Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Καλησπερα , ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις και την θετική σας ενέργεια. Η αλήθεια είναι τραβάω πολυ άγχος γενικά με την εγκυμοσύνη. Μάλλον επειδή είναι η πρωτη μου;Δεν ξέρω. Το άγχος σε συνδυασμό με την διακοπη του καπνίσματος με έχει τρελάνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Κορίτσια,  έχετε καταλάβει να κάνετε συσπάσεις?

Καλημέρα Ξένη! Εγώ κάνω συσπάσεις από τον προηγούμενο μήνα. Στην αρχή δεν είχα καταλάβει τι ακριβως είναι, ένιωθα ένα έντονο σφίξιμο στην κοιλιά μου. Αυξήσαμε το μαγνήσιο κ οι οδηγίες του γιατρού ήταν αρκετή ξεκούραση, όχι βάρη, όχι περπάτημα. Πλέον επειδή είδαμε ότι είναι χαμηλός κ ο πλακούντας μου είπε να είμαι κυρίως ξάπλα. Εσυ τι νιωθεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Mum to be said:

Καλημερα κορίτσια, σας παρακολουθω από την αρχή της εγκυμοσυνης μου, είμαι στην 23η βδομάδα με ΠΗΤ:28 Μαΐου. Την προηγουμεν βδομάδα έκανα την Β επιπέδου, ενώ όλες οι μετρήσεις βγήκαν τέλειες ο γιατρός βρήκε μια ηχογενης εστία στην καρδιά του μωρου. Μου είπε να μην ανησυχώ και ότι πιθανοτατα θα φυγει πριν γεννηθεί το μωρό.Την ίδια άποψη έχει και ο γυναικολόγος μου . Εγώ παλι εχω λίγο άγχος, όποτε αποφάσισα να κάνω το nipt(μη επεμβατικο προγεννετικο ελεγχο). Περιμένω τα αποτελέσματα σε 10 μέρες. Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Καλημέρα! Θα συμφωνήσω με την Ξένη ότι το nipt ήταν περιττό γιατί δεν πρόκειται να σου δείξει κάτι ως προς την καρδιά του μωρού. Είναι μόνο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Αφού ανησυχείς γιατί δεν πας όπως σου πρότειναν ήδη σε έναν ειδικό γιατρό να κάνει καρδιογράφημα; Απλά να σου πω ότι μια φίλη μου όταν έκανε το μεγάλο υπέρηχο του τρίτου τριμήνου, ο γιατρός είδε κάτι στην καρδιά που δεν του άρεσε και αμέσως την έστειλε για καρδιογράφημα του μωρού. Επομένως κι εγώ πιστεύω ότι αν και ο γιατρός που σου έκανε τη β επιπέδου και ο γυναικολόγος είναι καθησυχαστικοί, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

5 hours ago, Ξένη said:

Κορίτσια,  έχετε καταλάβει να κάνετε συσπάσεις?

Καλημέρα Ξένη! Όχι, εγώ δεν έχω καταλάβει να έχω συσπάσεις. Είχα σταματήσει το μαγνήσιο αλλά πριν από λίγες μέρες άρχισα να έχω κράμπες στα πόδια, κυρίως στις πατούσες :D και έτσι το άρχισα πάλι. Όλα καλά; εγώ θα πάω αύριο το πρωί στο γιατρό. Τώρα βέβαια νιώθω πιο σίγουρη γιατί ο μικρός του δίνει και καταλαβαίνει :) 

Τα φιλιά μου σε όλες!

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Κορίτσια,  έχετε καταλάβει να κάνετε συσπάσεις?

Καλημερα!!!Εγω τον προηγουμενο μηνα ειχα πολλες συσπασεις κ επαιρνα 3 μαγνησια την ημερα!!Εδω κ δεκα μερες δεν εχω τοσες πολλες...μια δυο τη μερα στην περιοχη γυρω απ τον αφαλο βλεπω ενα εξογκωμα οταν συμβαινει..εκει εινσι η μητρα τωρα,γι αυτο!

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alex83 είπε:

Καλημέρα Ξένη! Εγώ κάνω συσπάσεις από τον προηγούμενο μήνα. Στην αρχή δεν είχα καταλάβει τι ακριβως είναι, ένιωθα ένα έντονο σφίξιμο στην κοιλιά μου. Αυξήσαμε το μαγνήσιο κ οι οδηγίες του γιατρού ήταν αρκετή ξεκούραση, όχι βάρη, όχι περπάτημα. Πλέον επειδή είδαμε ότι είναι χαμηλός κ ο πλακούντας μου είπε να είμαι κυρίως ξάπλα. Εσυ τι νιωθεις;

Καλημέρα Άλεξ, χθες κουράστηκα λίγο παραπάνω με δουλειές του σπιτιού και το βράδυ που ξάπλωσα μέχρι να κοιμηθώ έκανα 4 νομίζω.  Νιώθω να πετρωνει η κοιλιά και να μαζεύεται, μου είπε ο γιατρός να πιέζω γύρω από το αφαλό και αν είναι σκληρή τότε είναι σύσπαση..αν συνεχιστούν και σήμερα θα τον πάρω τηλέφωνο μήπως χρειαστεί θα αυξήσω το μαγνήσιο..ήδη μου αύξησε το σίδηρο γιατί έπεσε στα πατώματα..

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα! Θα συμφωνήσω με την Ξένη ότι το nipt ήταν περιττό γιατί δεν πρόκειται να σου δείξει κάτι ως προς την καρδιά του μωρού. Είναι μόνο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Αφού ανησυχείς γιατί δεν πας όπως σου πρότειναν ήδη σε έναν ειδικό γιατρό να κάνει καρδιογράφημα; Απλά να σου πω ότι μια φίλη μου όταν έκανε το μεγάλο υπέρηχο του τρίτου τριμήνου, ο γιατρός είδε κάτι στην καρδιά που δεν του άρεσε και αμέσως την έστειλε για καρδιογράφημα του μωρού. Επομένως κι εγώ πιστεύω ότι αν και ο γιατρός που σου έκανε τη β επιπέδου και ο γυναικολόγος είναι καθησυχαστικοί, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Καλημέρα Ξένη! Όχι, εγώ δεν έχω καταλάβει να έχω συσπάσεις. Είχα σταματήσει το μαγνήσιο αλλά πριν από λίγες μέρες άρχισα να έχω κράμπες στα πόδια, κυρίως στις πατούσες :D και έτσι το άρχισα πάλι. Όλα καλά; εγώ θα πάω αύριο το πρωί στο γιατρό. Τώρα βέβαια νιώθω πιο σίγουρη γιατί ο μικρός του δίνει και καταλαβαίνει :) 

Τα φιλιά μου σε όλες!

Καλημέρα Μαρία,  πλέον και εγώ το καταλαβαίνω καλύτερα το μωρό, είναι με τις μέρες του, μια είναι πολύ ήσυχη, μια δεν κάθεται στον κωλο της...χαχαχ..κουράστηκα λίγο παραπάνω με δουλειές και το βράδυ που ξάπλωσα έκανα μέσα σε λίγες ώρες περίπου 4 συσπάσεις..θα το παρακολουθήσω και σήμερα και βλέπουμε...υπομονή 10 εβδομάδες μου έμειναν.. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα! Θα συμφωνήσω με την Ξένη ότι το nipt ήταν περιττό γιατί δεν πρόκειται να σου δείξει κάτι ως προς την καρδιά του μωρού. Είναι μόνο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Αφού ανησυχείς γιατί δεν πας όπως σου πρότειναν ήδη σε έναν ειδικό γιατρό να κάνει καρδιογράφημα; Απλά να σου πω ότι μια φίλη μου όταν έκανε το μεγάλο υπέρηχο του τρίτου τριμήνου, ο γιατρός είδε κάτι στην καρδιά που δεν του άρεσε και αμέσως την έστειλε για καρδιογράφημα του μωρού. Επομένως κι εγώ πιστεύω ότι αν και ο γιατρός που σου έκανε τη β επιπέδου και ο γυναικολόγος είναι καθησυχαστικοί, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Καλημέρα Ξένη! Όχι, εγώ δεν έχω καταλάβει να έχω συσπάσεις. Είχα σταματήσει το μαγνήσιο αλλά πριν από λίγες μέρες άρχισα να έχω κράμπες στα πόδια, κυρίως στις πατούσες :D και έτσι το άρχισα πάλι. Όλα καλά; εγώ θα πάω αύριο το πρωί στο γιατρό. Τώρα βέβαια νιώθω πιο σίγουρη γιατί ο μικρός του δίνει και καταλαβαίνει :) 

Τα φιλιά μου σε όλες!

Καλημερα, η ηχογενης εστία που βρέθηκε στη καρδια του μωρου δεν έχει να κάνει με καρδιακά προβληματα απλά οι γιατροί μου είπαν ότι αυτό με μαζί με κάποια άλλη ένδειξη π.χ. κακή αυχενικη τιμή είναι ένδειξη για down. Επειδή όμως η αυχενικη μου και οι μετρήσεις στη Β επιπέδου ήταν καλές μου είπαν να το προσπερασω και να το ξεχάσω. Για αυτό έκανα και το τεστ καλου κακου, για συνδρομο down έχει 99% ακρίβεια, δεν είναι διαγνωστική σαν την αμνιοπαρακεντηση αλλά και παλι μια αρνητική απάντηση θα μου παρει το άγχος που έχω. 

Κορίτσια από κιλά πως παμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mum to be είπε:

Καλημερα, η ηχογενης εστία που βρέθηκε στη καρδια του μωρου δεν έχει να κάνει με καρδιακά προβληματα απλά οι γιατροί μου είπαν ότι αυτό με μαζί με κάποια άλλη ένδειξη π.χ. κακή αυχενικη τιμή είναι ένδειξη για down. Επειδή όμως η αυχενικη μου και οι μετρήσεις στη Β επιπέδου ήταν καλές μου είπαν να το προσπερασω και να το ξεχάσω. Για αυτό έκανα και το τεστ καλου κακου, για συνδρομο down έχει 99% ακρίβεια, δεν είναι διαγνωστική σαν την αμνιοπαρακεντηση αλλά και παλι μια αρνητική απάντηση θα μου παρει το άγχος που έχω. 

Κορίτσια από κιλά πως παμε;

Καλημερα. Εχουν δικιο οι γιατροι σου.Υπαρχει ενα μικρο ποσοστο για συνδρομο down,αλλα πρεπει να υπαρχουν κι αλλες ενδειξεις.Σιγουρα το μωρακι σου ειναι υγιεστατο και πιθανον στο 3ο τριμηνο να εχει εξαφανιστει και το ευρυμα.Εσυ παντως με τα αποτελεσματα θα ηρεμησεις.

Εγω απο κιλα μολις επανηλθα στα προ εγκυμοσυνης.Τωρα ειμαι 61. Ειχα χασει 3,5 με τους εμμετους κι αυτα πηρα πισω.Εχω ομως πολλες καουρες και λιγη ορεξη για φαι.Ολα με ενοχλουν.Οτι παιρνω απο θερμιδες ειναι απο το παγωτο.Τρωω γιατι βοηθαει με τις καουρες.Εσυ πως πας;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Καλημερα. Εχουν δικιο οι γιατροι σου.Υπαρχει ενα μικρο ποσοστο για συνδρομο down,αλλα πρεπει να υπαρχουν κι αλλες ενδειξεις.Σιγουρα το μωρακι σου ειναι υγιεστατο και πιθανον στο 3ο τριμηνο να εχει εξαφανιστει και το ευρυμα.Εσυ παντως με τα αποτελεσματα θα ηρεμησεις.

Εγω απο κιλα μολις επανηλθα στα προ εγκυμοσυνης.Τωρα ειμαι 61. Ειχα χασει 3,5 με τους εμμετους κι αυτα πηρα πισω.Εχω ομως πολλες καουρες και λιγη ορεξη για φαι.Ολα με ενοχλουν.Οτι παιρνω απο θερμιδες ειναι απο το παγωτο.Τρωω γιατι βοηθαει με τις καουρες.Εσυ πως πας;

Κορίτσια από κιλά άρχισα να παίρνω την άνω βόλτα σιγά σιγά :) Πήρα 5 μέσα σε λίγο διάστημα και τώρα έφτασα τα 58. Μεγάλωσε πολύ η κοιλιά μου από το Δεκεμβριο μέχρι τώρα. Θα δω αύριο πόσα γραμμάρια έχει φτάσει ο κύριος. 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Κορίτσια,  έχετε καταλάβει να κάνετε συσπάσεις?

Ξένη μου αυτές οι συσπάσεις είναι επικίνδυνες;; είχα την αίσθηση ότι αν δεν συνοδεύονται από πόνο δεν θα έπρεπε να ανησυχούμε αλλά προβληματίστηκα τώρα. 

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Κορίτσια από κιλά άρχισα να παίρνω την άνω βόλτα σιγά σιγά :) Πήρα 5 μέσα σε λίγο διάστημα και τώρα έφτασα τα 58. Μεγάλωσε πολύ η κοιλιά μου από το Δεκεμβριο μέχρι τώρα. Θα δω αύριο πόσα γραμμάρια έχει φτάσει ο κύριος. 

Εσείς πάρει 5 σύνολο;;;; Τι να πούμε κ εμείς που πλέον παίρνουμε κιλά και με τον αέρα. Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα έσκασα στο φαΐ και δνε το μετανιώνω αλλά και τώρα που άρχισα να τρώω πάλι νορμάλ, μπαίνουν τα άτιμα!!

  • Χαχα 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Κορίτσια,  έχετε καταλάβει να κάνετε συσπάσεις?

καλημετα ξενη μ...εγω ναι κ ρις περιέγραψα κ σρο γιατρο κ κανω ...όχι πολλες πμως 

Link to comment
Share on other sites

@Mum to beτο έχουμε ακούσει κ άλλες φορές αυτό εδώ στο φόρουμ και όλα ήταν καλά! Ειδικά εάν οι τιμές των προηγούμενων υπερήχων ήταν νορμάλ. Είμαι σίγουρη ότι είναι αγχωτικό και καλά έκανες κ έκανες το τεστ αλλά θα δεις που το μπεμπεκι σου είναι μια χαρά! Από κιλά κλαψτα... Έχω βάλει 9!Η γιατρός μου έβαλε χέρι και μου είπε ότι από εδώ και πέρα πρέπει να προσέχω γιατί είναι ακόμη πιο εύκολο να βάλω κιλά. Εσύ πως πας; 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημετα κορίτσια..κ εγω απο κιλα τίποτα δεν εχω παρει...3 μόνο...δεν τρώω όμως πολύ..οσο τρώω το μεσημέρι. μετα απο κει ότι κ να βάλω στο στόμα μ .μου κάνει φούσκωμα κ καταλήγει στην λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

Ξένη μου αυτές οι συσπάσεις είναι επικίνδυνες;; είχα την αίσθηση ότι αν δεν συνοδεύονται από πόνο δεν θα έπρεπε να ανησυχούμε αλλά προβληματίστηκα τώρα. 

Εσείς πάρει 5 σύνολο;;;; Τι να πούμε κ εμείς που πλέον παίρνουμε κιλά και με τον αέρα. Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα έσκασα στο φαΐ και δνε το μετανιώνω αλλά και τώρα που άρχισα να τρώω πάλι νορμάλ, μπαίνουν τα άτιμα!!

Οι 4-5 Την μέρα Δεν νομίζω πως είναι επικίνδυνες,  το θέμα είναι μην αυξηθούν και κρατάνε πολλά δευτερόλεπτα..Μέχρι στιγμής μια έχω κάνει από το πρωί.

Κορίτσια εγώ από κιλά....Αφήστε....Έχω πάρει 10 μέχρι τώρα αλλά τρώω τι να πω ότι τα πήρα με τον αέρα...Μόνο κοιλιά δεν έχω κάνει,  όλα τα υπόλοιπα τα έχω κάνει,  έχω πετάξει κ@λο,  στήθος, μπούτια...Αφήστε....


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Οι 4-5 Την μέρα Δεν νομίζω πως είναι επικίνδυνες,  το θέμα είναι μην αυξηθούν και κρατάνε πολλά δευτερόλεπτα..Μέχρι στιγμής μια έχω κάνει από το πρωί.

Κορίτσια εγώ από κιλά....Αφήστε....Έχω πάρει 10 μέχρι τώρα αλλά τρώω τι να πω ότι τα πήρα με τον αέρα...Μόνο κοιλιά δεν έχω κάνει,  όλα τα υπόλοιπα τα έχω κάνει,  έχω πετάξει κ@λο,  στήθος, μπούτια...Αφήστε....

Ξένη μου προσπάθησε να ξεκουράζεσαι κ να ξαπλωνεις συχνά. Όσο αφορά τα κιλά κορίτσια έχω πάρει 8,5 κιλά κ έχω μια κοιλιά τεράστια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...