Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , valentina23 είπε:

@Mighty86τον θηλάζεις ξαπλωτη το βράδυ;; και μένα μισοκοιμισμενη και καμιά φορά πιπίλα ει μια με δύο φορές και κοιμάται πάλι.. Ίσα ίσα δηλαδή για να νανουριστει πάλι. Μετά τον ρευεις;; εγώ την παίρνω αγκαλιά τα βράδια να θηλάσει γιατί φοβάμαι το Ξάπλα μέσα στη νύχτα, την κρατάω λίγο να ρευτει αλλά σπάνια το κάνει και τη ξανά βάζω κάτω.. Έχει λίγο κρυώσει τώρα και έχει μυξουλες.. Το βράδυ όλο έκλαιγε νομίζω ήθελε πάνω μου να κοιμηθεί..

 

Ναι ναι ξαπλωτη. Αλλά εγώ κάνω το βράδυ δύο η έναν θηλασμους κ δίνω κ ένα μπιμπερο. Είτε τον θηλάσω είτε τον ταισω τον σηκώνω μετά ψηλά για λίγη ώρα δέκα λεπτά κ μετά τον βαζω στην κούνια του στο πλάι. Οι δικοί μου οι θηλασμοι όμως δεν είναι σα τους δικούς σας εγώ πιστεύω 30-40 ml να πίνει μάξιμουμ. Αλλά το μπιμπερο που θα πιει από 40-120 πάλι δεν θα ρευτει. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Basiliki92ήταν ο γιος μου ετσι ακριβως, μυξες, φτερνισμα κι όσο του έλεγα να μην την παίρνει αγκαλιά και τη φιλάει.. Τάχα μου όλο το ξεχναγε..

Όταν θηλαζετε ξαπλωτές και μετά τα παίρνετε αγκαλιά για ρεψιμο δεν σας ξυπνάνε;; εμένα εξακολουθεί όπως και στην αρχή να ξυπνάει με το παραμικρό.. Ακόμα και τα πουλιά απ έξω που κελαηδουν την ξυπνάνε.. Έλεος!!! Όλοι μιλάμε με νοήματα μέσα στο σπίτι να μην την ξυπνήσουμε... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , valentina23 είπε:

@Basiliki92ήταν ο γιος μου ετσι ακριβως, μυξες, φτερνισμα κι όσο του έλεγα να μην την παίρνει αγκαλιά και τη φιλάει.. Τάχα μου όλο το ξεχναγε..

Όταν θηλαζετε ξαπλωτές και μετά τα παίρνετε αγκαλιά για ρεψιμο δεν σας ξυπνάνε;; εμένα εξακολουθεί όπως και στην αρχή να ξυπνάει με το παραμικρό.. Ακόμα και τα πουλιά απ έξω που κελαηδουν την ξυπνάνε.. Έλεος!!! Όλοι μιλάμε με νοήματα μέσα στο σπίτι να μην την ξυπνήσουμε... 

Οπότε κάποια ιωσουλα κόλλησε...δεν πειράζει με τον θηλασμό περνάνε όλα πολύ πιο εύκολα...εγώ δεν την σηκώνω πλέον για ρέψιμο αφού κοιμάται το μωρό αμαρτία είναι άμα την σηκώσω τέλος...δεν χρειάζεται με τον θηλασμό μην αγχώνεσαι...εμενα είναι μέρες πού ξυπνάει με το παραμικρό κ είναι κ μέρες πού όχι... αα μιας κ λέμε τα του ύπνου κορίτσια σήμερα χτύπησε 3ωρο το μεσημέρι μεγαλο συγκίνηση έχει να γίνει από τότε που ήταν νεογέννητο...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92ήταν ο γιος μου ετσι ακριβως, μυξες, φτερνισμα κι όσο του έλεγα να μην την παίρνει αγκαλιά και τη φιλάει.. Τάχα μου όλο το ξεχναγε..

Όταν θηλαζετε ξαπλωτές και μετά τα παίρνετε αγκαλιά για ρεψιμο δεν σας ξυπνάνε;; εμένα εξακολουθεί όπως και στην αρχή να ξυπνάει με το παραμικρό.. Ακόμα και τα πουλιά απ έξω που κελαηδουν την ξυπνάνε.. Έλεος!!! Όλοι μιλάμε με νοήματα μέσα στο σπίτι να μην την ξυπνήσουμε... 

Η κόλλησε από τον γιο η μπορει κ να φταίει η αλλαγή του καιρού. Λοιπόν εμένα ο κανακάρης μου ενώ θέλει βασιλικά έξοδα για να τον κοίμησω (το βράδυ τον κάνω μπάνιο τον ταιζω τον θηλάζω τον βάζω μάρσιπο κάνα τεταρτακι σίγουρα κ τον ξαναταιζω και θηλάζω γιατί συνήθως δεν έχει πιει για βραδινό ούτε 60 ml γάλα ) μετά δεν ξυπνάει με τίποτα. Απλά στριφογυρίζει όταν κάτι τον ενοχλεί η πειναει. 

Κ γενικώς άμα πάρει τον ύπνο τον καλό δεν ξυπνάει εύκολα.παρα πολλές φορές είμαστε έξω για φαγητό η κάπου καλεσμένοι κ κάνουμε την ίδια ρουτίνα(εκτός από το μπάνιο) κ μετά τον τοποθετώ στο καρότσι κ όταν θα γυρίσουμε σπίτι τον παίρνω αγκαλιά κ τον βάζω στην κούνια του

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χθες και σήμερα τρώει ασταμάτητα.. και κοιμήθηκε και πολύ περισσότερο. Χθες μόνο 2 φορές ξύπνησε.. έχω αρχίσει και πιστεύω ότι μάλλον τον πείραζε το καταψυγμενο γάλα γτ τώρα του αφήνω μόνο το γάλα που βγάζω το πρωί επειδή βγάζω πολύ.. ίσως κάτι που έτρωγα τότε τον πείραζε?? 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , georgia1988 είπε:

Κορίτσια χθες και σήμερα τρώει ασταμάτητα.. και κοιμήθηκε και πολύ περισσότερο. Χθες μόνο 2 φορές ξύπνησε.. έχω αρχίσει και πιστεύω ότι μάλλον τον πείραζε το καταψυγμενο γάλα γτ τώρα του αφήνω μόνο το γάλα που βγάζω το πρωί επειδή βγάζω πολύ.. ίσως κάτι που έτρωγα τότε τον πείραζε?? 

Μημπως δεν ζεσταινοταν όσο έπρεπε;; το μητρικό γάλα είναι σα θερμοκρασία δωματίου νομιζω.. Ίσως στη θερμοκρασία τον ενοχλούσε η μπορεί πολύ απλά να συνιθισε και το ήπιε!! Μπράβο σας πάντως! Πολύ χάρηκα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια χθες και σήμερα τρώει ασταμάτητα.. και κοιμήθηκε και πολύ περισσότερο. Χθες μόνο 2 φορές ξύπνησε.. έχω αρχίσει και πιστεύω ότι μάλλον τον πείραζε το καταψυγμενο γάλα γτ τώρα του αφήνω μόνο το γάλα που βγάζω το πρωί επειδή βγάζω πολύ.. ίσως κάτι που έτρωγα τότε τον πείραζε?? 

Μπορεί κ απλά να συνήθισε...επισης μπορεί να τον ενοχλούσε κ η ζέστη...εμενα έχει 3 μέρες φτου φτου μην την ματιασω κοιμάται μεσημέρια 3 ώρες σερί κ το βράδυ 9.30 έχει κοιμηθεί οπότε μάλλον τα ενοχλούσε η ζέστη σε συνδυασμό με τα δόντια εσένα είχε κ ένα συν ακόμα την απουσία σου...μπραβο σας πάντως!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουν τα κορίτσια μου;; πως τα περνάτε αυτές τις φθινοπωρινες μέρες;; εμάς μας κακοφάνηκε λίγο αφού είχαμε συνιθισει τις βολτιτσες μας και να βγαίνουμε και στην αυλή.. Κατά τ άλλα ξεκινήσαμε να μπουσουλαμε!! Δειλά δειλά άρχισε να βγαίνει απ το δωμάτιο της και την είδα στο διάδρομο..!! Την άφησα και στο σαλόνι σ ένα μικρό πατάκι που έχω και τράβηξε για εξερεύνηση.. Σιγά μην καθόταν εκεί.. Οπωτε νέα δεδομένα πια!! Έκλεισα πόρτες μπάνιου, δωματίων κτλ, σκούπισμα σφουγγάρισμα πολύ καλό και γενικώς μ έχει πιάσει ένα άγχος μην βρει και βάλει τίποτα στο στόμα της. Επίσης φοβάμαι μην χτυπήσει το κεφάλι της στις γωνίες, τους τοίχους και μάλλον θα στρώσουμε νωρίς φέτος χάλια.. Από φαγητό τρώει πιο πολύ τώρα αλλά και πάλι όχι όλο το μπωλ. Το κακό είναι ότι ξυπνάει τα βράδια ανά 2 ώρες και μ έχει εξαντλήσει αυτό.. Τη θηλάζω και αποκοιμιεται πάλι αλλά δεν ξέρω γιατί κλαίει κάθε βραδι όλη την ώρα.. Πεινάει τόσο πολύ;;; απ όταν ξεκινήσαμε τις στερεές το ξεκίνησε.. Τεσπα εσείς τι κάνετε;; πως πάνε τα μωρουλια σας;;; 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κ από μένα...εμεις σήμερα είχαμε παιδίατρο η μικρή είναι 7.500 κιλά κ 69εκ. πήρε μόνο 500 γρ από τον προηγούμενο μήνα αλλά μου είπε ότι από κάποια στιγμή κ μετά δεν παίρνουν τόσο επίσης δεδομένου το ποσό υπερκινητικη είναι τα κιλά της είναι μια χαρά...επισης μου είπε βάζω κ αλλά λαχανικά στο φαγητό κ από τον 6 μπορώ να βάλω κ ζυμαρικο κ από κρέας κατσίκι κ αρνί...το απόγευμα να δίνω η γιαουρτάκι advance η φαριν λακτε αλλά γνώμη της είναι ότι από την στιγμή που θηλάζω να κρατήσω  τον θηλασμό για απόγευμα...κ γενικά μου είπε να κρατήσω τον θηλασμό όσο περισσότερο μπορώ.. 

@valentina23 αν ξεκίνησε να μπουσουλαει από τώρα σε βλέπω όλη μέρα όρθια με μια σφουγγάριστρα...τελεια πάντως μπράβο σας!!! Ο καιρός κ εμένα με χάλασε μας χάλασε τις βόλτες... Για δοκίμασε να της δώσεις τελευταίο γεύμα με μπουκάλι δικό σ αντλημενο...κ την βάζεις κ λίγο στήθος για να την πάρει ο ύπνος...για να δεις μήπως δεν χορταίνει στο τελευταίο γεύμα κ για αυτο σ ξυπνάει...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Basiliki92 μια χαρά τα πάτε!! Κι εμένα το προηγούμενο μήνα είχε πάρει μισό κιλό. Αν παίρνανε 1 κιλό κάθε μήνα φαντάσου πόσα θα φτάναμε στο τελος:-Pη φαριν λακτε εκτός από ζάχαρη δεν νομίζω να προσφέρει κάτι.. Όπως και το παιδικό γιαουρτάκι μόνο γιαούρτι δεν είναι... Καλύτερα να πάρεις κανονικό για μεγάλους ειδικά αν ξέρεις και κάποιον ντόπιο να το φτιάχνει.. Εγώ απόγευμα της δίνω λίγο κουακερ, λίγο ρυζάλευρο και μισή μπανάνα ανακατεμένο με το γάλα μου και γίνεται πολύ νόστιμο... 

Επίσης πίνει πολύ γάλα κάθε φορά.. Και φοβάμαι επειδή είναι βράδυ.. Πως πεινάει ανά διωρο..δεν μπορώ να καταλάβω.. Από γάλα έχω αρκετό το βλέπω και όταν αντλώ για το απογευματινό.. Τα 100 ml τα βγάζω για πλάκα.. Τι να πω δεν ξέρω.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Και η παιδίατρος μου είπε κλτρα να κρατήσω τον θηλασμό για απόγευμα...για γιαούρτι κατσικίσιο κλπ μου είπε μετά τον 7 μήνα θα δω το σκέφτομαι...μπορει η μπέμπα σου να αποκοιμιεται πριν πιει την "προβλεπόμενη" ποσοτητα... αν κ νομίζω οτι είναι μια φάση που θα περάσει...μηπως είστε σε αλμα?στο στάδιο του αποχωρισμού?  κ για αυτο στα κάνει αυτα...δοκιμασε πάντως κ αυτό που σ είπα δεν χάνεις κάτι...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει πει ακόμα ούτε για γιαούρτι ούτε για ζυμαρικό η τραχανά η βρώμη κτλ δίνω όλων των ειδών τα φρούτα ,τα καλοκαιρινά είναι τόσο τέλεια όλα. Σήμερα έφαγε μπανανα πεπόνι χθες πεπόνι αβοκάντο αύριο σύκα θα δώσω. Μερικοί δεν αφήνουν σύκα αλλά εγώ που τα έδωσα δεν έπαθε κάτι οπότε θα ξαναδώσω.

Εμένα ο μικρός μου ούτε μπουσουλησει ούτε κάθεται. Σέρνεται προς τα μπροστά κ προσπαθεί να σηκωθεί στα γόνατα κ κάνει βαρελάκια συνέχεια αλλά μέχρι εκεί...

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mighty86 είπε:

Εμένα δεν μου έχει πει ακόμα ούτε για γιαούρτι ούτε για ζυμαρικό η τραχανά η βρώμη κτλ δίνω όλων των ειδών τα φρούτα ,τα καλοκαιρινά είναι τόσο τέλεια όλα. Σήμερα έφαγε μπανανα πεπόνι χθες πεπόνι αβοκάντο αύριο σύκα θα δώσω. Μερικοί δεν αφήνουν σύκα αλλά εγώ που τα έδωσα δεν έπαθε κάτι οπότε θα ξαναδώσω.

Εμένα ο μικρός μου ούτε μπουσουλησει ούτε κάθεται. Σέρνεται προς τα μπροστά κ προσπαθεί να σηκωθεί στα γόνατα κ κάνει βαρελάκια συνέχεια αλλά μέχρι εκεί...

Δεν μπουσουλανε όλα τα μωράκια κάποια σηκώνονται απευθείας...επισης από φίλες μου που έχουν όλες αγόρια τα αγοράκια είναι λίγο πιο βαριεστημένα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Δεν μπουσουλανε όλα τα μωράκια κάποια σηκώνονται απευθείας...επισης από φίλες μου που έχουν όλες αγόρια τα αγοράκια είναι λίγο πιο βαριεστημένα...

Μου δίνει την αίσθηση ότι θα μπουσουλησει αλλά ίσως αργότερα. Ακόμα νωρίς είναι δεν μας πήραν κ τα χρονια.χαχαχα. νομίζω είναι στο παιδί. Της κουμπάρας μου η κόρη η μικρή είναι 9 μηνών κ δεν έχει μπουσουλησει.η μεγάλη προχωρούσε με τον κωλο.

Ο άνδρας μου παντως δεν μπουσουλησε περπάτησε κατευθείαν αλλά λένε ότι είναι καλύτερο να περνάνε απολα τα στάδια.

 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...