Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Να ρωτήσω κ εγώ κορίτσια πόσο είναι το κόστος των εξετάσεων θρομβοφιλιας? Μόνο αυτές δεν έχω κάνει κ είπαμε με το γιατρό εφόσον έχουμε υγιης βλαστοκυστη στον προεμφυτευτικο, πριν την εμβρυομεταφορα να γίνει κ αυτός ο έλεγχος... Βέβαια στις τελευταίες εμβρυομεταφορες έκανα προληπτικά κ αντιπηκτικες. 

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

Μανουλες Απριλίου 2020!!!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω αν και πότε κάνατε ή θα κάνετε εξετάσεις αίματος που δείχνουν αν μπορεί να γίνει επισκληριδιος. Η γιατρός μου, μου είπε ότι πρέπει η εξέταση αυτή να γίνει τις τελευταίες τρεις βδομάδες πριν τον τοκετό. Έχετε κάποια άλλη ενημέρωση? (Δεν έχω προγραμματισμένη καισαρική, προς το παρόν φαίνεται ότι πάω για φυσιολογικό τοκετό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 867
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 hours ago, Χριστίνα1 said:

Γεια σας κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω αν και πότε κάνατε ή θα κάνετε εξετάσεις αίματος που δείχνουν αν μπορεί να γίνει επισκληριδιος. Η γιατρός μου, μου είπε ότι πρέπει η εξέταση αυτή να γίνει τις τελευταίες τρεις βδομάδες πριν τον τοκετό. Έχετε κάποια άλλη ενημέρωση? (Δεν έχω προγραμματισμένη καισαρική, προς το παρόν φαίνεται ότι πάω για φυσιολογικό τοκετό).

Καλημέρα παρόλο που στον 1ο μου γιο εκανα επισκληριδιο δε θυμάμαι να με έβαλε ο γιατρός συγκεκριμένες αναλύσεις πιο πριν.... 

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

κορίτσια γέννησα  και εγω. έχω τον μπέμπη  μου.  δύσκολη γεννα πολύ πόνο  πολλές ώρες .. όμως όλα καλα.  3100 ο πασας  μου. φυσιολογικά  χωρίς επισκληριδιο 

Να σου ζήσει κοπέλα μου γέρος και τυχερός... σιδερένια και εσύ!!! 

  • Ευχαριστώ 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

@Ginpuam εισαι σε καλο δρομο!αντε με το καλο σιγουρα σ εχει βοηθησει οτι ασχολεισαι και με τον μικρο σου.εμενα δε μου ειπε κατι για να βοηθησω τη διαστολη ουτε αν εμπεδωθηκε το μωρο..θα με κοιταξει απο κατω την 39η μακαρι να εχω καλα νεα. @mpempaki1 να σου ζησει ο γιοκας σου!!!καλοτυχος και γερος να ειναι!πως ηταν η γεννα;εσπασαν νερα η πηγες προγραμματισμενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kellych είπε:

@Ginpuam εισαι σε καλο δρομο!αντε με το καλο σιγουρα σ εχει βοηθησει οτι ασχολεισαι και με τον μικρο σου.εμενα δε μου ειπε κατι για να βοηθησω τη διαστολη ουτε αν εμπεδωθηκε το μωρο..θα με κοιταξει απο κατω την 39η μακαρι να εχω καλα νεα. @mpempaki1 να σου ζησει ο γιοκας σου!!!καλοτυχος και γερος να ειναι!πως ηταν η γεννα;εσπασαν νερα η πηγες προγραμματισμενα;

σε ευχαριστώ  πάρα πολύ. πολύ δύσκολα..  πολύ πόνο.. πολλές ώρες.. στο τσακ γλύτωσα την καισαρική.  μου έβαλαν την βεντουζα  βέβαια... τώρα ποναω πολυ..τα ράμματα. 

πήγα με συσπασεις και διαστολή  2. ανωδυνες. μου λέει έλα το πρωί να δω πως θα είσαι και μου λέει πήγε 3 έλα εισαγωγή.. μου έσπασαν τα νερά οι γιατροί..  πολύ πόνο..  

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mpempaki1 said:

κορίτσια γέννησα  και εγω. έχω τον μπέμπη  μου.  δύσκολη γεννα πολύ πόνο  πολλές ώρες .. όμως όλα καλα.  3100 ο πασας  μου. φυσιολογικά  χωρίς επισκληριδιο 

Ωωωωω συγχαρητήρια επιτέλους!!! 

Σαν πρωταπριλιάτικο ψέμα όλα αυτά που ζούμε ήρθε επιτέλους στην αγκαλίτσα σου <3

Αξιζε τον κόπο όλο αυτό το ταξίδι και η αναμονή.... 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

κορίτσια γέννησα  και εγω. έχω τον μπέμπη  μου.  δύσκολη γεννα πολύ πόνο  πολλές ώρες .. όμως όλα καλα.  3100 ο πασας  μου. φυσιολογικά  χωρίς επισκληριδιο 

Να ζήσει! Γερός και ευλογημένος να είναι!! Μπράβο σου κοριτσάκι μου! Τα κατάφερες μια χαρούλα!

@Sweet_child Καλημέρα κορίτσι μου! Πώς είναι το μωράκι σου;

 

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! Με το καλό οι γέννες του Απριλίου! 

Εγώ έχω βγει από το μαιευτήριο αλλά η μπέμπα είναι μέσα ακόμα. Πάει πολύ καλύτερα,δόξα τω Θεώ! Δεν ξέρω πότε θα βγει,να πάρει κάποια γραμμάρια ακόμα. Έχω αγωνία- προσμονή και άγχος παράλληλα...  Πηγαίνουμε κάθε μέρα(2 φορές) και την βλέπουμε και της πηγαίνω γαλατάκι(αντλώ ανά 3 ώρες όλο το 24ωρο). Θέλω τόσο πολύ να την θηλάσω...να μου δείξουν κιόλας κάποια πράγματα γιατί δεν ξέρω...(θηλασμός, πλύσιμο, άλλαγμα κλπ)....

Τα ράμματα πονάνε πολύ,δεν μπορώ να κάτσω...Έχουν σπάσει 2 και τσούζουν...Δύσκολη φάση.. Το στήθος κάνει κομπάκια και πονάει.Θέλει μασάζ και προσοχή για να μην γίνει καμιά φλεγμονή..

Αυτά τα νέα μας...

  • Μου αρέσει 2

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!με το καλο να εχουμε τα μωρακια μας μεσα στον Απριλιο!!να προσεχουμε πολυ θελει και η χαρα που θα μας δοθει θα σβηνει απαγορευσεις κλπ.. @Alcedo ευχομαι γρηγορα να εχεις τη μπεμπα κοντα σου και να τα καταφερετε με το θηλασμο.καλη αναρρωση! @mpempaki1 πηγαν ολα καλα αυτο ειναι το χαρουμενο καλη αναρρωση κ σ εσενα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

κορίτσια γέννησα  και εγω. έχω τον μπέμπη  μου.  δύσκολη γεννα πολύ πόνο  πολλές ώρες .. όμως όλα καλα.  3100 ο πασας  μου. φυσιολογικά  χωρίς επισκληριδιο 

Να το να χαίρεσαι. Να είναι γερό και ευλογημένο. Όλοι οι πόνοι ξεχνιούνται μόλις τα παίρνουμε στην αγκαλιά μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 hours ago, Alcedo said:

Να ζήσει! Γερός και ευλογημένος να είναι!! Μπράβο σου κοριτσάκι μου! Τα κατάφερες μια χαρούλα!

@Sweet_child Καλημέρα κορίτσι μου! Πώς είναι το μωράκι σου;

 

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! Με το καλό οι γέννες του Απριλίου! 

Εγώ έχω βγει από το μαιευτήριο αλλά η μπέμπα είναι μέσα ακόμα. Πάει πολύ καλύτερα,δόξα τω Θεώ! Δεν ξέρω πότε θα βγει,να πάρει κάποια γραμμάρια ακόμα. Έχω αγωνία- προσμονή και άγχος παράλληλα...  Πηγαίνουμε κάθε μέρα(2 φορές) και την βλέπουμε και της πηγαίνω γαλατάκι(αντλώ ανά 3 ώρες όλο το 24ωρο). Θέλω τόσο πολύ να την θηλάσω...να μου δείξουν κιόλας κάποια πράγματα γιατί δεν ξέρω...(θηλασμός, πλύσιμο, άλλαγμα κλπ)....

Τα ράμματα πονάνε πολύ,δεν μπορώ να κάτσω...Έχουν σπάσει 2 και τσούζουν...Δύσκολη φάση.. Το στήθος κάνει κομπάκια και πονάει.Θέλει μασάζ και προσοχή για να μην γίνει καμιά φλεγμονή..

Αυτά τα νέα μας...

Δύσκολο να επιστρέφεις σπίτι χωρίς το μωράκι. Καλές αντλήσεις να ευχηθώ και κουράγιο μανούλα <3

Εμέις πήγαμε στο γιατρό σήμερα όλα καλά. 3kg ο μικρός και με κοίταξε από κάτω έχω διαστολή 1~2 με μαλακό τράχηλο... Και ακούμπησε και το κεφάλι μου είπε.... Σιγά σιγά ξεκινάμε φαίνεται... 

Προσπαθώ κάνω περπάτημα γύρω στα 3km τη μέρα περνοντας και το σκυλάκι μου παρέα για να με τραβά :D

Μου συνέστησε ασκήσεις με μπάλα.... Μπόλικο σεξ, καυτερά φαγητά και λίγο κρασί ώστε να βοηθήσουν την επιτάχυνση της όλης διαδικασίας... 

  • Μου αρέσει 3

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωωωχχχχ πλησιάζει ο καιρός και για μας... 

@mpempaki1 να σας ζήσει το μαναράκι σας!! Άντε αφού γλίτωσες την καισαρική θα περασουν γρήγορα οι άλλοι πονοι και η ταλαιπωρία!! Στο Γαία γέννησες;;

@Alcedo υπομονή θα περάσει ο καιρός να έρθει στο σπίτι σας. Νοσοκομειακό θηλαστρο έχεις νοικιάσει; Έχω ακούσει ότι είναι πιο δυνατό και εύχρηστο. Οι αντλήσεις γίνονται όπως ο θηλασμός, ανά δυο ώρες την ημέρα και ανά τρεις το βράδυ, μετρώντας όμως από την έναρξη της άντλησης, 15' στην αρχή, όταν φτάσεις σε σημείο που βγαίνει ακόμα γάλα συνεχίζεις μέχρι να σταματήσει +5' ακόμα. Μάξιμουμ 40-45 λεπτά. Αν έχεις fb μπες στην ομάδα υποστήριξης θηλασμού Αττικής, δίνουν χρήσιμες συμβουλές για όλα!

Εμείς είχαμε καρδιοτοκογραφημα χθες, όλα καλά μας είπαν. Δυστυχώς δεν πηγα στη γιατρό μας μετά γιατί είχε πολλες εγκυους για αυχενικη, δεν γυρνουσαν τα μωρά και είχε καθυστερήσει στα ραντεβού της.. Μεσάνυχτα θα έφυγε η γυναίκα από το ιατρείο. Την επόμενη εβδομάδα θα παω παλι για καρδιοτοκογραφημα και μετά να μας δει, εκτός και αν μας προλαβει ο μικρός. :razz:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι, τώρα πως το βγάζουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Δεν είναι βαρυ να φορέσει φόρμα εξόδου; Εγώ σκεφτόμουν ζιπουνακι φορμακι κουβερτούλα πανω στο αυγό που θα το παρουμε, και μέσα στο αυτοκίνητο σε 5', δεν είναι ότι θα κόβουμε βόλτες. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2020 at 12:36 AM, NitsaElenitsa84 said:

Ωωωχχχχ πλησιάζει ο καιρός και για μας... 

@mpempaki1 να σας ζήσει το μαναράκι σας!! Άντε αφού γλίτωσες την καισαρική θα περασουν γρήγορα οι άλλοι πονοι και η ταλαιπωρία!! Στο Γαία γέννησες;;

@Alcedo υπομονή θα περάσει ο καιρός να έρθει στο σπίτι σας. Νοσοκομειακό θηλαστρο έχεις νοικιάσει; Έχω ακούσει ότι είναι πιο δυνατό και εύχρηστο. Οι αντλήσεις γίνονται όπως ο θηλασμός, ανά δυο ώρες την ημέρα και ανά τρεις το βράδυ, μετρώντας όμως από την έναρξη της άντλησης, 15' στην αρχή, όταν φτάσεις σε σημείο που βγαίνει ακόμα γάλα συνεχίζεις μέχρι να σταματήσει +5' ακόμα. Μάξιμουμ 40-45 λεπτά. Αν έχεις fb μπες στην ομάδα υποστήριξης θηλασμού Αττικής, δίνουν χρήσιμες συμβουλές για όλα!

Εμείς είχαμε καρδιοτοκογραφημα χθες, όλα καλά μας είπαν. Δυστυχώς δεν πηγα στη γιατρό μας μετά γιατί είχε πολλες εγκυους για αυχενικη, δεν γυρνουσαν τα μωρά και είχε καθυστερήσει στα ραντεβού της.. Μεσάνυχτα θα έφυγε η γυναίκα από το ιατρείο. Την επόμενη εβδομάδα θα παω παλι για καρδιοτοκογραφημα και μετά να μας δει, εκτός και αν μας προλαβει ο μικρός. :razz:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι, τώρα πως το βγάζουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Δεν είναι βαρυ να φορέσει φόρμα εξόδου; Εγώ σκεφτόμουν ζιπουνακι φορμακι κουβερτούλα πανω στο αυγό που θα το παρουμε, και μέσα στο αυτοκίνητο σε 5', δεν είναι ότι θα κόβουμε βόλτες. 

Εγώ σκευτομαι να του φορέσω μακρυμανικο φορμακι από μέσα... Και εξωτερικά πάλι μακρυμανικο και μια κουβέρτα ειναι υπέρ αρκετά. Σήμερα είχαμε και 22 βαθμούς.... 

Ξεκινήσαμε σιγά σιγά και μπαίνουμε τελική ευθεία. Πριν λίγο είχα πάει τουαλέτα και βγήκε μια πυκτη ασπρη βλεννα. Έστειλα φωτογραφία στη γιατρο και μου είπε ότι είναι η βλεννα πιγ καλύπτει τον τράχηλο και μιας και είχα 1~2 διαστολή την Πέμπτη ίσως σε 2-3 μέρες να έχουμε γεννήσει.... 

Δεν πονάω ούτε νιώθω συσπάσεις.... 

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μου πέρασε από το μυαλό για τα δυο μακρυμάνικα. Καλά μια χαρά είστε! Εμείς εδώ είμαστε στους 13 σήμερα. Έπεσε η θερμοκρασία και βρέχει από το βράδυ, όλη μέρα. Άντε βρε με το καλό! Εχεις και σημάδια.

Εμένα μου λέει ο άντρας μου ότι θα γεννήσω αύριο το απόγευμα. Για πλάκα το λέει αλλά είναι Σαββατογεννημένος και τον φοβάμαι

:D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Μπρρρ και μόνο που το σκευτομαι 13 βαθμούς κρυώνω.... 

Αυτή τη φορά έχουμε σημάδια. Στην προηγούμενη καθόλου απλά μειωμένο αμνιακό υγρό και μου βάλανε πόνους. Φτάσαμε μεχρι 8 διαστολή αλλά το κεφάλι του μικρού ήταν κάπως στραβό στη λεκάνη κάπου και έπεφταν και οι παλμοί και καταλήξαμε σε καισαρική... 

Πόσο εβδομάδων εισαι τώρα; Εγω κλείνω αύριο τις 38. 

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...