Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου, εσείς που κάνετε μετρήσεις με το μηχανάκι σπίτι να σας ρωτήσω κάτι...πόσο πρέπει να ναι το νηστείας, και πόσο μια ώρα μετά τα γεύματα?

Π.χ εγώ νηστείας σήμερα έχω 89 καλό είναι?

Ο κάθε γιατρός έχει άλλες τιμές δηλαδή πάνω κάτω 10 μονάδες... Εμενα η γιατρος μου είπε το νηστείας πρέπει να είναι μεταξύ 70 και 90 και το 1 ώρα μεταγευματικο μεταξύ 100 και 130...

Βεβαια όταν έκανα την καμπύλη είχαν στο νηστείας όριο 95..καπου εκεί μέσα δηλαδή βρίσκονται όλοι.. Έχω ακούσει πως κάποιοι έχουν και για το μεταγευματικο όριο το 140...εκει μέσα αν είσαι είσαι καλά.. Το νηστείας σου είναι καλό, λίγο οριακό αλλά καλό... 

Εγω έφαγα για πρωινό βρώμη σήμερα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, μετά το χθεσινό νηστείας πήρε σειρά το πρωινό χαχαχα.. Μου ανέβασε το σάκχαρο στο 155...τωρα φρούτο και ξρο καρπό για σνακ να μου το ρίξει χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mommytobe είπε:

Ο κάθε γιατρός έχει άλλες τιμές δηλαδή πάνω κάτω 10 μονάδες... Εμενα η γιατρος μου είπε το νηστείας πρέπει να είναι μεταξύ 70 και 90 και το 1 ώρα μεταγευματικο μεταξύ 100 και 130...

Βεβαια όταν έκανα την καμπύλη είχαν στο νηστείας όριο 95..καπου εκεί μέσα δηλαδή βρίσκονται όλοι.. Έχω ακούσει πως κάποιοι έχουν και για το μεταγευματικο όριο το 140...εκει μέσα αν είσαι είσαι καλά.. Το νηστείας σου είναι καλό, λίγο οριακό αλλά καλό... 

Εγω έφαγα για πρωινό βρώμη σήμερα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, μετά το χθεσινό νηστείας πήρε σειρά το πρωινό χαχαχα.. Μου ανέβασε το σάκχαρο στο 155...τωρα φρούτο και ξρο καρπό για σνακ να μου το ρίξει χαχαχα 

Πω πω η βρωμη ανεβάζει τοσο το σακχαρο..  Κ εγω βρωμη τρωω καθε πρωι,  την εχω ερωτα:D βοηθαει πολυ στομαχι εντερο, βέβαια βαζω κ 4 5 ωμα αμύγδαλα μεσα,  δοκιμασε ισως με λιγη κανελα για καλύτερη γεύση :? αν επιτρέπεται βέβαια 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Ο κάθε γιατρός έχει άλλες τιμές δηλαδή πάνω κάτω 10 μονάδες... Εμενα η γιατρος μου είπε το νηστείας πρέπει να είναι μεταξύ 70 και 90 και το 1 ώρα μεταγευματικο μεταξύ 100 και 130...

Βεβαια όταν έκανα την καμπύλη είχαν στο νηστείας όριο 95..καπου εκεί μέσα δηλαδή βρίσκονται όλοι.. Έχω ακούσει πως κάποιοι έχουν και για το μεταγευματικο όριο το 140...εκει μέσα αν είσαι είσαι καλά.. Το νηστείας σου είναι καλό, λίγο οριακό αλλά καλό... 

Εγω έφαγα για πρωινό βρώμη σήμερα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, μετά το χθεσινό νηστείας πήρε σειρά το πρωινό χαχαχα.. Μου ανέβασε το σάκχαρο στο 155...τωρα φρούτο και ξρο καρπό για σνακ να μου το ρίξει χαχαχα 

Εμένα το πρωί το νηστείας ήταν 89 και 1ωρα μετά το πρωινό 159...καλό είναι?


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η ενδοκρινολογος μου εδωσε μια ενδεικτικη διατροφη για διαβητη κυησης 

Συγκεκριμενα για πρωινο προτεινει 

- 1 φετα ψωμι με 1 φετα τυρι κ 1 γαλοπουλα (βεβαια εγω αλλαντικα δε τρωω αλλα ετσι λεει) ή 1 φετα ψωμι και ενα βραστο αυγο και

- 1 ποτηρι γαλα η γιαουρτι (χαμηλων λιπαρων)

εναλλακτικα

- 1 ποτηρι γαλα και δημηριακα τυπου all bran (χωρις ζαχαρη)

 

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Τουτουνι είπε:

Εμένα το πρωί το νηστείας ήταν 89 και 1ωρα μετά το πρωινό 159...καλό είναι?

πρέπει να μετράς μία ώρα μετά από γεύμα κ καλύτερα να είναι κάτω από 140 .το νηστείας σου είναι τσιμπιμένο αλλά φυσιολογικότατο

Just now, mommytobe είπε:

Ο κάθε γιατρός έχει άλλες τιμές δηλαδή πάνω κάτω 10 μονάδες... Εμενα η γιατρος μου είπε το νηστείας πρέπει να είναι μεταξύ 70 και 90 και το 1 ώρα μεταγευματικο μεταξύ 100 και 130...

Βεβαια όταν έκανα την καμπύλη είχαν στο νηστείας όριο 95..καπου εκεί μέσα δηλαδή βρίσκονται όλοι.. Έχω ακούσει πως κάποιοι έχουν και για το μεταγευματικο όριο το 140...εκει μέσα αν είσαι είσαι καλά.. Το νηστείας σου είναι καλό, λίγο οριακό αλλά καλό... 

Εγω έφαγα για πρωινό βρώμη σήμερα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, μετά το χθεσινό νηστείας πήρε σειρά το πρωινό χαχαχα.. Μου ανέβασε το σάκχαρο στο 155...τωρα φρούτο και ξρο καρπό για σνακ να μου το ρίξει χαχαχα 

 

Just now, Paris.33 είπε:

Πω πω η βρωμη ανεβάζει τοσο το σακχαρο..  Κ εγω βρωμη τρωω καθε πρωι,  την εχω ερωτα:D βοηθαει πολυ στομαχι εντερο, βέβαια βαζω κ 4 5 ωμα αμύγδαλα μεσα,  δοκιμασε ισως με λιγη κανελα για καλύτερη γεύση :? αν επιτρέπεται βέβαια 

εμένα μου είχε βάλει βραδινό για 2-3 μέρες την εβδομάδα,γάλα λάιτ με βρώμη. από την μία δεν με κάλυπτε πεινούσα κ το πρωί ζυγιζόμουν κ είχα πτωτικές τάσεις στην ζυγαριά που αυτή θέλει να μείνω στα ίσα άρα δεν με κάλυπτε σίγουρα και από την άλλη το πρωινό ζάχαρο έβγαινε την επόμενη πάνω από 90. κρίμα γιατί μου έλειψε τόσο το γάλα κ η βρώμη αλλά μάλλον δεν μου ταιριάζει. θα μιλήσω σήμερα μαζί της να δω τι λύση θα μου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

πρέπει να μετράς μία ώρα μετά από γεύμα κ καλύτερα να είναι κάτω από 140 .το νηστείας σου είναι τσιμπιμένο αλλά φυσιολογικότατο

 

εμένα μου είχε βάλει βραδινό για 2-3 μέρες την εβδομάδα,γάλα λάιτ με βρώμη. από την μία δεν με κάλυπτε πεινούσα κ το πρωί ζυγιζόμουν κ είχα πτωτικές τάσεις στην ζυγαριά που αυτή θέλει να μείνω στα ίσα άρα δεν με κάλυπτε σίγουρα και από την άλλη το πρωινό ζάχαρο έβγαινε την επόμενη πάνω από 90. κρίμα γιατί μου έλειψε τόσο το γάλα κ η βρώμη αλλά μάλλον δεν μου ταιριάζει. θα μιλήσω σήμερα μαζί της να δω τι λύση θα μου δώσει.

A!! Αρα εμένα μετά το πρωινό ήταν τσιμπιμενο...


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Πω πω η βρωμη ανεβάζει τοσο το σακχαρο..  Κ εγω βρωμη τρωω καθε πρωι,  την εχω ερωτα:D βοηθαει πολυ στομαχι εντερο, βέβαια βαζω κ 4 5 ωμα αμύγδαλα μεσα,  δοκιμασε ισως με λιγη κανελα για καλύτερη γεύση :? αν επιτρέπεται βέβαια 

Εμένα ναι με ανέβασε.. Σε σένα μπορεί να μην ανεβάσει.. Εγώ πάντως βρώμη θα φάω ξανά μετά την γέννα χαχαχα.. Έβαλα και κανέλα, και μήλο, και αμύγδαλα.. Αλλά είμαι στα πειράματα ακόμα να δω τι ανεβάζει και τι όχι οπότε τώρα θα ξέρω... 

Just now, Τουτουνι είπε:

Εμένα το πρωί το νηστείας ήταν 89 και 1ωρα μετά το πρωινό 159...καλό είναι?

Όχι κορίτσι μου..δεν είναι καλό το 2 ώρα μετά το πρωινό.. Είναι πολύ ψηλό.. Και εγώ σήμερα 155 είχα και σοκαρίστηκα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Εμένα ναι με ανέβασε.. Σε σένα μπορεί να μην ανεβάσει.. Εγώ πάντως βρώμη θα φάω ξανά μετά την γέννα χαχαχα.. Έβαλα και κανέλα, και μήλο, και αμύγδαλα.. Αλλά είμαι στα πειράματα ακόμα να δω τι ανεβάζει και τι όχι οπότε τώρα θα ξέρω... 

Όχι κορίτσι μου..δεν είναι καλό το 2 ώρα μετά το πρωινό.. Είναι πολύ ψηλό.. Και εγώ σήμερα 155 είχα και σοκαρίστηκα.. 

Ναι κατάλαβα!!! Μα έφαγα δημητριακά ολικής με γάλα... Λες να φταίει το γάλα??? Αύριο θα δοκιμάσω να φάω τοστ με ψωμάκι ολικής και μια φέτα τυρί!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mommytobe είπε:

Εμένα ναι με ανέβασε.. Σε σένα μπορεί να μην ανεβάσει.. Εγώ πάντως βρώμη θα φάω ξανά μετά την γέννα χαχαχα.. Έβαλα και κανέλα, και μήλο, και αμύγδαλα.. Αλλά είμαι στα πειράματα ακόμα να δω τι ανεβάζει και τι όχι οπότε τώρα θα ξέρω... 

Όχι κορίτσι μου..δεν είναι καλό το 2 ώρα μετά το πρωινό.. Είναι πολύ ψηλό.. Και εγώ σήμερα 155 είχα και σοκαρίστηκα.. 

Εγώ μέτρησα μια ώρα μετά το φαγητό, έτσι είπε ο γιατρός μου!! Αλλά τώρα κατάλαβα! Μια ώρα μετά το φαγητό πρέπει να είναι κατω από 140

  • Μου αρέσει 3

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

κοριτσια εμενα η ενδοκρινολογος μου εδωσε μια ενδεικτικη διατροφη για διαβητη κυησης 

Συγκεκριμενα για πρωινο προτεινει 

- 1 φετα ψωμι με 1 φετα τυρι κ 1 γαλοπουλα (βεβαια εγω αλλαντικα δε τρωω αλλα ετσι λεει) ή 1 φετα ψωμι και ενα βραστο αυγο και

- 1 ποτηρι γαλα η γιαουρτι (χαμηλων λιπαρων)

εναλλακτικα

- 1 ποτηρι γαλα και δημηριακα τυπου all bran (χωρις ζαχαρη)

 

Και εμένα η διατροφολόγος μου είπε 1 φέτα η 2 φρυγανιές με 1 ποτήρι γάλα και αν πεινάω και ένα αυγό... Πάλι καλά με έκοψε και πήγα σε διαιτολόγο με ειδηξευση στον διαβήτη.. Αν είναι δυνατόν δηλαδή να μην έχει τίποτα σε φρέσκο φρούτο ή λαχανικό.... Όπως επίσης εμένα στο δεκατιανο και το απογευματινό μου είχε μισή μπανάνα η ένα φρούτο ή ένα ποτήρι γάλα.. Ποιος άνθρωπος αντέχει μόνο με αυτά? Και πλέον είμαστε και 2..εχω και το μωρό μέσα μου.. Οπότε αποφάσισα να αφήσω την διατροφή της ενδοκρινολογο και θα ακολουθήσω αυτή της διαιτολόγου... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Papaki@ είπε:

Οχι τουτουνι μου είναι στο όριο 90 με 95 είναι το νηστείας 

Ναι το 89 που είχα νηστείας ήταν οριακό και το 157 μια ώρα μετά το πρωινό ήταν πολύ παραπάνω, αφού έπρεπε να είναι κάτω από 140.

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Ναι κατάλαβα!!! Μα έφαγα δημητριακά ολικής με γάλα... Λες να φταίει το γάλα??? Αύριο θα δοκιμάσω να φάω τοστ με ψωμάκι ολικής και μια φέτα τυρί!

Θα πρέπει να δοκιμάσουμε διαφορά ώστε να δούμε τι μας ανεβάζει τι όχι.. Εγώ έχει τύχει για το νηστείας 2 μέρες προ ύπνου να έχω πιει από ένα ποτήρι γάλα και την μια ήταν καλό την άλλη όχι.. Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται χάχα.. Σήμερα προ ύπνου δεν θα φάω και δεν θα πιω τίποτα να δω αύριο.. 

Επίσης το ψωμί εμένα το πρωί είναι εντάξει αλλά στο βραδυνο όχι... 

Just now, Τουτουνι είπε:

Ναι το 89 που είχα νηστείας ήταν οριακό και το 157 μια ώρα μετά το πρωινό ήταν πολύ παραπάνω, αφού έπρεπε να είναι κάτω από 140.

Έτσι ακριβώς κορίτσι μου

Τα δικά μου όρια είναι νηστείας : 70 με 90 και 1 ώρα μετά το φαγητό το 100 με 130... 

Επίσης η μία ώρα ξεκινάει από την πρώτη μπουκιά που θα βάλουμε στο στόμα μας.. Εγώ βάζω υπενθύμιση κάθε φορά που ξεκινάω και τρώω πάντως χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Θα πρέπει να δοκιμάσουμε διαφορά ώστε να δούμε τι μας ανεβάζει τι όχι.. Εγώ έχει τύχει για το νηστείας 2 μέρες προ ύπνου να έχω πιει από ένα ποτήρι γάλα και την μια ήταν καλό την άλλη όχι.. Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται χάχα.. Σήμερα προ ύπνου δεν θα φάω και δεν θα πιω τίποτα να δω αύριο.. 

Επίσης το ψωμί εμένα το πρωί είναι εντάξει αλλά στο βραδυνο όχι... 

Ναι!!! Πρέπει να ξεκινήσω κι εγώ τις δοκιμές μάλλον! Να σου πω την αλήθεια βουνό μου φαίνεται!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...