Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Το όνομα της μικρής μας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Πριν 3 μήνες γέννησα και δεν έχουμε βρει όνομα. Οι γονείς μας δεν έχουν πρόβλημα με όποιο όνομα της δώσουμε και ούτε μας πιέζουν να βάλουμε το δικός τους. Το θέμα είναι ότι ο πατέρας μου πέθανε προσφατα. Το όνομα του ήταν Μενέλαος. Και σκέφτομαι τώρα αν μπορεί να προκύψει το Μελίνα(που μας αρέσει) από το Μενέλαος και τη μητέρα του άντρα μου που είναι Μαγδαληνή( Μαδγαλινα-Λινα). Κάπως έτσι το σκέφτομαι. Τι λέτε εσείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Άννα-Μαρία είπε:

Καλημέρα σε όλους. Πριν 3 μήνες γέννησα και δεν έχουμε βρει όνομα. Οι γονείς μας δεν έχουν πρόβλημα με όποιο όνομα της δώσουμε και ούτε μας πιέζουν να βάλουμε το δικός τους. Το θέμα είναι ότι ο πατέρας μου πέθανε προσφατα. Το όνομα του ήταν Μενέλαος. Και σκέφτομαι τώρα αν μπορεί να προκύψει το Μελίνα(που μας αρέσει) από το Μενέλαος και τη μητέρα του άντρα μου που είναι Μαγδαληνή( Μαδγαλινα-Λινα). Κάπως έτσι το σκέφτομαι. Τι λέτε εσείς;

Να σας ζησει

Η αλήθεια είναι ότι όσοι ακούνε Μελίνα θα νομίζουν ότι είναι το κανονικό αυτουσιο όνομα, εχει κ γιορτη

Δλδ τι θα πει ο παπάς; κ τι θα γραφτεί στο πιστοποιητικό;ελινα η Μαγδαληνή-κ δ ξερω πως θα γίνει το Μενέλαος;

Αφου οι παππουδες δ εχουν θέμα βαλ'τε το Μελίνα που σας αρέσει κ τελος

Προσωπικα γούστα είναι αυτα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα-Μαρία είπε:

Καλημέρα σε όλους. Πριν 3 μήνες γέννησα και δεν έχουμε βρει όνομα. Οι γονείς μας δεν έχουν πρόβλημα με όποιο όνομα της δώσουμε και ούτε μας πιέζουν να βάλουμε το δικός τους. Το θέμα είναι ότι ο πατέρας μου πέθανε προσφατα. Το όνομα του ήταν Μενέλαος. Και σκέφτομαι τώρα αν μπορεί να προκύψει το Μελίνα(που μας αρέσει) από το Μενέλαος και τη μητέρα του άντρα μου που είναι Μαγδαληνή( Μαδγαλινα-Λινα). Κάπως έτσι το σκέφτομαι. Τι λέτε εσείς;

Το Μενελία πως σου φαίνεται;

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτε με τη βικυ. Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα απλά να ψάχνετε ένα όνομα που πρωτίστως σας αρέσει αλλά λέτε και ότι και καλά μοιάζει στου παππού και της γιαγιας. Ούτε καν. Δώστε το απλά γιατί σας αρέσει. (Να σου πω κ ότι υπάρχει όνομα Μενελαη θηλυκό που δε μου αρεσει καθολου )

  • Ευχαριστώ 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά βρίσκω το Μελίνα και το Μαγδαλινή δύο πολύ όμορφα ονόματα που δεν υπάρχει λόγος να τα χαλάσεις ενώνοντας τα. Η θα την έβγαζα Μαγδαλινή ή Μελίνα. Η καλύτερη λύση είναι αν έχεις σκοπό να κάνεις δεύτερο να βγάλεις την πρώτη Μαγδαλινή και Το δεύτερα Μενέλαο αν είναι αγόρι Μελίνα αν είναι κορίτσι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά. Να είστε καλά. Δεν μου είχαν έρθει στο μυαλό. Απλά έψαχνα και κάποια εναλλακτική έτσι για να την έχω υπόψιν. Ωραία το Μαγδαληνή το ξέρω αλλά δεν θέλει ο άντρας μου χεχε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!!! Έχω ένα κοριτσάκι και δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το όνομα που θα της δώσουμε. Εγώ προτιμώ να της δώσω τα δυο ονόματα των γιαγιάδων της για να μην αδικήσω καμία. Την μια γιαγιά την λένε Θεονύμφη και την άλλη Μαρία. Τι όνομα (χαιδευτικό)  μπορεί να βγει από αυτά τα δυο... Θέλω ιδέες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...
On 8/7/2020 at 3:08 ΜΜ, mamaka26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Έχω ένα κοριτσάκι και δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το όνομα που θα της δώσουμε. Εγώ προτιμώ να της δώσω τα δυο ονόματα των γιαγιάδων της για να μην αδικήσω καμία. Την μια γιαγιά την λένε Θεονύμφη και την άλλη Μαρία. Τι όνομα (χαιδευτικό)  μπορεί να βγει από αυτά τα δυο... Θέλω ιδέες....

Δύσκολος συνδυασμός. Εξαρτάται πιο θα βαλεις πρώτο. Ίσως Νύρια;  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/7/2020 at 3:08 ΜΜ, mamaka26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Έχω ένα κοριτσάκι και δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το όνομα που θα της δώσουμε. Εγώ προτιμώ να της δώσω τα δυο ονόματα των γιαγιάδων της για να μην αδικήσω καμία. Την μια γιαγιά την λένε Θεονύμφη και την άλλη Μαρία. Τι όνομα (χαιδευτικό)  μπορεί να βγει από αυτά τα δυο... Θέλω ιδέες....

Κάποιος μπορεί να πει πως η γιαγιά της οποίας θα δωσετε το όνομα για 2ο όνομα του παιδιου είναι αδικημενη.πχ αν το βαφτισετε θεονυμφη Μαρία,είναι αδικημένη η γιαγιά μαρια...χαζομαρες κατά την άποψη μου.γιατι δεν δίνεται το θεονυμφη μόνο κ κρατήστε το Μαρία σε περίπτωση που κάνετε 2ο παιδί.αν είναι κορίτσι Μαρία κ αν είναι αγόρι Μάριος,ενώ το θεονυμφη δεν μπορείς να το δώσεις σε αγόρι.ειβαι δύσκολο να βρεις χαϊδευτικό.αν την ονομάσετε μόνο θεονυμφη,θα το φωνάζετε ολόκληρο;

Μόνο το Μάνια μου έρχεται ως σχετικό 

On 8/7/2020 at 3:08 ΜΜ, mamaka26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Έχω ένα κοριτσάκι και δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το όνομα που θα της δώσουμε. Εγώ προτιμώ να της δώσω τα δυο ονόματα των γιαγιάδων της για να μην αδικήσω καμία. Την μια γιαγιά την λένε Θεονύμφη και την άλλη Μαρία. Τι όνομα (χαιδευτικό)  μπορεί να βγει από αυτά τα δυο... Θέλω ιδέες....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα μου αρέσει η ιδέαγια το Μελίνα και ας μην καταλαβαίνεις από ποια ονόματα βγαίνει... όσοι πρέπει να ξέρουν από ποια ονόματα βγαίνουν θα το ξέρουν... νομίζω αυτό έχει σημασία!!! 
μου αρέσει πολύ και το Μενέλια που νομίζω το έχει προτείνει νομίζω και κάποια άλλη κοπέλα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...