Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Απριλίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Ginpuam είπε:

Αχ αυτό με τον κορωνοϊό και εγώ το φοβάμαι πολύ. Στην πόλη μας (Πάφο στην Κύπρο) έχουμε καθημερινα κρούσματα στο νοσοκομείο και έχει βρεθεί έστω και ένα κρούσμα σε όλες τις μεγάλες και αξιόπιστες κλινικές... 

Μέχρι που πήγα προχθές και σε άλλη πόλη 45 λεπτά από εμάς να έχω καβαντζα αν δω τα δύσκολα... Αφού ούτως ή άλλως μόνη μου θα γεννήσω. Δεν επιτρέπεται ούτε ο συζηγος να είναι παρών... Ούτε η οικογένειά μου. Δεν μου κάνει καμία διαφορά το μέρος... 

Ο Θεός βοηθός <3

Καλημέρα κορίτσι μου! Άστα..δύσκολες καταστάσεις... Και κρούσματα παντού... Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες τις μανούλες και τα μωράκια τους με την βοήθεια Του Χριστού και Της Παναγιάς!

Δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου από τον πόνο στα ράμματα... Στις 08:00 θα πάω κάτω για να ξεκινήσουμε,πρώτα Ο Θεός, τον θηλασμό της μπέμπας!


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 867
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 minutes ago, Alcedo said:

Καλημέρα κορίτσι μου! Άστα..δύσκολες καταστάσεις... Και κρούσματα παντού... Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες τις μανούλες και τα μωράκια τους με την βοήθεια Του Χριστού και Της Παναγιάς!

Δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου από τον πόνο στα ράμματα... Στις 08:00 θα πάω κάτω για να ξεκινήσουμε,πρώτα Ο Θεός, τον θηλασμό της μπέμπας!

Πως τα πήγατε τελικά με το θηλασμό; 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Πως τα πήγατε τελικά με το θηλασμό; 

Πήγα κάτω,δεν μου την έφεραν(ή σήμερα βράδυ ή αύριο,πρώτα Ο Θεός) και ξεκίνησα με θήλαστρο για να κατέβει το γάλα. Θα ξαναπάω στις 11:20.. Θα μιλήσω με τους παιδιάτρους κάποια στιγμή και θα ξέρω πως είναι η μικρή


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Alcedo said:

Πήγα κάτω,δεν μου την έφεραν(ή σήμερα βράδυ ή αύριο,πρώτα Ο Θεός) και ξεκίνησα με θήλαστρο για να κατέβει το γάλα. Θα ξαναπάω στις 11:20.. Θα μιλήσω με τους παιδιάτρους κάποια στιγμή και θα ξέρω πως είναι η μικρή

Αχ τι αγώνας... Υπομονη άγγελε μου. Λίγες ώρες έμειναν και όλα θα πάνε καλά <3

Εγω πήγα στο γιατρό το πρωί. Ο μικρός 2700 και όλα προς το παρόν καλά. Επόμενη επίσκεψη σε 10 μέρες και βλέπουμε... 

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Alcedo είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου γλυκά! Με το καλό και τα δικαδικά σας μπεμπάκια! Βοήθησε Ο Χριστός και Η Παναγία και όλα κύλησαν ομαλά,παρότι δεν έπρεπε να κάνω φυσιολογικό τοκετό. Η γέννα ήταν γρήγορη,παρόλο που ήμουν πρωτότοκη.. Ήρθα με τέλεια διαστολή και δεν προλαβαίναμε για καισαρική. Μέσα σε ένα 15-30 λεπτό είχα γεννήσει την κούκλα μου!

Θερμομέτρηση μας έκαναν μπαίνοντας,τεστ δεν μου έκαναν. Ο σύζυγος ήταν έξω,καθόλου μέσα. Τον είδα στο δωμάτιο νωρίς το απόγευμα και στις 20:00 μας είπαν ότι πρέπει να φύγει.. Οπότε μονάχη μου είμαι εδώ...

Επισκεπτήριο κανέναν,μόνο ο σύζυγος...

Οι πόνοι(για να είμαι απολύτως ειλικρινής χωρίς να θέλω να φοβήσω καμιά) είναι έντονοι πολύ.... Αλλά το παλεύεις όσο μπορείς... Αλλά πονάς πολύ.. Εμείς δεν προλαβαίναμε ούτε επισκληρίδιο οπότε τους πέρασα όλους,τους ένιωσα για τα καλά. Τα ράμματα πονάνε, έχω αίμα από κάτω... Και τώρα,μιας και μόνη... θα προσπαθήσω να κοιμηθώ λιγάκι γιατί αύριο στις 08:00 πρέπει να είμαι κάτω μήπως καταφέρουμε και θηλάσουμε. Καλό ξημέρωμα με υγεία! Σας ευχαριστώ πολύ

Να σου ζήσει το μωράκι σου. Να είναι γερό και ευλογημένο. Τι σύμπτωση. Εγώ είχα ΠΗΤ 9 Απριλίου κι εσύ θα γεννουσες τότε κοντά με καισαρική και τελικά και οι δύο γεννησαμε νωρίτερα και στις 35+5 ημέρες. Μην στεναχωριέσαι για το βάρος του, θα πάρει γρήγορα. Εμείς είμαστε σήμερα 16 ημερών και σχεδόν έχουμε φτάσει τα 3 κιλά ( γεννήθηκε 2560 και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2430). Λόγω προωρότητας του δίνω και ξένο ,της frizolac ,το post discharge. Ίσως για αυτό να παίρνει εύκολα βάρος. Πρώτα το θηλάζω βέβαια και μετά του δίνω συμπλήρωμα, αν και το τρώμε όλο. Μέχρι 90 ml κατεβάζουμε ώρες ώρες από την σκόνη. 

Εσείς κορίτσια πως είστε; Κοντευετε; Σήμερα θα ήμουν 38+1. Το άγχος θα ήταν στα ύψη.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MarakiKakkin είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου. Να είναι γερό και ευλογημένο. Τι σύμπτωση. Εγώ είχα ΠΗΤ 9 Απριλίου κι εσύ θα γεννουσες τότε κοντά με καισαρική και τελικά και οι δύο γεννησαμε νωρίτερα και στις 35+5 ημέρες. Μην στεναχωριέσαι για το βάρος του, θα πάρει γρήγορα. Εμείς είμαστε σήμερα 16 ημερών και σχεδόν έχουμε φτάσει τα 3 κιλά ( γεννήθηκε 2560 και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2430). Λόγω προωρότητας του δίνω και ξένο ,της frizolac ,το post discharge. Ίσως για αυτό να παίρνει εύκολα βάρος. Πρώτα το θηλάζω βέβαια και μετά του δίνω συμπλήρωμα, αν και το τρώμε όλο. Μέχρι 90 ml κατεβάζουμε ώρες ώρες από την σκόνη. 

Εσείς κορίτσια πως είστε; Κοντευετε; Σήμερα θα ήμουν 38+1. Το άγχος θα ήταν στα ύψη.

 

να σου ζησει το μπεμπακι σου κορίτσι μου. μια χαρα και εσείς από κιλακια. εγώ στην αναμονή ακομα χαχα. σήμερα είμαι 38+4. 10 μερες έμειναν μετράω αντίστροφα. πονακια κλπ.. αλλά θα περάσουν οι μέρες.. υπομονή και όπως λες άγχος φουλ!! την Δευτέρα είχα ραντεβού όλα καλά ήταν αν και λίγο ψηλά το μωρό.. και διαστολή 1.5 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

να σου ζησει το μπεμπακι σου κορίτσι μου. μια χαρα και εσείς από κιλακια. εγώ στην αναμονή ακομα χαχα. σήμερα είμαι 38+4. 10 μερες έμειναν μετράω αντίστροφα. πονακια κλπ.. αλλά θα περάσουν οι μέρες.. υπομονή και όπως λες άγχος φουλ!! την Δευτέρα είχα ραντεβού όλα καλά ήταν αν και λίγο ψηλά το μωρό.. και διαστολή 1.5 

Με το καλό το μωράκι σου, κι εγώ είχα πονακια πρίν γεννήσω αλλά οι περιστάσεις οδήγησαν στην καισαρική, θα προτιμούσα να γεννούσα φυσιολογικά και στις μέρες μου. Ας είναι καλά τα μωράκια μας και όλα περνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MarakiKakkin είπε:

Με το καλό το μωράκι σου, κι εγώ είχα πονακια πρίν γεννήσω αλλά οι περιστάσεις οδήγησαν στην καισαρική, θα προτιμούσα να γεννούσα φυσιολογικά και στις μέρες μου. Ας είναι καλά τα μωράκια μας και όλα περνάνε.

σου έσπασαν τα νερά ή πήγες με πηγές με ραντεβού; Δεν θυμάμαι καθόλου είχα περίπου 1 μήνα ν μπω. 

νιώθω πως θα σκάσω. θέλω τόσο πολύ να γεννήσω.. αλλά με βλέπω να έχω δρόμο ακομα. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Alcedo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Γέννησα σήμερα! Το πρωί άρχισαν να τρέχουν υγρά, με έπιασαν έντονοι πόνοι και ξεκίνησε αιμορραγία.. Μίλησα με τον γιατρό και εσπευσμένα ήρθαμε στο Έλενα,όπου είχα τέλεια διαστολή(έπιανε το κεφάλι της μικρής ο γιατρός με τα δάχτυλά του) και δεν προλαβαίναμε για καισαρική. Έτσι γέννησα φυσιολογικά! Ποιός να το περίμενε;! Εγώ που έπρεπε να γεννήσω μόνο με καισαρική! Η μπέμπα μας πήγε στη μενν(γεννήθηκε 2030 στις 35 εβδομάδες και 5 ήμερες). Ο Χριστός και Η Παναγία να βοηθήσουν όλες τις μανούλες να γεννήσουν γερά και ευλογημένα μωρά!

Να σας ζήσει η κοριτσάρα σας! Γερή και καλοτυχη, και σύντομα σπίτι με τον μπαμπά σας να χαλαρώσετε! Μεγάλη έκπληξη που το διάβασα!! Όλα έγιναν πολυ γρήγορα και σχετικά ευκολα λοιπόν!! :D Μπράβο μπράβο!! Αχ αγχώθηκα λίγο τώρα.. Θα το περάσουμε κι εμείς... Κοντευει ο καιρός!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


36+5 δεν με κοίταξε για διαστολή σήμερα. Ίσως την επόμενη φορά σε 10 μέρες; όταν θα είμαι 38+1

Σήμερα μου ανέφερε από μόνος του τον φυσιολογικό τοκετό και χάρηκα (. Vbac) όλα προς το παρόν είναι με το μέρος μας. 

Πλέον ούτε τον μπαμπά δεν αφήνουν για επισκεπτηριο... Όταν γεννήσεις πόσο μάλλον στη γέννα. Αντε εμένα είναι το 2ο μου μωρό έχω μια Α εμπειρία... Για τις πρωτότοκες.... Αχχχχ.... Καιρό που βρήκαμε να γεννήσουμε :D

  • Μου αρέσει 2

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

36+5 δεν με κοίταξε για διαστολή σήμερα. Ίσως την επόμενη φορά σε 10 μέρες; όταν θα είμαι 38+1

Σήμερα μου ανέφερε από μόνος του τον φυσιολογικό τοκετό και χάρηκα (. Vbac) όλα προς το παρόν είναι με το μέρος μας. 

Πλέον ούτε τον μπαμπά δεν αφήνουν για επισκεπτηριο... Όταν γεννήσεις πόσο μάλλον στη γέννα. Αντε εμένα είναι το 2ο μου μωρό έχω μια Α εμπειρία... Για τις πρωτότοκες.... Αχχχχ.... Καιρό που βρήκαμε να γεννήσουμε :D

Άστα κι εγώ αυτό σκεφτομαι. Τα πεθερικά το έχουν παρει πολυ βαριά γιατί στην συνυφαδα που γέννησε το φθινόπωρο ήταν κάθε μέρα εκεί, έμεινε μέσα και η πεθερά μια δυο μερες. Και να οι φωτογραφίες με το μωρό, αγκαλιές συνέχεια... Κόσμος... Τώρα σε εμάς τίποτα. Με βιντεοκληση θα δουν τον μπέμπη. Δηλαδή ακομα και στο σπίτι που θα έρθουμε με το καλό δεν θα είναι για πολλα πολλα η κατάσταση.. 

Εμένα μου είπε την επόμενη φορά να παω για καρδιοτοκογραφημα πριν το ιατρείο. Μπράβο για το vbac!!! Μακάρι ολα να πανε τέλεια!! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ginpuam είπε:

Αχ τι αγώνας... Υπομονη άγγελε μου. Λίγες ώρες έμειναν και όλα θα πάνε καλά <3

Εγω πήγα στο γιατρό το πρωί. Ο μικρός 2700 και όλα προς το παρόν καλά. Επόμενη επίσκεψη σε 10 μέρες και βλέπουμε... 

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα όταν πήγαμε κάτω να την δούμε την είχαν βάλει εντατική με οξυγόνο..Σωληνάκια κλπ...πάθαμε σοκ...:( Έχουμε στενοχωρεθεί πολύ αλλά πιστεύω ότι θα το παλέψει η μικρή μας μαχήτρια! Οπότε εγώ παλεύω με θήλαστρο και ελπίζω να αρχίζω να βγάζω μπόλικο γαλατάκι για να της το δώσουν! Το απόγευμα που πήγαμε ξανά της είχαν βγάλει τα σωληνάκια και είχε ένα πλεξιγκλάς "κουτί" γύρω από την περιοχή του κεφαλιού... Πραγματικά έχω σκάσει....

Με το καλό εσείς! Όλα να πάνε τέλεια! Να βγουν τελειόμηνα και γερά!!!

5 ώρες πρίν, MarakiKakkin είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου. Να είναι γερό και ευλογημένο. Τι σύμπτωση. Εγώ είχα ΠΗΤ 9 Απριλίου κι εσύ θα γεννουσες τότε κοντά με καισαρική και τελικά και οι δύο γεννησαμε νωρίτερα και στις 35+5 ημέρες. Μην στεναχωριέσαι για το βάρος του, θα πάρει γρήγορα. Εμείς είμαστε σήμερα 16 ημερών και σχεδόν έχουμε φτάσει τα 3 κιλά ( γεννήθηκε 2560 και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2430). Λόγω προωρότητας του δίνω και ξένο ,της frizolac ,το post discharge. Ίσως για αυτό να παίρνει εύκολα βάρος. Πρώτα το θηλάζω βέβαια και μετά του δίνω συμπλήρωμα, αν και το τρώμε όλο. Μέχρι 90 ml κατεβάζουμε ώρες ώρες από την σκόνη. 

Εσείς κορίτσια πως είστε; Κοντευετε; Σήμερα θα ήμουν 38+1. Το άγχος θα ήταν στα ύψη.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κοίτα σύμπτωση..!Να σου ζήσει! Γερό και ευλογημένο να είναι το μωράκι σας! Άντε να δούμε βρε κορίτσι μου..... 

1 hour ago, NitsaElenitsa84 είπε:

Να σας ζήσει η κοριτσάρα σας! Γερή και καλοτυχη, και σύντομα σπίτι με τον μπαμπά σας να χαλαρώσετε! Μεγάλη έκπληξη που το διάβασα!! Όλα έγιναν πολυ γρήγορα και σχετικά ευκολα λοιπόν!! :D Μπράβο μπράβο!! Αχ αγχώθηκα λίγο τώρα.. Θα το περάσουμε κι εμείς... Κοντευει ο καιρός!! 

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλό κι εσείς!! Κοντεύει ο καιρός!

  • Μου αρέσει 1

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Alcedo said:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα όταν πήγαμε κάτω να την δούμε την είχαν βάλει εντατική με οξυγόνο..Σωληνάκια κλπ...πάθαμε σοκ...:( Έχουμε στενοχωρεθεί πολύ αλλά πιστεύω ότι θα το παλέψει η μικρή μας μαχήτρια! Οπότε εγώ παλεύω με θήλαστρο και ελπίζω να αρχίζω να βγάζω μπόλικο γαλατάκι για να της το δώσουν! Το απόγευμα που πήγαμε ξανά της είχαν βγάλει τα σωληνάκια και είχε ένα πλεξιγκλάς "κουτί" γύρω από την περιοχή του κεφαλιού... Πραγματικά έχω σκάσει....

Με το καλό εσείς! Όλα να πάνε τέλεια! Να βγουν τελειόμηνα και γερά!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Κοίτα σύμπτωση..!Να σου ζήσει! Γερό και ευλογημένο να είναι το μωράκι σας! Άντε να δούμε βρε κορίτσι μου..... 

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλό κι εσείς!! Κοντεύει ο καιρός!

Για ποιο λόγο όλο αυτό το φασκιωμα με σωληνάκια και πλεξιγκλάς σου ειπαν; 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Alcedo να σου ζήσει το μωρό σου. Το ότι αποσωληνώθηκε το μωράκι μου ακούγεται καλό, μάλλον αυτό που περιγράφεις είναι ελεύθερο οξυγόνο. Δεν σου εξήγησαν; Και ο δικός μου είναι διασωληνωμένος στην μενν με αναπνευστική δυσχέρεια, είχαν δοκιμάσει να τον αποσωληνώσουν αλλά τζίφος και τώρα ανταποκρίνεται αργά και σταθερά στην αγωγή που του κάνουν αλλά θέλουμε χρόνο ακόμη. 

Υπομονή σε όλες μας που έχουμε τα μωράκια μας στις μενν!

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...