Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Καταλαβα...ισως να εχουν άλλο συστημα οι δικοι σας γιατροι.

Σημασια εχει οπως ειπες να μας λενε οτι ολα πανε καλα και να μαθαινουμε μονο ευχαριστα νέα!!!

α να γεια σ ετσι ακριβώς...είσαι 14 βδομαδες σε λιγο καιρό θα νιωσεις ενα σαλεμα μεσα σ ..παμπερς να παρεις μαζι σ δεν υπάρχει σ λεω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Κοριτσι μου τα ποσοστα για συνδρομα και της αυχενικης βγαινουν επιτοπου και στα δινουν γραπτως.

Μετα βγαινουν οι αιματολογικές και επαναυπολογιζονται.Ετσι εγινε με ολες τις κοπελες που καναμε.Τα ποσοστα ολες τα πηραμε στην αυχενικη και μετα μας τα ξαναεστειλαν οταν βγηκαν και οι αιματολογικες.

Μηπως κανατε απλο υπερηχο και μετρησε μονο μηκος και παλμους?Ποσων εβδομαδων εισαι σημερα?

Ισως ο γιατρος αυτος να εχει άλλο συστημα,τι να πω.

Όχι Όχι έκανα κανονική Αυχενική. Ο συγκεκριμένος το κάνει διαφορετικά. Βλέπει τις αιματολογικές, συγκρίνει και μετά λέει ποσοστά. Πάντως χαμηλή πιθανότητα προεκλαψμιας και προωτοτητας. Ειμαι 11+6


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efinikolaou είπε:

Όχι Όχι έκανα κανονική Αυχενική. Ο συγκεκριμένος το κάνει διαφορετικά. Βλέπει τις αιματολογικές, συγκρίνει και μετά λέει ποσοστά. Πάντως χαμηλή πιθανότητα προεκλαψμιας και προωτοτητας. Ειμαι 11+6

Σου τα δινει δηλαδη γραπτως 1 φορά,όλα μαζι.

Μάλιστα,καταλαβα.Ως τωρα τα κοριτσια που καναμε οι γιατροι που μας εκαναν αυχενικη ειχαν άλλο συστημα.Τον ιδιο με Τουτουνι έχετε μήπως?

Καλα αποτελέσματα λοιπον αποψε κοριτσι μου!

Μόνο ευχαριστα να εχουμε όλες!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BettySt είπε:

Ευχαριστώ. Δεν δούλεψα πέρυσι, γιατί γεννησα τη κόρη μου. 

Για μπες στο ΙΚΑ να το ελέγξεις το χρονικό διάστημα που σου λέω μήπως έχει προϋπόθεση που σέ πιάνει.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ioanna27 είπε:

@Geo Joπεραστικά κορίτσι μου!!

Αυτό που παθαίνουμε πλέον όλοι με το πρώτο μπούκωμα το μυαλό μας στο κωρονοιο πάει.. 

@BettySt νομίζω το επίδομα γέννας δικαιούσαι μόνο αλλά καλύτερα να ρωτήσεις γιατί από τότε που γέννησα το γιο μου έχουν περάσει 7 χρόνια. Αλλάζουν συνέχεια 

Σ ευχαριστω @ioanna27!! Ναι εχουμε φοβηθει ολοι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

ναι μπορείς να δεις επιτόπου αυτο που λεει το Τουτουνι.  αλλη το κανουν αλλιως αλλοι ετσι.  σημασια έχει το αποτέλεσμα να ειναι παντα συπερ ...επειση έχουμε  το ιδιο γιατρό κ τον ιδιο που τιςκανει κε αυχενική ολα βγαινουν μπαμ μπαμ..κ οταν κανει σε μια βδομαδα την κανονική  αυχενική  με ρον γιατρό που συνεργάζεται ο γυκαικολογος μας το επιβαιβεωνει κ αυτος

Ακριβώς!! Όπως τα λέει η Ταρζανιτσα είναι!!! 

Βασικά το μόνο που κοίταξε αυτός εδώ ο γιατρός είναι να μου μετρήσει την αυχενική των παιδιών να ακούσει τις καρδούλες και να δούμε το ρηνικο οστό! Όλα τα άλλα θα τα δει ο γιατρός μου στην Αθήνα! Αυτό που μου είπε αυτός στην Κεφαλονιά είμαι ότι θα πάνε όλα καλά και ότι δεν περιμένουμε καμία αρνητική έκπληξη! Με ακρίβεια βεβαια θα μας πει ο Ξενοφών!!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να σας πω κι εγώ την άποψή μου από εμπειρία που είχα με όλες τις εξετάσεις που αναφέρετε πιο πάνω. Η δική μου κύηση ήταν τριπλοειδία (καρυότυπος 69ΧΧΧ) κατά την οποία έγινε λάθος στην μείωση (ένωση ωαρίου και σπερματοζωαρίου) από την αρχή κιόλας της σύλληψης. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους αυτά τα λάθη οδηγούν σε αποβολές πολύ νωρίς γιατί είναι μη βιώσιμο το κύημα. Επίσης αυτή η περίπτωση (σε αντίθεση με μεμονωμένη Τρισωμία 21 πχ) δεν εξαρτάται από την ηλικία της μητέρας.  Σε σπάνιες περιπτώσεις η κύηση αυτή προχωράει  μέχρι και δεύτερο ή και τρίτο τρίμηνο (ενδεχομένως με πολλά προβλήματα) και ακόμα σπανιότερα υπάρχει γέννηση μωρού που θα ζήσει από λίγες ώρες ως και λίγες εβδομάδες. Η δική μου κύηση αρχικά ήταν φυσιολογικότατη. Στην εξέταση αυχενικής διαφάνειας όμως υπήρξαν κάποιες ανησυχητικές ενδείξεις, κυρίως καθυστέρηση ανάπτυξης, δίχως όμως αυξημένη τιμή αυχενικής διαφάνειας, η οποία τιμή από μόνη της δεν λέει τίποτα (είτε αυξημένη είτε χαμηλή). Οι τελικές τιμές διαμορφώθηκαν από την πολύ χαμηλή pappA που είχα αλλά ούτε κι αυτό ήταν αρκετό για να αποφανθούν οι γιατροί (πήγα σε τέσσερις διαφορετικούς). Θεώρησαν μάλιστα ότι ίσως έχει κάποιο θέμα ο πλακούντας μου κι έτσι ξεκίνησα Σαλοσπίρ.  Η λήψη τροφοβλάστης βέβαια κρίθηκε απαραίτητη αλλά λόγω οπίσθιου πλακούντα δεν γινόταν. Έτσι περίμενα ακόμα ένα μήνα κι έκανα αμνιοπαρακέντηση στο τέλος του τέταρτου μήνα όπου και φάνηκε το πρόβλημα κι έτσι έκανα τερματισμό κύησης με πρόκληση τοκετού. Να αναφέρω ότι η περίπτωση μια τέτοια κύηση με τόσο σοβαρή  χρωμοσωμική ανωμαλία μη συμβατή με τη ζωή να προχωρήσει τόσο πολύ και χωρίς αρχικές ενδείξεις στη διάρκεια του πρώτου τριμήνου είναι περίπου 1:30000. Επίσης να σημειώσω ότι μετά τις 10 εβδομάδες έκανα nipt όπου όμως δεν υπήρξε επαρκές εμβρυϊκό υλικό στο αίμα μου ώστε να λάβω αποτελέσματα και ίσως να υποψιαστώ νωρίτερα. Σπανίως συμβαίνει και αυτό. Δεν γνωρίζω αν τελικά αυτό από μόνο του ήταν ένδειξη προβλήματος, ο ειδικός όμως με καθησύχασε και μου είπε ότι μπορώ να το επαναλάβω ένα μήνα αργότερα. Φυσικά δεν χρειάστηκε γιατί η αμνιοπαρακέντηση τα έδειξε όλα. 
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλά μπορούν να συμβούν και να ανατρέψουν τις αρχικές ενδείξεις (και προς το χειρότερο αλλά και προς το καλύτερο φυσικά!) και ότι μόνο η λήψη τροφοβλάστης και η αμνιοπαρακέντηση μπορούν να δώσουν με ΑΠΟΛΥΤΗ ακρίβεια απαντήσεις. Ευτυχώς υπάρχουν ειδικοί που κάνουν αυτές τις επεμβατικές εξετάσεις με επιτυχία και το ποσοστό επιπλοκών είναι στην πραγματικότητα αρκετά μικρότερο από αυτό που δινόταν στο παρελθόν. Δυστυχώς η ηλικία της μητέρας είναι ένας από τους σοβαρούς λόγους που θα μας οδηγήσουν σε αυτές τις δυο επεμβατικές εξετάσεις, καθώς και το πρότερο ιστορικό κυήσεων ή και άλλοι παράγοντες. Αυτή είναι η αλήθεια την οποία έχω διασταυρώσει με αρκετούς ειδικούς. Είμαι η μια στις τριάντα χιλιάδες. Δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αλλά έχω αρχίσει να βλέπω τελείως διαφορετικά τους αριθμούς και τις πιθανότητες. Οι γιατροί μιλούν με ποσοστά η αλήθεια όμως είναι η εξής: εκατό θάνατοι είναι στατιστική, ένας θάνατος όμως είναι τραγωδία. Καταλαβαίνετε τι εννοώ. Πολύ καλή επιτυχία σε όλες μας, καλή μας δύναμη σε αυτό το δύσκολο ταξίδι που όμως έχει ένα μαγικό προορισμό και να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας και όχι το Ίντερνετ. Σας φιλώ!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Ακριβώς!! Όπως τα λέει η Ταρζανιτσα είναι!!! 

Βασικά το μόνο που κοίταξε αυτός εδώ ο γιατρός είναι να μου μετρήσει την αυχενική των παιδιών να ακούσει τις καρδούλες και να δούμε το ρηνικο οστό! Όλα τα άλλα θα τα δει ο γιατρός μου στην Αθήνα! Αυτό που μου είπε αυτός στην Κεφαλονιά είμαι ότι θα πάνε όλα καλά και ότι δεν περιμένουμε καμία αρνητική έκπληξη! Με ακρίβεια βεβαια θα μας πει ο Ξενοφών!!!!

Ε αυτα εγραψα κι εγω βρε κοριτσι.Οτι σου μετρησε στον υπερηχο αυτα τα 3 πραγματα.

Στην αυχενικη για να βγουν αποτελεσματα συμπληρωνεις ολοκληρο κατεβατο και μετραει πολλά ακόμη....


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ε αυτα εγραψα κι εγω βρε κοριτσι.Οτι σου μετρησε στον υπερηχο αυτα τα 3 πραγματα.

Στην αυχενικη για να βγουν αποτελεσματα συμπληρωνεις ολοκληρο κατεβατο και μετραει πολλά ακόμη....

Ναι βρε κορίτσι και οι τρεις τα ίδια λέμε!!! Κι εγώ το πρωί για υπέρηχο έγραψα όχι για εξέταση αυχενικής διαφάνειας, αυτή είπαμε θα βγει τη Δευτέρα! 

Απλά είπα ότι σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο γιατρός είμαι λίγο πιο ήρεμη από πριν!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Ναι βρε κορίτσι και οι τρεις τα ίδια λέμε!!! Κι εγώ το πρωί για υπέρηχο έγραψα όχι για εξέταση αυχενικής διαφάνειας, αυτή είπαμε θα βγει τη Δευτέρα! 

Απλά είπα ότι σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο γιατρός είμαι λίγο πιο ήρεμη από πριν!

Εννοεται κοριτσι μου και σιγουρα θα βγει πολυ καλη,μαλλον εγινε μπερδεμα με την αλλη κοπελα μας την Εφη,η οποια εκανε κανονικη αυχενικη σημερα με αλλο συστημα απ οτι εχουμε κανει οι υπολοιπες.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Εννοεται κοριτσι μου και σιγουρα θα βγει πολυ καλη,μαλλον εγινε μπερδεμα με την αλλη κοπελα μας την Εφη,η οποια εκανε κανονικη αυχενικη σημερα με αλλο συστημα απ οτι εχουμε κανει οι υπολοιπες.

Πολύ πιθανό τι να πω!!! Εγώ όταν κανω αυχενική θα είμαι 12+4!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellinda είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να σας πω κι εγώ την άποψή μου από εμπειρία που είχα με όλες τις εξετάσεις που αναφέρετε πιο πάνω. Η δική μου κύηση ήταν τριπλοειδία (καρυότυπος 69ΧΧΧ) κατά την οποία έγινε λάθος στην μείωση (ένωση ωαρίου και σπερματοζωαρίου) από την αρχή κιόλας της σύλληψης. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους αυτά τα λάθη οδηγούν σε αποβολές πολύ νωρίς γιατί είναι μη βιώσιμο το κύημα. Επίσης αυτή η περίπτωση (σε αντίθεση με μεμονωμένη Τρισωμία 21 πχ) δεν εξαρτάται από την ηλικία της μητέρας.  Σε σπάνιες περιπτώσεις η κύηση αυτή προχωράει  μέχρι και δεύτερο ή και τρίτο τρίμηνο (ενδεχομένως με πολλά προβλήματα) και ακόμα σπανιότερα υπάρχει γέννηση μωρού που θα ζήσει από λίγες ώρες ως και λίγες εβδομάδες. Η δική μου κύηση αρχικά ήταν φυσιολογικότατη. Στην εξέταση αυχενικής διαφάνειας όμως υπήρξαν κάποιες ανησυχητικές ενδείξεις, κυρίως καθυστέρηση ανάπτυξης, δίχως όμως αυξημένη τιμή αυχενικής διαφάνειας, η οποία τιμή από μόνη της δεν λέει τίποτα (είτε αυξημένη είτε χαμηλή). Οι τελικές τιμές διαμορφώθηκαν από την πολύ χαμηλή pappA που είχα αλλά ούτε κι αυτό ήταν αρκετό για να αποφανθούν οι γιατροί (πήγα σε τέσσερις διαφορετικούς). Θεώρησαν μάλιστα ότι ίσως έχει κάποιο θέμα ο πλακούντας μου κι έτσι ξεκίνησα Σαλοσπίρ.  Η λήψη τροφοβλάστης βέβαια κρίθηκε απαραίτητη αλλά λόγω οπίσθιου πλακούντα δεν γινόταν. Έτσι περίμενα ακόμα ένα μήνα κι έκανα αμνιοπαρακέντηση στο τέλος του τέταρτου μήνα όπου και φάνηκε το πρόβλημα κι έτσι έκανα τερματισμό κύησης με πρόκληση τοκετού. Να αναφέρω ότι η περίπτωση μια τέτοια κύηση με τόσο σοβαρή  χρωμοσωμική ανωμαλία μη συμβατή με τη ζωή να προχωρήσει τόσο πολύ και χωρίς αρχικές ενδείξεις στη διάρκεια του πρώτου τριμήνου είναι περίπου 1:30000. Επίσης να σημειώσω ότι μετά τις 10 εβδομάδες έκανα nipt όπου όμως δεν υπήρξε επαρκές εμβρυϊκό υλικό στο αίμα μου ώστε να λάβω αποτελέσματα και ίσως να υποψιαστώ νωρίτερα. Σπανίως συμβαίνει και αυτό. Δεν γνωρίζω αν τελικά αυτό από μόνο του ήταν ένδειξη προβλήματος, ο ειδικός όμως με καθησύχασε και μου είπε ότι μπορώ να το επαναλάβω ένα μήνα αργότερα. Φυσικά δεν χρειάστηκε γιατί η αμνιοπαρακέντηση τα έδειξε όλα. 
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλά μπορούν να συμβούν και να ανατρέψουν τις αρχικές ενδείξεις (και προς το χειρότερο αλλά και προς το καλύτερο φυσικά!) και ότι μόνο η λήψη τροφοβλάστης και η αμνιοπαρακέντηση μπορούν να δώσουν με ΑΠΟΛΥΤΗ ακρίβεια απαντήσεις. Ευτυχώς υπάρχουν ειδικοί που κάνουν αυτές τις επεμβατικές εξετάσεις με επιτυχία και το ποσοστό επιπλοκών είναι στην πραγματικότητα αρκετά μικρότερο από αυτό που δινόταν στο παρελθόν. Δυστυχώς η ηλικία της μητέρας είναι ένας από τους σοβαρούς λόγους που θα μας οδηγήσουν σε αυτές τις δυο επεμβατικές εξετάσεις, καθώς και το πρότερο ιστορικό κυήσεων ή και άλλοι παράγοντες. Αυτή είναι η αλήθεια την οποία έχω διασταυρώσει με αρκετούς ειδικούς. Είμαι η μια στις τριάντα χιλιάδες. Δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αλλά έχω αρχίσει να βλέπω τελείως διαφορετικά τους αριθμούς και τις πιθανότητες. Οι γιατροί μιλούν με ποσοστά η αλήθεια όμως είναι η εξής: εκατό θάνατοι είναι στατιστική, ένας θάνατος όμως είναι τραγωδία. Καταλαβαίνετε τι εννοώ. Πολύ καλή επιτυχία σε όλες μας, καλή μας δύναμη σε αυτό το δύσκολο ταξίδι που όμως έχει ένα μαγικό προορισμό και να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας και όχι το Ίντερνετ. Σας φιλώ!

Ευχαριστουμε πολυ κοριτσι που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας.

Αυτο που κρατω εγω ειναι οτι οι γιατροι κατι υποψιαστηκαν και σου συνεστησαν τροφοβλαστη.

Κι εγω λοιπον νιωθω πιο ηρεμη οταν ακολουθω τις υποδείξεις των γιατρων.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Ευχαριστουμε πολυ κοριτσι που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας.

Αυτο που κρατω εγω ειναι οτι οι γιατροι κατι υποψιαστηκαν και σου συνεστησαν τροφοβλαστη.

Κι εγω λοιπον νιωθω πιο ηρεμη οταν ακολουθω τις υποδείξεις των γιατρων.

Έτσι είναι. Εμπιστεύομαι πολύ τους γιατρούς που έχω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Joka είπε:

Εγω διαφωνω με αυτη τη λογικη.Καθε εξεταση γινεται βαση ενδειξεων και συμφωνα με.τις οδηγιες των γιατρων.Το κοστος εννοειται οτι ειναι αμελητεο μπροστα στο διακυβευμα αλλα ειναι δουλεια των γιατρων να μας κατευθυνουν.Το οτι δεν προτεινουν πχ πλεον αμνιοπαρακεντηση σε ολες ανω των 35 οπως παλια,οφειλεται στην προοδο της επιστημης.Θα επρεπε ολες εμεις να κανουμε απο μονες μας παρ'ολα αυτα?

Μια εξεταση μπορει να σε βαλει σε περιπετειες πολλες φορες αχρειαστες.Ακομα και το ποσοστο αποβολης της αμνιοπαρακεντησης μπορει να ειναι μικρο δεν ειναι ομως καθολου ασημαντο.

Για αυτο εγω λεω ολα μετα απο οδηγιες των γιατρων.Εκεινοι ειναι αυτοι που ειναι αρμοδιοι να κατευθυνουν.

Εγω από την άλλη δεν έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν γιατρό... Έχουν δει πολλά τα μάτια μου όλα αυτά τα χρόνια και θεωρω ότι εκεί έξω υπάρχουν τα πάντα με τους περισσότερους γιατρούς να είναι σκιντζηδες. 

Προσωπικά θεωρω ότι έχω το υπόβαθρο να καταλάβω αρκετά πράγματα όσον αφορά στην προσοχή της δικής μου υγείας και των παιδιών μου και να κρίνω αρχικά ποιον γιατρό πλέον θα επιλέξω και δεύτερον αν θέλω κάτι παραπάνω εφόσον μου δίνει αυτή τη δυνατότητα η επιστήμη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann είπε:

Εγω από την άλλη δεν έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν γιατρό... Έχουν δει πολλά τα μάτια μου όλα αυτά τα χρόνια και θεωρω ότι εκεί έξω υπάρχουν τα πάντα με τους περισσότερους γιατρούς να είναι σκιντζηδες. 

Προσωπικά θεωρω ότι έχω το υπόβαθρο να καταλάβω αρκετά πράγματα όσον αφορά στην προσοχή της δικής μου υγείας και των παιδιών μου και να κρίνω αρχικά ποιον γιατρό πλέον θα επιλέξω και δεύτερον αν θέλω κάτι παραπάνω εφόσον μου δίνει αυτή τη δυνατότητα η επιστήμη. 

Εγώ κορίτσια ακολουθώ καταγραμμα ότι μου λεει ο γιατρός μου στην Αθήνα!!! Τον εμπιστεύομαι απόλυτα! 

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...