Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Πότε ξεκινά ο τοκετός;


Kelly88

Recommended Posts

Γεια σας! Θέλω τις δικές σας εμπειρίες ώστε αν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με τη δική μου περίπτωση. Ειμαι στις 40+2 εβδομάδες εγκυμοσύνης. Την 40η είχα μεγάλη κηλίδα κόκκινου αιματος στο εσώρουχο και πήγα στο γιατρό μου να με δει. Ο τράχηλος μου παραμενει ψηλά και κλειστός οποτε είμαστε στη φάση της αναμονής παρακολουθώντας παράλληλα το μωρό στον καρδιοτοκογραφο καθημερινα. Εγώ παρ' όλο που όλο τον 9ο μήνα είχα πολλες συσπάσεις ανώδυνες, τη τελευταία βδομάδα έχουν γίνει πιο συχνές και λίγο πιο επώδυνες. Πόνοι περιόδου άλλα πολύ υποφερτοι.

Έχει κάποια απο εσάς παρόμοια εμπειρια; Να περιμένω το μωρό συντομα; Εχω αρχισει και απελπιζομαι οτι ο τοκετός είναι ακόμα πολύ μακριά. Και τελος, όλα αυτά τα συμπτώματα ειναι κατα καποιο τροπο καλος οιωνός για φυσιολογικό τοκετο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοπέλα μου κ με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου. Εμπειρία από Φ.Τ. δεν έχω αλλά απ' ότι έχω ακούσει αν δεις αίμα σημαίνει ότι ο τοκετός πλησιάζει. Μπορεί να κάνει κ 3-4-5 μέρες. Το ότι έχεις πιο πολλές συσπάσεις κιόλας αυτό δείχνουν. Όσο για την τελευταία ερώτηση εννοείται ότι είναι καλός οιωνός για φυσιολογικό τοκετό. Απ' ότι βλέπω ο γιατρός σου το αφήνει ώστε να γεννηθεί το μωρό οπότε θέλει κ δεν σε έβαλε κατευθείαν μέσα με τεχνητούς πόνους για να τελειώνει πιο γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου κ με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου. Εμπειρία από Φ.Τ. δεν έχω αλλά απ' ότι έχω ακούσει αν δεις αίμα σημαίνει ότι ο τοκετός πλησιάζει. Μπορεί να κάνει κ 3-4-5 μέρες. Το ότι έχεις πιο πολλές συσπάσεις κιόλας αυτό δείχνουν. Όσο για την τελευταία ερώτηση εννοείται ότι είναι καλός οιωνός για φυσιολογικό τοκετό. Απ' ότι βλέπω ο γιατρός σου το αφήνει ώστε να γεννηθεί το μωρό οπότε θέλει κ δεν σε έβαλε κατευθείαν μέσα με τεχνητούς πόνους για να τελειώνει πιο γρήγορα..

Ναι, του το ζήτησα κςι το σεβαστηκε! Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Kelly88 είπε:

Γεια σας! Θέλω τις δικές σας εμπειρίες ώστε αν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με τη δική μου περίπτωση. Ειμαι στις 40+2 εβδομάδες εγκυμοσύνης. Την 40η είχα μεγάλη κηλίδα κόκκινου αιματος στο εσώρουχο και πήγα στο γιατρό μου να με δει. Ο τράχηλος μου παραμενει ψηλά και κλειστός οποτε είμαστε στη φάση της αναμονής παρακολουθώντας παράλληλα το μωρό στον καρδιοτοκογραφο καθημερινα. Εγώ παρ' όλο που όλο τον 9ο μήνα είχα πολλες συσπάσεις ανώδυνες, τη τελευταία βδομάδα έχουν γίνει πιο συχνές και λίγο πιο επώδυνες. Πόνοι περιόδου άλλα πολύ υποφερτοι.

Έχει κάποια απο εσάς παρόμοια εμπειρια; Να περιμένω το μωρό συντομα; Εχω αρχισει και απελπιζομαι οτι ο τοκετός είναι ακόμα πολύ μακριά. Και τελος, όλα αυτά τα συμπτώματα ειναι κατα καποιο τροπο καλος οιωνός για φυσιολογικό τοκετο;

Ειναι θέμα ωρών. Αλλά να ξέρεις είναι πολύ επικίνδυνο αυτό, που πέρασες δηλαδή τις 40 εβδομάδες. Το να μπεις με ραντεβού δε σημαίνει ότι θα γεννήσεις με καισαρική. Απλά θα γίνει πρόκληση φτ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δεν κάνω λάθος έχω ακούσει ότι  η εγκυμοσύνη μπορεί να πάει μέχρι 41-42 εβδομάδες. Οπότε δεν πιστεύω να είναι τόσο επικίνδυνο απ' τη στιγμή που το ελέγχουν κ καθημερινά, γιατρός δεν είμαι βέβαια, για αυτά τα θέματα ο γιατρός είναι ο πλέον αρμόδιος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Εγώ αν δεν κάνω λάθος έχω ακούσει ότι  η εγκυμοσύνη μπορεί να πάει μέχρι 41-42 εβδομάδες. Οπότε δεν πιστεύω να είναι τόσο επικίνδυνο απ' τη στιγμή που το ελέγχουν κ καθημερινά, γιατρός δεν είμαι βέβαια, για αυτά τα θέματα ο γιατρός είναι ο πλέον αρμόδιος

Κ με καθημερινο έλεγχο που ανέφερε η κοπελα

Γενικα συμφωνώ με την μαμα κ στο προηγούμενο μνμ, πιστευω λίγες μέρες σου μενουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου! Δεν ζω Ελλάδα, αλλά εδώ περιμένουν μέχρι και 10 μέρες από την τελευταία ημερομηνία πριν σε βάλουν μέσα για πρόκληση τοκετού. Εγώ γέννησα φυσιολογικά 3 μέρες πριν την ΠΗΤ. Σε όλη μου την εγκυμοσύνη είχα ελάχιστες συσπάσεις. Εκείνο το βράδυ που με έπιασαν οι πόνοι κατάλαβα τί θα πει συσπάσεις. Δεν ξέρω αν περιγράφεται. Απλά ξέρεις ότι ήρθε η ώρα. Ο γιατρός σου πόσες μέρες θα σε αφήσει; Το να σου δώσουν το φάρμακο για τις τεχνητές ωδύνες δεν σημαίνει καισαρική. Εγώ πχ επειδή άργησε πολύ η διαστολή, δεν είχα μετά συσπάσεις και μου έδωσαν και φάρμακο και παρόλο του ότι γεννούσα 17 ώρες, γέννησα μια χαρά φυσιολογικά.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στις 38 εβδομαδες με δικους μου πονους. Αιμα δεν ειδα, αλλα ειχα συσπασεις 1 -2 μερες πριν οχι επωδυνες ουτε πολλες. 5-6 τη μερα. την ημερα που με επιασαν οι πονοι κ γεννησα απο τις 5 το απογευμα οι συσπασεις εγιναν πιο ρυθμικες αλλα οχι πολυ συχνες. στην αρχη καθε 20 λεπτα. Μετα απο κανενα διωρο εγιναν λιγο επωδυνες κ εν τελει πηγα στη κλινικη στις 12 το βραδυ με διαστολη 1 καθως το μωρο ηταν με οπισθια προβολη και δεν εσπρωχνε σωστα για να γινει διαστολη. Με εβαλαν σε μπαλα κ εκανα μερικες ασκησουλες, ανεβηκε 1 2 εκατοστα ακομα η διαστολη και μετα εκανα επισκληριδιο γιατι ειχε ηδη παει 2 κ ημουν κομματια. Απο εκει κ περα ουτε φαρμακο ουτε τιποτα, ξεκουραστηκα κ το πρωι στις 6.40 γεννησα μετα απο 1 ωρα εξωθησεων ( ενταξει ειπαμε δεν ηταν σε καλη θεση το μωρο).... Γεννησα φυσιολογικα τελικα! Αξιζει να σημειωθει οτι οταν μπηκα στο μηνα μου ειχα επαφες με το συζυγο κ πηγαιναμε για περπατημα καθε μερα 2 -3 ωριτσες. Πιστευω βοηθησαν κ αυτα....! Με το καλο κ με ενα πονο!!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Ειναι θέμα ωρών. Αλλά να ξέρεις είναι πολύ επικίνδυνο αυτό, που πέρασες δηλαδή τις 40 εβδομάδες. Το να μπεις με ραντεβού δε σημαίνει ότι θα γεννήσεις με καισαρική. Απλά θα γίνει πρόκληση φτ.

Το παρακολουθούμε κάθε μέρα και το μωρό είναι πολύ καλά. Δυστυχώς δεν εχω  καθόλου διαστολή ακόμα οπότε θα πάμε με προκληση, απλώς ο γιατρός μου είπε πως με 0 διαστολή δύσκολα πάμε για φυσιολογικό...

11 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ αν δεν κάνω λάθος έχω ακούσει ότι  η εγκυμοσύνη μπορεί να πάει μέχρι 41-42 εβδομάδες. Οπότε δεν πιστεύω να είναι τόσο επικίνδυνο απ' τη στιγμή που το ελέγχουν κ καθημερινά, γιατρός δεν είμαι βέβαια, για αυτά τα θέματα ο γιατρός είναι ο πλέον αρμόδιος

Ναι, αυτο ακριβώς ισχύει. Αρκεί να βρεις το γιατρό που θα σου δώσει το περιθώριο για παράταση. Οι περισσότεροι δε παίρνουν  την ευθύνη παρ' όλο που ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, noni90 είπε:

Εγω γεννησα στις 38 εβδομαδες με δικους μου πονους. Αιμα δεν ειδα, αλλα ειχα συσπασεις 1 -2 μερες πριν οχι επωδυνες ουτε πολλες. 5-6 τη μερα. την ημερα που με επιασαν οι πονοι κ γεννησα απο τις 5 το απογευμα οι συσπασεις εγιναν πιο ρυθμικες αλλα οχι πολυ συχνες. στην αρχη καθε 20 λεπτα. Μετα απο κανενα διωρο εγιναν λιγο επωδυνες κ εν τελει πηγα στη κλινικη στις 12 το βραδυ με διαστολη 1 καθως το μωρο ηταν με οπισθια προβολη και δεν εσπρωχνε σωστα για να γινει διαστολη. Με εβαλαν σε μπαλα κ εκανα μερικες ασκησουλες, ανεβηκε 1 2 εκατοστα ακομα η διαστολη και μετα εκανα επισκληριδιο γιατι ειχε ηδη παει 2 κ ημουν κομματια. Απο εκει κ περα ουτε φαρμακο ουτε τιποτα, ξεκουραστηκα κ το πρωι στις 6.40 γεννησα μετα απο 1 ωρα εξωθησεων ( ενταξει ειπαμε δεν ηταν σε καλη θεση το μωρο).... Γεννησα φυσιολογικα τελικα! Αξιζει να σημειωθει οτι οταν μπηκα στο μηνα μου ειχα επαφες με το συζυγο κ πηγαιναμε για περπατημα καθε μερα 2 -3 ωριτσες. Πιστευω βοηθησαν κ αυτα....! Με το καλο κ με ενα 

Η αλήθεια ειναι οτι αγχωνομαι επειδή δεν εχω διαστολή και πάω για πρόκληση. Γι αυτό και μόνο δεν είμαι σίγουρη αν τελικά κατέβει το μωρο και ίσως χρειαστεί καισαρική.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Kelly88 είπε:

Η αλήθεια ειναι οτι αγχωνομαι επειδή δεν εχω διαστολή και πάω για πρόκληση. Γι αυτό και μόνο δεν είμαι σίγουρη αν τελικά κατέβει το μωρο και ίσως χρειαστεί καισαρική.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Με το καλό να γεννηθεί,με έναν πόνο!σήμερα μπαίνεις με προκληση; Μπορεί να κατέβει το μωρό κ να γεννήσεις φυσιολογικά με τεχνητούς πόνους.ετσι έπαθε κ μια φίλη μου που γέννησε τον προηγούμενο μήνα στις 38 εβδομάδες.προκληση με διαστολή 0 τα κατάφερε φυσιολογικα και όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Kelly88 είπε:

Η αλήθεια ειναι οτι αγχωνομαι επειδή δεν εχω διαστολή και πάω για πρόκληση. Γι αυτό και μόνο δεν είμαι σίγουρη αν τελικά κατέβει το μωρο και ίσως χρειαστεί καισαρική.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Και εγώ διαστολή 1 είχα όταν μπήκα με πρόκληση και μάλιστα δεν προχωρούσε η διαστολή όπως αναμενόταν παρά τα φάρμακα κατά την πρόκληση... Παρόλα αυτά, με την υπομονή και τη θέληση τη δική μου αλλά κυρίως του γιατρού μου (κακά τα ψέματα, άλλος θα με είχε βάλει άνετα καισαρική) γέννησα φυσιολογικα τη μπουμπουκα μου!!!!

Με κανέναν πόνο σου εύχομαι!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Kelly88 είπε:

Η αλήθεια ειναι οτι αγχωνομαι επειδή δεν εχω διαστολή και πάω για πρόκληση. Γι αυτό και μόνο δεν είμαι σίγουρη αν τελικά κατέβει το μωρο και ίσως χρειαστεί καισαρική.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Καλέ μην το λες αυτό! Πρόκληση δε σημαίνει καισαρική. Εύχομαι όλα με το καλο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Kelly88 είπε:

Η αλήθεια ειναι οτι αγχωνομαι επειδή δεν εχω διαστολή και πάω για πρόκληση. Γι αυτό και μόνο δεν είμαι σίγουρη αν τελικά κατέβει το μωρο και ίσως χρειαστεί καισαρική.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σου είπε κάτι που μπορείς να κανείς για να βοηθήσεις τη κατάσταση; Παντως κ η μαμά μου 2 έκανε με πρόκληση και φτ.... δε σημαίνει αυτόματα ότι θα πας για καισαρική... όλα καλά να σου πάνε κ να έχεις ένα τοκετό όπως τον θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπήκα με πρόκληση διαστολή ένα, δ καταφέραμε Φ. Τ  άλλα γενικα είχα κάποια θεματακια

Ίδιες ώρες ήταν μια για το τρίτο που γέννησε σε ένα 4ωρο,κ μια πρωτότοκη που γέννησε λιγο μετά τις 6-7ωρες

Οποτε δ ειναι σίγουρη η καισαρικη λόγω προκλησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...