Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86  και εμένα μου είπε η παιδίατρος να της δώσουμε κάτι να βοηθηθεί αλλά είπα να μην δώσω αμέσως...εσυ προσέχεις την διατροφή σου η τρως απ όλα? Εγώ ας πούμε όσπρια σαλάτες κ γαλακτοκομικά δεν τρώω 2 3 βδομάδες τώρα...τυρι πήρα κατσικίσιο κ τρώω κ γιαούρτι...

Κεγω αποφεύγω όσπρια κ γάλα αγελαδινό.σαλατες τρώω.οχι μπρόκολο αλλά κουνουπίδι θα φάω. 

 

πρίν από 22 λεπτά , georgia1988 είπε:

@Basiliki92 κι εγώ έκοψα πολλά στην διατροφή.. όσπρια λάχανο κρεμμύδι σκόρδο γαλακτοκομικά γλυκα.. τυρί τρώω ένα από πατάτα.. έχουν φύγει τα μουγκριτα και έχει ηρεμήσει σχετικά αλλά λεω να αρχίσω να προσθέτω και να δω πως αντιδρά. Από μόνη σου τα έκοψες η στο είπε η παιδίατρος? 

 

Επίσης κοντομανικο φορμακια πότε φοράνε? Εδώ έχει πολύ ζέστη... Από μέσα φοράτε ζιπουνακι? 

Χθες τον είχα μόνο με το εσώρουχο.σημερα του φόρεσα κανονικά εσώρουχο κ φορμακι έχει πιο δροσιά. Αλλά τον σκεπάζω με πιο ελαφριές κουβέρτες κ βόλτα όταν τον βγάζουμε δεν του βάζω χονδρά πανοφορια βασικά μόνο στον υπνοσακο θα μπει.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@georgia1988 @Mighty86 οπότε δεν είμαι η μόνη που στερούμε...αλλα δεν βλέπω κ μεγάλη διαφορά μια την αφήνει μια την πιάνει πρέπει να την ενοχλεί κ η ντομάτα που εφαγα αυτες τις μέρες αλλά ρε κορίτσια δεν μπορώ να τα κόψω όλα...σε συνεννόηση με την παιδίατρο και με την μαία κ οι 2 μου είπαν το ίδιο...τυρι δοκιμάστε κατσικίσιο είναι πολύ ωραίο δεν το περίμενα γτ δεν γίνεται να μην τρώμε κ καθόλου γαλακτοκομικά...προσωπικα το θέμα φαγητό με έχει κουράσει πολύ δεν ξέρω τι να φάω ειδικά σαλάτες κλπ που έτρωγα πολύ για βράδυ τώρα τίποτα...με έχει πιάσει κ δυσκοιλιότητα λογικό αφού δεν τρώω σωστά κ έχω χαλάσει τς διατροφικές συνήθειες μου.. 

 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@georgia1988 @Mighty86 οπότε δεν είμαι η μόνη που στερούμε...αλλα δεν βλέπω κ μεγάλη διαφορά μια την αφήνει μια την πιάνει πρέπει να την ενοχλεί κ η ντομάτα που εφαγα αυτες τις μέρες αλλά ρε κορίτσια δεν μπορώ να τα κόψω όλα...σε συνεννόηση με την παιδίατρο και με την μαία κ οι 2 μου είπαν το ίδιο...τυρι δοκιμάστε κατσικίσιο είναι πολύ ωραίο δεν το περίμενα γτ δεν γίνεται να μην τρώμε κ καθόλου γαλακτοκομικά...προσωπικα το θέμα φαγητό με έχει κουράσει πολύ δεν ξέρω τι να φάω ειδικά σαλάτες κλπ που έτρωγα πολύ για βράδυ τώρα τίποτα...με έχει πιάσει κ δυσκοιλιότητα λογικό αφού δεν τρώω σωστά κ έχω χαλάσει τς διατροφικές συνήθειες μου.. 

 

Ο παπαβεντσης λέει στην σελίδα του να μην στερουμαστε. Έχετε δοκιμάσει το γάλα σας;εγώ χθες δοκίμασα μια σταγόνα δύο.γλυκο είναι...δηλαδή μαρουλοσαλατα δεν τρως πχ;εγώ τρώω πάντως.

Από γαλακτοκομικα τρώω γραβιέρα και κασέρι αιγοπρόβειο κ γιαούρτι κατσικίσιο με πέτσα.κ για γάλα πίνω φριζομαμ

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα η ντομάτα τον πείραξε μάλλον το Σάββατο... Εμένα η μαία μου είπε να μην κόψω τπτ μόνο αν καταλάβω ότι όντως τον πειράζει... Θα αρχίσω να προσθέτω και θα δω... Τουλάχιστον το γάλα που μου λείπει

 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 @georgia1988 Ναι το ξέρω ότι όλα αυτά που στερούμαστε δεν έχουν κ πολύ βάση γτ δεν έχει διαπιστωθεί ιατρικά τι δημιουργεί τους κολικούς τον έχω διαβάσει κ εγώ επίσης λέει μόνο σε θέματα αλλεργίας κόβουμε...μαρουλι όχι δεν τρώω γιατί μου είπαν γνωστες μου ότι τα πράσινα ενοχλούν αλλά σιγά σιγά θα ξεκινήσω πάλι να τρώω κάποια φαγητά ...το φριζομαμ τι ακριβώς είναι.? Επίσης εμένα μου είπε η παιδίατρος εξ αρχής όχι καλαμαρια κ χταπόδι γτ μπορεί να δημιουργήσουν αλλεργίες εσάς σας είπαν κάτι τέτοιο?


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@Mighty86 @georgia1988 Ναι το ξέρω ότι όλα αυτά που στερούμαστε δεν έχουν κ πολύ βάση γτ δεν έχει διαπιστωθεί ιατρικά τι δημιουργεί τους κολικούς τον έχω διαβάσει κ εγώ επίσης λέει μόνο σε θέματα αλλεργίας κόβουμε...μαρουλι όχι δεν τρώω γιατί μου είπαν γνωστες μου ότι τα πράσινα ενοχλούν αλλά σιγά σιγά θα ξεκινήσω πάλι να τρώω κάποια φαγητά ...το φριζομαμ τι ακριβώς είναι.? Επίσης εμένα μου είπε η παιδίατρος εξ αρχής όχι καλαμαρια κ χταπόδι γτ μπορεί να δημιουργήσουν αλλεργίες εσάς σας είπαν κάτι τέτοιο?

Το φρισομαμ είναι σκονογαλα που είναι ειδικό για θηλάζουσες.παχαινει όμως άσε που μου δίνει κ την επιθυμία να το συνοδεύω με γλυκό.θα πίνω όμως ένα ζεστό το βράδυ. 

Νομίζω ότι δεν θα στερηθω κάτι άλλο πέρα από τα όσπρια κ τα αγελαδινα.τα αγελαδινό ποτέ δεν τα είχα σε υπόληψη λόγω ορμονων. Αν κ τρώω μοσχαρισιο κρέας σουπα.

καλο είναι να έχουν τα παιδιά αντοχή στις αλλεργίες γι'αυτό τα θηλάζουμε άλλωστε. 

Τώρα για τα τρόφιμα που έχουν σπορακια μέσα όπως οι ντομάτες μπορουμε να μην τρώμε τα σπορακια

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 έχουν αραιώσει κατά πόλυ οι κολικοι. Εμένα η παιδίατρος εξαρχής μου είπε να τρώω τα πάντα εκτός από κουκιά. Είχα κόψει τα γαλακτομικα στην αρχή που ήταν πιο έντονοι οι κολικοι και είχε και αέρια αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Από μόνη μου δεν τρώω πολύ καυτερά και όχι σοκολάτα και γενικώς γλυκά.. Αντε να φάω ένα κουλουράκι η μπισκότα βρώμης. Όσπρια γενικώς δεν τρώω μόνο τη φακή.. Τι να πω δεν ξέρω.. Η παιδίατρος πάντως μου πε να τρώω απ όλα. Να προσέχεις το ασβέστιο τώρα που θηλάζεις. Α επίσης έχε έντονη δυσκοιλιοτητα η μικρή και έκοψα το σιδηρο που έπαιρνα και είδα μεγάλη διαφορά!! Μάλλον αυτό την προκαλούσε..

@Mighty86@Mighty86 και γω έχω δοκιμάσει το γάλα μου από περιέργεια!! Ναι και μένα γλυκό είναι!! 

@georgia1988 και μεις εδώ έχουμε κουφό βράση!! Εγώ γενικά δεν της φοράω πολλά.. Τώρα είναι με κοντομάνικο κορμάκι και καλτσακια( περιμένω να στεγνώσουν τα παντελονακι)

Αφήστε κορίτσια ξέμεινα από ρούχα.. Τώρα μόλις έκανα μια παραγγελία και θα κάνω και μια από h@m έχει πολύ ωραία ρουχαλάκια. Και απ τα mothercare έχει πολύ καλές προσφορές αλλά κάποια κομμάτια δεν μπορείς ν αγοράσεις online δεν ξέρω γιατί. Παρήγγειλα κυρίως σετακια, ζακέτα κια, φόρμακια ολόσωμα καλοκαιρινά και καπέλο για τον ήλιο για τις βόλτες.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , valentina23 είπε:

@Basiliki92 έχουν αραιώσει κατά πόλυ οι κολικοι. Εμένα η παιδίατρος εξαρχής μου είπε να τρώω τα πάντα εκτός από κουκιά. Είχα κόψει τα γαλακτομικα στην αρχή που ήταν πιο έντονοι οι κολικοι και είχε και αέρια αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Από μόνη μου δεν τρώω πολύ καυτερά και όχι σοκολάτα και γενικώς γλυκά.. Αντε να φάω ένα κουλουράκι η μπισκότα βρώμης. Όσπρια γενικώς δεν τρώω μόνο τη φακή.. Τι να πω δεν ξέρω.. Η παιδίατρος πάντως μου πε να τρώω απ όλα. Να προσέχεις το ασβέστιο τώρα που θηλάζεις. Α επίσης έχε έντονη δυσκοιλιοτητα η μικρή και έκοψα το σιδηρο που έπαιρνα και είδα μεγάλη διαφορά!! Μάλλον αυτό την προκαλούσε..

@Mighty86@Mighty86 και γω έχω δοκιμάσει το γάλα μου από περιέργεια!! Ναι και μένα γλυκό είναι!! 

@georgia1988 και μεις εδώ έχουμε κουφό βράση!! Εγώ γενικά δεν της φοράω πολλά.. Τώρα είναι με κοντομάνικο κορμάκι και καλτσακια( περιμένω να στεγνώσουν τα παντελονακι)

Αφήστε κορίτσια ξέμεινα από ρούχα.. Τώρα μόλις έκανα μια παραγγελία και θα κάνω και μια από h@m έχει πολύ ωραία ρουχαλάκια. Και απ τα mothercare έχει πολύ καλές προσφορές αλλά κάποια κομμάτια δεν μπορείς ν αγοράσεις online δεν ξέρω γιατί. Παρήγγειλα κυρίως σετακια, ζακέτα κια, φόρμακια ολόσωμα καλοκαιρινά και καπέλο για τον ήλιο για τις βόλτες.. 

Α να για σου κ την σοκολάτα έκοψα.αλλα πίνω ένα δύο ντεκαφ γιατί έχω κόψει όλα τα γλυκά κ νταξει δεν αντέχω αλλο

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Εμείς πήραμε την ευχή σήμερα και πήγαμε και βολτιτσα! Βέβαια ενώ στην εκκλησία ήταν κύριος (τον πήρε ο ύπνος μόλις άρχισε να διαβάζει ο παπάς) στην βόλτα ένα τέταρτο άντεξε χωρίς να βάλει τα κλάματα.. Αύριο έχουμε παιδίατρο να δούμε πως πάμε από βάρος!

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , georgia1988 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Εμείς πήραμε την ευχή σήμερα και πήγαμε και βολτιτσα! Βέβαια ενώ στην εκκλησία ήταν κύριος (τον πήρε ο ύπνος μόλις άρχισε να διαβάζει ο παπάς) στην βόλτα ένα τέταρτο άντεξε χωρίς να βάλει τα κλάματα.. Αύριο έχουμε παιδίατρο να δούμε πως πάμε από βάρος!

Μπράβο καλές βόλτες κορίτσι μου!!!Εγώ Πέμπτη έχω ραντεβού παιδίατρο να δω και εγώ πως πάμε!!!Εμένα στην βόλτα κυρία κοιμαται σε όλη την διαδρομή και μπορεί να περπατήσουμε μιάμιση ώρα...να επιμεινεις στις βόλτες θα σ κανει κ εσένα...εμεις κάθε μέρα τώρα βγαίνουμε έξω με το καρότσι...ο παππάς φορούσε μάσκα?

 

 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Basiliki92  ναι.. του το είπα εγώ να βάλει κ έβαλε.. γτ εσάς δεν φορούσε?

Όχι δεν φορούσε και ντράπηκα κιόλας να του το πω... οι περισσότεροι δεν φοράνε στις εκκλησίες κ ούτε προσέχουν.. :sad:

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 καλές βόλτες από δω και πέρα!! Ούτε εμένα φόραγε μάσκα ο παπάς. Εμείς δεν έχουμε και κρουσματα όμως μέχρι στιγμής. Εμένα στο καροτσι είναι ανάλογα τη μέρα. Στις αρχές έκλαιγε πάρα πολύ!! Με το ένα χέρι κράταγα το καροτσι και απ το άλλο την είχα αγκαλιά :-Pτώρα έχει συνηθισει κάπως. Χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου!! Πολύχρονη!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 ευχαριστώ πολύ!

Γύρισα από την γιατρό 4350 ο μικρός κ 57 εκ.. μια χαρά μας είπε όλα καλά! 25 Μαίου το πρώτο εμβόλιο.. είναι ένα εξαπλο κ ένα ακόμα και με ρώτησε αν θα τα κάνω μαζί η θα κάνω το εξαπλο κ τον άλλο μήνα το άλλο.. εσείς τι κάνατε  με εμβόλια?

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 εμείς 2 μηνών κάναμε το έξαπλο. Τώρα 3 μηνών έχουμε ραντεβού για 2 εμβόλια μαζί του πνευμονιοκοκου και του ροτοιου(γαστρεντεριτιδας κοινώς) το οποίο είναι πόσιμο το τελευταίο. Η δεύτερη δόση του έξαπλου είναι νομίζω 4 μηνων. Επίσης 7 μηνών εγώ θα της κάνω και για της μινιγγιτιδαςβ αυτό που δεν γράφεται. Το χω κάνει και στο γιο μου οπωτε σίγουρα θα το κάνω και στη μικρή.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...