Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Τι κάνετε κορίτσια; Εμείς σήμερα το απόγευμα έχουμε παιδίατρο. Θα του κάνουμε εμβόλιο. Έχει αρχίσει κ έχει ενοχλήσει στα ούλα του το καημένο.αναρωτιεμαι αν βγάζει από τώρα δόντια. Τώρα όταν κοιμάται γυρνάει μόνος του.δηλαδη από πλάγια μπρούμυτα κ από πλάγια ανασκελα.επισης όταν τον σηκώνουμε σφίγγεται κ δεν πέφτει το κεφαλάκι του. Στο γυμναστήριο μπορώ να τον αφήσω πια πολύ ώρα κάνα μισάωρο τουλάχιστον κεγω έτσι προλαβαίνω να κάνω καμιά δουλειά στην κουζίνα.απο ύπνο δεν τα πάμε κ πολύ καλά. Σερί κάνα τρίωρο μόνο.παραπανω όχι άλλα του έχω κ εγώ περίεργο πρόγραμμα με την διατροφή του.επειδη το βράδυ είναι πιο διαχειρισιμος τον θηλάζω μόνο δεν του δίνω ξένο οπότε κ αυτό δεν χορταινει κ ξυπνάει πιο εύκολα.

 

 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια!! Εμείς χτες κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο!! Το έξαπλο. Την εξέτασε πολλή ώρα πριν το εμβόλιο και είχε ήδη εκνευριστεί οπωτε όπως κατάλαβενετε μελάνιασε απ το κλαμα:(στο μπουτακι το έκανε πιο μετά το κάνουν στον ώμο. Κάθε μήνα τώρα θα έχουμε εμβόλια.. Μου είπε ότι μπορεί να έχει υπνηλία και να μην θέλει να φάει η να έχει γκρίνια κι αν ανεβάσει πυρετό ντεπον 2.5 μλ. Ευτυχώς δεν έκανε πυρετό είχε μια υπνηλία χτες αλλά έτρωγε μόλις ξυπναγε. Επίσης είπαμε και για το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας το καινούριο που κάνει 104 ευρώ η δόση και μου είπε ότι καλό θα ήταν στον 7ο μήνα να γίνει απλά κάτω από 2 χρόνων γίνονται 3 δόσεις και όχι 2 που είχαμε κάνει στο γιο μου ήταν και πιο μεγάλος. Εννοείται ότι θα το κάνω!! Την βρήκε άριστη νευρολογικά, η καρδιά της μια χαρά βάρος 5 κιλά και γενικά την βρήκε πάρα πολύ καλή!! Α και για τη δυσκοιλιοτητα μου είπε ότι είναι φαινόμενο του θηλασμού. 

@Mighty86 με το καλό και σεις!! Περιμένουμε νέα σου.. Λίγο νωρίς δεν είναι για τα δόντια;; αργότερα βγάζουν. Στον ύπνο και μένα ακόμα ξυπνάει..και γω κουτουλαω απ τη νυστα:shock:Πάντως έχει ησυχάσει είναι πιο ήρεμη. Κάθεται πιο πολλές ώρες στο ριλαξ, της αρέσει πολύ η κουβέντα, μας γελάει, ανοίγει το στοματάκι της να μας μιλήσει.. Και της αρέσει πολύ η μουσική και τα τραγούδια!!! . Πριν 2 μερες ήρθε μια φίλη μου να τη δει. Λέω ωχ θα την έχω συνέχεια στα χέρια και θα κλαίει... Λοιπόν την άφησα στο ριλαξ μας κοίταζε η κουτσομπολα που μιλάγαμε και την πήρε ο ύπνος..!! Στο ριλαξ!! Πρώτη φορά.. Κάθεται στο στήθος για να κοιμηθεί τις περισσοτερες φορές.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 @valentina23 Γεια σας κοριτσια μου την ωραία που αρχίσατε τα εμβόλια!!! Το πρώτο εμβόλιο που κανουν ξερετε ακριβως τι αφορα?εννοω απο τι προστατευει...εμας 40 ημερών θα μας ξαναδεί λογικά θα πούμε κ για το εμβόλιο το ποτέ...εννοειται κ να το κάνεις της μηνιγγίτιδας έχεις και τον μεγάλο στο σπιτι...κ εμένα στο 3ωρο βαριά 4ωρο θέλει να φάει είναι πιο εύπεπτο το μητρικό κ πεινάνε εύκολα... οντως τα δοντια δεν βγαινουν αργοτερα?

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 είναι το έξαπλο εμβόλιο. Διφθερίτιδα, τετανου, κοκκυτη, αιμοφιλου ινφλουρτζα, ηπατίτιδα β. Η επόμενη δόση είναι 4 μηνων. Τον επόμενο μήνα κάνουμε 2 μαζί πνευμονιοκοκου και ροτοιου. Ένα απ τα δύο είναι ποσιμα μου είπε δεν θυμάμαι πιο όμως. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 εμένα έχει φτάσει 5,5 κιλά και ύψος 58 πόντους. Μου είπε ότι αυτά τα κιλά δεν τα παίρνει από 450-500ml μπουκάλι που του δίνω αλλά από τον θηλασμό.επισης μου έδειξε πώς να τον θηλάζω κ να τον σταματάω για να μην τρώει βουλιμικα και πως να ταιζω με μπιμπερο ώστε να μην τα βγάζει κ να τον ρευω στο ενδιάμεσο καμία δύο τρεις φορες.πωω εκατό ώρες θέλει. Μου είπε επίσης αν θέλω κ αντέχω να περιορίσω κ άλλο τα μπουκάλια σιγά σιγά αλλά ρε σεις πως; Αυτός μανουριαζει πολύ...

Τελικά δεν βγάζει δόντια αλλά όντως έχει ενόχληση αλλά είναι ψιλονορμαλ.

Τελευταία φορά που βόλεψε κ ήρθε η παιδίατρος από το σπίτι την επόμενη πάμε εμείς σε κάνα μήνα δηλαδή.

@Basiliki92 με το καλό κ εσείς το εμβόλιο. Μου έδωσε να του βάλω ένα αυτοκόλλητο ξυλοκαινης μια ώρα πριν κ μετά του το έκανε.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mighty86 μια χαρα το αντράκι σου!! Μπράβο!! Και μεις 58 εκ. είμαστε. Γιατί δεν μπορείς να του μειώσεις μπουκάλι;; νομίζω πιο πολύ θέλουν στήθος γιατί έχουν και την αγκαλιά, και πιπίλα και γάλα. Εμένα νσνουριζεται κιόλας οπωτε θα νευριάζει νομίζω άμα τη διακόπτω για ρεψιμο. Εγώ τη θηλάζω πολλές φορές όρθια δηλαδή καβαλα στο ένα πόδι για να μην μου πνίγεται γιατί είναι πολύ λαιμαργη!! Σκέψου ότι μπορεί να ρευτει εμένα και στο επόμενο γεύμα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Mighty86 μια χαρα το αντράκι σου!! Μπράβο!! Και μεις 58 εκ. είμαστε. Γιατί δεν μπορείς να του μειώσεις μπουκάλι;; νομίζω πιο πολύ θέλουν στήθος γιατί έχουν και την αγκαλιά, και πιπίλα και γάλα. Εμένα νσνουριζεται κιόλας οπωτε θα νευριάζει νομίζω άμα τη διακόπτω για ρεψιμο. Εγώ τη θηλάζω πολλές φορές όρθια δηλαδή καβαλα στο ένα πόδι για να μην μου πνίγεται γιατί είναι πολύ λαιμαργη!! Σκέψου ότι μπορεί να ρευτει εμένα και στο επόμενο γεύμα!!! 

Α δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ το όρθιο. 

Αυτός έχει μάθει στην ευκολία του μπουκαλιού κ στην ποσότητα. Οπότε μετά το θηλασμό θέλει επαρκη ποσότητα μπουκαλιού κ εμένα επίσης η παραγωγή μου δεν είναι κ τόσο άφθονη γιατί δεν θήλαζα αποκλειστικά. Οπότε τώρα θέλει πολύ σταδιακά να του μειώσω τα ml και να του ελάττωσω μπουκάλι.δυσκολο θα είναι γιατί οι απαιτήσεις του αυξανονται

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα κοιμάται πολύ λίγο.. είναι συνέχεια πάνω μου.. δλδ μπορεί να θηλάσει για 2 ώρες να κοιμηθεί ένα μισάωρο και μετά να χτυπιέται πάλι.. δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.. ειδικά το απόγευμα το κάνει.. και σήμερα όλο το βράδυ μουγκριζε και στριφογυρνουσε...

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια εμένα κοιμάται πολύ λίγο.. είναι συνέχεια πάνω μου.. δλδ μπορεί να θηλάσει για 2 ώρες να κοιμηθεί ένα μισάωρο και μετά να χτυπιέται πάλι.. δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.. ειδικά το απόγευμα το κάνει.. και σήμερα όλο το βράδυ μουγκριζε και στριφογυρνουσε...

Στην αρχή έτσι κάνουν. Μετά τις 40 μέρες θα δεις ότι θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες σταματάνε το θηλασμό τις πρώτες εβδομάδες γιατί δεν έχουν υπομονή και αγανακτουν και εκτός αυτού έχουν και όλο το συγγενολοι να λέει ότι δεν φτάνει το γάλα σου και πεινάει... Στο λέω εγώ που με είχαν πρήξει όλοι στην αρχή ότι δεν της φτάνει το γαλα:angry:και γω αγχωνομουν μέχρι που πήγαμε παιδίατρο και το μωρό όχι μόνο δεν είχε πάρει κιλά αλλά και παραπάνω απ το κανονικό!!! Επίσης το μητρικό γάλα είναι πολύ εύπεπτο και έτσι γίνεται γρήγορα κορεσμός και θέλει πάλι.. Αυτό μου το είπε η παιδίατρος. Και μένα τα βράδια στριφογυριζει και "αγκομαχαει" και κοιμάμαι πλέον με το ένα μάτι ανοιχτό.. Γουλιες σου βγάζει;; εμένα μας κάνει μπάνιο χιχι :-PΚάνε υπομονή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός... Έχε υπόψη σου ότι φτιάχνει και η παραγωγή σου έτσι.. Εγώ στις αρχές στην αγανάκτηση μου της έδωσα πιπίλα(όλη την ώρα έψαχνε και δάγκωνε τα μανίκια της και έκλαιγε..) Την έφτυσε δεν την ήθελε και γω δε ξαναεπιχειρησα.. Στο γιο μου είδαμε και πάθαμε να του κόψουμε την πιπίλα.. Μεγάλη εξάρτηση!! Οπωτε δεν είμαι φαν.. :-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 είναι το έξαπλο εμβόλιο. Διφθερίτιδα, τετανου, κοκκυτη, αιμοφιλου ινφλουρτζα, ηπατίτιδα β. Η επόμενη δόση είναι 4 μηνων. Τον επόμενο μήνα κάνουμε 2 μαζί πνευμονιοκοκου και ροτοιου. Ένα απ τα δύο είναι ποσιμα μου είπε δεν θυμάμαι πιο όμως. 

Του ροτοιου είναι  πόσιμο και  είναι  για την γαστρεντεριτιδα.

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 μα κλείσαμε μήνα.. δεν πιστεύω θα βελτιωθούν τα πράγματα σε 10 μέρες... Μακαρι όμως! Γουλιες σπάνια έχουμε.. απλά γενικά κοιμάται κάνα 10ωρο και είναι λίγο.. έκτως αν κοιμάται κ πιπιλιζει κι εγώ νομίζω ότι τρώει!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου πως είστε;; εμείς δεύτερη μέρα σήμερα που θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος!! Ειδικά το βράδυ ανά μια ώρα περίπου ξυπνάει!! Μήπως περνάει άλμα σκέφτομαι.. Πιέζω και το στήθος μου και βλέπω έχω γάλα.. Αύριο πάω και για εξετάσεις να δω την tsh γιατί δεν έχω πάει με το που γέννησα. Γυναικολόγο μόνο. @Basiliki92, @georgia1988, πήρατε μισή ευχή τελικά;; 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Γεια σ κορίτσι μου και εμένα έχει 2 3 μέρες με γκρίνια και δεν κοιμάται καθόλου εύκολα εμάς αυτό είναι το πρόβλημα μας και όσες ώρες δεν κοιμάται θέλει βυζι ειδικά το Σάββατο τα είδα όλα νόμιζα ότι δεν χορταίνει σκέφτηκα να πάρω και συμπλήρωμα αλλά σήμερα κάπως ισορροπησε και το στήθος μου σήμερα είναι πολύ βαρύ με πολύ γάλα ίσως επειδή 2 μέρες όλη μέρα ήταν επάνω...οχι δεν πήρα φοβήθηκα να φέρω άνθρωπο στο σπίτι θα παω εγώ μ.τεταρτη εκκλησία για να σαραντισω...εσας αφού ξυπνήσουν είτε μέρα είτε νύχτα πόση ώρα κάνουν μετά να κοιμηθούν?

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 αχ και μένα 2 μέρες τα ίδια!! Κοιμάται λίγο ξυπνάει και θέλει στήθος κι αντε πάλι απ την αρχή. Εμένα κάθεται ξύπνια κάνα 2ωρο με 3ωρο.τι βραδι ξυπνάει τρώει και ξανακοιμαται αλλά δεν ανάβω φώτα και δεν την αλλαζω(μόνο 1 φορά, εκτός αν τα κάνει). Το κακό είναι ότι κάνει πιπίλα το στήθος γι αυτό ίσως εκνευρίζεσαι γιατί πίνει και γάλα ενώ θέλει μόνο να πιπιλισει. Για να κοιμηθει θέλει απαραίτητα να μπει στο στήθος ακόμα κι αν έχει φάει. Μεγάλη Τετάρτη ε;; αντε έφτασαν οι μέρες!! Καλό σαραντισμο και καλές βόλτες!! 

Το

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 και εμένα η δικιά μου κάνα 2 3 ωρο αλλά το κάνει κ το βράδυ ούτε εγώ αν την αλλάξω δεν ανάβω ούτε φωτα ούτε τιποτα...κανουν πιπίλα το στήθος αυτό είναι το κακο εγώ έβαλα και την πιπίλα στο πρόγραμμα εδώ κ μια βδομάδα δεν γινόταν αλλιώς δεν καθοταν καθόλου μόνη ούτε στο κρεβατι ούτε στην καλαθουνα 2 ώρες στα χέρια και στο στήθος μέχρι να κοιμηθεί κ φουλ γκρίνια με έχει πεθάνει η μέση αλλά με την πιπίλα τώρα ευτυχώς κάθεται κ αποκοιμιεται κ μόνη της καμία φορά...κανονικα σαραντιζα Δευτέρα μετά το Πάσχα αλλά μου είπε ο πάπας να πάω πιο νωρίς...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...