Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Sofi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χθες έκανα τον υπέρηχο κ η μικρή μου είναι 1486γρ στις 27+5 βδομάδες. Εμένα μου φαίνεται τροφαντη αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι οκ. Με έχει πιάσει μια στεναχώρια... 

Εσάς πόσο είναι τα εμβρυάκια σας;

755 γρ στις 28 βδομάδες η δική μου.Απ την αρχη μικρουλα και λεπτουλα...

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sofi8 είπε:

Μάλλον μόνο εγώ το βλεπω με φόβο... Αν κ ο υπέροχος έχει μια απόκλιση από τα πραγματικά κιλά του εμβρύου... 

Έχω κάνει καμπύλη κ ήταν καλή! :)

Νομίζω παίρνουν 200γρ την εβδομάδα τα ζουζούνια,οπότε ίσως ξεπεράσει το κιλό :)

σωστο και αυτο! Μέσα στα Χριστούγεννα θα βάλουμε κατω  κ τα δικα μ αποτελεσματα κ θα σας πω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Μάλλον μόνο εγώ το βλεπω με φόβο... Αν κ ο υπέροχος έχει μια απόκλιση από τα πραγματικά κιλά του εμβρύου... 

Έχω κάνει καμπύλη κ ήταν καλή! :)

Νομίζω παίρνουν 200γρ την εβδομάδα τα ζουζούνια,οπότε ίσως ξεπεράσει το κιλό :)

Άρα όταν θα είμαι στη δικιά σου εβδομάδα θα είναι περίπου 1200γρ, είναι κοντά τα ζουζούνια μας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Έχεις δίκιο, απλά περίμενα να είναι 1 κιλό περίπου... Ίσως πάρει από εμένα που γεννήθηκα 4300... Ολόκληρο γουρουνάκι

Εν τω μεταξύ κι γώ Περιστέρι μένω! 

 

Χαχα ε ναι,προφανως θα ειναι μεγαλο μωρο.Κι εγω γεννηθηκα 3.600 αλλα ο αντρας μου ηταν μικρο και βιαστικο μωρο.

Η ταση φαινεται απο τωρα.

Just now, Ρια new mum είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εμένα στην 25w + 4 ήταν 840 οπότε σε 2 εβδομάδες πιστεύω κάπου τόσο θα φτάσει και ο γιατρός μου είπε ότι είναι στο φυσιολογικό, ούτε πολύ ούτε λίγο! Μην στεναχωριέσαι αφού όλα είναι τέλεια πρέπει να χαίρεσαι :)

Ουαου αληθεια??!!!Εμενα τοσο δεν ηταν ουτε στις 28 βδομαδες!!!!Νομιζω ειστε στις ανωτερες καμπυλες!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Sofi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χθες έκανα τον υπέρηχο κ η μικρή μου είναι 1486γρ στις 27+5 βδομάδες. Εμένα μου φαίνεται τροφαντη αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι οκ. Με έχει πιάσει μια στεναχώρια... 

Εσάς πόσο είναι τα εμβρυάκια σας;

Καλημέρα σοφια! 27+5 ειχα παει κ εγω κ ηταν στο κιλακι..  Εγω παλι, δεν ξερω γιατι νομιζα θα ήταν παραπάνω :P είμαστε κ εμεις,  με τιποτα δεν ησυχαζουμε χι χι,  ο υπερηχος εχει αποκλιση,  οποτε δεν το δενουμε κ κομπο..  Αφου δεν ανησυχεί ο γιατρος μην το σκέφτεσαι καν! 

Επισης να σ πω στην πιο προηγούμενη μέτρηση 24+5 ηταν ελαφρως παραπάνω 850 γρμ δηλαδη,  αλλα τωρα οχι..  Οποτε μπορεί να αναπτυχθουνε καποια εβδομάδα λιγο περισσότερο την επόμενη λιγο λιγότερο, καθε μωρακι εχει τους δικους του ρυθμους! ❤️ 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημέρα σοφια! 27+5 ειχα παει κ εγω κ ηταν στο κιλακι..  Εγω παλι, δεν ξερω γιατι νομιζα θα ήταν παραπάνω :P είμαστε κ εμεις,  με τιποτα δεν ησυχαζουμε χι χι,  ο υπερηχος εχει αποκλιση,  οποτε δεν το δενουμε κ κομπο..  Αφου δεν ανησυχεί ο γιατρος μην το σκέφτεσαι καν! 

Επισης να σ πω στην πιο προηγούμενη μέτρηση 24+5 ηταν ελαφρως παραπάνω 850 γρμ δηλαδη,  αλλα τωρα οχι..  Οποτε μπορεί να αναπτυχθουνε καποια εβδομάδα λιγο περισσότερο την επόμενη λιγο λιγότερο, καθε μωρακι εχει τους δικους του ρυθμους! ❤️ 

Ναι , ισχύει. Ίσως μετά να μεγαλώσει με άλλο Ρυθμό.

Κοριτσια, εχετε κλείσει για Doppler; Κι εκεί δεν θα μας μετρήσουν βάρος; Επίσης ξέρετε αν θα δούμε το εμβρυάκι 3D;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Ναι , ισχύει. Ίσως μετά να μεγαλώσει με άλλο Ρυθμό.

Κοριτσια, εχετε κλείσει για Doppler; Κι εκεί δεν θα μας μετρήσουν βάρος; Επίσης ξέρετε αν θα δούμε το εμβρυάκι 3D;

σήμερα μίλησα με τον γιατρό για να τον ενημερώσω για τις μετρήσεις μου για τον διαβήτη και να ρωτήσω κάτι που ήθελα για τις καούρες και ρώτησα ποτέ κάνουμε Doppler.. Μου είπε στις 32βδοναδες συνήθως αλλά όσες εγκυουλες έχουν διαβήτη κύησης το κάνουν λίγο πιο νωρίς.. Οπότε εγώ 32εβδομαδες θα είμαι σε 3.5 βδομάδες περίπου όμως για Doppler θα πάω σε 2 βδομάδες περιπου...δεν έκλεισα ακριβως ημερομηνία, θα το κάνω αρχές τις άλλης βδομάδας να δω πότε με βολεύει.. 

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν μόλις γύρισα από ΙΚΑ. Εγώ βγαίνω σε άδεια κυοφορίας 29/11/20. 

 

Μου έδωσαν τα εξής: 

 

1. Ένα χαρτί που χωρίζεται σε 3 μέρη. Το ένα το συμπληρώνει ο γιατρός μας αρκεί να είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ. Το άλλο μέρος το συμπληρώνω εγώ και λέει ότι δεν θα εργαστώ το αυτό το διάστημα και το τρίτο μέρος το συμπληρώνει ο εργοδότης. 

 

Ωστόσο εγώ είχα ήδη χαρτί από τη γιατρό μου για την ΠΗΤ και απλά το έλεγξαν για να δουν αν έχει τη σφραγίδα του ΕΟΠΥΥ, οπότε δεν χρειάζεται να πάω ξανά. 

 

Το άλλο κομμάτι οκ θα το συμπληρώσω εγώ και θα το πάω. 

 

Το τρίτο μέρος κανονικά θέλουν το πρωτότυπο από τον εργοδότη αλλά λόγω των συνθηκών θα το συμπληρώσει το ΗR και θα τους το στείλει με ένα mail στο ΙΚΑ κατευθείαν. 

 

2. IBAN δεν μου ζήτησαν γιατί είχαν ήδη το λογαριασμό μου, ωστόσο το επιβεβαιώσαμε.

 

3. Αν θα πάει ο άντρας μου τα χαρτιά θα του κάνω μια εξουσιοδότηση από το gov ώστε να μη χρειαστεί να πάω στο ΚΕΠ για σφραγίδες. Να ξέρετε ωστόσο ότι για να κάνετε μέσω gov εξουσιοδοτήσεις κλπ χρειάζεται κωδικούς e-banking. 

 

 

 

Μετά θα κλείσω εκ νέου ραντεβού και θα τα πάμε όπου και θα μου δώσουν την απόφαση με το πόσο πληρωμής και την ημερομηνία καταβολής.

 

 

 

Για την άδεια λοχείας τώρα χρειάζονται: 

 

1. Ληξιαρχική πράξη γέννησης. 

 

2. Προτείνεται να έχει πρώτα ασφαλιστεί το παιδί στην μάνα ώστε να πάρω προσαύξηση 10% στο επίδομα λοχείας.

 

3. Νομίζω θέλει ξανά από τον εργοδότη χαρτί.

 

Για την ασφάλιση του παιδιού θέλουν να πάμε στο μητρώο: 

 

1. Ληξιαρχική πράξη γέννησης

 

2. ΑΜΚΑ παιδιού

 

 

 

 

 

Τα δύο τελευταία θα τα επικαιροποιήσω φυσικά όταν έρθει η ώρα απλά σας τα γράφω πρόχειρα όπως μου τα είπαν.

15 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ναι αμέ στείλε μου.αληθεια πως θα το νοικιάσεις; Ααα πολύ καλά τα έχεις πάει μπορώ να πω.αληθεια πήρες σουτιέν κ νυχτικιές ειδικά για θηλασμο η κ αυτά είναι κάπως εξεζητημένα; Ναι ναι τα nuk λένε ότι ειναι ότι πιο πρακτικό γιατί έχουν κ όλα τα φαρμακεία κ μπορείς να τα βρεις κ παντού. Γενικά η βαλίτσα αυτή που θα πάρουμε στο μαιευτήριο με αγχωνει κάπως...

Οι φίλες μου μου είπαν επισης να προσέξω ιδιαίτερα αυτούς που θα θέλουν να μου πουλησουν ακριβά στρώματα για κούνια .ότι μέχρι το παιδί να πάει στο κρεββάτι του δεν έχει κανένα νόημα ύπαρξης το πολύ ακριβό κ καλό στρωμα. 

@Mighty86 δεν έχω ψωνίσει τίποτα για μένα!! Εχω κάνει έρευνα αλλά δυσκολεύομαι να σκάσω ένα σωρό λεφτά για νυχτικά που σιχαίνομαι. Γενικά δεν είναι του γούστου μου καθόλου ούτε τα ρούχα εγκυμοσύνης ούτε τα νυχτικά θηλασμού. Βρήκα ένα με το ζόρι αλλά κάνει 40€ και με τσούζει να τα σκάσω γιατί μια που θα τα βάλω εκεί και μια που θα τα φάει η ντουλάπα. Ωστόσο πρέπει να έχω ένα σε περίπτωση που σκάσει καισαρική. 

Από πυτζάμες κάτι βρήκα αλλά οκ ξέρεις της ανάγκης. Βασικά σκέφτηκα το εξής. Να πάρω 3-4 φανελάκια θηλασμού, ξέρεις αυτά με την λεπτή τιραντα και να πάω tezeni που έχει παντελόνια πυτζάμες του γούστου μου, αυτά με το κορδόνι που είναι φαρδιά και άνετα και ξέρω ότι θα τα φορέσω 100%.   Ρόμπα θα αγοράσω μια άσχετη δική μου, που ούτως η άλλως θα έπαιρνα κάποια στιγμή και απλά θα τη βγάλω με τη μία νυχτικια για παν ενδεχόμενο.

Για το θηλαστρο θα σου στείλω pm αν και στο forum υπάρχουν ήδη θέματα για το συγκεκριμένο.

Για σουτιέν περιμένω να ανοίξουν μαγαζιά να πάω να δω σε h&m γιατί είμαι δύσκολη στο νούμερο.

Για στρώμα τώρα, εγώ πήρα ένα της greco strom κοκοφοίνικα όπως μου είπε η παιδίατρος για το Πορτ μπεμπέ για να ανέβει το μωρό πιο ψηλά. Εγώ να σου πω την αλήθεια στρώμα θα έπαιρνα και στην κούνια και στο λίκνο γιατί νομίζω ότι είναι λίγο της πλάκας, εκτός αν μου έλεγε η παιδίατρος ότι δεν χρειάζεται. Βέβαια η ώρα.της κούνιας αργεί ακόμα. Δεν θα κάνω ακόμα παιδικό δωμάτιο δεν έχω το χώρο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

σήμερα μίλησα με τον γιατρό για να τον ενημερώσω για τις μετρήσεις μου για τον διαβήτη και να ρωτήσω κάτι που ήθελα για τις καούρες και ρώτησα ποτέ κάνουμε Doppler.. Μου είπε στις 32βδοναδες συνήθως αλλά όσες εγκυουλες έχουν διαβήτη κύησης το κάνουν λίγο πιο νωρίς.. Οπότε εγώ 32εβδομαδες θα είμαι σε 3.5 βδομάδες περίπου όμως για Doppler θα πάω σε 2 βδομάδες περιπου...δεν έκλεισα ακριβως ημερομηνία, θα το κάνω αρχές τις άλλης βδομάδας να δω πότε με βολεύει.. 

Κι εγώ δεν έκλεισα ακόμη... 

Αχ, άντε να δούμε! Να είναι όλα καλά με τα μικρακια μας :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sofi8 είπε:

Ναι , ισχύει. Ίσως μετά να μεγαλώσει με άλλο Ρυθμό.

Κοριτσια, εχετε κλείσει για Doppler; Κι εκεί δεν θα μας μετρήσουν βάρος; Επίσης ξέρετε αν θα δούμε το εμβρυάκι 3D;

ναι τα παντα ολα θα δεις κ εκει! κ εννοειται πως θα σου μετρησουν το μπεμπακι κ εκει.. εγω οχι ειναι νωρις για εμενα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια . Έχω χαθεί γτ έχω τον μικρό σπιτι κ τρέχω . Καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένουν και με το καλό όσες θα δούνε τα μωράκια τους αυτή την εβδομάδα .και εμενα πάντως 26+1 ήταν 842 γρ. Και εγώ θέλω να πάρω ένα ζευγάρι πυζαμες κ μια νυχτικιά, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να μ αρέσει κ να είναι οικονομικό , αφού την νυχτικιά δεν θα την ξαναβαλω .επίσης θέλω και λίγα φορμάκια ακόμα . Θα δω. Και εμείς σε πορτ μπεμπέ θα την έχουμε στην αρχή και μετά στην κούνια της. Βέβαια όλα αυτά τα είχαμε.

  • Μου αρέσει 3

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χθες έκανα τον υπέρηχο κ η μικρή μου είναι 1486γρ στις 27+5 βδομάδες. Εμένα μου φαίνεται τροφαντη αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι οκ. Με έχει πιάσει μια στεναχώρια... 

Εσάς πόσο είναι τα εμβρυάκια σας;

Μια χαρά είναι η μπεμπουλα σου καλέ! Εμένα 28+4 ήταν 1600. Κι εμένα μου φάνηκε μεγάλος αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι μεγάλο μωρό αλλά μια χαρά!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Μια χαρά είναι η μπεμπουλα σου καλέ! Εμένα 28+4 ήταν 1600. Κι εμένα μου φάνηκε μεγάλος αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι μεγάλο μωρό αλλά μια χαρά!

Τι θα κάνουμε τσουρεκακια; 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

 

Λοιπόν μόλις γύρισα από ΙΚΑ. Εγώ βγαίνω σε άδεια κυοφορίας 29/11/20. 

 

Μου έδωσαν τα εξής: 

 

1. Ένα χαρτί που χωρίζεται σε 3 μέρη. Το ένα το συμπληρώνει ο γιατρός μας αρκεί να είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ. Το άλλο μέρος το συμπληρώνω εγώ και λέει ότι δεν θα εργαστώ το αυτό το διάστημα και το τρίτο μέρος το συμπληρώνει ο εργοδότης. 

 

Ωστόσο εγώ είχα ήδη χαρτί από τη γιατρό μου για την ΠΗΤ και απλά το έλεγξαν για να δουν αν έχει τη σφραγίδα του ΕΟΠΥΥ, οπότε δεν χρειάζεται να πάω ξανά. 

 

Το άλλο κομμάτι οκ θα το συμπληρώσω εγώ και θα το πάω. 

 

Το τρίτο μέρος κανονικά θέλουν το πρωτότυπο από τον εργοδότη αλλά λόγω των συνθηκών θα το συμπληρώσει το ΗR και θα τους το στείλει με ένα mail στο ΙΚΑ κατευθείαν. 

 

2. IBAN δεν μου ζήτησαν γιατί είχαν ήδη το λογαριασμό μου, ωστόσο το επιβεβαιώσαμε.

 

3. Αν θα πάει ο άντρας μου τα χαρτιά θα του κάνω μια εξουσιοδότηση από το gov ώστε να μη χρειαστεί να πάω στο ΚΕΠ για σφραγίδες. Να ξέρετε ωστόσο ότι για να κάνετε μέσω gov εξουσιοδοτήσεις κλπ χρειάζεται κωδικούς e-banking. 

 

 

 

Μετά θα κλείσω εκ νέου ραντεβού και θα τα πάμε όπου και θα μου δώσουν την απόφαση με το πόσο πληρωμής και την ημερομηνία καταβολής.

 

 

 

Για την άδεια λοχείας τώρα χρειάζονται: 

 

1. Ληξιαρχική πράξη γέννησης. 

 

2. Προτείνεται να έχει πρώτα ασφαλιστεί το παιδί στην μάνα ώστε να πάρω προσαύξηση 10% στο επίδομα λοχείας.

 

3. Νομίζω θέλει ξανά από τον εργοδότη χαρτί.

 

Για την ασφάλιση του παιδιού θέλουν να πάμε στο μητρώο: 

 

1. Ληξιαρχική πράξη γέννησης

 

2. ΑΜΚΑ παιδιού

 

 

 

 

 

Τα δύο τελευταία θα τα επικαιροποιήσω φυσικά όταν έρθει η ώρα απλά σας τα γράφω πρόχειρα όπως μου τα είπαν.

@Mighty86 δεν έχω ψωνίσει τίποτα για μένα!! Εχω κάνει έρευνα αλλά δυσκολεύομαι να σκάσω ένα σωρό λεφτά για νυχτικά που σιχαίνομαι. Γενικά δεν είναι του γούστου μου καθόλου ούτε τα ρούχα εγκυμοσύνης ούτε τα νυχτικά θηλασμού. Βρήκα ένα με το ζόρι αλλά κάνει 40€ και με τσούζει να τα σκάσω γιατί μια που θα τα βάλω εκεί και μια που θα τα φάει η ντουλάπα. Ωστόσο πρέπει να έχω ένα σε περίπτωση που σκάσει καισαρική. 

Από πυτζάμες κάτι βρήκα αλλά οκ ξέρεις της ανάγκης. Βασικά σκέφτηκα το εξής. Να πάρω 3-4 φανελάκια θηλασμού, ξέρεις αυτά με την λεπτή τιραντα και να πάω tezeni που έχει παντελόνια πυτζάμες του γούστου μου, αυτά με το κορδόνι που είναι φαρδιά και άνετα και ξέρω ότι θα τα φορέσω 100%.   Ρόμπα θα αγοράσω μια άσχετη δική μου, που ούτως η άλλως θα έπαιρνα κάποια στιγμή και απλά θα τη βγάλω με τη μία νυχτικια για παν ενδεχόμενο.

Για το θηλαστρο θα σου στείλω pm αν και στο forum υπάρχουν ήδη θέματα για το συγκεκριμένο.

Για σουτιέν περιμένω να ανοίξουν μαγαζιά να πάω να δω σε h&m γιατί είμαι δύσκολη στο νούμερο.

Για στρώμα τώρα, εγώ πήρα ένα της greco strom κοκοφοίνικα όπως μου είπε η παιδίατρος για το Πορτ μπεμπέ για να ανέβει το μωρό πιο ψηλά. Εγώ να σου πω την αλήθεια στρώμα θα έπαιρνα και στην κούνια και στο λίκνο γιατί νομίζω ότι είναι λίγο της πλάκας, εκτός αν μου έλεγε η παιδίατρος ότι δεν χρειάζεται. Βέβαια η ώρα.της κούνιας αργεί ακόμα. Δεν θα κάνω ακόμα παιδικό δωμάτιο δεν έχω το χώρο. 

Και εμένα αυτά μου είπαν στο ΙΚΑ.

Να ρωτήσω κάτι? Άρα πριν την αίτηση για το επίδομα λοχείας πρέπει να κλείσεις πρώτα στο μητρώο ραντεβού για να ασφαλίσεις το παιδί? Αυτό δεν γίνεται αυτόματα όταν βγαίνει το ΑΜΚΑ?


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...