Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 πρέπει να τρώμε λαχανικά από εδώ κ πέρα για να μαθαίνουν στις γεύσεις κ να παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά κ εγω όλα από τον κήπο της μαμα μου !!!Να περάσεις τέλεια στον Βόλο εγώ με το καλό όταν αποθηλάσω θα πάω για τσιπουράκι χαχαχαχα επίσης εμένα μου είπε η παιδίατρος να πάρω μάρσιπο κ να την βάζω συνέχεια κ να βγαίνω έξω για τις βόλτες μας η τα ψώνια μας για να χαζεύει κ αυτή να παίρνει εικόνες!(παρήγγειλα ήδη τον stokke είναι μέχρι 15 κιλά θα την κουβαλάει ο πατέρας της :-P

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 το μητρικό γάλα τα παρέχει όλα!! Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Αφού το μητρικό αποτελείται ως επί το πλείστον από νερό. Το νερό το βράζεις κρυώνει και μετά το δίνεις.. Το χαμομήλι είναι για όλες τις ηλικίες απ ότι είδα,, όμως δεν τρελαινιμαστε.. Όταν βγάλει μυρμήγκια θα το πεταξω:mrgreen:και γω αυτό το πλανετ έχω το βρεφικο αλλά τα παιχνίδια να σου πω την αλήθεια ψιλό φοβάμαι γιατί τα βάζει στο στόμα και έχει και αυτή την οινοπνευματιλα.. Τα πλένω με ζεστό νερό ή τα βάζω για λίγο στο μπρίκι με ζεστό νερό.. Εμένα μου τραβάει τα μαλλιά και έχει τις τρίχες στα χέρια της οπωτε είναι μονίμως μ ένα κοτσίδι ψηλά.. Τα χτενιζω, λέμε τώρα, και κοτσίδι.. Άστα χάλια..

@Basiliki92 ναι απ τη ζεστή είναι γιατί χάνουν υγρά από ιδρώτα.. Εγώ όταν την έκανα συνέχεια μπανακια και άνοιξα κλιματιστικό έφτιαξε η κατάσταση. Περιμένουμε νέα σου αύριο!!! Εγώ αύριο θα πάω για 3 μέρες στην αδερφή μου γιατί μ έχει φάει ο γιος μου θέλει να πάμε.. Για μένα μεγάλη ταλαιπωρία το βλέπω αλλά τι να κάνω.. 

Ναι ναι εννοείται ότι το μητρικό τα παρέχει όλα κ δεν υπάρχει κ λόγος να μπλέξεις τώρα με μπιμπερο. Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.γιατι να είναι τόσο βλαβερό;αφου ουσιαστικά κ το ξένο με νερό ανακατεύεται.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ άρχισα να βπροσθετω  στη διατροφή.. έφαγα μελιτζάνα κ ο μικρός δεν έπιανε καν το στήθος κ έκλαιγε.. 

Κι εγώ προσπάθησα για θάλασσα αλλά είναι πολύ κρύες εδώ ακόμα οπότε θα περιμένω λίγο καιρό.. αντηλιακό βάζετε και στην βόλτα?

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ναι ναι εννοείται ότι το μητρικό τα παρέχει όλα κ δεν υπάρχει κ λόγος να μπλέξεις τώρα με μπιμπερο. Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.γιατι να είναι τόσο βλαβερό;αφου ουσιαστικά κ το ξένο με νερό ανακατεύεται.

Ελπιζω ότι το μωράκι σου είναι καλύτερα. Κι εγώ άρχισα δειλά δειλά να τρώω λίγο κατσικίσιο γιαούρτι και μέχρι στιγμής όλα καλα

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2021 at 1:31 ΜΜ, valentina23 είπε:

@georgia1988καλό κουράγιο σου εύχομαι!! Θέλει πολύ υπομονή!! Εμένα ήταν οοολη μέρα στήθος και κοιμόταν.. Οπωτε φαντάσου τι γάλα μου κατέβασε!! Εμένα πάντα είναι νερουλα απ την αρχή!! Έτσι πρέπει να είναι.. Απλά προβλημστιστηκα που πρσσινισαν ξαφνικά.. Είμαστε σε καλό δρόμο δόξα το θεό!! Και μένα έχει βγάλει ψιλά σπιθουρακια αλλά πολύ λίγα.. Άσε συνέχεια μούσκεμα στον ιδρώτα είναι!! Αυτή ζεσταίνεται πιο πολύ από μας φαίνεται!! Χάχα ότι βρει στο στόμα.. Ακόμα και τα χέρια μου πιάνει και τα βουτάει στο στόμα.. Πάντως την ενοχλούν πολύ τα ούλα.. Την βλέπω την καημένη τα τρίβει με μανία. 

@Ariakonsta που είσαι κορίτσι χαμένο;;; όλο καινούρια πράγματα μας κάνουν και ξετρελαινομαστε!! Με τη μυτούλα κι εγώ συνέχεια την κοιτάζω να μην την κλείνει. Όταν τη θηλάζω βάζω κσι τα δάχτυλα να τραβάει λίγο το στήθος μ αναπνέει 

 

Που να μαι ;; χχαχαα παλεύω με 2 αγριμακια ολη μερα . 

Ο μικρος μου κάνει απεργία θηλασμου πάνω στο μεγάλο αλμα .. προσπαθώ να κρατήσω και να αυξήσω παραγωγή ώστε να μη χάσει εντελώς το ενδιαφέρον του . Τουλάχιστον θηλαζει πρωι δε το έχει κόψει εντελώς.  

Κάνει και εμενα αυτο που γυρίζει.. ειναι κουτσομπολακια.  

Να μη τη φοβάσαι τη μυτούλα στο θηλασμό ειναι ειδικά σχεδιασμένη.  

Καλημερα κοριτσια μου .. 

Εχω και επέτειο σημερα . 

Σαν σήμερα έμαθα ότι είμαι έγκυος :x και μπηκα στην ομαδουλα μας .. 

  • Μου αρέσει 3

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Aria konsta αυτές τις μέρες και γω αυτό σκέφτομαι!! Ότι πέρυσι τέτοιες μέρες είχα καθυστερηση(στις 10 μέρες είχα κάνει το τεστ) τώρα ήμουν στην αμφιβολία :neutral:είμαι δεν είμαι;;; δεν θα ξεχάσω ποτέ τη χαρά που πήρα όταν είχα δει το κόκκινο σταυρουδακι στο τεστ!!!! Και να φέτος την έχω αγκαλια!!

Τελικά αυτό το άλμα των 4 μηνων πολύ ζόρικο!! 

@Mighty86 εσείς πως είστε;; καλύτερα με την γκρίνια;;

@Basiliki92 αυτά είναι να είσαι Βόλο και μα μην πιεις μια μπυριτσα που λέει ο λόγος.. Έχω ξεποδαριαστει εν τω μεταξύ.. Η μπέμπα απ ότι φαίνεται της αρέσουν οι τσαρκες..χαζευει τον κόσμο, τα φώτα το βράδυ... Εύχομαι να μην το πληρώσω αυτό γυρίζοντας σπίτι μας και ξεκινήσει γκρινιες:shock:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Aria konsta αυτές τις μέρες και γω αυτό σκέφτομαι!! Ότι πέρυσι τέτοιες μέρες είχα καθυστερηση(στις 10 μέρες είχα κάνει το τεστ) τώρα ήμουν στην αμφιβολία :neutral:είμαι δεν είμαι;;; δεν θα ξεχάσω ποτέ τη χαρά που πήρα όταν είχα δει το κόκκινο σταυρουδακι στο τεστ!!!! Και να φέτος την έχω αγκαλια!!

Τελικά αυτό το άλμα των 4 μηνων πολύ ζόρικο!! 

@Mighty86 εσείς πως είστε;; καλύτερα με την γκρίνια;;

@Basiliki92 αυτά είναι να είσαι Βόλο και μα μην πιεις μια μπυριτσα που λέει ο λόγος.. Έχω ξεποδαριαστει εν τω μεταξύ.. Η μπέμπα απ ότι φαίνεται της αρέσουν οι τσαρκες..χαζευει τον κόσμο, τα φώτα το βράδυ... Εύχομαι να μην το πληρώσω αυτό γυρίζοντας σπίτι μας και ξεκινήσει γκρινιες:shock:

Εμείς είμαστε ενα μπέρδεμα αλλά που θα πάει θα το βρω!!

Να περάσετε τέλεια στον Βόλο.εμεις βουρ για Χαλκιδική το απόγευμα..

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Που είστε κορίτσια;; τι κάνετε;; βολτιτσες ακούω ε;; αντε κάντε τώρα γιατί μας βλέπω από Σεπτέμβριο κλεισμενες σπιτι!! Πως είναι τα μωρουλινια σας;; έχει κάνει καμία μπανακι στη θάλασσα το μωρό;; εμένα δεν με άφησε :neutral:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , valentina23 είπε:

Που είστε κορίτσια;; τι κάνετε;; βολτιτσες ακούω ε;; αντε κάντε τώρα γιατί μας βλέπω από Σεπτέμβριο κλεισμενες σπιτι!! Πως είναι τα μωρουλινια σας;; έχει κάνει καμία μπανακι στη θάλασσα το μωρό;; εμένα δεν με άφησε :neutral:

Εγώ το έκανα δις!πολύ ωραία τα περάσαμε!γιατί να μη το κάνεις τι θα πάθει μωρέ; Σε καθαρή θαλασσιτσα(μη σχολιάσω που βουτάνε τα παιδιά τους οι Άγγλοι πχ) θα το βάλεις λίγο μέσα ,εγώ του έκανα κ δήθεν βουτιές χωρίς να βάλω φυσικά το κεφάλι μέσα μετά θα το ξεβγαλετε σκουπίσετε παμπερς κ τέλος. Το πηγαμε μια πολύ πρωί κ μια βραδάκι. Εκεί που κρυώνει λιγουλακι μετά του κάνουμε κ ένα ζεστό μπανάκι το ντύνουμε κ κοιμάται πάρα πολύ εύκολα.χαλαρωνει. εμένα τα πάει καλύτερα.τρωει καλύτερα,θηλάζει καλυτερα κ έτσι όλα λειτουργούν καλύτερα. Επίσης πάμε δύο φορές την εβδομάδα στην δουλειά ,τον προσέχει η μαμά μου κυρίως κ εγώ τον παίρνω μόνο για να τον κοίμησω στο μάρσιπο για κάνα τεταρτακι κ για να τον θηλάσω. Τώρα δεν έχουμε πολύ δουλειά είναι πεσμένα δεν έχει πολύ φασαρία κτλ ρίχνει καλες τούφες. Από Σεπτέμβρη δεν ξέρω πως θα είναι...

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86το καλά!! Σας ζηλεύω!! Του άρεσε η θάλασσα ή ξινισε;; και γω αυτό λέω τι θα πάθει να της βουτήξω λίγο τα ποδαράκια.. Η παιδίατρος λέει όχι.. Πιστευω τον Αύγουστο που θα είναι και 6 μηνών να μας αφήσει!! Πάντως τα μωράκια αλλάζουν συνέχεια.. Από μήνα σε μήνα μεγαλώνουν και βγάζουν καινούρια.. Εμένα με το χέρι της γρατζουνάει στο κρεβάτι, στο ριλαξ οπου την βάζω.. Της αρέσει που παράγει ήχο, μπαμπαλιζει συνέχεια, γυρίζει γιουβαρλακι από ανάσκελα μπρούμυτα και το ανάποδο, στο μπανακι πλατσουριζει και τα κάνει όλα μανταρα:P.. Σε λίγες μέρες κλείνουμε τον πέμπτο!!! Κάθε μήνα δεν το πιστεύω πόσο μεγσλωνει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!!!Εμείς είμαστε σε λίγο δύσκολη φάση με τα δόντια μπαίνουμε κ σε αλμα θέλει αγκαλιές κ ζορίζεται αρκετά να κοιμηθεί...μας ήρθε κ ο μάρσιπος της αρέσει αρκετά την βγάζω κάθε απόγευμα βόλτα με αυτό κ την παίρνει ο ύπνος μέσα σε 5 λεπτά το μόνο κακο είναι ότι εγώ γίνομαι μούσκεμα σε πλάτη κ κοιλιά με αυτό πάνω μου αλλά χαλάλι αφού αυτή το απολαμβάνει...μπανιο εμείς μόλις κλείσουμε τον 4ο μου είπε να της βάζω κ αντηλιακό.. αλήθεια για πείτε μου την γνώμη σας για εμβόλιο covid και θηλασμό κάποιοι λένε Ναι κ κάποιοι όχι αλλά βλέπω ότι πολλές μαμάδες που θηλάζουν το κάνουν ειδικά στην Αμερική...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμεις κόψαμε τον όρθιο θηλασμό.. μόνο το βράδυ θηλάζω έτσι για να τον νανουρισω την υπόλοιπη μέρα ξαπλωτοι επιτέλους!  Θηλάζει.πολυ και έχουμε και λίγη γκρίνια μάλλον λόγω του άλματος..μπάνιο στην θάλασσα δεν κάναμε ακόμα αλλά αντηλιακό του βάζω αν βγω έξω πρωί γτ καίει ο ήλιος και είναι κατασπρος.δεν έχει γυρίσει μπρούμυτα μόνο στο πλάι γυρνάει συνέχεια.. κατά ταλλα μιλάει συνέχεια τσιριζει γελάει πλατσουριζει πολύ και ότι βρει το βάζει στο στόμα! Έχει αρχίσει πάλι να τρέχει το στήθος μου μάλλον επειδή τρώει πολύ.. α και χθες έφαγα κάτι σαρδέλες που δεν είδα ότι είχαν σόγια και άρχισε πάλι να βγάζει πολύ γάλα... Αυτά! 

Σχετικά με το εμβόλιο το έκανα γτ  στο παιδί περνάνε τα αντισώματα μόνο οπότε δεν παίζει να έχει παρενέργειες μόνο καλό μπορεί να του κάνει αφού θα ναι προστατευμένο από τον ιό. Επίσης είναι συμβατό με τον θηλασμό. Οπότε πρέπει να σκεφτείτε μόνο τον εαυτό σας για τις παρενέργειες βερσους την περίπτωση να νοσεισετε.. εγώ επειδή θα πάω δουλειά το έκανα!

  • Μου αρέσει 4

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Basiliki92 said:

αλήθεια για πείτε μου την γνώμη σας για εμβόλιο covid και θηλασμό

Petagomai k egw i manoula apo dek ‘20. Egw oloklirwsa kai tis duo doseis tou emvoliou thilazontas to mwro mou. I paidiatros mou einai giatros sto mitera k mou epiveveose k ekeini oti einai kalo na proxwrisw - epeidi tin eixa rwtisei prin kapoious mines, (kata ton maio nomizw) eixe epikoinwnisei kai me tous loimoksiologous tou nosokomeiou kai tis eixan epivevaiwsei k ekeinoi oti sunistatai stis thilazouses.

eidika twra me tin metallaksi pou sizitoun oloi, proswpika thewrw oti oi goneis prepei na prostateutoume kai na emvoliastoume. Pio polu me apasxolei pws tha prostatepsw to mwro mou auti ti stigmi - diavasa aparaitita plisimo xeriwn sunexws, kai an px eimaste se kapoio xwro opws ploio, na skepazoume to mwro me mia mouselina kai meta na tin vazoume plintirio / mi tin epanaxrisimopoioume.

katalavainete oti ginomai eksalli (apo mesa mou) otan agnwstoi vlepoun to mwro mou k to plisiazoun k akoumpane podaraki :oops:

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

@pap88  αυτό το τελευταίο που είπες που ακουμπάνε το μωρό και μένα με εκνευρίζει σε σημείο που βρίζω από μέσα μου!! Την τελευταια φορά ένας γνωστός μας χώθηκε κυριολεκτικά μέσα στο καροτσι!! Κοίταζα τον άντρα μου μέσα στα νεύρα αλλά μετά μου είπε ότι ήταν γνωστός μην τον προσβάλλουμε!!! Σωωωωπα.. Εδώ χώθηκε ολόκληρος μέσα.. Όταν ο άλλος είναι γάιδαρος πρέπει να πέσεις και συ στο επίπεδο του να καταλάβει:angry:

@Basiliki92αχ αυτό με τα δόντια!! Εγώ πιστεύω θα βγάλει νωρίς!! Ο μάρσιπος ναι και γω που την είχα βάλει είχα σκάσει οπωτε δεν το ξαναέβαλα αλλά πρέπει να το χρησιμοποιείς για να συνιθιζει.. Τώρα για το εμβόλιο.. Δίκοπο μαχαίρι.. Κάποια στιγμή όλοι θα το κάνουμε πάντως.. Προσωπικά τώρα που θηλάζω θα φοβόμουν να το κάνω. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ για το εμβόλιο τώρα που θηλάζω φοβάμαι πολύ επίσης κ η παιδίατρος κ η μαία που είχα ρωτήσει έχουν αντίθετη άποψη μου είπαν όχι...συγνωμη άλλα δεν μπορώ να εμπιστευτώ ένα σκεύασμα που κ οι ίδιες οι εταιρείες λένε ότι είναι σε πειραματικό στάδιο κ μετά το 2023 θα φανούν τα αποτελέσματα...τωρα τι να πω δεν ξέρω αυτό που βλέπω είναι ότι άλλοι ειδικοί λένε ΝΑΙ και άλλοι ΌΧΙ...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...