Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Argyroula είπε:

Πόσο καλύτερα νιώθω που το περνάμε κάπως έτσι κι άλλες... Καλή δύναμη κορίτσι μου!!! 

Θα ανοίξω κι άλλο θέμα... Πονάω αρκετά στην τομή. Νιώθω ένα τσούξιμο και τράβηγμα  για την ακρίβεια. Δεν αντέχω να με ακουμπά το εσώρουχο η να το ακουμπάω γενικά. Εσείς κορίτσια καισαρικής?? Γιατί διαβάζω άλλες που λένε ότι πονεσαν μόνο 1 εβδομάδα και φοβάμαι μήπως έχω κάτι. Θα πάω Δευτέρα στον γιατρό και όσες φορές του είπα στο τηλ ότι πονάω μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και να παίρνω κάνα παισιπονο (όσο δυνατόν λιγότερα μεν αλλά να παίρνω). Ρε κορίτσια πως θα κάνουμε σεξ? Όχι ότι έχω όρεξη προφανώς... Αλλά είμαι ένας σακατης. Ψυχολογία χάλια αϋπνία φουλ πόνος στην τομή στην μέση και στην πλάτη το σύστημα εκεί κάτω τραυματισμενο από την πρόκληση τοκετού και φουλ ξηρό...και τα βυζια να τρέχουν γάλα και να πρηζονται... 

Εντάξει το ξέρω ότι είμαι η απαισιόδοξη και η γκρινιάρα  της ομαδας αλλά αλήθεια πείτε μου... Μήπως έιμαιβπαραπανω ευαίσθητη γαμωτο.? Θα το συζητήσω και με τον γιατρό από Δευτέρα και ελπίζω να μην έχω καμία επιπλοκη και νιώθω έτσι... 

Γεια σας κορίτσια η περιγραφη σ μ καλυπτει.. Πριν μια βδομαδα σαραντισα κ έχει περιπου 15 μέρες π νιώθω πιο καλά τη τομή.. Εγω στο νοσοκομείο πονουσα φρικτά δεν ασχολήθηκα καθόλου με τ μωρό καλά π ήταν η μαμά Μ κ τα έκανε ολα.. όλα όμως.. Παυσίπονο μόνο τς 2 πρωτες μέρες Μ έδωσαν.. Ουτε τουαλέτα δεν μπορουσα ν παω μόνη σκεφτείτε.. Μολις πηγα σπιτι άλλαξαν όλα περπατουσα πολυ πιο ευκολα κ είδα βελτίωση κατευθείαν.. Με τις ημέρες ησυχαζε κ ο πονος.. Ωστόσο ακόμα κ τωρα μερικές μέρες νιώθω τράβηγμα φαγουρα η κάψιμο..ααα επίσης εγω πονουσα πολυ στη μια μεριά μόνο της τομής.. Τ τρίτη έκλεισα κ εγώ γυναικολόγο Γ έλεγχο.. Για σεξ φοβάμαι πολυ πως θ πονεσω.. Ίσως μας φυγει μετα την επίσκεψη στ γιατρό.. Εγώ έχω κ τ άλλο.. Στην εγκυμοσυνη σας είχα αναφέρει ότι κάθε φορά π γυριζα πλευρο στ υπνο πονουσα κάτω (κόκαλα ήταν μυες ήταν δεν έχω καταλάβει ακομα?) το έχω κ τωρα ακόμα κ δεν μπορώ ν καταλάβω τ ειναι:roll: 

  • Μου αρέσει 2

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κ απο μενα κοριτσια δεν προλαβαινω παντα να στελνω..ευχομαι οτι καλυτερο στα μωρακια μας..κ εμεις να ειμαστε δυνατες να τα καταφερνουμε..κ να συνεχιζουμε..υπομονη με καθε τι καινουργιο που παρουσιαζεται.κουραγιο σε ολες μας!!4600 πηγαμε εμεις προς το παρον θηλαζω ακομα..και σε λιγο παμε 2 μηνων.για ποτε πηγαμε κ θα ξεκινησουμε κ εμβολια απιστευτο μου φενεται..να αντιμετωπιζουμε τις δυσκολιες ευχομαι ,ουτε ο θηλασμος ειναι ευκολος ουτε ολα ειναι ροδινα παντα..αλλα υγεια να εχουμε κ ολα γινονται κ ολα φτιαχνουν.υγεια κ αγαπη στις οικογενειες  μας καλες γιορτες κοριτσια αν κ η πανδημια δεν λεει να μας αφησει αλλα που θα παει θα περασει κ αυτο!φιλακια σε ολες κ καλες γιορτες.

  • Μου αρέσει 4

i0cXp3.png?t=1&L0kq4ho6

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το κομματι το πραγματικο της αληθινης ζωης γιατι καλη κ η θεωρια αλλα στη πραξη ειναι αλλιως..εγω ακομα δε νιωθω την κοιλια μου ακομα με ποναει η τομη κ με τραβαει ακομα εχω αιμα ο γιατρος μου ειπε ολα φυσιολογικα οτι ειναι..οτι μπορει κ να αδιαθετησω τελη ιανουαριου αρχες φλεβαρη θα με ξαναδει αν δεν εχω αδιαθετησει κ βλεπουμε..λογο θηλασμου μπορει κ να αργησει μπορει κ οχι.θα δω κ για ποσο θα θηλαζω αλλα δεν θα ανχωθω.η ενδοκρινολογος μου αλλαξε το χαπι του θυροειδη πινω d3 κ σιδηρο παλι..οι εξετασεις δεν τελειωνουν ..με την μπεμπουλα μια ειναι ανυσηχη μια κλαιει μια ειναι πιο καλα κ δε γκρινιαζει..οι αυπνιες δεν λειπουν ουτε οι αγωνιες..αλλα ειμαστε ακομα εδω κοριτσια.περασα πολυ δυσκολα κ εγω με την καισαρικη κ μετα αλλα θα περασουν ολα.κ καθε μερα θα ειναι καλυτερη αυτο λεω εγω..:x

  • Μου αρέσει 3

i0cXp3.png?t=1&L0kq4ho6

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Argyroula είπε:

Πόσο καλύτερα νιώθω που το περνάμε κάπως έτσι κι άλλες... Καλή δύναμη κορίτσι μου!!! 

Θα ανοίξω κι άλλο θέμα... Πονάω αρκετά στην τομή. Νιώθω ένα τσούξιμο και τράβηγμα  για την ακρίβεια. Δεν αντέχω να με ακουμπά το εσώρουχο η να το ακουμπάω γενικά. Εσείς κορίτσια καισαρικής?? Γιατί διαβάζω άλλες που λένε ότι πονεσαν μόνο 1 εβδομάδα και φοβάμαι μήπως έχω κάτι. Θα πάω Δευτέρα στον γιατρό και όσες φορές του είπα στο τηλ ότι πονάω μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και να παίρνω κάνα παισιπονο (όσο δυνατόν λιγότερα μεν αλλά να παίρνω). Ρε κορίτσια πως θα κάνουμε σεξ? Όχι ότι έχω όρεξη προφανώς... Αλλά είμαι ένας σακατης. Ψυχολογία χάλια αϋπνία φουλ πόνος στην τομή στην μέση και στην πλάτη το σύστημα εκεί κάτω τραυματισμενο από την πρόκληση τοκετού και φουλ ξηρό...και τα βυζια να τρέχουν γάλα και να πρηζονται... 

Εντάξει το ξέρω ότι είμαι η απαισιόδοξη και η γκρινιάρα  της ομαδας αλλά αλήθεια πείτε μου... Μήπως έιμαιβπαραπανω ευαίσθητη γαμωτο.? Θα το συζητήσω και με τον γιατρό από Δευτέρα και ελπίζω να μην έχω καμία επιπλοκη και νιώθω έτσι... 

Εγώ πάντως που πονάω ακόμη, το ήξερα από πρίν. Ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορεί να πάρει μήνες μέχρι να αποκατασταθεί πλήρως και ειδικά με το κρύο θα τραβάει πάντα! 

Γενικά, το σώμα θέλει πολύ καιρό να επανέλθει, νομίζω περίπου 9 μήνες. Σίγουρα βέβαια βελτιώνεται πολύ όσο περνάει ο καιρός. Οπότε, θέλει υπομονή! Θα στα πει κι ο γιατρός σου λογικά.... 

Κι εγώ έχω ανάγκη να νιώσω ξανά ο εαυτός μου αλλά είμαι αισιόδοξη και μου δίνω χρόνο. Πάντα όταν πέφτω πολύ, σκέφτομαι "θα περάσει"....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια μου τ κάνετε?? Εμείς υποφέρουμε από κολικους.. Πολυ κλάμα σχεδόν όλη μέρα.. Ανυσηχια τρώει συχνά πιο λίγη ποσοτητα κοιμάται λίγο γενικά χαμός.. Κάνω μασάζ, τη βάζω τ κρέμα κάνουμε ασκησουλες αλλά ηρεμει πολυ λίγο.. Τ βράδυ είναι πιο καλα.. Τ μέρα όμως είναι συνέχεια πανω μ 

  • Λυπημένη/-ος 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου τ κάνετε?? Εμείς υποφέρουμε από κολικους.. Πολυ κλάμα σχεδόν όλη μέρα.. Ανυσηχια τρώει συχνά πιο λίγη ποσοτητα κοιμάται λίγο γενικά χαμός.. Κάνω μασάζ, τη βάζω τ κρέμα κάνουμε ασκησουλες αλλά ηρεμει πολυ λίγο.. Τ βράδυ είναι πιο καλα.. Τ μέρα όμως είναι συνέχεια πανω μ 

Δεσποινακι μίλησες με παιδίατρο ;!παιρνετε προβιοτικά ;υπομονη όσο μπορείς και ελπιζω να της περάσουν σύντομα !!!

On 15/12/2020 at 8:17 ΜΜ, Depykal είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου....χτες γυρισαμε σπιτι μας κ ακομα προσαρμοζομαστε...ο μπεμπουκος πολυ ησυχος..κλαιει ισα ισα να μας δειξει οτι πειναει προς το παρον...με το μπανακι εχω λιγο θεμα, το φοβαμαι ακομα...Υπνος δικος μου σχεδον ανυπαρκτος..ποτε δεν πιστευα οτι δεν θα με φτανει ο χρονος...επισης τα κακακια μας κ μας ειναι σαν μουσταρδα...χαχααχα πολλα κακα ρε κοριτσια...

Τελικα τον θηλασμο δεν τον αντεξα ψυχολογικα κ τον εκοψα..σημερα πηρα τα χαπια που δινουν αλλα ακουσα οτι εχουν ζαλαδα κ εχω τρομοκρατηθει...φοβαμαι μην εχω τον μπεμπη στα χερια κ ζαλιστω κ μου πεσει...εχετε ακουσει εσεις κατι γι αυτα; ενταξει δεν ειναι κ οτι καλυτερο αλλα εχουν ολες ζαλαδα που τα παιρνουν;

Αυριο πρεπει να παμε κ στη παιδιατρο...

Εγώ κορίτσι μ ποτέ Δ είχα ζάλη με τα χάπια του αποθήλασμου !ισως είναι στον οργανισμό !μην χαλιεσαι μ τον θηλασμό ,όπως μπορεί η καθεμία μας ,δεν πτοούμαστε με αυτά ,,τα έχουμε πει ,,,ελπιζω ολα καλα στον παιδίατρο !

On 17/12/2020 at 12:33 ΠΜ, Argyroula είπε:

(ΑΚΟΛΟΥΘΕΊ ΣΕΝΤΟΝΑΡΑ)

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!! Πόσο μου λείπει το να μιλάμε καθημερινά! Όλα είναι τόσο καινούρια και διαφορετικά και κάποιες μέρες πολυυυ δύσκολα. Εμείς εκεί που είπαμε ότι στρωσαμε με τον θηλασμο και όλα τα προβλήματα που τράβηξα με την υπερπαραγωγή γάλακτος και τον μπέμπη που δαγκώνει σαν τρελός... Τωρα κάτι καινούριο έπαθε σε συνδυασμό με τους κολικούς και ξαναχαλασε η κατάσταση. Έχουμε πολλη γκρίνια, τρώει πολύ λαίμαργα δεν μπορεί να ρευτει μετά... Κλαίει... Πολύ πολύ δύσκολος ο θηλασμός...και η αϋπνία τι να πω... Αναρωτιέμαι ποτέ θα κοιμηθώ για πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα. Επιπλέον εμένα η λοχεία μου έχει πέσει πολύ βαριά... Οπως και η καισαρική. Δεν έχω αναρρώσει ακόμα. Έχω ατονία ψιλοζαλιζομαι, πονάω στην τομή. Πονάω γενικώς...και συναισθηματικά όταν δεν πάει καλά κάποιο γεύμα και με τραυματιζει ο μπεμπης πέφτω πολύ ψυχολογικά. Από την άλλη όλοι τα ίδια μου λένε για τον θηλασμο... Ότι θέλει πολλη υπομονή και ότι όλα αυτά συμβαίνουν... Κάνω υπομονή λίγο ακόμα και θα δούμε...την χανω όμως την τα βράδια πολύ... Κατά τ άλλα ο μπεμπης είναι πολύ καλός...πολυ δυνατός... Πολύ βαρύς και ασήκωτος χάχα... Κάποιες μέρες κοιμάται πολύ και προλαβαίνω κι εγώ να κάνω  κάτι μικρό συνήθως όμως δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα όλη μέρα. Έχουμε βγει 3 φορές βόλτα. Αυτό πήγε πολύ καλά!! Τώρα με αυτόν τον καιρό κλειστηκαμε πάλι μέσα. Γενικά το λοκνταουν έχει βοηθήσει πολύ επειδή μπορώ να έχω τον Σπύρο εδώ αρκετές ώρες αλλά γενικά μας έχει διαλύσει ψυχολογικά. Καθώς δεν βλέπω κανέναν άλλον. Και οικονομικά βέβαια... Όλα αυτά κορίτσια μου τα λέω γιατί εμένα πριν τα ζήσω δεν μου τα είπε ποτέ κανείς! Και είναι πολύ κρίμα να μην ξέρει μια γυναίκα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό τον πρώτο καιρό. Όλες μιλάνε για την απόλυτη ευτυχία... Υπάρχει και η άλλη πλευρά. Με πολλη ευτυχία σίγουρα... Αλλά και πολλη δυσκολία! Δεν ξέρω αν είμαι εγω πολύ ευαίσθητη πάντως το περνάω πολύ δύσκολα. @MumMaria πόσο χάρηκα που σε άκουσα κορίτσι μου!!! Σου στέλνω γλυκά φιλιά!! 

Ερωτησεις: πόση ώρα τα κρατάτε να ρευτουν και ρευονται πάντα?? 

Πόσα ml τρώνε τα δικά σας από τον μηνα και μετα? 

Πόσο βάρος σας είπαν ότι πρέπει να έχουν πάρει στον μηνα μετά την Γέννα και πόσο την εβδομάδα? 

Κοπέλα μ Το μοναδικό που μπορώ να σου πω είναι να κανεις υπομονη και σίγουρα θα έρθουν καλύτερες μέρες !!κρατησε τα θετικά απολα αυτά ,παίρνε δύναμη κ ανάσα από το πλασματάκι σου και θα πανε καλύτερα !!προσπαθησε ν κοιμάσαι όταν κοιμάται !!εαν δεις ότι Δ τα καταφέρνεις με τον θηλασμό ,μην σκας ,,όπως έρθει ,,

Τον πρώτη μήνα Δ ρευόταν καθόλου ,τωρα ρεύεται στο λεπτό ορθια !(2μηνων)αλλα όχι πάντοτε !δ πίνει πολλά ml ,περίπου 80-90 το πολύ ανα δίωρο όμως !με το βάρος Δ γνωριζω κ κυριως σε παιδιά που θηλάζουν είναι λίγο δύσκολο !!παντως το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης !

ευχομαι ηρεμία κ καλη συνεχεια !!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Δεσποινακι μίλησες με παιδίατρο ;!παιρνετε προβιοτικά ;υπομονη όσο μπορείς και ελπιζω να της περάσουν σύντομα !!!

Εγώ κορίτσι μ ποτέ Δ είχα ζάλη με τα χάπια του αποθήλασμου !ισως είναι στον οργανισμό !μην χαλιεσαι μ τον θηλασμό ,όπως μπορεί η καθεμία μας ,δεν πτοούμαστε με αυτά ,,τα έχουμε πει ,,,ελπιζω ολα καλα στον παιδίατρο !

Κοπέλα μ Το μοναδικό που μπορώ να σου πω είναι να κανεις υπομονη και σίγουρα θα έρθουν καλύτερες μέρες !!κρατησε τα θετικά απολα αυτά ,παίρνε δύναμη κ ανάσα από το πλασματάκι σου και θα πανε καλύτερα !!προσπαθησε ν κοιμάσαι όταν κοιμάται !!εαν δεις ότι Δ τα καταφέρνεις με τον θηλασμό ,μην σκας ,,όπως έρθει ,,

Τον πρώτη μήνα Δ ρευόταν καθόλου ,τωρα ρεύεται στο λεπτό ορθια !(2μηνων)αλλα όχι πάντοτε !δ πίνει πολλά ml ,περίπου 80-90 το πολύ ανα δίωρο όμως !με το βάρος Δ γνωριζω κ κυριως σε παιδιά που θηλάζουν είναι λίγο δύσκολο !!παντως το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης !

ευχομαι ηρεμία κ καλη συνεχεια !!

 

Καλημερα ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ μου!! Οχι Μ έχει δώσει προε τ παρων γάλα για κολικους Μ είπε μόλις τελειώσει η συσκευασία ξανά μιλάμε.. Γενικά την παρατηρω μήπως έχει και γοπ.. Από ότι διάβασα σε άλλες ομαδουλες.. Αυτό π Μ προβλημάτισε είναι το φαγητό της ενώ έτρωγε τώρα έχει μειώσει λίγο τ ποσοτητα κ όταν τρώει κλαίει.. 


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια

ελπιζω να είστε όλες καλά!

διαβαζω στα πεταχτά αυτά που γράφετε καθώς δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο.

εγω περνάω πολύ δύσκολα το μωρό είναι ζόρικο, προσπαθώ με το θηλασμό, δίνω όμως και 90 ml συμπλήρωμα τη μέρα περίπου.

το θέμα είναι πως όταν δε κοιμάται το μωρό είναι συνέχεια πάνω μου και θηλάζει αυτό γίνεται περίπου για 2 ώρες, δηλαδή ξυπνάει και μέχρι να ξανακοιμηθεί είναι πάνω στο στήθος.

Αυτό με έχει τσακισει

Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό μετά από ένα μήνα δε θα έπρεπε να κάθεται λιγότερο;

ισως είναι και δικιά μου ανασφάλεια και τη βάζω περισσότερο απ όσο πρεπει

παντως βάρος παιρνει, 800 γραμμάρια περίπου στο μήνα.

παντως είναι στιγμές που δεν αντέχω και θέλω να τα παρατήσω γιατί έχω και τη μεγάλη που με ζητάει συνέχεια...δε ξέρω δε το αντέχω αυτό να μη της δίνω σημασία.

τέλος πάντων ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί θα σαλταρω

 

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλημερα ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ μου!! Οχι Μ έχει δώσει προε τ παρων γάλα για κολικους Μ είπε μόλις τελειώσει η συσκευασία ξανά μιλάμε.. Γενικά την παρατηρω μήπως έχει και γοπ.. Από ότι διάβασα σε άλλες ομαδουλες.. Αυτό π Μ προβλημάτισε είναι το φαγητό της ενώ έτρωγε τώρα έχει μειώσει λίγο τ ποσοτητα κ όταν τρώει κλαίει.. 

Καλημέρα κορίτσια μου!

δεσποινα μου αναγωγές έχει η μικρή; Δυσκολία στην κατάποση; Πως σκέφτηκες να την παρακολουθήσεις για γοπ; Ο Γιώργος είχε σοβαρό θέμα με Γαστροοισοφαγική παλλινδρομηση σαν μωρό κ διαγνώστηκε ύστερα από χάσιμο βάρους κ σοβαρής δυσκολίας στην σίτιση...(ενώ ήθελε ο καημένος πεινούσε δεν μπορούσε να κατεβάσει γουλιά κάτω) κ στις αναγωγές είχαμε κ αίμα από τραυματισμούς του στομάχου. Και εμείς έχουμε περίπου μιαμιση βδομάδα που ταλαιπωρούμαστε με έντονους κολικούς, έχω την εντύπωση ότι τα κοριτσάκια είναι πιο ευάλωτΑ στους πόνους των κολικών ... υπομονή 

Just now, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κοριτσια

ελπιζω να είστε όλες καλά!

διαβαζω στα πεταχτά αυτά που γράφετε καθώς δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο.

εγω περνάω πολύ δύσκολα το μωρό είναι ζόρικο, προσπαθώ με το θηλασμό, δίνω όμως και 90 ml συμπλήρωμα τη μέρα περίπου.

το θέμα είναι πως όταν δε κοιμάται το μωρό είναι συνέχεια πάνω μου και θηλάζει αυτό γίνεται περίπου για 2 ώρες, δηλαδή ξυπνάει και μέχρι να ξανακοιμηθεί είναι πάνω στο στήθος.

Αυτό με έχει τσακισει

Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό μετά από ένα μήνα δε θα έπρεπε να κάθεται λιγότερο;

ισως είναι και δικιά μου ανασφάλεια και τη βάζω περισσότερο απ όσο πρεπει

παντως βάρος παιρνει, 800 γραμμάρια περίπου στο μήνα.

παντως είναι στιγμές που δεν αντέχω και θέλω να τα παρατήσω γιατί έχω και τη μεγάλη που με ζητάει συνέχεια...δε ξέρω δε το αντέχω αυτό να μη της δίνω σημασία.

τέλος πάντων ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί θα σαλταρω

 

Κοριτσάκι μου έτσι είναι ο θηλασμός , είναι πολύ λίγο το συμπλήρωμα που δίνεις 90ml την ημέρα σε σύνολο αν κατάλαβα καλά; Μετά το τρίμηνο στρώνει η διάρκεια , τώρα ακόμα είναι μικρούλα και δυναμώνει !!! Η οδηγία είναι όσο θέλει όποτε θέλει... ξέρω πως δεν είναι καθόλου εφικτό αυτό με ένα μικρό ακόμα μέσα στο σπίτι που έχει ανάγκη κ αυτό από τη μαμά του κ ενασχόληση κ εσένα χωρίς βοήθεια.... κάνε υπομονή ένα μήνα ακόμα ή όσο αντέξεις γενικά! Βάλε στόχο την κάθε μέρα φαίνεται πιο εύκολο έτσι! Και προσπάθησε να μην σε παίρνει από κάτω, καλός ο θηλασμός είπαμε... αλλά μην τρελαθουμε... δεν είναι όλα έχουμε ροζ συννεφάκια κ σαν από διαφήμιση... περνάς ζόρικα τι να λέμε τώρα... συμπασχωωωω

 Ελπίζω η καινουρια βδομάδα που ήρθε να σας βρίσκει εσάς κ τα παιδάκια σας γερές και δυνατές αν κ άυπνες... και εύχομαι καλές γιορτές με αγάπη κ υγεία για τις οικογένειες σας !!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλημερα ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ μου!! Οχι Μ έχει δώσει προε τ παρων γάλα για κολικους Μ είπε μόλις τελειώσει η συσκευασία ξανά μιλάμε.. Γενικά την παρατηρω μήπως έχει και γοπ.. Από ότι διάβασα σε άλλες ομαδουλες.. Αυτό π Μ προβλημάτισε είναι το φαγητό της ενώ έτρωγε τώρα έχει μειώσει λίγο τ ποσοτητα κ όταν τρώει κλαίει.. 

Καλημέρα κορίτσι μ !νομιζω από τους κολικούς συμπεριφέρεται έτσι αλλα σίγουρα η παιδίατρος θα το κρίνει καλύτερα !!εσυ εχε τα μάτια σου ανοιχτά κ παρατήρησε την !προσπαθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς !!!

Just now, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κοριτσια

ελπιζω να είστε όλες καλά!

διαβαζω στα πεταχτά αυτά που γράφετε καθώς δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο.

εγω περνάω πολύ δύσκολα το μωρό είναι ζόρικο, προσπαθώ με το θηλασμό, δίνω όμως και 90 ml συμπλήρωμα τη μέρα περίπου.

το θέμα είναι πως όταν δε κοιμάται το μωρό είναι συνέχεια πάνω μου και θηλάζει αυτό γίνεται περίπου για 2 ώρες, δηλαδή ξυπνάει και μέχρι να ξανακοιμηθεί είναι πάνω στο στήθος.

Αυτό με έχει τσακισει

Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό μετά από ένα μήνα δε θα έπρεπε να κάθεται λιγότερο;

ισως είναι και δικιά μου ανασφάλεια και τη βάζω περισσότερο απ όσο πρεπει

παντως βάρος παιρνει, 800 γραμμάρια περίπου στο μήνα.

παντως είναι στιγμές που δεν αντέχω και θέλω να τα παρατήσω γιατί έχω και τη μεγάλη που με ζητάει συνέχεια...δε ξέρω δε το αντέχω αυτό να μη της δίνω σημασία.

τέλος πάντων ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί θα σαλταρω

 

Καλημέρα !!!ευχομαι ν βρεις τη δύναμη κ ν αντέξεις !!ειναι σίγουρα πολύ δύσκολο ,,το μωρό σου φέρεται φυσιολογικά ,ζητάει μανούλα,,θα εστιαζα ότι παίρνει βάρος κ κοιμάται !καποια στιγμή θα βρείτε ρυθμό κ θα μπορέσεις ν τα συνδυάσεις !!

  • Μου αρέσει 2

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Geo81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

δεσποινα μου αναγωγές έχει η μικρή; Δυσκολία στην κατάποση; Πως σκέφτηκες να την παρακολουθήσεις για γοπ; Ο Γιώργος είχε σοβαρό θέμα με Γαστροοισοφαγική παλλινδρομηση σαν μωρό κ διαγνώστηκε ύστερα από χάσιμο βάρους κ σοβαρής δυσκολίας στην σίτιση...(ενώ ήθελε ο καημένος πεινούσε δεν μπορούσε να κατεβάσει γουλιά κάτω) κ στις αναγωγές είχαμε κ αίμα από τραυματισμούς του στομάχου. Και εμείς έχουμε περίπου μιαμιση βδομάδα που ταλαιπωρούμαστε με έντονους κολικούς, έχω την εντύπωση ότι τα κοριτσάκια είναι πιο ευάλωτΑ στους πόνους των κολικών ... υπομονή 

Κοριτσάκι μου έτσι είναι ο θηλασμός , είναι πολύ λίγο το συμπλήρωμα που δίνεις 90ml την ημέρα σε σύνολο αν κατάλαβα καλά; Μετά το τρίμηνο στρώνει η διάρκεια , τώρα ακόμα είναι μικρούλα και δυναμώνει !!! Η οδηγία είναι όσο θέλει όποτε θέλει... ξέρω πως δεν είναι καθόλου εφικτό αυτό με ένα μικρό ακόμα μέσα στο σπίτι που έχει ανάγκη κ αυτό από τη μαμά του κ ενασχόληση κ εσένα χωρίς βοήθεια.... κάνε υπομονή ένα μήνα ακόμα ή όσο αντέξεις γενικά! Βάλε στόχο την κάθε μέρα φαίνεται πιο εύκολο έτσι! Και προσπάθησε να μην σε παίρνει από κάτω, καλός ο θηλασμός είπαμε... αλλά μην τρελαθουμε... δεν είναι όλα έχουμε ροζ συννεφάκια κ σαν από διαφήμιση... περνάς ζόρικα τι να λέμε τώρα... συμπασχωωωω

 Ελπίζω η καινουρια βδομάδα που ήρθε να σας βρίσκει εσάς κ τα παιδάκια σας γερές και δυνατές αν κ άυπνες... και εύχομαι καλές γιορτές με αγάπη κ υγεία για τις οικογένειες σας !!!

Οχι δεν δυσκολεύεται τρώει απλά λιγότερη ποσοτητα.. Κορίτσια τώρα τ πρωι π δεν πονουσε έφαγε κανονικότατα κ τη σωστη ποσοτητα.. Άρα όταν την πιανει γίνεται αυτό με το φαι.. Γουλιές δεν βγάζει γενικότερα πολυ λίγες αμα δεν καταπιει τ γαλα στ τέλος μόνο.. 


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...δεν μπορω να πιστεψω την τοση αυπνια...ο μπεμπουλης ειναι νυχτοβιος...εγω πρωι κανω καμια δουλεια κ τελικα καταληγω να κοιμαμαι γυρω στο 4ωρο τη μερα...

Πηγαμε παλι παιδιατρο σημερα...ολα τελεια μας ειπε,πηραμε κ βαρος οποτε τωρα θα τρωει ανα 5ωρο το βραδυ εκτος αν πεινασει...μας εφυγε κ ο ικτερος..τωρα περιμενω τις εξετασεις αιματος που εκανε για θυρωειδη επειδη ανεβασα εγω στην εγκυμοσυνη...

  • Μου αρέσει 3

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depykal είπε:

Καλημερα κοριτσια μου...δεν μπορω να πιστεψω την τοση αυπνια...ο μπεμπουλης ειναι νυχτοβιος...εγω πρωι κανω καμια δουλεια κ τελικα καταληγω να κοιμαμαι γυρω στο 4ωρο τη μερα...

Πηγαμε παλι παιδιατρο σημερα...ολα τελεια μας ειπε,πηραμε κ βαρος οποτε τωρα θα τρωει ανα 5ωρο το βραδυ εκτος αν πεινασει...μας εφυγε κ ο ικτερος..τωρα περιμενω τις εξετασεις αιματος που εκανε για θυρωειδη επειδη ανεβασα εγω στην εγκυμοσυνη...

Καλημερα!!φουλ αυπνια κ εδω χαχα!!κ ο δικος μας μπεμπης ξενυχταει φουλ!καλο κουραγιο να εχουμε!

  • Μου αρέσει 3

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μκυ και καλη εβδομαδα να εχουμς!!! Εδω μια μερα μια χαρα μια μερα γκρινια! Σημερα ηρεμει μονο με μαρσιπο και να ειμαι ορθια!!! Εχω σκεφτει σχεδιο εκδικησης ομως! Ηλεκτρικη σκουπα 8 το πρωι Σαββατο στην εφηβεια του χοχοχοοζ!!

Κοριτσακια μου καλα ηρεμια οσο μπορουμε και υπομονη! Και αν και οσο αντεξουμε με το θηλασμο. Τα λεω εγω αυτα να τα ακουω, που τις προαλλες ειχε πονακια και εκλαιγα χειροτερα εγω απο το μωρο...Δε βοηθαει και η κλεισουρα αλλα τι να κανουμε; 

Μου λειπετε ολες πολυ ευχομαι να βρουμε ρυθμο και να μιλανε συχνοτερα σε λιγο καιρο! Ευτυχως με τα σοσιαλ τα λεμε και εκει αλλα πού θα παει; Θα μπουμε σε σειρα ολες μας κια θα επανελθουμε δυναμικα!! 

1 hour ago, Despoina Mar said:

Οχι δεν δυσκολεύεται τρώει απλά λιγότερη ποσοτητα.. Κορίτσια τώρα τ πρωι π δεν πονουσε έφαγε κανονικότατα κ τη σωστη ποσοτητα.. Άρα όταν την πιανει γίνεται αυτό με το φαι.. Γουλιές δεν βγάζει γενικότερα πολυ λίγες αμα δεν καταπιει τ γαλα στ τέλος μόνο.. 

Δεσποινακι μου νομιζω δεν ειναι γοπ αλλα μην κανω τι γιατρο. Εχε το νου σου εσυ αλλα μου μοιαζει με κολικους! Εμενα οταν ποναει βοηθαει ζεστο μπανακι, μασαζακι στην κοιλιτσα και ηχος τρεχουμενα νερα στο youtube. 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Geo81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

δεσποινα μου αναγωγές έχει η μικρή; Δυσκολία στην κατάποση; Πως σκέφτηκες να την παρακολουθήσεις για γοπ; Ο Γιώργος είχε σοβαρό θέμα με Γαστροοισοφαγική παλλινδρομηση σαν μωρό κ διαγνώστηκε ύστερα από χάσιμο βάρους κ σοβαρής δυσκολίας στην σίτιση...(ενώ ήθελε ο καημένος πεινούσε δεν μπορούσε να κατεβάσει γουλιά κάτω) κ στις αναγωγές είχαμε κ αίμα από τραυματισμούς του στομάχου. Και εμείς έχουμε περίπου μιαμιση βδομάδα που ταλαιπωρούμαστε με έντονους κολικούς, έχω την εντύπωση ότι τα κοριτσάκια είναι πιο ευάλωτΑ στους πόνους των κολικών ... υπομονή 

Κοριτσάκι μου έτσι είναι ο θηλασμός , είναι πολύ λίγο το συμπλήρωμα που δίνεις 90ml την ημέρα σε σύνολο αν κατάλαβα καλά; Μετά το τρίμηνο στρώνει η διάρκεια , τώρα ακόμα είναι μικρούλα και δυναμώνει !!! Η οδηγία είναι όσο θέλει όποτε θέλει... ξέρω πως δεν είναι καθόλου εφικτό αυτό με ένα μικρό ακόμα μέσα στο σπίτι που έχει ανάγκη κ αυτό από τη μαμά του κ ενασχόληση κ εσένα χωρίς βοήθεια.... κάνε υπομονή ένα μήνα ακόμα ή όσο αντέξεις γενικά! Βάλε στόχο την κάθε μέρα φαίνεται πιο εύκολο έτσι! Και προσπάθησε να μην σε παίρνει από κάτω, καλός ο θηλασμός είπαμε... αλλά μην τρελαθουμε... δεν είναι όλα έχουμε ροζ συννεφάκια κ σαν από διαφήμιση... περνάς ζόρικα τι να λέμε τώρα... συμπασχωωωω

 Ελπίζω η καινουρια βδομάδα που ήρθε να σας βρίσκει εσάς κ τα παιδάκια σας γερές και δυνατές αν κ άυπνες... και εύχομαι καλές γιορτές με αγάπη κ υγεία για τις οικογένειες σας !!!

Ναι 90 τη μέρα καμία φορά ίσως δώσω 120 στα πολύ σκούρα.

απλα με προβληματίζει που όσο είναι ξύπνια είναι συνέχεια στο στήθος φοβάμαι μήπως κάνω κάποιο λάθος η μήπως δε τρώει σωστά ξέρω και εγώ..

τελοσπαντων θα δείξει.

ελπιζω σιγά σιγά να βελτιωθεί.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...