Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Γειααααα σας!!! 

Ήρθε, λοιπόν, η ώρα της αλήθειας! Εμείς τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού για εμβόλιο και εισαγωγή στερεών. Μου έχει δώσει η παιδίατρος γραπτές οδηγίες για τον πρώτο μήνα. Αν κατάλαβα καλά είναι ο,τι και της @Gogo1994 . Εισαγωγή φρούτων σταδιακά μέχρι να αντικατασταθεί πλήρως το γάλα για αυτό το γεύμα. Το ρυζαλευρο μου είπε θα το παραλείψουμε γιατί είναι μεγάλος ο μπέμπης κ δεν το χρειάζεται. Αγόρασα ήδη κουταλάκια, πατάκια, εκπαιδευτικό ποτηράκι για αρχή . Μου μένουν ποδιτσες και το κάθισμα και πρέπει να κινητοποιηθω. Η αλήθεια είναι όμως ότι ο δικός μου είναι τρελός βυζακιας και δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για φαγητό. Το καλο είναι ότι βάζει τα πααααντα στο στόμα οπότε ελπίζω να κάνει το ίδιο και με το φρούτο. 

Εσείς @Υβόννη τρέχετε πολύ και μπράβο σας!! Εγώ εν τω μεταξύ, νόμιζα ότι θα κλείσουμε τον 6ο και μετά θα αρχίσουν όλα αυτά! Πολύ βολικος ο θηλασμός ρε παιδιά.... Τώρα , ξεκινα 2ο μαγείρεμα, λερωματα, κουβαληματα κλπ . Δεν ενθουσιάζομαι με την ιδέα. Το καλό είναι ότι μου έχουν κάνει δώρο αυτή τη συσκευή που ετοιμάζει πλήρως το γεύμα του μωρού κι ελπίζω να μας βολεψει. Είμαι πολύ τεμπελα??

Θα επανέλθω με νεότερα την άλλη εβδομάδα! 

Περιμένω τα νέα σας με αγωνία για να ξέρω τι με περιμένει! Καλή επιτυχία σε όλες σας! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια μου!!!

Κι ο δικοσ μου εδώ όλη μέρα μπιρι μπιρι είναι. Μιλάει με τα αρκουδάκια, τα μασητικά και τραγουδάει και μαζί μου. Είμαστε φοβερό ντουέτο...

Εμείς αύριο ξεκινάμε στέρεες. Ακριβώς στους 5 μισή. Ξεκινάμε με λαχανικά. Και το πρώτο θα είναι το καρότο. Μαζί με το αλεσμένο θα του δώσω κι ένα κομμάτι στο χέρι να περιεργαστεί. Όταν κλείσει τον έκτο σκέφτομαι να ξεκινήσουμε και τυπικά με baby led weaning. Για να είμαι έτοιμη χτες παρακολούθησα σεμινάριο πρώτων βοηθειών από kids save lives. Είναι δωρεάν και έμαθα πολλά πράγματα. Κάλυψε πολλά θέματα τόσο για παιδιά όσο και ενηλικες και τώρα απλά ελπίζω να μην μου χρειαστεί ποτέ.

@Υβόννη το αγόρι σου μεγάλωσε κι έβγαλε και δοντάκι!! Με το καλό και σε μας τις υπόλοιπες τώρα...

@Despoina Mar πάλε τη μεγάλη που είναι!!! Φτου φτου έτσι να συνεχίσει η μπουμπουκα. Τα βλέπω τα μπουτακια στις φωτογραφίες για δάγκωμα είναι...

@Gogo1994 σε μια βδομάδα πάλι λοιπόν... Τελικά τα μωράκια μας μας καθοδηγούν μόνα τους ποτέ είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνουν οτιδήποτε..

@Alexandra P. ενα απ τα καλά του θηλασμού ήταν ότι δεν χρειαζόταν να ετοιμάσεις τίποτα. Βγάζεις βυζι και έτοιμη. Δεν είσαι η μόνη τεμπελα. Κι εγώ το σκέφτομαι. Αλλά στάδιο είναι κι αυτό και θα περάσει. Όσο για το χρόνο εισαγωγής παιδίατρος με παιδίατρο διαφέρει. Η κουμπαρά μου σκέψου ξεκίνησε στους 4 μισή μηνες τον μικρό της με φρούτα..

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Gogo1994 είπε:

Αχχχχ μπράβο μπράβο σας είστε καταπληκτικοί καλορίζικο το δοντακιιι ε εννοείται κ γω θα έκλαιγα

Κορίτσια εμείς κάναμε τη προσπάθεια με το ζόρι τις έφαγε τις 5 κουταλιές δε το πήρε πολύ καλά ξινιζε τη μούρη του μετά έκλαιγε κ ήθελε το γάλα πήρα το γιατρό γτ κατάλαβα ότι δεν είναι έτοιμος μάλλον κ μου είπε πάλι σε μια βδομάδα να προσπαθήσουμε...

@Despoina Marεσείς πώς τα πήγατε?

 

 

Εμείς τελικά τ Κυριακή ξεκινάμε ρυζαλευρο.. Γιατί σήμερα αλλάξαμε το γάλα κ μ είπε καλό είναι να μην κάνουμε πολλες αλλαγές μαζί!!  Νομίζω γ αρχή αφου έφαγε κ 5 είστε καλά.. Μ είπε ο γιατρός ότι θα τ φτυνει μπορεί να κάνει ετσι τ μουτρα αλλά είναι λογικό!! 

  • Μου αρέσει 3

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου @Eirini1988 και@Alexandra P.καλη αρχη να εχετε!! Εμενα με.κουραζει το πλυσιμο στα ρουχαλακια γιατι γινεται χαλια αλλα θα αγορασω τωρα αυτη τη σαλιαρα που ειναι σαν μπλουζιτσα!

Κατι.που ξεχασα να σας.πω...ετοιμαστειτεεε για μεγαλη βρωμααα στα κακα ! Αχαχαχαα! Ειλικρινα μετα το μπροκολο εδω ειδικα, εγινε χαμος!!! Επισης εγιναν στερεα! Λενε με.το.κρεας χειροτερευει η βρωμα!!! Ωχ ωχ ωχ

@Gogo1994 γωγουλα μου για πρωτη φορα μια χαρα τελεια μου φαινονται οι 5 κουταλιτσες! Εμεις ξεκινησαμε με τρεις σκεψου! Σιγουρα δε θες να δοκιμασεις και αυριο τωρα που πηρε το βαπτισμα του πυρος; Αν τον βλεπεις να ζοριζεται το πας την αλλη βδομαδα εννοειται!

 

Just now, Despoina Mar said:

Εμείς τελικά τ Κυριακή ξεκινάμε ρυζαλευρο.. Γιατί σήμερα αλλάξαμε το γάλα κ μ είπε καλό είναι να μην κάνουμε πολλες αλλαγές μαζί!!  Νομίζω γ αρχή αφου έφαγε κ 5 είστε καλά.. Μ είπε ο γιατρός ότι θα τ φτυνει μπορεί να κάνει ετσι τ μουτρα αλλά είναι λογικό!! 

Καλη αρχη και εκει με το ρυζαλευρο σας!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Κοριτσια μου @Eirini1988 και@Alexandra P.καλη αρχη να εχετε!! Εμενα με.κουραζει το πλυσιμο στα ρουχαλακια γιατι γινεται χαλια αλλα θα αγορασω τωρα αυτη τη σαλιαρα που ειναι σαν μπλουζιτσα!

Κατι.που ξεχασα να σας.πω...ετοιμαστειτεεε για μεγαλη βρωμααα στα κακα ! Αχαχαχαα! Ειλικρινα μετα το μπροκολο εδω ειδικα, εγινε χαμος!!! Επισης εγιναν στερεα! Λενε με.το.κρεας χειροτερευει η βρωμα!!! Ωχ ωχ ωχ

@Gogo1994 γωγουλα μου για πρωτη φορα μια χαρα τελεια μου φαινονται οι 5 κουταλιτσες! Εμεις ξεκινησαμε με τρεις σκεψου! Σιγουρα δε θες να δοκιμασεις και αυριο τωρα που πηρε το βαπτισμα του πυρος; Αν τον βλεπεις να ζοριζεται το πας την αλλη βδομαδα εννοειται!

 

Καλη αρχη και εκει με το ρυζαλευρο σας!!

Χαχα φαντάζομαι τι κατάσταση με τα κακακια!! Ναι μ είπε γ καμια βδομάδα να συνηθίσει στο κουτάλι και στο να καταπίνει κ μετα φρουτα αμέσως!! 

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!!καλη αρχή να έχουμε στις στέρεες !!εμεις έχουμε ξεκινήσει ήδη κ τρώμε ρυζαλευρο κ χόρτο σούπα !στην αρχή δειλά δειλά αλλα σιγά σιγά βλέπω παμε κ καλύτερα !!!εγω απλως χαιρομαι που έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο !!!να μεγαλωνουμε κορίτσια κ ν τα χαιρομαστε ολα !!!καλη δύναμη !!!

  • Μου αρέσει 6

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου και από εδώ!!! Εμείς θέλουμε τον τίτλο του πιο μικρού εισαγωγέα!! 4.5 ξεκινήσαμε!! Τις ξεκίνησα με πολύ χαμηλές προσδοκίες και ενω διενυα φάση υπερπαραγωγής με άπειρο πρήξιμο και με τον μπέμπη με το που έφαγε πρώτη μέρα να κόβει ένα ολόκληρο θηλασμο. Έπαθα ένα σοκ. Όμως πάμε καλά. @Gogo1994 καλέ εμείς την πρώτη μέρα αν κατέβηκαν 2 κουταλιές ζήτημα. Τώρα φτάσαμε να τρώει περίπου μισό αχλάδι και μισό μήλο. 

Εγώ του τα δίνω με το χερι να σας πω την αλήθεια. Έχει μάθει να τρώει από δέρμα ο τύπος τι να  κάνουμε το κουτάλι μόνο στην αρχή του το δίνω έτσι για την προσπάθεια. Δεν το θέλει! Τρώει μήλο και αχλάδι. Δεν του κάνω φτουτοκρεμα. Τα λιώνω και τα δίνω ξεχωριστά για να μαθαίνει τις γεύσεις ( μόνη μου τα κάνω αυτά τα χαζά δεν μου τα είπε κανείς). Και ευτυχώς η παιδίατρος μου είπε ότι θα προσπαθήσουμε blw μετά τον έκτο. Πάντως και τώρα τρώμε με 4 χέρια (2 της μαμάς για βοήθεια).

Κορίτσια μου εδώ και 7 μέρες δεν κάνει αίμα. Και τρώω σχεδόν τα πάντα ( γάλα κ γιαούρτι φρέσκα μόνο δεν τρώω). Είμαι συγκρατημένη αισιόδοξη.

@Υβόννη@Υβόννη αχ τι τέλειαααα!!! Με γειααα να το χαίρεστε το δοντάκι σας!! Κι εμείς υποτίθεται κάτι  περιμένουμε έχει πρηστεί πολύ το ζουζούνι και δαγκώνεται. Έχει μελανιασει τα χειλάκια του. 

@Despoina Mar αντε κι εσείς κορίτσι μου με το καλό!! Καλή αρχή! 

@Eirini1988@Eirini1988 τέλεια θα το τσεκαρω κι εγώ. Πολύ χρήσιμο ακούγεται.

@Alexandra P. Νταξει πεθαίνω με τον βυζάκια σου!! Κοίτα κι εγώ στην κατηγορία της απόλυτης τεμπέλας με βάζω (το ότι έχω αναγκαστεί να σιδερωνω στα 31 μου...νταξει) Και δεν σου κρύβω ότι ακόμα δεν το έχω βρει. Αργώ να τα φτιάξω να φρούτα. Αλλά είναι πολύ ευχάριστη διαδικασία. Περνάμε ωραία!! 

Κορίτσια ήθελα να σας πω ότι αυτό που περάσαμε τελικά ήταν άλμα. Κράτησε 17-21 εβδομάδα και σταμάτησε εν μια νυκτί. Το παιδί μου εδώ και λίγες μέρες κοιμάται και πάλι 8ωρα και είναι πολύ πιο συνεργασιμος την ημέρα. Βέβαια νταξει γκρινιάρης είναι! Μην τα θέλουμε όλα δικά μας! 

Τώρα το άγχος μου είναι μην κόψει πολύ απότομα τους θηλασμούς αυτός λόγω στερεών και ψάχνουμε υποαλλεργικα γαλατα μετά...

 

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!τι ωραια νεα διαβαζω απο ολες,μεγαλωνουν τα μπεμπακια!!Υβοννη το πρωτο δοντακι του Ραφαηλακου,κ εγω θα συγκινηθω νομιζωχιχι!!εμενα θα ξεκινησει προς τα τελη του μηνος με μηλο κ σταδιακα θα προσθετουμε φρουτα.κ εμενα μου ειπε για ρυζαλευρο,εχω διαβασει διαφορα για αυτο αλλα για να το ειπαν κ σε εσας για καλο θα ειναι.θελω να αγορασω μπολακια κουταλακια κ παρασκευαστη τροφης.τις τελευταιες μερες περναει φαση μαλλον γιατι ξυπναει καθε διωρο κ ξεκινησε να θελει παλι αγκαλιες το βραδυ!!αχ ελπιζω να επανελθει.Αργυρουλα μικρος μικρος ξεκινησε ,σουπερ κ με την διατροφη σου να χαλαρωσεις κ εσυ λιγο.

  • Μου αρέσει 7

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά εκεί που μας φαινόταν δύσκολος ο θηλασμός και το Μπίμπερο τελικά το συνηθίσαμε κ ήταν εύκολια.ελπιζω να συνηθίσουμε γρήγορα κ εμείς κ τα μωράκια μας τις κρεμουλεςΝα σας πω το σκέφτομαι να δοκιμάσω κ αύριο κ αν είναι πάλι όπως σήμερα δε θα τον πιέσω 

 

  • Μου αρέσει 3

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Κορίτσια τελικά εκεί που μας φαινόταν δύσκολος ο θηλασμός και το Μπίμπερο τελικά το συνηθίσαμε κ ήταν εύκολια.ελπιζω να συνηθίσουμε γρήγορα κ εμείς κ τα μωράκια μας τις κρεμουλεςΝα σας πω το σκέφτομαι να δοκιμάσω κ αύριο κ αν είναι πάλι όπως σήμερα δε θα τον πιέσω 

 

Καλημερααα ναι δοκίμασε το! Και κάθε μέρα να τρώει από λίγο δεν πειραζει θα το μάθει κ θ τρώει περισσοτερο


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια για νερό όσες δίνετε ήδη από το μπιμπερό γ αρχή? Είχα πάρει ποτηρακια με στόμιο αλλά βλέπω έχει κ με καλαμάκι κ κάτι αλλά με 360 μοίρες χωρίς στόμιο.. Τι προτεινετε? 


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Κορίτσια για νερό όσες δίνετε ήδη από το μπιμπερό γ αρχή? Είχα πάρει ποτηρακια με στόμιο αλλά βλέπω έχει κ με καλαμάκι κ κάτι αλλά με 360 μοίρες χωρίς στόμιο.. Τι προτεινετε? 

Δέσποινα εμάς μας είπε από το μπιμπερο για την ώρα 

Κορίτσια τα νέα μας είναι ότι το προσπαθήσαμε κ φάγαμε 10 κουταλιές χωρίς κλαμμα... καταχαρηκα 

  • Μου αρέσει 5

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!

Η εισαγωγή καρότου στέφθηκε με αποτυχία... Έφαγε 4 κουταλιές με ύφος αηδίας και μετά τις έκανε εμετό. Μίλησα με την παιδίατρο. Ο εμετός σημαίνει είτε αλλεργία ή είναι τυχαίο γεγονός. Βέβαια επειδή μιλάμε για καρότο δύσκολα να υπάρχει αλλεργία. Προς το παρόν όμως για μερικές μέρες το αφήνουμε και από βδομάδα ξεκιναμε πάλι.

@Despoina Mar εμείς γεγονός είναι ότι μπιμπερό δεν χρησιμοποιούμε, βέβαια η παιδίατρος μου ειπε ότι σε κάθε περίπτωση είναι υπέρ στη χρήση ποτηριού ώστε το μωρό να κάνει τη σωστή σύνδεση. Εγω πήρα ένα 360° κι ένα ακόμη με πλαστικό στόμιο. Θα δούμε τι θα βολέψει. Για αρχή μου ειπε πως ακόμα και σφηνοποτηρο μπορώ να χρησιμοποιήσω. Βέβαια επειδή άλλος παιδίατρος λέει το ένα κι άλλος το άλλο δες τι βολεύει εσένα περισσότερο. Απ ότι καταλαβαίνω εγώ δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

@Gogo1994 μπράβο το αγόρι σου! Κι όσο πάει όλο και καλύτερα από δω και πέρα...  Ελπίζω την επόμενη φορά να έχουμε κι εμείς καλύτερη τύχη.

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini1988 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!!

Η εισαγωγή καρότου στέφθηκε με αποτυχία... Έφαγε 4 κουταλιές με ύφος αηδίας και μετά τις έκανε εμετό. Μίλησα με την παιδίατρο. Ο εμετός σημαίνει είτε αλλεργία ή είναι τυχαίο γεγονός. Βέβαια επειδή μιλάμε για καρότο δύσκολα να υπάρχει αλλεργία. Προς το παρόν όμως για μερικές μέρες το αφήνουμε και από βδομάδα ξεκιναμε πάλι.

@Despoina Mar εμείς γεγονός είναι ότι μπιμπερό δεν χρησιμοποιούμε, βέβαια η παιδίατρος μου ειπε ότι σε κάθε περίπτωση είναι υπέρ στη χρήση ποτηριού ώστε το μωρό να κάνει τη σωστή σύνδεση. Εγω πήρα ένα 360° κι ένα ακόμη με πλαστικό στόμιο. Θα δούμε τι θα βολέψει. Για αρχή μου ειπε πως ακόμα και σφηνοποτηρο μπορώ να χρησιμοποιήσω. Βέβαια επειδή άλλος παιδίατρος λέει το ένα κι άλλος το άλλο δες τι βολεύει εσένα περισσότερο. Απ ότι καταλαβαίνω εγώ δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

@Gogo1994 μπράβο το αγόρι σου! Κι όσο πάει όλο και καλύτερα από δω και πέρα...  Ελπίζω την επόμενη φορά να έχουμε κι εμείς καλύτερη τύχη.

Ο εμετός κάτι μου λέει ειρήνη μου ότι είναι επειδή το αναγουλιασε λόγω της νέας γεύσης...τέτοιο ύφος είχε κ εμένα χθές 

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Ο εμετός κάτι μου λέει ειρήνη μου ότι είναι επειδή το αναγουλιασε λόγω της νέας γεύσης...τέτοιο ύφος είχε κ εμένα χθές 

Καλημέρα σε όλες!!!

Ναι Γωγώ μου κι εγώ αυτό νομίζω. Στεναχωρέθηκα να σου πω την αλήθεια. Ελπίζω και σε μένα τη δεύτερη φορά να πάει καλύτερα. 


BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...