Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Νινι2019 είπε:

1:153 και λέω τι φάση στον υπέρηχο δεν μας δίνει κανένα τετοιο δείγμα.. Πως προέκυψε όλο αυτό.. Είμαι 30 και με κανένα ιστορικό.. Είναι να σκάσω αλλά οπ ς λέει ο άντρας μου 0,65 % είναι μικρή η πιθανότητα και ο εμβρυολογος μ πρότεινε πρώτα νιπτ γτ αμνιο είναι και επεμβατικη με κίνδυνο μέχρι και 1%αποβολης δλδ παραπάνω από την πιθανότητα του down.. Και από την άλλη σκέφτομαι γιατο τότε όλοι προτείνουν κάτω από 1/300 ήδη αμνιοπαρακεντηση έχω μπερδευτεί ειλικρινά!! Πάντως χαλαρό τον είδα τον εμβρυολογο μου αφού τσέκαρε και το έμβρυο τώρα τι να πω.. 

Καλησπέρα ολα καλα θα είναι  σε πολλές κοπέλες έχει συμβεί αυτό και τελικά τα μωρά τους ήταν υγιεστατα κανε οτι σε συμβουλευει ο γιατρος σου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sani said:

Καλησπέρα ολα καλα θα είναι  σε πολλές κοπέλες έχει συμβεί αυτό και τελικά τα μωρά τους ήταν υγιεστατα κανε οτι σε συμβουλευει ο γιατρος σου 

Ελπίζω στον καλό υπέρηχο.. Θεωρώ πως χθες που τα ξαναελξαμε όλα 50 λεπτά πάλι 14 και 9 εβδομάδα ε αν υπήρχε κάτι θα φαίνοταν... Επίσης μου έδειξε ο. Γιατρος έναν υπέρηχο ίδιας εβδομάδας περίπου με σύνδρομο down και ήταν εμφανέστατο... Εκεί στηρίζομαι και περιμενω!!! 

Σας ευχαριστώ όλες και εύχομαι σε όλες με κακή papp a να είναι λάθος!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Δεν μου την πρότειναν (Γερμανία) γιατί θεωρώ έχω περάσει το οριο είμαι 15η βδομάδα.και γενικά δε θελει να κάνει επεμβατικο με. Αυτό. Το. Ποσοστό.. Το. Οποίο από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο. Ίντερνετ είναι για αμνιο αλλά εδώ είναι χαλαροί.. Τι να πω. 

Μου εκανε κατευθείαν νιπτ και ανάλογα θα πράξουμε κατα 99 τα εκατό δίνει πιθανότητες.. Και. Έχει ποσοστό ψευδως θετικού 0,04 συγκριτικά με την papp a που έχει ψευδως θετικα 5 % οπότε αν και αυτό βγει θετικό δε μένει παρά η αμνιο. 

Αρα μονο απο το αποτελεσμα.της papp a σου βγηκε αυτο το ποσοστο για down.

Και είσαι 30 ετων?Μαλλον επεσες στο ψευδως θετικό 5% κοριτσι.

Εννοειται θα κανεις τωρα το νιπτ το οποιο εχει ενδειξη και ειναι δεν ειναι παρεμβατικο και θα πανε ολα καλα...

Υπομονη και ψυχραιμια...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Ελπίζω στον καλό υπέρηχο.. Θεωρώ πως χθες που τα ξαναελξαμε όλα 50 λεπτά πάλι 14 και 9 εβδομάδα ε αν υπήρχε κάτι θα φαίνοταν... Επίσης μου έδειξε ο. Γιατρος έναν υπέρηχο ίδιας εβδομάδας περίπου με σύνδρομο down και ήταν εμφανέστατο... Εκεί στηρίζομαι και περιμενω!!! 

Σας ευχαριστώ όλες και εύχομαι σε όλες με κακή papp a να είναι λάθος!!!! 

Συγνώμη που πετάγομαι αλλά όταν λες εμφανέστατο τι εννοείς?


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Αρα μονο απο το αποτελεσμα.της papp a σου βγηκε αυτο το ποσοστο για down.

Και είσαι 30 ετων?Μαλλον επεσες στο ψευδως θετικό 5% κοριτσι.

Εννοειται θα κανεις τωρα το νιπτ το οποιο εχει ενδειξη και ειναι δεν ειναι παρεμβατικο και θα πανε ολα καλα...

Υπομονη και ψυχραιμια...

Ναι μόνο από την papp-a βγήκε αυτό αλλιώς ο. Υπέρηχος ήταν φυσιολογικό ταύρος καμία ένδειξη 

Ελπίζω να ανήκω και. Να ανήκουμε στο 5%

Just now, Τουτουνι said:

Συγνώμη που πετάγομαι αλλά όταν λες εμφανέστατο τι εννοείς?

Το έμβρυο το προσωπάκι του ήταν πιο πλακουτσοτο ελειπε ο ρινικο ιστός και κάτω από το αυχενα το υγρό ήταν εμφανές πολύ παχύ.. Επίσης κάτι μου έδειξε με ήχο από ένα σημείο πως ανεβοκατεβαινε κάτι όχι καρδιά κάτι άλλο γερμανικά το. Ειπε δεν κατάλαβα που σοτ. Έμβρυο με σύνδρομο down σταματαγε πήγαινε δλδ ως ένα σημείο ενώ σε εμένα συνέχιζε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νινι2019 είπε:

Ναι μόνο από την papp-a βγήκε αυτό αλλιώς ο. Υπέρηχος ήταν φυσιολογικό ταύρος καμία ένδειξη 

Ελπίζω να ανήκω και. Να ανήκουμε στο 5%

Το έμβρυο το προσωπάκι του ήταν πιο πλακουτσοτο ελειπε ο ρινικο ιστός και κάτω από το αυχενα το υγρό ήταν εμφανές πολύ παχύ.. Επίσης κάτι μου έδειξε με ήχο από ένα σημείο πως ανεβοκατεβαινε κάτι όχι καρδιά κάτι άλλο γερμανικά το. Ειπε δεν κατάλαβα που σοτ. Έμβρυο με σύνδρομο down σταματαγε πήγαινε δλδ ως ένα σημείο ενώ σε εμένα συνέχιζε.. 

Α!!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Όλα θα πάνε καλά θα το δεις!!! 

  • Ευχαριστώ 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 said:

Δεν μου την πρότειναν (Γερμανία) γιατί θεωρώ έχω περάσει το οριο είμαι 15η βδομάδα.και γενικά δε θελει να κάνει επεμβατικο με. Αυτό. Το. Ποσοστό.. Το. Οποίο από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο. Ίντερνετ είναι για αμνιο αλλά εδώ είναι χαλαροί.. Τι να πω. 

Μου εκανε κατευθείαν νιπτ και ανάλογα θα πράξουμε κατα 99 τα εκατό δίνει πιθανότητες.. Και. Έχει ποσοστό ψευδως θετικού 0,04 συγκριτικά με την papp a που έχει ψευδως θετικα 5 % οπότε αν και αυτό βγει θετικό δε μένει παρά η αμνιο. 

Νομίζω πάντως καλά τα κάνεις έτσι όπως τα κάνεις.. . κάτσε να δεις τι θα βγάλει το νιπτ πρώτα. Αυτό νομίζω τα βασικά αποτελέσματα τα βγάζει γρήγορα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 said:

Νομίζω πάντως καλά τα κάνεις έτσι όπως τα κάνεις.. . κάτσε να δεις τι θα βγάλει το νιπτ πρώτα. Αυτό νομίζω τα βασικά αποτελέσματα τα βγάζει γρήγορα 

Ε ναι θεωρώ πως αν κι το νιπτ που είναι πιο αξιόπιστο 99,1 ποσόστο ανίχνευσης θα έχω μια εικόνα.. Αν είναι αρνητικό ηρεμώ αν όχι τότε αμνιο αφού στην 17η εβδομάδα μου είπαν θα κάνω οργανικό έλεγχο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 said:

Ε ναι θεωρώ πως αν κι το νιπτ που είναι πιο αξιόπιστο 99,1 ποσόστο ανίχνευσης θα έχω μια εικόνα.. Αν είναι αρνητικό ηρεμώ αν όχι τότε αμνιο αφού στην 17η εβδομάδα μου είπαν θα κάνω οργανικό έλεγχο 

Ευχομαι καλά αποτελέσματα ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Ευχομαι καλά αποτελέσματα ! 

σου ευχομαι καλα αποτελεσματα! πιστευω πως θα σιγουρεψεις οτι ολα πανε καλα με τις επομενες εξετασεις και θα ευχαριστηθεις το κοριτσακι σου! 

Καλημερα κοριτσια! μετα απο μερες αναμονης περιμενω να κανω τον υπερηχο μου να δουμε κ πως παει η αποκολληση.. περιμενουμε καποιο αλλο κοριτσι σημερα;;

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , Ani!! είπε:

σου ευχομαι καλα αποτελεσματα! πιστευω πως θα σιγουρεψεις οτι ολα πανε καλα με τις επομενες εξετασεις και θα ευχαριστηθεις το κοριτσακι σου! 

Καλημερα κοριτσια! μετα απο μερες αναμονης περιμενω να κανω τον υπερηχο μου να δουμε κ πως παει η αποκολληση.. περιμενουμε καποιο αλλο κοριτσι σημερα;;

Καλημέρα! Με το καλο να δείτε το μωρακι σας! Και η αποκολληση ειμαι σίγουρη ούτε που θα φαίνεται..  Βέβαια σε καθε περίπτωση συνεχιζεις με ηρεμια και ξεκούραση! Περιμένουμε νεα σου! ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημέρα! Με το καλο να δείτε το μωρακι σας! Και η αποκολληση ειμαι σίγουρη ούτε που θα φαίνεται..  Βέβαια σε καθε περίπτωση συνεχιζεις με ηρεμια και ξεκούραση! Περιμένουμε νεα σου! ❤️ 

ευχαριστω τελικα ολα καλα! η αποκολληση εξαφανιστηκε αλλα συνεχιζω να προσεχω γιατι δεν αισθανομαι καλα για πολλα πολλα.. σε 10 με 15 μερουλες θα κλεισω κ ραντεβου για αυχενική

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Όχι καλέ. Σου είπε ο εμβρυολογος κάτι για τους παλμούς; Αν ήταν κάτι θα στο έλεγε...  Αν ήταν κάθε ταχυπαλμια να είναι σύνδρομο 13 τότε θα υπήρχε γενικώς προβλήμα.

Δεν μου είπε τίποτα μου είπε ότι είναι στα φυσιολογικά !!

16 ώρες πρίν, Joka είπε:

 @EfinikolaouΟταν κουβεντιαζαμε για παλμους και τις δικες μας αυχενικες ειχα διαβασει το εξης:

"Την 11η
εβδομάδα (από την ΤΕΡ) το κεφαλογλουτιαίο μήκος 
του εμβρύου είναι 45 mm. Οι καρδιακοί παλμοί του εμβρύου είναι 180/min που είναι η 
μεγαλύτερη τιμή καρδιακού ρυθμού σε ηρεμία. "

Την αλλη βδομαδα λοιπον λογικα οι παλμοί θα εχουν πεσει.

Νομιζω οτι ειχαν δικιο ολοι οι γιατροι που επεμεναν να γινει η αυχενική αργοτερα,ωστε να μην ειναι οριακες οι μετρησεις.

Η αυχενικη ειναι εγκυρη μονο οταν γινεται σε εμβρυα απο 45χιλ και πανω ή απο 11η βδομαδα 4η μερα και μετά.

Ναι οπότε όταν κάνω την Δευτέρα θα είναι οκ .εξάλλου ο γιατρός μου που είδε τα αποτελέσματα μου είπε ότι είναι όλα μια χαρά!

  • Μου αρέσει 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ελπιζω να ειστε ολες καλα! 

Χθες μπηκα ατην 13 εβδομαδα και παρατηρω οτι οταν παω να καθισω η να σηκωθω, νιωθω ενα μικρο πονακι σαν τραβηγμα. Σας συμβαινει κι εσας η να ανησυχησω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Καλημερα κοριτσια ελπιζω να ειστε ολες καλα! 

Χθες μπηκα ατην 13 εβδομαδα και παρατηρω οτι οταν παω να καθισω η να σηκωθω, νιωθω ενα μικρο πονακι σαν τραβηγμα. Σας συμβαινει κι εσας η να ανησυχησω; 

Καλημέρα!!! Έτσι είναι κ εγώ..αργές κινήσεις!

Λοιπόν κορίτσια θυμάστε που σας έλεγα ότι δεν θέλω να φάω και τα σχετικά? Σαν κάτι να έγινε τώρα μου έκλεισα την 12η ... Και θέλω να φάω και την γάτα και τον σκύλο μου!!! Πεινάω σαν τρελή!

Just now, Ani!! είπε:

ευχαριστω τελικα ολα καλα! η αποκολληση εξαφανιστηκε αλλα συνεχιζω να προσεχω γιατι δεν αισθανομαι καλα για πολλα πολλα.. σε 10 με 15 μερουλες θα κλεισω κ ραντεβου για αυχενική

Ααααα πολύ ωραία!!!! Μπράβο !! Εμένα το αιμάτωμα υπάρχει ακόμα αλλά δεν τροφοδοτείται με αίμα οπότε δεν μας ανησυχεί!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...