Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Αυτό ειναι το μόνο σιγουρο με τους γιατρους εδω.

Παραθετω απο τη σελίδα του Ρέα.

Σύμφωνα με τις διεθνείς συστάσεις, δεν θα πρέπει να καταναλώνονται ο καρχαρίας, ο ξιφίας, το βασιλικό σκουμπρί και o λευκός μπακαλιάρος, λόγω της υψηλής περιεκτικότητάς τους σε υδράργυρο. Όσον αφορά στον τόνο, όλα τα είδη μπορούν να καταναλωθούν, με εξαίρεση τον τόνο μακρύπτερο, τονάκι και το steak τόνου, των οποίων η κατανάλωση δεν πρέπει να ξεπερνά τα 180γρ. την εβδομάδα.
Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να αποφεύγουμε τις υπερβολές. Πιο συγκεκριμένα, η κατανάλωση ψαριού και θαλασσινών δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 240-360 γραμμ. Εβδομαδιαίως, ενώ καλό είναι να συμπεριλαμβάνει ποικιλία ψαριών και θαλασσινών με χαμηλά επίπεδα μεθυλικού υδραργύρου, όπως είναι ο εκτρεφόμενος σολομός, η γαρίδα, οι σαρδέλες, ο μπακαλιάρος, τα όποια προσδίδουν περίπου 500 mg/ ημέρα EPA και DHA. Ενδεικτική ποσότητα κατανάλωση για τις έγκυες γυναίκες λοιπόν είναι 250-500 mg +100-200 mgDHA ανά ημέρα. 

Φιλεναδιτσα μου άστο από το ίντερνετ δεν βγάζουμε άκρη.. Και για το συκώτι το ίντερνετ έλεγε ότι προκαλεί τερατογεννηση και ο δικός μου γιατρός μου πε ότι επιβάλλεται να φάω... Οπότε πραγματικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις... Το καλύτερο βέβαια η κάθε κοπέλα να ακολουθεί τις συμβουλές του γιατρου της... 

 


Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Katzei1982 είπε:

Φιλεναδιτσα μου άστο από το ίντερνετ δεν βγάζουμε άκρη.. Και για το συκώτι το ίντερνετ έλεγε ότι προκαλεί τερατογεννηση και ο δικός μου γιατρός μου πε ότι επιβάλλεται να φάω... Οπότε πραγματικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις... Το καλύτερο βέβαια η κάθε κοπέλα να ακολουθεί τις συμβουλές του γιατρου της... 

 

Κοιτα,αυτο ειναι απο τον ιστοτοπο μαιευτηριου οποτε νομιζω ειναι έγκυρο.Το παρεθεσα ενδεικτικα.Αν ψαξεις θα βρεις άπειρα ακομη άρθρα που διατυπωνουν τα ιδια.

Και να σου πω την αληθεια,πολυ περισσοτερο εμπιστευομαι τις διεθνεις οδηγιες παρά τον καθε γιατρο εδω που λέει τα δικά του....

Η γιατρος μου απ.την αρχη με παρεπεμψε σε διεθνείς οδηγιες.Δε μου ειπε ποτε τα δικα της...

Διοτι,πολλά εχουν αναθεωρηθει σε σχεση με παλιά.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Κοιτα,αυτο ειναι απο τον ιστοτοπο μαιευτηριου οποτε νομιζω ειναι έγκυρο.Το παρεθεσα ενδεικτικα.Αν ψαξεις θα βρεις άπειρα ακομη άρθρα που διατυπωνουν τα ιδια.

Και να σου πω την αληθεια,πολυ περισσοτερο εμπιστευομαι τις διεθνεις οδηγιες παρά τον καθε γιατρο εδω που λέει τα δικά του....

Διοτι,πολλά εχουν αναθεωρηθει σε σχεση με παλιά.

Καλά σε αυτό έχεις δίκιο... :):):) οπότε ας φάμε ελεύθερα χάχαχα.. Μόνο αυτό μας έμεινε... 

  • Μου αρέσει 1

Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katzei1982 είπε:

Τα λουκάνικα επιτρεπονται? Εμένα μου τα χει απαγορεύσει... 

Συμφωνώ και γω μαζί σου.. Μου χει δώσει λίστα ο γιατρός τι επιτρέπεται  και ο τόνος δεν είναι μέσα... 

Γιατί να μην κάνει λουκάνικα! Δεν μου είπε κάτι ο γιατρός μου!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Efinikolaou είπε:

Κορίτσια πονάω αρκετά χαμηλά σήμερα....Και έχω ξυπνήσει και με περίεργη διάθεση...νιώθω πόνους περιόδου συνεχόμενους 

Το είχα και εγω αυτό για μια βδομάδα ολόκληρη ! Και ο γιατρος μου ειπε ότι είναι φυσιολογικό να υπάρχουν κάποιοι πόνοι στην εγκυμοσύνη ! 
ποσο εισαι ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efinikolaou είπε:

Κορίτσια πονάω αρκετά χαμηλά σήμερα....Και έχω ξυπνήσει και με περίεργη διάθεση...νιώθω πόνους περιόδου συνεχόμενους 

Πολλά βράδυα έχω ξυπνήσει απο πόνους χαμηλά..

Ο Ντοκ είπε, είναι η μήτρα που μεγαλώνει, έντερο κλπ κλπ.. απόλυτα φυσιολογικό και όντως με 1 buscopan σε 5’ είχαν περάσει!!!

Μην ανησυχείς

  • Μου αρέσει 1

urI6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει που σας στελνω τα πρωινα τι κανετε κ μετα μετα βίας σας διαβαζω.. ενω ξυπναω καλα μετα δεν ξερω τι θελω να φαω, δεν μου αρεσει τιποτα μετα παλι ποναει το στομαχι επειδη πειναω.. κ το μεσημερακι νυσταζω απιστευτα κ ξερενομαι με το μικρο μου.. αφου πρωτα εχουμε παιξει πλαστελινες, γιατρο, μπαλα, με τα παπια, στη μπανιερα, ζωγραφική, βιβλια κ ενα σωρο αλλα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!! Εγώ αύριο έχω να κάνω τις πολλές εξετάσεις και θα μιλήσω με το γιατρό να κλείσουμε το ραντεβού μας! Για αυχενική δεν έχω κλείσει ακόμη. Εσείς που θα κάνετε την αυχενική?


Xr0Qp3.png

7yzup3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Nini- είπε:

Το είχα και εγω αυτό για μια βδομάδα ολόκληρη ! Και ο γιατρος μου ειπε ότι είναι φυσιολογικό να υπάρχουν κάποιοι πόνοι στην εγκυμοσύνη ! 
ποσο εισαι ; 

Τώρα είμαι 8+2 !! Πίστευα όμως ότι κάποια στιγμή θα τελειώσουν...γιατί εγώ τα έχω από την αρχή αυτά. 

πρίν από 19 λεπτά , Renula είπε:

Πολλά βράδυα έχω ξυπνήσει απο πόνους χαμηλά..

Ο Ντοκ είπε, είναι η μήτρα που μεγαλώνει, έντερο κλπ κλπ.. απόλυτα φυσιολογικό και όντως με 1 buscopan σε 5’ είχαν περάσει!!!

Μην ανησυχείς

Μακάρι να είναι αυτό!!!

Πίνω και μαγνήσιο...

Just now, ioanna27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εγώ αύριο έχω να κάνω τις πολλές εξετάσεις και θα μιλήσω με το γιατρό να κλείσουμε το ραντεβού μας! Για αυχενική δεν έχω κλείσει ακόμη. Εσείς που θα κάνετε την αυχενική?

Καλησπέρα!!! Εμένα ο Ντοκ μ συνεργάζεται με έναν στο Ιασώ αλλά εγώ θέλω να πάω στο παφιλη στο Κολωνάκι π είναι εξαιρετικός. Ούτε εγώ έχω κλείσει ακόμα. Μου είπε να με ξαναδεί στις 27 και μετά 

Just now, natassaki2006 είπε:

Πονακια χαμηλά κ εγώ από το μεσημέρι...Κ αναγούλες...ήμουν που ήμουν τέζα τώρα είμαι πιο τέζα...

Παρόλα αυτά ένα παγωτάκι το τσάκισα...

Μόνο τις αναγούλες έχω γλυτώσει εγώ!!!! 

Έφαγα και εγώ γρανίτα με στεβια και σήμερα είχα τρελή όρεξη για ξυνομηλο χαχαχα

Just now, Ani!! είπε:

Μαρεσει που σας στελνω τα πρωινα τι κανετε κ μετα μετα βίας σας διαβαζω.. ενω ξυπναω καλα μετα δεν ξερω τι θελω να φαω, δεν μου αρεσει τιποτα μετα παλι ποναει το στομαχι επειδη πειναω.. κ το μεσημερακι νυσταζω απιστευτα κ ξερενομαι με το μικρο μου.. αφου πρωτα εχουμε παιξει πλαστελινες, γιατρο, μπαλα, με τα παπια, στη μπανιερα, ζωγραφική, βιβλια κ ενα σωρο αλλα....

Μια από τα ίδια έτσι είμαι Κ εγώ καθημερινά!

  • Μου αρέσει 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ioanna27 είπε:

Και εμένα οι αναγουλες καλά κρατούν...

Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό μου 21/7. Να δούμε πόσο θα είναι για να κλείσουμε αυχενική μετά.. μακάρι να είναι όλα καλά!!!

Όλα καλά θα είναι!


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ioanna27 είπε:

Και εμένα οι αναγουλες καλά κρατούν...

Έκλεισα ραντεβού με το γιατρό μου 21/7. Να δούμε πόσο θα είναι για να κλείσουμε αυχενική μετά.. μακάρι να είναι όλα καλά!!!

Εννοείται πως θα είναι όλα καλά....!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...