Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Basiliki92 κιεγω είδα κάτι σταγόνες νόμιζα είναι ακόμα λοχεία όχι?

Κορίτσια έχει 6 μέρες να κάνει κακά το μωρό μπορεί γι'αυτό να ναι τόσο ανήσυχο.. η παιδίατρος μου λέει να του βάλω θερμόμετρο στον ποπό γιατι συνήθως μετά από λίγο τα κάνουν αλλά δυσκολεύομαι στην ιδέα.. έχει τύχει σε καμμιά?

Επίσης που τα κοιμιζετε? Εγώ σε Πορτ μπεμπέ το κοιμιζα αλλά χθες δοκίμασα να το βάλω στο κρεβατάκι του πάλι στο δωμάτιο μας.. δεν πήγε πολύ καλά ξυπνούσε μόλις τον άφηνα κάτω

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@georgia1988 εμένα είναι κόκκινο έντονο οπότε δεν είναι λοχεία γιατί μου είχαν σταματήσει κιόλας τα λοχεία...τωρα για τα κακά τι να σου πω δεν ξέρω μήπως παίρνεις σίδηρο και επηρεάζεται γτ και εγώ οπότε θυμάμαι κ το παίρνω την βλέπω λίγο ζορίζεται την επόμενη να κάνει κακα...εγω την κοιμηζω η χέρια η στο καρότσι της στην καλαθουνα κ το βράδυ στο λίκνο την βάζω...αλλα θέλει λίγο νανούρισμα να κοιμηθεί...την εμαθα όμως από μικρή την μέρα καλαθουνα το βράδυ λίκνο οπότε συνήθισε.. 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@georgia1988 εμένα είναι κόκκινο έντονο οπότε δεν είναι λοχεία γιατί μου είχαν σταματήσει κιόλας τα λοχεία...τωρα για τα κακά τι να σου πω δεν ξέρω μήπως παίρνεις σίδηρο και επηρεάζεται γτ και εγώ οπότε θυμάμαι κ το παίρνω την βλέπω λίγο ζορίζεται την επόμενη να κάνει κακα...εγω την κοιμηζω η χέρια η στο καρότσι της στην καλαθουνα κ το βράδυ στο λίκνο την βάζω...αλλα θέλει λίγο νανούρισμα να κοιμηθεί...την εμαθα όμως από μικρή την μέρα καλαθουνα το βράδυ λίκνο οπότε συνήθισε.. 

Α ωραίο σύστημα.εγω κοίμηζω αγκαλιά κ όρθια κ γύρω γύρω το σαλονι με στάση κάτω από τον απορροφητήρα κ μέχρι να με πονέσει η πλάτη μου. Το βράδυ μπορεί να κοιμηθεί κ με στήθος. Στο καρότσι κοιμάται μετά από αρκετή ώρα καροτσαδα 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 την έχω παρατηρήσει κ εγώ ότι όταν σηκώνομαι όρθια κ την έχω αγκαλιά χαλαρώνει πολύ αλλά ειλικρινά θέλω να το αποφύγω γιατί η μέση μου δεν αντέχει κ πολλά με πονούσε από πάντα κ τώρα ειδικά ακόμα περισσότερο...στο στήθος εννοείται ότι νανουριζονται κ κοιμούνται ...αλλα παιδιά ειλικρινά αναλόγως κάθε μέρα είναι κ διαφορετική για τα μωράκια απλά προσπαθώ να μην της αλλάζω συνήθειες η ρουτίνα τους αρέσει πολύ...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 εμένα κοιμιζεται με το στήθος.. Μετά την βάζω πάνω μου να ρευτει κοιμησμενη. Την κρατάω έτσι κάνα μισάωρο με μια ώρα. Μετά τη βάζω δίπλα μου στο κρεβάτι. Και κοιμόμαστε μαζί το μεσημέρι και το βράδυ. Τις υπόλοιπες ώρες τη βάζω ριλαξ αλλά δεν κοιμάται πολύ.. Ξυπνάει.. Με τη δυσκοιλιοτητα είχε και μένα θέμα. Με το που έκοψα το σιδηρο επανήλθε. Επίσης στα θηλαζοντα μωρά υπάρχει το θέμα της δυσκοιλιοτητας. Μπορεί α κάνουν και μέρες να ενεργηθουν μου το χε πει παιδίατρος. Θερμόμετρο στον ποπό;;; :roll:πρώτη φορά το ακούω.. Και γω δεν θα το επιχειρούσα με τίποτα!!! Καλύτερα να της πει να σου γράψει προβιοτικα αν επιμένει..

@Basiliki92 λένε ότι αυτές που θηλάζουν αργεί να έρθει περίοδος αλλά είναι ανάλογα.. Μου χε πει ο γυναικολόγος ότι μπορεί να σ έρθει στους 3 μήνες, μπορεί και στους 6 μπορεί και παραπάνω. Είναι ανάλογα τον οργανισμό. Αλήθεια αν όντως σου ήρθε περίοδος η ροή του γάλατος είναι κανονική;; θέλω να πω αν την επηρεάζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 μέχρι στιγμής η ροή του γάλακτος είναι μια χαρά αυτό σκεφτόμουν κ εγώ και με έπιασε ένας πανικός τώρα θα δούμε πως θα είναι τις επόμενες μέρες...

. Μην πανικοβαλεσαι μια χαρά θα είναι η ροή σου. Είχες συμπτώματα περιόδου όπως και πριν την εγκυμοσυνη;; 

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 Δεν υπάρχει θέμα.εχω φίλη κολλητή.στις σαράντα μέρες της ήρθε περίοδος ενώ θήλαζε αποκλειστικά.κ τώρα 1,5 χρονών τι κοριτσάκι της ακόμα θηλάζει.

@valentina23 6 μήνες λέει είναι το απαραίτητο αποκλειστικά. Και δύο χρόνια θηλασμός.αλλα νταξει πολύ μου φαίνεται.εγω προσωπικά δεν θέλω να ακούσω μαμά μεμε οπότε θα το κόψω σίγουρα στο χρόνο πάνω.ασε που δεν θηλάζω αποκλειστικά οπότε είμαι κ υπεραισιόδοξη που μιλάω για χρόνο. Βασικά ότι λέω η κοροιδευω τα λούζομαι αλλά τεσπα. Σήμερα έχει πιει ως τώρα 250 ml ξένο μόνο κ μου κοιμάται συνέχεια.βεβαια δεν χάνει γεύματα θηλάζει ανά μεταξύ.αλλα αλήθεια αναρωτιέμαι αν είναι άρρωστο.χθες δεν έκανε κ κακά αλλά σήμερα δύο φορές. Εγώ βάζω κ θηλαστρο μπας κ αυξήσω παραγωγη.κανα δύο φορές την μέρα αφού θηλάσω κ βγάζω κάνα 30 ml μάξιμουμ. Το συλλέγω στο ψυγείο κ μετά κατάψυξη. Λέω να μαζέψω 3-4 γευματακια να βρίσκονται. Για την ώρα δεν του τα δίνω για να μην πάθει καμία ακόμα σύγχυση...

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 εμένα 3 ημερών μου ματωσρ τη μία θηλή και μου είπαν ότι μέχρι να επουλώθει να βγάζω με θήλαστρο. Πάλι καλά που είχα αγοράσει και το είχα. Έδινα και απ το θήλαστρο και βυζι. Δεν έπαθε σύγχυση το μόνο που το μπουκάλι σε 1 λεπτό το χε καθαρίσει.. :razz:και έπινε και πολύ γρήγορα. Αυτό κράτησε καμιά εβδομάδα μετά κανονικά. Και μένα μου το παθαίνει αυτό καμία φορά.. Μπορεί δηλαδή να είναι πολύ ήσυχη και να κοιμάται πολύ μια μέρα και την άλλη να είναι ξύπνια συνέχεια. Πάντως όσο μεγαλώνουν βγάζουν και κάτι διαφορετικό. Εμένα άρχισε να λέει αγκου και αου, δεν κοιμάται τόσο πολύ όσο στις αρχές, πιπιλαει τα δάχτυλα της, θέλει κουβέντες, και έχει και πρόγραμμα αν και δεν τηρείται πάντα.. Ξυπνάει κατά τις 8,κοιματσι εκεί κατά τις 11 καμία ωρίτσα και μετά μεσημέρι 3 έως 5 με 5.30. Μετά μπορεί για λίγο κατά τις 7 να κοιμηθεί και μετά 10 το βράδυ με 11. Μετά ξυπνάει ανά 2ωρο και πίνει γάλα αλλά κοιμάται δεν μένει ξύπνια.. Καλού κακού βαλτηε και θερμόμετρο αλλά δεν πιστεύω.. Πότε κάνατε το εμβόλιο;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , valentina23 είπε:

@Mighty86 εμένα 3 ημερών μου ματωσρ τη μία θηλή και μου είπαν ότι μέχρι να επουλώθει να βγάζω με θήλαστρο. Πάλι καλά που είχα αγοράσει και το είχα. Έδινα και απ το θήλαστρο και βυζι. Δεν έπαθε σύγχυση το μόνο που το μπουκάλι σε 1 λεπτό το χε καθαρίσει.. :razz:και έπινε και πολύ γρήγορα. Αυτό κράτησε καμιά εβδομάδα μετά κανονικά. Και μένα μου το παθαίνει αυτό καμία φορά.. Μπορεί δηλαδή να είναι πολύ ήσυχη και να κοιμάται πολύ μια μέρα και την άλλη να είναι ξύπνια συνέχεια. Πάντως όσο μεγαλώνουν βγάζουν και κάτι διαφορετικό. Εμένα άρχισε να λέει αγκου και αου, δεν κοιμάται τόσο πολύ όσο στις αρχές, πιπιλαει τα δάχτυλα της, θέλει κουβέντες, και έχει και πρόγραμμα αν και δεν τηρείται πάντα.. Ξυπνάει κατά τις 8,κοιματσι εκεί κατά τις 11 καμία ωρίτσα και μετά μεσημέρι 3 έως 5 με 5.30. Μετά μπορεί για λίγο κατά τις 7 να κοιμηθεί και μετά 10 το βράδυ με 11. Μετά ξυπνάει ανά 2ωρο και πίνει γάλα αλλά κοιμάται δεν μένει ξύπνια.. Καλού κακού βαλτηε και θερμόμετρο αλλά δεν πιστεύω.. Πότε κάνατε το εμβόλιο;; 

Τώρα θήλασε του έδωσα 60 μετά 30 κ ξαναθηλαζει.αρα από όρεξη πάμε καλά.εμενα την μπουνιά του βάζει στο στόμα.αγκου αου λέει.εχουμε ένα πρόγραμμα κ μια ρουτίνα αλλά κάθε μέρα όπως λες είναι διαφορετικός. Άλλες μέρες είναι καλές άλλες όχι.

Καμιά φορά ξυπνάω το πρωί κ λέω άντε πάλι μαμ κακά φαι κ νάνι.αναρωτιεμαι αν θα καταφέρω να τον βγάλω καμία βολτα,αν θα κάνω καμιά άλλη δουλειά. Αν θα θηλάσω λίγο η πολύ. Κτλ κτλ.καμια φορα νομίζω δεν φταίνε αυτά.ειναι κ η διάθεσή μας τέτοια.

Αύριο θα τον πάω στην δουλειά.ειπα τα Σάββατα να αρχίσω να πηγαίνω,θα είναι το τρίτο.αναρωτιεμαι αν θα είναι φρόνιμος.αν θα καταφέρει να κοιμάται.αν θα θηλάζει η διαμαρτύρεται.αν θα μου κάνει εμετούς κτλ..πρέπει να τον δω να προσαρμόζεται ώστε να αρχίσω να τον πηγαίνω κ καμία καθημερινή..

Πυρετό δεν έχει. Είχε βγάλει μια αφθη στο στόμα αλλά του πέρασε..

Το εμβόλιο έχει βδομάδες που το καναμε.

Εμένα κάνει κ κάτι άλλο.σφιγγεται κ προσπαθεί να σηκωθεί όταν δεν του αρέσει καπου.

 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην αρχή έβγαζα κ έδινα με θήλαστρο γιατί πονούσα πολύ ούτε εμένα έπαθε σύγχυση ούτε με την πιπίλα που της έδωσα...εμενα με το μπουκάλι πνιγόταν πάρα πολύ ρε κορίτσια σε σημείο να τρομάξω.. αν χρειαστεί να φύγω και να αφήσω γάλα να της το δωσουν με το μπουκαλι θα φρικάρει η γιαγια άμα την ακούσει πως κάνει κ εμένα είναι λαιμαργη μπορεί να μου πνίγει και στο στήθος...επισης έχει αρχίσει κ γελάει όταν της μιλάμε..μας κοιτάει στο στόμα και ανοιγοκλείνει κ αυτή το δικό της βγάζει γλωσσιτσα λες κ θέλει να μιλήσει :razz: έχει αρχίσει και γίνεται απόλαυση κ χαιρόμαστε το μωρό γιατί τις πρώτες βδομάδες όλα μηχανικά γινόντουσαν σαν ρομποτακι κινουμουν στον χώρο μην τυχόν κ κάνω κάτι λάθος χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! κι εγω μια απο τα ιδια.. εβγαζα με θηλαστρο γιατι ειχε πετρωσει και πονουσα αλλα δεν επαθε συγχυση.. παντως πιπιλα δεν δεχεται με τπτ..  επισης τελικα σημερα εκανε κακα επιτελους στις 7 μερες χωρις να κανω αυτο με το θερμομετρο.. βεβαια τα εκανε ολα χαλια τοσο καιρο που ειχε να κανει αλλα δεν πειραζει! ισως να τον πειραζει κ ο σιδηρος αλλα δεν μπορω να το κοψω εχω πολυ χαμηλο... με διατροφη πως τα πατε? εγω ξεκινησα να τρωω τα παντα παλι γιατι δεν εβγαλα ακρη αν τελικα το να κοψω πραγματα τον βοηθα ή οχι... συνεχιζει και μουγκριζει απλα αλλες μερες περισσοτερο αλλες καθολου!

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 Από το σίδηρο θα είναι ρωτά και την παιδίατρο να δεις...και εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω να τρώω πάλι φυσιολογικά σιγά σιγά αυτό που σίγουρα ενοχλεί είναι η ντομάτα οπότε αν θέλω να φάω βγάζω φλούδα κ σποράκια...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εγώ κάτι πρέπει να κάνω γιατί αντί να χάνω, παιρνω:razz:.. Ειναι μάλλον που κάθομαι με τις ώρες στο κρεβάτι και την έχω πάνω μου να τρώει και να κοιμάται. Άμα δεν είχα το θέμα με τους εμετούς θα την άφηνα κάτω. Αργεί πολύ να ρευτει και καμιά φορά δεν το κάνει. Πρέπει να κάνουμε πιο εντατικα βόλτες με καροτσι αλλα δεν προλαβαίνω... Έχω και το μαγείρεμα που όλη μέρα πεινάνε εδώ.. Από Δευτέρα ξεκινάνε και τα σχολεία.. Ωχ τξ με περιμένει.. Τουλάχιστον κοιμόμουν λίγο το πρωί.. Από φαγητά τρώω σχεδόν τα πάντα εκτός από σοκολάτες, ξηροί καρποί, σκιρδαλιες, τζατζίκι, από μόνη μου αυτά δεν ξέρω γιατι

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...