Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα . Είχαμε κι εμείς παιδίατρο σήμερα. 7630 ο μικρός και 69 εκατοστά. Μου είπε να αρχίσουμε τις στέρεες με φρούτο αχλάδι και σε μια βδομάδα μήλο μετά από μια βδομάδα μπανάνα και μετά πορτοκάλι με μήλο. Παράλληλα όμως μου είπε να βάλουμε και την χορτοσουπα όπου την πρώτη βδομάδα θα ναι μόνο λαχανικά την δεύτερη κοτόπουλο και την τρίτη μοσχάρι. Έχω μπερδευτεί όμως μου φαίνονται πολλά τα δύο γεύματα. Εσείς ξεκινήσατε με ένα γεύμα? Τα λαχανικά τα βάλατε όλα μαζί? Και αν τον πειράξει κάτι πως θα ξέρω τι είναι? Επίσης με το νερό τι γίνεται? Μου είπε ότι αφού τρώει ικανοποιητική ποσότητα χρειάζεται το νερό.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@georgia1988 μια χαρά ο άντρας σας!!!Στη σούπα δεν κάνουν  αλλεργίες μου είπε η δικιά μου διότι είναι βρασμένα λαχανικά... κάπως έτσι ξεκίνησα κ εγώ αλλά εγώ ξεκίνησα πρώτα φαγητό κ μετά από καμία βδομάδα τα φρούτα!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε κι εμείς από παιδίατρο, δεν πήρε ούτε γραμμάριο, ούτε πόντο... Ήταν στα ανώτερα όρια πριν οπότε δεν ανησύχησε αλλά πάντα φουσκώνω όταν μου λέει μεγάλα νούμερα. Λέω μήπως φταίει η αλλεργία που έχει και έχω κόψει τα γαλακτοκομικά αλλά μου είπε ότι τώρα την ξεπερνάει. Εγώ πάντως έκοψα κι άλλα πράγματα από τη διατροφη μου γιατί είχε πολλές βλέννες στα κακά και δεν ήθελα. Κατά τα άλλα καλά τον είδε. 

Τα φρούτα δεν τα τρώει, σφίγγει τα χείλη και δεν περνάει τίποτα, μεθαύριο θα ξεκινήσουμε λαχανικά. Σήμερα πάντως για πειραμα βούτηξα το δάχτυλο μου στο αυγολέμονο από τα γιουβαρλάκια και το πιπιλαγε με μανία, εκεί άνοιξε το στόμα! Οπότε ελπίζω να φάει περισσότερο!

Το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας Β θα το κάνετε εσείς? Τι σας λέει ο παιδίατρος?

  • Μου αρέσει 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα γιατί έτσι κορίτσι μου δεν πήρε καθόλου? Πόσο ήταν πριν? Εμένα τρώει τα φρούτα δεν τρώει όμως τα λαχανικά κρέας κλπ...με τα χίλια ζόρια...εχει ακόμα τόσο έντονο θέμα με την αλλεργία? Εμένα μου είπε πλέον να τρώω απ όλα και έχω πέσει με τα μούτρα :roll:...Λοιπον για το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας την ρώτησα κ μου είπε ότι είναι λίγο επιφυλακτική ακόμα σε τόσο μικρή ηλικία με αυτό το εμβόλιο κ ότι θα το κάνουμε 2 χρόνων...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε το εμβόλιο θα το κάνουμε στον 8ο μήνα. Κορίτσια άσχετο τα φρούτα στο μουλτι τα αλεθετε? Γτ σήμερα το αχλάδι επειδή ήταν πολύ λίγη ποσότητα δεν αλεθοταν καλά και έκανα μία ώρα για να μην έχει κομματάκια μέσα.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Basiliki92 ήταν 8 κιλά και 69 εκατοστά τον προηγούμενο μήνα και παρέμεινε έτσι ακριβώς... Για την αλλεργία τι να πω, βλέπω μόνο βλέννες στην πάνα και η παιδίατρος δεν μου τα είχε κόψει όλα εξαρχής. Εκατσα και ψαχτηκα μόνη μου να κόψω ίχνη σόγιας και γενικώς συσκευασμένα. Μόλις την ξεπεράσει θα πάρω μια οικογένειακη πίτσα με έξτρα μπέικον μόνο για μένα!

Για το εμβόλιο μου είπε ότι πιο πιθανό είναι να νοσήσουν κάτω από 5 ετών, οπότε αν είναι να το κάνουμε ας γίνει νωρίς για να καλυφθεί για περισσότερο καιρό. Δεν θέλω αλλά εμβόλια πφφφ

@georgia1988 τα φρούτα δοκίμασα μουλτι, ραβδομπλέντερ και ένα μπλέντερ για σμουθι και κατέληξα ότι πρέπει να βάζεις παραπάνω ποσότητα για να τα αλέσει σωστά. Την καλύτερη δουλειά την κάνει το μπλέντερ αλλά βάζω και τα τρία φρούτα μαζί (⅓ από το κάθε φρούτο). Και μετά τα τρώω εγώ! Το μουλτι δεν κάνει τόσο καλή δουλειά. Με τη δουλειά που είστε μακριά πως τα πάτε, βελτιώθηκε η κατάσταση?

6 μηνών τα μπεμπακια μας!! :x


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα θα πάω να πάρω ένα ραβδομπλεντερ γτ είχα στην Αθήνα και θυμάμαι έκανε καλύτερη δουλειά από το μουλτι. Με τη δουλειά δεν έχει φτιάξει η κατάσταση.. πίνει περισσότερο με το μπιμπερο ευτυχώς αλλά πάλι το βράδυ κλαίει απ' τις 8μιση μέχρι τις 10 και κάτι που γυρνάω..  δεν κοιμάται χωρίς εμένα δυστυχώς αλλά το καλό είναι ότι μόνο μια μέρα τη βδομάδα είμαι απόγευμα οπότε μια μέρα γκρινιάζει τόσο. Τις άλλες είναι καλύτερα τα πράγματα..βέβαια μόλις με δει κάθε φορά του βγαίνει το παράπονο και ξεσπά σε κλαμματα.. τον έχω κακομαθει μου φαίνεται και είναι κολλημένος πάνω μου!

 

 


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 αυτό το φοβάμαι πολύ κι εγω. Θα γυρίσω στη δουλειά όταν θα είναι 10 μηνών και ελπίζω να είναι λίγο πιο ανεξάρτητος μέχρι τότε γιατί κάποιες μέρες θα δουλευω και 18 ώρες ή μόνο νύχτα και πάντα εγώ τον κοιμιζω.

Δεν νομίζω ότι τον έχεις κακομαθει και καθόλου μάλιστα, προφανώς και σε χρειάζεται το μωράκι σου ειδικά σε αυτη την ηλικία, το παράλογο εδώ είναι ότι πρέπει να αφήνουμε τα μωρά μας για ώρες για να πάμε στη δουλειά. Και είμαι από τις πολυ τυχερές με τόση άδεια έτσι? Μακάρι να έβγαζαν οι άντρες 2000-2500++ το μήνα και θα καθόμουν σπιτάκι μου να μεγαλώσω τα παιδιά μου, απορώ με τι μυαλό φτάσαμε εδώ που είμαστε.

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα καλά εγώ πάλι θα δούλευα να πω την αλήθεια. Απλά θα έπρεπε να έχουμε κάποια δικαιώματα οι μητέρες.. δλδ το να γυρίζεις στο 3μηνο και στο 5μηνο δεν είναι φυσιολογικό...από την άλλη και στην Ισπανία έτσι είναι και στην Αμερική ακόμα χειρότερα οπότε δυστυχώς δεν είναι μόνο εδώ έτσι η κατάσταση. Το μόνο καλό είναι ότι έχω τους γονείς μου ευτυχώς γτ δεν μπορώ να διανοηθω να τον άφηνα τόσο μικρό με κάποιον ξένο.. 

 

 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ εχθές που του έδωσα πρώτη φορά τα έβαλα στο ψυγείο σε γυάλινο μπολάκι που σφραγίζει καλά με σκοπό να τα ζεστάνω και να τα αλεσω σήμερα. Αλλά σήμερα δεν θα του ξαναδώσω γιατί έχει διάρροια από το πρωί με αίμα και μου είπε να παραμείνω στα φρούτα αρχικά μήπως τον πείραξαν τα λαχανικα...


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Οπότε διατηρούνται στο ψυγείο για 2 3 μέρες ε? Για να μην βράζω κάθε μέρα δλδ

Τα λαχανικά διατηρούνται ένα 24ωρο σίγουρα.κ κατάψυξη μπορείς να βάλεις εκτός από κολοκυθάκι. 

Για τα κομματάκια αν είναι μικρά δεν πειράζει από 6 μηνών κ πάνω δεν είναι απαραίτητο να είναι βελουτε με την προϋπόθεση να τα τρώει. Εμένα άλλες φορές τα τρώει άλλες θέλει βελουτε. Τώρα που εγινε 7 προσπαθώ να τα χονδροκοβω για να μάθει κ λίγο να κάνει μασητική κίνηση κ να καταπίνει. Συνήθως όμως τα αρκετά μεγαλα κομματάκια κάνει ένα βρογχο κ τα βγάζει..

Εμένα κορίτσια μπουσουλαει κανονικά τώρα ,ανοίγει κ συρτάρια τα κάτω τα χαμηλά ,όταν πλένω πιάτα όλο ανάμεσα στα πόδια μου τον βρίσκω..ακόμα δεν κάθεται βέβαια. Γιατρό έχουμε Δευτέρα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατάψυξη απαγορεύεται και σε καρότο πατάτα να ξέρετε. Όταν αποψυχονται αυτά αποβάλουν και την υγρασία τους και αλλάζει η σύσταση τους, γίνονται σαν σφουγγαρι. Οπότε ψυγείο σε γυάλινο δοχείο που σφραγίζει καλά και κατανάλωση την επόμενη μέρα.

Ακόμα εμένα δεν τρώει, είναι 10η μέρα σήμερα και πρέπει να τον ξεγελάω για την φρουτοκρεμα. Κομματάκια που του έδωσα να τα επεξεργαστεί απλά τα ζουλάει και τα πετάει κάτω, οτιδήποτε άλλο όμως εκτός φαγητού μπαίνει αμέσως στο στόμα!

@Mighty86 μπράβο ο μπέμπης σας, ξεκίνησατε το κυνηγητό σιγά σιγά! Εμένα προχωράει να φτάσει εκεί που θέλει αλλά δεν μπουσουλαει ακομα. Όταν τον κρατάω όρθιο βάζει δύναμη στα ποδαράκια και κάνει βήματα! Κάθε μωράκι έχει τα δικά του δεν βιάζομαι καθολου για μπουσουλημα και περπάτημα να πω την αλήθεια. 

Επίσης ένα δοντάκι αρχίσει να σκαει, κάτι φάνηκε και το ένιωσα όταν με δάγκωνε στο χέρι. 

Τι ποσότητα φαγητου τρώνε τα μικρά σας?


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Κατάψυξη απαγορεύεται και σε καρότο πατάτα να ξέρετε. Όταν αποψυχονται αυτά αποβάλουν και την υγρασία τους και αλλάζει η σύσταση τους, γίνονται σαν σφουγγαρι. Οπότε ψυγείο σε γυάλινο δοχείο που σφραγίζει καλά και κατανάλωση την επόμενη μέρα.

Ακόμα εμένα δεν τρώει, είναι 10η μέρα σήμερα και πρέπει να τον ξεγελάω για την φρουτοκρεμα. Κομματάκια που του έδωσα να τα επεξεργαστεί απλά τα ζουλάει και τα πετάει κάτω, οτιδήποτε άλλο όμως εκτός φαγητού μπαίνει αμέσως στο στόμα!

@Mighty86 μπράβο ο μπέμπης σας, ξεκίνησατε το κυνηγητό σιγά σιγά! Εμένα προχωράει να φτάσει εκεί που θέλει αλλά δεν μπουσουλαει ακομα. Όταν τον κρατάω όρθιο βάζει δύναμη στα ποδαράκια και κάνει βήματα! Κάθε μωράκι έχει τα δικά του δεν βιάζομαι καθολου για μπουσουλημα και περπάτημα να πω την αλήθεια. 

Επίσης ένα δοντάκι αρχίσει να σκαει, κάτι φάνηκε και το ένιωσα όταν με δάγκωνε στο χέρι. 

Τι ποσότητα φαγητου τρώνε τα μικρά σας?

Α ναι ούτε πατάτα καρότο;;; Η αλήθεια είναι ότι το έχω δώσει σε κατάσταση κρίσης που δεν προλάβαινα αλλά γενικώς δεν μαρεσει ούτε της επόμενης μέρας να δίνω...

Εμάς από δόντι τίποτα...

Απο ποσότητα αν μου δώσει χρυσό σκούφο μπορεί να φάει μέχρι κ 150 με ευκολία κ χωρίς γκρίνια. Αν πάλι δεν του αρέσει κλειδώνει κ από την τρίτη κουταλιά.

Εμένα όταν είχαμε ξεκινήσει έτρωγε πιο εύκολα τα λαχανικά παρά την φρουτοκρεμα του. Πατάτα καρότο κολοκυθάκι φουλ.βεβαια αυτά δεν παχαινουν. Μόλις έβαλα κρεατακι άρχισε να τσινιζει γιατί δεν ήταν βελουτε τώρα συνήθισε..φρουτοκρεμα είναι με τις μέρες του. 100 ml θα φάει παντως


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...