Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, elpida2019 said:

@giwta_86 13/3 απλά από ότι κατάλαβα αλλάζω μήνα στις 13 κάθε μήνα οπότε θεωρώ ότι σήμερα αλλάζω τρίμηνο. 

Κοίτα εγώ είμαι με εξωσωματική, με εμβρυομεταφορά 27/6, ο γυναικολογος έβαλε την υποτιθέμενη περίοδο 14/6 και έτσι υπολόγισε την κύηση, η οποία δεν είχε διαφορά από την αυχενική. Σήμερα είμαι 13+1που σημαινει ότι έκλεισα τη 13η βδομάδα και μπήκα στη πρώτη μέρα της 14ης...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, giwta_86 said:

Κοίτα εγώ είμαι με εξωσωματική, με εμβρυομεταφορά 27/6, ο γυναικολογος έβαλε την υποτιθέμενη περίοδο 14/6 και έτσι υπολόγισε την κύηση, η οποία δεν είχε διαφορά από την αυχενική. Σήμερα είμαι 13+1που σημαινει ότι έκλεισα τη 13η βδομάδα και μπήκα στη πρώτη μέρα της 14ης...

Θα πρέπει να το ξεκαθαρίσω με το γιατρό να μου εξηγήσει πως πάει γιατί μόνη μου το υπολόγισα. Με βάση αυτά που λες εγώ είμαι 14 σήμερα :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, giwta_86 είπε:

Γειά σου Ελπίδα μου! 20/3, εσύ?? 

Γιωτουλα εφόσον έχεις πητ 20/3,αλλάζεις μήνα κάθε 20.δλδ στις 20 Σεπτέμβρη κλείνεις τον 3ο.20 Οκτώβρη τον 4ο ώστε στις 20/3 Θα κλείνεις τον 9ο.

  • Μου αρέσει 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου νιώθω ότι ήμασταν πολύ τυχερές όλες μας, γιατί δεν είχαμε απώλειες και παρά τις τόσες αγωνίες όλα προχωρούν τέλεια για όλα τα μωράκια της παρέας. :x Να την χαρείτε την εγκυμοσύνη, γιατι ο καιρός από δω και πέρα περνάει τόσο γρήγορα που δεν θα το πιστεύετε! Και ειδικά απ τη στιγμή που θα αρχίσουμε να τα νιώθουμε, τα συναισθήματα δεν περιγράφονται! Είμαστε πολύ πολύ τυχερές που το ζούμε! Και αξίζει να το ζούμε με θετική και σκέψη και χαμόγελο! Αυτές οι στιγμές δεν γυρνάνε πίσω! Τώρα μου έπαιζε κιθάρα ο αγαπημένος μου, όπως και στον 1ο μας όταν ήταν μέσα στην κοιλιά και μετά τη γέννα φαινόταν να αναγνωρίζει τις μελωδίες και ηρεμουσε τόσο πολυ! Φυσικά ακόμα δεν ακούνε τα μωράκια μας, αλλά πολύ σύντομα θα γίνει κ αυτό! Και θα δείτε πως θα αναγνωρίζουν τις φωνές του μπαμπά κ της μαμάς, μόλις γεννηθούν! Μας περιμένουν μοναδικές στιγμές ευτυχίας! 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

Κορίτσια μου νιώθω ότι ήμασταν πολύ τυχερές όλες μας, γιατί δεν είχαμε απώλειες και παρά τις τόσες αγωνίες όλα προχωρούν τέλεια για όλα τα μωράκια της παρέας. :x Να την χαρείτε την εγκυμοσύνη, γιατι ο καιρός από δω και πέρα περνάει τόσο γρήγορα που δεν θα το πιστεύετε! Και ειδικά απ τη στιγμή που θα αρχίσουμε να τα νιώθουμε, τα συναισθήματα δεν περιγράφονται! Είμαστε πολύ πολύ τυχερές που το ζούμε! Και αξίζει να το ζούμε με θετική και σκέψη και χαμόγελο! Αυτές οι στιγμές δεν γυρνάνε πίσω! Τώρα μου έπαιζε κιθάρα ο αγαπημένος μου, όπως και στον 1ο μας όταν ήταν μέσα στην κοιλιά και μετά τη γέννα φαινόταν να αναγνωρίζει τις μελωδίες και ηρεμουσε τόσο πολυ! Φυσικά ακόμα δεν ακούνε τα μωράκια μας, αλλά πολύ σύντομα θα γίνει κ αυτό! Και θα δείτε πως θα αναγνωρίζουν τις φωνές του μπαμπά κ της μαμάς, μόλις γεννηθούν! Μας περιμένουν μοναδικές στιγμές ευτυχίας! 

Τι ωραία που τα είπες!!ετσι ακριβώς είναι !!


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι από ποιον μήνα ξεκινάμε να καταλαβαίνουμε το μωράκι στην κοιλίτσα? Εμένα ώρες ώρες όταν ακουμπάω τα χέρια μου στην κοιλιά νιώθω οτι το καταλαβαίνω ότι κινείται...(τρελή το ζω μόνη μου? Αχχαχα)


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, giwta_86 είπε:

Καλημέρα μανούλες! Επίσημα μπαίνω και εγώ στο 2 τρίμηνο σήμερα!! 3 μήνες με πολύ αγωνία, άγχος, κούραση, ανασφάλεια.. Μετά από μια καλή αυχενική, εύχομαι και ελπίζω να ευχαριστηθώ τους επόμενους μήνες.. Το ταξίδι τώρα ξεκινά, με τελικό προορισμό να συναντήσω το μπεμπακο μου!! Εύχομαι σε όλες μας να μείνουμε συνοδοιπόροι ως το τέλος!! :x

Γιωτουλα με μπέρδεψες.. Κι εγω ΠΗΤ 21.03 εχω αλλα μου εχουν πει οτι ο 3ος μηνας εχει 13 βδομάδες. Αρα ουσιαστικά απο την ερχόμενη εβδομάδα μπαίνουμε στο 2ο τρίμηνο. Τι ισχύει τελικά? Θα μπω στον 4ο μηνα και δεν το ξέρω να το γιορτάσω αναλόγως?!:P Μα τι μπέρδεμα κι αυτο με τις βδομάδες...!!! 

Just now, Basiliki92 είπε:

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι από ποιον μήνα ξεκινάμε να καταλαβαίνουμε το μωράκι στην κοιλίτσα? Εμένα ώρες ώρες όταν ακουμπάω τα χέρια μου στην κοιλιά νιώθω οτι το καταλαβαίνω ότι κινείται...(τρελή το ζω μόνη μου? Αχχαχα)

Καλησπέρα Βασιλική. Απο 2 φίλες που γέννησαν και απο την κολλητή μου που μόλις μπήκε στον 5ο, εχω ενημερωθεί οτι εκει κοντα στις αρχές του 5ου μηνα το νιώθεις το νινακι!! 

  • Μου αρέσει 1

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rina-Katerina είπε:

Γιωτουλα με μπέρδεψες.. Κι εγω ΠΗΤ 21.03 εχω αλλα μου εχουν πει οτι ο 3ος μηνας εχει 13 βδομάδες. Αρα ουσιαστικά απο την ερχόμενη εβδομάδα μπαίνουμε στο 2ο τρίμηνο. Τι ισχύει τελικά? Θα μπω στον 4ο μηνα και δεν το ξέρω να το γιορτάσω αναλόγως?!:P Μα τι μπέρδεμα κι αυτο με τις βδομάδες...!!! 

Καλησπέρα Βασιλική. Απο 2 φίλες που γέννησαν και απο την κολλητή μου που μόλις μπήκε στον 5ο, εχω ενημερωθεί οτι εκει κοντα στις αρχές του 5ου μηνα το νιώθεις το νινακι!! 

Ναι έτσι λένε 4 με 5 !!!οπότε ιδέα μου είναι μάλλον!! Χαχαχα

  • Χαχα 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι από ποιον μήνα ξεκινάμε να καταλαβαίνουμε το μωράκι στην κοιλίτσα? Εμένα ώρες ώρες όταν ακουμπάω τα χέρια μου στην κοιλιά νιώθω οτι το καταλαβαίνω ότι κινείται...(τρελή το ζω μόνη μου? Αχχαχα)

Συνήθως όταν είναι το πρώτο παιδάκι τις κινησεις ξεκιναμε να τις καταλαβαίνουμε γύρω στην 18η-20η βδομάδα. Οι δευτεροτοκες νωρίτερα. Πάντως στην αρχή είναι εύκολο να μπερδευτείς με τις κινησεις του εντέρου. Ο πιο εύκολος τρόπος στην αρχή ειδικά, είναι να ξαπλώσεις, αφού έχεις φάει και με ηρεμία να παρατηρείς... σε ποια βδομάδα είσαι τωρα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vivi.nik. είπε:

Συνήθως όταν είναι το πρώτο παιδάκι τις κινησεις ξεκιναμε να τις καταλαβαίνουμε γύρω στην 18η-20η βδομάδα. Οι δευτεροτοκες νωρίτερα. Πάντως στην αρχή είναι εύκολο να μπερδευτείς με τις κινησεις του εντέρου. Ο πιο εύκολος τρόπος στην αρχή ειδικά, είναι να ξαπλώσεις, αφού έχεις φάει και με ηρεμία να παρατηρείς... σε ποια βδομάδα είσαι τωρα;

Στην 13 βδομάδα είμαι να σου πω την αλήθεια σήμερα μου φάνηκε το κατάλαβα μετά από γλυκό ξαπλωμένη και είχα αρκετή ώρα που το παρατηρούσα ώστε να μην μπερδευτω!Πάντως στην αυχενικη που έκανα το φασολάκι μου έκανε κωλοτούμπες ήταν ασταμάτητο (χωρίς να έχω φάει σοκολάτα)...δεν ξέρω μπορεί να είναι κ ιδέα μου :-P 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Popaki2011 said:

Γιωτουλα εφόσον έχεις πητ 20/3,αλλάζεις μήνα κάθε 20.δλδ στις 20 Σεπτέμβρη κλείνεις τον 3ο.20 Οκτώβρη τον 4ο ώστε στις 20/3 Θα κλείνεις τον 9ο.

Μπορεί και να έχω μπερδευτεί αλλά όταν λες ας πούμε είμαι 13+1 δε σημαίνει ότι έχεις κλείσει την 13η βδομάδα και διανύεις την 1η μέρα της 14ης?:huh:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, giwta_86 είπε:

Μπορεί και να έχω μπερδευτεί αλλά όταν λες ας πούμε είμαι 13+1 δε σημαίνει ότι έχεις κλείσει την 13η βδομάδα και διανύεις την 1η μέρα της 14ης?:huh:

Ναι σωστά.αλλα με τους μήνες δεν βγαίνει ακριβώς ο 3ος μήνας. Κάποια κορίτσια παλιότερα είχαν αναφέρει ότι ο 3ος μήνας έχει παραπάνω βδομάδες. 


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Στην 13 βδομάδα είμαι να σου πω την αλήθεια σήμερα μου φάνηκε το κατάλαβα μετά από γλυκό ξαπλωμένη και είχα αρκετή ώρα που το παρατηρούσα ώστε να μην μπερδευτω!Πάντως στην αυχενικη που έκανα το φασολάκι μου έκανε κωλοτούμπες ήταν ασταμάτητο (χωρίς να έχω φάει σοκολάτα)...δεν ξέρω μπορεί να είναι κ ιδέα μου :-P 

Σίγουρα κινούνται φουλ σ αυτή τη φάση! Απλώς είναι ακόμα πολύ μικρά για να τα νιώσουμε! 

Όταν θα το καταλάβεις με σιγουριά, πιστεύω θα καταλάβεις τη διαφορά! Αρχές πέμπτου το νιώθουν οι περισσότερες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vivi.nik. είπε:

Σίγουρα κινούνται φουλ σ αυτή τη φάση! Απλώς είναι ακόμα πολύ μικρά για να τα νιώσουμε! 

Όταν θα το καταλάβεις με σιγουριά, πιστεύω θα καταλάβεις τη διαφορά! Αρχές πέμπτου το νιώθουν οι περισσότερες! 

Με καθησύχασες με το ότι κινούνται φουλ γιατί μου φάνηκε παράξενη η τόση κινητικότητα χαχαχαχα άντε να δούμε υπομονή μέχρι τον 5 !!!


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

Με καθησύχασες με το ότι κινούνται φουλ γιατί μου φάνηκε παράξενη η τόση κινητικότητα χαχαχαχα άντε να δούμε υπομονή μέχρι τον 5 !!!

Είναι επειδή σ αυτή τη φάση οι κινήσεις είναι αντανακλαστικά!  Δεν τις ελέγχουν! Αργότερα θα αποκτήσουν τοτον έλεγχο και θα ναι πιο συνειδητές!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...