Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Τα πάντα για την ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!!!!!


boukitsa123

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Διάβασα την συζήτηση σας .. Εγώ σε 3 μέρες σαραντιζω και μου έχει μείνει λίγο κοιλίτσα και οριακά άρχισα να μπαίνω στα τζιν μου. Θέλει δουλίτσα όμως το κομμάτι του τζιν ! 

Λέτε είναι ασφαλές να ξεκινήσω γυμναστική σπίτι ή είναι ακόμα νωρίς? 

Λέω να ξεκινήσω με ένα τρεξιματακι γύρω γύρω το τετράγωνο που έχει ερημιά εδώ οπότε δν θα έρχομαι σε επαφή με κανέναν. Και σπίτι θα ήθελα να βρω αν έχετε κι εσείς να μου προτείνετε κανένα βιντεάκι για αρχάριους. 

Καλησπέρα επειδή ίσως να είναι λίγο νωρίς, καλύτερα ρωτα τον γιατρό σου αν κάνει. Καμία βόλτα όμως καλο θα σου κάνει σίγουρα!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα επειδή ίσως να είναι λίγο νωρίς, καλύτερα ρωτα τον γιατρό σου αν κάνει. Καμία βόλτα όμως καλο θα σου κάνει σίγουρα!!!

Καλημέρα  :) η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου δεν θα με εξετάσει τώρα για τον σαραντισμο λόγω της κατάστασης με τον ιό. Εφόσον όλα από την αρχή αλλά ξ τώρα δείχνουν καλά είπαμε να το αναβάλλουμε λίγο οπότε θα τον ρωτήσω όταν θα νε εξετάσει. Ωστόσο επαφές λέει μπορούμε κανονικά οπότε υποθέτω και μια ελαφριά άσκηση εν θα βλάψει. 

Θα ξεκινήσω με τρεξίματακι και βλέπουμε ♡ 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ είμαι 35 εβδομάδων έγκυος και δεν έχω σταματήσει ακόμα τη γυμναστική το πάω χαλαρά βέβαια κοιτάω στο YouTube κάποιες ασκήσεις στην εγκυμοσύνη πριν τον κορωνοϊό πήγαινα και κολυμβητηριο και γενικά για μένα είναι ότι καλύτερο στην εγκυμοσύνη αν το επιτρέψει και ο γιατρός. Οπότε οποία είναι έγκυος και μπορεί να το κάνει βοηθάει στο σώμα νιώθεις τέλεια ευτυχώς έχω καταφέρει με αυτόν τον τρόπο και σωστή διατροφή να πάρω 6 κιλά με κανονικό βάρος... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 6/4/2020 at 11:00 ΠΜ, boukitsa123 είπε:

Πως τα πάτε κορίτσια; Δεν λουφάρετε φαντάζομαι :x

@boukitsa123

Με έχει καταβάλει η κλεισούρα και λουφαρω τρελά! Πάει η διάθεση, πάνε κι οι δυνάμεις μου. Που και που σηκώνω κανένα βαράκι, και το αφήνω γρήγορα ... Πρέπει όμως να ξαναρχίσω, πρέπει να βρω την δυναμική μου πάλι.

Εσύ πως τα πας;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Youpi είπε:

@boukitsa123

Με έχει καταβάλει η κλεισούρα και λουφαρω τρελά! Πάει η διάθεση, πάνε κι οι δυνάμεις μου. Που και που σηκώνω κανένα βαράκι, και το αφήνω γρήγορα ... Πρέπει όμως να ξαναρχίσω, πρέπει να βρω την δυναμική μου πάλι.

Εσύ πως τα πας;;

Καλά μπορώ να πω κάνω και διαλείμματα όμως. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα πως πάτε με το fitness; Κάνει κάποια κοπέλα ελλειπτικό να μου πει αν βοηθάει στην απώλεια λίπους; Δεν έχω έρθει σε επαφή με το συγκεκριμένο όργανο ξανά και δεν το ξέρω καθόλου. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 6/5/2020 at 9:31 ΠΜ, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα πως πάτε με το fitness; Κάνει κάποια κοπέλα ελλειπτικό να μου πει αν βοηθάει στην απώλεια λίπους; Δεν έχω έρθει σε επαφή με το συγκεκριμένο όργανο ξανά και δεν το ξέρω καθόλου. 

Καλησπέρα!! Το ελλειπτικό εγγυημένα είναι από τις καλύτερες αερόβιες ασκήσεις και συνεπώς βοηθάει στην απώλεια λίπους συνολικά από το σώμα, όχι από ένα σημείο μόνο. Επιπλέον πλεονέκτημα είναι ότι δεν προκαλεί κραδασμούς και δεν επιβαρύνει πχ τα γόνατα

Και επειδή όλοι βαριόμαστε αρκετά ως πολύ τη γυμναστική μέχρι να ξεκινήσουμε τουλάχιστον, υπάρχουν μικρά και σύντομα προγράμματα μέσω του youtube για να ξεκινήσει κάποιος/α.

Στέλνω link με ένα τέτοιο βίντεο για ολιγόλεπτη άσκηση.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αν κάποιος δεν το έχει με την γυμναστική (προσωπική μου άποψη  είναι αυτή ) καλό είναι να μην συμβουλεύεται προγράμματα από το νετ, επισκεφθείτε ένα γυμναστήριο και ζητήστε από κάποιον γυμναστή να σας συμβουλεύσει, μία λάθος άσκηση, μπορεί να δημιουργήσει βλάβη σε κάποιο μυ, αλλιώς είναι να βλέπεις μία άσκηση από το youtube και αλλιώς είναι να σου την δείχνει ο γυμναστής και να βάζει το σώμα σου στην σωστή θέση. Πόσες φορές οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε μία άσκηση και μετά πονάμε?9 στις 10 είναι γιατί το σώμα μας ήταν λάθος τοποθετημένο κατά την άσκηση.

Επιλέξτε προγράμματα που σας ταιριάζουν σε ασκήσεις και χρόνο, μην πιέζετε τον εαυτό σας, μην περνάτε τα όρια σας και κυρίως δώστε χρόνο στο σώμα σας να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Πολλοί ξεκινούν την γυμναστική κοντά στο πάσχα και θέλουν μέχρι το καλοκαίρι να είναι φέτες, αυτό δεν γίνεται, εκτός και είσαι 20.  Για να παραμένει ένα σώμα υγιές πρέπει να γυμνάζεται 12 μήνες τον χρόνο, όχι κάθε μέρα, θεωρώ πως 2-3 φορές από 45' είναι υπέρ αρκετά.


 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

 

Αν κάποιος δεν το έχει με την γυμναστική (προσωπική μου άποψη  είναι αυτή ) καλό είναι να μην συμβουλεύεται προγράμματα από το νετ, επισκεφθείτε ένα γυμναστήριο και ζητήστε από κάποιον γυμναστή να σας συμβουλεύσει, μία λάθος άσκηση, μπορεί να δημιουργήσει βλάβη σε κάποιο μυ, αλλιώς είναι να βλέπεις μία άσκηση από το youtube και αλλιώς είναι να σου την δείχνει ο γυμναστής και να βάζει το σώμα σου στην σωστή θέση. Πόσες φορές οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε μία άσκηση και μετά πονάμε?9 στις 10 είναι γιατί το σώμα μας ήταν λάθος τοποθετημένο κατά την άσκηση.

Επιλέξτε προγράμματα που σας ταιριάζουν σε ασκήσεις και χρόνο, μην πιέζετε τον εαυτό σας, μην περνάτε τα όρια σας και κυρίως δώστε χρόνο στο σώμα σας να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Πολλοί ξεκινούν την γυμναστική κοντά στο πάσχα και θέλουν μέχρι το καλοκαίρι να είναι φέτες, αυτό δεν γίνεται, εκτός και είσαι 20.  Για να παραμένει ένα σώμα υγιές πρέπει να γυμνάζεται 12 μήνες τον χρόνο, όχι κάθε μέρα, θεωρώ πως 2-3 φορές από 45' είναι υπέρ αρκετά.

Γεια σου κορίτσι καλά τα λες αλλά τα γυμναστήρια θέλουν χρήματα και κάποιον να σου φυλάει το ή τα παιδιά όσο είσαι εκεί. Οπότε το youtube ή κάποιο όργανο στο σπίτι είναι μια αρκετά καλή λύση να το πω. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, boukitsa123 είπε:

Γεια σου κορίτσι καλά τα λες αλλά τα γυμναστήρια θέλουν χρήματα και κάποιον να σου φυλάει το ή τα παιδιά όσο είσαι εκεί. Οπότε το youtube ή κάποιο όργανο στο σπίτι είναι μια αρκετά καλή λύση να το πω. 

Μα δεν είπα ότι δεν είναι καλή λύση, αλίμονο, απλά εγώ μία συμβουλή έδωσα προκειμένου να μην υπάρξει κάποιος τραυματισμός.

Τώρα σχετικά με το οικονομικό κομμάτι και το θέμα φροντίδας του παιδιού ο καθένας το κανονίζει ανάλογα με τα δεδομένα τα δικά του, για κάποιον το γυμναστήριο είναι πεταμένα λεφτά, για μένα είναι είδος πρώτης ανάγκης, είναι η ψυχοθεραπεία μου , οπότε θα κόψω κάτι άλλο για να πάω εκεί. Δεν λέω απαραίτητα πως αυτό ισχύει για όλους τους ανθρώπους. Εμένα με κάνει η γυμναστική να νιώθω καλύτερα και επενδύω εκεί (πλέον σχεδόν όλα τα γυμναστήρια έχουν προσφορές με οικονομικές συνδρομές), κάποιον άλλον τον βοηθάει το διάβασμα, κάποιον άλλον η ζωγραφική κοκ.

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...