Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Γέννηση διδύμων


Twinaki

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια...δε δημοσιεύω σχεδόν καθόλου αλλά ενημερωνομαι με όσα ανεβάζετε! 

Λοιπόν εγώ για ερώτηση για τις μανουλες διδύμων.ποσο εβδομάδων γεννησατε και πόσο ζύγιζαν τα αγγελούδια σας? 

Εγώ είμαι 35 εβδομάδων και ζύγιζαν πριν 3 μέρες 2450 και 2550. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός ότι μέσα στην άλλη εβδομάδα θα πάμε για καισαρική γιατι έχουν πάρει πολύ βάρος και είναι επικίνδυνο. Είναι όντως έτσι όσες έχετε εμπειρία? Φυσικά και θα ακολουθήσω οδηγίες γιατρού αλλά επειδή διαβάζω ότι καλύτερα τα δίδυμα να γεννιούνται 37 εβδομάδων ανησυχώ... Είμαι η μόνη τόσο νωρίς και για αυτό τον λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλο να έρθουν τα μωράκια σου! Αν μπορέσεις να βάλεις την καισαρική μολις μπει το 2020 θα ειναι καλυτερα απο εκπαιδευτικής άποψης. Διαφορετικά θα ειναι τα μικρότερα στην τάξη τους. Αν φυσικα διατρέχουν οποιοδήποτε κίνδυνο ουτε καν να το σκέφτεσαι.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Twinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια...δε δημοσιεύω σχεδόν καθόλου αλλά ενημερωνομαι με όσα ανεβάζετε! 

Λοιπόν εγώ για ερώτηση για τις μανουλες διδύμων.ποσο εβδομάδων γεννησατε και πόσο ζύγιζαν τα αγγελούδια σας? 

Εγώ είμαι 35 εβδομάδων και ζύγιζαν πριν 3 μέρες 2450 και 2550. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός ότι μέσα στην άλλη εβδομάδα θα πάμε για καισαρική γιατι έχουν πάρει πολύ βάρος και είναι επικίνδυνο. Είναι όντως έτσι όσες έχετε εμπειρία? Φυσικά και θα ακολουθήσω οδηγίες γιατρού αλλά επειδή διαβάζω ότι καλύτερα τα δίδυμα να γεννιούνται 37 εβδομάδων ανησυχώ... Είμαι η μόνη τόσο νωρίς και για αυτό τον λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! ❤️

Καλησπέρα!!!!

με το καλό τα μωράκια σου. Να είναι γερά πάνω απ όλα .

εγω γέννησα τα δίδυμα 35 εβδομάδων γιατί το αγόρι έσπασε τα νερά. Το βάρος τους 1580 κ 1980. Αρκετά μικρά θα έλεγα .

τα δικά σου είναι σούπερ στο βάρος κι εμένα μεγαλούτσικα μου φαίνονται . Άκου τον γιατρό σου. Με το καλό κορίτσι !!!!!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Καλησπέρα!!!!

με το καλό τα μωράκια σου. Να είναι γερά πάνω απ όλα .

εγω γέννησα τα δίδυμα 35 εβδομάδων γιατί το αγόρι έσπασε τα νερά. Το βάρος τους 1580 κ 1980. Αρκετά μικρά θα έλεγα .

τα δικά σου είναι σούπερ στο βάρος κι εμένα μεγαλούτσικα μου φαίνονται . Άκου τον γιατρό σου. Με το καλό κορίτσι !!!!!

 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!! Ναι όντως συγκριτικά με σένα τα δικά μου είναι σούπερ... Τι να πω? Μακάρι όλα να πάνε καλά κι ας γεννηθούν και πρόωρα!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου κορίτσι μου! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία προσωπική αλλά ξέρω από συγγενικό μου πρόσωπο πως όσο περισσότερο μείνουν στην μήτρα τόσο το καλύτερο.μηπως ο γιατρός θα λείπει για πρωτοχρονια κ γι αυτό βιάζεται για την καισαρική;σου εξήγησε γιατί είναι επικίνδυνο να περιμένετε;αν περιμένετε δηλ 10 μέρες ακόμη θα υπάρχει πρόβλημα με το βάρος που θα έχουν; Κάθε εβδομάδα φαντάζομαι θα παίρνουν 250 γρ μέσο ορο όπως ισχύει για όλα τα έμβρυα(σε αυτές τις εβδομάδες). Άσε που αν γεννηθούν μετά από 10 μέρες θα πάρετε και 4000 ευρώ χαχαχα (πλάκα κάνω,αυτό δεν είναι σοβαρό επιχείρημα).ο υπέρηχος δεν πέφτει πάντα μέσα στο βάρος.ξερω περίπτωση που περίμεναν το μωρό 4 κιλά κ έλεγε ο γιατρός πως δυσκολεύεται να γεννήσει φυσιολογικά επειδή το μωρό είναι πολύ μεγάλο κ τελικά γεννήθηκε φυσιολογικά κ ήταν 3100 το μικρουλι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ασία είπε:

Δεν έχω εμπειρία προσωπική αλλά ξέρω από συγγενικό μου πρόσωπο πως όσο περισσότερο μείνουν στην μήτρα τόσο το καλύτερο.μηπως ο γιατρός θα λείπει για πρωτοχρονια κ γι αυτό βιάζεται για την καισαρική;σου εξήγησε γιατί είναι επικίνδυνο να περιμένετε;αν περιμένετε δηλ 10 μέρες ακόμη θα υπάρχει πρόβλημα με το βάρος που θα έχουν; Κάθε εβδομάδα φαντάζομαι θα παίρνουν 250 γρ μέσο ορο όπως ισχύει για όλα τα έμβρυα(σε αυτές τις εβδομάδες). Άσε που αν γεννηθούν μετά από 10 μέρες θα πάρετε και 4000 ευρώ χαχαχα (πλάκα κάνω,αυτό δεν είναι σοβαρό επιχείρημα).ο υπέρηχος δεν πέφτει πάντα μέσα στο βάρος.ξερω περίπτωση που περίμεναν το μωρό 4 κιλά κ έλεγε ο γιατρός πως δυσκολεύεται να γεννήσει φυσιολογικά επειδή το μωρό είναι πολύ μεγάλο κ τελικά γεννήθηκε φυσιολογικά κ ήταν 3100 το μικρουλι.

Λογικά θα λείπει, όπως κάνουν όλοι φυσικά, αλλά από την άλλη καμιά μας δε θα ρίσκαρε αν έλεγε ο γιατρός της πως θα υπάρχει κίνδυνος... Το επιπλέον βάρος είναι καλό αλλά όταν πρόκειται για δύο έμβρυα ζοριζονται πολύ και χάνουν παλμούς. Ασε που ήδη έχω συσπάσεις από νωρίς ενώ δε θα πρέπε.. όσο για τα χρήματα, ασε... Τα κλαίω από τώρα!!! Αχαχαχαχ

πρίν από 12 λεπτά , Καντι είπε:

Με το καλο να έρθουν τα μωράκια σου! Αν μπορέσεις να βάλεις την καισαρική μολις μπει το 2020 θα ειναι καλυτερα απο εκπαιδευτικής άποψης. Διαφορετικά θα ειναι τα μικρότερα στην τάξη τους. Αν φυσικα διατρέχουν οποιοδήποτε κίνδυνο ουτε καν να το σκέφτεσαι.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αυτό του παρέθεσα σαν τεκμήριο στον γιατρό, ότι αν γίνεται θα ήθελα αργότερα για να μην είναι τα πιο μικρά και μου είπε ότι είναι ήδη αρκετά μεγάλα! Την Τρίτη βέβαια θα κάνω και καρδιοτοκογραφημα να δούμε τι γίνεται με παλμούς, εκεί κάπως θα δείξει αν υπάρχει ρίσκο! Τι να πω? 

Καλώς ή κακώς πρέπει να ακολουθούμε τις εντολές-συμβουλες γιατρών! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα 32w 1d λόγω χολοστασης επειδή υπήρχε όμως κίνδυνος κ για μένα κ για τα παιδιά.τα μωράκια γεννήθηκαν 2 και 1970. Τα μωράκια σου έχουν πολύ καλό βάρος.δηλαδη αν γεννηθούν μέσα στη βδομάδα αν όλα πάνε καλά ούτε θερμοκοιτίδα δεν θα χρειαστούν.απο κει και πέρα εγώ θα άκουγα το γιατρό μου αν υπήρχε καποιος κίνδυνος για τα μωρά η για μένα.αν το μόνο θέμα είναι το βάρος θα περίμενα.εχω ακούσει κι άλλες κοπέλες με δίδυμα που έχουν γεννήσει κ 37 κ 38 βδομάδες.με το καλό σου εύχομαι!


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εσένα σχετικά μεγάλα θα έλεγα ότι ήταν για την εβδομάδα που ήσουν! Μου είπε πως αν πάρουν κι άλλο βάρος μετά στριμώχνονται και χάνουν παλμούς! Επίσης έχω αρκετές συσπάσεις που κι αυτό τον ανησυχεί και ίσως γι αυτό δε θέλει να περιμένει! Δε ξέρω, τι να πω! Θα δείξει! Σε ευχαριστώ πάντως!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Εγώ γέννησα τα διδυμακια μου 37εβδομαδων ακριβώς, 2500 και 2780. Στην δική μου περίπτωση λόγω συσπασεων προγραμματισαμε νωρίτερα την καισαρική, ενώ αρχικά είχαμε πει να φτασουμε σίγουρα 38εβδομαδων. Όπως και να χει τα κιλά είναι πολύ πολύ καλά μην σε ανησυχεί αυτό! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εμένα τόσο περίπου θα φτάσουν κι ας είναι λιγότερη εβδομάδα! Απλά φοβάμαι για θερμοκοιτίδα... Δεν είναι κάτι κακό βέβαια αλλά θα ήθελα όλα να πάνε καλά και να μην χρειαστούν κάτι! Να σου ζήσουν κι εσένα τα παιδάκια σου!!! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι μου με το καλο τα παιδακια σου! 

Να πω την αλήθεια κ εγω το γενικό που ξερω είναι ότι ο υπέρηχος μπορεί να έχει απόκλιση, όσο πιο πολύ μείνουν τόσο το καλύτερο, κ το βαρος τους δ ειναι τοσο απαγορευτικό. Όπως κ σε μόνη κύηση πλέον αν μπορούν βάζουν προγραμματισμένη καισαρικη στις 39 κ οχι στις 38

Τωρα αν κάνεις συσπασεις κ πιστεύει ο γιατρος σου ότι δ θα αντέξει η μήτρα σου παραπάνω βάρος, καποιον λόγο θα έχει κ κτ παραπανω ξερει

Μόνο γνώμη αλλού γιατρού θα ήταν χρησιμη

Εχω διαβασει κ για φυσιολογικό τοκετό διδυμων με μωρά 3κιλα το καθενα στο εξωτερικο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Twinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια...δε δημοσιεύω σχεδόν καθόλου αλλά ενημερωνομαι με όσα ανεβάζετε! 

Λοιπόν εγώ για ερώτηση για τις μανουλες διδύμων.ποσο εβδομάδων γεννησατε και πόσο ζύγιζαν τα αγγελούδια σας? 

Εγώ είμαι 35 εβδομάδων και ζύγιζαν πριν 3 μέρες 2450 και 2550. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός ότι μέσα στην άλλη εβδομάδα θα πάμε για καισαρική γιατι έχουν πάρει πολύ βάρος και είναι επικίνδυνο. Είναι όντως έτσι όσες έχετε εμπειρία? Φυσικά και θα ακολουθήσω οδηγίες γιατρού αλλά επειδή διαβάζω ότι καλύτερα τα δίδυμα να γεννιούνται 37 εβδομάδων ανησυχώ... Είμαι η μόνη τόσο νωρίς και για αυτό τον λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! ❤️

Γεια σου με το καλό να έρθουν τα μωράκια σου!Ειμαι 15 εβδομάδων σε διδυμάκια!!!!Ο γιατρός μου κ μένα μου είπε από την αρχή ότι ενώ κανονικά έχω ημερομηνία τοκετού 18 Ιουνίου θα μωράκια μου θα γεννηθούν μέσα στο Μάιο με καισαρική...Συνήθως στις δίδυμες κυήσεις αφού μπουν στην 36η εβδομάδα τα παίρνουν με καισαρική για να μην υπάρχει κίνδυνος....Το βάρος των μωρών σου μια χαρά μου ακούγεται!Μακαρι να φτασουν κ τα δικά μου τόσο!!!!Με το καλό να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου κ να περάσετε όλοι μαζί τις πιο όμορφες γιορτές!!!!

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Εγώ ουσιαστικα θα γεννήσω με το που κλείσω τις 35 αλλά πιστεύω πραγματικά να μην είναι νωρίς... Μεγάλωναν εξαρχής πολύ γρήγορα τα αγοράκια μου και η αλήθεια περίμενα ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο για πρόωρα αλλά φοβάμαι και λίγο σαν πρωτάρα!!!  

Υπομονή και σε λίγο όλοι μαζί θα κάνουμε γιορτές όντως!!! 

Εύχομαι και σε σένα όλα να πάνε καλά και να προσέχεις πολύ, κακά τα ψέματα η δίδυμη κύηση είναι λίγο πιο δυσκολη!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Twinaki είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Εγώ ουσιαστικα θα γεννήσω με το που κλείσω τις 35 αλλά πιστεύω πραγματικά να μην είναι νωρίς... Μεγάλωναν εξαρχής πολύ γρήγορα τα αγοράκια μου και η αλήθεια περίμενα ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο για πρόωρα αλλά φοβάμαι και λίγο σαν πρωτάρα!!!  

Υπομονή και σε λίγο όλοι μαζί θα κάνουμε γιορτές όντως!!! 

Εύχομαι και σε σένα όλα να πάνε καλά και να προσέχεις πολύ, κακά τα ψέματα η δίδυμη κύηση είναι λίγο πιο δυσκολη!!! 

Σ’ευχαριστω παρα πολύ!Να μην αγχώνεσαι κ να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου!Σιγουρα ξέρει τι κάνει!!!Προσεχω αρκετά με βοηθάει ότι δεν δουλεύω από τότε που έμεινα έγκυος επομένως τις περισσότερες ώρες είμαι χαλαρή στο σπίτι κ για την ώρα φαίνεται να πηγαίνουν όλα καλά!!!
Κ μένα τα πρώτα μου μωράκια είναι κ ανυπομωνώ τόσο να περάσουν οι μήνες!

Δυο αγοράκια έχεις;;;;Εμάς μας είπαν ότι έχουμε ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...