Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Paris.33 είπε:

Αχ ειμαι να σκασω..  Μου ειναι μετα τον γιατρό τη Δευτέρα ησυχη,  κουνιεται δινει κ 1 2 κλωτσιες αλλα δεν μ κανει τον χαμο που ειχα μαθει,  αυριο θα παρω τηλ τον γιατρό... 

Οσο για το αλλο... Πονεμενη ιστορία :P το εχω αφησει το αθλημα,  λεω να στραφω σε ξυραφακι με καθρεφτακι εννοείται κ να πανε ολα καλα,  συνεχιζω το λειζερ μ αργότερα 

Μην ανησυχείς το κάνει και σε μένα ή που θα λυσσάει όλη μέρα και θα γίνεται party στην κοιλιά ή που δεν θα την ακούω καθόλου ή έστω λίγο κι αυτό ανεπαίσθητα! ξάπλωσε αριστερά λίγο να πιέζεις την κοιλιά με το στρώμα και βάλε το χέρι σου Στα πλάγια η κοντά στον αφαλό θα δεις που θα κάνει έστω και έναν χτύπο!  τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και Όταν την ακούω μετά ηρεμώ


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renaki80 είπε:

Μην ανησυχείς το κάνει και σε μένα ή που θα λυσσάει όλη μέρα και θα γίνεται party στην κοιλιά ή που δεν θα την ακούω καθόλου ή έστω λίγο κι αυτό ανεπαίσθητα! ξάπλωσε αριστερά λίγο να πιέζεις την κοιλιά με το στρώμα και βάλε το χέρι σου Στα πλάγια η κοντά στον αφαλό θα δεις που θα κάνει έστω και έναν χτύπο!  τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και Όταν την ακούω μετά ηρεμώ

Μωρε ετσι το ακούω το ψυχακι μου, αλλα ειναι αγχος..  Θα μου ασπρισουν και τα υπόλοιπα μαλλια μεχρι να γεννησω :D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Α...ευχαριστώ πολύ!!! Δεν το ήξερα! Και ήθελα να πω στο Νίκο να μου φέρει...αλλά αν δεν κανει καλύτερα να κάνω υπομονή!

Καλύτερα όχι... 

Μόλις έκανα ένα πείραμα.. Αφού μέτρησα και βγήκε 99, την ίδια στιγμή άλλαξα ταινία και με το ίδιο αίμα με το οποίο τρυπηθηκα ξανά μέτρησα και βγήκε 118...δηλαδη μέσα σε 5 δευτερόλεπτα άλλαξε

Just now, Renaki80 είπε:

Εννοείται, Διάβασα όμως κάπου ότι, αν ξαπλώσεις στην αριστερή πλευρά σου και βάλεις το χέρι σου στην κοιλιά μετά από λίγη ώρα θα κλωτσήσει ! το έχω κάνει αρκετές φορές που νιώθω ότι δεν το ακούω και κλωτσάει, Έστω και ανεπαίσθητα! 

ΥΡ Τον υπέρηχο από την φίλη που θα μου τον έδινε δεν τον έχω πάρει ακόμα -_-

Εγώ έχω μια απίστευτη απορία: Ξύρισμα ή αποτρίχωση με την κοιλούμπα. Έχω γιατρό αύριο και σκέφτομαι το πως.....λογικά με καθρεφτάκι!!!:P έχετε καμιά άλλη ιδέα;;; 

Ξυραφάκι και καθρεπτακι και άγιος ο θεός χαχαχα.. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

καλημέρα.ήθελα να ρωτήσω στα κορίτσια με διαβήτη κύησης ,τα μωρά τους είναι φυσιολογικά; ή μεγαλούτσικα; εμένα είναι λίγο παχουλός στην κοιλιά

Καλημέρα και εμένα μεγάλη είναι και οριακά πάνω στις μετρήσεις στην κοιλιά. Σαν εσένα δηλαδή! 

  • Ευχαριστώ 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Δηλαδή παπάκι μου γλυκά που είναι για διαβητικούς μπορούμε να φάμε?

Εμένα μου έχει δώσει 30γρ κουβερτουρα την μέρα στο απόγευμα για γλυκό. Φαντάζομαι δεν θα μου το κρατήσει για πολύ ,μου το έβαλε γιατί άρχισα να χάνω βάρος.

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα και εμένα μεγάλη είναι και οριακά πάνω στις μετρήσεις στην κοιλιά. Σαν εσένα δηλαδή! 

Έχω αγχωθει πολύ με αυτό χθες με μάλωνε η ενδοκρινολογος. Μου λέει πως κανείς έτσι;; Κ μου διαβεβαίωσε ότι αν έχω καλές μετρήσεις θα ομαλοποιηθεί κ το βάρος του μικρού. Επίσης μου είπε ότι η καισαρική στον διαβήτη κύησης είναι η γενική οδηγια. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Εμένα μου έχει δώσει 30γρ κουβερτουρα την μέρα στο απόγευμα για γλυκό. Φαντάζομαι δεν θα μου το κρατήσει για πολύ ,μου το έβαλε γιατί άρχισα να χάνω βάρος.

Έχω αγχωθει πολύ με αυτό χθες με μάλωνε η ενδοκρινολογος. Μου λέει πως κανείς έτσι;; Κ μου διαβεβαίωσε ότι αν έχω καλές μετρήσεις θα ομαλοποιηθεί κ το βάρος του μικρού. Επίσης μου είπε ότι η καισαρική στον διαβήτη κύησης είναι η γενική οδηγια. 

Ναι καλέ μην αγχώνεσαι! λίγο τη διατροφή σου να αλλάξεις (να σου πω την αλήθεια εγώ δεν την έχω αλλάξει τρέλα βέβαια κάνω ενέσεις ινσουλίνης) και θα είναι μια χαρά το μωρό σου! απλά θα γεννηθεί μεγάλο,  έτσι όπως το βλέπω, τουλάχιστον το δικό μου :P:lol:...Επίσης είμαι σίγουρη ότι θα γεννηθεί πιο νωρίς από τις 6/2 και σίγουρα με καισαρική 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μου!!! Καλο κουραγιο στα κορίτσια που δινουν τον αγωνα τους με το σακχαρο!  Πάντως απο τα λιγα που εχω διαβασει και ξερω κ απο γνωστες,  ειστε σε καλο δρομο και νομίζω με διατροφή θα τα καταφέρετε να ομαλοποιησετε την κατάσταση άμεσα !!!! ;)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Ναι καλέ μην αγχώνεσαι! λίγο τη διατροφή σου να αλλάξεις (να σου πω την αλήθεια εγώ δεν την έχω αλλάξει τρέλα βέβαια κάνω ενέσεις ινσουλίνης) και θα είναι μια χαρά το μωρό σου! απλά θα γεννηθεί μεγάλο,  έτσι όπως το βλέπω, τουλάχιστον το δικό μου :P:lol:...Επίσης είμαι σίγουρη ότι θα γεννηθεί πιο νωρίς από τις 6/2 και σίγουρα με καισαρική 

ε αφού κάνεις ενέσεις είναι σχεδόν το ίδιο. εμένα μου είπε ο διαβητολόγος ,γιατί μιλάω με ολόκληρη ομάδα γιατρών καταλαβαίνεις τι λεφτά δίνω, οτι ανεξαρτήτως μετρήσεων κ διατροφής ,το τι θα κάνουμε κ αν εντέλει θα πάρω ινσουλίνη εξαρτάται από το πως θα μεγαλώνει το μωρό. αν ομαλοποιηθεί μπορεί κ να μην πάρω, αν συνεχίζει να μεγαλώνει σε βαθμό μη φυσιολογικό δεν πα να κάνω την τέλεια διατροφή κ τις τέλειες μετρήσεις.... και εδώ έρχεται η ενδοκρινολόγος που λέει οτι αν κάνω καλή διατροφή κ έχω καλές μετρήσεις θα ομαλοποιηθεί. κ εκεί κάπως έχω μπερδευτεί. anyway κάνω ότι μπορώ κ εύχομαι να πάνε όλα καλά. τι άλλο να κάνω;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα και εμένα μεγάλη είναι και οριακά πάνω στις μετρήσεις στην κοιλιά. Σαν εσένα δηλαδή! 

Κορίτσια εμένα 28 εβδομάδων ακριβώς 755 γρ. η μπουμπου!

Πολυ λεπτουλα,όπως κι εμεις

Αναπτυσσεται φυσιολογικα αλλα ειναι petite!

Εγω εχω παρει μονο 5 κιλα και με κυνηγανε να τρωω,αλλα οπως ειπαμε δεν εχει σχεση!!

 

Just now, Renaki80 είπε:

Ναι καλέ μην αγχώνεσαι! λίγο τη διατροφή σου να αλλάξεις (να σου πω την αλήθεια εγώ δεν την έχω αλλάξει τρέλα βέβαια κάνω ενέσεις ινσουλίνης) και θα είναι μια χαρά το μωρό σου! απλά θα γεννηθεί μεγάλο,  έτσι όπως το βλέπω, τουλάχιστον το δικό μου :P:lol:...Επίσης είμαι σίγουρη ότι θα γεννηθεί πιο νωρίς από τις 6/2 και σίγουρα με καισαρική 

Που το ξερεις οτι θα γεννηθεί πιο νωρις και γιατι με καισαρικη??

Εγω το εχω ξεκαθαρισει στη γιατρο μου,αν δε σπασουν τα νερα δε γενναω!!!:tongue:

  • Μου αρέσει 6

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Κορίτσια εμένα 28 εβδομάδων ακριβώς 755 γρ. η μπουμπου!

Πολυ λεπτουλα,όπως κι εμεις

Αναπτυσσεται φυσιολογικα αλλα ειναι petite!

Εγω εχω παρει μονο 5 κιλα και με κυνηγανε να τρωω,αλλα οπως ειπαμε δεν εχει σχεση!!

 

Που το ξερεις οτι θα γεννηθεί πιο νωρις και γιατι με καισαρικη??

Εγω το εχω ξεκαθαρισει στη γιατρο μου,αν δε σπασουν τα νερα δε γενναω!!!:tongue:

μιλάμε για διαβήτη κύησης κ για μεγάλα μωρά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

μιλάμε για διαβήτη κύησης κ για μεγάλα μωρά. 

 

Το κατάλαβα,απλα εγραψα για να συγκρινουμε βαρος και να καταλαβω τι θεωρείται "μεγαλο μωρό".

Μια χαρά θα ειναι τα μωρα εφοσον σας.παρακολουθουν..


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Το κατάλαβα,απλα εγραψα για να συγκρινουμε βαρος και να καταλαβω τι θεωρείται "μεγαλο μωρό".

Μια χαρά θα ειναι τα μωρα εφοσον σας.παρακολουθουν..

το βάρος του μωρού κ το μέγεθος δεν μπορούν να μετρηθούν απόλυτα από τώρα με υπέρηχο. ενδεικτικά είναι όλα. βλέπουν τις τάσεις. οπότε προς το τέλος θα ξέρουν σίγουρα. η γενική οδηγία στον διαβήτη κύησης είναι καισαρική, φυσικά αυτό μπορεί να αλλάξει. αν το δικό σου είναι μικρό κ τριανταφυλλένιο κ όλα καλά κ ανθηρά κ εσύ τζιτζι μπομπό, φυσικά κ θα περιμένεις να σπάσουν τα νερά αυτό εννοείται. δεν τίθεται θέμα προβληματισμού. αν όμως το μωρό πάει για 4κιλο κ γεμάτο τότε είναι επικίνδυνο. υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να γεννήσει κάποια με καισαρική απότι εσύ που είναι όλα τέλεια ,δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. βάλε σκορδάκι ματάκι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

το βάρος του μωρού κ το μέγεθος δεν μπορούν να μετρηθούν απόλυτα από τώρα με υπέρηχο. ενδεικτικά είναι όλα. βλέπουν τις τάσεις. οπότε προς το τέλος θα ξέρουν σίγουρα. η γενική οδηγία στον διαβήτη κύησης είναι καισαρική, φυσικά αυτό μπορεί να αλλάξει. αν το δικό σου είναι μικρό κ τριανταφυλλένιο κ όλα καλά κ ανθηρά κ εσύ τζιτζι μπομπό, φυσικά κ θα περιμένεις να σπάσουν τα νερά αυτό εννοείται. δεν τίθεται θέμα προβληματισμού. αν όμως το μωρό πάει για 4κιλο κ γεμάτο τότε είναι επικίνδυνο. υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να γεννήσει κάποια με καισαρική απότι εσύ που είναι όλα τέλεια ,δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. βάλε σκορδάκι ματάκι

Ναι εχεις δικιο.Οι μετρησεις του βάρους τωρα ειναι κατα προσεγγιση.

Νομιζω οτι ομως για καισαρικη δεν ειναι απαραιτητο μονο και μονο επειδη ειναι μεγαλο το μωρο.

Καλα κι εμεις αν γεννηθουμε κατω απο 2,500 κιλα ισως χρειαστουμε θερμοκοιτιδα αλλα μεχρι το τελος εχουμε δρομο,αλλαζουν πολλα.

Ξερω κοπελα με διαβητη κυησης και πολυ μεγαλο μωρο και στις 34 βδομαδες σταματησε να παιρνει βαρος ξαφνικα οπως και το αντίθετο.

Μωρακι με χαμηλο βαρος να γεννηθεί τελικα αρκετα βαρυτερο.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ναι εχεις δικιο.Οι μετρησεις του βάρους τωρα ειναι κατα προσεγγιση.

Νομιζω οτι ομως για καισαρικη δεν ειναι απαραιτητο μονο και μονο επειδη ειναι μεγαλο το μωρο.

Καλα κι εμεις αν γεννηθουμε κατω απο 2,500 κιλα ισως χρειαστουμε θερμοκοιτιδα αλλα μεχρι το τελος εχουμε δρομο,αλλαζουν πολλα.

Ξερω κοπελα με διαβητη κυησης και πολυ μεγαλο μωρο και στις 34 βδομαδες σταματησε να παιρνει βαρος ξαφνικα οπως και το αντίθετο.

Μωρακι με χαμηλο βαρος να γεννηθεί τελικα αρκετα βαρυτερο.

΄άντε καλέ κ εσύ θερμοκοιτίδα. ούτε καν. εντός του φυσιολογικού δεν είναι;

μμμ καθόλου καλό που σταμάτησε το μωρό να παίρνει βάρος ,κακό μου φαίνεται. εντέλει τι έγινε;πήγαν όλα καλά;

ναι αυτά τώρα είναι σαν ζυμαράκι. όλο πλάθονται.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...