Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Fofi29 είπε:

Εγώ έχω την Τρίτη Αυχενική και τελικά θα κάνω την πιο εξιδανικευμένη εξέταση αίματος που κάνει 450 ευρω..πήγα και σε άλλον γιατρό για να εξακρίβωσω απόψεις και μου είπε απλά στην πιο εξειδικευμένη αναλύουν τα χρωμοσώματα για τυχόν συνδρόμου με λίγο πιο βέβαια αποτελέσματα.. 

Άντε ωραία ...όλα καλά θα είναι....μπορεί να μάθετε και τι είναι το μωράκι!!!εγώ πρέπει να κάνω μέχρι 19 Μαρτίου...νομίζω 100 στοιχίζει εκεί που θα πάω είχε πάει η ξαδέρφη μου που γέννησε το Δεκέμβρη και μου είπε ότι είναι πολύ καλός..  τώρα θα δούμε!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε πως είστε??? Εγώ 10 εβδομάδα και είμαι πολύ καλά ούτε αναγούλες ούτε τίποτα μόνο ύπνο και κούραση. Εσείς πήρατε καθόλου κιλακια?? Εγώ πήρα ήδη 5 και Μάλλον θα βρω γυναικολόγο στην Αθήνα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2020 at 12:15 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Εντάξει κοπέλα μου έλεγα μήπως ήσουν Αθήνα κ σου έλεγα για κάποια γυναίκα γυναικολόγο!!!

Κορίτσια καλημέρα!!!Χτες είχα το δεύτερο ραντεβού στο γιατρό....όλα καλά μου είπε ...μου έγραψε την εξέταση για κυστική ίνωση γι'αυτό που δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ το 50% δηλαδή....από εκεί κ πέρα αν θέλω να κάνω για παραπάνω το πληρώνω εγώ!!!όσες μένετε Αθήνα που την κάνατε και πόσο πληρώσατε????

Λοιπόν κοίτα, οντως στα ιδιωτικά ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει το 50% των μετσλλαξεων, που είναι οι πιο συνηθισμένες... αν θέλεις παραπάνω τα ποσά που είχα ακούσει (τον προηγούμενο Μάη που την έκανα) ήταν έως και 500 ευρώ (για το 99% των μεταλλαξεων)

Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο, απευθύνθηκα στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας.

https://www.laiko.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=125

Δες εδώ πληροφορίες.

Έκλεισα ραντεβού τηλεφωνικά.

Το αποτέλεσμα αφορά στο 90% των μεταλλαξεων και φυσικά είναι δωρεάν...

Είναι κρίμα κορίτσια να πληρώνετε τετοιες δαπανηρές εξετάσεις, ενω γίνονται  απο το δημόσιο!! 

Κρατήστε τα χρηματα, θα σας χρειαστούν σίγουρα αργότερα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 

Θαλεια καλησπέρα

κοίτα, οντως στα ιδιωτικά ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει το 50% των μετσλλαξεων, που είναι οι πιο συνηθισμένες... αν θέλεις παραπάνω τα ποσά που είχα ακούσει (τον προηγούμενο Μάη που την έκανα) ήταν έως και 500 ευρώ (για το 99% των μεταλλαξεων)

Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο, απευθύνθηκα στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας.

https://www.laiko.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=125

Δες εδώ πληροφορίες.

Έκλεισα ραντεβού τηλεφωνικά.

Το αποτέλεσμα αφορά στο 90% των μεταλλαξεων και φυσικά είναι δωρεάν...

Είναι κρίμα κορίτσια να πληρώνετε τετοιες δαπανηρές εξετάσεις, ενω γίνονται  απο το δημόσιο!! 

Κρατήστε τα χρηματα, θα σας χρειαστούν σίγουρα αργότερα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επίσης, να έχετε υπόψη σας και το "ινστιτούτο υγείας του παιδιού".

Είναι δημόσιο ερευνητικό κέντρο μέσα στο Παίδων. Εμείς εκεί κάναμε καρυωτυπο ζεύγους, γίνεται και καρυοτυπος εμβρύου. Εκεί πραγματοποιούνται και πολλές άλλες γενετικές εξετάσεις ( αχρειαστες να είναι δηλαδή) τόσο εμβρύων αλλά και παιδιών.

Το κόστος ήταν αστείο, νομίζω 35 ευρώ για τον καθένα μας, ενώ έξω η ίδια εξέταση κάνει γύρω στα 400 ευρώ... Και έχω να πω τα καλύτερα για την κα Γρηγοριάδου την γενετιστρια που μας έκανε την εξέταση.

Ήταν τόσο αναλυτική, τόσο ήρεμη, μας εξήγησε πολύ αναλυτικά τι δείχνει η εξέταση με φωτογραφίες από τα χρωμοσώματα. Με εντυπωσίασε κορίτσια, δεν έχω ξαναβρει επιστήμονα με την δική της κατάρτιση!! Γι'αυτό και θυμάμαι το όνομα της!

https://www.ich.gr/el/προσφερόμενες-υπηρεσίες.html

Τέλος πάντων, μακρυγορησα πάλι...

Αχρειαστο να είναι, εύχομαι σε όλες, αλλά έχετε το στο πίσω μέρος του μυαλού σας, just in case...

Εύχομαι σε όλες μια καλη εγκυμοσύνη!!

Εγώ αύριο πάω για εμβρυομεταφορα... (Τυχαία μπήκα εδώ :) )

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/2/2020 at 9:41 ΜΜ, 19Ρένα89 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε πως είστε??? Εγώ 10 εβδομάδα και είμαι πολύ καλά ούτε αναγούλες ούτε τίποτα μόνο ύπνο και κούραση. Εσείς πήρατε καθόλου κιλακια?? Εγώ πήρα ήδη 5 και Μάλλον θα βρω γυναικολόγο στην Αθήνα. 

Καλημέρα!

Εγω είμαι 11 + 3 και εδώ και 1 εβδομάδα είμαι καλύτερα... Ήμουν πολύ χάλια με ναυτίες κλπ.

Απο κιλά έχω πάρει 1,5 κιλό.

  • Μου αρέσει 2

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2020 at 8:20 ΜΜ, Fofi29 είπε:

Εγώ έχω την Τρίτη Αυχενική και τελικά θα κάνω την πιο εξιδανικευμένη εξέταση αίματος που κάνει 450 ευρω..πήγα και σε άλλον γιατρό για να εξακρίβωσω απόψεις και μου είπε απλά στην πιο εξειδικευμένη αναλύουν τα χρωμοσώματα για τυχόν συνδρόμου με λίγο πιο βέβαια αποτελέσματα.. 

Καλημερα...μηπως πρεπει να δεις τα αποτελεσματα της αυχενικης κ μετα να κρινεις μαζι με τον γιατρο σου αν χρειαζεται επιπλεον αυτη η εξεταση;;;συνηθως ετσι γινεται!Αν εχεις καλα αποτελεσματα στην αυχενικη και στην papp A που θα κανεις μαζι γιατι να μπεις στη διαδικασια ;;Για επιπλεον σιγουρια;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , dinaki23 είπε:

Καλημερα...μηπως πρεπει να δεις τα αποτελεσματα της αυχενικης κ μετα να κρινεις μαζι με τον γιατρο σου αν χρειαζεται επιπλεον αυτη η εξεταση;;;συνηθως ετσι γινεται!Αν εχεις καλα αποτελεσματα στην αυχενικη και στην papp A που θα κανεις μαζι γιατι να μπεις στη διαδικασια ;;Για επιπλεον σιγουρια;;

Ε ναι γιατί να πληρώσω 150 ευρω και μετα πάλι να ξανά πληρώσω και χώριατο άγχος και την στεναχώρια που θα τραβήξω μετά αν κάτι πάει λάθος.. χθες έκανα κάποιες εξετάσεις δεν βγήκαν καλές...να δούνε σήμερα που εχω γιατρό και Αυχενική.. 

  • Μου αρέσει 1

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2020 at 9:41 ΜΜ, 19Ρένα89 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε πως είστε??? Εγώ 10 εβδομάδα και είμαι πολύ καλά ούτε αναγούλες ούτε τίποτα μόνο ύπνο και κούραση. Εσείς πήρατε καθόλου κιλακια?? Εγώ πήρα ήδη 5 και Μάλλον θα βρω γυναικολόγο στην Αθήνα. 

Καλησπέρα ομολογω ότι αισθάνομαι πολύ καλύτερα !! Υπάρχουν βέβαια κ κάποιες ώρες που θα έχω αναγούλες αλλά υποφέρεται!! Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η δυσκοιλιότητα!! Έχω πάρει περίπου 1 κιλό!! 

Την προηγούμενη βδομάδα είδα και άκουσα το μωράκι κουνούσε χέρια και πόδια!! Δεν περίμενα τόσο γρήγορα να δω τέτοια εικόνα!! Μου είπε ο γιατρός ότι θα είναι ψηλό λόγω του ότι το μέγεθος του αντιστοιχεί σε 1 βδομάδα παραπάνω από όσο είμαι!! 12 Μαρτίου θα γίνει και η αυχενική στην 13η εβδομάδα δηλαδή!! 

Just now, Fofi29 είπε:

Ε ναι γιατί να πληρώσω 150 ευρω και μετα πάλι να ξανά πληρώσω και χώριατο άγχος και την στεναχώρια που θα τραβήξω μετά αν κάτι πάει λάθος.. χθες έκανα κάποιες εξετάσεις δεν βγήκαν καλές...να δούνε σήμερα που εχω γιατρό και Αυχενική.. 

Κορίτσι μου τι εξετάσεις έκανες; ο γιατρός σου τις έγραψε; 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Καλησπέρα ομολογω ότι αισθάνομαι πολύ καλύτερα !! Υπάρχουν βέβαια κ κάποιες ώρες που θα έχω αναγούλες αλλά υποφέρεται!! Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η δυσκοιλιότητα!! Έχω πάρει περίπου 1 κιλό!! 

Την προηγούμενη βδομάδα είδα και άκουσα το μωράκι κουνούσε χέρια και πόδια!! Δεν περίμενα τόσο γρήγορα να δω τέτοια εικόνα!! Μου είπε ο γιατρός ότι θα είναι ψηλό λόγω του ότι το μέγεθος του αντιστοιχεί σε 1 βδομάδα παραπάνω από όσο είμαι!! 12 Μαρτίου θα γίνει και η αυχενική στην 13η εβδομάδα δηλαδή!! 

Κορίτσι μου τι εξετάσεις έκανες; ο γιατρός σου τις έγραψε; 

Εγώ έχω σωθεί με τα ακτινίδια.. Μην φανταστείς κάθε μέρα τουαλέτα αλλά πολύ καλύτερα από το τίποτα...Έχω άγχος για να δω αν θα δούμε το φυλο μωρου σήμερα...πηγα και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο για μια δεύτερη γνώμη και μου έγραψε κάποιες εξετάσεις που δεν είχα κάνει και το ένα βγήκα θετική σε αντισώματα κυτταρομεγαλοιου και το άλλο αμφίβολο αποτέλεσμα για αντισώματα ερυθράς.. Και αιματοκρίτη 32...Δεν μου τα ανέλυσαν βέβαια τα αποτελέσματα και δεν ξέρω ούτε και εγώ τι μπορεί να είναι απλά κοίταξα τα ποσοστά...


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Fofi29 είπε:

Εγώ έχω σωθεί με τα ακτινίδια.. Μην φανταστείς κάθε μέρα τουαλέτα αλλά πολύ καλύτερα από το τίποτα...Έχω άγχος για να δω αν θα δούμε το φυλο μωρου σήμερα...πηγα και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο για μια δεύτερη γνώμη και μου έγραψε κάποιες εξετάσεις που δεν είχα κάνει και το ένα βγήκα θετική σε αντισώματα κυτταρομεγαλοιου και το άλλο αμφίβολο αποτέλεσμα για αντισώματα ερυθράς.. Και αιματοκρίτη 32...Δεν μου τα ανέλυσαν βέβαια τα αποτελέσματα και δεν ξέρω ούτε και εγώ τι μπορεί να είναι απλά κοίταξα τα ποσοστά...

Είσαι η πρώτη από μας που πάει νομίζω ε????άντε να πας να μας πεις καλά νέα!!!!!:)εχω άγχος μην μας ξεχάσεις!!!!!δεν μίλησες με τον γιατρό να σου πει για τα αποτελέσματα????να στα εξηγήσει εννοώ γιατί κ εγώ στις δικές μου δεν τα καταλαβαίνα όλα κ νόμιζα κάποιες ότι δεν ήταν καλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Είσαι η πρώτη από μας που πάει νομίζω ε????άντε να πας να μας πεις καλά νέα!!!!!:)εχω άγχος μην μας ξεχάσεις!!!!!δεν μίλησες με τον γιατρό να σου πει για τα αποτελέσματα????να στα εξηγήσει εννοώ γιατί κ εγώ στις δικές μου δεν τα καταλαβαίνα όλα κ νόμιζα κάποιες ότι δεν ήταν καλές!!!

Νευρίασα με τον δεύτερο γυναικολόγο επειδή θα συνεχίσω στον πρώτο μάλλον το θεώρησε σωστό να μην το νοιαξει για να μου πει τι βλέπει....τελείως αντιδεοντολογικό..Και τώρα ντρέπομαι να της δείξω στον γιατρό μου γιατί τι θα μου πει που πήγα και σε άλλον.. Ναι νομίζω η πρώτη....έχετε ξεκίνησει φάρμακα?Εγώ ακόμη μόνο φυλλικο παίρνω.. 

Κορίτσια μου έχουν ξεκινήσει και ημικρανίες...ξέρετε αν μπορούμε να πάρουμε κανένα χάπι για τον πονοκέφαλο?


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Νευρίασα με τον δεύτερο γυναικολόγο επειδή θα συνεχίσω στον πρώτο μάλλον το θεώρησε σωστό να μην το νοιαξει για να μου πει τι βλέπει....τελείως αντιδεοντολογικό..Και τώρα ντρέπομαι να της δείξω στον γιατρό μου γιατί τι θα μου πει που πήγα και σε άλλον.. Ναι νομίζω η πρώτη....έχετε ξεκίνησει φάρμακα?Εγώ ακόμη μόνο φυλλικο παίρνω.. 

Κορίτσια μου έχουν ξεκινήσει και ημικρανίες...ξέρετε αν μπορούμε να πάρουμε κανένα χάπι για τον πονοκέφαλο?

Και εγώ μόνο φυλλικό!!!Δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάρουμε κ κάτι άλλο....εμένα μου έχει πει ότι επιτρέπεται το Ντεπόν των 500!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Νευρίασα με τον δεύτερο γυναικολόγο επειδή θα συνεχίσω στον πρώτο μάλλον το θεώρησε σωστό να μην το νοιαξει για να μου πει τι βλέπει....τελείως αντιδεοντολογικό..Και τώρα ντρέπομαι να της δείξω στον γιατρό μου γιατί τι θα μου πει που πήγα και σε άλλον.. Ναι νομίζω η πρώτη....έχετε ξεκίνησει φάρμακα?Εγώ ακόμη μόνο φυλλικο παίρνω.. 

Κορίτσια μου έχουν ξεκινήσει και ημικρανίες...ξέρετε αν μπορούμε να πάρουμε κανένα χάπι για τον πονοκέφαλο?

Κορίτσι μου σε μικροβιολογικό δεν πήγες να την κάνεις?? Φαίνεται το όνομα αλλού γιατρού πάνω? Αν δεν φαίνεται το όνομα πες ότι της έκανες μόνη σου!!! Τώρα αν θυμάμαι καλά εκεί που βγήκες θετική πρέπει να είναι ότι κάποια στιγμή στη ζωή σου είχες λοίμωξη δεν το θυμάμαι όμως για να στο πω με σιγουριά!! Αιματοκρίτη θα σου δώσει σίδηρο αν δεν παιρνεις!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Καλημέρα!

Εγω είμαι 11 + 3 και εδώ και 1 εβδομάδα είμαι καλύτερα... Ήμουν πολύ χάλια με ναυτίες κλπ.

Απο κιλά έχω πάρει 1,5 κιλό.

Μου δινεις κουραγιο!!! αρα να κανω υπομονη αλλη μια βδομαδα μηπως καλυτερεψω κ εγω... γτπραγματικα δεν αντεχω αλλο 

Just now, Fofi29 είπε:

Νευρίασα με τον δεύτερο γυναικολόγο επειδή θα συνεχίσω στον πρώτο μάλλον το θεώρησε σωστό να μην το νοιαξει για να μου πει τι βλέπει....τελείως αντιδεοντολογικό..Και τώρα ντρέπομαι να της δείξω στον γιατρό μου γιατί τι θα μου πει που πήγα και σε άλλον.. Ναι νομίζω η πρώτη....έχετε ξεκίνησει φάρμακα?Εγώ ακόμη μόνο φυλλικο παίρνω.. 

Κορίτσια μου έχουν ξεκινήσει και ημικρανίες...ξέρετε αν μπορούμε να πάρουμε κανένα χάπι για τον πονοκέφαλο?

ντεπον αφοβα! κ εγω εχω...


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...