Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Τουτουνι είπε:

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι...για το τοξόπλασμα υπάρχει θεραπεία??

για το τοξοπλασμα δε ξερω γνωριζω για το CMV ομως αν θες να σου πω..δυστυχως τα εχω φρεσκα νεα απο την κολλητη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ani!! είπε:

για το τοξοπλασμα δε ξερω γνωριζω για το CMV ομως αν θες να σου πω..δυστυχως τα εχω φρεσκα νεα απο την κολλητη μου

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν ισχυρά δεδομένα για αποτελεσματική θεραπεία. Ωστόσο έχει δοκιμασθεί η χορήγηση σφαιρινης (CMV-HIG) και η χορήγηση μεγάλης δόσης βαλακυκλοβιρης. Τι θεραπεία έκανε η φίλη σου;


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites

επισης @Papaki@ θα σε καθησυχασω λεγοντας σου πως η κολλητη  μου που περασε το CMV στην αρχη της εγκυμοσυνης ηταν πολυ χαλια για αρκετο διαστημα με ατονια κοπωση κτλ.. Βεβαι για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω αν ειχε κ τα συμπτωματα εγκυμοσυνης παραλληλα που την επιδεινωσαν.. θελω ομως να καταληξω πως αν κ καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος δεν θα ενιωθες κ εσυ καπως ετσι;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Αρχικά δίνεται σπιραμυκινη και μετά την αμνιοπαρακέντηση εξαρτάται αν θα είναι αρνητική ή θετική η PCR 

Δηλαδή υπάρχει τρόπος να μη χαθεί το μωρό????


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Δηλαδή υπάρχει τρόπος να μη χαθεί το μωρό????

ναι υπαρχει τροπος.. το κακο με την ολη περιπτωση ειναι πως ο ιος σε μεγάλη ή μικρή ποσοτητα περναει στο εμβρυο.. επισης γνωριζω στην αρχη της εγκυμοσυνης περναει πιο ευκολα στο εμβρυο απο οτι σε προχωρημενη,, κ οι θεραπειες που υλαρχουν αφου γεννηθει το μωρακι ειναι σε πειραμματικο σταδιο.

Τελος μεγαλη προσοχη αν τελικα καποια εγκυουλα το εχει ή εαν εχει γεννησει μωρακι με τον ιο αυτο να ειναι μακρια απο αλλες εγκυους ή γυναικες που κανουν προσπαθειες για μωρακι γιατι περναει στο εμβρυο. Ο ιος απο το μωρο με CMV κολλαει με σαλιο ή τσισακια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια μου!!!Εκανα τον υπερηχο μου και πεταω!!! Ειμαι 9w3d, το φασολακι μου εχει διαστασεις 2,89cm και ειδαμε να κουναει χερακι και ποδαρακι!!!!!Μετα μας γυρισε ωραιοτατα την πλατη του!!!χαχαχα...ολα καλα λοιπον και βουρ για αυχενικη στις 31/7! Μου ειπε μεγαλη προσοχη γιατι εχω μια μικρη αποκολληση η οποια ειναι πιο πανω απ' το εμβρυο και δεν το επηρεαζει. Μου εγραψε ολα τα συμπληρωματα που θα ξεκινησω να πινω μετα την αυχενικη και φυσικα μπορω να παω διακοπες αν αισθανομαι καλα!

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Δηλαδή υπάρχει τρόπος να μη χαθεί το μωρό????

Λοιπόν, αν η PCR για τοξόπλασμα στο αμνιακό είναι αρνητική συνεχίζεται η σπιραμυκινη μέχρι τέλος της κύησης και γίνεται υπέρηχος κάθε μήνα. Αν η PCR είναι θετική υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία αλλά πάλι εξαρτάται. 

Just now, Geo Jo είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!Εκανα τον υπερηχο μου και πεταω!!! Ειμαι 9w3d, το φασολακι μου εχει διαστασεις 2,89cm και ειδαμε να κουναει χερακι και ποδαρακι!!!!!Μετα μας γυρισε ωραιοτατα την πλατη του!!!χαχαχα...ολα καλα λοιπον και βουρ για αυχενικη στις 31/7! Μου ειπε μεγαλη προσοχη γιατι εχω μια μικρη αποκολληση η οποια ειναι πιο πανω απ' το εμβρυο και δεν το επηρεαζει. Μου εγραψε ολα τα συμπληρωματα που θα ξεκινησω να πινω μετα την αυχενικη και φυσικα μπορω να παω διακοπες αν αισθανομαι καλα!

Τέλεια!!!!! Συγχαρητήρια στο φασολάκι σας!!!!! Άντε με το καλό η αυχενική!!!

 

  • Μου αρέσει 1

1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!Εκανα τον υπερηχο μου και πεταω!!! Ειμαι 9w3d, το φασολακι μου εχει διαστασεις 2,89cm και ειδαμε να κουναει χερακι και ποδαρακι!!!!!Μετα μας γυρισε ωραιοτατα την πλατη του!!!χαχαχα...ολα καλα λοιπον και βουρ για αυχενικη στις 31/7! Μου ειπε μεγαλη προσοχη γιατι εχω μια μικρη αποκολληση η οποια ειναι πιο πανω απ' το εμβρυο και δεν το επηρεαζει. Μου εγραψε ολα τα συμπληρωματα που θα ξεκινησω να πινω μετα την αυχενικη και φυσικα μπορω να παω διακοπες αν αισθανομαι καλα!

Μπράβο τέλεια!!Αυτο με τη μεγαλη προσοχη δεν καταλαβα,γιατι?Εφοσον δεν επηρεαζει το εμβρυο?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Λοιπόν, αν η PCR για τοξόπλασμα στο αμνιακό είναι αρνητική συνεχίζεται η σπιραμυκινη μέχρι τέλος της κύησης και γίνεται υπέρηχος κάθε μήνα. Αν η PCR είναι θετική υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία αλλά πάλι εξαρτάται. 

Τέλεια!!!!! Συγχαρητήρια στο φασολάκι σας!!!!! Άντε με το καλό η αυχενική!!!

 

Eυχαριστω πολυ πολυ κοριτσι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!Εκανα τον υπερηχο μου και πεταω!!! Ειμαι 9w3d, το φασολακι μου εχει διαστασεις 2,89cm και ειδαμε να κουναει χερακι και ποδαρακι!!!!!Μετα μας γυρισε ωραιοτατα την πλατη του!!!χαχαχα...ολα καλα λοιπον και βουρ για αυχενικη στις 31/7! Μου ειπε μεγαλη προσοχη γιατι εχω μια μικρη αποκολληση η οποια ειναι πιο πανω απ' το εμβρυο και δεν το επηρεαζει. Μου εγραψε ολα τα συμπληρωματα που θα ξεκινησω να πινω μετα την αυχενικη και φυσικα μπορω να παω διακοπες αν αισθανομαι καλα!

Μπράβο κορίτσι μου αντε τώρα με το καλό η αυχενικη❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1

Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Μπράβο τέλεια!!Αυτο με τη μεγαλη προσοχη δεν καταλαβα,γιατι?Εφοσον δεν επηρεαζει το εμβρυο?

Βασικα μου ειπε να μην κουραζομαι. Ηθελε να μου δωσει αδεια αλλα σε δυο βδομαδες κλεινει η εταιρεια και εκτος αυτου η δουλεια μου ειναι καθιστικη. Οποτε μου' πε αν νιωσω πονο να φυγω αμεσως και στο σπιτι να μην κανω τιποτα!!!Για προοληπτικους λογους και λογω παλαιοτερης αποβολης!

Just now, Katzei1982 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου αντε τώρα με το καλό η αυχενικη❤️❤️❤️

Ευχαριστω πολυ❤❤❤❤

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Βασικα μου ειπε να μην κουραζομαι. Ηθελε να μου δωσει αδεια αλλα σε δυο βδομαδες κλεινει η εταιρεια και εκτος αυτου η δουλεια μου ειναι καθιστικη. Οποτε μου' πε αν νιωσω πονο να φυγω αμεσως και στο σπιτι να μην κανω τιποτα!!!Για προοληπτικους λογους και λογω παλαιοτερης αποβολης!

Είχες κ κάποιο αίμα η μόνο στον υπέρηχο φάνηκε η αποκόλληση;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... να κάνω μια «χαζή» ερώτηση;;;

Γιατί όλος αυτός ο «προγεννητικός» έλεγχος για τοξόπλασμα, μεγαλοκυταροιό κλπ κλπ... δεν γίνονται πριν την IVF και ΕΤ;;

Δηλαδή να είμαστε «καθαρές»;;; Και χτύπα ξύλο... κάποια κοπέλα έχει κατι απ´αυτά.. «παίζει στα ζάρια» την έκβαση της κυήσεως που με ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ έχει καταφέρει;;;

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει στην απορία αυτή;;;

  • Μου αρέσει 2

urI6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Βασικα μου ειπε να μην κουραζομαι. Ηθελε να μου δωσει αδεια αλλα σε δυο βδομαδες κλεινει η εταιρεια και εκτος αυτου η δουλεια μου ειναι καθιστικη. Οποτε μου' πε αν νιωσω πονο να φυγω αμεσως και στο σπιτι να μην κανω τιποτα!!!Για προοληπτικους λογους και λογω παλαιοτερης αποβολης!

Α,οκ,δεν το γνωριζω καθολου αυτο με.την αποκολληση και τους πιθανους κινδυνους!Χαλαρα λοιπον,μεχρι την αυχενικη!Είμαστε ήδη πολλές σ αυτη τη φάση.

Just now, Renula είπε:

Λοιπόν... να κάνω μια «χαζή» ερώτηση;;;

Γιατί όλος αυτός ο «προγεννητικός» έλεγχος για τοξόπλασμα, μεγαλοκυταροιό κλπ κλπ... δεν γίνονται πριν την IVF και ΕΤ;;

Δηλαδή να είμαστε «καθαρές»;;; Και χτύπα ξύλο... κάποια κοπέλα έχει κατι απ´αυτά.. «παίζει στα ζάρια» την έκβαση της κυήσεως που με ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ έχει καταφέρει;;;

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει στην απορία αυτή;;;

Μα γινονται!Εγω τις εχω κανει καμια δεκαρια φορες!χαχχααχχαχαα.

Και τωρα η γιατρός μου ζητησε να τις ξανακανω.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!!Εκανα τον υπερηχο μου και πεταω!!! Ειμαι 9w3d, το φασολακι μου εχει διαστασεις 2,89cm και ειδαμε να κουναει χερακι και ποδαρακι!!!!!Μετα μας γυρισε ωραιοτατα την πλατη του!!!χαχαχα...ολα καλα λοιπον και βουρ για αυχενικη στις 31/7! Μου ειπε μεγαλη προσοχη γιατι εχω μια μικρη αποκολληση η οποια ειναι πιο πανω απ' το εμβρυο και δεν το επηρεαζει. Μου εγραψε ολα τα συμπληρωματα που θα ξεκινησω να πινω μετα την αυχενικη και φυσικα μπορω να παω διακοπες αν αισθανομαι καλα!

Μπράβο κοριτσάκι μου !!! Μπράβο και στο μωράκι σου που κάνει τούμπες!!!! Τι ωραίες εικόνες μα μεταφερεις!!!! Αχ... Λιώνω...

Just now, @ngelina81 είπε:

Λοιπόν, αν η PCR για τοξόπλασμα στο αμνιακό είναι αρνητική συνεχίζεται η σπιραμυκινη μέχρι τέλος της κύησης και γίνεται υπέρηχος κάθε μήνα. Αν η PCR είναι θετική υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία αλλά πάλι εξαρτάται. 

Τέλεια!!!!! Συγχαρητήρια στο φασολάκι σας!!!!! Άντε με το καλό η αυχενική!!!

 

Βρε κορίτσια μια γνωστή μου είχε το τοξόπλασμα και την έστειλαν απευθείας για αποξεση....για αυτό ρωτάω!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...