην σηκώνεις βάρη κ γενικά παιξτο εκ του ασφαλούς όσο μπορείς, χωρίς φυσικά να υπερβάλεις.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Murtw.st είπε:

Καλωσήρθες κ με το καλο! Είναι παρα πολύ φυσιολογικό να έχεις πονάκια κ γενικά συμπτώματα παρεμφερή της περιόδου. Τα πονάκια κ τα τσιμπήματα συμβαίνουν γιατι η μητρα αρχίζει να μεγαλώνει κ θα σε ακολουθούν σχεδόν σε όλο το πρώτο τρίμηνο! Εγω άπειρες φορές την είχα πατήσει κ έλεγα τωρα αυτό δεν είναι καλό κ έτρεχα στο μπανιο αλλα τίποτα όλα καλα! Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατι κ εγω πριν τον γιο μου είχα 3 αποβολές. Γενικά η συμβουλή μου είναι να ξεκουράζεσαι κ να προσεχεις τον εαυτό σου, μην σηκώνεις βάρη κ γενικά παιξτο εκ του ασφαλούς όσο μπορείς, χωρίς φυσικά να υπερβάλεις.. 

Ωραία. Ναι και γώ έτσι είμαι δεν μπορώ να κλείσω μάτι, γιατί την πρώτη φορα συνέβη πολύ ξαφνικά.. τώρα νιώθω τα υγρά μου ( συγνώμη για την έκφραση) και φοβάμαι και πω στο μπάνιο γιατί και όταν έπαθα αποβολή ένιωσα ακριβώς το ίδιο. Απλά αυτό που με παραξένεψε είναι ότι μόνο όταν ξαπλώνω περνάνε. Γιαυτο και αγχώθηκα. Αύριο θα πάω για β χοριακη και μετά από 3 μέρες θα ξανά πάω για να δούμε..γιατί την πρώτη φορά το μωράκι δεν αναπτυσωταν όπως έπρεπε. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Vasia3315 είπε:

Ωραία. Ναι και γώ έτσι είμαι δεν μπορώ να κλείσω μάτι, γιατί την πρώτη φορα συνέβη πολύ ξαφνικά.. τώρα νιώθω τα υγρά μου ( συγνώμη για την έκφραση) και φοβάμαι και πω στο μπάνιο γιατί και όταν έπαθα αποβολή ένιωσα ακριβώς το ίδιο. Απλά αυτό που με παραξένεψε είναι ότι μόνο όταν ξαπλώνω περνάνε. Γιαυτο και αγχώθηκα. Αύριο θα πάω για β χοριακη και μετά από 3 μέρες θα ξανά πάω για να δούμε..γιατί την πρώτη φορά το μωράκι δεν αναπτυσωταν όπως έπρεπε. 

Το είχα στην πρώτη μου εγκυμοσυνη. Ένιωθα κάπως κ πριν την χοριακη, αλλα περίπου από 6εβδ τυπικά 5' αν στεκόμουν όρθια υπέφερα. Εμενα ο σάκος είχε πιαστεί λιγο χαμηλά, είχα δει κ δυο φορες καφέ, οποτε προληπτικα η γιατρος μου είπε ξεκούραση το πρώτο τρίμηνο κ επαιρνα κ προγεστερονη

Αν μπορείς φυσικά να ξεκουράζεται. Η προσοχή κ η ξεκούραση, δ κανει κακο. Όλα να πάνε καλά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Αν λες γ λερωματιες απο τροφές θελει επιτοπου ν βαλεις σαπουνι υγρό γ τ πιατα αλλιως δν εχει σωτηρια..τ χρωματα μένουν ειδικα απο τ φρουτα. Κ γω αρκαδι εχω κ τ υγρο ειναι λίγο καλύτερο!!

Δοκιμασε κ το 4+ γτ η ουσιαστική διαφορα τ μ τ 4 ειναι η απορρόφητικοτητα κ οχι τ μεγεθος..

@KNecky πηγα παιδίατρο χθες και μας ζύγιζε κι εκεινη 7320. Μου είπε ότι θα μπορούσε να πάρει παραπάνω αν και δεν είναι κακο το αποτέλεσμα.  Συμφωνα με το πινακακι θηλασμου απο τον 6ο και μετα 150-350 γραμ παιρνουν.Εσένα πόσο πήρε αυτόν τον μηνα; Μου είπε οι ποσότητες να είναι 150-300 ml, μεγάλο εύρος για να μην πιέζεται το παιδί. Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές θα φάει λιγότερο.Μου έβαλε κι εκεινη κρέας και λαχανικά και γενικά το πρόγραμμα μας πλέον συμπίπτει. Ύψος δεν πήρε καθόλου, μου πε ότι είναι φυσικό, πού θα φτάσει πια και κεφάλι πήρε 3 ποντους. Γκρίνια απίστευτη και υπνος κακος ακομη και το βράδυ λόγω δοντιών. 

Καλημερα κοριτσια!! Πήγα παιδιατρο χθες. Εχουμε ηδη κλεισει τους 7 μηνες. Εμβολιο δεν καναμε αυτη τη φορα, μου είπε ότι θα κάνουμε μια παύση για 2 μήνες. Εγω θυμόμουν ότι θα κάναμε και τον 7ο. Εσείς κάνατε;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

@KNecky πηγα παιδίατρο χθες και μας ζύγιζε κι εκεινη 7320. Μου είπε ότι θα μπορούσε να πάρει παραπάνω αν και δεν είναι κακο το αποτέλεσμα.  Συμφωνα με το πινακακι θηλασμου απο τον 6ο και μετα 150-350 γραμ παιρνουν.Εσένα πόσο πήρε αυτόν τον μηνα; Μου είπε οι ποσότητες να είναι 150-300 ml, μεγάλο εύρος για να μην πιέζεται το παιδί. Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές θα φάει λιγότερο.Μου έβαλε κι εκεινη κρέας και λαχανικά και γενικά το πρόγραμμα μας πλέον συμπίπτει. Ύψος δεν πήρε καθόλου, μου πε ότι είναι φυσικό, πού θα φτάσει πια και κεφάλι πήρε 3 ποντους. Γκρίνια απίστευτη και υπνος κακος ακομη και το βράδυ λόγω δοντιών. 

Καλημερα κοριτσια!! Πήγα παιδιατρο χθες. Εχουμε ηδη κλεισει τους 7 μηνες. Εμβολιο δεν καναμε αυτη τη φορα, μου είπε ότι θα κάνουμε μια παύση για 2 μήνες. Εγω θυμόμουν ότι θα κάναμε και τον 7ο. Εσείς κάνατε;;

Εμείς κάναμε την τελευταία δόση πνευμονιόκοκκου τωρα κ μας είπε η παιδίατρος θα μας ξαναδεί πριν τις γιορτές.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Εμείς κάναμε την τελευταία δόση πνευμονιόκοκκου τωρα κ μας είπε η παιδίατρος θα μας ξαναδεί πριν τις γιορτές.. 

Μυρτώ μου, όταν λες τωρα, εννοεις που κλείσατε τον 7ο; Εμένα για τέλη Νοέμβρη μου πε να τα ξαναπούμε; Πόσες δόσεις ήταν ο πνευμονιοκοκκος;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Polly1 είπε:

Μυρτώ μου, όταν λες τωρα, εννοεις που κλείσατε τον 7ο; Εμένα για τέλη Νοέμβρη μου πε να τα ξαναπούμε; Πόσες δόσεις ήταν ο πνευμονιοκοκκος;;

Πήγαμε την προηγούμενη Παρασκευή που ο μικρός ήταν σχεδόν 7.5 μηνών. Ο πνευμονιόκοκκος είναι νομίζω 3 δόσεις, εμείς είχαμε την τελευταία τωρα γιατι μας είπε ο γιατρός ήταν πριν τις 37 εβδ γεννημένος.. άρα όταν μας ξαναδεί θα είναι 10 μηνών σχεδόν.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

Το είχα στην πρώτη μου εγκυμοσυνη. Ένιωθα κάπως κ πριν την χοριακη, αλλα περίπου από 6εβδ τυπικά 5' αν στεκόμουν όρθια υπέφερα. Εμενα ο σάκος είχε πιαστεί λιγο χαμηλά, είχα δει κ δυο φορες καφέ, οποτε προληπτικα η γιατρος μου είπε ξεκούραση το πρώτο τρίμηνο κ επαιρνα κ προγεστερονη

Αν μπορείς φυσικά να ξεκουράζεται. Η προσοχή κ η ξεκούραση, δ κανει κακο. Όλα να πάνε καλά! 

Μόλις γύρισα. Και η χοριακη μου έδειξε 1040. Νομίζω πως είναι πολύ καλά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasia3315 είπε:

Μόλις γύρισα. Και η χοριακη μου έδειξε 1040. Νομίζω πως είναι πολύ καλά. 

Συγχαρητήρια!! Είναι τέλεια!! Να έχεις μια ομορφη εγκυμοσύνη και με ένα γέρο μωράκι αγκαλιά σε λίγους μήνες.. 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Συγχαρητήρια!! Είναι τέλεια!! Να έχεις μια ομορφη εγκυμοσύνη και με ένα γέρο μωράκι αγκαλιά σε λίγους μήνες.. 

Ευχαριστώ παρά πολύ να σαι καλά❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Vasia3315 είπε:

Μόλις γύρισα. Και η χοριακη μου έδειξε 1040. Νομίζω πως είναι πολύ καλά. 

Συγχαρητήρια!! Να απολαύσεις την εγκυμοσυνη σου!! Εύχομαι τα καλύτερα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...