Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Georgia Jo είπε:

 Καλημέρα κοριτσια μου τι κανετε; Εγω μολις γυρισα απο το ντομπλερ. 2.230 κιλα η μικρη μου, με το κεφαλι κατω. Ολα καλα ειπε ο γιατρος μονο που το προσωπακι δεν το ειδαμε γιατι κοιτουσε πατωμα...χαχαχα! 

Πολύ πολύ καλά!! Δεν πειράζει που δεν την είδατε με τέτοιο ωραίο βαρος και καλή θέση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Georgia Jo είπε:

 Καλημέρα κοριτσια μου τι κανετε; Εγω μολις γυρισα απο το ντομπλερ. 2.230 κιλα η μικρη μου, με το κεφαλι κατω. Ολα καλα ειπε ο γιατρος μονο που το προσωπακι δεν το ειδαμε γιατι κοιτουσε πατωμα...χαχαχα! 

Μια χαρά τα κιλάκια! Έχει πέσει με τα μούτρα, όπως η δικιά μου :P

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Κορίτσια από συσπάσεις πως πατε;

Εγώ έχω κάποιες μέσα στην ημέρα... ιδιαίτερα όταν σηκώνομαι κ περπατάω

Εγώ σταθερά συνεχίζω όλη μέρα και είμαι συνέχεια ξάπλα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Κορίτσια από συσπάσεις πως πατε;

Εγώ έχω κάποιες μέσα στην ημέρα... ιδιαίτερα όταν σηκώνομαι κ περπατάω

Κι εγώ έχω κάποιες όταν μένω όρθια πχ αν πλύνω πιάτα ή κάνω ντουζ. Αλλά εμένα με έχει κυρίως να ξαπλώνω όσο μπορώ γιατί πέρασα περίοδο με πολλές συσπάσεις πριν τρεις βδομάδες.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου.. Γυρίσαμε και εμείς από τον γιατρό μας.. 34+1 σήμερα, ο μπέμπης δόξα το θεό είναι καλά.. Μεγαλώνει φυσιολογικά, έχει φτάσει 2445γρ και δεν δείχνει να βγει μακροσωμικο μωρό, δηλαδή δεν τον έχει επηρεάσει καθόλου ο διαβήτης... Έχουμε πολλά μαλάκια χαχαχα και μουτράκια δεν έχουμε δει ακόμα.. Θα πάμε σε 2 βδομάδες ξανά και μετά ανά βδομάδα για καρδιοτοκογραφο.. Είπαμε θα περιμένουμε να σπάσουν τα νερά και αν δεν σπάσουν μέχρι στις 39 βδομάδες θα πάμε με πρόκληση.. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Κορίτσια από συσπάσεις πως πατε;

Εγώ έχω κάποιες μέσα στην ημέρα... ιδιαίτερα όταν σηκώνομαι κ περπατάω

Όταν κουράζομαι κ εγω πολυ εχω λίγες συσπάσεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2021 at 12:04 ΠΜ, Joka είπε:

Επαναλαμβάνω 6 μήνες είναι το λιγότερο ως οδηγία αποκλειστικού θηλασμού που δινεται απο τον ΠΟΥ

Είναι 6 μήνες επειδή μπαίνουν οι στέρεες.  Ιδανικά το λιγότερο  1 χρόνο.    Ακόμα καλύτερα  στα 2 .

2 παιδιά  κοντά 4 ετη συνεχόμενου θηλασμού (όχι ταντεμ) 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Κι εγώ έχω κάποιες όταν μένω όρθια πχ αν πλύνω πιάτα ή κάνω ντουζ. Αλλά εμένα με έχει κυρίως να ξαπλώνω όσο μπορώ γιατί πέρασα περίοδο με πολλές συσπάσεις πριν τρεις βδομάδες.

Όταν ξαπλωνεις κάνεις συσπάσεις? Παίρνεις και glopir? Εγώ έχω απελπιστεί όσο ξάπλα και να είμαι συνεχίζουν κανονικά.. Ελπίζω να μην βγει βιαστικό το μωράκι μου.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Όταν ξαπλωνεις κάνεις συσπάσεις? Παίρνεις και glopir? Εγώ έχω απελπιστεί όσο ξάπλα και να είμαι συνεχίζουν κανονικά.. Ελπίζω να μην βγει βιαστικό το μωράκι μου.. 

Εμένα έχουν περιοριστεί πολύ. Γιατί δεν κάνω δουλειές ούτε ορθοστασία ούτε περπάτημα μου τα απαγόρευσε. Αλλά ξέρεις τι δεν είμαι σίγουρη γιατί ας πούμε στο καρδιοτοκογράφημα την περασμένη φορά πιάσαμε μια σύσπαση αλλά εγώ δεν κατάλαβα ότι έκανα σύσπαση. Τις μπερδεύω με τις κινήσεις του μωρού. Και λέω μήπως κάνω και δεν τις καταλαβαίνω. Παίρνω glopir 2 τη μέρα. Μου είπε μόλις κλείσω 36 εβδομάδες θα το κόψουμε. Εγώ πιστεύω οσο κρατά ο τράχηλος έχεις περιθώριο. Εμένα είναι σταθερός 2.5 εκ. εδώ και τρεις εβδομάδες περιμένω να πάω την Τετάρτη να δούμε. Τώρα με παρακολουθει πιο συχνά και για τον τράχηλο αλλά και γιατί έχω κίνδυνο προεκλαμψίας και κάνω συνέχεια μετρήσεις πίεσης και ούρα για λεύκωμα. Όλα τα καλά κι εγώ :sad:

Σε ποια εβδομάδα είσαι; 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Hope.2019 είπε:

Εμένα έχουν περιοριστεί πολύ. Γιατί δεν κάνω δουλειές ούτε ορθοστασία ούτε περπάτημα μου τα απαγόρευσε. Αλλά ξέρεις τι δεν είμαι σίγουρη γιατί ας πούμε στο καρδιοτοκογράφημα την περασμένη φορά πιάσαμε μια σύσπαση αλλά εγώ δεν κατάλαβα ότι έκανα σύσπαση. Τις μπερδεύω με τις κινήσεις του μωρού. Και λέω μήπως κάνω και δεν τις καταλαβαίνω. Παίρνω glopir 2 τη μέρα. Μου είπε μόλις κλείσω 36 εβδομάδες θα το κόψουμε. Εγώ πιστεύω οσο κρατά ο τράχηλος έχεις περιθώριο. Εμένα είναι σταθερός 2.5 εκ. εδώ και τρεις εβδομάδες περιμένω να πάω την Τετάρτη να δούμε. Τώρα με παρακολουθει πιο συχνά και για τον τράχηλο αλλά και γιατί έχω κίνδυνο προεκλαμψίας και κάνω συνέχεια μετρήσεις πίεσης και ούρα για λεύκωμα. Όλα τα καλά κι εγώ :sad:

Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Εγώ είμαι 33 εβδομάδα, παίρνω 3 glopir τη μέρα αλλά κάνω γύρω στις 15-20 συσπάσεις τη μέρα και είμαι συνέχεια ξάπλα σηκώνομαι μόνο για τα βασικά. Το καλό είναι ότι και εμένα ο τράχηλος είναι σχετικά σταθερός αλλά μου είπε ο γιατρός θα με βλέπει κάθε βδομάδα για σιγουριά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Aressana είπε:

Είναι 6 μήνες επειδή μπαίνουν οι στέρεες.  Ιδανικά το λιγότερο  1 χρόνο.    Ακόμα καλύτερα  στα 2 .

2 παιδιά  κοντά 4 ετη συνεχόμενου θηλασμού (όχι ταντεμ) 

 

Τι να πεις,δυστυχώς το πόσο χαμηλά ειναι τα ποσοστά του αποκλειστικού μητρικού θηλασμου ακόμα.στη χώρα μας το βλέπεις κι από εδώ.Μπαινοντας και στις ομάδες απο μανούλες διαφορων μηνών,ελάχιστες αποφασίζουν να θηλάσουν.Κατευθειαν στο συμπλήρωμα.

Πόσο θλιβερό...έστω για όσο διάστημα μπορεί η καθεμία.Εστω και για λίγους μήνες...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Joka είπε:

Τι να πεις,δυστυχώς το πόσο χαμηλά ειναι τα ποσοστά του αποκλειστικού μητρικού θηλασμου ακόμα.στη χώρα μας το βλέπεις κι από εδώ.Μπαινοντας και στις ομάδες απο μανούλες διαφορων μηνών,ελάχιστες αποφασίζουν να θηλάσουν.Κατευθειαν στο συμπλήρωμα.

Πόσο θλιβερό...έστω για όσο διάστημα μπορεί η καθεμία.Εστω και για λίγους μήνες...

Ειλικρινά αναρωτιέμαι πως βλέπεις τα ποσοστά του αποκλειστικού μητρικού θηλασμου από εδώ. Στην προηγούμενη συζήτηση που έγινε αυτό που ειπώθηκε απο την πλειοψηφία, ήταν ότι, σαφώς όλες θα κάνουμε την προσπάθεια μας για το καλύτερο, απο εκεί και πέρα όμως δεν μπρουμε να είμαστε σίγουρες για τπτ. Αν δεν κάνω λάθος εγώ ξεκίνησα την κουβέντα και είπα ότι θεωρώ ότι πρέπει να ενημερωθούμε κ να προετοιμάστουμε, και προσωπικά γι αυτό εχω επιλέξει να κάνω κ μαθήματα κ εχω διαβάσει αρκετά περί του θέματος. Όμως ούτε αυτο, ούτε η μεγάλη επιθυμία μου να θηλασω δεν μου δίνουν το προνόμιο να κατέχω την "απόλυτη" αλήθεια, ώστε να μπορώ να κρίνω την επιλογή κάθε μητέρας που επέλεξε κάτι διαφορετικό. 

Επίσης ήθελα να προσθέσω, έτσι για την τιμή της επιστήμης, μιας και γίνεται συχνά αναφορά σε ποσοστά, επιστημονικά αρθρα και μελέτες, ότι για την εξαγωγή συμπερασματων, κυρίως για θέματα πολυπαραγοντικά, όπως είναι ο θηλασμός, καλο είναι να μην εξετάζονται στείρα νούμερα. Στην προκειμένη τα χαμηλά νούμερα αποκλειστικού θηλασμού στην Ελλάδα, δεν αποτελούν αποκλειστικά και μόνο αποτέλεσμα της αδιαφορίας της Ελληνίδας μάνας για την διατροφή των παιδιών, ούτε της έλλειψης ενημερώσης κλπ. Σημαντικός, για να μην πω καθοριστικός, είναι κ ο παράγοντας των κρατικών παροχών και γενικότερα του περιβάλλοντος που που καλείται αυτή η Ελληνίδα μάνα να θηλάσει αποκλειστικά. Μεγάλο ποσοστό γυναικών εξακολουθεί να δουλεύει ακόμα και μερικές μέρες πριν γεννήσει, άλλες επιστρέφουν στην εργασία τους μερικές εβδομάδες ή και μέρες μετά τον τοκετό, υπάρχει τρομερή ανασφάλεια, άγχος και πίεση ώστε να καταφέρουν να συνδιάσουν την μητρότητα με την εργασία, συχνά χωρίς καμια βοήθεια καθώς και οι παροχές για τους πατεράδες ειναι ελάχιστες. Δυστυχώς δεν εργάζονται όλες οι μητέρες στο δημόσιο τομέα για να μπορούν να πάρουν επαπειλούμενη, άδεια ανατροφης κλπ και με ηρεμία και ασφάλεια να ετοιμαστούν και να ζήσουν την μαγική αυτή στιγμή, όπως πραγματικά της αρμόζει. Ολα αυτά θα πρέπει να τα λάβει κάποιος υπόψην πριν αρχίζει να εξετάζει νούμερα, όμως για να γίνει αυτό θα πρέπει να τα γνωρίζει και φυσικά να έχει την διάθεση να το κάνει.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, ελπίζω να μην γίνει η αφορμή να ξεκινήσει ξανά μια κουραστική συζήτηση.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mari@nna είπε:

Μεγάλο ποσοστό γυναικών εξακολουθεί να δουλεύει ακόμα και μερικές μέρες πριν γεννήσει, άλλες επιστρέφουν στην εργασία τους μερικές εβδομάδες ή και μέρες μετά τον τοκετό, υπάρχει τρομερή ανασφάλεια, άγχος και πίεση ώστε να καταφέρουν να συνδιάσουν την μητρότητα με την εργασία, συχνά χωρίς καμια βοήθεια καθώς και οι παροχές για τους πατεράδες ειναι ελάχιστες. Δυστυχώς δεν εργάζονται όλες οι μητέρες στο δημόσιο τομέα για να μπορούν να πάρουν επαπειλούμενη,

Είμαι ιδοχ στον δημόσιο τομέα (αναπληρωτρια) .  γύρισα στα σχολεία   στις 64 μέρες . Δεν πτοηθηκα.  Ακολουθώντας τα πρωτοκολλα για αντλησεις , κ παρότι  είχα , Νοίκιασα διπλό νοσοκομειακο θήλαστρο ,  στις τουαλέτες  πήγαινα για αντλήσεις. Δύσκολη χρονιά. Πάραυτα ο θηλασμός δεν χάθηκε   τη θηλασα για 2 μισή χρόνια σύνολο. Όλα έχουν να κάνουν με την σωστή ενημέρωση θεληση αλλά και αντοχή της κάθε μανούλας.

 

 

 

Για τις πρωτομανουλες  υπάρχουν βιβλία   για τον θηλασμό από πατσουρου ή παπαβεντζη όπως επίσης υπάρχουν κ στο φβ σελίδες  για το μητρικό θηλασμό. Αττικής   και Θεσσαλονίκης.  Προσωπικά είχα ενημερωθεί  από τα αρχεία της ομάδας της Αττικής.   Μιλούσα κ με σύμβουλο θηλασμού στις απορίες μου και κύλησαν ομαλά. 

Όσες θελετε να προσπαθήσετε  4 Πράγματα υπάρχουν  να κάνετε. 

1. Ακολουθείτε τα σημάδια του μωρού ( πιπίλαει χέρι , κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά σαν να ψάχνει κάτι , ακόμα κ  κολικούς να έχει  το στήθος είναι σωτηριο) 

2. Δεν κοιτάτε ρολοι.  Τύπου  "δεν έχουν περάσει 3 ώρες . Δεν του δίνω στηθος"   παραυτα  οφείλετε να έχετε στο νου σας να μην ξεπερνάνε   συγκεκριμένες ώρες   χωρίς να έχει θηλάσει.

3. ΟΧΙ ΠΙΠΙΛΑ.  ιδίως τις πρώτες 40 μέρες ή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος

4. ΟΧΙ συμπληρώματα. Εάν το παιδί μπαίνει στήθος οπότε το ζητήσει , θα περνει αυτό π χρειάζεται. Δεν υπάρχει  το "μηπως δεν έχω γαλα" . Όσο υπάρχει προσφορά υπάρχει κ ζητήση.

Με πολύ αγάπη π ίσως τα έχετε ξανά ακουσει

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...