Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Sofi8 είπε:

Κορίτσια νιώθει κάποια κοπέλα κάτι σαν γαργάλημα στην κοιλιά της;

Σαν γαργάλημα όχι...αλλά.ιταν κάνουν βόλτες κάτι νιώθω, δεν ξερω όμως το είναι!! Εσύ ποτέ το νιώθεις?


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renaki80 said:

Είσαι καλά;;; Θα είναι σαν ρώσικη ρουλέτα :lol: καλύτερα αξύριστη παρά ο άντρας μου! Εδώ κόβεται με τα δικά του λογικά εμένα θα με κατακρεουργήσει! 
 

καθρεφτάκι και ο θεός βοηθός!!!

 

κ εγω κανω blind shaving - κατι γινεται ομως - θεωρω οτι τα καταφερνω αφου δεν βλεπω αιματα 8)

εγω ειμαι στον 8ο κ ειναι τουρλα η κοιλια - ακομη κ το ξυρισμα των ποδιων ειναι challenge!! χαχα

Just now, Paris.33 said:

Αχ ωραια! Μια χαρα.. Δεν εχει αλλο κατω,  εκεί που ειναι.. :wink: Εμενα νομίζω δεν θα γυρισει..  Κ οσο μεγαλωνει πιο δύσκολο..  :( αλλα το περιμενα,  αφου στα 2/3 των υπερηχων με τον κωλακο κατω κ τα χερια πισω απο το κεφαλι αραχτη..  Καμια σωτηρια 

μην ανησυχεις!! εμενα ηταν ισχυακο μεχρι  περιπου το τελος Οκτωβρη και τελικα στον υπερηχο μου 11 Νοέμβρη είχε γυρίσει!!! (εβδομαδα 35!!) 

ομως και που γυρισε δεν εχει εμπεδωθει!! καθε σταδιο εχει και το δικο του επομενο βημα που εκκρεμει!!! οποτε πριν ειχα αγχος για το γυρισμα, τωρα εχω αγχος για την εμπεδωση! :roll:

παντως και να μην εμπεδωθει δεν πειραζει..... για εμενα συνειδητοποιω πως οσο φτανω στο τελος ειναι σημαντικο το οτι εμπιστευομαι τον γιατρο μου και οτι κ να γινει ξερω οτι θα φροντισει να γεννηθει το μωρο μου με τον πιο ασφαλη τροπο

  • Μου αρέσει 3

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Σαν γαργάλημα όχι...αλλά.ιταν κάνουν βόλτες κάτι νιώθω, δεν ξερω όμως το είναι!! Εσύ ποτέ το νιώθεις?

Άμα ξαπλώσω στο πλάι νιώθω ένα γαργάλημα σαν να είναι στο σημείο του εντέρου αλλά δεν το ένιωθα πριν... Ξέρω γω, τι να πω... 

Τα ζουζούνια σου τα νιώθεις κάθε μέρα τώρα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mighty είπε:

καλημέρα.ήθελα να ρωτήσω στα κορίτσια με διαβήτη κύησης ,τα μωρά τους είναι φυσιολογικά; ή μεγαλούτσικα; εμένα είναι λίγο παχουλός στην κοιλιά

Εμένα είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι.. Δεν φάνηκε κάτι στον τελευταίο υπέρηχο ότι είναι πιο μεγάλο η όχι το μωρό 

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Εμένα μου έχει δώσει 30γρ κουβερτουρα την μέρα στο απόγευμα για γλυκό. Φαντάζομαι δεν θα μου το κρατήσει για πολύ ,μου το έβαλε γιατί άρχισα να χάνω βάρος.

Έχω αγχωθει πολύ με αυτό χθες με μάλωνε η ενδοκρινολογος. Μου λέει πως κανείς έτσι;; Κ μου διαβεβαίωσε ότι αν έχω καλές μετρήσεις θα ομαλοποιηθεί κ το βάρος του μικρού. Επίσης μου είπε ότι η καισαρική στον διαβήτη κύησης είναι η γενική οδηγια. 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο για την καισαρική.. Ο γιατρός μου με ενημέρωσε πως μπορεί να πάμε με πρόκληση στις 38 εβδομάδες όμως πάντα για Φ.Τ. Και δεν είναι απαραίτητη η καισαρική 

Just now, Sofi8 είπε:

Άμα ξαπλώσω στο πλάι νιώθω ένα γαργάλημα σαν να είναι στο σημείο του εντέρου αλλά δεν το ένιωθα πριν... Ξέρω γω, τι να πω... 

Τα ζουζούνια σου τα νιώθεις κάθε μέρα τώρα; 

Νιωθω και εγω κάποιες φορές ένα τέτοιο πράγμα.. Μου θυμίζει λίγο το φτερουγισμα που νιωθαμε στην αρχή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Εμένα είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι.. Δεν φάνηκε κάτι στον τελευταίο υπέρηχο ότι είναι πιο μεγάλο η όχι το μωρό 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο για την καισαρική.. Ο γιατρός μου με ενημέρωσε πως μπορεί να πάμε με πρόκληση στις 38 εβδομάδες όμως πάντα για Φ.Τ. Και δεν είναι απαραίτητη η καισαρική 

Νιωθω και εγω κάποιες φορές ένα τέτοιο πράγμα.. Μου θυμίζει λίγο το φτερουγισμα που νιωθαμε στην αρχή 

μακάρι. εμένα η ενδοκρινολόγος μου μου το είπε αυτό γιαυτό το ανέφερα. είναι η γενική οδηγία αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πας απαραιτήτως για καισαρική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω αρχίσει και απογοητευομαι με αυτόν τον διαβήτη..ακολουθω πίστα την διατροφή, σήμερα καλό νηστείας, 1 και 2 ώρες μετά το πρωινό υπογλυκαιμία και τώρα 1 ώρα μετά το μεσημεριανό 155...δηλαδη δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται και πως θα καταφέρω να το ρυθμίσω αυτό το πράγμα.. 

Παω σούπερ μάρκετ τώρα να ψωνίσω να ξεχαστω και μετά θα δούμε τα πράγματα του μωρού να δω τι μου λείπει από ρουχαλάκια κτλπ να ξέρω τι μιυ γίνεται για να παραγγείλω ότι μας λείπει.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Άμα ξαπλώσω στο πλάι νιώθω ένα γαργάλημα σαν να είναι στο σημείο του εντέρου αλλά δεν το ένιωθα πριν... Ξέρω γω, τι να πω... 

Τα ζουζούνια σου τα νιώθεις κάθε μέρα τώρα; 

Κάθε μέρα ναι!!! Άλλες φορές πιο έντονα, κάποιες άλλες είναι πιο ήσυχα! Φαντάζομαι όσο μεγαλώνουν θα τα ακούμε και καλύτερα!!!! Θα μας πούνε όμως και το κορίτσια που ειναι πιο προχωρημένα!

Just now, mommytobe είπε:

Έχω αρχίσει και απογοητευομαι με αυτόν τον διαβήτη..ακολουθω πίστα την διατροφή, σήμερα καλό νηστείας, 1 και 2 ώρες μετά το πρωινό υπογλυκαιμία και τώρα 1 ώρα μετά το μεσημεριανό 155...δηλαδη δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται και πως θα καταφέρω να το ρυθμίσω αυτό το πράγμα.. 

Παω σούπερ μάρκετ τώρα να ψωνίσω να ξεχαστω και μετά θα δούμε τα πράγματα του μωρού να δω τι μου λείπει από ρουχαλάκια κτλπ να ξέρω τι μιυ γίνεται για να παραγγείλω ότι μας λείπει.. 

Εμένα δεύτερη μέρα μετρήσεων τα αποτελέσματα είναι πιο χαμηλά από χθες!  Μόνο το νηστείας ανέβηκε!...δεν ξέρω τι γίνεται!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κάθε μέρα ναι!!! Άλλες φορές πιο έντονα, κάποιες άλλες είναι πιο ήσυχα! Φαντάζομαι όσο μεγαλώνουν θα τα ακούμε και καλύτερα!!!! Θα μας πούνε όμως και το κορίτσια που ειναι πιο προχωρημένα!

Εμένα δεύτερη μέρα μετρήσεων τα αποτελέσματα είναι πιο χαμηλά από χθες!  Μόνο το νηστείας ανέβηκε!...δεν ξέρω τι γίνεται!

Και εμένα όλες είναι πιο χαμηλά εκτός του μεσημεριανου.... Επίσης όλες μετράμε στη 1 ώρα έτσι? Η ενδοκρινιλογος είπε να μετράω στη 1 ώρα, ενώ η διατροφολόγος/διαβητολογος σε 2...πιασε τ αυγό και κουρεφτω ένα πράγμα χαχαχαχαχα εγώ έτσι πως με βλέπω με κοβω για ινσουλίνη, είναι τόσο ανισόρροπες οι μετρησεις μου που δύσκολα θα βγάλει κανείς άκρη.. Άρχισα τα σημειώνω στο λαπτοπ με χρώματα ώστε να δω ποιες μετρήσεις υπερισχύουν, δηλαδή οι καλές η οι κακές.. Αλλά θα το κοιτάξω τέλος της βδομάδας που θα εχει περάσει 1 βδομάδα.. Μου φαίνεται λες και μετράω εδώ και μήνες... Σόρρυ για το παραλήρημα κορίτσια χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.πηγα σήμερα γ καμπύλη κι εγώ ..βρήκε την μπέμπα λίγο μεγαλουτσικη κ είπε ν την κάνω τελικά..τα αποτελέσματα είναι 85 μετά 121 κ τέλος 92....νομίζω καλά δεν είναι;τα έστειλα σε γιατρό κ περιμένω απάντηση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, pharmacy είπε:

Καλημέρα κορίτσια.πηγα σήμερα γ καμπύλη κι εγώ ..βρήκε την μπέμπα λίγο μεγαλουτσικη κ είπε ν την κάνω τελικά..τα αποτελέσματα είναι 85 μετά 121 κ τέλος 92....νομίζω καλά δεν είναι;τα έστειλα σε γιατρό κ περιμένω απάντηση

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλά! Πιστεύω είσαι εντάξει!

Εγώ θα κάνω την Τρίτη και έχω αγωνία, ελπίζω να μην είναι τσιμπημενη.

Κορίτσια έχω μια απορία γίνεται μέσα στην εγκυμοσύνη να χάσεις κιλά; Εγώ είχα πάρει η αλήθεια είναι τον τέλευταιο μήνα γιατί έτρωγα πιο πολύ αλλά ζυγιστηκα τώρα μετά από δέκα μέρες που είχα να ζυγιστω και έχω χάσει 1 κιλό. Έχω αρχίσει και προσέχω γιατί τον περασμένο μήνα ξέφυγα αλλά ελπίζω να τρώω σωστά κι όχι λιγότερο από ότι πρέπει γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό! Σύνολο είμαι τώρα συν 6 κιλά. Ενώ αρχές Νοεμβρίου ήμουν συν 7

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, pharmacy είπε:

Καλημέρα κορίτσια.πηγα σήμερα γ καμπύλη κι εγώ ..βρήκε την μπέμπα λίγο μεγαλουτσικη κ είπε ν την κάνω τελικά..τα αποτελέσματα είναι 85 μετά 121 κ τέλος 92....νομίζω καλά δεν είναι;τα έστειλα σε γιατρό κ περιμένω απάντηση

Πολύ καλά μου φαίνονται τα αποτελέσματα σου.. Θα είσαι εντάξει

Just now, Hope.2019 είπε:

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλά! Πιστεύω είσαι εντάξει!

Εγώ θα κάνω την Τρίτη και έχω αγωνία, ελπίζω να μην είναι τσιμπημενη.

Κορίτσια έχω μια απορία γίνεται μέσα στην εγκυμοσύνη να χάσεις κιλά; Εγώ είχα πάρει η αλήθεια είναι τον τέλευταιο μήνα γιατί έτρωγα πιο πολύ αλλά ζυγιστηκα τώρα μετά από δέκα μέρες που είχα να ζυγιστω και έχω χάσει 1 κιλό. Έχω αρχίσει και προσέχω γιατί τον περασμένο μήνα ξέφυγα αλλά ελπίζω να τρώω σωστά κι όχι λιγότερο από ότι πρέπει γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό! Σύνολο είμαι τώρα συν 6 κιλά. Ενώ αρχές Νοεμβρίου ήμουν συν 7

Εχω ακούσει από πολλές γυναίκες ότι χάνουν κιλά.. Όχι πολλά άλλα 1-2..δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλά! Πιστεύω είσαι εντάξει!

Εγώ θα κάνω την Τρίτη και έχω αγωνία, ελπίζω να μην είναι τσιμπημενη.

Κορίτσια έχω μια απορία γίνεται μέσα στην εγκυμοσύνη να χάσεις κιλά; Εγώ είχα πάρει η αλήθεια είναι τον τέλευταιο μήνα γιατί έτρωγα πιο πολύ αλλά ζυγιστηκα τώρα μετά από δέκα μέρες που είχα να ζυγιστω και έχω χάσει 1 κιλό. Έχω αρχίσει και προσέχω γιατί τον περασμένο μήνα ξέφυγα αλλά ελπίζω να τρώω σωστά κι όχι λιγότερο από ότι πρέπει γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό! Σύνολο είμαι τώρα συν 6 κιλά. Ενώ αρχές Νοεμβρίου ήμουν συν 7

Εγω ζυγιζομαι μερα παρα μερα,  οχι γιατι ειμαι υστερικη,  απλα ειναι κ η κατακρατηση  πχ μια μερα ημουν συν 1 κιλο κ ενιωθα φουσκωμα κ την επόμενη ξανα στα ιδια κιλα..  Οποτε μπορεί κ να μην εχασες,  εκείνο το 1 να ήταν απο φουσκωμα κατακρατηση κλπ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό! 28η εβδομάδα και 5 ημερών με βγάζει ο υπέρηχος! Η μπουμπού μια χαρά 1390!!!!! Και πολύ ζωηρή, δεν καθόταν λεπτό να κάνει τις μετρήσεις ο άνθρωπος! 
ο πλακούντας πρόσθιος χαμηλός, γι’ αυτό έχω πόνους και τραβήγματα! Ο τράχηλος κλειστός και μακρύς. έχω και μια «φυσαλίδα» έτσι το είπε και ίσως αυτό προκάλεσε την αιμορραγία & όχι η ίδια αποκόλληση που είχα! Έχω και ένα ινομοιωμα (μα που ήταν αυτό τόσο καιρό;;;)
Θέλει προσοχή, όχι περπάτημα, αρκετά ξάπλα και γενικά να είμαι χαλαρή! 
Οπότε ξεχνάω άθληση! 
Ας είναι καλά το λούτρινο μέσα μου και δεν με νοιάζει καθόλου! 

Επίσης, ενημερωτικά για να γνωρίζετε, με τα τώρα δεδομένα που ισχύει για τον κορονοϊό εάν πχ σπάσουν τα νερά, ή χρειαστείτε νοσηλεία,  ο σύζυγος ή οποιοσδήποτε άλλος συγγενής θέλει  72 ώρες να έχει κάνει το τεστ για να μπει μαζί σας. Διαφορετικά μόνη σας!!!!!!! (Φρίκαρα λίγο με αυτό!!)
 

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλησπέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό! 28η εβδομάδα και 5 ημερών με βγάζει ο υπέρηχος! Η μπουμπού μια χαρά 1390!!!!! Και πολύ ζωηρή, δεν καθόταν λεπτό να κάνει τις μετρήσεις ο άνθρωπος! 
ο πλακούντας πρόσθιος χαμηλός, γι’ αυτό έχω πόνους και τραβήγματα! Ο τράχηλος κλειστός και μακρύς. έχω και μια «φυσαλίδα» έτσι το είπε και ίσως αυτό προκάλεσε την αιμορραγία & όχι η ίδια αποκόλληση που είχα! Έχω και ένα ινομοιωμα (μα που ήταν αυτό τόσο καιρό;;;)
Θέλει προσοχή, όχι περπάτημα, αρκετά ξάπλα και γενικά να είμαι χαλαρή! 
Οπότε ξεχνάω άθληση! 
Ας είναι καλά το λούτρινο μέσα μου και δεν με νοιάζει καθόλου! 

Επίσης, ενημερωτικά για να γνωρίζετε, με τα τώρα δεδομένα που ισχύει για τον κορονοϊό εάν πχ σπάσουν τα νερά, ή χρειαστείτε νοσηλεία,  ο σύζυγος ή οποιοσδήποτε άλλος συγγενής θέλει  72 ώρες να έχει κάνει το τεστ για να μπει μαζί σας. Διαφορετικά μόνη σας!!!!!!! (Φρίκαρα λίγο με αυτό!!)
 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου.. Τέλεια όλα καλά δηλαδή.. Θα βγάλεις μια ζωηρή μπέμπα.... 

Ναι ναι πονεμένη ιστορία αυτό με τον συνοδο πραγματικά... Λες και μπορούμε να τρέχουμε ανά 3 μέρες να κάνει τεστ ο άντρας μας για να τον έχουμε μαζί μας γιατί δεν ξέρουμε πότε θα σπάσουν τα νερά μας... Ο γιατρός μου με προετοίμασε ήδη και είπε ότι θα γεννήσω με αυτές τις καταστάσεις γιατί μέχρι τον Φεβρουάριο δεν προκειται να αλλάξει κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλησπέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό! 28η εβδομάδα και 5 ημερών με βγάζει ο υπέρηχος! Η μπουμπού μια χαρά 1390!!!!! Και πολύ ζωηρή, δεν καθόταν λεπτό να κάνει τις μετρήσεις ο άνθρωπος! 
ο πλακούντας πρόσθιος χαμηλός, γι’ αυτό έχω πόνους και τραβήγματα! Ο τράχηλος κλειστός και μακρύς. έχω και μια «φυσαλίδα» έτσι το είπε και ίσως αυτό προκάλεσε την αιμορραγία & όχι η ίδια αποκόλληση που είχα! Έχω και ένα ινομοιωμα (μα που ήταν αυτό τόσο καιρό;;;)
Θέλει προσοχή, όχι περπάτημα, αρκετά ξάπλα και γενικά να είμαι χαλαρή! 
Οπότε ξεχνάω άθληση! 
Ας είναι καλά το λούτρινο μέσα μου και δεν με νοιάζει καθόλου! 

Επίσης, ενημερωτικά για να γνωρίζετε, με τα τώρα δεδομένα που ισχύει για τον κορονοϊό εάν πχ σπάσουν τα νερά, ή χρειαστείτε νοσηλεία,  ο σύζυγος ή οποιοσδήποτε άλλος συγγενής θέλει  72 ώρες να έχει κάνει το τεστ για να μπει μαζί σας. Διαφορετικά μόνη σας!!!!!!! (Φρίκαρα λίγο με αυτό!!)
 

Μπράβο ρενακι!! Μια χαρα η τσουπριτσα σας!! Δεν πειράζει ξεχνα κ το περπάτημα, μονο οι δουλιτσες σπιτι για την ετοιμασια της μπεμπας σου αρκουν! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...