Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, linaa said:

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

      Αχ Λινά ενθαρρυντικά τα λόγια σου … με ηρέμησε η τοποθέτηση σου αλλά αυτές οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα τώρα ηρεμώ μετά ξεκινάει πάλι το παραλήρημα …

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Sofi8 είπε:

Κορίτσια από συσπάσεις πως πατε;

Εγώ έχω κάποιες μέσα στην ημέρα... ιδιαίτερα όταν σηκώνομαι κ περπατάω

Καλημέρα, εγώ μπήκα σήμερα στην 36η εβδομάδα, μου έκοψε όλα τα φάρμακα πλην σιδήρου, μαγνησίου και φολλικού, τα κλασικά δηλαδή. Μετά από τοοοσοοοο χαπάκωμα την μπεμπούλα την καταλαβαίνω πλέον όλη μέρα, γυρίζει, κλωτσάει, έχει λόξυγγα, γενικά οργιάζει και φυσικά έχω συσπάσεις και πετρώματα καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας, αλλά δεν με νοιάζουν πια γιατί έφτασα στο «μαξιλαράκι» των 36 εβδομάδων, βέβαια όσο περισσότερο μείνει, τόσο καλύτερα.  
Σήμερα είμαι για εξετάσεις σακχάρου και Δευτέρα έχω την εβδομαδιαία επίσκεψη στον γιατρό (καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο) και την Τρίτη τελευταία επίσκεψη( θέλω να πιστεύω) στην ενδοκρινολόγο. 
 

βρε κορίτσια κάθε βράδυ βλέπω στον ύπνο μου ότι γέννησα και την θηλάζω έτσι, την κάνω μπάνιο έτσι, την ντύνω, κλπ.....πιστεύω ότι είναι καθαρά το άγχος της πρώτης φοράς που γίνομαι μαμά! 

Και τέλος για να γελάσετε, είπα στον άντρα μου το σκηνικό με το τουτουνάκι μας, που μας ρώταγε εάν τα υγρά φτάνουν μέχρι τα μπούτια και το τρελαμένο γεννούσε....εεεε λοιπόν τον έχω κάθε μέρα και με ρωτάει «μήπως έχεις υγρά μέχρι τα μπούτια;;;;» :lol::lol:

ρε τι τραβάνε και αυτοί....:P

 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 6

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα, εγώ μπήκα σήμερα στην 36η εβδομάδα, μου έκοψε όλα τα φάρμακα πλην σιδήρου, μαγνησίου και φολλικού, τα κλασικά δηλαδή. Μετά από τοοοσοοοο χαπάκωμα την μπεμπούλα την καταλαβαίνω πλέον όλη μέρα, γυρίζει, κλωτσάει, έχει λόξυγγα, γενικά οργιάζει και φυσικά έχω συσπάσεις και πετρώματα καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας, αλλά δεν με νοιάζουν πια γιατί έφτασα στο «μαξιλαράκι» των 36 εβδομάδων, βέβαια όσο περισσότερο μείνει, τόσο καλύτερα.  
Σήμερα είμαι για εξετάσεις σακχάρου και Δευτέρα έχω την εβδομαδιαία επίσκεψη στον γιατρό (καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο) και την Τρίτη τελευταία επίσκεψη( θέλω να πιστεύω) στην ενδοκρινολόγο. 
 

βρε κορίτσια κάθε βράδυ βλέπω στον ύπνο μου ότι γέννησα και την θηλάζω έτσι, την κάνω μπάνιο έτσι, την ντύνω, κλπ.....πιστεύω ότι είναι καθαρά το άγχος της πρώτης φοράς που γίνομαι μαμά! 

Και τέλος για να γελάσετε, είπα στον άντρα μου το σκηνικό με το τουτουνάκι μας, που μας ρώταγε εάν τα υγρά φτάνουν μέχρι τα μπούτια και το τρελαμένο γεννούσε....εεεε λοιπόν τον έχω κάθε μέρα και με ρωτάει «μήπως έχεις υγρά μέχρι τα μπούτια;;;;» :lol::lol:

ρε τι τραβάνε και αυτοί....:P

 

Και εγώ του ανέφερα το τουτουνακι για να δει πως περνάει ο καιρός κ πως πρέπει να οργανωθούμε..και τρελάθηκε χαχαχα

Απίστευτο να την νιώθεις όλη μέρα να τρέχει στην κοιλιά σου ε? Όσο χωράει δηλαδη να τρέξει

Επίσης όταν δεν με πιάνει ο ύπνος κ εγω σκέφτομαι την μπεμπούλα μ να την έχω αγκαλιά κ να της φοράω ροζακια

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2021 at 2:03 ΜΜ, @ngelina81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά εύχομαι με υγεία!!! Με το καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας!!! @Τουτουνιμου να σου ζήσουν τα μωράκια σου να είναι γερά και καλότυχα!!!

Έχω 3 κουτιά σφραγισμένα ενέσεις Gonal 900 που λήγουν 03/21. Αν ξέρετε καμία κοπέλα που ενδιαφέρεται ας μου στείλει inbox!!!

Καλημέρα , καλή χρονιά με υγεία και τύχη :) :) Μακάρι να πρόλαβα! Σου έχω στείλει inbox! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mari@nna είπε:

Ειλικρινά αναρωτιέμαι πως βλέπεις τα ποσοστά του αποκλειστικού μητρικού θηλασμου από εδώ. Στην προηγούμενη συζήτηση που έγινε αυτό που ειπώθηκε απο την πλειοψηφία, ήταν ότι, σαφώς όλες θα κάνουμε την προσπάθεια μας για το καλύτερο, απο εκεί και πέρα όμως δεν μπρουμε να είμαστε σίγουρες για τπτ. Αν δεν κάνω λάθος εγώ ξεκίνησα την κουβέντα και είπα ότι θεωρώ ότι πρέπει να ενημερωθούμε κ να προετοιμάστουμε, και προσωπικά γι αυτό εχω επιλέξει να κάνω κ μαθήματα κ εχω διαβάσει αρκετά περί του θέματος. Όμως ούτε αυτο, ούτε η μεγάλη επιθυμία μου να θηλασω δεν μου δίνουν το προνόμιο να κατέχω την "απόλυτη" αλήθεια, ώστε να μπορώ να κρίνω την επιλογή κάθε μητέρας που επέλεξε κάτι διαφορετικό. 

Επίσης ήθελα να προσθέσω, έτσι για την τιμή της επιστήμης, μιας και γίνεται συχνά αναφορά σε ποσοστά, επιστημονικά αρθρα και μελέτες, ότι για την εξαγωγή συμπερασματων, κυρίως για θέματα πολυπαραγοντικά, όπως είναι ο θηλασμός, καλο είναι να μην εξετάζονται στείρα νούμερα. Στην προκειμένη τα χαμηλά νούμερα αποκλειστικού θηλασμού στην Ελλάδα, δεν αποτελούν αποκλειστικά και μόνο αποτέλεσμα της αδιαφορίας της Ελληνίδας μάνας για την διατροφή των παιδιών, ούτε της έλλειψης ενημερώσης κλπ. Σημαντικός, για να μην πω καθοριστικός, είναι κ ο παράγοντας των κρατικών παροχών και γενικότερα του περιβάλλοντος που που καλείται αυτή η Ελληνίδα μάνα να θηλάσει αποκλειστικά. Μεγάλο ποσοστό γυναικών εξακολουθεί να δουλεύει ακόμα και μερικές μέρες πριν γεννήσει, άλλες επιστρέφουν στην εργασία τους μερικές εβδομάδες ή και μέρες μετά τον τοκετό, υπάρχει τρομερή ανασφάλεια, άγχος και πίεση ώστε να καταφέρουν να συνδιάσουν την μητρότητα με την εργασία, συχνά χωρίς καμια βοήθεια καθώς και οι παροχές για τους πατεράδες ειναι ελάχιστες. Δυστυχώς δεν εργάζονται όλες οι μητέρες στο δημόσιο τομέα για να μπορούν να πάρουν επαπειλούμενη, άδεια ανατροφης κλπ και με ηρεμία και ασφάλεια να ετοιμαστούν και να ζήσουν την μαγική αυτή στιγμή, όπως πραγματικά της αρμόζει. Ολα αυτά θα πρέπει να τα λάβει κάποιος υπόψην πριν αρχίζει να εξετάζει νούμερα, όμως για να γίνει αυτό θα πρέπει να τα γνωρίζει και φυσικά να έχει την διάθεση να το κάνει.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, ελπίζω να μην γίνει η αφορμή να ξεκινήσει ξανά μια κουραστική συζήτηση.

Κατα τη γνώμη μου,λόγω του ότι πολύ σύντομα.το μείζον αυτό θέμα.θα μας.απασχολησει,πολύ.καλα.εκανες και άνοιξες την συζήτηση.Δεν καταλαβαίνω γιατί ολα πρέπει να ερμηνεύονται ως αντιδικίες.Δε διαφώνησα προσωπικά κάπου με όσα είπες,αλλά στη συνέχεια θεώρησα ότι ειπώθηκαν πολλές ανακρίβειες.

Σιγουρα το κράτος θα μπορούσε να ευνοεί περισσότερο, προσωπικά όμως δεν είμαι άτομο που τα περιμένει όλα από το κρατος.

Για ολα,η ευθύνη πρωτίστως είναι δική μας.

Ο σύζυγος είναι προϊστάμενος λογιστηριου σε ιδιώτ.εταιρια.

Εξ όσων γνωρίζω λοιπόν και στον ιδιώτ.τομεα οι μανούλες δικαιουνται αρκετό χρονο άδειας πλέον.Την άδεια λοχείας,συν το 6μηνο του ΟΑΕΔ,συν την άδεια,συμπληρώνοντας σχεδόν ένα χρόνο.

Σε πιο δύσκολη θέση είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες οι οποίες ωστόσο ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μπορούν να ρυθμίσουν το ωράριο τους.

Το παράδειγμα της κοπέλας αναπληρώτριας πολύ σημαντικό.

Κατά τη γνώμη δεν οφείλονται εκεί τα χαμηλά.ποσοστα τα οποία δεν είναι δικά μου,ούτε κατέχω κάποια απόλυτη αλήθεια για το θηλασμό όπως αναφέρθηκε.

Δεν έχω σκοπό να πείσω καμία,διότι πολύ απλά έχω μάθει να μην αντιδικω για πράγματα αυτονόητα.

Όποια γυναίκα θέλει πραγματικά να θηλάσει θα θηλάσει.

Τα νούμερα δε χωρούν αμφισβήτηση,δυστυχώς.

πρίν από 36 λεπτά , Aressana είπε:

Είμαι ιδοχ στον δημόσιο τομέα (αναπληρωτρια) .  γύρισα στα σχολεία   στις 64 μέρες . Δεν πτοηθηκα.  Ακολουθώντας τα πρωτοκολλα για αντλησεις , κ παρότι  είχα , Νοίκιασα διπλό νοσοκομειακο θήλαστρο ,  στις τουαλέτες  πήγαινα για αντλήσεις. Δύσκολη χρονιά. Πάραυτα ο θηλασμός δεν χάθηκε   τη θηλασα για 2 μισή χρόνια σύνολο. Όλα έχουν να κάνουν με την σωστή ενημέρωση θεληση αλλά και αντοχή της κάθε μανούλας.

 

 

 

Για τις πρωτομανουλες  υπάρχουν βιβλία   για τον θηλασμό από πατσουρου ή παπαβεντζη όπως επίσης υπάρχουν κ στο φβ σελίδες  για το μητρικό θηλασμό. Αττικής   και Θεσσαλονίκης.  Προσωπικά είχα ενημερωθεί  από τα αρχεία της ομάδας της Αττικής.   Μιλούσα κ με σύμβουλο θηλασμού στις απορίες μου και κύλησαν ομαλά. 

Όσες θελετε να προσπαθήσετε  4 Πράγματα υπάρχουν  να κάνετε. 

1. Ακολουθείτε τα σημάδια του μωρού ( πιπίλαει χέρι , κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά σαν να ψάχνει κάτι , ακόμα κ  κολικούς να έχει  το στήθος είναι σωτηριο) 

2. Δεν κοιτάτε ρολοι.  Τύπου  "δεν έχουν περάσει 3 ώρες . Δεν του δίνω στηθος"   παραυτα  οφείλετε να έχετε στο νου σας να μην ξεπερνάνε   συγκεκριμένες ώρες   χωρίς να έχει θηλάσει.

3. ΟΧΙ ΠΙΠΙΛΑ.  ιδίως τις πρώτες 40 μέρες ή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος

4. ΟΧΙ συμπληρώματα. Εάν το παιδί μπαίνει στήθος οπότε το ζητήσει , θα περνει αυτό π χρειάζεται. Δεν υπάρχει  το "μηπως δεν έχω γαλα" . Όσο υπάρχει προσφορά υπάρχει κ ζητήση.

Με πολύ αγάπη π ίσως τα έχετε ξανά ακουσει

Ευχαριστούμε πολύ.Κι.εγω πέρασα από το στάδιο της αναπληρώτριας και συμπάσχω....

Ανέφερα κι εγώ τα παραπάνω κι έτυχα επίθεσης ότι επιβάλλω και το παίζω ξερολας αλλα δεν πειραζει.Ειναι ένα από τα θέματα κι ο μητρικός θηλασμός για το οποίο αν τολμήσεις να μιλήσεις υφίστασαι bullying.

Τελοσπαντων,εγώ βλέπω τις τελευταίες μέρες βιντεάκια της Πατσουρου και Παπαβεντση διαβάζω χρόνια λόγω επαγγέλματος.Σε ποια ακριβώς σελίδα Αττικής μητρικού θηλασμού αναφέρεσαι?

 

πρίν από 33 λεπτά , Renaki80 είπε:

Καλημέρα, εγώ μπήκα σήμερα στην 36η εβδομάδα, μου έκοψε όλα τα φάρμακα πλην σιδήρου, μαγνησίου και φολλικού, τα κλασικά δηλαδή. Μετά από τοοοσοοοο χαπάκωμα την μπεμπούλα την καταλαβαίνω πλέον όλη μέρα, γυρίζει, κλωτσάει, έχει λόξυγγα, γενικά οργιάζει και φυσικά έχω συσπάσεις και πετρώματα καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας, αλλά δεν με νοιάζουν πια γιατί έφτασα στο «μαξιλαράκι» των 36 εβδομάδων, βέβαια όσο περισσότερο μείνει, τόσο καλύτερα.  
Σήμερα είμαι για εξετάσεις σακχάρου και Δευτέρα έχω την εβδομαδιαία επίσκεψη στον γιατρό (καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο) και την Τρίτη τελευταία επίσκεψη( θέλω να πιστεύω) στην ενδοκρινολόγο. 
 

βρε κορίτσια κάθε βράδυ βλέπω στον ύπνο μου ότι γέννησα και την θηλάζω έτσι, την κάνω μπάνιο έτσι, την ντύνω, κλπ.....πιστεύω ότι είναι καθαρά το άγχος της πρώτης φοράς που γίνομαι μαμά! 

Και τέλος για να γελάσετε, είπα στον άντρα μου το σκηνικό με το τουτουνάκι μας, που μας ρώταγε εάν τα υγρά φτάνουν μέχρι τα μπούτια και το τρελαμένο γεννούσε....εεεε λοιπόν τον έχω κάθε μέρα και με ρωτάει «μήπως έχεις υγρά μέχρι τα μπούτια;;;;» :lol::lol:

ρε τι τραβάνε και αυτοί....:P

 

Κορίτσι μου πλεον εμεις οι πρώτες πρώτες μπαίνουμε μια μια στο μήνα μας.Εγω την Τρίτη,αν και 9 έχει σήμερα κι εγώ έχω ΠΗΤ 9/2.

Ακόμα.δεν τα έχω πολυκαταλαβει αυτά.

Εμένα η μικρή κοπαναει δυνατα όλη μερα πλησιάζει τα 2000 γρ όποτε ελπίζουμε σε 2 βδομάδες να έχει ξεπεράσει και το μαξιλαράκι των 2500 γρ.

Θα το δούμε βέβαια,διότι η αύξηση του βάρους δεν είναι πάντα γραμμική.

Αυτό πάντως με τα νερά δεν ισχύει για όλες μας είπε εμάς,σε.καποιες γυναίκες δεν τρέχουν πολλά νερά,τρέχουν λίγα λίγα.

Αρχίζουν να με απασχολούν πλέον θέματα εμπέδωσης,αν δηλαδή θα πάρει θέση στη λεκάνη,ειναι αυτό που θέλουμε να δούμε από βδομάδα.να συμβαίνει...

Επίσης ραντεβού κάθε βδομάδα από Δευτέρα και καρδιοτοκογραφο.Απο συσπάσεις ακόμα.χαμπαρι,διάβασα όμως ότι οι περισσότερες γυναίκες τις καταλαβαίνουν από 36η βδομάδα

Για να δούμε...

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Renaki80 είπε:

Καλημέρα, εγώ μπήκα σήμερα στην 36η εβδομάδα, μου έκοψε όλα τα φάρμακα πλην σιδήρου, μαγνησίου και φολλικού, τα κλασικά δηλαδή. Μετά από τοοοσοοοο χαπάκωμα την μπεμπούλα την καταλαβαίνω πλέον όλη μέρα, γυρίζει, κλωτσάει, έχει λόξυγγα, γενικά οργιάζει και φυσικά έχω συσπάσεις και πετρώματα καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας, αλλά δεν με νοιάζουν πια γιατί έφτασα στο «μαξιλαράκι» των 36 εβδομάδων, βέβαια όσο περισσότερο μείνει, τόσο καλύτερα.  
Σήμερα είμαι για εξετάσεις σακχάρου και Δευτέρα έχω την εβδομαδιαία επίσκεψη στον γιατρό (καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο) και την Τρίτη τελευταία επίσκεψη( θέλω να πιστεύω) στην ενδοκρινολόγο. 
 

βρε κορίτσια κάθε βράδυ βλέπω στον ύπνο μου ότι γέννησα και την θηλάζω έτσι, την κάνω μπάνιο έτσι, την ντύνω, κλπ.....πιστεύω ότι είναι καθαρά το άγχος της πρώτης φοράς που γίνομαι μαμά! 

Και τέλος για να γελάσετε, είπα στον άντρα μου το σκηνικό με το τουτουνάκι μας, που μας ρώταγε εάν τα υγρά φτάνουν μέχρι τα μπούτια και το τρελαμένο γεννούσε....εεεε λοιπόν τον έχω κάθε μέρα και με ρωτάει «μήπως έχεις υγρά μέχρι τα μπούτια;;;;» :lol::lol:

ρε τι τραβάνε και αυτοί....:P

 

Αχχ αντε μπράβο! Τι ευχάριστα είναι αυτά, κοντεύουμε! Εγώ σήμερα μπήκα στην 34 και ανυπομονώ να φτάσω στη 36 και εγώ, να κόψω και τα φάρμακα.. Οι συσπάσεις μου όλο και αυξάνονται οπότε αγχώνομαι, θέλω τουλάχιστον να φτάσω την 36..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ εδώ και δυο βδομάδες έχω δει και αύξηση στα κολπικά υγρά διάφανα σαν της οωρρηξιας. Αλλά σήμερα ας πούμε είδα σε ένα σκούπισμα πιο πολλά και στην αρχή ήταν πιο πυκνά διάφανα και άοσμα. Διάβασα σε ένα site ότι λίγες μέρες πριν το τοκετό αυξάνονται τα κολπικά υγρά γιατί πέφτει σιγά σιγά το τραχηλικό βύσμα. Είχα αναφέρει στη μαία μου ότι είχαν αυξηθεί λίγο αλλά μου είπε φυσιολογικό. Είχα κάνει και υπέρηχο ήταν όλα σταθερά. Τωρα σήμερα που είδα λίγο πιο παχύρρευστα για μια φορά δεν ξέρω τι ήταν. Σαν παχύρρευστη βλέννη αλλά διάφανη. Συγγνώμη για την αηδιαστική περιγραφή. Έχω ραντεβού την Τετάρτη και θα το αναφέρω. Ελπίζω να μην προμηνύουν επερχόμενο τοκετό σύντομα. Να αντέξει ακόμα τουλάχιστον δύο εβδομάδες ελπίζω να φτάσουμε και τα 2.5 κιλά.

Just now, Ρια new mum είπε:

Αχχ αντε μπράβο! Τι ευχάριστα είναι αυτά, κοντεύουμε! Εγώ σήμερα μπήκα στην 34 και ανυπομονώ να φτάσω στη 36 και εγώ, να κόψω και τα φάρμακα.. Οι συσπάσεις μου όλο και αυξάνονται οπότε αγχώνομαι, θέλω τουλάχιστον να φτάσω την 36..

Ελπίζω να αντέξει κορίτσι μου και να φτάσεις 36. Κι εγώ την ίδια ανησυχία έχω! Τι βάρος έχει το μωρό σου;

11 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Εγώ είμαι 33 εβδομάδα, παίρνω 3 glopir τη μέρα αλλά κάνω γύρω στις 15-20 συσπάσεις τη μέρα και είμαι συνέχεια ξάπλα σηκώνομαι μόνο για τα βασικά. Το καλό είναι ότι και εμένα ο τράχηλος είναι σχετικά σταθερός αλλά μου είπε ο γιατρός θα με βλέπει κάθε βδομάδα για σιγουριά.. 

Εγώ παίρνω δύο τη μέρα. Εγώ αυτό που έχω είναι ένα μόνιμο βάρος χαμηλά. Νοιώθω ότι πιέζει τον τράχηλο το μωρό δηλαδή. Είναι με το κεφάλι κάτω. Συσπάσεις δεν είμαι σίγουρη μπορεί να κάνω περισσότερες και να μην τις κατάλαβαινω. Τις μπερδεύω. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά και φτάσουμε 36 εβδομάδες!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια εγώ εδώ και δυο βδομάδες έχω δει και αύξηση στα κολπικά υγρά διάφανα σαν της οωρρηξιας. Αλλά σήμερα ας πούμε είδα σε ένα σκούπισμα πιο πολλά και στην αρχή ήταν πιο πυκνά διάφανα και άοσμα. Διάβασα σε ένα site ότι λίγες μέρες πριν το τοκετό αυξάνονται τα κολπικά υγρά γιατί πέφτει σιγά σιγά το τραχηλικό βύσμα. Είχα αναφέρει στη μαία μου ότι είχαν αυξηθεί λίγο αλλά μου είπε φυσιολογικό. Είχα κάνει και υπέρηχο ήταν όλα σταθερά. Τωρα σήμερα που είδα λίγο πιο παχύρρευστα για μια φορά δεν ξέρω τι ήταν. Σαν παχύρρευστη βλέννη αλλά διάφανη. Συγγνώμη για την αηδιαστική περιγραφή. Έχω ραντεβού την Τετάρτη και θα το αναφέρω. Ελπίζω να μην προμηνύουν επερχόμενο τοκετό σύντομα. Να αντέξει ακόμα τουλάχιστον δύο εβδομάδες ελπίζω να φτάσουμε και τα 2.5 κιλά.

Ελπίζω να αντέξει κορίτσι μου και να φτάσεις 36. Κι εγώ την ίδια ανησυχία έχω! Τι βάρος έχει το μωρό σου;

Εγώ παίρνω δύο τη μέρα. Εγώ αυτό που έχω είναι ένα μόνιμο βάρος χαμηλά. Νοιώθω ότι πιέζει τον τράχηλο το μωρό δηλαδή. Είναι με το κεφάλι κάτω. Συσπάσεις δεν είμαι σίγουρη μπορεί να κάνω περισσότερες και να μην τις κατάλαβαινω. Τις μπερδεύω. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά και φτάσουμε 36 εβδομάδες!

Κι εγώ κάπως έτσι είμαι.. όντως τα κολπικά υγρά έχουν αυξηθεί παρα πολύ και κάνω συσπάσεις, καποιες απο τις οποίες τις νιώθω με έντονη δυσφορία... να είναι πέτρα η κοιλιά μου και σαν να πέφτει κατω απο το βάρος... ενα τέτοιο πράγμα... εν τω μεταξύ εχω και τρελές κράμπες με καθε βήμα ή κίνηση που κάνω στο κάτω μέρος της κοιλιάς.. όπως στην περίοδο... δεν ξέρω αν το έχει και κάποια άλλη αλλα φαντάζομαι ειναι απο την πίεση που ασκεί το μωρό... επίσης νιώθω και εσωτερικα πίεση στον τραχηλο... την Πέμπτη που μπαίνω και στον μήνα μου εχω ραντεβού και πραγματικά ελπίζω με ολα τα παραπάνω να έχει μειωθεί ο τράχηλος μπας και ξεκινήσει ο τοκετός σιγά σιγά... το μωρό πριν 1,5 βδομάδα ηταν 2,5 κιλά που σημαίνει ότι θα είναι μεγάλο... εχει και τεράστιο κεφάλι που με έχει αγχώσει για το πως θα βγει όταν έρθει η ώρα... :lol: οπότε κάνω οτι μπορώ για να μην γεννήσω στις 40 βδομάδες αλλα νωρίτερα... δεν ξερω που παει πια αυτη η κοιλιά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοηθήστε με λιγο..θέλω να παραγγείλω κάθισμα αυτοκινήτου.. από ποιο μαγαζί πήρατε κ σας ήρθε σχετικά γρήγορα σπίτι σας; (το joie I gemm θελω που εχει 80 ευρώ περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια εγώ εδώ και δυο βδομάδες έχω δει και αύξηση στα κολπικά υγρά διάφανα σαν της οωρρηξιας. Αλλά σήμερα ας πούμε είδα σε ένα σκούπισμα πιο πολλά και στην αρχή ήταν πιο πυκνά διάφανα και άοσμα. Διάβασα σε ένα site ότι λίγες μέρες πριν το τοκετό αυξάνονται τα κολπικά υγρά γιατί πέφτει σιγά σιγά το τραχηλικό βύσμα. Είχα αναφέρει στη μαία μου ότι είχαν αυξηθεί λίγο αλλά μου είπε φυσιολογικό. Είχα κάνει και υπέρηχο ήταν όλα σταθερά. Τωρα σήμερα που είδα λίγο πιο παχύρρευστα για μια φορά δεν ξέρω τι ήταν. Σαν παχύρρευστη βλέννη αλλά διάφανη. Συγγνώμη για την αηδιαστική περιγραφή. Έχω ραντεβού την Τετάρτη και θα το αναφέρω. Ελπίζω να μην προμηνύουν επερχόμενο τοκετό σύντομα. Να αντέξει ακόμα τουλάχιστον δύο εβδομάδες ελπίζω να φτάσουμε και τα 2.5 κιλά.

Ελπίζω να αντέξει κορίτσι μου και να φτάσεις 36. Κι εγώ την ίδια ανησυχία έχω! Τι βάρος έχει το μωρό σου;

Εγώ παίρνω δύο τη μέρα. Εγώ αυτό που έχω είναι ένα μόνιμο βάρος χαμηλά. Νοιώθω ότι πιέζει τον τράχηλο το μωρό δηλαδή. Είναι με το κεφάλι κάτω. Συσπάσεις δεν είμαι σίγουρη μπορεί να κάνω περισσότερες και να μην τις κατάλαβαινω. Τις μπερδεύω. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά και φτάσουμε 36 εβδομάδες!

Την προηγούμενη βδομάδα ήταν 2 κιλά, τώρα ελπίζω να έχει φτάσει τα 2,2 θα δούμε τη Δευτέρα που έχω ραντεβού με το γιατρό. Και εγώ εκτός από την αύξηση των συσπασεων παρατήρησα ότι τις 2 τελευταίες μέρες νιώθω το μωρό να πιέζει με το κεφάλι του (και εμένα έτοιμο είναι σε θέση)! Πάντως επειδή διάβασα για το τραχηλικο βύσμα, συνήθως μαζί με τα υγρά έχει και ελάχιστο αίμα, σαν ίνες ή καφέ όποτε μην ανησυχείς πολύ αλλά εννοείται να το αναφέρεις στο γιατρό σου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Κορίτσια βοηθήστε με λιγο..θέλω να παραγγείλω κάθισμα αυτοκινήτου.. από ποιο μαγαζί πήρατε κ σας ήρθε σχετικά γρήγορα σπίτι σας; (το joie I gemm θελω που εχει 80 ευρώ περιπου)

Εγώ παρήγγειλα το joie juva μαζί με το καρότσι που κουμπώνει επάνω. Στις 3 του μήνα τα παρηγγειλα από το kidworld αλλά δε το βλέπω να έρχεται σύντομα. :( Λεει παράδοση έως 30 ημέρες. Μετά υπάρχει το koudounistra.gr κ το Ηρώ στο Αιγάλεω 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sofi8 είπε:

Εγώ παρήγγειλα το joie juva μαζί με το καρότσι που κουμπώνει επάνω. Στις 3 του μήνα τα παρηγγειλα από το kidworld αλλά δε το βλέπω να έρχεται σύντομα. :( Λεει παράδοση έως 30 ημέρες. Μετά υπάρχει το koudounistra.gr κ το Ηρώ στο Αιγάλεω 

Ναι τα είδα κ εγω αυτα.. ίσως παραγγείλω από mothercare.. ειμαι ακόμα στις 32 εβδομάδες οποτε προλαβαίνω.. λογικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Ναι τα είδα κ εγω αυτα.. ίσως παραγγείλω από mothercare.. ειμαι ακόμα στις 32 εβδομάδες οποτε προλαβαίνω.. λογικά πάντα!

Kι εγώ 17/2 έχω ΠΗΤ αλλά ξέρω γω... Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται . 

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις πόσες ημέρες θα κάνει να έρθει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Kι εγώ 17/2 έχω ΠΗΤ αλλά ξέρω γω... Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται . 

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις πόσες ημέρες θα κάνει να έρθει

Ναι καλά λες σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι να σου έρθει την ερχόμενη εβδομάδα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Ani!! είπε:

Κορίτσια βοηθήστε με λιγο..θέλω να παραγγείλω κάθισμα αυτοκινήτου.. από ποιο μαγαζί πήρατε κ σας ήρθε σχετικά γρήγορα σπίτι σας; (το joie I gemm θελω που εχει 80 ευρώ περιπου)

Από Λητώ το πήρα,ήρθε μέσα σε 3 μέρες.Δεν ξέρω αν κάνουν περισσότερο τώρα...

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andri23 είπε:

Κι εγώ κάπως έτσι είμαι.. όντως τα κολπικά υγρά έχουν αυξηθεί παρα πολύ και κάνω συσπάσεις, καποιες απο τις οποίες τις νιώθω με έντονη δυσφορία... να είναι πέτρα η κοιλιά μου και σαν να πέφτει κατω απο το βάρος... ενα τέτοιο πράγμα... εν τω μεταξύ εχω και τρελές κράμπες με καθε βήμα ή κίνηση που κάνω στο κάτω μέρος της κοιλιάς.. όπως στην περίοδο... δεν ξέρω αν το έχει και κάποια άλλη αλλα φαντάζομαι ειναι απο την πίεση που ασκεί το μωρό... επίσης νιώθω και εσωτερικα πίεση στον τραχηλο... την Πέμπτη που μπαίνω και στον μήνα μου εχω ραντεβού και πραγματικά ελπίζω με ολα τα παραπάνω να έχει μειωθεί ο τράχηλος μπας και ξεκινήσει ο τοκετός σιγά σιγά... το μωρό πριν 1,5 βδομάδα ηταν 2,5 κιλά που σημαίνει ότι θα είναι μεγάλο... εχει και τεράστιο κεφάλι που με έχει αγχώσει για το πως θα βγει όταν έρθει η ώρα... :lol: οπότε κάνω οτι μπορώ για να μην γεννήσω στις 40 βδομάδες αλλα νωρίτερα... δεν ξερω που παει πια αυτη η κοιλιά!

Τα ίδια συμπτώματα έχω και εγώ, ειδικά οι κράμπες χαμηλά στην κοιλιά είναι ανυπόφορες!
μην ανησυχείς θα βγει το μωρό, το θέμα είναι πόσο θα σε ανοίξουν (εάν πας φυσιολογικά). Τέτοια σκέφτομαι και εγώ, που στην 35η εβδομάδα ήταν 2700! Θα εκραγούμε στο τέλος :lol: 

2 ώρες πρίν, Joka είπε:

Κατα τη γνώμη μου,λόγω του ότι πολύ σύντομα.το μείζον αυτό θέμα.θα μας.απασχολησει,πολύ.καλα.εκανες και άνοιξες την συζήτηση.Δεν καταλαβαίνω γιατί ολα πρέπει να ερμηνεύονται ως αντιδικίες.Δε διαφώνησα προσωπικά κάπου με όσα είπες,αλλά στη συνέχεια θεώρησα ότι ειπώθηκαν πολλές ανακρίβειες.

Σιγουρα το κράτος θα μπορούσε να ευνοεί περισσότερο, προσωπικά όμως δεν είμαι άτομο που τα περιμένει όλα από το κρατος.

Για ολα,η ευθύνη πρωτίστως είναι δική μας.

Ο σύζυγος είναι προϊστάμενος λογιστηριου σε ιδιώτ.εταιρια.

Εξ όσων γνωρίζω λοιπόν και στον ιδιώτ.τομεα οι μανούλες δικαιουνται αρκετό χρονο άδειας πλέον.Την άδεια λοχείας,συν το 6μηνο του ΟΑΕΔ,συν την άδεια,συμπληρώνοντας σχεδόν ένα χρόνο.

Σε πιο δύσκολη θέση είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες οι οποίες ωστόσο ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μπορούν να ρυθμίσουν το ωράριο τους.

Το παράδειγμα της κοπέλας αναπληρώτριας πολύ σημαντικό.

Κατά τη γνώμη δεν οφείλονται εκεί τα χαμηλά.ποσοστα τα οποία δεν είναι δικά μου,ούτε κατέχω κάποια απόλυτη αλήθεια για το θηλασμό όπως αναφέρθηκε.

Δεν έχω σκοπό να πείσω καμία,διότι πολύ απλά έχω μάθει να μην αντιδικω για πράγματα αυτονόητα.

Όποια γυναίκα θέλει πραγματικά να θηλάσει θα θηλάσει.

Τα νούμερα δε χωρούν αμφισβήτηση,δυστυχώς.

Ευχαριστούμε πολύ.Κι.εγω πέρασα από το στάδιο της αναπληρώτριας και συμπάσχω....

Ανέφερα κι εγώ τα παραπάνω κι έτυχα επίθεσης ότι επιβάλλω και το παίζω ξερολας αλλα δεν πειραζει.Ειναι ένα από τα θέματα κι ο μητρικός θηλασμός για το οποίο αν τολμήσεις να μιλήσεις υφίστασαι bullying.

Τελοσπαντων,εγώ βλέπω τις τελευταίες μέρες βιντεάκια της Πατσουρου και Παπαβεντση διαβάζω χρόνια λόγω επαγγέλματος.Σε ποια ακριβώς σελίδα Αττικής μητρικού θηλασμού αναφέρεσαι?

 

Κορίτσι μου πλεον εμεις οι πρώτες πρώτες μπαίνουμε μια μια στο μήνα μας.Εγω την Τρίτη,αν και 9 έχει σήμερα κι εγώ έχω ΠΗΤ 9/2.

Ακόμα.δεν τα έχω πολυκαταλαβει αυτά.

Εμένα η μικρή κοπαναει δυνατα όλη μερα πλησιάζει τα 2000 γρ όποτε ελπίζουμε σε 2 βδομάδες να έχει ξεπεράσει και το μαξιλαράκι των 2500 γρ.

Θα το δούμε βέβαια,διότι η αύξηση του βάρους δεν είναι πάντα γραμμική.

Αυτό πάντως με τα νερά δεν ισχύει για όλες μας είπε εμάς,σε.καποιες γυναίκες δεν τρέχουν πολλά νερά,τρέχουν λίγα λίγα.

Αρχίζουν να με απασχολούν πλέον θέματα εμπέδωσης,αν δηλαδή θα πάρει θέση στη λεκάνη,ειναι αυτό που θέλουμε να δούμε από βδομάδα.να συμβαίνει...

Επίσης ραντεβού κάθε βδομάδα από Δευτέρα και καρδιοτοκογραφο.Απο συσπάσεις ακόμα.χαμπαρι,διάβασα όμως ότι οι περισσότερες γυναίκες τις καταλαβαίνουν από 36η βδομάδα

Για να δούμε...

Πάντως ειλικρινά έχω καεί με αυτές τις ημερομηνίες! Ξεκινήσαμε με ΠΗΤ 9/2 και τώρα πάω υπερηχογραφικά 6/2, αλλά σήμερα μπήκα στον μήνα μου, τελικά αφού δεν το κατάλαβα 8 μήνες τώρα, δεν θα το καταλάβω ποτέ...:P 

Ας είναι τα μωράκια μας καλά και ας έχουμε ΠΗΤ όποια ημερομηνία νάναι! 
 

σε φιλώ

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...