Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου....χτες γυρισαμε σπιτι μας κ ακομα προσαρμοζομαστε...ο μπεμπουκος πολυ ησυχος..κλαιει ισα ισα να μας δειξει οτι πειναει προς το παρον...με το μπανακι εχω λιγο θεμα, το φοβαμαι ακομα...Υπνος δικος μου σχεδον ανυπαρκτος..ποτε δεν πιστευα οτι δεν θα με φτανει ο χρονος...επισης τα κακακια μας κ μας ειναι σαν μουσταρδα...χαχααχα πολλα κακα ρε κοριτσια...

Τελικα τον θηλασμο δεν τον αντεξα ψυχολογικα κ τον εκοψα..σημερα πηρα τα χαπια που δινουν αλλα ακουσα οτι εχουν ζαλαδα κ εχω τρομοκρατηθει...φοβαμαι μην εχω τον μπεμπη στα χερια κ ζαλιστω κ μου πεσει...εχετε ακουσει εσεις κατι γι αυτα; ενταξει δεν ειναι κ οτι καλυτερο αλλα εχουν ολες ζαλαδα που τα παιρνουν;

Αυριο πρεπει να παμε κ στη παιδιατρο...

Καλησπερα, εγώ που πηρα τα χάπια αποθηλασμου στην πρωτη γεννά, είχα τρομερές παρενεργειες και χρειαζόμουν δίπλα μου ένα άτομο, όλο το εικοσιτετράωρο.. Δεν θυμάμαι αν ήταν το ντοστινεξ, αλλά τώρα που πηρα παλι χάπια, βέβαια αυτά τα πηρα μια φορά μέσα στο μαιευτήριο, αμέσως μετά τον τοκετό, δεν είχα καμια παρενεργεια... 

Μη φοβάσαι το μπανάκι, απλά κράτα καλα το μωρό, και έχε όλα τα απαραίτητα δίπλα.  

Και όσον αφορά τον θηλασμό, τις θαυμάζω όσες θηλάζουν τα παιδάκια τους, μα δεν θα μπορουσα ποτε να ανταπεξέλθω... Άντεξα τρεις μήνες στον γιο μου, τώρα τον έκοψα από την πρωτη μερα... Και δεν νιώθω καθόλου τυψεις, μάνα είμαι κι εγώ όπως και όσες θηλάζουν.. Δεν έχει καμία σημασία το πως θα μείνει έγκυος μια γυναίκα, καμια σημάσια το πως θα γεννήσει, και καμια σημασία το αν θα το θηλάζει η θα του δώσει ξένο.. Έτσι το βλέπω εγώ. Με σεβασμό παντα στην γυναίκα, γιατί η γυναίκα φέρνει το θαυμα... Τα φιλιά μου κοριτσια

  • Μου αρέσει 5

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ εγω κοριτσια μου αυτο σκεφτηκα...οτι μπορει να μην του δινω γαλα αλλα θα του δωσω πολλα παραπανω κ ειδικα αν ειμαι εγω καλα...εννοειται θαυμαζω οσες θηλαζουν αλλα εγω δεν μπορω...

  • Μου αρέσει 7

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Depykal είπε:

Κ εγω κοριτσια μου αυτο σκεφτηκα...οτι μπορει να μην του δινω γαλα αλλα θα του δωσω πολλα παραπανω κ ειδικα αν ειμαι εγω καλα...εννοειται θαυμαζω οσες θηλαζουν αλλα εγω δεν μπορω...

Εννοειται κοριτσι μου,το παν ειναι να ειμαστε εμεις καλα κ δυνατες για να μπορουμε να προσφερουμε στα μπεμπακια μας!

  • Μου αρέσει 3

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

(ΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΣΕΝΤΟΝΑΡΑ)

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!! Πόσο μου λείπει το να μιλάμε καθημερινά! Όλα είναι τόσο καινούρια και διαφορετικά και κάποιες μέρες πολυυυ δύσκολα. Εμείς εκεί που είπαμε ότι στρωσαμε με τον θηλασμο και όλα τα προβλήματα που τράβηξα με την υπερπαραγωγή γάλακτος και τον μπέμπη που δαγκώνει σαν τρελός... Τωρα κάτι καινούριο έπαθε σε συνδυασμό με τους κολικούς και ξαναχαλασε η κατάσταση. Έχουμε πολλη γκρίνια, τρώει πολύ λαίμαργα δεν μπορεί να ρευτει μετά... Κλαίει... Πολύ πολύ δύσκολος ο θηλασμός...και η αϋπνία τι να πω... Αναρωτιέμαι ποτέ θα κοιμηθώ για πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα. Επιπλέον εμένα η λοχεία μου έχει πέσει πολύ βαριά... Οπως και η καισαρική. Δεν έχω αναρρώσει ακόμα. Έχω ατονία ψιλοζαλιζομαι, πονάω στην τομή. Πονάω γενικώς...και συναισθηματικά όταν δεν πάει καλά κάποιο γεύμα και με τραυματιζει ο μπεμπης πέφτω πολύ ψυχολογικά. Από την άλλη όλοι τα ίδια μου λένε για τον θηλασμο... Ότι θέλει πολλη υπομονή και ότι όλα αυτά συμβαίνουν... Κάνω υπομονή λίγο ακόμα και θα δούμε...την χανω όμως την τα βράδια πολύ... Κατά τ άλλα ο μπεμπης είναι πολύ καλός...πολυ δυνατός... Πολύ βαρύς και ασήκωτος χάχα... Κάποιες μέρες κοιμάται πολύ και προλαβαίνω κι εγώ να κάνω  κάτι μικρό συνήθως όμως δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα όλη μέρα. Έχουμε βγει 3 φορές βόλτα. Αυτό πήγε πολύ καλά!! Τώρα με αυτόν τον καιρό κλειστηκαμε πάλι μέσα. Γενικά το λοκνταουν έχει βοηθήσει πολύ επειδή μπορώ να έχω τον Σπύρο εδώ αρκετές ώρες αλλά γενικά μας έχει διαλύσει ψυχολογικά. Καθώς δεν βλέπω κανέναν άλλον. Και οικονομικά βέβαια... Όλα αυτά κορίτσια μου τα λέω γιατί εμένα πριν τα ζήσω δεν μου τα είπε ποτέ κανείς! Και είναι πολύ κρίμα να μην ξέρει μια γυναίκα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό τον πρώτο καιρό. Όλες μιλάνε για την απόλυτη ευτυχία... Υπάρχει και η άλλη πλευρά. Με πολλη ευτυχία σίγουρα... Αλλά και πολλη δυσκολία! Δεν ξέρω αν είμαι εγω πολύ ευαίσθητη πάντως το περνάω πολύ δύσκολα. @MumMaria πόσο χάρηκα που σε άκουσα κορίτσι μου!!! Σου στέλνω γλυκά φιλιά!! 

Ερωτησεις: πόση ώρα τα κρατάτε να ρευτουν και ρευονται πάντα?? 

Πόσα ml τρώνε τα δικά σας από τον μηνα και μετα? 

Πόσο βάρος σας είπαν ότι πρέπει να έχουν πάρει στον μηνα μετά την Γέννα και πόσο την εβδομάδα? 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Depykal said:

Κ εγω κοριτσια μου αυτο σκεφτηκα...οτι μπορει να μην του δινω γαλα αλλα θα του δωσω πολλα παραπανω κ ειδικα αν ειμαι εγω καλα...εννοειται θαυμαζω οσες θηλαζουν αλλα εγω δεν μπορω...

Κοριτσακι μου καν να μη το σκεφτεσαι αυτο και καν να μη λες θαυμαζω! Εγω θαυμαζω το οτι ειδες τι ειναι καλο για την οικογενεια σας και εδρασες αμεσως! Γενικα θαυμαζω οσους ανθρωπους ειναι σωστοι και αξιοι γονεις! Κι εσυ εισαι αξια μανουλα! Το πως θα ταισουμε το μωρακι μας δεν εχει σημασια. Το μωρο θελει εκτος απο τροφη και μια χαρουμενη μαμα!

 

Just now, Argyroula said:

(ΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΣΕΝΤΟΝΑΡΑ)

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!! Πόσο μου λείπει το να μιλάμε καθημερινά! Όλα είναι τόσο καινούρια και διαφορετικά και κάποιες μέρες πολυυυ δύσκολα. Εμείς εκεί που είπαμε ότι στρωσαμε με τον θηλασμο και όλα τα προβλήματα που τράβηξα με την υπερπαραγωγή γάλακτος και τον μπέμπη που δαγκώνει σαν τρελός... Τωρα κάτι καινούριο έπαθε σε συνδυασμό με τους κολικούς και ξαναχαλασε η κατάσταση. Έχουμε πολλη γκρίνια, τρώει πολύ λαίμαργα δεν μπορεί να ρευτει μετά... Κλαίει... Πολύ πολύ δύσκολος ο θηλασμός...και η αϋπνία τι να πω... Αναρωτιέμαι ποτέ θα κοιμηθώ για πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα. Επιπλέον εμένα η λοχεία μου έχει πέσει πολύ βαριά... Οπως και η καισαρική. Δεν έχω αναρρώσει ακόμα. Έχω ατονία ψιλοζαλιζομαι, πονάω στην τομή. Πονάω γενικώς...και συναισθηματικά όταν δεν πάει καλά κάποιο γεύμα και με τραυματιζει ο μπεμπης πέφτω πολύ ψυχολογικά. Από την άλλη όλοι τα ίδια μου λένε για τον θηλασμο... Ότι θέλει πολλη υπομονή και ότι όλα αυτά συμβαίνουν... Κάνω υπομονή λίγο ακόμα και θα δούμε...την χανω όμως την τα βράδια πολύ... Κατά τ άλλα ο μπεμπης είναι πολύ καλός...πολυ δυνατός... Πολύ βαρύς και ασήκωτος χάχα... Κάποιες μέρες κοιμάται πολύ και προλαβαίνω κι εγώ να κάνω  κάτι μικρό συνήθως όμως δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα όλη μέρα. Έχουμε βγει 3 φορές βόλτα. Αυτό πήγε πολύ καλά!! Τώρα με αυτόν τον καιρό κλειστηκαμε πάλι μέσα. Γενικά το λοκνταουν έχει βοηθήσει πολύ επειδή μπορώ να έχω τον Σπύρο εδώ αρκετές ώρες αλλά γενικά μας έχει διαλύσει ψυχολογικά. Καθώς δεν βλέπω κανέναν άλλον. Και οικονομικά βέβαια... Όλα αυτά κορίτσια μου τα λέω γιατί εμένα πριν τα ζήσω δεν μου τα είπε ποτέ κανείς! Και είναι πολύ κρίμα να μην ξέρει μια γυναίκα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό τον πρώτο καιρό. Όλες μιλάνε για την απόλυτη ευτυχία... Υπάρχει και η άλλη πλευρά. Με πολλη ευτυχία σίγουρα... Αλλά και πολλη δυσκολία! Δεν ξέρω αν είμαι εγω πολύ ευαίσθητη πάντως το περνάω πολύ δύσκολα. @MumMaria πόσο χάρηκα που σε άκουσα κορίτσι μου!!! Σου στέλνω γλυκά φιλιά!! 

Ερωτησεις: πόση ώρα τα κρατάτε να ρευτουν και ρευονται πάντα?? 

Πόσα ml τρώνε τα δικά σας από τον μηνα και μετα? 

Πόσο βάρος σας είπαν ότι πρέπει να έχουν πάρει στον μηνα μετά την Γέννα και πόσο την εβδομάδα? 

Αργυρουλα μου καλη! Κι εμενα μου λειπετε πολυ και σαε σκεφτομαι, ευτυχως με αρκετα κοριτσια μας τταλεμε και στα σοσιαλ! Κοριτσακι μου οτι περιγραφεις πανω κατω το βλεπω κι εγω! Δεν ειναι μονο ευτυχια ειναι και αυπνια, και γκρινια χωρις λογο, και βυζι εξω ολη υην ωρα, και ορμοβες ανω κατω! Βεβαια θα στρωσουν ολα σιγα σιγα! Οχι ολα μαζι και οχι ολα αμεσως αλλα θα στρωσουν! Και μετα η χαρα ειναι οντως μεγαλη και πιστευω θα ξεχασουμε λιγο την ταλαιπωρια τοθ τωρα! 

Τον κραταω ενα τεταρτο να ρευτει αλλα συνηθως ρευεται αμεσως. Μλ δεν εχω ιδεα γιατι δινω μονο στηθος. Βαρος εμενα στο μηνα πηρε 1.200 περιπου! Αλλα το καθε παιδσμι εχει δικο του ρυθμο αναπτυξης να το ξερεις αυτο γλυκουλα μου. Αν ο παιδιατρος λεει ολα καλα, κρατα αυτο!

  • Μου αρέσει 3

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Υβόννη είπε:

Κοριτσακι μου καν να μη το σκεφτεσαι αυτο και καν να μη λες θαυμαζω! Εγω θαυμαζω το οτι ειδες τι ειναι καλο για την οικογενεια σας και εδρασες αμεσως! Γενικα θαυμαζω οσους ανθρωπους ειναι σωστοι και αξιοι γονεις! Κι εσυ εισαι αξια μανουλα! Το πως θα ταισουμε το μωρακι μας δεν εχει σημασια. Το μωρο θελει εκτος απο τροφη και μια χαρουμενη μαμα!

 

Αργυρουλα μου καλη! Κι εμενα μου λειπετε πολυ και σαε σκεφτομαι, ευτυχως με αρκετα κοριτσια μας τταλεμε και στα σοσιαλ! Κοριτσακι μου οτι περιγραφεις πανω κατω το βλεπω κι εγω! Δεν ειναι μονο ευτυχια ειναι και αυπνια, και γκρινια χωρις λογο, και βυζι εξω ολη υην ωρα, και ορμοβες ανω κατω! Βεβαια θα στρωσουν ολα σιγα σιγα! Οχι ολα μαζι και οχι ολα αμεσως αλλα θα στρωσουν! Και μετα η χαρα ειναι οντως μεγαλη και πιστευω θα ξεχασουμε λιγο την ταλαιπωρια τοθ τωρα! 

Τον κραταω ενα τεταρτο να ρευτει αλλα συνηθως ρευεται αμεσως. Μλ δεν εχω ιδεα γιατι δινω μονο στηθος. Βαρος εμενα στο μηνα πηρε 1.200 περιπου! Αλλα το καθε παιδσμι εχει δικο του ρυθμο αναπτυξης να το ξερεις αυτο γλυκουλα μου. Αν ο παιδιατρος λεει ολα καλα, κρατα αυτο!

@Υβόννη μου όπως τα λες... Χαίρομαι που συμφωνείς... Γιατί απελπιζομαι! Αχ αυτές οι ορμόνες... Η παιδίατρος μας μια χαρά μας έβρισκε μέχρι πριν λίγες μέρες... Βέβαια τώρα θα μας ξαναδεί. Στις 40 μέρες. 1200 από το βάρος γέννησης η βάρος εξιτήριου? Ml ούτε εγώ ξέρω... Αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να τρώει όταν κάθεται με το ζόρι κάποιες μέρες 5 λεπτά και μετά κοιμάται 3 ώρες... Δεν μπορώ να το καταλάβω. 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula said:

@Υβόννη μου όπως τα λες... Χαίρομαι που συμφωνείς... Γιατί απελπιζομαι! Αχ αυτές οι ορμόνες... Η παιδίατρος μας μια χαρά μας έβρισκε μέχρι πριν λίγες μέρες... Βέβαια τώρα θα μας ξαναδεί. Στις 40 μέρες. 1200 από το βάρος γέννησης η βάρος εξιτήριου? Ml ούτε εγώ ξέρω... Αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να τρώει όταν κάθεται με το ζόρι κάποιες μέρες 5 λεπτά και μετά κοιμάται 3 ώρες... Δεν μπορώ να το καταλάβω. 

Απο βαρος εξιτηριου! Κοριτσι μου αν πεινουσε δε θα κοιμοταν 3ωρο! Ειναι ακομη σαν ζωακια δρουν με ενστικτο. Αν πεινουσε θα στι εδειχνε μην ανησυχεις! Το γαλα σου προφανως ειναι πολυ θρεπτικο στην παρουσα φαση και λογικα ο μικρος δυναμωσε και ρουφαει καλα. Εγω πλεοβ σταματησα να κοιταω ωρες κτλ. Εφοσον παιρνει κιλα, χεζει και κατουραει τρωει! Βεβαια μη βλεπεις που στα λεω ετσι ανετη! Στην αρχη ειχα αγωνια αλλα.μου το ειπε η μαια και ηρεμησα!  

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Απο βαρος εξιτηριου! Κοριτσι μου αν πεινουσε δε θα κοιμοταν 3ωρο! Ειναι ακομη σαν ζωακια δρουν με ενστικτο. Αν πεινουσε θα στι εδειχνε μην ανησυχεις! Το γαλα σου προφανως ειναι πολυ θρεπτικο στην παρουσα φαση και λογικα ο μικρος δυναμωσε και ρουφαει καλα. Εγω πλεοβ σταματησα να κοιταω ωρες κτλ. Εφοσον παιρνει κιλα, χεζει και κατουραει τρωει! Βεβαια μη βλεπεις που στα λεω ετσι ανετη! Στην αρχη ειχα αγωνια αλλα.μου το ειπε η μαια και ηρεμησα!  

Αχχ.. Κάθε φορά που απελπιζομαι πάω και κοιτάω τις χεσμενες πανες (τρεληηη). Έχει πάνες πολλές και βάρος έβαλε στον μήνα 1 kg. Αλλά ξαναχαλασε την λαβή του. Πιάνει την θηλή και μου την δαγκώνει γιατί πνίγεται και αναρωτιέμαι πως γίνεται να τρώει καλά...ολο κάτι μας προβληματίζει δεν χαλαρώνουμε. Όλες οι συμβουλές που έλαβα από την ομάδα μητρικου θηλασμού και τους γιατρούς μου δεν με βοήθησαν επαρκώς. Το βυζι μου φταίει... Δεν λέει να σταματήσει να τρέχει σαν τρελό!! Τέλος πάντων...στην προσπάθεια συνεχώς... Θα δούμε! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

(ΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΣΕΝΤΟΝΑΡΑ)

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!! Πόσο μου λείπει το να μιλάμε καθημερινά! Όλα είναι τόσο καινούρια και διαφορετικά και κάποιες μέρες πολυυυ δύσκολα. Εμείς εκεί που είπαμε ότι στρωσαμε με τον θηλασμο και όλα τα προβλήματα που τράβηξα με την υπερπαραγωγή γάλακτος και τον μπέμπη που δαγκώνει σαν τρελός... Τωρα κάτι καινούριο έπαθε σε συνδυασμό με τους κολικούς και ξαναχαλασε η κατάσταση. Έχουμε πολλη γκρίνια, τρώει πολύ λαίμαργα δεν μπορεί να ρευτει μετά... Κλαίει... Πολύ πολύ δύσκολος ο θηλασμός...και η αϋπνία τι να πω... Αναρωτιέμαι ποτέ θα κοιμηθώ για πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα. Επιπλέον εμένα η λοχεία μου έχει πέσει πολύ βαριά... Οπως και η καισαρική. Δεν έχω αναρρώσει ακόμα. Έχω ατονία ψιλοζαλιζομαι, πονάω στην τομή. Πονάω γενικώς...και συναισθηματικά όταν δεν πάει καλά κάποιο γεύμα και με τραυματιζει ο μπεμπης πέφτω πολύ ψυχολογικά. Από την άλλη όλοι τα ίδια μου λένε για τον θηλασμο... Ότι θέλει πολλη υπομονή και ότι όλα αυτά συμβαίνουν... Κάνω υπομονή λίγο ακόμα και θα δούμε...την χανω όμως την τα βράδια πολύ... Κατά τ άλλα ο μπεμπης είναι πολύ καλός...πολυ δυνατός... Πολύ βαρύς και ασήκωτος χάχα... Κάποιες μέρες κοιμάται πολύ και προλαβαίνω κι εγώ να κάνω  κάτι μικρό συνήθως όμως δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα όλη μέρα. Έχουμε βγει 3 φορές βόλτα. Αυτό πήγε πολύ καλά!! Τώρα με αυτόν τον καιρό κλειστηκαμε πάλι μέσα. Γενικά το λοκνταουν έχει βοηθήσει πολύ επειδή μπορώ να έχω τον Σπύρο εδώ αρκετές ώρες αλλά γενικά μας έχει διαλύσει ψυχολογικά. Καθώς δεν βλέπω κανέναν άλλον. Και οικονομικά βέβαια... Όλα αυτά κορίτσια μου τα λέω γιατί εμένα πριν τα ζήσω δεν μου τα είπε ποτέ κανείς! Και είναι πολύ κρίμα να μην ξέρει μια γυναίκα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό τον πρώτο καιρό. Όλες μιλάνε για την απόλυτη ευτυχία... Υπάρχει και η άλλη πλευρά. Με πολλη ευτυχία σίγουρα... Αλλά και πολλη δυσκολία! Δεν ξέρω αν είμαι εγω πολύ ευαίσθητη πάντως το περνάω πολύ δύσκολα. @MumMaria πόσο χάρηκα που σε άκουσα κορίτσι μου!!! Σου στέλνω γλυκά φιλιά!! 

Ερωτησεις: πόση ώρα τα κρατάτε να ρευτουν και ρευονται πάντα?? 

Πόσα ml τρώνε τα δικά σας από τον μηνα και μετα? 

Πόσο βάρος σας είπαν ότι πρέπει να έχουν πάρει στον μηνα μετά την Γέννα και πόσο την εβδομάδα? 

Κοριτσι υπομονή κ επιμονή.. Κ εγώ με το θηλασμό δεν τα πηγα όπως περιμενα.. Έχει λιγοστευει το γάλα Μ η μπεμπα γκρινιαζει  κ η λυση π Μ έδωσε ο παιδιατρος ήταν ότι δεν έχει κολικους απλά πειναει .. Και τα σημάδια είναι ιδια κολικων κ πείνας.. Κ τελικά είχε δίκιο έκανα παραπανω  ml κ όντως ηρεμησε από τη γκρίνια και το κλάμα.. Στ στήθος κάθεται τ πολυ 5' κ Μ είπε ότι λογικά τόσο γάλα έχω πλεον.. Όποτε στ ένα γευμα δίνω στήθος κ συμπλήρωμα κ στο επόμενο μόνο ξένο για να προλαβαινει να γεμίζει.και εμένα τ ένα τρέχει σαν τρελό αλλά κ παλι φαίνεται ότι το αδειάζει γρήγορα . Αχ πολυ υπομονηηη

  • Μου αρέσει 3

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Κοριτσι υπομονή κ επιμονή.. Κ εγώ με το θηλασμό δεν τα πηγα όπως περιμενα.. Έχει λιγοστευει το γάλα Μ η μπεμπα γκρινιαζει  κ η λυση π Μ έδωσε ο παιδιατρος ήταν ότι δεν έχει κολικους απλά πειναει .. Και τα σημάδια είναι ιδια κολικων κ πείνας.. Κ τελικά είχε δίκιο έκανα παραπανω  ml κ όντως ηρεμησε από τη γκρίνια και το κλάμα.. Στ στήθος κάθεται τ πολυ 5' κ Μ είπε ότι λογικά τόσο γάλα έχω πλεον.. Όποτε στ ένα γευμα δίνω στήθος κ συμπλήρωμα κ στο επόμενο μόνο ξένο για να προλαβαινει να γεμίζει.και εμένα τ ένα τρέχει σαν τρελό αλλά κ παλι φαίνεται ότι το αδειάζει γρήγορα . Αχ πολυ υπομονηηη

Να πόσο δύσκολο είναι να καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει...εσένα γενικά με κιλά πάνες και ύπνο πως πηγαίνει? Αχ αυτή η υπομονή!!! 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Argyroula είπε:

Να πόσο δύσκολο είναι να καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει...εσένα γενικά με κιλά πάνες και ύπνο πως πηγαίνει? Αχ αυτή η υπομονή!!! 

Πριν δυο βδομάδες ήταν 4,5  κιλά,.. Πανες βρέχει παρα πολλες κακακια πολυ λίγα.. Τώρα με το ξένο κάνει πιο συχνά... Με τον υπνο τωρα π χορταινει κοιμάται 3 ωροσκόπο μετά από γευμα κ υ βράδυ μπορεί ανα 4 ωρο ν σηκωθεί περιπου 

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κουκλες! Σας διαβάζω αλλά σπάνια προλαβαίνω να κάνω βασικά πράγματα, πόσο μάλλον να γράψω..χαχα 

Έχουν ξεκινήσει και σ εμάς οι κολικοί και τα βράδια ειδικα είναι κάπως μαρτυρικά,ξεκίνησαν και τα πρώτα άλματα αναπτυξης..θα περάσει κι αυτό!

Ήθελα να σας ρωτήσω ρε κορίτσια,επειδή η μικρή πλέον ζυγίζει 4.700 κι έχουμε κοψομεσιαστει με τον άντρα μου να την κανουμε μπανιο στα χέρια,μήπως έχετε να προτείνετε κανένα μπανάκι που να σας βόλεψε; Είχαμε πάρει μια βάση μπάνιου για αρχή αλλά δεν την θέλει με τίποτα!

  • Μου αρέσει 3

RCIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2020 at 12:33 ΠΜ, Argyroula είπε:

(ΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΣΕΝΤΟΝΑΡΑ)

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!! Πόσο μου λείπει το να μιλάμε καθημερινά! Όλα είναι τόσο καινούρια και διαφορετικά και κάποιες μέρες πολυυυ δύσκολα. Εμείς εκεί που είπαμε ότι στρωσαμε με τον θηλασμο και όλα τα προβλήματα που τράβηξα με την υπερπαραγωγή γάλακτος και τον μπέμπη που δαγκώνει σαν τρελός... Τωρα κάτι καινούριο έπαθε σε συνδυασμό με τους κολικούς και ξαναχαλασε η κατάσταση. Έχουμε πολλη γκρίνια, τρώει πολύ λαίμαργα δεν μπορεί να ρευτει μετά... Κλαίει... Πολύ πολύ δύσκολος ο θηλασμός...και η αϋπνία τι να πω... Αναρωτιέμαι ποτέ θα κοιμηθώ για πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα. Επιπλέον εμένα η λοχεία μου έχει πέσει πολύ βαριά... Οπως και η καισαρική. Δεν έχω αναρρώσει ακόμα. Έχω ατονία ψιλοζαλιζομαι, πονάω στην τομή. Πονάω γενικώς...και συναισθηματικά όταν δεν πάει καλά κάποιο γεύμα και με τραυματιζει ο μπεμπης πέφτω πολύ ψυχολογικά. Από την άλλη όλοι τα ίδια μου λένε για τον θηλασμο... Ότι θέλει πολλη υπομονή και ότι όλα αυτά συμβαίνουν... Κάνω υπομονή λίγο ακόμα και θα δούμε...την χανω όμως την τα βράδια πολύ... Κατά τ άλλα ο μπεμπης είναι πολύ καλός...πολυ δυνατός... Πολύ βαρύς και ασήκωτος χάχα... Κάποιες μέρες κοιμάται πολύ και προλαβαίνω κι εγώ να κάνω  κάτι μικρό συνήθως όμως δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα όλη μέρα. Έχουμε βγει 3 φορές βόλτα. Αυτό πήγε πολύ καλά!! Τώρα με αυτόν τον καιρό κλειστηκαμε πάλι μέσα. Γενικά το λοκνταουν έχει βοηθήσει πολύ επειδή μπορώ να έχω τον Σπύρο εδώ αρκετές ώρες αλλά γενικά μας έχει διαλύσει ψυχολογικά. Καθώς δεν βλέπω κανέναν άλλον. Και οικονομικά βέβαια... Όλα αυτά κορίτσια μου τα λέω γιατί εμένα πριν τα ζήσω δεν μου τα είπε ποτέ κανείς! Και είναι πολύ κρίμα να μην ξέρει μια γυναίκα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό τον πρώτο καιρό. Όλες μιλάνε για την απόλυτη ευτυχία... Υπάρχει και η άλλη πλευρά. Με πολλη ευτυχία σίγουρα... Αλλά και πολλη δυσκολία! Δεν ξέρω αν είμαι εγω πολύ ευαίσθητη πάντως το περνάω πολύ δύσκολα. @MumMaria πόσο χάρηκα που σε άκουσα κορίτσι μου!!! Σου στέλνω γλυκά φιλιά!! 

Ερωτησεις: πόση ώρα τα κρατάτε να ρευτουν και ρευονται πάντα?? 

Πόσα ml τρώνε τα δικά σας από τον μηνα και μετα? 

Πόσο βάρος σας είπαν ότι πρέπει να έχουν πάρει στον μηνα μετά την Γέννα και πόσο την εβδομάδα? 

Καλησπέρα σε όλες ! Βλέπω ότι όλες τρέχουμε σαν τις τρελές... Μάλλον αυτό είναι το σωστό. :)

Εμείς τα έχουμε ψιλοκαταφερει με το θηλασμό αλλά παραμένει δύσκολο task. Ο δικός μου πήρε γύρω στα 1.300 γρ στις 40 μέρες (χθες σαραντισαμε). Όμως μέσα στη μέρα ανά 2-3 ώρες είναι κρεμασμένος στο βυζί... Το βράδυ μέχρι να τον πάρει ο βαθυς ύπνος μπορεί να θηλάζει και ανά μία ώρα καί τή νύχτα αραιώνει πάλι. Κολικούς δεν έχουμε, αλλά τη νύχτα μπορεί να ξύπνησει και να κάτσει και 2 ώρες ξυπνιος κι εννοείται εγώ βρίζω!! Η αλήθεια είναι ότι εμείς ήρθαμε Γιάννενα ,στους δικούς μας κι έτσι δεν έχω τουλάχιστον άλλες έγνοιες και δουλειές πέρα από το μπέμπη . Αυτό είναι πολύ βοηθητικό αλλά του ταραξαμε λίγο το πρόγραμμα του μικρού ....

Δεν έχω ιδέα πόσα ml πίνει αλλά κάθε γεύμα είναι 15-20 λεπτά . Η ροή μου εδώ και λίγες μέρες ρυθμίστηκε και δεν έχουμε ... πλημμύρες πάλι!

Εννοείται ότι η τομή τραβάει ακόμη και κάποιες μέρες είναι χειρότερα. Επίσης εννοείται ότι η εξάντληση είναι πολύ φίλη μου από όταν γέννησα και μετά. Η παρέα βοηθάει λίγο την κακή ψυχολογία και σε κάνει να νιώθεις άνθρωπος ξανά . Ευτυχώς εδώ στην επαρχία αυτό είναι πολύ πιο εύκολο. 

Οπότε @Argyroula , λίγο ή πολύ, τα ίδια ζούμε όλες. Και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το 4° τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι το πιο δύσκολο αλλαααα..... Βελτιώνεται με τον καιρό!!! 

Καλή δύναμη σε όλες σας!!! Σας φιλώ από τα ομιχλώδη Γιάννενα. 

 

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandra P. είπε:

Καλησπέρα σε όλες ! Βλέπω ότι όλες τρέχουμε σαν τις τρελές... Μάλλον αυτό είναι το σωστό. :)

Εμείς τα έχουμε ψιλοκαταφερει με το θηλασμό αλλά παραμένει δύσκολο task. Ο δικός μου πήρε γύρω στα 1.300 γρ στις 40 μέρες (χθες σαραντισαμε). Όμως μέσα στη μέρα ανά 2-3 ώρες είναι κρεμασμένος στο βυζί... Το βράδυ μέχρι να τον πάρει ο βαθυς ύπνος μπορεί να θηλάζει και ανά μία ώρα καί τή νύχτα αραιώνει πάλι. Κολικούς δεν έχουμε, αλλά τη νύχτα μπορεί να ξύπνησει και να κάτσει και 2 ώρες ξυπνιος κι εννοείται εγώ βρίζω!! Η αλήθεια είναι ότι εμείς ήρθαμε Γιάννενα ,στους δικούς μας κι έτσι δεν έχω τουλάχιστον άλλες έγνοιες και δουλειές πέρα από το μπέμπη . Αυτό είναι πολύ βοηθητικό αλλά του ταραξαμε λίγο το πρόγραμμα του μικρού ....

Δεν έχω ιδέα πόσα ml πίνει αλλά κάθε γεύμα είναι 15-20 λεπτά . Η ροή μου εδώ και λίγες μέρες ρυθμίστηκε και δεν έχουμε ... πλημμύρες πάλι!

Εννοείται ότι η τομή τραβάει ακόμη και κάποιες μέρες είναι χειρότερα. Επίσης εννοείται ότι η εξάντληση είναι πολύ φίλη μου από όταν γέννησα και μετά. Η παρέα βοηθάει λίγο την κακή ψυχολογία και σε κάνει να νιώθεις άνθρωπος ξανά . Ευτυχώς εδώ στην επαρχία αυτό είναι πολύ πιο εύκολο. 

Οπότε @Argyroula , λίγο ή πολύ, τα ίδια ζούμε όλες. Και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το 4° τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι το πιο δύσκολο αλλαααα..... Βελτιώνεται με τον καιρό!!! 

Καλή δύναμη σε όλες σας!!! Σας φιλώ από τα ομιχλώδη Γιάννενα. 

 

Πόσο καλύτερα νιώθω που το περνάμε κάπως έτσι κι άλλες... Καλή δύναμη κορίτσι μου!!! 

Θα ανοίξω κι άλλο θέμα... Πονάω αρκετά στην τομή. Νιώθω ένα τσούξιμο και τράβηγμα  για την ακρίβεια. Δεν αντέχω να με ακουμπά το εσώρουχο η να το ακουμπάω γενικά. Εσείς κορίτσια καισαρικής?? Γιατί διαβάζω άλλες που λένε ότι πονεσαν μόνο 1 εβδομάδα και φοβάμαι μήπως έχω κάτι. Θα πάω Δευτέρα στον γιατρό και όσες φορές του είπα στο τηλ ότι πονάω μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και να παίρνω κάνα παισιπονο (όσο δυνατόν λιγότερα μεν αλλά να παίρνω). Ρε κορίτσια πως θα κάνουμε σεξ? Όχι ότι έχω όρεξη προφανώς... Αλλά είμαι ένας σακατης. Ψυχολογία χάλια αϋπνία φουλ πόνος στην τομή στην μέση και στην πλάτη το σύστημα εκεί κάτω τραυματισμενο από την πρόκληση τοκετού και φουλ ξηρό...και τα βυζια να τρέχουν γάλα και να πρηζονται... 

Εντάξει το ξέρω ότι είμαι η απαισιόδοξη και η γκρινιάρα  της ομαδας αλλά αλήθεια πείτε μου... Μήπως έιμαιβπαραπανω ευαίσθητη γαμωτο.? Θα το συζητήσω και με τον γιατρό από Δευτέρα και ελπίζω να μην έχω καμία επιπλοκη και νιώθω έτσι... 

  • Μου αρέσει 3

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου....εγω να πω την αληθεια ποναω, αν κ μια βδομαδα που γεννησα..αλλα νομιζω οτι ποναω λιγο πιο πανω απ την τομη...ποναω οταν γελαω,οταν καθομαι,οταν βηχω, οταν σηκωνομαι...κ ρε κοριτσια εχω παει μονο μια φορα τουαλετα..δεν παλευεται αυτο ειναι απ τα χειροτερα μου...

Κατα τα αλλα ο μπεμπης ειναι ησυχος πολυ ακομα...αυπνια στο φουλ,δεν ξερω τι δυναμη εχω πραγματικα..ψυχολογικα προς το παρον ειμαι καλα με μερικες μικρες στιγμες θλιψης..ελπιζω να συνεχισω ετσι..

  • Μου αρέσει 2

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...