Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 1
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

2 hours ago, fairy-mary said:

Καλημέρα κοριτσια

ελπιζω να είστε όλες καλά!

διαβαζω στα πεταχτά αυτά που γράφετε καθώς δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο.

εγω περνάω πολύ δύσκολα το μωρό είναι ζόρικο, προσπαθώ με το θηλασμό, δίνω όμως και 90 ml συμπλήρωμα τη μέρα περίπου.

το θέμα είναι πως όταν δε κοιμάται το μωρό είναι συνέχεια πάνω μου και θηλάζει αυτό γίνεται περίπου για 2 ώρες, δηλαδή ξυπνάει και μέχρι να ξανακοιμηθεί είναι πάνω στο στήθος.

Αυτό με έχει τσακισει

Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό μετά από ένα μήνα δε θα έπρεπε να κάθεται λιγότερο;

ισως είναι και δικιά μου ανασφάλεια και τη βάζω περισσότερο απ όσο πρεπει

παντως βάρος παιρνει, 800 γραμμάρια περίπου στο μήνα.

παντως είναι στιγμές που δεν αντέχω και θέλω να τα παρατήσω γιατί έχω και τη μεγάλη που με ζητάει συνέχεια...δε ξέρω δε το αντέχω αυτό να μη της δίνω σημασία.

τέλος πάντων ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί θα σαλταρω

 

Αχ κοριτσακι μου ολες εσεις που εχετε ηδη παιδακια μικρα ειστε ηρωιδες...Κανε υπομονη και αν δεις οτι ο θηλασμος δεν βολευει υπαρχει και υο μπουκαλι ωραιοτατα. Συμφωνω μς τη @Geo81 μας οτι οι μικροι στοχοι ειναι το καλυτερο. Εμενα με ζοριζει λιγο.ορμονικα ο θηλασμος, οσο θηλαζω νιωθβ μια ταραχη αλλα με μικρους στοχους περνα ο καιρος. Απλα εσυ εχεις και υο κοριτσακι σου το "μεγαλο". Οσο αντεχςις κοριτσι μου και οτι αντεχεις. Παντως μπραβο για το βαρος! Πανε ολα πολυ καλα με το παιδακι σου!

 

Just now, fairy-mary said:

Ναι 90 τη μέρα καμία φορά ίσως δώσω 120 στα πολύ σκούρα.

απλα με προβληματίζει που όσο είναι ξύπνια είναι συνέχεια στο στήθος φοβάμαι μήπως κάνω κάποιο λάθος η μήπως δε τρώει σωστά ξέρω και εγώ..

τελοσπαντων θα δείξει.

ελπιζω σιγά σιγά να βελτιωθεί.

Πιπιλα δινεις.κοριτσι μου; Μηπως θελει πιπιλισμα δηλαδη και οχι φαγητο 


oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Υβόννη είπε:

Αχ κοριτσακι μου ολες εσεις που εχετε ηδη παιδακια μικρα ειστε ηρωιδες...Κανε υπομονη και αν δεις οτι ο θηλασμος δεν βολευει υπαρχει και υο μπουκαλι ωραιοτατα. Συμφωνω μς τη @Geo81 μας οτι οι μικροι στοχοι ειναι το καλυτερο. Εμενα με ζοριζει λιγο.ορμονικα ο θηλασμος, οσο θηλαζω νιωθβ μια ταραχη αλλα με μικρους στοχους περνα ο καιρος. Απλα εσυ εχεις και υο κοριτσακι σου το "μεγαλο". Οσο αντεχςις κοριτσι μου και οτι αντεχεις. Παντως μπραβο για το βαρος! Πανε ολα πολυ καλα με το παιδακι σου!

 

Πιπιλα δινεις.κοριτσι μου; Μηπως θελει πιπιλισμα δηλαδη και οχι φαγητο 

Προσπάθησα αλλά δε τη θελει


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary said:

Προσπάθησα αλλά δε τη θελει

Δοκιμασες σιλικονης; Εμεβα δεν την ηθελε αλλα.πηρε καοτσουκ. Μηπως πειραματιζοσουν λιγο με την πιπιλα σκεφτομουν

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!

Χαθηκα για τα καλά αλλά από τότε που λείπει ο Στέλιος στη δουλειά ψάχνω τρόπο να τα συνδυάσω όλα μόνη μου... Αλλες μερες τα καταφέρνω κι άλλες όχι τόσο... Μέσα στο χάος βέβαια κατάφερα να κάνω κουραμπιέδες και μελομακάρονα και τώρα όλο τσιμπολογάω χαχαχαχα. Ο μικρός είναι σε άλμα ανάπτυξης και έχει γίνει αρκετά απαιτητικός με το φαγητό. Κάποιες φορές θηλάζουμε και ανά μια ώρα. Βέβαια νομίζω πως η όλη προσπάθεια του θηλασμού αρχίζει να μου αρέσει. Και πλέον νιώθω αρκετά καλά με αυτό μετά τα ζόρια που πέρασα. Αυτό που κατάλαβα είναι πως χρειάζεται πέρα από υπομονή και επαγγελματίες υγείας που θα σε ενημερώσουν σωστά και θα σε βοηθήσουν. @Υβόννη και @Geo81 κι εγώ μικρούς στόχους βάζω και συνεχίζω.. Πρώτος μου στόχος ήταν οι σαράντα μέρες και ο επόμενος οι τέσσερις μηνες. Όπως στην εγκυμοσύνη έτσι και τώρα...

Απο κολικούς έχουμε κι εμείς τα ζόρια μας αλλά είναι ήπια τα πράγματα. Έκοψα τα γαλακτοκομικά γιατί έδειχναν να τον πειράζουν όταν έτρωγα. Βοήθησαν επίσης πολύ οι προβιοτικες σταγόνες και το infacolic. Παίζει βέβαια σίγουρα ρόλο ότι θηλάζουμε και το μωρό δεν καταπίνει πολύ αέρα και το ότι είναι αγόρι που εκ των πραγμάτων νομίζω το περνάνε ηπιότερα.  @Despoina Mar κάνε μια συζήτηση με την παιδίατρο σου ίσως σου δώσει και κάποια άλλη λύση...

Παραμονή Χριστουγέννων κλείνουμε δυο μήνες κι έτσι την Τετάρτη θα κάνουμε και το πρώτο μας εμβόλιο! Αγχώθηκα λίγο βέβαια διαβάζοντας ότι μπορεί να κάνει πυρετό και να έχει ανησυχία...

@Depykal αν και καθυστερημένα να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Να είναι υγιές και χαρούμενο! Καλή ανάρρωση και υπομονή οι πρώτες βδομαδες είναι δύσκολες αλλά στρώνει..

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καποια εμπειρια με αιμα κατα τον θηλασμο; Ειναι πεντε ημερων το μωρο

ειναι πρωτες μερες χρησιμοποιω ψευδοθηλες λογω τραυματισμου. Εκανα κ εναν νομιζω χωρις ψευδοθηλη φαινοταν οκ

τον θηλαζα πολλες ωρες το βραδυ εναλλαξ - δε κοιμοταν με τπτ

σημερα το πρωι τον εβαλα με ψευδοθηλη και ενω επιασε το αφησε πολυ γρηγορα κ ηταν γεματη αιμα η ψευδοθηλη

βαζω αλατονερο - καποια συμβουλη; 

Λεω να βαλω κρεμα εναλλαξ

(στο μεταξυ περιμενω να με παρει η παιδιατρος κ τον βαζω μονο στο ενα)


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Κοριτσια καποια εμπειρια με αιμα κατα τον θηλασμο; Ειναι πεντε ημερων το μωρο

ειναι πρωτες μερες χρησιμοποιω ψευδοθηλες λογω τραυματισμου. Εκανα κ εναν νομιζω χωρις ψευδοθηλη φαινοταν οκ

τον θηλαζα πολλες ωρες το βραδυ εναλλαξ - δε κοιμοταν με τπτ

σημερα το πρωι τον εβαλα με ψευδοθηλη και ενω επιασε το αφησε πολυ γρηγορα κ ηταν γεματη αιμα η ψευδοθηλη

βαζω αλατονερο - καποια συμβουλη; 

Λεω να βαλω κρεμα εναλλαξ

(στο μεταξυ περιμενω να με παρει η παιδιατρος κ τον βαζω μονο στο ενα)

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Να είναι γερό το μωράκι σου και καλή λοχεία!

Για αλατόνερο δεν ξέρω κάτι πρώτη φορά το ακούω... Δεν τσούζει όταν το βάζεις; Εγώ έβαζα συνέχεια λανολινη ( purelan της medela) και σε μεγάλη ποσοτητα για να αποκτήσει το στήθος ελαστικότητα. Λόγω του ερεθισμού είχα το στήθος συνέχεια έξω και τις φορές που έπρεπε να φορέσω κάτι έβαζα κοχύλια για να μην το κλείνω. Επίσης η επάλειψη με λίγο απ το γάλα σου βοηθάει πολύ. Εμένα όταν μάτωνε, στη φάση εκείνη έκανα άντληση για να μην μείνει το γάλα μεσα κι έδινα απ το άλλο και όταν ηρεμούσε έδινα με ψευδό θηλή για να μην πονάω... Μιλά με τη παιδίατρο σου μπορεί να σου πει και κάτι άλλο που θα σε βοηθήσει. Υπομονή ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά θα στρωσει. Περίπου στη μια βδομάδα με 10 μέρες σε μένα άρχισε να στρώνει η όλη φάση του θηλασμού...

  • Μου αρέσει 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες όσες κάνουν  μεικτή διατροφή ποσες μερες έτυχε να μην κάνει κακακια το μωράκι σας?? Επίσης περνετε γάλα αντικολικο και ποιο? 


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλησπερα μανουλες όσες κάνουν  μεικτή διατροφή ποσες μερες έτυχε να μην κάνει κακακια το μωράκι σας?? Επίσης περνετε γάλα αντικολικο και ποιο? 

Δεσποινάκι μέχρι 2 μέρες ...εμείς έχουμε συχνά αυτό το φαινόμενο μάλλον από γαλακτοκομικά που τρώω αλλά ο γιατρός γενικά μας έχει πει πως ει άι φυσιολογικο κ μέρες να περάσουν...αλλά μωρε τον βλέπω κ γω κ τυραννιεται.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλησπερα μανουλες όσες κάνουν  μεικτή διατροφή ποσες μερες έτυχε να μην κάνει κακακια το μωράκι σας?? Επίσης περνετε γάλα αντικολικο και ποιο? 

Στην πρώτη μου κόρη έκανα μεικτή διατροφή και υπήρχαν φορές που έκανε μέχρι και 3 μέρες να κάνει κακά.

γαλα έδινα το Humana 1.

 

  • Ευχαριστώ 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλησπερα μανουλες όσες κάνουν  μεικτή διατροφή ποσες μερες έτυχε να μην κάνει κακακια το μωράκι σας?? Επίσης περνετε γάλα αντικολικο και ποιο? 

Γεια σου! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Τα δίδυμα μου που έκαναν μικτή διατροφή για ένα καλό διάστημα έκαναν κακακια μόνο μια φορά τη βδομάδα. Νομίζω ήταν κάπου μετά τον δεύτερο μήνα.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσακια μου ομορφα! Τί κανετε; Πως ειναι τα μωρακια σας; Απ'οτι εχω καταλαβει τρεχουμς λιγο ολες αλλα με την καλη εννοια!!! Αυριο παραμονη Χριστουγεννων και μετα απο χρονια που το περιμεναμε, θα γιορτασουμε μς το Ραφαηλακο μας! Κριμα που λογω ιου δε θα δουμε κανεναν απο την υπολοιπη οικογενεια αλλα δεν πειραζει!

Εμεις κοριτσια μου ειμαστε καλα, χτες.καναμε εμβολιο και δοξα τω Θεω δεν εκανε πυρετο! Αλλα εκλαψε προφανως και στο τσακ ημουν να κλαψω κι εγω! Γενικα κοιμαται καλα το βραδυ στο λικνο, ξυπναει  2 φορες να θηλασει. Μεσα στη μερα κοιμαται πανω μας ομως και σωτηριος ο μαρσιπος σε αυτη την περιπτωση! Εχει δυναμωσει αρκετα, μου χωνει κατι κλωτσιες, τεντωνεται ενας ομορφος χαμος!!!

Ευχομαι βα περασετε τελεια ολες τα Χριστουγεννα! Να εχουμε υγεια κοριτσια μου εμεις και τα παιδακια μας και ολα τ'αλλα γινονται! Σας φιλω πολυ ολες!!

ΥΓ Διαβαζα ενα βραδυ τις προαλλες οσο θηλαζα τα αρχικα στο φορουμ μας και συγκινηθηκα παρα πολυ! Αγχη, φοβιες, χαρες... Ηταν ενα υπεροχο ταξιδι που το περασαμε ολες μαζι!! Ανυπομονω να βρουμε ρυθμο ολες να τα λεμε ξανα πιο συχνα!

 

  • Μου αρέσει 7

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου...εμεις προσαρμοζομαστε σιγα σιγα,εχουμε πανω κατω στανταρ ωρες που τρωμε...μερα με τη μερα μεγαλωνει...ειναι εμα ηρεμο μωρακι αλλα πολυ νευρικο στις κινησεις του..ωρες ωρες νομιζω θα μου φυγει απ τα χερια ετσι οπως τεντωνεται...

Εγω παλι εχω τεραστιο προβλημα με δυσκιλιοτητα κ πηρα σιροπι duphalac αλλα δεν βλεπω κ μεγαλη διαφορα..

Ηθελα να σας ρωτησω, μετα τις 40 μερες που παμε στο γιατρο τι εξεταση μας κανει;απλο υπερηχο η κολπικα;

  • Μου αρέσει 1

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depykal said:

Καλησπερα κοριτσια μου...εμεις προσαρμοζομαστε σιγα σιγα,εχουμε πανω κατω στανταρ ωρες που τρωμε...μερα με τη μερα μεγαλωνει...ειναι εμα ηρεμο μωρακι αλλα πολυ νευρικο στις κινησεις του..ωρες ωρες νομιζω θα μου φυγει απ τα χερια ετσι οπως τεντωνεται...

Εγω παλι εχω τεραστιο προβλημα με δυσκιλιοτητα κ πηρα σιροπι duphalac αλλα δεν βλεπω κ μεγαλη διαφορα..

Ηθελα να σας ρωτησω, μετα τις 40 μερες που παμε στο γιατρο τι εξεταση μας κανει;απλο υπερηχο η κολπικα;

Γεια σου κοριτσακι μου! Να και αλλος δυνατος μπεμπης!!!! Και που να ξεκινησουν να περπατανε χαμος θα γινει!

Εμενα μου εκανε κολπικα υπερηχο και ειδε τη μητρα αν εχει επανελθει σε μεγεθος καθως και αν εχει καθαρισει απο το αιμα. Επισης, επειδη γεννησα φυσιολογικα ειδε και αν εχει επανελθει ο κολπος και αν απορροφηθηκε το ραμμα που μου εκαναν στον τοκετο.

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου...εμεις προσαρμοζομαστε σιγα σιγα,εχουμε πανω κατω στανταρ ωρες που τρωμε...μερα με τη μερα μεγαλωνει...ειναι εμα ηρεμο μωρακι αλλα πολυ νευρικο στις κινησεις του..ωρες ωρες νομιζω θα μου φυγει απ τα χερια ετσι οπως τεντωνεται...

Εγω παλι εχω τεραστιο προβλημα με δυσκιλιοτητα κ πηρα σιροπι duphalac αλλα δεν βλεπω κ μεγαλη διαφορα..

Ηθελα να σας ρωτησω, μετα τις 40 μερες που παμε στο γιατρο τι εξεταση μας κανει;απλο υπερηχο η κολπικα;

Εμενα και υπέρηχο και τεστ παπ Μ εκανε

Καλά Χριστουγεννα με υγεια κορίτσια μου! Καλά να περασετε:-D

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...