Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Polly1 είπε:

Τώρα που είπες για γιατρό, έχετε συζητήσει καθολου το θέμα του εμβολίου της γριπης; Όταν πήγα τον Αύγουστο μου το ανέφερε και πράγματι τωρα διάβασα και ανακοίνωση Παπαβεντση και Αμερικανικής Εταιρίας και λένε ακριβώς τα ίδια οπότε η γιατρός κέρδισε point στην αντίληψη μου! Αλήθεια, Κορίτσια, τι λέτε να κάνετε με το εμβολιο;;

Εμένα ακομη της φαίνεται περίεργο που δεν έχω δώσει ξενο! Δηλαδή ο τι κιλό έχει πάρει το χει πάρει από τι γάλα σου; Ναι, της λέω, δεν είναι και πολλά εξάλλου!! Δεν είναι πολλα;; Είδες που δε φτάνει το γάλα σου;; χαχαχα!!! Όντως δε βγάζεις άκρη!! Εγω από την αρχή την τσιγκλαω για να σπάω πλάκα!!!

Εμείς σήμερα είχαμε γιατρό για εμβόλιο,  συζητήσαμε και για το εμβόλιο της γρίπης αλλά και της μηνιγγίτιδας, της γρίπης μας είπε να το κάνουμε εμείς οι γονείς και το μωρό όχι...Δεν είχα στο νου μου να της το κάνω έτσι και αλλιώς, εμένα τα ανίψια μου όποτε έκαναν αυτό το εμβόλιο ήταν άρρωστα...Ούτε εγώ θα το κάνω, αφού όλη μέρα μέσα στο σπίτι Θα είμαι, δουλειά δεν πάω...Ο άντρας μου θα φάει εξορία άμα αρρωστήσει...χαχαχα...Για της μηνιγγίτιδας μου είπε θα το κάνουμε αλλά αργότερα...Και η δικιά μου λέει κάτι έξυπνα,  όπως να βάζω αλάτι στο φαγητό του παιδιού, μπισκότα στην φρουτοκρεμα,  ότι δεν του έχω πρόγραμμα να το ξυπνάω επειδή έχουν περάσει οι τέσσερις ώρες και πρέπει να φάει...Εκεί που κοιμάται δλδ να πάω να το ξυπνήσω και να το μπουκωσω....έλεος λέω αλλά πλέον συνήθισα...Στην αρχή στεναχωριομουν...Μέχρι που είπα κλείσει αυτιά...Σήμερα μου είπε ότι δεν είναι αρκετά τα 800γρ που πηρε σε έναν μήνα...έπρεπε να πάρει 2 κιλά...μου  πέφτουν που μου πέφτουν τα μαλλιά , θα μείνω καραφλη σε λίγο...

  • Χαχα 5

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ξένη είπε:

Εμείς σήμερα είχαμε γιατρό για εμβόλιο,  συζητήσαμε και για το εμβόλιο της γρίπης αλλά και της μηνιγγίτιδας, της γρίπης μας είπε να το κάνουμε εμείς οι γονείς και το μωρό όχι...Δεν είχα στο νου μου να της το κάνω έτσι και αλλιώς, εμένα τα ανίψια μου όποτε έκαναν αυτό το εμβόλιο ήταν άρρωστα...Ούτε εγώ θα το κάνω, αφού όλη μέρα μέσα στο σπίτι Θα είμαι, δουλειά δεν πάω...Ο άντρας μου θα φάει εξορία άμα αρρωστήσει...χαχαχα...Για της μηνιγγίτιδας μου είπε θα το κάνουμε αλλά αργότερα...Και η δικιά μου λέει κάτι έξυπνα,  όπως να βάζω αλάτι στο φαγητό του παιδιού, μπισκότα στην φρουτοκρεμα,  ότι δεν του έχω πρόγραμμα να το ξυπνάω επειδή έχουν περάσει οι τέσσερις ώρες και πρέπει να φάει...Εκεί που κοιμάται δλδ να πάω να το ξυπνήσω και να το μπουκωσω....έλεος λέω αλλά πλέον συνήθισα...Στην αρχή στεναχωριομουν...Μέχρι που είπα κλείσει αυτιά...Σήμερα μου είπε ότι δεν είναι αρκετά τα 800γρ που πηρε σε έναν μήνα...έπρεπε να πάρει 2 κιλά...μου  πέφτουν που μου πέφτουν τα μαλλιά , θα μείνω καραφλη σε λίγο...

Αχ, εσένα είναι πιο χαριτωμένη!!! Χαχα!!! Εμένα η δουλειά μου έχει να κάνει απόλυτα με τα παιδια οπότε θα το κάνω εγώ σίγουρα. Αυτό με τα μαλλιά είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Τώρα που είπες για γιατρό, έχετε συζητήσει καθολου το θέμα του εμβολίου της γριπης; Όταν πήγα τον Αύγουστο μου το ανέφερε και πράγματι τωρα διάβασα και ανακοίνωση Παπαβεντση και Αμερικανικής Εταιρίας και λένε ακριβώς τα ίδια οπότε η γιατρός κέρδισε point στην αντίληψη μου! Αλήθεια, Κορίτσια, τι λέτε να κάνετε με το εμβολιο;;

Εμένα ακομη της φαίνεται περίεργο που δεν έχω δώσει ξενο! Δηλαδή ο τι κιλό έχει πάρει το χει πάρει από τι γάλα σου; Ναι, της λέω, δεν είναι και πολλά εξάλλου!! Δεν είναι πολλα;; Είδες που δε φτάνει το γάλα σου;; χαχαχα!!! Όντως δε βγάζεις άκρη!! Εγω από την αρχή την τσιγκλαω για να σπάω πλάκα!!!

Εμεις θ τ κανουμε μαλλον οι μεγαλοι κ ο γιος μ αλλα οχι η μικρη..

Ρε συ..ο γιος μ είχε βαλει ποσα κιλα σ ενα μήνα αλλα εφταιγε ο θηλασμος π δεν κοιμόταν ελεγε. Όταν τελικα αποδείχτηκε πως ειχε αλλεργία δν τ πίστευε πως υφισταται αλλεργια γτ τ δικα τς παιδιά δν ειχαν ποτέ ελεγε.  Τελικα η κορη της εχει αλλεργία πιθανον απο πολυ μικρη αλλα δν την εντοπισαν ποτε κ δν την αντιμετωπισαν γτ δεν εδιναν βαση..οποτε παιδευεται με διαφορα χρονια τωρα π δν ειχαν αντιμετωπιστεί σωστα απλα κουκουλωνονταν τ συμπτωματα..αλλα εγω ειμαι μετα η ψυχαναγκαστικη π προσεχω τι ν πεις.. -.-

Γελα εσυ π μπορεις γτ εγω δεν το εχω με αυτες τις αντιληψεις ν γελασω :P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πεθερα κοριτσια στην αρχή που η μικρή ήθελε συνέχεια στήθος με ρωτουσε διακριτικά μήπως δε της φτάνει τι γάλα μου.. Πλέον δε λέει κάτι αλλά οι αδερφες της οπότε μας βλέπουν με ρωτάνε αν έδωσα ξένο κ αν θεωρώ ότι του παιδιου του φτάνει το δικό μου.. Απανταω συντομα για να τελειώνουμε.. 

Όσο για τα δόντια αρχές του μηνα που μας είδε η γιατρός είπε ότι δε φαίνεται ακόμη να βγαίνουν  δόντια δηλ μου λέει σε κανα μηνα αποκλείεται αλλά ότι θα βγάλει γρήγορα.. Δν ξέρω τι είδε ουτε κ τη ρώτησα πςραιτερω όμως η μικρή όλη τη μπουνιά τη βάζει στο στόμα κ κάποιες φορές ο δείκτης της είναι κόκκινος από το δαγκωμα-ρουφτηγμα.. Επίσης είναι φορές που ενώ κοιμάται κλαίει, ξυπνάει κ βάζει το χέρι στο στομα.. Υπάρχει περιπτωση να την πιάνουν αφνικά πονακια στα δόντια? Σαν σουβλιες.??? Τι να νιώθουν τα κακομοίρα άραγε?? 

Πάντως να'στε καλά με κάνατε κ γελασα με τα σχόλια για τις πεθερες σας!!!! :razz:

  • Μου αρέσει 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τώρα που είπες για γιατρό, έχετε συζητήσει καθολου το θέμα του εμβολίου της γριπης; Όταν πήγα τον Αύγουστο μου το ανέφερε και πράγματι τωρα διάβασα και ανακοίνωση Παπαβεντση και Αμερικανικής Εταιρίας και λένε ακριβώς τα ίδια οπότε η γιατρός κέρδισε point στην αντίληψη μου! Αλήθεια, Κορίτσια, τι λέτε να κάνετε με το εμβολιο;;

Εμένα ακομη της φαίνεται περίεργο που δεν έχω δώσει ξενο! Δηλαδή ο τι κιλό έχει πάρει το χει πάρει από τι γάλα σου; Ναι, της λέω, δεν είναι και πολλά εξάλλου!! Δεν είναι πολλα;; Είδες που δε φτάνει το γάλα σου;; χαχαχα!!! Όντως δε βγάζεις άκρη!! Εγω από την αρχή την τσιγκλαω για να σπάω πλάκα!!!

τι λενε οι ανακοινωσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KNecky είπε:

Εμεις θ τ κανουμε μαλλον οι μεγαλοι κ ο γιος μ αλλα οχι η μικρη..

Ρε συ..ο γιος μ είχε βαλει ποσα κιλα σ ενα μήνα αλλα εφταιγε ο θηλασμος π δεν κοιμόταν ελεγε. Όταν τελικα αποδείχτηκε πως ειχε αλλεργία δν τ πίστευε πως υφισταται αλλεργια γτ τ δικα τς παιδιά δν ειχαν ποτέ ελεγε.  Τελικα η κορη της εχει αλλεργία πιθανον απο πολυ μικρη αλλα δν την εντοπισαν ποτε κ δν την αντιμετωπισαν γτ δεν εδιναν βαση..οποτε παιδευεται με διαφορα χρονια τωρα π δν ειχαν αντιμετωπιστεί σωστα απλα κουκουλωνονταν τ συμπτωματα..αλλα εγω ειμαι μετα η ψυχαναγκαστικη π προσεχω τι ν πεις.. -.-

Γελα εσυ π μπορεις γτ εγω δεν το εχω με αυτες τις αντιληψεις ν γελασω :P

Κι εγώ αυτής της άποψης ειμαι, να το κάνουμε όλοι όσοι θα ερχόμαστε σε επαφή μαζί της! Αν ήταν λίγο πιο μεγάλη, Ίσως, τωρα διστάζω! Η Αμερικανική Ακαδημία και ΠΟΥ το συνιστούν για βρέφη 6-24 μηνών, δεν το θεωρούν ομως απαραίτητο για εκείνα που δεν πάνε σε βρεφικό σταθμό, καθώς δε θεωρούνται υψηλού κινδύνου! Το αφήνουν δηλαδη στην εύχερεια της καυε οικογενειας. 

Με την πεθερά το χω πάει σε άλλο επίπεδο! Τις προάλλες της εξηγούσα τι είναι οι καμπύλες ανάπτυξης! Εκει να δεις γέλιο!! Καπνούς έβγαζε που η δικιά μας δεν είναι πάνω και από την ανώτερη!!! Σημαίνει ότι δεν τρώει Καλά!!!! Χαχαχαχα!!!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Εμένα η πεθερα κοριτσια στην αρχή που η μικρή ήθελε συνέχεια στήθος με ρωτουσε διακριτικά μήπως δε της φτάνει τι γάλα μου.. Πλέον δε λέει κάτι αλλά οι αδερφες της οπότε μας βλέπουν με ρωτάνε αν έδωσα ξένο κ αν θεωρώ ότι του παιδιου του φτάνει το δικό μου.. Απανταω συντομα για να τελειώνουμε.. 

Όσο για τα δόντια αρχές του μηνα που μας είδε η γιατρός είπε ότι δε φαίνεται ακόμη να βγαίνουν  δόντια δηλ μου λέει σε κανα μηνα αποκλείεται αλλά ότι θα βγάλει γρήγορα.. Δν ξέρω τι είδε ουτε κ τη ρώτησα πςραιτερω όμως η μικρή όλη τη μπουνιά τη βάζει στο στόμα κ κάποιες φορές ο δείκτης της είναι κόκκινος από το δαγκωμα-ρουφτηγμα.. Επίσης είναι φορές που ενώ κοιμάται κλαίει, ξυπνάει κ βάζει το χέρι στο στομα.. Υπάρχει περιπτωση να την πιάνουν αφνικά πονακια στα δόντια? Σαν σουβλιες.??? Τι να νιώθουν τα κακομοίρα άραγε?? 

Πάντως να'στε καλά με κάνατε κ γελασα με τα σχόλια για τις πεθερες σας!!!! :razz:

εδω ρωταγαν κ εμενα αν εφτανε το γαλα μου..που ειχα φτιαξει το μωρο σουμαδακι...

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κι εγώ αυτής της άποψης ειμαι, να το κάνουμε όλοι όσοι θα ερχόμαστε σε επαφή μαζί της! Αν ήταν λίγο πιο μεγάλη, Ίσως, τωρα διστάζω! Η Αμερικανική Ακαδημία και ΠΟΥ το συνιστούν για βρέφη 6-24 μηνών, δεν το θεωρούν ομως απαραίτητο για εκείνα που δεν πάνε σε βρεφικό σταθμό, καθώς δε θεωρούνται υψηλού κινδύνου! Το αφήνουν δηλαδη στην εύχερεια της καυε οικογενειας. 

Με την πεθερά το χω πάει σε άλλο επίπεδο! Τις προάλλες της εξηγούσα τι είναι οι καμπύλες ανάπτυξης! Εκει να δεις γέλιο!! Καπνούς έβγαζε που η δικιά μας δεν είναι πάνω και από την ανώτερη!!! Σημαίνει ότι δεν τρώει Καλά!!!! Χαχαχαχα!!!

ρε ουστ...μην της μιλας καν.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

ρε ουστ...μην της μιλας καν.

Ναι, αυτο θα ήταν το καλύτερο και προς τα εκεί οδεύει η συμπεριφορά της!! Προς το παρόν, ομως, όποτε αναφέρει κατι σχετικο, θα αφριζει εκεινη κι όχι εγω!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Πως πάνε τα φαγητά όσες έχετε ξεκινήσει;;; Εμένα κρέμες με φρούτα κ δημητριακά τις τσακίζει φαγητά δοκιμάζει αλλα δεν πεθαίνει κιόλας Χαχαχ.. νερό ούτε να δει μόλις δοκιμάζει ξενερώνει. Απο θηλασμους εχει μειώσει αρκετά γιατι τρώει κανονικά δεκατιανό μεσημεριανό απογευματινό όποτε απλα θηλάζει λίγο μες τη μερα κ μετά θηλάζει σίγουρα πρωί βράδυ... εσείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως πάνε τα φαγητά όσες έχετε ξεκινήσει;;; Εμένα κρέμες με φρούτα κ δημητριακά τις τσακίζει φαγητά δοκιμάζει αλλα δεν πεθαίνει κιόλας Χαχαχ.. νερό ούτε να δει μόλις δοκιμάζει ξενερώνει. Απο θηλασμους εχει μειώσει αρκετά γιατι τρώει κανονικά δεκατιανό μεσημεριανό απογευματινό όποτε απλα θηλάζει λίγο μες τη μερα κ μετά θηλάζει σίγουρα πρωί βράδυ... εσείς;;;

Μυρτω μου θα σου πουν τα άλλα κορίτσια γτ η δικιά μου είναι η μικρότερη εδώ οπότε δν εχει ξεκινήσει.. Να πω την αλήθεια ανυπομονώ, την βάζουμε δίπλα μας όταν τρώμε το μεσημέρι κ μας παρατηρει, απλώνει τα χέρια να πιασει ότι φαγητο κρατάμε στο χερι..της δίνω το κουτάλι να το κρατάει κ να παίζει ενώ καποιες μέρες έκανα προπονηση με το κουτάλι κ το σκατουλι ανοιγε το στομα..βέβαια όταν θα χει φαγητό κ αν θα καταπινει η θα το φτυνει θα το μάθω συντομα...Στις 1/10 εχω ραντεβού στην παιδιατρο κ μου πε θα μου δωσει οδηγίες κ προγραμμα για τη διατροφή..με λαχανικά κ φρουτα μου πε ξεκινάμε.. Δν ρώτησα λεπτομέρειες.. 

Το νεράκι με τι της το δίνεις? Κορίτσια εσεις οι υπολοιπες με τι τους δίνετε νερό??οσες δίνετε με το εκπαιδευτικο ποτηρακι πως τα πανε??? 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως πάνε τα φαγητά όσες έχετε ξεκινήσει;;; Εμένα κρέμες με φρούτα κ δημητριακά τις τσακίζει φαγητά δοκιμάζει αλλα δεν πεθαίνει κιόλας Χαχαχ.. νερό ούτε να δει μόλις δοκιμάζει ξενερώνει. Απο θηλασμους εχει μειώσει αρκετά γιατι τρώει κανονικά δεκατιανό μεσημεριανό απογευματινό όποτε απλα θηλάζει λίγο μες τη μερα κ μετά θηλάζει σίγουρα πρωί βράδυ... εσείς;;;

Εμένα πίνει γαλα κατά τις 07:00.κατα τις 11 τρώει φρουτοκρεμα π ακόμα δεν της αρέσει .την τρώει αλλα τν πιέζω εγώ λίγο .το μεσημεριανό το τρώει εύκολα όπως κ κρεμα το απόγευμα .αν της δώσω γιαούρτι επισης δν της αρέσει .κ τ βράδυ πάλι γαλα .αν δώσω ομως απογευματινό γύρω στις 18:00 θα δώσω γαλα κατά τις 21:30 κ μετά κ 00:30

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως πάνε τα φαγητά όσες έχετε ξεκινήσει;;; Εμένα κρέμες με φρούτα κ δημητριακά τις τσακίζει φαγητά δοκιμάζει αλλα δεν πεθαίνει κιόλας Χαχαχ.. νερό ούτε να δει μόλις δοκιμάζει ξενερώνει. Απο θηλασμους εχει μειώσει αρκετά γιατι τρώει κανονικά δεκατιανό μεσημεριανό απογευματινό όποτε απλα θηλάζει λίγο μες τη μερα κ μετά θηλάζει σίγουρα πρωί βράδυ... εσείς;;;

Εγώ της δίνω γάλα το πρωί κατά τις 6, μετά φρουτοκρεμα κατά τις 10, κάποιες φορές την τρώει κάποιες τρώει λίγη και της δίνω και συμπλήρωμα γάλα γιατί αν δεν χορτάσει δεν παίζει να ξανακοιμηθει,  μετά μοσχάρι με πατάτα, καρότο κατά τις 13.30, αυτό μου το τρώει καλά , τώρα σκέψου έχει φάει, την έχω κάνει μπανάκι και κοιμάται ήδη μέχρι το απόγευμα στις 5 που θα φάει ρυζαλευρο...Και το βράδυ κατά τις 9 με 9.30 πίνει γάλα και ύπνο...το πρόγραμμα αυτό εννοείται δεν είναι στάνταρ,  παιδιά είναι όχι ρομπότ...ο γιατρός μας είπε να μην προσθέσουμε τίποτα άλλο,  ούτε άλλη κρέμα,  ούτε γιαουρτακι ούτε άλλο λαχανικό, ούτε κοτόπουλο...Είναι 5,5 μηνών ακόμα,  σε 10 μέρες να βάλω λίγο σησαμακι αν θέλω και 6,5 μηνών θα φάει και απ τα υπόλοιπα...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως πάνε τα φαγητά όσες έχετε ξεκινήσει;;; Εμένα κρέμες με φρούτα κ δημητριακά τις τσακίζει φαγητά δοκιμάζει αλλα δεν πεθαίνει κιόλας Χαχαχ.. νερό ούτε να δει μόλις δοκιμάζει ξενερώνει. Απο θηλασμους εχει μειώσει αρκετά γιατι τρώει κανονικά δεκατιανό μεσημεριανό απογευματινό όποτε απλα θηλάζει λίγο μες τη μερα κ μετά θηλάζει σίγουρα πρωί βράδυ... εσείς;;;

Εμένα έγινε 6 πριν μια βδομάδα περίπου και προς το παρόν τρώει μόνο φρουτοκρεμα κατά τις 11. Τις περισσότερες φορές τρώει γύρω στα 100 γρ και πίνει και λίγο νερό μετά. Της το δίνω στο μπιμπερο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αυτά τα κυπελακια...Γάλα πίνει στις 7 το πρωί, γύρω στις 3 το απόγευμα , στις 6 περίπου, μετά γύρω στις 9 και κοιμάται και δεν ξαναξυπναει μέχρι το πρωί! Από την άλλη εβδομάδα θα αρχισει χορτοσουπα το μεσημέρι και πιο μετά το απογευματινό. Μια χαρά τρώει, δεν έχω παράπονο απλά έχει ακόμα το αντανακλαστικό της γλωσσας και την βγάζει έξω συνέχεια! Το μισό φαι βγαίνει έξω κάθε φορά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...