Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Basiliki92ναι δεν θέλει πίεση όσο φάνε.. Ειδικά αν θηλάζουν κιόλας δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάπου διάβασα ότι το πρώτο είναι το γάλα κι οι τροφές συμπλήρωμα.. Πάντα εγώ την ταΐζω και δεν αφήνω τη μάνα μου γιατί μια φορά-και τελευταία-την τάιζε με το ζόρι και το παιδί ήθελε να ξερασει. Επίσης αν φάει πολύ μετά θα μπει στο στήθος θα πιει άλλο τόσο γάλα και θα τα βγάλει όλα μετά.. Μου χει τύχει κι αυτό.. Οπωτε όσο θέλει.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Γιατί τα πετάτε καλέ; Εγώ τα τρώω.φρουτοκρεμα εντάξει τα σπάει. Κ τα λαχανικά με λίγο λεμονακι λάδι παραπάνω και πιπέρι αλάτι σούπα βελουτε 

Και γω την τρώω τη φρούτο κρέμα!! Όντως φοβερό και θρεπτικό πρωινό.. Το μεσημεριανό είναι αηδία ούτε καν και το απογευματινό ούτε να σκέφτομαι να φάω το γάλα μου:rolleyes:θα ξεράσω... 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Όντως κορίτσια μέχρι το έτος βασική τροφή είναι το γάλα και τα άλλα είναι για να συνηθίζει το μωρό τις τροφές οπότε μην αγχώνεστε! Λέω εγώ τώρα που ακόμα δεν έχουμε αρχίσει στερεες :p

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Όντως κορίτσια μέχρι το έτος βασική τροφή είναι το γάλα και τα άλλα είναι για να συνηθίζει το μωρό τις τροφές οπότε μην αγχώνεστε! Λέω εγώ τώρα που ακόμα δεν έχουμε αρχίσει στερεες :p

Εμένα με αγχωσε όμως που λένε ότι αδειάζουν οι αποθήκες σιδήρου στο εξαμηνο κ γι'αυτό πρέπει να τρώνε κρέας.δεν ισχύει;;;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mighty86νομίζω το σιδηρο το παίρνουν κι απ το γάλα.. Και τη φόρμουλα που είναι όλα εμπλουτισμενα και το μητρικό.. Εμένα σήμερα η μέρα ήταν το κάτι άλλο.. Δεν έφαγε σχεδόν τίποτα. Τη φρούτο κρέμα μόνο 2 κουταλιτσες κι έκλαιγε. Έφτιαξα και γω αβοκάντο μπανάνα το οποίο το έφαγα  εγώ και ήταν τέλειο!! Μετά κοτόσουπα και βγήκε και πολύ... Έτσι ζέστη τη πεταξα στον κάδο και μετά γάλα δικό μου με κουακερ, αυτό το έκανε εμετό :(ίσως φταίνε και οι δοκιμές.. Φρούτο κρέμα θα βάλω αυτά που έβαζα μπανάνα, αχλάδι, λίγο ροδάκινο και λίγο καρπούζι.. Και απογευματινό γάλα ρυζάλευρο, κουακερ λίγο και μισή μπανάνα.. Και όταν τα τρώει αυτά θα βάλω κι άλλα φρούτα.. Πολύ αργότερα.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@Mighty86νομίζω το σιδηρο το παίρνουν κι απ το γάλα.. Και τη φόρμουλα που είναι όλα εμπλουτισμενα και το μητρικό.. Εμένα σήμερα η μέρα ήταν το κάτι άλλο.. Δεν έφαγε σχεδόν τίποτα. Τη φρούτο κρέμα μόνο 2 κουταλιτσες κι έκλαιγε. Έφτιαξα και γω αβοκάντο μπανάνα το οποίο το έφαγα  εγώ και ήταν τέλειο!! Μετά κοτόσουπα και βγήκε και πολύ... Έτσι ζέστη τη πεταξα στον κάδο και μετά γάλα δικό μου με κουακερ, αυτό το έκανε εμετό :(ίσως φταίνε και οι δοκιμές.. Φρούτο κρέμα θα βάλω αυτά που έβαζα μπανάνα, αχλάδι, λίγο ροδάκινο και λίγο καρπούζι.. Και απογευματινό γάλα ρυζάλευρο, κουακερ λίγο και μισή μπανάνα.. Και όταν τα τρώει αυτά θα βάλω κι άλλα φρούτα.. Πολύ αργότερα.. 

Και εμένα σήμερα δεεεννν όπως τα περιγράφεις κ εσύ....μην ανακατεύεις τόσα φρούτα μέχρι 3 νομίζω...εγω έχω μείνει μήλο μπανάνα αχλάδι...θελω να βάλω πορτοκάλι αλλά δεν έχω βρει καλά κ δεν ξέρω  κ πως να το βάλω...επισης τελευταία μου είπε Ροδάκινο να βάλω  αλλά κάτσε να τρώει πρώτα καλά αυτά τα 3...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κανετε; 

Σήμερα η μικρή μου ήταν ψιλοκακοφαγη... μου λεγε η μάνα μου ότι μικρή κ γω ζούσα με τον αέρα κ είναι βάσανο..  τώρα το βιώνω εν μέρει κ βλέπω ότι όντως είναι βάσανο! 

Ας ελπίσουμε ότι αύριο θα ναι μια καλύτερη μέρα!

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mareva είπε:

Κορίτσια τι κανετε; 

Σήμερα η μικρή μου ήταν ψιλοκακοφαγη... μου λεγε η μάνα μου ότι μικρή κ γω ζούσα με τον αέρα κ είναι βάσανο..  τώρα το βιώνω εν μέρει κ βλέπω ότι όντως είναι βάσανο! 

Ας ελπίσουμε ότι αύριο θα ναι μια καλύτερη μέρα!

δεν περίμενα ότι θα βγάλω από τα σπλάχνα μου παιδί με ιδιοτροπίες στο φαγητό μιας κ εγώ είμαι παμφάγο παιδιόθεν. Αλλά έλα που έπαιξε ρόλο κ το dna του πατέρα....

Τι να πω θα το πιούμε το ποτηριον τούτο.

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86νομίζω το σιδηρο το παίρνουν κι απ το γάλα.. Και τη φόρμουλα που είναι όλα εμπλουτισμενα και το μητρικό.. Εμένα σήμερα η μέρα ήταν το κάτι άλλο.. Δεν έφαγε σχεδόν τίποτα. Τη φρούτο κρέμα μόνο 2 κουταλιτσες κι έκλαιγε. Έφτιαξα και γω αβοκάντο μπανάνα το οποίο το έφαγα  εγώ και ήταν τέλειο!! Μετά κοτόσουπα και βγήκε και πολύ... Έτσι ζέστη τη πεταξα στον κάδο και μετά γάλα δικό μου με κουακερ, αυτό το έκανε εμετό :(ίσως φταίνε και οι δοκιμές.. Φρούτο κρέμα θα βάλω αυτά που έβαζα μπανάνα, αχλάδι, λίγο ροδάκινο και λίγο καρπούζι.. Και απογευματινό γάλα ρυζάλευρο, κουακερ λίγο και μισή μπανάνα.. Και όταν τα τρώει αυτά θα βάλω κι άλλα φρούτα.. Πολύ αργότερα.. 

Α ωραια.τοτε όσο φάνε δλδ κ μετά γαλατάκι...

Εμένα σήμερα έφαγε το πρωί γύρω στα 100 ml μπανάνα με σύκα κ λίγα σταφύλια. Το μεσημέρι 10 κουταλιες κότα με λαχανικά κ το απόγευμα ξαναπροσπαθησα με την κότα ,έφαγε μόνος του πασαληφθηκε από κάτω μέχρι πάνω αλλα έφαγε κ συνηθησε κ την υφή της κότας.(φυσικά τον βοηθούσα) Τι να πω...θα φανεί. Κ αύριο κότα κ μετά έχουμε μοσχαράκι. Εμένα ακόμα δεν μου έχει δώσει δημητριακά.δεν θα έπρεπε;θα την ρωτήσω την επόμενη φορά...

Όσο είμαστε σπίτι μπορούμε να παίζουμε με το φαγητό αλλά στην δουλειά θέλω απλά να κατεβάζει κουταλιές...πολλά.του ζηταω ε;

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

δεν περίμενα ότι θα βγάλω από τα σπλάχνα μου παιδί με ιδιοτροπίες στο φαγητό μιας κ εγώ είμαι παμφάγο παιδιόθεν. Αλλά έλα που έπαιξε ρόλο κ το dna του πατέρα....

Τι να πω θα το πιούμε το ποτηριον τούτο.

Α ωραια.τοτε όσο φάνε δλδ κ μετά γαλατάκι...

Εμένα σήμερα έφαγε το πρωί γύρω στα 100 ml μπανάνα με σύκα κ λίγα σταφύλια. Το μεσημέρι 10 κουταλιες κότα με λαχανικά κ το απόγευμα ξαναπροσπαθησα με την κότα ,έφαγε μόνος του πασαληφθηκε από κάτω μέχρι πάνω αλλα έφαγε κ συνηθησε κ την υφή της κότας.(φυσικά τον βοηθούσα) Τι να πω...θα φανεί. Κ αύριο κότα κ μετά έχουμε μοσχαράκι. Εμένα ακόμα δεν μου έχει δώσει δημητριακά.δεν θα έπρεπε;θα την ρωτήσω την επόμενη φορά...

Όσο είμαστε σπίτι μπορούμε να παίζουμε με το φαγητό αλλά στην δουλειά θέλω απλά να κατεβάζει κουταλιές...πολλά.του ζηταω ε;

Δε ζητάς πολλά, ζητάνε πολλά οι απαιτήσεις της καθημερινότητας...

Σήμερα πχ, ταισα τη μικρή κ σκεφτόμουν αντε να τελειώσει για να κάτσει κ κ μεγάλος να φαει. Συνήθως τα βάζω ταυτόχρονα αλλά επειδή έλειπα ήθελα να τελειωνω ένα ένα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mighty86 ποιες ήταν οι πάνες που έλεγες? Έχει βγάλει σπυράκια το μωρό στην περιοχή του παμπερ και μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι από την πάνα οπότε λέω να δοκιμάσω και καμμία άλλη μάρκα.. 

Ρε κορίτσια για ξαναπεοτε μου εσείς που κάνετε συγκοιμηση δεν φοβάστε καθόλου? Έχω αρχίσει και κάνω γτ με την δουλειά δεν βγαίνει να ξυπνάω 500 φορές αλλά η μάνα μου φωνάζει ότι είναι επικίνδυνο.. εντομεταξυ υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο στρώμα και στην κούνια που την έχω κολλητά στο κρεβάτι και μου λέει ότι θα στριμώχτει εκεί το μωρό και με έχει αγχωσει...

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε συγκοιμηση από 20 ημερών περίπου!! Έχω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μας και έχω βάλει ανάμεσα ένα μεγάλο μακρύ μαξιλάρι, αυτό απ τα λιντλ. Απλά θέλει λίγο προσοχή.. Δεν ξέρω και τι ύπνο κάνεις. Εγώ κάνω πολύ ελαφρύ γενικά ξυπνάω με το παραμικρό και κοιμάμαι και γω με το ένα μάτι ανοιχτο:PΗ μπέμπα ξυπνάει ακόμα τα βράδια πολλές φορές δεν θ άντεχα.. Και εκτός αυτού είχε φοβηθεί και το μάτι μου με τις παλινδρομησεις που έκανε οπωτε βρήκα την υγεία μου. Ναι μεν στην αρχή φοβόμουν λίγο αλλά τώρα κοιμάμαι ήσυχη που την έχω δίπλα μου. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Mighty86 ποιες ήταν οι πάνες που έλεγες? Έχει βγάλει σπυράκια το μωρό στην περιοχή του παμπερ και μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι από την πάνα οπότε λέω να δοκιμάσω και καμμία άλλη μάρκα.. 

Ρε κορίτσια για ξαναπεοτε μου εσείς που κάνετε συγκοιμηση δεν φοβάστε καθόλου? Έχω αρχίσει και κάνω γτ με την δουλειά δεν βγαίνει να ξυπνάω 500 φορές αλλά η μάνα μου φωνάζει ότι είναι επικίνδυνο.. εντομεταξυ υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο στρώμα και στην κούνια που την έχω κολλητά στο κρεβάτι και μου λέει ότι θα στριμώχτει εκεί το μωρό και με έχει αγχωσει...

Η bambo nature. Επίσης δοκίμασα κ agnotis τελευταία γιατί ξεμειναμε καλουτσικες κ αυτές αλλά ακριβες

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2021 at 6:39 ΠΜ, Mighty86 είπε:

Γιατί τα πετάτε καλέ; Εγώ τα τρώω.φρουτοκρεμα εντάξει τα σπάει. Κ τα λαχανικά με λίγο λεμονακι λάδι παραπάνω και πιπέρι αλάτι σούπα βελουτε 

Κ μένα μου αρέσουν!

13 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Mighty86 ποιες ήταν οι πάνες που έλεγες? Έχει βγάλει σπυράκια το μωρό στην περιοχή του παμπερ και μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι από την πάνα οπότε λέω να δοκιμάσω και καμμία άλλη μάρκα.. 

Ρε κορίτσια για ξαναπεοτε μου εσείς που κάνετε συγκοιμηση δεν φοβάστε καθόλου? Έχω αρχίσει και κάνω γτ με την δουλειά δεν βγαίνει να ξυπνάω 500 φορές αλλά η μάνα μου φωνάζει ότι είναι επικίνδυνο.. εντομεταξυ υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο στρώμα και στην κούνια που την έχω κολλητά στο κρεβάτι και μου λέει ότι θα στριμώχτει εκεί το μωρό και με έχει αγχωσει...

Βάλε κάτι ανάμεσα..  

Η συγκοιμηση εφόσον γίνεται με ασφαλή τρόπο μόνο καλό κανει :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2021 at 11:32 PM, Basiliki92 said:

Και εμένα σήμερα δεεεννν όπως τα περιγράφεις κ εσύ....μην ανακατεύεις τόσα φρούτα μέχρι 3 νομίζω...εγω έχω μείνει μήλο μπανάνα αχλάδι...θελω να βάλω πορτοκάλι αλλά δεν έχω βρει καλά κ δεν ξέρω  κ πως να το βάλω...επισης τελευταία μου είπε Ροδάκινο να βάλω  αλλά κάτσε να τρώει πρώτα καλά αυτά τα 3...

το πορτοκαλι θα το στυψεις για αρχη κ θα βαλεις τον χυμο του. πολυ ωραια υφη στην κρεμα κανει και το μανγκο, ο δικος μου τρελενεται. για ροδακινο η γιατρος μας εχει πει οχι χνουδωτα φρουτα γιατι κανουν περισσοτερες αλλεργιες, κ ετσι του εχω βαλει μονο νεκταρινι. κ το νεκταρινι αν ειναι ζουμερο δινει ωραια υφη!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...