Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια να σας ρωτήσω έχει καμμία μάρσιπο? Σκέφτομαι να πάρω γιατί θηλάζει πολλές ώρες και θα με βοηθήσει να μην κάθομαι όλη μέρα σε ένα κρεβάτι.. απλά δεν ξέρω τι να πάρω και αν αξίζει τα.λεφτα του.. μαι ται ή ρινγκ σλινγκ?


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@georgia1988  εγώ είχα πάρει ένα μάρσιπος φτηνό το κλασικό αλλά 2 φορές που την έβαλα δεν με βόλεψε καθόλου.. Πρέπει να κοιτάξεις να πάρεις κάποιο που κάνει για θηλασμό γιατί δεν είναι όλα και δεύτερον από ποσό μηνών μπαίνει το παιδί στο μάρσιπος. Υπάρχουν κάποια όπως το μει ται που είναι από νεογεννητο και άλλα από 3 μηνών. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Είμαι κι εγώ μια ευτυχισμένη μανούλα Μαρτίου, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα κατάφερε να εγγραφώ, δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν προχωρούσε και η σελίδα δεν ολοκληρωνε την εγγραφη μέχρι που σημερα συνδέθηκα μέσω face book και να μαι. Αν το ήξερα θα είχα δοκιμάσει πολύ νωρίτερα. 

Θέλω να ευχηθώ σε όλα τα κορίτσια να είναι σιδερένιες και να τους ζήσουν τα μικρά τους μπουμπουκακια. Εγώ γέννησα 17 Μαρτίου ένα αγοράκι 3600 και θηλάζω αποκλειστικά. 

Ήσασταν η παρέα μου όλο αυτό το διάστημα και ακόμη είστε, αν και ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος. Διαβάζω τα νέα σας και σε πολλά ταυτίζομαι και εγώ.

Ως πρώτο παιδάκι οι αγωνίες χτυπάνε κόκκινο. Γιαυτό είναι ανακουφιστικο όταν βλέπεις ότι και άλλα κορίτσια έχουν τις ίδιες ανησυχίες. Καλή συνέχεια σε όλες! 

Αυτήν την απορία με το μάρσιπος την είχα κι εγώ, δηλαδή από ποιο μήνα μπορούμε να ξεκινήσουμε. Την άλλη εβδομάδα στο ραντεβού με την παιδίατρο θα ρωτήσω.

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K να σου ζήσει το αγοράκι σου!! 3600 ε;; ολόκληρος μπέμπαρος!! Πως τα πας με το θηλασμό;; ανά πόση ώρα του δίνεις;;; και γω αποκλειστικά θηλάζω. Τον πρώτο καιρό ήταν πολύ δύσκολα. Τώρα κάπως καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@Haroulita K να σου ζήσει το αγοράκι σου!! 3600 ε;; ολόκληρος μπέμπαρος!! Πως τα πας με το θηλασμό;; ανά πόση ώρα του δίνεις;;; και γω αποκλειστικά θηλάζω. Τον πρώτο καιρό ήταν πολύ δύσκολα. Τώρα κάπως καλύτερα. 

Ευχαριστώ πολύ! Πάρα πολύ δύσκολα στην αρχή ειναι γεγονός. Πολύς πόνος, θηλες που ματωσανε, όπως οι περισσότερες από εμάς. Αφού δεν ήθελα να ξυπνήσει το μωρό. Τώρα αρκετά καλύτερα,  φυσικά παραμένει το θέμα της δέσμευσης αλλά κυρίως ότι δεν ξέρεις τι τρώει, αυτό το μαθαίνεις εκ των υστέρων όταν τον μετράει ο παιδίατρος.  Συνήθως στις 2,5 - 3 ώρες μπαίνει στο στήθος, επειδή γενικά είναι γκρινιαρικο μωρό όταν είμαι μόνη και κλαιει και δεν μπορώ να τον ανακουφισω αλλιώς τον βάζω και στο 2ωρο. Το βράδυ ξυπνάει την πρώτη φορά στις 4 ώρες και μετά στις 3 ώρες, την πρώτη φορά κοιμάται εύκολα, τη δεύτερη όχι και τόσο . 

Το θέμα της αγκαλιάς πως το αντιμετωπίζεις; ο μπέμπης κοιμαται μετά το θηλασμό και αν τον αφήσω στο λίκνο ειδικά τη μέρα ξυπνάει αμέσως. Χώρια που θέλει όλο να τον έχω αγκαλιά στον ώμο και να οργώνω τι σπίτι. 

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

@Haroulita K να σου ζήσει το αγοράκι σου!! 3600 ε;; ολόκληρος μπέμπαρος!! Πως τα πας με το θηλασμό;; ανά πόση ώρα του δίνεις;;; και γω αποκλειστικά θηλάζω. Τον πρώτο καιρό ήταν πολύ δύσκολα. Τώρα κάπως καλύτερα. 

Εσύ κάθε πόση ώρα θηλαζεις; ποσο διαρκεί και ποσων μερών ειναΙ το μωράκι σου; 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita KK να σου ζήσει! Μια χαρά είστε,! Εμένα είναι όλη μέρα πάνω στο στήθος ειδικά απόγευμα μόνο το βράδυ μου κοιμάται 2 τρίωρα μπορεί κ λίγο παραπάνω..

Κορίτσια κοιμούνται ήρεμα τα μωρά σας? Γιατί εμένα στριφογυρναει κεφάλι κ τινάζεται αρκετά συχνά.. 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Haroulita K καλός ήρθες στην παρέα μας να σου ζήσει το μωράκι σου πάνω κάτω το ίδιο πρόγραμμα έχουμε με τα μωρά μας έτσι κ εμένα την πρώτη κοιμάται 4 5 ώρες κ την δεύτερη 3 ώρες δεν ξέρω γιατί πεινάνε μάλλον πιο γρήγορα είναι κ πιο ξεκούραστα.. να μην αγχώνεσαι για το πόσο τρώνε αν πεινάσουν θα φάνε εμένα αν δεν κοιμάται θέλει συχνά να φάει αλλά προσπαθω να την βάλω σε πρόγραμμα...την ημέρα την κοιμηζω στην καλαθουνα κ το βράδυ λίκνο...

@georgia1988 και εμένα στον ύπνο της πετάγεται έχουν πονακια κατά κύριο λόγο κ επίσης είναι μωράκια ακόμα κ τρομάζουν στον ύπνο τους...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K εμείς είμαστε πιο μεγάλες! Στις 19 κλείνουμε 3 μήνες! Εμένα στις αρχές ήθελε συνέχεια στήθος!! Ανά μισή ώρα η ανά μια ώρα!! Επισξς είχα και έχω θέμα με αν αγωγές. Η παιδίατρος μου πε ότι τρώει πολύ και βγάζει το περίσσευμα. Τα βράδια την βάζω στο κρεβάτι μας γιατί φοβόμουν μην πνιγει:confused:Τωρα έχει φτιάξει το πρόγραμμα της. Κοιμάται και τρώει στάνταρ, ώρες. Και μένα πριν κάνα μήνα έκανε άστατο  ύπνο τώρα πιο καλά. Αλλάζουν τα, μωρά από μήνα σε μήνα. Και μένα κοιμάται στο στηθος την κράτα να ρευτει και τα βράδια τη βάζω δίπλα μου και τη μέρα στο ριλαξ όπου και ξυπνάει μετά από λίγο. Τα βράδια ξυπνάει ανά 2ωρο και τρώει..!! Το καλό είναι ότι κοιμάται αμέσως μετά. Το πρωί ξυπνάει κατά τις 8.Εγω γέννησα καισαρική 38εβδ 2840γραμ και βγήκαμε 2600.2 μηνών ζυγιστηκαμε 5 κιλά!! Είναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου αλλά λόγω διαφοράς είναι λες και είναι η πρώτη. Ο γιος μου είναι 12χρονων. Ήμουν και πιο μικρή τότε πιο χαλαρή. Τώρα απέκτησα φοβίες!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Haroulita KK να σου ζήσει! Μια χαρά είστε,! Εμένα είναι όλη μέρα πάνω στο στήθος ειδικά απόγευμα μόνο το βράδυ μου κοιμάται 2 τρίωρα μπορεί κ λίγο παραπάνω..

Κορίτσια κοιμούνται ήρεμα τα μωρά σας? Γιατί εμένα στριφογυρναει κεφάλι κ τινάζεται αρκετά συχνά.. 

Καλέ μονο κεφάλι;  χέρια, πόδια, χτυπιέται ολόκληρος ο καημένουλης με ματακια κλειστά. Αφού σκέφτομαι: " αυτό το μωρό τώρα ξεκουραζεται;;"

  • Χαχα 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Haroulita KK να σου ζήσει! Μια χαρά είστε,! Εμένα είναι όλη μέρα πάνω στο στήθος ειδικά απόγευμα μόνο το βράδυ μου κοιμάται 2 τρίωρα μπορεί κ λίγο παραπάνω..

Κορίτσια κοιμούνται ήρεμα τα μωρά σας? Γιατί εμένα στριφογυρναει κεφάλι κ τινάζεται αρκετά συχνά.. 

Απότι ξερω πρέπει τα μωρά να συμπληρώνουν 12ωρο στο σύνολο όλο το 24ωρο. 

 

Κοριτσιααα δεν ξέρω αν το ταιζω καλά το μωρό μου. Πόσες φορές θηλάζετε την μέρα κ από πόση ώρα; Κάθονται εύκολα η μπαινοβγαίνουν; Πώς ξέρετε ότι χορτάσανε;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι κατάλληλη να σου πω γιατί έχουμε θέματα τελευταία.. αλλά ο μόνος τρόπος να ξέρουμε σίγουρα αν τρώνε καλά είναι το βάρος και οι πάνες που πρέπει να ναι 6 με 8 βρεγμένες την ημέρα.

Κορίτσια εδώ και μια βδομάδα κλαίει ενω τρώει και κάνει το σώμα του σαν τόξο τραβιέται από την ρογα κλαίει και την ξαναπιανει και πάλι τα ίδια... τελικά τον θηλάζω όρθια και ηρεμεί αλλά έχω πιαστεί ολόκληρη και δεν ξέρω τι είναι.. καμμιά ιδέα? 

  • Ευχαριστώ 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...