Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα!Μόλις γύρισα από την κλινική,σε δύο ώρες θα ξέρω το αποτέλεσμα.Εσυ πως είσαι ?

      Αγωνιώ με εσένα !!! Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη !!!! Εγώ είμαι 6η ημέρα σήμερα …. Κάνω υπομονή κ προσπαθώ να είναι ήρεμη και αισιόδοξη !!!! Καλημέρα !

Κοπέλες που να πωλούν νόμιμα χειροποίητα προϊόντα;;;


Recommended Posts

Καλή σας μέρα, 

Ελπίζω να είστε όλες καλά εσείς και οι οικογένειές σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει εδώ κάποια κοπέλα ή εάν έχετε κάποια στον κύκλο σας ή οποία να φτιάχνει χειροποίητα προϊόντα πχ κοσμήματα, σανδάλια κτλ και να τα πουλάει μόνη της αλλά νόμιμα μέσω instagram χωρίς να έχει φυσικό κατάστημα ούτε καν eshop. Επίσης εάν υπάρχουν κοπέλες στο forum που είναι λογίστριες η δικηγόροι σίγουρα θα ξέρουν να μας ενημερώσουν. 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα μιας και έχει γίνει πολύ της μόδας να πληρώνεις influencers για διαφήμιση, να κάνεις give away, να πολλαπλασιαζεις τους followers και να αυξάνεις τις πωλήσεις σου. 

Θα το εκτιμούσα πολύ εάν κάποια κοπέλα γνωρίζει και έχει χρόνο και διάθεση να μας δώσει τα φώτα της. Πιστεύω θα φανεί χρήσιμο σε πολλές μανούλες εδώ που πιάνουν τα χέρια τους και θέλουν να δουλέψουν από το σπίτι. 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

On 27/3/2020 at 2:04 ΜΜ, Mara@ είπε:

Καλή σας μέρα, 

Ελπίζω να είστε όλες καλά εσείς και οι οικογένειές σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει εδώ κάποια κοπέλα ή εάν έχετε κάποια στον κύκλο σας ή οποία να φτιάχνει χειροποίητα προϊόντα πχ κοσμήματα, σανδάλια κτλ και να τα πουλάει μόνη της αλλά νόμιμα μέσω instagram χωρίς να έχει φυσικό κατάστημα ούτε καν eshop. Επίσης εάν υπάρχουν κοπέλες στο forum που είναι λογίστριες η δικηγόροι σίγουρα θα ξέρουν να μας ενημερώσουν. 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα μιας και έχει γίνει πολύ της μόδας να πληρώνεις influencers για διαφήμιση, να κάνεις give away, να πολλαπλασιαζεις τους followers και να αυξάνεις τις πωλήσεις σου. 

Θα το εκτιμούσα πολύ εάν κάποια κοπέλα γνωρίζει και έχει χρόνο και διάθεση να μας δώσει τα φώτα της. Πιστεύω θα φανεί χρήσιμο σε πολλές μανούλες εδώ που πιάνουν τα χέρια τους και θέλουν να δουλέψουν από το σπίτι. 

Ευχαριστώ. 

Καλησπέρα οι πωλήσεις μέσω instagram, facebook κ.α. είναι πολύ διαδεδομενες όμως για να είναι νομιμες θα πρέπει να υπάρχει φυσικό κατάστημα ή eshop. Για να δημιουργήσεις eshop πρέπει να γραφτείς  στο ΕΦΚΑ και να και να προσκομίσεις τη βεβαίωση που θα σοτ δώσουν στη ΔΟΥ και να κάνεις έναρξη δραστηριότητας στη ΔΟΥ και να βγάλεις ΑΦΜ.Επίσης πρέπει να γραφτείς στο εμπορικό ή επαγγελματικό επιμελητήριο προσωρινά και μόλις φτιάξεις τα χαρτιά στην εφορια κάνεις μόνιμη εγγραφη. Γενικά πρέπει να φτιάξεις ένα πλάνο για το εαν το κοστος του eshop, το κόστος κατασκευής αυτών που θα φτιαχνεις, και ο χρόνος που θα διαθεσεις σε προσωπική εργασία  σε συμφέρει σε σχέση με το τι θα βγάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Από όσο ξέρω δεν σε υποχρεώνει κάνεις να φτιάξεις eshop (ιστοσελίδα με τα προϊόντα σου η οποία θα συνδέεται με κάποια τράπεζα και θα αγοράζουν από εκεί). Μπορείς να πουλάς από το instagram και ο κάθε ένας να σου στέλνει μήνυμα και να πληρώνει είτε με κατάθεση στον τραπεζικό σου λογαριασμό είτε με αντικαταβολή.

Έχω ψάξει αρκετά την όλη διαδικασία και έχω ενημερωθεί για εφκα, δου και επιμελητήριο. Εάν η επιχείρηση είναι ατομική δεν χρειάζεται καν να αλλάξεις αφμ.

Εγώ αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν υπάρχουν κοπέλες που το έχουν κάνει και εάν αξίζει στην πράξη. Γιατί από ότι έχω υπολογίσει  (εάν τα έχω σκεφτεί και σωστά) πρέπει να πουλάς τουλάχιστον 4 φορές επάνω την πραγματική αξία ενός προϊόντος για να καλύπτονται όλα τα έξοδα και να σου μείνει κέρδος.

Επίσης γίνονται κάποιες διευκολυνσεις σε νέους επιχειρηματίες πχ τα 5 πρώτα χρόνια δεν πληρώνουν φόρο επιτηδευματος κτλ.

Αυτό που με προβλημάτισε ειναι ότι κάποιοι υποστηρίζουν ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν έδρα το σπίτι σου ενώ άλλοι λένε ότι πρέπει να νοικιάσεις χώρο ακόμα κι εάν αυτός είναι μια μικρή αποθήκη. Και αναρωτιέμαι πως γίνεται αυτό; Δηλαδή έχει να κάνει με την εφορία που θα απευθυνθείς και δεν υπάρχει ένας νόμος για όλους; Διότι εμένα πχ μου είπαν στην εφορία που πήρα τηλ ότι επιτρέπεται το σπίτι ενώ από την ααδε μου είπαν όχι. Και γενικά είδα στο ίντερνετ να γράφουν κάποιοι ότι κάθε εφορία λέει τα δικά της πάνω σε αυτό το θέμα. Υπάρχουν κοπέλες εδώ στο φόρουμ που δουλεύουν στην εφορία να μας διαφωτισουν; 

Εάν κάποια κοπέλα το έχει κάνει η έχει κάποια γνωστή ας μας πει κάποια πιο πρακτικά πράγματα και εάν αξίζει αυτό το εγχείρημα (όπως εάν μπορούμε να νοικιάσουμε κάποιο μικρό υπόγειο η κάποιο γκαράζ για να ελαχιστοποιησουμε τα έξοδα μιας και όλη η δουλειά θα γίνεται στο διαδίκτυο και μπορεί να βγει και από το σπίτι, ένα πλάνο για το πως μπορούμε να κοστολογησουμε σωστά τα προϊόντα μας και να μην μπούμε μέσα, καλούς λογιστές στην Αθήνα οι οποίοι να είναι αξιόπιστοι και να μην φοβάσαι ότι θα σε κλέψουν η δεν θα σε πάρουν στα σοβαρά, συμβουλές κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mara@ είπε:

Καμία; 

Έχω την αίσθηση πως όλοι (άντρες - γυναίκες), τα χειροποίητα προϊόντα τα πωλούν "μαύρα", μέσω φμπ ή ινσταγκραμ... Το έψαχνε πρόσφατα και μια φιλη και τη βοηθούσα στην αναζήτηση πληροφοριών, αλλά η αλήθεια είναι πως άκρη δε βγάλαμε...

Αν βρεις κάτι, ωστόσο, θα με ενδιέφερε κι εμένα!!! :)

καλα τα μαύρα, δε λέω, αλλά πολύ άγχος ρε παιδάκι μου!!!! :P

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως πάρα πολλοί το κάνουν παράνομα. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι που είναι νόμιμοι. Έχω αγοράσει και από τις 2 κατηγορίες.

Μάλιστα πρόσφατα ανακάλυψα πως πολύ γνωστή ατομική επιχείρηση με χειροποίητα προϊόντα και χιλιάδες followers είναι παράνομη. Ωστόσο η κυρία η οποία τυγχάνει και μαμά συνεχίζει ακάθεκτη να κάνει διαγωνισμούς, να δίνει προϊόντα της σε μικρό-influencers και να διαφημίζεται συνεχώς χρησιμοποιώντας μάλιστα και τα παιδιά της. 

Πραγματικά απορώ πως δεν φοβούνται. Εάν σε πιάσουν σου δίνουν πρόστιμο 500 ευρώ για κάθε απόδειξη που θα ανακαλύψουν ότι δεν έκοψες. Πέρσυ μάλιστα είχε γίνει μεγάλη επιχείρηση της εφορίας στο instagram και είχαν πέσει τα πρόστιμα βροχή. 

Εγώ λέω να το τολμήσω από φθινόπωρο - νόμιμα φυσικά- ωστόσο ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μας δώσει κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες και συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2020 at 2:23 ΠΜ, Mara@ είπε:

Η αλήθεια είναι πως πάρα πολλοί το κάνουν παράνομα. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι που είναι νόμιμοι. Έχω αγοράσει και από τις 2 κατηγορίες.

Μάλιστα πρόσφατα ανακάλυψα πως πολύ γνωστή ατομική επιχείρηση με χειροποίητα προϊόντα και χιλιάδες followers είναι παράνομη. Ωστόσο η κυρία η οποία τυγχάνει και μαμά συνεχίζει ακάθεκτη να κάνει διαγωνισμούς, να δίνει προϊόντα της σε μικρό-influencers και να διαφημίζεται συνεχώς χρησιμοποιώντας μάλιστα και τα παιδιά της. 

Πραγματικά απορώ πως δεν φοβούνται. Εάν σε πιάσουν σου δίνουν πρόστιμο 500 ευρώ για κάθε απόδειξη που θα ανακαλύψουν ότι δεν έκοψες. Πέρσυ μάλιστα είχε γίνει μεγάλη επιχείρηση της εφορίας στο instagram και είχαν πέσει τα πρόστιμα βροχή. 

Εγώ λέω να το τολμήσω από φθινόπωρο - νόμιμα φυσικά- ωστόσο ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μας δώσει κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες και συμβουλές. 

Γενικά έχω την αίσθηση πως όσοι φοβόμαστε και είμαστε νομοτυποι, κουβαλάμε τεράστια γκαντεμια πάνω μας, ενώ όσοι είναι πιο "φλου", την περνάνε ζάχαρη!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Πώς ακριβώς θα το κάνεις? Έχεις μιλήσει με λογιστή??? Εγώ δεν το τολμήσω ακόμα, μιας και έχουμε στα σκαριά μετακόμιση και αλλαγή τόπου κατοικίας, οπότε δεν μπορώ να τα κάνω όλα μαζί... Αλλά σε 1-2 χρόνια θα με ενδιέφερε... Κάνεις κανονικά έναρξη επιχείρησης ή γίνεται και με μπλοκακι? (Μπορεί να σε ρωτάω και βλακείες τώρα, αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα και δεν το έχω ψάξει ακόμα σοβαρά)...

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις κανονικά έναρξη και εφόσον πρόκειται για εμπόριο πρέπει να έχεις ταμειακή να κόβεις αποδείξεις (το μπλοκάκι είναι για παροχή υπηρεσιών).

Οι υπηρεσίες που πρέπει να επισκεφτείς είναι Επιμελητήριο, Δου και Εφκα (αυτοασφαλίζεσαι). Μπορείς να βρεις τα πάντα στο ίντερνετ και από κει και πέρα να μιλήσεις με λογιστή για διευκρινήσεις και οποιεσδήποτε απορίες. Μάλιστα υπάρχουν διάφορες διευκολύνσεις για νέους επιχειρηματίες. 

Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι να το τολμήσω λόγω instagram. Φυσικό κατάστημα δεν θα άνοιγα ποτέ και ιστοσελίδα με eshop θα δημιουργούσα μόνο εάν είχα γίνει ήδη γνωστή μέσω insta. Το instagram είναι δωρεάν και διαφήμιση μπορείς να κάνεις μέσω influencers δίνοντας τους δωρεάν εμπόρευμα. Και σύμφωνα με έρευνες το ποσοστό των ανθρώπων   που χρησιμοποιεί το insta για αγορές είναι πολύ υψηλό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Just now, Anastasia05 είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ ξέρω κοπέλα που πουλάει μέσω jamjar χειροποίητα προϊόντα! Ρίξε μια ματιά κι εκεί!:)

Ναι το γνωρίζω και κάποιες κοπέλες μπορεί να τις βολέψει. Είναι μία λύση όταν δεν θέλεις να κάνεις έναρξη στην εφορία και να έχεις ταμειακή. Ωστόσο κατά τη γνώμη μου έχει αρκετά αρνητικά. Εγώ έκανα κανονικά έναρξη ατομικής επιχείρησης. 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...