Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Efinikolaou είπε:

Αυτό πίνω και εγώ το χάπι... να δεις αυτό θα είναι ναι .

Μου το' χε πει οτι ισως με πειραξει. Ειχα εντονους πονους στο στομαχι. Να το πεις στον γιατρο σου να σου το αλλαξει!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Efinikolaou είπε:

Με προβληματίζει και αυτό που μου είπε η Joka για την τρίσωμια 13..

Όχι καλέ. Σου είπε ο εμβρυολογος κάτι για τους παλμούς; Αν ήταν κάτι θα στο έλεγε...  Αν ήταν κάθε ταχυπαλμια να είναι σύνδρομο 13 τότε θα υπήρχε γενικώς προβλήμα.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 @EfinikolaouΟταν κουβεντιαζαμε για παλμους και τις δικες μας αυχενικες ειχα διαβασει το εξης:

"Την 11η
εβδομάδα (από την ΤΕΡ) το κεφαλογλουτιαίο μήκος 
του εμβρύου είναι 45 mm. Οι καρδιακοί παλμοί του εμβρύου είναι 180/min που είναι η 
μεγαλύτερη τιμή καρδιακού ρυθμού σε ηρεμία. "

Την αλλη βδομαδα λοιπον λογικα οι παλμοί θα εχουν πεσει.

Νομιζω οτι ειχαν δικιο ολοι οι γιατροι που επεμεναν να γινει η αυχενική αργοτερα,ωστε να μην ειναι οριακες οι μετρησεις.

Η αυχενικη ειναι εγκυρη μονο οταν γινεται σε εμβρυα απο 45χιλ και πανω ή απο 11η βδομαδα 4η μερα και μετά.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια γειά σας.. Εγώ πήρα και τις αιματολογικες μ βγάλε 0,65% για σύνδρομο down ενώ η αυχενική τέλεια χθες πήγα και. Σε ειδικό κέντρο ξαναμετρησαμε τα πάντα υπέρηχο γραφικά δεν φαίνεται κάποιο σημάδι down.. Κια η αυχενική μετά από σχεδόν 3 βδομάδες που έκανα την αυχενική χθες ήταν 1,8 όλα δλδ οκ.. Έκανα αρχικά nipt χθες.. Και αν βγει και αυτό θετικό λογικά θα κάνω αμνιο... Είμαι να σκάσω.. Έμαθα χθες ότι είναι κοριτσάκι και δε μπορώ να το χαρώ... Ελπίζω να είναι ψευδές θετικό τι να πω!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 said:

Αχ κοριτσια γειά σας.. Εγώ πήρα και τις αιματολογικες μ βγάλε 0,65% για σύνδρομο down ενώ η αυχενική τέλεια χθες πήγα και. Σε ειδικό κέντρο ξαναμετρησαμε τα πάντα υπέρηχο γραφικά δεν φαίνεται κάποιο σημάδι down.. Κια η αυχενική μετά από σχεδόν 3 βδομάδες που έκανα την αυχενική χθες ήταν 1,8 όλα δλδ οκ.. Έκανα αρχικά nipt χθες.. Και αν βγει και αυτό θετικό λογικά θα κάνω αμνιο... Είμαι να σκάσω.. Έμαθα χθες ότι είναι κοριτσάκι και δε μπορώ να το χαρώ... Ελπίζω να είναι ψευδές θετικό τι να πω!!! 

Κορίτσι δεν κατάλαβα τι ποσοστό σου έβγαλε ; Το 0,65% είναι πολύ μικρό δεν είναι ; Μήπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο ; 
Ευχομαι να σε διαψεύσει το nipt! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Κορίτσι δεν κατάλαβα τι ποσοστό σου έβγαλε ; Το 0,65% είναι πολύ μικρό δεν είναι ; Μήπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο ; 
Ευχομαι να σε διαψεύσει το nipt! 

Και εγώ δεν το κατάλαβα τι σημαινει αυτο το ποσοστό βγαίνει απο τις αίματός που κάνουμε μαζί με την Αυχενική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Νινι2019 said:

Αχ κοριτσια γειά σας.. Εγώ πήρα και τις αιματολογικες μ βγάλε 0,65% για σύνδρομο down ενώ η αυχενική τέλεια χθες πήγα και. Σε ειδικό κέντρο ξαναμετρησαμε τα πάντα υπέρηχο γραφικά δεν φαίνεται κάποιο σημάδι down.. Κια η αυχενική μετά από σχεδόν 3 βδομάδες που έκανα την αυχενική χθες ήταν 1,8 όλα δλδ οκ.. Έκανα αρχικά nipt χθες.. Και αν βγει και αυτό θετικό λογικά θα κάνω αμνιο... Είμαι να σκάσω.. Έμαθα χθες ότι είναι κοριτσάκι και δε μπορώ να το χαρώ... Ελπίζω να είναι ψευδές θετικό τι να πω!!! 

Είναι 1:150 δηλαδή περίπου ; 
Μετα έκανα την πράξη ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 said:

Είναι 1:150 δηλαδή περίπου ; 
Μετα έκανα την πράξη ... 

1:153 και λέω τι φάση στον υπέρηχο δεν μας δίνει κανένα τετοιο δείγμα.. Πως προέκυψε όλο αυτό.. Είμαι 30 και με κανένα ιστορικό.. Είναι να σκάσω αλλά οπ ς λέει ο άντρας μου 0,65 % είναι μικρή η πιθανότητα και ο εμβρυολογος μ πρότεινε πρώτα νιπτ γτ αμνιο είναι και επεμβατικη με κίνδυνο μέχρι και 1%αποβολης δλδ παραπάνω από την πιθανότητα του down.. Και από την άλλη σκέφτομαι γιατο τότε όλοι προτείνουν κάτω από 1/300 ήδη αμνιοπαρακεντηση έχω μπερδευτεί ειλικρινά!! Πάντως χαλαρό τον είδα τον εμβρυολογο μου αφού τσέκαρε και το έμβρυο τώρα τι να πω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

1:153 και λέω τι φάση στον υπέρηχο δεν μας δίνει κανένα τετοιο δείγμα.. Πως προέκυψε όλο αυτό.. Είμαι 30 και με κανένα ιστορικό.. Είναι να σκάσω αλλά οπ ς λέει ο άντρας μου 0,65 % είναι μικρή η πιθανότητα και ο εμβρυολογος μ πρότεινε πρώτα νιπτ γτ αμνιο είναι και επεμβατικη με κίνδυνο μέχρι και 1%αποβολης δλδ παραπάνω από την πιθανότητα του down.. Και από την άλλη σκέφτομαι γιατο τότε όλοι προτείνουν κάτω από 1/300 ήδη αμνιοπαρακεντηση έχω μπερδευτεί ειλικρινά!! Πάντως χαλαρό τον είδα τον εμβρυολογο μου αφού τσέκαρε και το έμβρυο τώρα τι να πω.. 

Γιατι δεν κανεις τροφοβλαστη; Που γινεται τωρα άμεσα και το αποτέλεσμα ειναι 100% αξιόπιστο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου την πρότειναν (Γερμανία) γιατί θεωρώ έχω περάσει το οριο είμαι 15η βδομάδα.και γενικά δε θελει να κάνει επεμβατικο με. Αυτό. Το. Ποσοστό.. Το. Οποίο από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο. Ίντερνετ είναι για αμνιο αλλά εδώ είναι χαλαροί.. Τι να πω. 

Μου εκανε κατευθείαν νιπτ και ανάλογα θα πράξουμε κατα 99 τα εκατό δίνει πιθανότητες.. Και. Έχει ποσοστό ψευδως θετικού 0,04 συγκριτικά με την papp a που έχει ψευδως θετικα 5 % οπότε αν και αυτό βγει θετικό δε μένει παρά η αμνιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Δεν μου την πρότειναν (Γερμανία) γιατί θεωρώ έχω περάσει το οριο είμαι 15η βδομάδα.και γενικά δε θελει να κάνει επεμβατικο με. Αυτό. Το. Ποσοστό.. Το. Οποίο από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο. Ίντερνετ είναι για αμνιο αλλά εδώ είναι χαλαροί.. Τι να πω. 

Μου εκανε κατευθείαν νιπτ και ανάλογα θα πράξουμε κατα 99 τα εκατό δίνει πιθανότητες.. Και. Έχει ποσοστό ψευδως θετικού 0,04 συγκριτικά με την papp a που έχει ψευδως θετικα 5 % οπότε αν και αυτό βγει θετικό δε μένει παρά η αμνιο. 

Οκ ακολουθείς την τακτική της χώρας που βρίσκεσαι δεν μπορείς να κανεις κατι αλλο. Ευχομαι ολόψυχα ολα να πανε καλα κοριτσάκι μου!

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...