Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Papaki@ είπε:

Καλημέρα σε όλες διάβασα λίγες σελίδες γιατι εχω πάνω από 3 μήνες να μπω, ζητώ συγνώμη που παράτησα την ωραία μας παρέα αλλα δεν μπορούσα να το διαχειριστώ, αν θυμάστε ειχα βγει θετική στο CMV έναν ιό που προκαλεί βλάβες στα έμβρυα στην 9η εβδομάδα από εκεί ξεκίνησε ο Γολγοθάς μας, εξετάσεις κόντρα στις εξετάσεις τα αποτελέσματα ολο ασαφής να μην ξέρουν τι να μου πουν...θεραπείες με αντισώματα στο νοσοκομείο, να μην μπορούμε να χαρούμε την εγκυμοσύνη που μας ήρθε μετά από 5 χρονια προσπαθειας, εξωσωματικές και τέλος τα καταφέραμε με δανεικά,

περιμέναμε ως την 21η εβδομάδα όπου κάναμε αμνιοπαρακεντηση και στα 2 μωράκια ευτυχώς ευχαριστώ πολύ την Παναγία τα αποτελέσματα βγήκαν αρνητικά και στα 2 όπου είναι κοριτσάκια! 

Ήθελα να σας πω τα νέα μου πολλά φιλιά σε όλες 

@Papaki@Κοριτσάκι μου μπράβο που τα καταφέρατε!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια από εδώ και πέρα και να μην χρειαστεί να αγχωθείς ξανά!!!!

11 ώρες πρίν, Papaki@ είπε:

Καλημέρα, εγώ έκανα την Τετάρτη, από το αίμα που σου πήρανε θα σου μετρήσουν το ζάχαρο νυστικη μην ανησυχείς,

Εγω ειχα αναγούλα 3 ωρες με τα χίλια ζόρια κράτησα το σιρόπι.. τελικά ήταν λίγο ψιλά η πρώτη μέτρηση και Δευτέρα θα παω σε διαβητολογο 

Αχ αχ τι μου θυμισες! Στη δική μου καμπύλη μου ήρθε όλο στο στόμα και το κράτησα για να μην τρέχω άλλη μέρα ξανά... μπλιαχ

7 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια σε ενδοκρινολόγο γιατί πάτε??? Εμένα μου είπαν να κόψω αλάτι και ζάχαρη

@Τουτουνι εγώ επειδή έχω θυροειδή αλλά σκέψου ότι εάν η καμπύλη δεν βγει καλη είναι δουλειά του ενδοκρινολόγου να ρυθμίσει το σάκχαρο... Ο ενδοκρινολόγος μου εμένα είναι και διαβητολόγος. Παρόλο που η καμπύλη ήταν τέλεια τις απαντήσεις τις είδε. Επίσης μου ρυθμίζει όλες τις βιταμίνες σε όλη την εγκυμοσύνη.

3 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

Στο ίδιο έργο θεατές....ξανά αιμορραγία στα ξαφνικά....χωρίς να κάνω τίποτα, είχα πονάκια από το μεσημέρι και τώρα πήγα τουαλέτα να τσεκάρω και τσουπ να το αιματάκι.....τι να πω ρε γαμώτο.....:(

πήρα μαία, είπε να πάρω 2 utrogestan Π-Μ-Β, ξάπλα και θα ξαναμιλήσουμε αργότερα να δούμε πως πάει η αιμορραγία....

 

@Renaki80 κοριτσάκι μου μάλλον κουράστηκες.. ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κουράγιο, εμείς θα είμαστε εδώ, διάβασε κανέναν βιβλίο, δες καμία ταινία και θα περάσει !! 

Just now, vivi24 είπε:

Κορίτσια.... πως τα πάτε με πίεση και ταχυκαρδίες ??? εγώ μετρήθηκα σήμερα 13.7 με 8.3 και 123 παλμοι ο γιατρός μου λέει ότι η πίεση δεν είναι ανεβασμένη...υπάρχει κάποια που να είχε συμπτώματα υπέρτασης στην εγκυμοσύνη και παίρνει σαλοσπιρ? είχατε πχ πάρα πάνω από 14-15?

@vivi24 εγώ παίρνω 2 salospir κάθε βράδυ αλλά η πίεση είναι μια χαρά. Και η δική σου μια χαρά είναι! Οι παλμοί σου ανεβασμένοι αλλά είναι λογικό να συμβεί αυτό στην εγκυμοσύνη. Έχεις άγχος. Γιατί ? Νιώθεις κάτι περίεργο? Ανέβηκε η πίεση γενικά? Θέλω να πω στο β τρίμηνο συνήθως πέφτει η πίεση στην εγκυμοσύνη και επανέρχεται στο τρίτο. Μήπως είδες κάποια τέτοια διαφορά και αγχώθηκες???

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα... Εύχομαι να είσαστε όλες καλά... Ρε κορίτσια μετρήθηκα σημερα.. Το νηστείας ήταν 93 και αφού έφαγα πρωινό και μετρήθηκα μια ώρα μετά όπως μου είπε ο γιατρός ήταν 83..ενω μου γράφει στο χαρτί ότι μετά το φαγητό πρέπει να είναι στο 100-130...Να ανησυχισω? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Κορίτσια καλημέρα... Εύχομαι να είσαστε όλες καλά... Ρε κορίτσια μετρήθηκα σημερα.. Το νηστείας ήταν 93 και αφού έφαγα πρωινό και μετρήθηκα μια ώρα μετά όπως μου είπε ο γιατρός ήταν 83..ενω μου γράφει στο χαρτί ότι μετά το φαγητό πρέπει να είναι στο 100-130...Να ανησυχισω? 

τι έφαγες για πρωινό; όχι δεν νομίζω οτι πρέπει να ανησυχήσεις. λογικά άργησες να φας πρωινό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Κορίτσια καλημέρα... Εύχομαι να είσαστε όλες καλά... Ρε κορίτσια μετρήθηκα σημερα.. Το νηστείας ήταν 93 και αφού έφαγα πρωινό και μετρήθηκα μια ώρα μετά όπως μου είπε ο γιατρός ήταν 83..ενω μου γράφει στο χαρτί ότι μετά το φαγητό πρέπει να είναι στο 100-130...Να ανησυχισω? 

Καλημέρα, ανάλογα το τι έφαγες! Εαν δεν ήταν κάτι που θα το ανέβαζε λογικό το 83. Πχ εγώ το μεσημέρι με ΨΑΡΙ 76! Βέβαια στο πρωινό μετά μια ώρα ΟΝΤΩΣ είμαι μεταξύ 100-120. ΥΡ να αλλάξεις μπαταρίες στο μηχανάκι και να βάλεις νέες γιατί μπορεί να βγάζει λανθασμένες τιμες. Έπίσης μου είπαν  ότι θέλουν αλλαγή κάθε 20 ημέρες. 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

τι έφαγες για πρωινό; όχι δεν νομίζω οτι πρέπει να ανησυχήσεις. λογικά άργησες να φας πρωινό 

 

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα, ανάλογα το τι έφαγες! Εαν δεν ήταν κάτι που θα το ανέβαζε λογικό το 83. Πχ εγώ το μεσημέρι με ΨΑΡΙ 76! Βέβαια στο πρωινό μετά μια ώρα ΟΝΤΩΣ είμαι μεταξύ 100-120. ΥΡ να αλλάξεις μπαταρίες στο μηχανάκι και να βάλεις νέες γιατί μπορεί να βγάζει λανθασμένες τιμες. Έπίσης μου είπαν  ότι θέλουν αλλαγή κάθε 20 ημέρες. 

Έφαγα 2 φρυγανιές με μια φέτα κασέρι, ένα ποτήρι γάλα και ένα αυγό... Ότι έλεγε δηλαδη η διατροφή... Θα δω και τι μεσημέρι και το βράδυ πως θα είναι... Ναι το έχω ακούσει και από άλλους για τις μπαταρίες, θα αλλάξω την Δευτέρα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα, ανάλογα το τι έφαγες! Εαν δεν ήταν κάτι που θα το ανέβαζε λογικό το 83. Πχ εγώ το μεσημέρι με ΨΑΡΙ 76! Βέβαια στο πρωινό μετά μια ώρα ΟΝΤΩΣ είμαι μεταξύ 100-120. ΥΡ να αλλάξεις μπαταρίες στο μηχανάκι και να βάλεις νέες γιατί μπορεί να βγάζει λανθασμένες τιμες. Έπίσης μου είπαν  ότι θέλουν αλλαγή κάθε 20 ημέρες. 

εμένα τώρα που έκανα μια ώρα μετά το πρωινό με έβγαλε 135; με νηστείας 92. εγώ έφαγα 1 φέτα ψωμί με 1 φέτα κασέρι light ,και 1 λαβάς light πατημένα στην τοστιέρα. μήπως εγώ πρέπει να ανησυχώ...έχω μπερδευτεί.

Just now, mommytobe είπε:

 

Έφαγα 2 φρυγανιές με μια φέτα κασέρι, ένα ποτήρι γάλα και ένα αυγό... Ότι έλεγε δηλαδη η διατροφή... Θα δω και τι μεσημέρι και το βράδυ πως θα είναι... Ναι το έχω ακούσει και από άλλους για τις μπαταρίες, θα αλλάξω την Δευτέρα.. 

α καλά έφαγες πάντως ούτε λίγο ούτε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

εμένα τώρα που έκανα μια ώρα μετά το πρωινό με έβγαλε 135; με νηστείας 92. εγώ έφαγα 1 φέτα ψωμί με 1 φέτα κασέρι light ,και 1 λαβάς light πατημένα στην τοστιέρα. μήπως εγώ πρέπει να ανησυχώ...έχω μπερδευτεί.

α καλά έφαγες πάντως ούτε λίγο ούτε πολύ

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι είναι το σωστό και το καλό και τι είναι το λάθος και το κακό... Τι να πω.. Θα μετράω, θα τα γράφω και ας τα δει ο γιατρός να μου πει αυτός.. Αφήστε που έδωσα 100ευρω από χθες για ενδοκρινιλογο και συμμετοχή για τις βελόνες και τις ταινίες κτλπ..ενα δρααααμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι είναι το σωστό και το καλό και τι είναι το λάθος και το κακό... Τι να πω.. Θα μετράω, θα τα γράφω και ας τα δει ο γιατρός να μου πει αυτός.. Αφήστε που έδωσα 100ευρω από χθες για ενδοκρινιλογο και συμμετοχή για τις βελόνες και τις ταινίες κτλπ..ενα δρααααμα

όπως τα λες θα φύγουν πολλά τουλάχιστον να πάνε καλά όλα με τα μπεμπέ. θα είμαστε τώρα κανά 15νθήμερο σε πειραματική φάση μέχρι να έχουμε μια ξεκάθαρη εικόνα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mommytobe είπε:

Κορίτσια καλημέρα... Εύχομαι να είσαστε όλες καλά... Ρε κορίτσια μετρήθηκα σημερα.. Το νηστείας ήταν 93 και αφού έφαγα πρωινό και μετρήθηκα μια ώρα μετά όπως μου είπε ο γιατρός ήταν 83..ενω μου γράφει στο χαρτί ότι μετά το φαγητό πρέπει να είναι στο 100-130...Να ανησυχισω? 

Συγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω! Πρώτα μετριωμαστε εντελώς νυστικες και μετά τρώμε πρωινό και μετριωμαστε μια ώρα μετά! Οπότε όταν πηγαίνουμε για καμπύλη σακχάρου έχουμε φάει πρωινό ή όχι??

Just now, mommytobe είπε:

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι είναι το σωστό και το καλό και τι είναι το λάθος και το κακό... Τι να πω.. Θα μετράω, θα τα γράφω και ας τα δει ο γιατρός να μου πει αυτός.. Αφήστε που έδωσα 100ευρω από χθες για ενδοκρινιλογο και συμμετοχή για τις βελόνες και τις ταινίες κτλπ..ενα δρααααμα

Αμάν...πολλά λεφτά!!! Οι βελόνες πόσο είχαν???

 

 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Συγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω! Πρώτα μετριωμαστε εντελώς νυστικες και μετά τρώμε πρωινό και μετριωμαστε μια ώρα μετά! Οπότε όταν πηγαίνουμε για καμπύλη σακχάρου έχουμε φάει πρωινό ή όχι??

Αμάν...πολλά λεφτά!!! Οι βελόνες πόσο είχαν???

 

 

Ναι ακριβώς.. Πας νυστικη, σε μετράνε μετά από μια ώρα πάλι και μετά από 2 ξανά... Οπότε δεν έχεις φάει τίποτα μέχρι να τελειώσεις από το μικροβιολογικο.... 

Εμένα μου έγραψε 300 βελόνες και 300 ταινίες και πλήρωσα 30ευρω συμμετοχή.. Το μηχανάκι μου το έδωσαν δωρεάν... Μου είπαν ότι αυτά φτάνουν για 2 μήνες.. Αντε να δούμε γιατί ήδη σήμερα το πρωί χάλασα πόσες ταινίες και βελόνες γιατί δεν τα κατάφερα, μέχρι που πηγα φαρμακείο και μου το ξανά έδειξαν.. Αλλά πολλά λεφτά.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mommytobe είπε:

Ναι ακριβώς.. Πας νυστικη, σε μετράνε μετά από μια ώρα πάλι και μετά από 2 ξανά... Οπότε δεν έχεις φάει τίποτα μέχρι να τελειώσεις από το μικροβιολογικο.... 

Εμένα μου έγραψε 300 βελόνες και 300 ταινίες και πλήρωσα 30ευρω συμμετοχή.. Το μηχανάκι μου το έδωσαν δωρεάν... Μου είπαν ότι αυτά φτάνουν για 2 μήνες.. Αντε να δούμε γιατί ήδη σήμερα το πρωί χάλασα πόσες ταινίες και βελόνες γιατί δεν τα κατάφερα, μέχρι που πηγα φαρμακείο και μου το ξανά έδειξαν.. Αλλά πολλά λεφτά.. 

Όντως!! Πρέπει πω κι εγώ στο γιατρό να μου γράψει βελονες και ταινίες!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Όντως!! Πρέπει πω κι εγώ στο γιατρό να μου γράψει βελονες και ταινίες!

Ναι κανονικά μου είπε η φαρμακοποιός έβγαιναν 120 και με την συμμετοχή βγήκαν 30ευρω..δωρεαν λέει είναι μόνο όταν πάρεις ινσουλίνη... Χίλιες φορές βέβαια τα 30ευρω πάρα η ινσουλίνη αλλά και πάλι κάπου σου κακοφαινονται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι είναι το σωστό και το καλό και τι είναι το λάθος και το κακό... Τι να πω.. Θα μετράω, θα τα γράφω και ας τα δει ο γιατρός να μου πει αυτός.. Αφήστε που έδωσα 100ευρω από χθες για ενδοκρινιλογο και συμμετοχή για τις βελόνες και τις ταινίες κτλπ..ενα δρααααμα

Δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω....εντωμεταξύ εάν τρυπιέσαι 4 φορές την ημέρα οι ταινίες να δεις πόσο γρήγορα τελειώνουν....

Just now, mommytobe είπε:

Ναι κανονικά μου είπε η φαρμακοποιός έβγαιναν 120 και με την συμμετοχή βγήκαν 30ευρω..δωρεαν λέει είναι μόνο όταν πάρεις ινσουλίνη... Χίλιες φορές βέβαια τα 30ευρω πάρα η ινσουλίνη αλλά και πάλι κάπου σου κακοφαινονται

Εμένα μου βγάζει παραπεμπικό η ενδοκρινολόγος με αιτιολογία διαβήτη κύησης και δεν πληρώνω συμμετοχή. Για δες το λίγο. Βέβαια ούτε την ινσουλίνη πληρώνω και την ξεκίνησα 1 εβδομάδα μετά   από τις μετρήσεις

 

Πάντως κι εμένα πολλά ανώμαλα γίνονται! είναι μπορεί να φάω μια φέτα μαύρη φρυγανιά με γαλοπούλα και τυρί και να φάω λαχανοντολμάδες και να βρεί το ίδιο :blink:


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 said:

Δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω....εντωμεταξύ εάν τρυπιέσαι 4 φορές την ημέρα οι ταινίες να δεις πόσο γρήγορα τελειώνουν....

Για παρηγορια το λεω - βγαινει περιπου 0,40 ευρω τη μερα για να επιβεβαιωνουμε οτι κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για τα νινακια μας :wub:

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, dpilo είπε:

@Papaki@Κοριτσάκι μου μπράβο που τα καταφέρατε!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια από εδώ και πέρα και να μην χρειαστεί να αγχωθείς ξανά!!!!

Αχ αχ τι μου θυμισες! Στη δική μου καμπύλη μου ήρθε όλο στο στόμα και το κράτησα για να μην τρέχω άλλη μέρα ξανά... μπλιαχ

@Τουτουνι εγώ επειδή έχω θυροειδή αλλά σκέψου ότι εάν η καμπύλη δεν βγει καλη είναι δουλειά του ενδοκρινολόγου να ρυθμίσει το σάκχαρο... Ο ενδοκρινολόγος μου εμένα είναι και διαβητολόγος. Παρόλο που η καμπύλη ήταν τέλεια τις απαντήσεις τις είδε. Επίσης μου ρυθμίζει όλες τις βιταμίνες σε όλη την εγκυμοσύνη.

@Renaki80 κοριτσάκι μου μάλλον κουράστηκες.. ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κουράγιο, εμείς θα είμαστε εδώ, διάβασε κανέναν βιβλίο, δες καμία ταινία και θα περάσει !! 

@vivi24 εγώ παίρνω 2 salospir κάθε βράδυ αλλά η πίεση είναι μια χαρά. Και η δική σου μια χαρά είναι! Οι παλμοί σου ανεβασμένοι αλλά είναι λογικό να συμβεί αυτό στην εγκυμοσύνη. Έχεις άγχος. Γιατί ? Νιώθεις κάτι περίεργο? Ανέβηκε η πίεση γενικά? Θέλω να πω στο β τρίμηνο συνήθως πέφτει η πίεση στην εγκυμοσύνη και επανέρχεται στο τρίτο. Μήπως είδες κάποια τέτοια διαφορά και αγχώθηκες???

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες... παρατηρώ ότι τελευταία μου θολώνουν τα μάτια.... Και το νερό ή αλήθεια είναι με το ζόρι το πίνω..   πήγα εχθές στο φαρμακείο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο επειδή περπάτησα και φόραγα και την μάσκα ) πάντως μου έδειξε τις τιμές που έγραψα ενώ φυσιολογικά ήμουν 12.5 με 8...είμαι στην 29 εβδομάδα πέρασα το β τρίμηνο

...εσύ αν επιτρέπεται πόσο πίεση έφτασες και παίρνεις σαλοσπιρ? έχεις κόψει αλατια κ.α??? και από λεύκωμα πως είσαι ??? εγώ ενώ στην αρχή δεν είχα καθόλου τον προηγούμενο μήνα έφτασε 42 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...